Steun voor Moebarak Genève: ongeloof, hoop en vijandschap Russen in offensief Reagan stuurt onderhandelaars Zimbabwe laat Nederlandse vrij India spant proces aan Van voorzichtige Mitterrand Daders van Westduitse aanslagen nog spoorloos Afghanistan laakt VN-rapport Tegen Union Carbide wegens giframp ZATERDAG 9 MAART 1985 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (GPD) - De Egyptische president Moebarak heeft gisteren een drie uur durend gesprek gehad met pre sident Mitterrand, waarbij de staatslieden het plan van Moebarak en van koning Hoessein van Jordanië bespra ken om te komen tot een internationale conferentie over een oplossing van de toestand in het Nabije Oosten. De Egyptische president is onder weg naar Washington waar hij de Amerikaanse president Reagan er toe zal proberen te bewegen een dialoog te beginnen met ee 'Pale stijns-Jordaanse' delegatie, waarin ongetwijfeld ook vertegenwoordi gers van de PLO zitting zouden hebben. President Mitterrand heeft het initiatief van president Moebarak en van koning Hoessein met sympathie begroet. Hij spoor de de initiatiefnemers echter tot grote voorzichtigheid aan. President Mitterrand toonde zich in zijn onderhoud met presi dent Moebarak buitengewoon voorzichtig. Tot nu toe had de Franse regering zich van commen taar over het nieuwe initiatief ont- HAMBURG (DPA) - Er schuilt ver moedelijk meer dan één dader ach ter de nieuwe reeks bomaanslagen in de Bondsrepubliek. Hierop wees gisteren het resultaat van het politie-onderzoek. In het geval van de aanslag op het warenhuis in Dortmund - waarbij donderdag acht mensen deels ernstig werden gewond - sprak de politie over de „amateu ristische" aard van de springla ding. De verantwoordelijkheid voor de drie nieuwe aanslagen in Essen, Bochum en Hamburg, werd in een brief aan het Westduitse persbu reau DPA, aanvaard door een groe pering die zich noemde "Revolu tionaire cellen". Het motief wijst op internationale belangen van de terroristen. Het zoeken naar de twee jonge mannen die de aanslag in Dort mund zouden hebben gepleegd, heeft nog geen succes opgeleverd. De justitie heeft een beloning van 100.000 mark beloofd aan diegenen die inlichtingen verstrekken die tot hun aanhouding leiden. Voor de aanslag stelde zich bij een krant in Essen "Aktion Christian Klar" verantwoordelijk. Klar geldt als een van de leiders van de links-terroristische "Rote Armee Fraktiori". houden en de Franse president gaf nu tegenover zijn Egyptische colle ga te verstaan dat er nog tal van moeilijkheden uit de weg te rui- door Rudolph Bakker men zijn, zowel van Arabische als van Israëlische kant. Bovendien erkende president Mitterrand dat de sleutel tot de oplossing van het probleem niet in Parijs ligt, maar in Washington. Schouderblok President Moebarak kreeg bij zijn vertrek uit Parijs van de Fran se gastheren een bemoedigend schouderklopje mee voor zijn ont moeting met president Reagan. De Fransen legden er de nadruk op dat naar hun mening de dingen niet moeten worden overhaast. President Mitterrand is bovendien van mening dat het plan-Moeba- rak-Hoessein er wel wat al te krachtdadig uitziet en dat het groot gevaar loopt als gevolg daarvan in Washington al snel op de klippen te lopen. Het zal voor de Amerikanen bui tengewoon moeilijk zijn zich te verenigen met een 'Palestijns-Jor daanse delegatie' waarin afgevaar digden van de PLO zitting hebben en wellicht PLO-leider Arafat in persoon als de zogenaamde 'enige en wettelijke vertegenwoordiger van het Palestijnse volk'. Voorlo pig voorziet het plan-Moebarak- Hoessein in een internationale con ferentie, waarbij met name - vol gens Hoessein - de vijf permanen te leden van de veiligheidsraad aanwezig zouden zijn, terwijl Moe barak eerder denkt aan de drie westelijke veiligheidsraadleden, te weten de Britten, de Fransen en de Amerikanen. De Franse les voor Moebarak is geweest, dat men in Parijs zijn nek niet te ver wil uitsteken. De Ameri kaanse zal straks waarschijnlijk zijn dat Washington na zijn afgang in Libanon voorlopig evenmin zin heeft handen voor het Midden- Oosten in het vuur te steken. WASHINGTON (AP) - Met de waarschuwing dat de wapenbe- heersingsonderhan delingen met de Sowjet Unie lang en moeilijk zullen zijn en de instructie om 'ie dere veelbelovende weg naar voor uitgang te onderzoeken' heeft pre sident Reagan gisteren zijn Ameri kaanse onderhandelingsteam naar Geneve gezonden. In een formele ceremonie annex ontbijt op het Witte Huis verklaar de Reagan: 'Zoals alle Amerikanen wil ik ook dat de onderhandelin gen slagen en zal ik er alles aan doen dat dit gebeurt. Ik hoop dat de Russische leiders hetzelfde wil len.' Na het ontbijt gaf de president zijn onderhandelingsteam nog in structies voor de eerste ronde van de onderhandelingen. 'Omdat er zeer vitale veiligheidsbelangen in het spel zijn, zullen de onderhan delingen duidelijk lang en moeilijk zijn,' aldus Reagan. 'Geduld, kracht en Westerse eenheid zullen daarom nodig zijn voor een succes vol resultaat.' Leden van het onderhandelings team zijn onder andere senator John Tower, de voormalige men- senrechtenonderhandelaar Max Kampeiman en de kernwapenon derhandelaar Maynard Glitman. De eerste ronde van de besprekin gen met de Russen begint volgen de week dinsdag. De Egyptische president Moebarak sprak gisteren drie uur met de Franse president over zijn plan voor een oplossing van de toestand in het Nabije Oosten. Hij kreeg steun, maar Moebarak wilde na afloop niet over de besprekingen in details treden. (Foto ap> ISLAMABAD (AP) - Russi sche strijdkrachten in het zuid-oosten van Afghanis tan zijn gisteren opgerukt tot dicht bij de grens met Pakistan in een militaire operatie die door zegslieden van het Afghaanse verzet wordt omschreven als een poging om de bevoorrading van de guerrillastrijders in de belegerde stad Kandahar af te snijden. Op nog geen 45 kilometer van de Pakistaanse grens deden zich felle gevechten voor tussen islamitische opstandelingen en Russische troe pen, aldus twee goed geinformeer- de zegslieden. Een van hen, een voormalige Af ghaanse diplomaat bij de Verenig de Naties, Habibullah Karzai, schatte dat voor de operatie tussen de 3.000 tot 5.000 militairen waren ingezet. Afghanistan heeft gisteren overi gens het rapport van de Commissie voor de Mensenrechten van de Verenigde Naties over de ernstige schendingen van de mensenrech ten door Afghaanse en Russische troepen een door de CIA geïnspi reerd web van leugens genoemd. De Afghaanse afgevaardigde Mo hammed Akbar Kherad in de 43 landen tellende commissie noem de het rapport dat bewijzen geeft van massamoorden, systematische martelingen en bombardementen op vluchtelingen, deel van een 'stil le oorlog tegen Afghanistan door de imperialistische Verenigde Sta ten en zijn medeplichtigen' en een door de CIA aangewakkerde cam pagne. Het door de Oostenrijkse jurist Felix Ermacora samengestelde rapport werd ook nog betiteld als een verzameling 'leugenachtige, belachelijke en banale verklarin gen' en een inmenging in Afghaan se interne aangelegenheden. De jurist Ermacora werd bij zijn onderzoek naar schendingen van de mensenrechten niet toegelaten tot het land en baseerde zijn rap port op uitvoerige interviews met uit 15 Afghaanse provincies af komstige vluchtelingen die nu in Pakistan verblijven. DEN HAAG (ANP)- De Nederlandse lerares Anneke Poppe, die vorige week in Zimbabwe werd gearresteerd, is donderdag door de politie in de Zimbabwaanse stad Quèque in vrijheid gesteld, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag vrijdag bevestigd. Haar man, de Zuidafrikaanse balling Darcy du Toit, is nog in hechtenis. Hij is in Zimbabwe betrokken bij projecten voor vak bondsscholing. Du Toit maakte in de jaren '70 deel uit van een orthodox-marxistische stroming van overwegend blanke leden van de Zuidafrikaanse bevrijdingsbeweging African National Congress (ANC). Hij werd met een aantal andere leden van deze vleugel eind jaren '70 uit het ANC en de daarmee verboden vak bond SACTU (South African Congress of Trade Unions) gezet. Met andere uitgestoten ANC-leden richtte hij in Londen de orga nisatie SALEP (Southern Africa Education Labour Project) op, die zich toelegt op vakbondsscholing. Voor deze organisatie is hij later naar Zimbabwe Vertrokken. Met Du Toit werden nog een andere Zuidafrikaanse balling en vijf Zimbabwaanse vakbondsleiders aangehouden. NEW DELHI (Reuter) - De regering van India zal na mens alle slachtoffers van de giframp van vorig jaar december in Bhopal een proces aanspannen tegen Union Carbide, de eige naars van de fabriek waar uit het gif methyl isocya- naat ontsnapte. Bij de ramp kwamen 2.500 mensen om het leven en raakten 125.000 anderen gewond. Door deze stap moeten alle Ameri kaanse advocaten die namens slachtoffers of nabestaanden reeds eisen tot schadevergoeding bij Union Carbide hebben ingediend zich richten naar de instructies van de landsadvocaat van India. „Deze advocaten hebben de situatie on nodig gecompliceerd gemaakt", verklaarde gisteren minister van justitie H.R.Bharadwaj. Een hoge functionaris is deze week in de Verenigde Staten ge weest om de procedure te bespre ken met een Amerikaanse advoca- tenfirma die de Indiase regering bij het rechtsgeding zal vertegenwoor digen. De Indische minister van justitie noemde de naam van het Amerikaanse advocatenkantoor niet. Naar hij zei heeft de Indische procureur-generaal, K. Parasaran, tijdens een bezoek aan de Verenig de Staten in januari vastgesteld dat de Indische staat op kan komen voor de slachtoffers van de gif ramp en dat Amerikaanse recht banken een uitspraak kunnen doen over schadevergoeding. „Wij spannen het proces aan om een hogere schadevergoeding te verkrijgen en ook omdat Union Carbide verantwoordelijk is voor het gaslek in haar filiaal in Bho pal", aldus minister Bharadw^j die verklaarde dat individuele slacht offers het niet tegen Union Carbide op kunnen nemen en dat daarom de Indische autoriteiten volgens het principe van „parens patria" besloten hebben het voor hen op te 25 JAAR VASTENAKTIE 180 miljoen gulden voor kleinschalige projekten van de zwaksten in Afrika, Azië en Latijns Amerika. Blijf helpen a.u.b.l Giro 5850 te Zeist. Banknummer 70.70.70.147 t.g.v. Vastenaktie-Nederland Uruguay De senaat van Uruguay heeft gis teren een compromisvoorstel aan genomen dat voorziet in de vrijla ting van alle overgebleven politie ke gevangenen in het land, inclu sief de 61 die de nieuwe burgerre gering wilde vasthouden, omdat zij waren veroordeeld wegens gewel- dadige terreurdaden.Het compro mis werd bereikt tussen de cen trum-rechtse Coloradopartij van president Julio Sanguinetti en de oppositionele meerderheid in de senaat. Het voorstel gaat nu naar het Huis van Afgevaardigden. Rellen in India Vier mensen zijn gisteren omge komen en elf gewond geraakt bij rellen rond de verkiezingen in de Zuidindische staat Andhra Pra desh, waar de oppositie aan de macht is. In de oude wijk van de hoofdstad Hyderabad is voor onbe paalde tyd een uitgaansverbod af gekondigd. Bolivia plat Een algemene staking heeft het openbare leven in Bolivia gisteren totaal lamgelegd. De staking was uitgeroepen door de overkoepelen de Boliviaanse vakcentrale als on dersteuning voor stakende mijn werkers. De regering heeft inmid dels gedreigd het massale protest de kop in te zullen drukken door een ingreep van het leger. Israël ontkent De directeur-generaal van het Is raëlische ministerie van buiten landse zaken, David Kimche, heeft gisteren berichten van onder meer de BBC en de London Time over wreedheden van Israëlische solda ten jegens de bevolking van Zuid- Libanon tegengesproken. WASHINGTON - Jaarlijks vinden in Genève 30.000 conferenties plaats. Slechts zelden zullen die met zoveel spanning zijn verbeid als de nieuwste ronde van wa penonderhandelingen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet- Unie, die daar na een onderbreking van vijftien maanden op het punt staan te beginnen. Volgens de Amerikaanse minister van buiten landse zaken George P. Shultz is het misschien wel de laatste keer om sommige van de (wapen)vraag- stukken met enig vooruitzicht van succes aan te pakken. door Henk Kolb Meer dan ooit zijn de onderhan delingen van drama doortrokken, niet alleen vanwege die 'laatste kans' of omdat de betrokkenen een bijkans benauwend gebrek aan op timisme tonen omtrent de uit komst, maar ook omdat de wapen technologie zo snel en zo ver voort schrijdt, dat binnen niet al te lange tijd een volstrekte verandering van de strategische concepten voor de deur kan staan. Of men nu wel of niet gelooft in de mogelijkheid van een defensie in de ruimte, of men gegeven die mogelijk ervoor is of ertegen: vast staat dat Ronald Rea- gans 'Star War'-project aan het be raad van de supermachten een ge heel nieuwe dimensie heeft ver leend en de onderhandelingen aan merkelijk compliceert. Georgi Arbatov, lid van het Cen trale Comité van de Sowjet-Unie en van de Russische Academie van Wetenschappen, tevens belangrijk woordvoerder buiten de eigen landsgrenzen op het gebied van de buitenlandse politiek, klaagde donderdag in Amerika: „Wij koes teren steeds grotere twijfel aan de bedoelingen van de Verenigde Sta ten. Nog voor de besprekingen zijn begonnen hebben zij hun toekom-- stige deelgenoot in eventuele ak koorden beschuldigd van leugen en bedrog. Wij vragen ons af waar- Te Washington zal Arbatov on middellijk dit zijn uitgelegd: de VS hebben goede redenen om aan te nemen dat de Russen te Kras noyarsk (Siberië) in strijd met het bestaande ABM-verdrag, dat de bouw van meer dan één lokaal ver dedigingssysteem tegen raketten verbiedt, een zeer grote radarin stallatie hebben gebouwd, die al leen maar onderdeel van zo'n de fensie kan dienen. Controle Reagan en zijn in dit opzicht door menig gematigde politieke denker gesteunde conservatieve consorten willen een nadrukkelijk aan voorwaarden gebonden over eenkomst. De naleving van afspra ken moet controleerbaar zijn, zij moeten een belangrijke verminde ring betekenen in de aantallen kernwapens en de VS moeten de handen vrij kunnen houden om verder te werken aan de ontwikke ling van hun defensie in de ruimte. De Amerikanen zijn ervan over tuigd dat hun onderzoek naar wa pens in de ruimte die vijandelijke raketten kunnen afschieten kort nadat zij zijn opgestegen en dat - vreedzame bedoelingen vooropge steld - noopt tot het omschakelen van het offensief concept van 'we derzijds verzekerde afschrikking' (Mutual Assured Deterrence, ofte wel MAD, hetgeen gek betekent) tot een defensieve strategie, de Russen heeft gedwongen tot her vatting van de onderhandelingen. Reagans grote investeringen, poli tiek en financieel, in het 'Star War'- project zoals de Russen het bij voorkeur noemen, hebben de na druk gelegd op strategische ont wikkelingen in plaats van de plaat sing van kruisvluchtwapens en Pershing Il-raketten in Europa, waarin de Sowjet-Unie aanleiding vond eerdere besprekingen af te breken. Zo goed als de Russen hebben gepoogd politiek profijt te trekken uit de Europese vredesbeweging, die na de eerste plaatsingen duide lijk aan ademnood is gaan lijden, zo goed hebben zij een diplomatiek offensief ontvouwd tegenover de bondgenoten van de VS om verzet tegen Reagans 'Strategisch Defen sie Initiatief (SDI, zoals het ruim- tewapen-plan officieel heet) aan te wakkeren. Te Washington daaren tegen is een stoet van Westelijke leiders de zwaarder dan ooit bevei ligde hekken van het Witte Huis gepasseerd om althans te zeggen dat de Amerikanen het recht en de ïeid moeten hebben om onderzoek daarnaar te voltooi- Reagan moet niet alleen Euro- Een Amerikaanse kruisraket ligt met de rug in de sneeuw na een proef vlucht boven Canada. Dank zij de parachute maakte de raket een zachte landing. (foto ap> pese bondgenoten, maar ook zijn eigen Congres en de Russen over tuigen dat SDI meer is dan een kostbare hersenschim en de beste garanties biedt op voortduren van vrede of wat daarvoor doorgaat. Complex Hardnekkig heeft Reagan zich verzet tegen de opvatting dat over deze ontwikkeling kan worden on derhandeld in Genève. Hij is wel bereid om indien het onderzoek succes heeft te onderhandelen over de opstelling van een nieuwe ruimte-verdediging en de gevolgen die dat kan hebben voor andere soorten kernbewapening. Het communiqué dat Russen en Ame rikanen begin januari serveerden na de inleidende besprekingen tus sen Shultz en Gromyko in Genève, waarbij werd beslist de wapenbe sprekingen te hervatten, zegt: „De onderhandelingen zullen een com plex zijn van vragen ten aanzien van ruimte- en nucleaire wapens, die zullen worden overwogen en beantwoord in hun onderlinge ver houding". In Genève zijn de onderhande lingen opgedeeld in drie sectoren. De ervaren onderhandelaar Max Kampelmann behandelt SDI en heeft de leiding van de meer dan 70 man sterke delegatie, voormalig senator en voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten John Tower, doet de strategische (inter continentale) wapens en de diplo maat Maynard Glickman, met er varing van de onderhandelingen over wederzijdse vermindering van troepen (MBFR) bemoeit zich met de INF-wapens voor de mid denafstand. Voorspellingen omtrent de uit komst hebben geen zin. De VS en de Sowjet-Unie lijken beiden ge neigd zich, ook na het verstrijken van de nooit geratificeerde over eenkomst, aan de SALT II-afspra- ken te houden. Dat zou een eerste onderhandelingsresultaat kunnen vormen, bij wijze van vertrouwen wekkende maatregel. De eerdere onderhandelingen zouden volgens zowel Paul Nitze, toen INF-onder- handelaar, nu de voornaamste ad viseur van Shultz voor de nieuwe besprekingen, als volgens Edward Rowny, destijds belast met de START-onderhandelingen en nu buiten beeld gezet, tot resultaat hebben kunnen leiden. Reagans SDI betekent een geheel nieuw ob stakel. De Russen hebben van overeen stemming over defensieve wapens in de ruimte een voorwaarde ge maakt voor afspraken op de andere terreinen van nucleaire bewape ning. Het is niet aannemelijk dat zij daarvan snel zullen afstappen. Het wordt wel mogelijk geacht dat zij ten aanzien van START en INF sneller tot overeenstemming zul len willen komen om van SDI het hete hangijzer te maken. Resultaat De Sowjets willen allereerst uit vinden wat Reagan precies bedoelt als hij zegt dat over SDI niet kan worden onderhandeld. Georgi Ar batov en generaal Nikolai Cher- wov, met een Russische parlemen taire delegatie in Washington, heb ben gezegd dat de Russen in geen geval een eigen defensie in de ruimte zullen ontwikkelen. Derge lijke Amerikaanse initiatieven zou den er alleen maar toe leiden dat de Sowjet-Unie zoveel nieuwe kern wapens zal bouwen dat zij het ver moedelijk niet waterdicht te ma ken ruimte-scherm zouden kun nen doorbreken. Reagan heeft donderdagmiddag de Russische delegatieleider en lid van het Polit bureau Wladimir Sjerbitsky inge prent dat de VS zo snel mogelijk tot resultaat willen komen in Genè ve. Sjerbitsky heeft leiders van het Congres voorgehouden dat de Rus sen allereerst een wapenwedloop in de ruimte willen voorkomen en het einde ervan op aarde pogen te bereiken. Op snelle resultaten echter mag niet worden gerekend. Deskundi gen spreken in termen van jaren. Uiteindelijk zal moeten blijken of SDI tot bruikbare resultaten leidt en zo ja, tegen welke prijs. Daarna is het de vraag of de wereld te ma ken krijgt met een nieuwe tomelo ze wedloop van wapen naar tegen- wapen of dat zelfs in een nooit vol maakte ruimtedefensie de kern ligt voor een besluit belangrijke aantal len kernwapens naar de schroot hoop te verwijzen. Van optimisme mag geen sprake zijn en het is wel zeker dat in de komende periode de saamhorig heid binnen het Atlantisch bond genootschap opnieuw zwaar zal worden beproefd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7