Atv in bouw vraagteken Bedrijfswinsten vallen goed Zelf isoleren hoeft niet altijd duur of ingewikkeld te zijn KLM tegen atv voor het grondpersoneel Heineken vervangt miljoenen 'pijpjes' Bonden: Holec reorganiseert meedogenloos W egenbouwers slechte wegen door openbare aanbesteding ENERGIE(K) BEZUINIGEN Groei BRD verdubbeld FINANCIAL TIMES ZATERDAG 9 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA 9 DEN HAAG (ANP) - De werkgevers in de bouw lijken vooralsnog niet bereid te zijn om tegemoet te komen aan de belangrijkste eis van de Bouw- en Houtbond FNV om harde afspraken te maken over herbezetting van arbeids plaatsen die voortkomen uit arbeidstijdverkorting. In het werkgeversorgaan Bouwbelangen van vrijdag, waarin het Algemeen Verbond Bouwbedrijf (AVBB) zijn visie geeft op de invulling van de nieuwe cao, wordt met geen woord gerept over vermindering van de werkloosheid in de bouw. Wel geeft het AVBB, de centrale werkgeversorganisatie, nadrukke lijk aandacht aan de door de bouw ondernemers gewenste verbete ring van de rendementen van de bedrijven. "De indruk dreigt in ons land te ontstaan dat arbeidsduur verkorting een doel op zich is, ee- automatisme", schrijft het A VB Volgens de werkgevers moet he. uitgangspunt van de nieuwe cao, die op 1 mei afloopt, het akkoord tussen werkgevers en werknemers uit 1982 zijn. Hoewel dat akkoord verschillende afspraken behelst, noemt het AVBB alleen rende mentsherstel als leidraad voor de onderhandelingen. De atv van vijf procent, die al was afgesproken, wil het AVBB gestalte geven in de vorm van vijf vrije dagen voor de gehele bedrijfstak, aangevuld met een aantal extra vrije dagen, vast te stellen per onderneming of be drijfsonderdeel. In zyn weekblad houdt het AVBB vast aan het standpunt dat de aanvangssalarissen van nie werknemers omlaag moeten het wettelijk minimum. Volgens het AVBB zijn de brutosalarissen van jonge bouwvakkers in oplei ding thans soms zestig procent ho ger dan dat minimumloon. De bouwbonden, die dit bestrijden, vinden dit voorstel van het AVBB onbespreekbaar. Onderhandelaar K. van Vliet van de Bouw- en Houtbond FNV vreest dat de cao-onderhandelin gen in de-bouw net als in de meeste andere bedrijfstakken zwaarder zullen worden dan ooit. Hij vindt het volstrekt onaanvaardbaar dat de bouwwerkgevers wat verdere arbeidstijdverkorting (ATV) be treft de boot afhouden. De Bouw bond FNV wil uiterlijk in mei '87 de arbeidstijd verder verkorten tot gemiddeld 36 uur (nu 38 uur) per week en de werknemers zijn be reid daarvoor de prijscompensatie in te zetten. „Dat is niet niks als je bedenkt dat men in de bouw de af gelopen jaren al het nodige loon heeft ingeleverd", zegt de vak bondsbestuurder. HENGELO (ANP) - De vakbonden zijn woedend over de reorganisa ties bij Holec, die volgens hen lei den tot verdere afbrokkeling van de werkgelegenheid bij de bedrij ven van dit concern in Hengelo. Het beleid dat de leiding van Ho lec voert om afdelingen uit Henge lo over te hevelen naar de vestigin gen in Amersfoort en Slikkerveer noemen de Industriebond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV, de MHP en de Unie BLHP in een gisteren onder het personeel van de Hengelose Holec-bedry ven ver spreide circulaire 'meedogenloos hard, destructief voor de onderne ming en gespeend van ieder gevoel voor sociale verantwoordelijkheid voor de werknemers'. Managers, die niet achter het door de concernleiding uitgestip pelde beleid staan, worden 'zonder pardon afgevoerd'. De slachtoffers zijn niet doorgaans de branche vreemde eendagsvliegen ('een wa re plaag voor Holec'), maar de lei ders die hun sporen ruimschoots hebben verdiend bij Holec. Aan ondernemingsraden heeft Holec geen boodschap, menen de bon den. De vakorganisaties wijzen er op dat de Hengelose Holec-bedrij- ven Hazemeijer en Heemaf het op dit moment goed doen en er eigen lijk geen reden is voor verhuizing van de afdelingen. De bonden willen dat de com missarissen dé bevoegdheden van de ondernemingsraden bij Holec gaan respecteren. Verder moeten de reorganisatieplannen worden ingebracht in het externe overleg met de vakorganisaties en dienen ze met betrekking tot de onderlin ge samenhang aan de centrale on dernemingsraad te worden voorge legd en op de agenda te komen voor centrale overlegvergaderin gen met de ondernemingsraad en de bonden. Bij Holec in Hengelo heeft zich inmiddels een comité gevormd om eventuele acties tegen de verhui zingsplannen te coördineren. Vol gens voorzitter Lansink van de on dernemingsraad bij Hazemeijer groeit de bereidheid onder het per soneel van Holec-bedrijven in Hen gelo om actie te voeren voor be houd van de bewuste afdelingen in de Twentse gemeenten, temeer omdat de concernleiding nog niet zou hebben aangetoond dat over heveling van deze onderdelen uit bedrijfseconomisch oogpunt nood zakelijk is. Omdat de directie van Holec heeft geweigerd de verhuizing van de afdelingen verkoop en publici teit met de ondernemingsraden te bespreken had de or van Hazemeij er reeds besloten het totale overleg met de directie op te schorten. Bij de Holec-bedrijven in Hengelo werken in totaal 2000 AMSTERDAM (ANP) - De KLM weigert voor haar grondpersoneel arbeidsduurverkorting (atv) als dat extra arbeidsplaatsen met zich meebrengt. De maatschappij is in dat geval ook niet bereid de koop kracht te handhaven. De vewoers- bonden FNV en CNV. de unie BLHP en de vereniging Hoger KLM-Personeel hebben dit giste ren verklaard na een stroef verlo pen overleg. De bonden vrezen een misluk king van dit overleg als de KLM volhardt in haar 'onwillige hou ding'. De 11.000 man grondpersoneel bij de KLM werken nog 40 uur per week. De bonden willen arbeids duurverkorting, maar verschillen van mening over de invulling daar van. Ongeveer 6.000 grondmede- werkers van de KLM zijn lid van een van genoemde vakorganisa ties. De cao voor het grondperso neel van de nationale luchtvaart maatschappij eindigde vorig jaar. Er wordt onderhandeld over de cao voor dit jaar en mogelijk ook voor volgend jaar. FNV-bestuurder Henk Leisink en BLHP-bestuurder Harry van Prijsstijging januari 0,3 pet DEN HAAQ (ANP) - De prijzen in ons land zijn tussen half januari en half februari met 0,3 procent geste gen, voornamelijk als gevolg van prijsstijgingen van olieprodukten. Behalve benzine, dieselolie en LPG, werden kleding en verse groenten duurder. Volgens het CBS werd bijna de helft van de onderzochte goederen en diensten duurder, een kwart goedkoper en een kwart bleef ge lijk in prijs. De stijgingen duwden het cijfer met een half procent om hoog (waarvan kleding O.l) en de prijsdalingen (0,2 procent) bepaal den het maandcijfer op plus 0,3 procent. Tussen midden februari 1984 en midden februari 1985 bedroeg de prijsstijging 2,2 procent. Het gecor rigeerde jaarcijfer, waarbij minder rekening wordt gehouden met de kosten van medische verzorging en indirecte belastingen en subsi dies buiten beschouwing worden gelaten, kwam uit op 2,6 procent. Dit laatste cijfer wordt gehanteerd bij de vaststelling van eventuele prijscompensaties in de lonen. Gils zeggen dat de KLM in de cao- gesprekken zelfs dreigementen heeft geuit. De directie zou hebben gewaarschuwd dat nu al vast ar beidsplaatsen komen te vervallen als de bonden vasthouden aan de arbeidsduurverkorting. Leisink noemt dat onacceptabel. Van Gils wacht, zegt hy, eerst nog het direc- tieberaad van dinsdag af, al ziet hy de uitkomst daarvan met pessimis me tegemoet. De FNV en Unie BLHP vinden de houding van de KLM 'schril af steken' tegen de groei van het be drijf en het 'opvallende rende mentsherstel' van de laatste tijd. Ook CNV-bestuurder Evert Weer stand van de vervoersbond CNV betreurt de gang van zaken. Een KLM-woordvoerder wilde niet te inhoudelijk reageren, zei hij, omdat de KLM-directie maandag nog spreekt met de eigen cao-dele gatie en dinsdag weer wordt ge praat met de vakorganisaties. "Ik wil echter wel de gedachte wegne men dat de KLM overal 'neen' op zegt: ook wij erkennen het maat schappelijke vraagstuk van de ar beidsduurverkorting en hebben daartoe voorstellen gedaan. De KLM heeft wat dit betreft echter ook rekening te houden met inter nationale concurrentie-verhoudin- gen", aldus de KLM-woordvoer der. Hy noemde het voorbarig om al te spreken over een mislukking. Het cao-overleg voor het grondper soneel is een afgeleide van het overleg voor de hele maatschappij, dat eind deze maand wordt ge voerd. SER-advies over ontslag gevraagd DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met het voorstel van de ministers De Ko ning (sociale zaken en werkgele genheid) en Korthals Alts (justitie) om de Sociaal-economische Raad advies te vragen over een herzie ning van het ontslagrecht. Ge vraagd wordt onder meer of het be staande systeem van ontslagver gunningen in aangepaste vorm moet bÜjven bestaan. Als andere mogelijkheid noemt de adviesaanvraag een systeem van ontslagverboden, waarbij de directeur van het arbeidsbureau al leen in actie komt als hy een ont slag wenst te verhinderen. Het bekende 'pijpje' van Heineken gaat na vele jaren trouwe dienst verdwijnen om plaats te maken voor een 'buikflesje'. (foto anp> MARUM (ANP) - Het systeem van openbare aanbesteding in de we genbouw gaat ten koste van de kwaliteit van de wegen. Dat heeft secretaris Rovers van de Neder landse vereniging van wegenbou wers gisteren gezegd in het Gro ningse Marum. "Door het systeem van openbare aanbesteding waarbij slechts de prys bepalend is voor de gunning van het werk, zal de aannemer ge dwongen zijn op het minimum kwaliteitsniveau in te schrijven". Volgens Rovers is het veel beter een direct verband te leggen tus sen de kwaliteit van het geleverde werk en de prijs. "In deze gedach- tengang zal het kwalitatief betere werk leiden tot bijbetaling", aldus Rovers. Omdat zij neutraal en onaf hankelijk te werk gaan kunnen de drie wegenbouwlaboratoria de kwaliteit van het werk beoordelen, bracht hij naar voren. In Marum waren de noordelijke wegenbouwers en vele opdracht gevers bijeen tijdens de viering van het zilveren jubileum van de stichting Noordelijk wegenbouw laboratorium. In Nederland zijn drie van dergelijke laboratoria, die zich voornamelijk bezig houden met onderzoek naar grondstoffen en materiaal dat in de wegenbouw wordt gebruikt. AMSTERDAM (ANP) - Het ver trouwde pijpje bier van Heineken verdwijnt. Na een gigantische ope ratie die in november volgend jaar begint zullen op 1 april 1987 de honderden miljoenen flesjes zijn verdwenen. Volgens het centraal brouwerijkantoor gaat de vervan ging door een ander model flesje van 30 cc inhoud plus de geleidelij ke vervanging van de kratten in to taal tussen de 250 en 300 miijoen gulden kosten. De consument zal hiervan niets merken, aangezien de brouwers in de loop van de ja ren hebben gereserveerd voor nieuwe verpakkingen. Het statie geld van 15 cent blijft gehand haafd. Het nieuwe flesje wordt iets kor ter dan het pijpje. Het behoudt de slanke hals maar krijgt een scher pere knik naar de hals toe. De kleur blyft bruin, zodat het glas van de oude flessen weer kan wor den gebruikt. De pijpjes waren na enkele tien tallen jaren aan vervanging toe. Het nieuwe flesje wordt minder ge voelig voor beschadingingen, en lichter. Het gewicht van een krat bier daalt daardoor van 18 naar 15,5 kilo. Tachtig procent van de consu menten koopt geen losse flessen, maar kratten. Ook de handel is ge baat met de nieuwe verpakking. Volgens directeur Schop van Heineken Nederland kan de handel aan eigen opslag en transport 2,5 miljoen gulden per jaar besparen. By de operatie komt een reus achtige hoeveelheid glas vrij. By Heineken rekent men snel uit, dat dat in de orde van grootte zal lig gen van 60 miljoen kilo. De om schakeling zal zeker een positief ef fect hebben op de werkgelegen heid by de glas- en krattenfabri- kanten. Ook de bierkratten verouderen momenteel onder invloed van het zonlicht, waardoor de kunststof brosser wordt. Heineken heeft be sloten de kratten tegelijk met de flessen te vervangen. Ook hier wordt oud weer nieuw. De oude kratten worden vermalen en weer gebruikt voor de fabrikage van kunststofartikelen. Overigens niet voor nieuwe kratten, daarvoor geeft men de voorkeur aan nieuw materiaal als grondstof. Ook de kratten voor weer 24 flesjes wor den aangepast, terwijl ook nieuwe pallets worden aangeschaft. Ne derlands grootste brouwerij gaat verder apparatuur zo aanpassen, dat de kans op schade aan de fles sen wordt verkleind. NS verdienen een beetje aan Elfstedentocht UTRECHT (ANP) - De Elfsteden tocht heeft de Nederlandse Spoor wegen veel extra werk, waardering van de reizigers en een bescheiden batig saldo opgeleverd. NS bracht op 20 en 21 februari - ook in de nachtelijke uren - weliswaar 27.000 mensen naar Friesland, maar er za ten ook nog acht miljoen Nederlan ders aan hun televisietoestel ge kluisterd. Vooral buiten de spitsu ren 3aren de treinen in de rest van het land dan ook zeer dun bezet. Het overgrote deel van de Fries- landgangers kwam terug op een re tourtje: NS had de geldigheid van op woensdag en donderdag ge kochte retourbiljetten verlengd tot vrijdag. Alleen in Friesland zelf werden op de regionale lijnen meer enkele reizen verkocht dan ge woonlijk. Extra kosten maakte NS ook in de nacht na de Elfstedentocht. Vol gens de planning zou even na mid dernacht uit Leeuwarden een laat ste extra trein naar Zwolle vertrek ken voor de mensen die daar hun auto hadden neergezet. Maar er meldden zich op het station Leeu warden nog zoveel mensen, dat NS nog veertien „extra extra treinen" inzette, onder meer naar Arnhem, Den Haag, Amsterdam, Ede en Utrecht. De laatste kwam om half vier aan in Den Haag. Het verwarmen van een huis kost geld. Veel geld. Per jaar wordt er gemiddeld per gezin zo'n 1000 tot 1500 gulden aan ver warming verstookt. De meest be kende manier om die kosten een beetje te verminderen, is isole ren. Door middel van isolatie wordt het warmteverlies van de woning verminderd en daarmee de stookkosten. Er zijn vele soor ten isolerende voorzieningen. Goedkope, dure, sommige zijn zelf aan te brengen, voor andere moet de vakman worden inge schakeld. Voorbeelden van maatregelen die goedkoop zijn en makkelijk zelf aan te brengen zijn tocht- strippen, raam-, en radiatorfolie. Iets duurder maar nog zelf te rea liseren zijn voorzetramen en vloerisolatie. Dubbel glas en muurisolatie zijn duurder en moeten bovendien door de vak man worden aangebracht. Huurders die hun woning wil len (laten) isoleren kunnen in aanmerking komen voor subsi die. Als u meer besteed dan 500 gulden kunt u van het rijk 1/3 te rugkrijgen. De subsidie geldt voor alle te nemen maatregelen, maar moet wel worden aange vraagd voordat met het werk wordt begonnen. Folders hier over zijn onder meer te krijgen op het gemeentehuis. Dubbelglas Van alle isolatievoorzieningen is dubbelglas het meest bekend en populair. Dit is vooral te dan ken aan de grote verbetering van het comfort die optreedt bij de vervanging van enkelglas door dubbelglas. De 'koudestraling' van het raam is dan ineens veel minder. De isolerende werking van dubbelglas komt niet zozeer van de twee ruiten maar veel meer van de droge lucht die tus sen deze twee ruiten zit. Stil staande droge lucht isoleert erg goed. Bij het zelf installeren van voorzetramen is het belangrijk erop te letten dat er niet teveel vocht zit in de lucht tussen de ra men. Ook mag de lucht niet te veel in beweging zijn, want dat vermindert de isolerende wer king. Om condens tussen de ra men te voorkomen, kunnen be paalde vochtaantrekkende kor rels of kit worden gebruikt. Eventueel vocht wordt op deze manier weggenomen. Een andere manier om con dens te voorkomen is het ventile ren met buitenlucht. Er worden dan boven en onder in het kozijn een paar gaatjes geboord van tus sen de twee ramen naar buiten. Doordat deze ventilatielucht al- tyd een beetje in beweging is, is het isolerend vermogen van met buitenlucht geventileerde voor zetramen wel iets minder groot dan van gewoon dubbelglas. Maar het grote voordeel van voorzetramen is de mogelijkheid ze zelf aan te brengen en daar mee de kosten te beperken. Bij tochtstrips, raam- en radia torfolie is er helemaal sprake van besparingen die weinig investe ringen vragen. Deze artikelen zijn makkelyk aan te brengen en brengen hun geld dik op. In veel woningen gaat byna een kwart van alle warmte verloren door tocht. Een paar tochtstrips kun nen dat verlies aan warmte sterk verminderen. Raamfolie Raamfolie is een soort plastic dat als een voorzetraam werkt Op het raam, ongeveer een centi meter van het glas, wordt een dubbelzijdig plakband aange bracht. Het op maat geknipte fo lie wordt hierop geplakt. Het is dan nog gekreukt en lelijk. Door nu met een föhn langs het plastic te gaan krimpt het en gaat het strak staan. Vandaar de naam krimpfolie. Zo komt er een plas tic ruit voor de glazen ruit, waar- door Lex Wösting van het energiebesparende effect byna net zo groot is als dat van dubbel glas. Hoewel de doorzich tigheid zo groot is als van glas is het iets minder mooi, maar op bepaalde plaatsen hoeft dat niet zo belangryk te zyn. Krimpfolie wordt dan ook veel toegepast in slaapkamers en keukens. Radiatorfolie wordt als een scherm achter de radiator aange bracht zodat het verlies naar 'achter' wordt verminderd. Voor al als de radiator voor glas of een dun wandje staat is het zeer ef fectief. Het folie ontleent zijn werking aan een glimmende laag die de straling van de radiator te rugkaatst. De warmte die anders bijna ongehinderd naar buiten zou gaan wordt nu teruggekaatst en binnengehouden. TIP Ga eens na waar in huis de on gewenste ventilatieopeningen zitten. Uit het voorgaande is duidelijk geworden dat er vele mogelijkheden zijn om het warmteverlies van uw woning te verminderen. Daarbij is het wel verstandig goed de lasten en de baten in het oog te hou den, zodat de investeringen ook echt terugverdiend worden met de vermindering van de stook kosten. Iets wat natuurlijk niet in geld is uit te drukken is de comfortverbetering die onte genzeglijk optreedt bij het iso leren van een woning. Goede maar vooral prakti sche folders over het zelf aan brengen van isolatievoorzienin gen zijn (gratis) te verkrijgen bij Stichting Energie Anders Postbus 56 3150 AB in Hoek van Holland. WIESBADEN (DPA) - De West- duitse 'economie is in 1984 twee maal zoveel gegroeid als in het jaar daarvoor. Vorig jaar bedroeg deze 2,6 procent. Deze toeneming werd bereikt ondanks de vermindering van de beroepsbevolking. Het aan tal werkenden was het afgelopen jaar met gemiddeld 25,11 miljoen 0,2 procent kleiner dan in 1983. Volgens het Duitse bureau voor statistiek groeide de produktiviteit met bijna 3 procent en het aantal werklozen met 0,3 procent tot ge middeld 2,27 miljoen. Impulsen voor de groei kwamen vooral van de vraag uit het buiten land, hetgeen leidde tot een ex- portgroei van elf procent. ADVERTENTIE Europe's Business Newspaper operates an early morning delivery service in LEIDEN. LEIDERDORP. DELFT. OEGSTGEEST (+12 other Dutch towns/cities) AMSTERDAM - Zelden zal het internationale beurswezen voor effecten zulke tegenstellingen tussen Amerika en de rest van de wereld hebben laten zien dan de ze week. Met name Amsterdam reageerde heel anders en dat is wei iets bijzonders. Terwijl Wall Street woensdagavond laat onge veer 20 punten lager stond dan vorige week vrijdag stond de in dex voor de internationals die dag acht punten hoger en het al gemeen beursgemiddelde niet minder dan zes. Beide indexcij fers hadden woensdag al weer historische recordstan den ingenomen. Pas daarna werd wat stoom afgeblazen door de scherpe koersdalingen van Wall Street. De New Yorkse effectenbeurs begon de nieuwe week met flink lagere koersen en een daling van tien punten op dé Dow Jones in dex. Angst voor stijgende rente maar ook voor recessieverschijn- selen in Amerika's meest expan sieve bedrijfstak van de compu ters remde de kooplust en bracht winstnemers in de markt. Nadat de sector voor de chips-fabricage al enige maanden geconfron teerd is met een flinke overcapa- korting en zelfs fabriekssluitin- gen is de angst voor iets dergelijk ook naar de computerindustrie overgewaaid. Bovendien weet de beurs daar ginds nog steeds niet hoe er nu eigenlijk op de dollar moet wor den gereageerd. De Amerikaanse munt begon zich deze week weer fors te herstellen, nadat een aan tal centrale banken vorige week gezamenlijk een bedrag van 4 miljard dollar op de valutamarkt hadden gegooid en de dollar koers fors omlaag brachten. Deze week liep de koers weer snel op tot bijna f3,90, al zag top man Paul Volcker van de Ameri kaanse centrale banken zijn kans schoon de vorige week begon nen zenuwenoorlog tegen de dol larhausse nog eens te herhalen. Opnieuw betoogde hij voor zo'n commissie dat de dollar een enorme duikeling zou kunnen doormaken als het internationale vertrouwen wegebt. Maar de inernatinale valutahandel merk te laconiek op dat Volcker steeds hetzelfde zegt. Menig valutahan delaar is ervan overtuigd dat de ontwikkelingslijn van de dollar nog steeds opgaand gericht is. Intussen bleef de aandelen markt in Amsterdam zich in een bijna ademloos tempo opwaarts bewegen. Aan de lopende band komen dan ook bijzonder vrije winstcijfers binnen. Unilever met 21 procent meer winst, Phi-_ lips met 67 procent, Ahold met 27 procent, Buehrmann Tettero de met 60 procent, terwijl Inter- natio Muller met een vervijfvou- digirig van de vorige winst nu de finitief het verliesstadium lijkt te hebben verlaten. Rond 25 pro cent meer verdienden voorts No rit en Océ Van der Grinten. Het neemt niet weg neemt dat pertinente koersdalingen in Wall Street op den duur ook het aan tal winstnemingen in Amster dam zullen doen toenemen. Meer dan anderhalve punt ging er don derdag bij een eerste reactie op de index echter niet verloren en bovendien kwam er gisteren al weer een gedeeltelijk herstel. Het meeste leverde Ubbink in met f 30,- wegens een'niét ver wacht verlies in het tweede half jaar van 1984. Unilever, Nationa le Nederlanden, ACF en AMEV waren de grote winnaars gevolgd door KNP, Internatio Mueller en Philips. Maar het herstel voor Macintosh torende boven alles uit. Minder goed ging het op de obligatiemarkt, waar onder druk van een stijgende rente fikse koersverliezen ontstonden. De snelle afbraak van het obligatie niveau in Wall Street begint hier een ongunstige uitwerking te krijgen. De voortgaande rentes tijging leidde hier en daar tot ver liezen van meer dan een punt voor de staatsfondsen. De Europese óptiemarkt had het met een totaal van 167.000 contracten aanzienlijk drukker dan in de voorgaande werkperio de toen er voor 128.000 contrac ten werd omgezet. Philips was onbetwist de eerste met soms meer dan 10.000 calls per dag. Als tweede trad Akzo op de voor grond maar bleef toch op grote afstand van Philips. Dollar-op ties bleven beperkt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9