Spreiding van rijksdiensten verminderd Van den Broek: een snel stijgende politieke ster 'Schietpartij politieke actie' Van der Reijden kraakt optreden artsenbezoekers Honderden roofvogels jaarlijks omgebracht PENDELEXPRES :hm ZATERDAG 9 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet wil af van verdere spreiding van rijksdiensten van enige omvang. Overplaat sen van arbeidsplaatsen naar zwakke regio's moet worden beperkt tot nieuwe diensten. De overplaatsing van de cen trale directie van de PTT naar Groningen wordt de laatste spreiding van een bestaande grote dienst. Dit heeft pre mier Lubbers gisteren meegedeeld na afloop van de minis terraad. Volgens de premier vindt het kabi net dat het alleen zinvol is nieuwe diensten te spreiden. „De kosten en organisatie bij bestaande dien sten zijn zodanig dat de nadelen de voordelen overtreffen", aldus de premier. Het kabinet zal de Kamer binnenkort een brief over deze koerswijziging sturen. Het PvdA-kamerlid Van der Doef noemt het afzien van de sprei ding van bestaande diensten "bui tengewoon teleurstellend Hij voorspelt „een heel stevig debat" met de regering. „Ik ben namelijk in tegenstelling tot de regering, niet overtuigd van de onmogelijk heid bestaande diensten te sprei den. Ik weet dat Lubbers en Van Aardenne de laatste maanden het moeilijk hadden diensten aan te Sociale milieu telt mee bij schooladvies DEN HAAG (GPD) - Hoofden van lagere scholen blijken bij het ad vies aan zesdeklassers voor het kie zen van een middelbare school re kening te houden met het sociale milieu waaruit de leerlingen ko men. Zo hebben kinderen van ho gere employés een grotere kans op een vwo- of havo-advies. Kinderen uit 'arbeidersgezinnen' krijger\.va- ker het advies een lagere beroeps opleiding te volgen. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek bij het onderzoek „schoolloopbaan en herkomst van leerlingen in het voortgezetonderwijs" in 1983 heeft verzameld. Door te kiezen voor een scholen gemeenschap stelt een grote groep leerlingen (43,8 procent) de defini tieve schoolkeuze tot na het eerste of twee jaar voortgezet onderwijs uit. HILVERSUM (GPD) - Staatsse cretaris Van der Reijden (WVC) vindt de soms agressieve reclame campagnes van de farmaceutische, industrie „volstrekt verwerpelijk". Voor de VARA-radio liet de be windsman zich. sterk afkeurend uit over sommige aanbiedingen van artsenbezoekers, zoals het aanbie den van reisjes. Een artsenbezoe ker moet natuurlijk niet in de eer ste plaats bezig zijn de verkoop te bevorderen, maar goede voorlich ting geven aan de arts", aldus Van der Reijden. De voorzitter van de organisatie van geneesmiddelenfabrikanten Nefarma, dr. Sanders, heeft naar aanleiding van de kritiek op deze praktijken aangekondigd dat de gedragscode voor artsenbezoekers zal worden aangescherpt. Volgens staatssecretaris Van der Reijden zet niet alleen de artsenbe zoeker, maar ook de patiënt zelf de huisarts onder druk. „Ik heb mijn Opnieuw twee scheepsbotsingen op Westerschelde VLISSINGEN (ANP) - Op de rede van Vlissingen is gisteren in dichte mist de vissersboot Breskens 19 overvaren door de Engelse coaster Arklow View. De vier opvarenden van de Breskens 19 zijn door Ne derlandse en Belgische redeboten ongedeerd uit het water gevist. Een tweede aanvaring deed zich gistermiddag voor op vijftien kilo meter uit de kust van Westkapelle. De Nederlandse tanker Dutch Master, geladen met het zeer ge vaarlijke methylheen tyisotaat, werd aangevaren door het Pana mese vrachtschip Aegium Sea. De Dutch Master raakte zwaar bescha digd. De havenautoriteiten in Vlissin gen hebben het schip toestemming geweigerd om naar de rede van Vlissingen te varen. De Dutch Mas ter kan zichzelf met de pompinstal- laties aan boord drijvende houden. Op de rede van Vlissingen speel den zich gisteren chaotische tafere len af. Er liggen vijftig tot zestig schepen te wachten in dichte mist, daartussen door zwerven tientallen sleepboten en andere reddings vaartuigen die bezig met de ber ging van de donderdagavond aan gevaren „Contract Voyager". DEN HAAG (GPD) - Jaarlijks worden enkele honderden roofvo gels om het leven gebracht. De vo gels worden voor het merendeel af geschoten of vergiftigd.-Deze gege vens staan in het rapport "Roofvo gelvervolging in Nederland" dat de Werkgroep Vogelsterfte vandaag heeft gepresenteerd op het Roofvo gelsymposium in Arnhem. De afgelopen tien jaar heeft de Werkgroep 11.000 vogels onder zocht, waaronder 2000 roofvogels. Buizerds vormden de helft van het aantal dode roofvogels. De onder zoekers constateerden ook veel ge vallen van vervolging tegen andere roofvogels als de havik, de bruine kiekendief en de rode wouw. Volgens het rapport vinden de meeste gevallen van roofvogelver volging plaats in Drenthe, Twente, het oosten van Noord-Brabant en Limburg. Vooral in Drenthe werd geconstateerd dat nesten van roof vogels werden doorschoten of uit gehaald. Het kwam zelfs voor dat bomen waarin roofvogels zaten met nest en al werden omgezaagd. Daarentegen zijn er streken in mid den-Nederland waar roofvogels ongestoord kunnen leven en broe den. Het rapport stelt vast dat er dui delijk sprake is van het opzettelijk doden van roofvogels. Gezien de aard van de overtredingen, de tijd van het jaar waarin deze worden wijzen. Nog steeds gaat het echter wel om het inlossen van de toezeg gingen aan het Noorden". Van der Doef wijst er op dat soortgelijke toezeggingen aan Zuid-Limburg wei nagenoeg zijn gerealiseerd. De CDA'er Eversdijk is het met Van der Doef eens dat het kabinet „in principe" de afspraken met het Noorden moet naleven. Zijn voor lopige reactie is dat hij er van uit gaat dat het kabinet dat ook zal trachten te doen. De WD'er Evenhuis wil zo snel mogelijk overleg met de regering ovef de brief over de spreiding die volgende week moet binnenko men. „Ik voorzie een fundamentele duscussie over al of geen bestaan de diensten. Wat we wel voor ogen moeten houden: er is het Noorden een aantal arbeidsplaatsen toege zegd en die afspraken zijn niet zon der grond geweest". Nieuwe diensten Er zijn maar mondjesmaat nieu we diensten. Daarom is op alle de partementen vertrouwelijk rond gekeken naar bestaande diensten. Alles is doorgekamd. Dat rapport (de „stofzuigeroperatie") is van mi nister tot minister besproken. „Buitengewoon moeilijk", was de conclusie volgens Lubbers. Het ka binet besloot de spreidingsconclu sies aan de Tweede Kamer voor te leggen. „We zagen een weg die doodlopend is, dat is aanleiding om met de Kamer te debatteren", aldus de premier gisteren. Lubbers heeft nog geen inzicht hoeveel banen spreiding van nieuw te vormen rijksdiensten kan opleveren voor het noorden van het land. Maar hij verwacht dat het aantal nieuwe rijksdiensten „bui tengewoon laag" zal uitvallen. Ook het invullen van arbeidsplaatsen zal een „langdurig proces" zijn. Dat er nu toch een vertrouwens breuk met het Noorden is ont staan, wilde Lubbers niet erken- Een van de slachtoffers van de schietpartij in Rijswijk wordt op een brancard afgevoerd. <foi Chin A Sen over aanslag op popgroep: RIJSWIJK (GPD) - Voorzitter Chin A Sen van de Raad voor de Bevrijding van Suriname houdt er terdege rekening mee dat de moord op de leden van een pop groep in Rijswijk is gepleegd door aanhangers van het regime-Bou- terse. Het kantoor van de raad is gevestigd naast de kamer waar de popgroep donderdagavond repe teerde. Chin A Sen zegt te weten dat de daders een donkere huidskleur hebben. De politie van Rijswijk heeft geen signalementen vrijgegeven. Hoofdinspecteur M. Geerartz zegt dat er geen enkele aanwijzing in de richting van een politieke aanslag is. Geen van de muzikanten had een binding met de Surinamers. Bij de aanslag werden drie van de vijf aanwezige leden van de popgroep om het leven gebracht. Een van de twee overlevenden moest gisteren een zware hersen operatie ondergaan. Zijn toestand is, evenals die van de andere zwaargewonde man, redelijk sta biel. De amateurband die niet in het openbaar optrad, bestond in totaal uit zeven mensen. Twee van hen waren donderdag niet by de repeti ties aanwezig. Verhoor van dit tweetal heeft niets opgeleverd. Er was geen sprake van bedreiging of conflict waarbij de popgroep was betrokken. „We staan voor een enorm raadsel", aldus Geerartz. Chin A Sen van de Bevrydings- raad van Suriname heeft gisteren ook een gesprek gehad met het re chercheteam. Hij zegt dat hij wei nig informatie heeft kunnen geven. „Ik snap er niets van". Chin A Sen houdt een politieke actie voor heel goed mogelijk. „Twee jaar geleden werd bij vergis sing de broer van Paul Somohard- MILIEUSCHANDAAL - De rijks politie in Zeeland heeft een milieu schandaal aan het licht gebracht. Het gaat om grote illegale lozingen van mosselvocht en het storten van tonnen mosselschelpen in het na tuurgebied de Yerseke Moer op Zuid-Beveland. Daarbij zyn grond water en grote stukken land ern stig aangetast. In sommige opzich ten is het milieu zelfs onherstelba re schade toegebracht. Tegen zes tien personen en drie bedrijven uit Yerseke proces-verbaal opge maakt. jo, lid van de Bevrijdingsraad, door het hoofd geschoten. Ook is de Su rinaamse verzetsman Sayat Sing door in een Amsterdamse gracht gevonden. Die zaken zijn nooit op gehelderd". De voorzitter van de Bevrijdings raad herinnert eraan dat legerlei der Bouterse sinds kort hartelijke relaties onderhoudt met radicale regimes als Libië, waarvan bekend is dat die moordcommando's oplei den. „Het is niet uitgesloten dat een dergelijk commando naar Ne derland is gekomen om hier een aanslag te plegen en direct daarna het land weer heeft verlaten", al dus'Chin A Sen. „De moordaan slag op de popgroep kan een ver gissing zijn geweest. Ze zagen licht branden op onze etage en hebben meteen koelbloedig toegeslagen. Ik weet natuurlijk ook niet welke factoren daarbij een rol hebben ge speeld". Chin A Sen zegt dat de Bevrij dingsraad de laatste maanden niet meer in Rijswijk bijeen kwam. „We vergaderen tegenwoordig in de buurt van Amsterdam. Dat ligt voor de meeste leden gunstiger. Voor die tijd werd er meestal op woensdag vergaderd en dan werd het niet later dan elf uur". gepleegd (vooral tijdens het broed- seizoen) en de gebruikte methodes, mëfiep de samenstellers van het rapport dat de hoofdschuldigen moeten worden gezocht in de jachtwereld. Volgens de heer S. Woldhek van de Vereniging tot Bescherming van Vogels hebben de roofvogel- vervolgers het vooral gemunt op de havik en de buizerd, omdat deze dieren het plezier in de jacht zou den vergallen. De vogels zouden zodanig huishouden onder het fa zantenbestand, dat er voor de jager slechts een klein aantal fazanten rest waarop hij zijn geweer kan richten. \£m Dam ROTTERDAM (GPD) - Het PvdA- kamerlid Marcel van Dam moet volgende week als hoofdgetuige verschijnen voor de Rotterdamse rechtbank. Het gaat om een kwes tie die speelde in de periode dat Van Dam nog enkele maanden mi nister was van volkshuisvesting. Dat was eind 1981 in het kabinet- Van Agt-II. Van Dam zou als minister verre gaande toezeggingen hebben ge daan om alle 5700 woningen in de Rotterdamse wyk Vreewijk voor 100.000 gulden per stuk te laten op knappen. Dat is inmiddels met 3500 gebeurd, maar 2200 moeten nog worden gerenoveerd. Van Dam heeft echter in gesprekken met de advocaat van de bewoners van Vreewijk gezegd zich weinig meer van die afspraak te kunnen herinneren. De huidige staatsse cretaris Brokx vindt dat de renova tie in het Rotterdamse Vreewyk niet meer dan 60.000 gulden per woning mag kosten. De toenmalige verantwoordelij ke wethouder Van der Ploeg, nu Eerste-Kamerlid voor de PvdA, die ook zal worden verhoord, betitelt de afspraak als "keihard". Ook het gemeentebestuur van Rotterdam erkent de hardheid ervan. Van Dam en Van der Ploeg zul len onder ede moeten verklaren welke afspraken indertijd zijn ge maakt en wat de strekking is van de gemaakte schriftelijke vastleg ging. Behalve Van Dam en Van der Ploeg zijn ook directeur Van Es van de Rotterdamse dienst volks huisvesting en oud-voorlichter Ja cobs van het ministerie van volks huisvesting gedagvaard. Negen maanden geëist tegen ambtenaren UTRECHT (GPD) - Zelfs de Utrechtse rechtbankpresident mr. Van Schendel kon gisteren soms zyn verbazing niet verbergen over wat de verdachten in de omko pingsaffaire bij de gemeente Utrecht tijdens hun verhoor vertel den. Ambtenaar E.K.A. van de dienst bouwen en wonen onthulde hoe hij omkoopgeld dat hij incasseerde verdeelde tussen zijn twee colle ga's en zichzelf: „De andere heren len dat niet zomaar aan. Ik moest hun aandeel in een envelop stoppen en deed die dan in de zak van hun colbert, dat over een stoel hing. Zij keken intussen een ande re kant op. Negen maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf eiste de Utrechtse officier van justitie mr. H. M. Bergkotte tegen hem en zes maanden tegen gemeenteambte naar L.T. wegens het aannemen van steekpenningen in ruil voor woonruimte. Tegen zes medeplich tigen die het geld aan de ambtena ren hadden gegeven eiste hij vier maanden gevangenisstraf voor waardelijk met twee jaar proeftijd en 500 gulden boete. De officier typeerde het gedrag van de ambtenaren met brutale geldzucht en boter bij de vis. Om toekomstige daders van ambtelijke omkoping af te schrikken en nor men te handhaven achtte hij een gevangenisstaf voor beide ambte naren noodzakelijk en eigenlyk ook voor de medeplichtigen. De of ficier kon echter niet bewijzen dat deze medeplichtigen zelf een deel van het geld in hun zak hadden ge stoken. Onthutsend was ook de medede ling van ambtenaar E.K.A. dat me de-verdachte G.A. soms weigerde mee te werken aan het regelen van huisvesting tegen betaling als de zoeker van een huis te weinig bood. Van de vier ambtenaren stonden er gisteren maar twee terecht. Twee collega's bleven buiten schot: de ene heeft bezwaar inge diend tegen de dagvaarding, de an der is voorlopig ontslagen van rechtsvervolging wegens gebrek aan bewijs. 'Geen wetswijziging euthanasie' DEN HAAG(GPD) - CDA-voorzitter Bukman denkt dat het misschien helemaal niet nodig is een wetswijziging voor euthanasie tot stand te brengen. „Ik zou me goed kunnen voorstellen dat de bestaande wet zo blijft, maar dat een aantal zaken in de rechtspleging duidelijker wordt vastgelegd". Dit zei hij gisteren voor de IKON-radio op de vraag hoe men binnen het CDA wil voorkomen dat over euthanasie eenzelfde discussie ontstaat als indertijd over abortus. Bukman denkt ernstige meningsverschillen binnen zijn partij te kun nen voorkomen door niet te streven naar een nieuwe wetgeving op het terrein van de euthanasie. ITALIAANSE RIVIÈRA 10 of 17 dagen appartementen Marina, Pietra Inlichtingen en boekingen: ANVR „goeie reis" reisburo's nocnc RPI7F n reizenverkopende banken GOEDE REIZEN. LAGE PRIJZEN vraagtekens bij de mondigheid van de patiënt. In allerlei roddel- en da mesbladen staan tegenwoordig medische rubrieken die de patiënt de indruk geven zelf wel te kunnen uitmaken welk medicijn ze nodig hebben. Als ze het van hun huis arts niet krijgen, dreigen ze naar een ander te gaan. Op die manier wordt de arts van twee kanten on der druk gezet om medicijnen voor te schrijven, en dat is een kwalijke zaak". ADVERTENTIE VONDELLAAN 45, *2332 AA LEIDEN. TELEFOON: 071-769303. FUSTWEG 2, HOEK OUDE WEG, 2031CJ HAARLEM. TELEFOON: 023-3192 88. Alleen bedrijfswagens. RIJNSBURGERWEG132, 2231 AG RIJNSBURG. TELEFOON01718 - 2 25 00. HOOFDSTRAAT 81, 2171 AS SASSENHEIM. TELEFOON02522 -19124. GOUWESTRAAT 60A, 2407 BC ALPHEN A/D RIJN TELEFOON: 01720-75155. BINNENWEG 2-4, 2411 NA BODEGRAVEN. TELEFOON: 01726-19341. Alleen bedrijfswagens. DEN HAAG - In de uren dat de Tweede Kamer niet verder breid de aan de RSV-zaak werd onder meer de begroting van het minis terie van buitenlandse zaken af gehandeld. Een makkie voor mi nister Van den Broek. Met een handjevol luisteraars als publiek kon hij het weinige vuurwerk dat de oppositie ontstak over de Amerikaanse plannen voor de ontwikkeling van ruimtewapens (Starwars) sissend in die hoek la ten neerdalen. De regeringspar tijen vonden het allemaal wel door Rimmer Mulder Van den Broek is bepaald niet de geringste uit de klas van Lub bers. De sfeer van redelijke zake lijkheid dat deze ministersploeg zo graag rondstrooit past hele maal bij deze jurist uit het Gel derse. Een ontdekking van de premier zelf. In 1976 ruilde Van den Broek een managementsfunctie bij EN- KA in Arnhem voor een kamer zetel in Den Haag. Niet iedereen erkende hem in die eerste jaren als een nieuwe parel van de christen-democratie. Onder het kabinet-Van Agt ging de meeste aandacht uit naar de groep op de linkervleugel in de CD A-fractie en daar zat deze katholieke broe der beslist niet. Hij maakte geen geheim van zijn ergernis over het gedrag van de 'loyalisten' die met hun bui- tenboordse gedrag enige malen het kabinet in gevaar brachten. sterke fractie-discipline waarbij het etaleren van minderheids standpunten gewoon 'verboden' zou zijn. Dat bracht hem veel ge weeklaag van de anti-revolutio nairen, toen nog de hoofdleve ranciers van dissidenten in de CDA-fractie, voor wie 'discipli ne' klonk als een vloek in een kerkkoor. De fractie wees zijn voorstel af. Een partij als het CDA helpt vaak zowel haar lastige als trou we zonen een stapje vooruit. Voor de één is dat een beloning, voor de ander een poging tot in kapseling. Zo kreeg zowel Van den Broek als de aartsdissident Van Houwelingen een post als staatssecretaris in het tweede ka binet-Van Agt; de één op Buiten landse Zaken, de andere op De fensie. Dat kabinet zat niet zo lang en daarom kon Van den Broek zeker niet bogen op een lange ervaring toen Lubbers hem in 1982 al tot het ministers ambt riep. Het was geen voor de hand liggende benoeming. Som migen spraken zelfs van een waagstuk. Als het al een waagstuk was deze betrekkelijke buitenstaan der aan het hoofd te stellen van het zeer eigenzinnige departe ment van BZ dan is het goed uit gepakt. Daar zijn beide kampen in de Kamer het wel over eens. Van den Broek geldt als een doelmatig minister zonder pro blemen met het parlement. Of hij zijn beleid nu uitdraagt voor het brede publiek in interviews, voor de vakpolitici in de Kamer of in kleinere kring, de toon is steeds dezelfde. De minister blinkt uit in zakelijke uiteenzettingen (wèl in het typische vaktaaltje van BZ) en niet in filosofische mij meringen. Met zijn verre voorganger en geloofsgenoot mr. Luns heeft Van den Broek gemeen dat hij onomwonden vóór alles het 'Ne derlands belang' wil dienen met zyn buitenlands beleid. (Volgens Luns kwam dat zelfs op de eer ste, tweede en derde plaats). In Van den Broeks opvatting is dat belang in elk geval niet gediend met enig gedrag dat de NAVO zou verzwakken. Van den Broek: niet de ge ringste uit de klas van Lubbers. (foto ANP) Daarom was en is hij voorstan der van plaatsing van kruisraket ten om het gevoeligste punt op zijn beleidsterrein even te noe men. In diezelfde lijn ligt zijn weigering deze week in de Ka mer nu al iets te ondernemen te gen de Amerikaanse plannen voor wapens in de ruimte. Zijn toelichting bij de begroting ademt diezelfde pro-Amerikaan se sfeer. Door de bescheiden plaats van Nederland op het westelijk half rond leent het buitenlands beleid zich niet voor grote schommelin gen of scherpe koerswijzigingen. Daarom vallen zo'n toon en zo'n aanpak zonder persoonlijke be wogenheid toch op. Ook in mi nisters eigen christen-democrati sche kring was het goed gebruik solidariteit te demonstreren met mensen in verre landen die niet willen deugen. Juist uit eigen partij krijgt hij opvallend weinig aansporingen in die richting. Het moet Van den Broek veel tijd en energie schelen dat Jan Nico Scholten niet meer tot de regeringspartij CDA behoort. Deze vroegëre loyalist die altijd veel buitenlandse nooddruftigen en schendingen van mensen rechten naar de Kamer haalde, is een verklaard tegenstander van Van den Broek. De tegenstelling tussen deze twee was diep en heeft persoonlijke kanten. Maar Scholten heeft het CDA de rug toegekeerd (hij zelf zegt dat het net andersom is) en er is nie mand in de fractie opgestaan om met dezelfde gedrevenheid aller lei zaken te bepleiten. Het CDA kan zich dat kenne lijk veroorloven. De belangstel ling voor buitenlands beleid lijkt gewoon wat minder, althans de actiegroepen op dit stuk trekken veel minder aandacht. Vooral Luns had in zijn nadagen als mi nister veel last van die 'democra tisering van het buitenlands be leid' waarbij voor elk probleem gebied wel een 'komitee' be stond dat pers en kamerleden be werkte. Ook kerkelijke organisa ties waren daarbij actief. Het gemak waarmee een mi nister als Van den Broek nu in zijn eigen partij kan opereren zegt veel over het wezen van het huidige CDA. Profijtelijk voor hem was dat Lubbers zelf het probleem van de kruisraketten voor CDA en kabinet oploste. Tot de vondst van de premier waarbij werd besloten tot plaat sing zonder dat er een besluit tot plaatsing werd genomen was Van den Broek niet in staat ge weest. Bij de interne discussies over de raketten was hij even nauw betrokken als minister De Ruiter (defensie). De Ruiter en vooral Lubbers traden echter op de voorgrond en Van den Broek bleef zo goed als buiten schot. Hij lijkt er ook niet onder te lij den dat de premier zelf nogal eens een buitenlandse reis on derneemt waarbij hij de minister van buitenlandse zaken in feite even degradeert tot gezelschaps heer. Van den Broek is niet al leen een typische vertegenwoor diger van het kabinet-Lubbers, hij zou ook bijna het symbool kunnen zijn voor het CDA zoals dat zich onder diezelfde Lubbers ontwikkelt. Zoals in elke partij wordt er ook in het CDA wel eens gespro ken over mogelijke opvolgers van de leider. De 48-jarige Hans van den Broek hoort zonder twij fel tot de kroonprinsen. Hij roept minder weerstand op dan bij voorbeeld Brinkman. Zijn eigen ambities? Hij geniet van zijn ambt en heeft wel eens bekend zich er over te verbazen dat hij al zo vlug zover is gekomen. In 1976 kamerlid en zes jaar later minis ter van buitenlandse zaken. En wat moet je met ambities nu het CDA nog jaren met Lubbers vooruit kan.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5