B en V: personeel soepeler inzetten in club- en buurthuizen Volkstuinders voelen niet voor forse huurverhoging 'Gedonder rond inspraak bij renovatie moet nu over zijn' Ontwerp-welzijnsplan 1986-1989 Leuzen gekalkt op Haarlemmerstraat Afscheid van ex-wethouder CUBY Lezers Schrijven ZATERDAG 9 MAART 1985 LEIDEN LEIDEN De gemeente Leiden wil de beroepskrachten in het club- en buurthuiswerk wat soepeler inzetten. Dat blijkt tenminste uit het ontwerp-welzijnsplan van de gemeente Leiden voor de jaren 1986 tot en met 1989. Club- en buurthuizen hebben nu nog recht op minimaal twee be roepskrachten. Dat aantal kan wor den uitgebreid, afhankelijk van het aantal inwoners van het gebied waar in het club- of buurthuis ligt en de zogenoemde maatschappelij ke achterstand van dat gebied. In het nieuwe voorstel van bur gemeester en wethouders hebben club- en buurthuizen nog steeds recht op minimaal twee beroeps krachten. Als dergelijke instellin gen in een 'achterstandsgebied' lig gen, zullen ze er echter niet meer automatisch extra mensen bij krij gen. Ze zullen eerst moeten aanto nen dat ze extra activiteiten op po ten zetten om 'achterstanden' van bepaalde bevolkingsgroepen weg te werken. Die extra krachten zul len tevens worden toegewezen ge durende de periode dat deze activi teiten draaien. •Verplaatsen De meeste beroepskrachten zijn nu in dienst van één bepaalde in stelling. Het blijkt geen eenvoudi ge zaak te zijn om personeel snel van de ene naar de andere werkge ver te verplaatsen. B en W stellen daarom voor een deel van de be roepskrachten die in Leiden werken, in dienst te laten treden bij een nog op te richten orgaan. Dat zouden dan de personeelsle den moeten zijn die overblijven na dat elk club- of buurthuis de twee beroepskrachten heeft gekregen waar het recht op heeft. Op deze manier kan personeel soepeler worden ingezet, verwachten B en W. In dit nieuwe orgaan zouden de club- en buurthuizen ook nauwer kunnen samenwerken op het ge bied van administratie, het inko pen van materialen en het voorbe reiden van beleidsplannen. Wet houder H. van Dongen beloofde gistermiddag in een toelichting dat spoedig uitgebreid overleg zal wor den gevoerd met de club- en buurt huizen over deze zaak. Zij bena drukte dat het niet de bedoeling is van de gemeente om de organisa ties hun zelfstandigheid te ontne- Het Leidse college is ook van plan om het subsidiesysteem voor het club- en buurthuiswerk onder voerd. de loep te nemen. Daarbij zal meer dan nu het geval is worden geke ken naar het verband tussen de subsidie voor de activiteiten- en or ganisatie en naar het aantal be roepskrachten dat bij een organisa tie in dienst is. Ook wordt er niet direct meer personeel beschikbaar gesteld voor het schoonhouden van de onderkomens, maar zullen de instellingen een bedrag krijgen dat ze naar eigen inzicht mogen be steden. mogelijk handhaven. Deze voorzie ningen zouden overigens zoveel mogelijk door alle inwoners van Leiden te gebruiken moeten zijn. Vanuit het speeltuinwerk moet volgens B en W worden gestreefd naar meer samenhang en samen werking met andere organisaties die in een bepaald gedeelte van de stad werkzaam zijn. Tevens zou den verenigingen meer dan nu het geval is de mogelijkheid moeten krijgen gebruik te maken van de onderkomens in de speeltuinen. Daarover zal met de speeltuinver enigingen overleg worden ge- LEIDEN - Op het wegdek van de Haarlemmerstraat werden gisteren grote leuzen aangetroffen. "Vrouwen, de straat is ook van jullie" en "vrouwen tegen sexueel geweld", zo werd het winkelend en ander publiek duidelijk gemaakt waar het de anonieme demonstranten om was te doen. Op deze achtste maart vroegen vrouwen toch de aandacht: het was de Internationale Vrouwendag. Op diverse plaatsen waren er activiteiten: het Vrouwenhuis, de Leidse Vrouwenraad, het Volkshuis en het Spoortje hadden een speciaal programma opgezet. De wethouder van emancipatiezaken, Henriëtte van Dongen, kwam op verschillende plaatsen een kijkje nemen en sprak haar seksegenoten bemoedigend toe. Speeltuinen B en W van Leiden willen zieh b^èn'tetóden wat het welzijnsbeleid voor de ko- Danen te leiden mende vier jaar betreft niet alleen richten op zogenoemde 'probleem- en achterstandsgroepen', zoals het rijk doet. Dergelijke groepen, zoals jongeren, vrouwen, minderheden, langdurig werklozen en ouderen, krijgen weliswaar extra aandacht, maar het college wil tegelijkertijd de bestaande voorzieningen zoveel De komende jaren wil het colle ge bekijken of speeltuinen meer subsidie kunnen krijgen voor toe zicht. Door de betrekkelijk lage vergoeding aan toezichthouders, is het aantal uren dat speeltuinen open is, vaak beperkt. De streekmuziekschool is geïnte resseerd in een iniüatief van de Stichting onderwijs winkel. Vrij willigers van deze organisatie ge ven muziekles in klassen van het basisonderwijs. De muziekschool is bereid de onderwijs winkel te steunen en haar initiatief in goede Een dergelijke ondersteuning zou de muziekschool ook kunnen geven aan andere organisaties, zo als het club- en buurthuiswerk, het onderwijs en de amateuristische kunstbeoefening. Daarvoor is nu niet voldoende geld aanwezig. Ge probeerd wordt echter bijdragen van de provincie te krijgen. LEIDEN - In de Leidse binnen stad of in de wijk De Kooi kunnen"* bewoners op kortè termijn moge lijk zelf aangeven welke activitei ten zij op het gebied van welzijn willen hebben. Burgemeester en wethouders willen namelijk in een van deze twee wijken een zoge noemd experiment welzijnsplan ning houden, zo blijkt uit het ont werp-welzijnsplan van de gemeen te. Het doel van het experiment is om een samenhangend geheel van Inspraak over activiteiten op welzij nsgebied activiteiten te krijgen dat is afge stemd op de behoeften van de be volking in een wijk. Het kiezen van de activiteiten ge beurt in overleg met de gemeente en de verenigingen en instellingen die in de wijk werken. Voorwaarde is wel dat het experiment de ge meente in principe geen extra geld mag kosten. Dus als bewoners voor een nieuwe activiteit kiezen, zal een bestaande moeten worden geschrapt. Bovendien moeten de activiteiten voldoen aan de uit gangspunten van het ontwerp-wel zijnsplan. LEIDEN - De Leidse Bond van Amateur-Tuinders voelt niets voor de forse huurverhoging die de ge meente in de vorig jaar uitgebrach te nota volkstuinen in het vooruit zicht heeft gesteld. Het voorstel van B en W kwam er in grote lijnen op neer dat de huren voor volkstui nen jaarlijks met een dusdanig be drag worden verhoogd dat er in 1989 een verdubbeling van het ta rief is bereikt. De bond wil niet ver dergaan dan "het bespreekbaar stellen" van een aanpassing van de huur aan de algemene jaarlijkse prijsstijging. Het tarief voor het veel duurdere complex Crones- teyn zou moeten worden verlaagd. In een reactie op de nota stelt de bond namens de zeven bij haar aangesloten verenigingen dat er ""nauwelijks argumenten naar vo ren worden gebracht die een rigo- reuze huuraanpassing in de ko mende jaren rechtvaardigen". Voor de volkstuincomplexen gold per 1 januari 1984 een huur prijs van 28 cent per vierkante me ter. Daar moet tot 1989 volgens B en W jaarlijks vijf cent bij, om dan uit te komen op 53 cent per vier kante meter. Een uitzondering geldt voor het tamelijk complex Cronesteyn, waar al een hoger tarief wordt gehan teerd: 50 cent. In 1989 zou dat op 53 cent moeten worden gebracht en dan in de pas lopen met de tarieven voor de overige complexen, Ons Buiten, Veldheim, Het Zonneveld, OTV, Oostvliet en Roomburg. De bond meent dat het tarief voor Cro nesteyn moet worden verlaagd van 50 cent naar 34 cent. Na 1989 zou volgens het gemeen telijke voorstel de verhoging voor de volkstuinen voortaan hetzelfde kunnen zyn als dan jaarlijks voor andere gemeentelijke tarieven zal gelden. De bond vindt het voorstel van B en W een veel te zware belasting betekenen, vooral bij complexen waarbij zich veel onteelbare grond (waaronder openbaar groen) be vindt. Zij pleit voor een onder scheid in tarieven voor teelbare en onteelbare gronden. De grondprijs voor de onteelbare gedeelten zou moeten worden bevoren, geba seerd op de nu geldende prijs van 28 cent per vierkante meter. De bond spreekt tegen dat de ge meente zoveel kosten heeft moeten maken voor de aanleg van de volkstuincomplexen. De stelling in de nota, dat de aanleg van riolerin gen de gemeente vele milj oenen heeft gekost "is zeer in strijd met de werkelijkheid", schrijft de bond. De bond ziet ook niet in waarom slechts bij een forse ta riefsverhoging de situatie.dat de volkstuinders "op de schopstoel zitten" kan veranderen. De tuinen zijn nu veelal niet in bestemmings plannen opgenomen en dus is het voortbestaan altijd onzeker. De bond begrijpt niet waarom die ze kerheid niet kan worden geboden zonder tariefsverhoging. Dat in de nota als "tegemoetko ming aan de tuinders" wordt ge constateerd dat er geen onroerend- goedbelasting wordt geheven voor opstallen op de tuincomplexen, kan de bond niet onder de indruk brengen: "Er is hierbij sprake van de normale uitvoering van reeds gemaakte afspraken". De nota van de gemeente en de reactie van de Leidse Bond van Amateur-Tuinders worden maan dagavond besproken in een verga dering van de raadscommissie voor sport en recreatie. Brandstichter naar inrichting DEN HAAG/LEIDEN - De Haag se rechtbank heeft gisteren een 28- jarige Leidenaar die het huis Pa pengracht 25 (naast het museum van Oudheden) in brand heeft ge stoken ontslagen van rechtsvervol ging en gelast dat hij gedurende een proeftijd van een jaar in een in richting wordt opgenomen. De straf is gelijk aan de eis van de offi cier van justitie. De Leidenaar heeft tijdens de te rechtzitting gezegd de brand te hebben gesticht omdat hij aan dacht voor zijn problemen wilde. „Ik sta alleen. Op straat liep ik te schreeuwen. Alleen maar om aan dacht", zo liet hij toen weten. Toch subsidie huiswerkklas LEIDEN - Het Leidse Volkshuis krijgt toch subsidie voor de huis werkklassen. Deze instelling zou aanvankelijk buiten de boot vallen, maar heeft daartegen bezwaar aan getekend. Burgmeester en wethou ders hebben besloten om de huis werkklassen van het Volkshuis duizend gulden startsubsidie toe te kennen In een brief aan de gemeenteraad had het Volkshuis er bezwaar te gen gemaakt dat de gemeente vindt dat de huiswerkklassen uit het normale budget van het club- en buurthuiswerk van de instelling moeten worden betaald. Andere huiswerkklassen, zoals in Leiden- noord, konden echter wel een graantje meepikken uit de subsi- dieruif. De huiswerkklassen hadden 1451 gulden subsidie aangevraagd. Volgens een medewerker van het Volkshuis hebben B en W meege deeld dat er momenteel niet meer geld beschikbaar is. "Maar we heb ben de subsidie toch geaccepteerd en proberen volgend jaar wel het volledige bedrag te krijgen". College over zelfdoding LEIDEN - Dr. R.F.W. Diekstra, hoogleraar klinische psychologie aan de Leidse universiteit, geeft woensdag een voor iedereen toe gankelijk actualiteitencollege over zelfdoding door jongeren. Sinds 1950 is het aantal zelfdo dingen onder jongeren dramatisch toegenomen en is groter dan ooit tevoren (dat wil zeggen: sinds er de laatste honderd jaar statistieken van worden bijgehouden). Diek stra heeft op dit terrein veel onder zoek verricht. Het college wordt gegeven in het Centrale Voorzie ningengebouw aan de Cleveringa- plaats, aanvang acht uur. LEIDEN - "Piet-Hein, Piet-Hein, Piet-Hein zijn naam is klein. Zijn daden benne groot, zijn daden ben- ne groot, hij heeft gewonnen de zil vervloot"... Onder die klanken van het stad huiscarillon werd gistermiddag in een speciale raadsvergadering van de Leidse gemeenteraad afscheid genomen van wethouder Piet-Hein Schoute. De wethouder, per 1 maart be noemd als burgemeester van Was senaar, werd door burgemeester Goekoop geprezen als een man die "stormen doorstaand en klippen vermijdend" veel tot stand heeft gebracht. "We worden nu goeie bu ren", aldus Goekoop, "totdat rijks weg 11 ons scheidt". De burge meester bood Schoute een electri- sche grasmaaimachine aan die hij wel nodig zou hebben voor het ga zon bij de ambtswoning in Wasse- Schoute zei dat na zesenhalf jaar wethouderschap nog het nodige te doen blijft voor zijn opvolger Kuij- ers. Hij noemde met name de reor ganisatie van de schouwburg, de ontwikkeling van het ouderenbe leid en de uitbouw van het cultuur beleid. De nieuwbakken burge meester beloofde vanuit het Was- "te blijven meegenieten" de ontwikkelingen in Leiden. EMANCIPATIERAAD - Me vrouw J.E. Goldschmidt uit Lei den en F.R. Boddendijk uit Alphen aan den Ryn zyn benoemd tot lid van de Emancipatieraad. Beiden zijn lid van de PvdA. Goldschmidt (34) is wetenschappelijk medewer ker in het staats- en administratief recht aan de Leidse universiteit; Boddendijk (39) is medewerker bij de vakgroep politicologie van de Vrije Universiteit in Amsterdam. Vragen raadslid n.a.v. kwestie-Beethovenlaan Burgemeester Waal van Deventer kwam burgemeester Schoute (links) i geven. Een weerzien tussen twee voormalige wethouders uit Leiden. i Wassenaar gisteren e LEIDEN PSP-raadslid Hans de la Mar wil van burgemester en wet houders-de garantie hebben dat re novatie- en groot onderhoudsplan nen niet langer zonder inspraak van de bewoners worden inge diend en uitgevoerd. De la Mar heeft naar aanleiding van de gang van zaken bij het groot onderhoud van 130 flats aan de Beethovenlaan van de PCW hierover schriftelijke vragen aan het college gesteld. Het PSP-raadslid vindt dat het maar eens afgelopen moet zijn met 'het gedonder rond bewonersvoor lichting en -inspraak met als diep tepunt de misleiding van de bewo ners van plan 9 (Willem de Zwijger laan) van Ons Belang'. "Het ziet er niet best uit. Het volgende schan- cadeautje daal tekent zich af', schrijft De la Mar. In zyn brief aan het college geeft het raadslid toe dat de bewoners de keuze hebben gehad tussen reno vatie en groot onderhoud. Maar daarna werden alle verzoeken van bewoners om inspraak en inzage van de plannen geweigerd. "Het bestuur van de PCW presteert het om letterlijk in een brief aan de be woners te stellen "heden hebben wij toestemming gekregen, zodat we u eerst kunnen informeren over de werkzaamheden die in uw wo ning zullen worden verricht". "Nee, nu zullen we het krijgen", vervolgt De la Mar. "Eerst de aan vraag indienen, waarop naar ik aanneem staat dat de bewoners ak koord zijn, en na goedkeuring van de plannen de bewoners pas vertel len wat er gaat gebeuren. Omdat de bewoners door de PCW constant aan het lijntje worden gehouden, wenden zij zich tot de gemeente. Bangladesh In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde wordt maandag door de Vereniging Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde een lezing georganiseerd. Prof. J. Polderman zal het een en ander vertellen over volksgezondheid en geneesmiddelenvoorziening in Bangladesh. De aanvang is 20.00 uur. Mode Het modehuis Warnecke laat maandag de mode voor het nieu we seizoen zien in de Stadsge hoorzaal. Warnecke werkt daar bij samen met herenmodezak Proveste. Aanvang is 20.00 uur. Postzegels De maandelijkse ruil/contact/ veilingavond van de vereniging Postzegelvrienden staat voor maandag weer op het program ma. Plaats van handeling is de kantine van de HCG aan de Vijf Meilaan, de zaal gaat om 19.00 uur open. Vrijwilligers De Leidse Vrijwilligerscentrale organiseert een oriëntatiecursus vrijwilligerswerk. Deze cursus is bedoeld voor mensen die wat meer te weten willen komen over dit werk. Tijdens vijf bijeenkom sten zullen onder meer de volgen de onderwerpen aan de orde ko- - ontwikkelingen in het vrijwil ligerswerk; - informatie over de verschillende soorten vrijwilligerswerk; - waar krijg je mee te maken bij vrijwilligerswerk (rechten, plich ten, uitkering, enz.); beleid; - contacten met instellingen. De bijeenkomsten zijn op don derdagochtend van tien uur tot half twaalf in het gebouw van de Stichting Welzijn, Br eestraat 117. Voor een oppas kan eventu eel worden gezorgd door de Vrij willigerscentrale. Voor meer informatie en aan meldingen vóór 22 maart): Leid se Vrijwlligerscentrale, Lange- gracht 246a, 2312 PD Leiden, te lefoon 149064. Groene cursus Het Instituut voor natuurbe scherming seducatie afdeling Lei den geeft dit jaar weer een 'groe ne cursus' voor iedereen die wat meer wil weten over planten, die ren en landschappen in en rond Leiden. Voorkennis is niet ver eist. De cursus wordt gehouden in de periode van 10 april tot 7 juni en zal bestaan uit vijf woensdag avonden (van kwart voor acht tot kwart over tien) te houden in de Sterrewacht en vijf wandelin gen van ongeveer twee uur in de natuurgebieden rond Leiden: strand, bos, duin, polder en stad. Die wandelingen zijn meestal op zaterdag. Opgave voor en inlich tingen over de cursus bij Hanne- ke Mesters, Van der Sande Bak- huyzenlaan 5, 2313 SE Leiden. Maskers maken In het K&O-gebouw begint woensdagmiddag 13 maart een cursus 'maskers maken' voor kin deren onder leiding van Ray mond Broersma. Voor meer in formatie: K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. yVWWVWVVVV%WWYWJVWWWYW*VbVVVWV/WY%W^ Cavalli - Platteel Music Productions Bobby presenteert VANAVOND in de Pieterskerk te Leiden In het voorprogramma: Tilt Team m.m.v. magic Franky Ram Jam Band m.m.v. de wereldberoemde soulzanger William. Aanvang 20.00 uur Met grote verontwaardiging heb ik het artikel over het hondje Bobby gelezen. Het is diep en diep tra gisch dat de eigenaresse afstand moest doen van haar dierbare hondje waar ze alles voor over heeft. Haar honden zijn haar alles. Het is een kwetsbaar vrouwtje dat ze gemakkelijk kunnen aanvallen omdat ze geen verweer heeft. Ze is een gemakkelijke prooi voor zulk soort mensen als hondenhaters. Deze eigenaresse ken ik héél goed en ook haar honden. Bobby is geen blaffer. Menig keer als ik ze tegenkwam zei ze: ze hebben me weer zo gepest en ze huilde omdat haar hondje evt. weg moest. Zo zie je maar, als je een zielig figuur maakt en laat merken dat je bang bent, ben je een gemakkelijke prooi. Ik weet dat er van het begin af aan toen ze daar kwam wonen al moeilijkheden waren. Mensen, probeer een andere wo ning te vinden voor haar in haar omgeving waar ze altijd gewoond heeft. Liefst met mensen in de buurt ook met honden (dus buren met honden). Dan kunnen er geen moeilijkheden ontstaan over even tueel geblaf, dan kan men elkaar niets verwijten. J. v.d. Zeeuw, Levendaal 127, Leiden. (Door redactie bekort) Na een aanvankelijke toezegging dat het bestek wel kan worden ge geven, trekt deze ambtenaar dit weer in. Wethouder Tesselaar van volkshuisvesting schijnt zich in de ze 'neutraal' te willen opstellen. Dat is voor mij volkomen onbegrij pelijk". De la Mar vraagt B en W of zij ook vinden dat de bewoners in elk geval volledig op de hoogte dienen te zijn van de uit te voeren werk zaamheden en dat zij daarom recht hebben of alle informatie en in spraak. Tevens wil hij de toezeg ging hebben dat nog niets met de PCW-flats gebeurt, voordat er vol doende overleg met de gemeente is gevoerd. "Kan het college nu enige garan tie geven dat dit soort toestanden nu eindelijk eens tot het verleden gaan behoren? Telkens weer wordt een smoes op het bord van de be woners gelegd. Als dat iedere keer schijnt te gebeuren lijkt het het college niet raadzamer om dan de toegekende groot-onderhoudssub- sidies maar te laten verlopen?", al dus De la Mar. En: "Is het college eigenlijk wel in staat om zijn taken rondom groot onderhoud en reno vatie naar behoren uit te voeren?". Computer voor energiebedrijf LEIDEN - Het Energiebedrijf Rijnland heeft een computer aan geschaft, waarmee het de omvang rijke gegevensverwerking in eigen hand kan nemen. Tot nu toe werd dit werk uitbesteed, voornamelijk aan het Gemeentelijk» Rekencen trum in Leiden. Verwerking in ei gen beheer is financieel aantrekke lijker, verwacht het bedrijf. De honderdduizend kleinver bruikers die bij het EBR elektrici teit en gas betrekken, kunnen nu op vragen sneller en gedetailleer der antwoord verwachten. Met de aanschaf van de computer en de bijbehorende software (bij een dochteronderneming van de Gasu nie) is een investering van 1,1 mil joen gulden gemoeid.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3