egwijzer A De grote verwarring Invullen belastingformulier ingewikkelder dan ooit Wa tv Belastingbiljet invullen? We zullen 't u wat makkelijker maken <n deze krant? Aangifte asara»1®1" ZATERDAG 9 MAART 1985 EXTRA PAGINA 21 Vrijwel niemand die zich ten tijde van een bezoek aan enige belasting inspectie helemaal thuis zal voelen. Maar het moet gezegd, de inspec teur doet vandaag de dag z'n best om het de visite naar de zin te ma ken. De geur van koffie walmt in de wachtkamer, een bakje troost wacht de wachtenden als troost voor het lange wachten. Het portret van de vrekkige penning- inner is voorgoed opgeborgen in het in Rotterdam gevestigde belastingmu seum, tegenwoordig komt de belasting naar de mensen toe om ze met raad en daad bij te staan. In Leiden gebeurt dat in diverse wijkcentra, maar ook op een centraal punt (Breestraat 18) op dinsdag 19 en donderdag 21 maart (19.00-21.00 uur). „Maar", zegt hoofdinspecteur Van Boven, „die bijeenkomsten zijn volge boekt. Zelf hadden we gemikt op tachtig aanmeldingen, we hebben er ongeveer veertig binnen gekregen. Een tegenval ler. We hebben dan ook afgezien van ons plan om vier voorlichtingsavonden te beleggen, het zijn er twee geworden". De voorlichtingscampagne, zegt Van Boven ook, past in de doelstelling van het ministerie van lïnancièn om de rela tie tussen de belastingdienst en het pu bliek te verbeteren. „Zelf zijn we dan nog op het idee gekomen de mensen die naar ons kantoor zijn gekomen een kop je koffie te s Ingewikkeld De belastingwetgeving is er door de ja ren heen niet eenvoudiger op geworden, verzucht de hoofdinspecteur. Zelf toch wetend van de hoed en de rand, heeft-ie pas geleden „ook even moeten kijken hoe het allemaal zat", vooraleer hij de aangifte van z'n moeder kon verzorgen. Van Boven kan het zich dan ook voor stellen dat het tallozen begint te duize len bij het doornemen van alle publica ties die zijn verschenen over de tweever- dienerswet. „Maar wij zijn uitvoerders van de wet, ons past het dan ook niet een mening uit te spreken over een politieke zaak. Wetstechnisch zit het allemaal fan tastisch in elkaar. In deze wet, zeggen de politici, zitten alle wensen van het volk. De maatschappelijke ontwikkeling naar de gelijkheid van man en vrouw moest immers tot uitdrukking komen in de be lastingwetgeving. Maar waar het gaat om de uitvoering van de wet zeg ik dat de leek het allemaal niet meer kan door gronden. Misschien dat we in de toe komst makkelijker over dit onderwerp praten, even aangenomen dat die wet blijft bestaan. Je mag er dan van uitgaan dat er volgend jaar minder mensen met verzoeken om inlichtingen komen". De grote run op zijn kantoor was tot dan toe uitgebleven, maar uitgerekend die morgen lijkt de grote drukte begon nen. Mensen met vragen over de vijgen van het aangiftebiljet lopen massaal te hoop te zijner burele op het Stations plein in de hoop op een bevredigend ant woord. „Dat krijgen ze", staat Yan Bo ven garant voor een deskundige behan deling van zijn klanten. „Sinds jaar en dag geven wij al antwoorden op alle mo gelijke vragen. Tegenwoordig helpen wij ook met het invullen van het aangif tebiljet. Dat al die mensen niet eerder zijn gekomen, komt omdat de Sociale Verzekeringsbank en het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds dit jaar zo laat zijn met de jaaropgaven. De mensen zijn zó opgevoed, dat ze weten dat het weinig zin heeft om hier naartoe te komen met enkel het aangiftebiljet". De bijstand aan hulp zoekende belas tingplichtigen strekt niet zo ver dat bij voorbeeld ook ondernemers met een in gewikkelde boekhouding op een kant- en-klaar verzorgde aangifte kunnen re kenen. „Ook hun geven wij vanzelfspre kend advies over de dingen waar zij mee zitten", laat aanslagregelend ambtenaar Salman weten. „Maar voor invulling van het aangiftebiljet verwijzen wij ze door naar een belastingconsulent of boekhou der". Wisseldiensten "Wie wij hier krijgen", vult Van Boven aan, „zijn vooral de-mensen uit de Kooi, ouderen ook, voor wie het een rib uit het lijf is om de hulp van een consulent in te roepen. Op die groep richten wij ons, op de mensen die hier komen met een jaar opgave van hun verdiensten of uitkerin gen. Op de eenvoudige posten, zeg maar. Mensen met een verlies- en winstreke ning moeten zich maar wenden tot een consulent. Het ligt nu eenmaal niet op onze weg in concurrentie te treden met gevestigde bureaus". Alleen al vanwege de invoering van de tweeverdieners wet heeft Van Boven „rond 80 menskrachten" uit het perso neelsbestand van 140 gerecruteerd ten behoeve van de publieke voorlichting.. Er wordt in wisseldiensten gewerkt, zo dat het andere werk niet blijft liggen. „In het verleden hebben wij ook ge noeg wetswijzigingen gehad. Ik noem de WIR, de wet investeringsregeling. Ik noem ook de zogenaamde oudedagsre- serve. Maar die regelingen gingen toen bepaalde categorieën aan. Het probleem is nu dat met de wet tweeverdieners ie dereen heeft te maken". Het is verleidelijk te concluderen dat het publieke verlangen naar mondelinge informatie over het aangiftebiljet tegelij kertijd een massale uiting van onbegrip is over de inhoud van de schriftelijke toelichting. Al jaren wordt er alom ge klaagd over de ambtelijke taal waarmee de handleiding is doorspekt. Maar mi nister Ruding mag dan een goede kennis n*»*t uw bij uw aangiftebiljet inkomstenbelasting 1984 L nadf ié i va*»/ 4 mgj Rn op 4$ mtmtn wo*/ j»- u m 'fume, mftefomti '*">m Op A* In tr*d$j3 d« V <rdiiü«r*m«tfrf I uink aantal far»*-*' biljet 1984 n9'fti s"-*t >(1, 0»** w* h. In negen van de tien gevallen was het jaarlijkse fiscale vraag- en antwoordspel voor de wettelijk verplichte deelnemers op zich een belasting, maar dit jaar schijnt bij menigeen alleen lezing van het aangiftebiljet al de uitwerking te hebben van een gepeperde aanslag op de geest. Opening van de blauwe enveloppe leverde de doorsnee belastingplichtige laatst de schokkende kennismaking op met nieuwe typen belastingbiljetten; de bijgevoegde toelichting bleek termen te dragen als door Gerard van Putten 'bijna-aileenverdiener', 'aanvullende alleenstaande-oudertoeslag' en 'voetoverheveling'. De na veel politiek gekissebis aangenomen tweeverdienerswet heeft de moeilijkheidsfactor van het schriftelijke 'mens-erger-je-niet' onmiskenbaar verhoogd. Zelfs het E-biljet, de eenvoudige aangifte, laat zich niet zonder hersengymnastiek „duidelijk, stellig en zonder voorbehoud" vol schrijven. Op het ministerie van financiën leeft - gelukkig - het besef dat het publiek dient te worden gegidst door het doolhof van vragen. Een groots opgezette voorlichtingscampagne moet enig licht in de duisternis brengen. En zie; de behoefte van het publiek om opheldering blijkt groot. De landelijke belastingtelefoon (06-0543) meldt vrijwel steeds de ingesprektoon, toelichtingen op toelichtingen vinden gretig aftrek, de wachtkamers van de belastinginspecties puilen uit. Een drukke tijd derhalve voor de belastingambtenaren. Een gesprek daarover met M. van Boven, hoofdinspecteur van de Inspectie der directe belastingen Leiden, eerste afdeling, en H.P. Salman, aanslagregelend ambtenaar. zijn van tante Truus, de fiscale wetge ving leent zich niet voor de tante Betje- stijl. De vrees voor misbruik van popu lair taalgebruik zit er in de hoogste eche lons van het ministerie van financiën nog altijd goed in, juridisch zou het be lastingstelsel op losse schroeven komen te staan volgens hen die in het fiscaal recht verder hebben gestudeerd dan de cursus adjunct commies-titulair. „Of je nu een dunne of dikke folder bij het aangiftebiljet stopt, de mensen ko men toch wel", stelt Salman. Met zijn collega's trekt hij gemiddeld een half uur uit voor zijn bezoek, „maar het wil weieens uitlopen tot anderhalf uur". Meest gestelde vraag die tot nu toe op hem is afgevuurd: „Wat gaat die twee verdienerswet me kosten en wat bete kent voetoverheveling precies?" „Voor het publiek, maar ook voor ons is de integrale rolwisseling een hele overgang. Er zijn nu ook mensen geko men die altijd zelf hun biljetten invul- den", vertelt Salman. „Er zijn er ook, die hier met een E-biljet verschijnen. Die mensen hebben gelezen dat ze bijlagen moeten bijvoegen, maar ze weten dan niet welke". Afzonderlijk Afgezien van kostgangers en kamer bewoners scheidt de tweeverdienerswet voordeurdelers grotendeels van eikaars fiscale belangen. In principe worden ook gehuwden afzonderlijk belast, met dien verstande dat baten en lasten (ren te, dividenden, buitengewone lasten en hypotheekrente) van algemene aard toe vallen aan de meestverdienende partner. Iedere belastingplichtige heeft recht op een algemene belastingvrije som (voor 1984: f7662). Brengt één van de partners het gezinsgeld geheel of grotendeels (in komsten van de ander minder dan f 5027) naar huis, dan heeft die bovenop de belastingvrije som recht op de alleen verdienertoeslag van f 5538. Om daar voor in aanmerking te komen, moet een huwelijk in 1984 zes maanden of langer Wachten op deskundige hulp op het belastingkantoor in Leiden: wat is voetoverheveling hebben bestaan, terwijl den eenzelfde periode een huishouding moeten hebben gevoerd. Extra voor waarde waaraan die laatste groep moet voldoen: de niet-verdienende partner (inkomsten tot ten hoogste f 5026 blijven onbelast) moest op 1 januari 1984 de leef tijd van 27 jaar hebben bereikt. Voor de bijna-alleenverdienertoeslag (in 1984 f 2636) gelden dezelfde normen als voor de alleenverdienertoeslag, waar bij moet worden aangetekend dat het in komen van de relatiegenoot vorig jaar meer dan f 5026, maar minder dan f7663 diende te bedragen. Menig invuller van de aangifte inkom stenbelasting 1984 is thans ten prooi ge vallen aan de grote verwarring. De be richtgeving over de belastingmaatrege len die op 1 januari 1985 zijn ingegaan, blijken meer dan eens te worden ver ward met de aangifte inkomstenbelas ting over 1984. Voor een goed begrip: een en ander moet strikt worden ge scheiden! Er spelen nu twee totaal ver schillende zaken: de aangifte inkom stenbelasting 1984 en de aanvraag voor een voorlopige tweeverdieners-terug- gaaf in juli van dit jaar krachtens de 'voetoverheveling'. De laatste regeling, die slaat op de in komsten over 1985, is eigenlijk alleen in teressant voor tweeverdieners, van wie er één dit jaar minder dan f 7200 zal ver dienen. Juist deze categorie tweeverdie ners betaalt sinds januari meer loonbe lasting dan voorheen. Niet zelden te veel! Enig rekenwerk kan vele guldens opleveren, die op verzoek in juli door de belastingdienst worden teruggestort. Belastingvrij voor dit jaar is in elk ge val f 7200; eventueel kan dit bedrag nog worden aangevuld met de arbeidstoe- slag (f 397) en de aanvullende arbeids- toeslag (f768). Verdient één van de twee verdieners dit jaar minder dan f 7200 (stel f 5000), dan kan op aanvraag het niet gebruikte deel van de belastingvrije som (f 2200) worden overgeheveld naar de meestverdienende partner. Logisch gevolg: de belastingvrije som van de grootste geldinbrenger wordt met f 2200 verhoogd. Twee voorbeelden Ter illustratie twee praktijkgevallen waaruit blijkt hoeveel geld toepassing van de voetoverheveling kan schelen. Een stel, van wie de één in 1985 komt aan een belastbaar inkomen (het inkomen waarvan alle aftrekposten en premies zijn afgetrokken) van f 25.000 en de an der aan f 5000, betaalt sinds januari 121 gulden méér belasting dan vorig jaar. Een verzoek om toepassing van de voet overheveling kan leiden tot een correc tie, in geld uitgedrukt tot een voorlopige teruggaaf van 704 gulden, die in juli zal worden uitgekeerd. Bij aanwezigheid van een kind van beneden de twaalf jaar komt daar krachtens de kinderopvang- toeslag nog f 138 bovenop. Samenwonenden, van wie de één dit jaar zal reiken naar een belastbaar inko men van f40.000 en de ander naar f5000, zagen hun netto-inkomsten begin dit jaar met f 158 teruggebracht. Voor hen ligt na een verzoek om toepassing van de kind heeft dat jonger is dan twaalf jaar, voetoverheveling een restitutie van 979 heeft zü-recht op de kinderopvangtoe- gulden in het verschiet; voor hen die slag". jonge kinderen hebben zelfs 1147 gul den. De hele heisa rond te veel betaalde loonbelasting zal naar verwachting in 1986 tot het verleden behoren; volgens de planning worden volgend jaar alle persoonlijke en financiële gegevens in de loonbelasting verwerkt. Voor degene die in aanmerking denkt te komen voor een voorlopige te ruggaaf en die normaliter alleen loon belasting betaalt, ligt er nu bij de belas tingkantoren een speciaal formulier klaar. Iemand die elk jaar wordt 'ver blijd' met een blauwe enveloppe, kan het verzoek om toepassing van voe toverheveling doen op de aangifte in komstenbelasting 1984. „Mensen die beneden de artikel 64- grens zitten, mensen die niet voor een aanslag inkomstenbelasting in aan merking komen en gebruik maken van een auto van de zaak, moeten oppassen met het doen van een dergelijk ver zoek", waarschuwt Salman. Niet voor niets doet-ie dat, want in een dergelijk geval wordt 20 procent van de catalo gusprijs (inclusief btw) van de auto bij de inkomsten geteld. En dat kan ertoe leiden dat de inkomsten van de minst verdienende partner verre worden overtroffen door de bijtelling, waar het privégebruik van een werkgeversauto voor de loonbelasting onbelast is. Bo vendien zal een verzoek om toepassing van voetoverheveling de inspecteur aanleiding geven om volgend jaar een aangiftebiljet te verzenden. Dat kan het effect geven van wakker gemaakte honden. Ontslag De invoering van de tweeverdieners wet heeft het vrijwillige ontslag van ve le vrouwelijke arbeidskrachten in de hand gewerkt. Met name vele gezins hulpen gaven hun part-time-baan er aan, bevreesd als ze waren dat ze voor taan uitsluitend voor de belasting zou den gaan werken. „Wat ik inbreng, wordt er bij m'n man afgetrokken", was eind vorig jaar zo ongeveer dè re denering in die sector. „Maar lang niet iedereen gaat er door die tweeverdienerswet op achteruit", meent aanslagregelaar Salman. „Neem de Alpha-hulpen (gezinshulp via be middelingsbureaus - red.), die jaarlijks 2000 3000 gulden verdienen. Er zijn er, die eind vorig jaar zijn gestopt met werken. Ten onrechte, waarschijnlijk door een niet geheel juiste voorlichting in de pers. Alpha-hulpen worden vanaf dit jaar als zelfstandigen aangemerkt. In het verleden was het zo dat het pre mie-inkomen van de Alpha-hulp bij de man werd geteld. Over dat totaal moest dan premieheffing worden betaald. Nu is er over haar premie-inkomen geen premieheffing verschuldigd, omdat ze beneden het grensbedrag van 7500 gul den blijft. Voor de gezinshulp ligt dat anders, haar premie wordt door de werkgever betaald. Maar als zij een Geen wet kan zo „fantastisch" in el kaar zitten, of er zit wel een lek in. De belastingdienst zal de clientèle daar niet op wijzen, vandaar dat bijvoor beeld mr. Contijn van Marle, eens be lastinginspecteur en nu actief voor de Stichting de Ombudsman, heeft uitge roepen dat een bezoek aan een belas tinginspectie zo ongeveer gelijk staat aan een biecht bij de duivel. „Dat standpunt is ons bekend", zegt Van Boven, „de Leidse rechtswinkel roept trouwens ook al jaren dat een be lastingambtenaar niet met twee petten op kan zitten. Kijk, we hebben te ma ken met een vaste toestand. Met het jaar dat verstreken is. Wij gaan niet zeggen: dat en dat moet u in 1985 doen om minder belasting te betalen. Wij zijn geen belastingadviesbureau dat zegt: zoveel obligaties moet u kopen om de inkomsten te drukken. Soms vraag ik me af of bepaalde belasting constructies, die de mensen krijgen voorgehouden, wel ethisch verant woord zijn". Tip Hij doelt op de tip van de Stichting De Ombudsman, die een aanzienlijke belastingbesparing kan opleveren. Een douceurtje van 122 gulden ligt er te wachten op iemand die in het belas tingtarief van 16 procent valt; iemand die in de 52 procent-schijf zit, kan zelfs een extraatje van 399 piek in de wacht slepen. Wat nu te doen om zulks te bereiken? Heel simpel, zegt De Ombudsman. De alleenverdiener met een kind van nog geen 12 jaar moet zijn partner het liefst in december ertoe aanzetten een be drag van f 1 tot f 1365 te gaan verdie nen. Het gevolg hiervan zal zijn dat be trokkene na invulling van een loonbe lastingverklaring wordt ingedeeld in tariefgroep I, na eerst zo goed als een heel jaar te hebben geprofiteerd van het voordelige groep III-tarief. Op het aangiftebiljet of T-formulier 1985 moet de invuller zich als tweeverdiener aan de inspecteur presenteren, waarna de slimmerik volgens de lezing van de Stichting De Ombudsman automa tisch een kinderopvangtoeslag van 768 gulden in de schoot krijgt geworpen. Het juiste tijdstip van een huwelijk bepalen, kan trouwens ook een positie ve bijdrage geven aan het gezinsbud get. Mochten aanstaande bruid en brui degom de leeftijd van 27 jaar hebben bereikt en beiden in het genot van in komsten zijn, dan verdient het aanbe veling na 1 juli van dit jaar de gang naar het gemeentehuis te maken. Als beloning voor het wachten worden ze ingedeeld in tariefgroep II in plaats van in tariefgroep I. Heeft één van de trouwlustigen daarentegen geen cent inkomen, dan valt het te overwegen de gang naar de burgerlijke stand vóór 1 juli te ondernemen. Dit in verband met de alleenverdienertoeslag, waarop de verdienende echtgenoot een claim kan leggen. Truc Wat te denken trouwens van de vol gende truc? Twee 'voordeurdelers' (de term is bedacht door staatssecretaris De Graaf van sociale zaken) van 34 jaar besluiten hun verhouding om te zetten in een LAT-relatie. Waar ieder tevoren slechts recht had op de minimum-be lastingvrije som, daar kén dank zij een wat lossere emotionele band de alleen staande toeslag worden binnenge haald. „Een dergelijk geval zou voor ons een probleem kunnen opleveren", er kent Salman. „Als ze gezamenlijk een huis hebben gekocht, ligt dat anders. Maar staan ze ingeschreven op twee af zonderlijke adressen, dan zullen we moeten aantonen of ze feitelijk bij el kaar horen. We moeten een beeld krij gen van de feitelijke toestand". Van Boven: „Natuurlijk rijst dan de vraag hoe je dat controleert. Ik wil daar niet te veel over zeggen, maar we zul len dat steekproefsgewijs doen. We hebben er een controlesysteem voor gecreeërd. Ook van klikbrieven zullen we nota nemen, zelfs van anonieme, al wil dat niet zeggen dat we er altijd op in zullen gaan. Wel weet ik dat fraude vaak is ontdekt door klikbrieven". Zijn personeel wacht de komende maanden een tijdrovend karwei, nu staatssecretaris Koning heeft toege zegd dat alle voorrangsposten (Van Bo ven: „De mensen die een teruggaaf ver wachten en daarom het rechter boven- hoekje van de aangifte hebben afge knipt") nog dit jaar worden afgehan deld. „Die toezegging van de staatssecreta ris heeft tot gevolg dat we al heel vroeg aan die berg aangiften moeten begin nen. Op zich is dat een goede zaak, wie teveel belasting heeft betaald moet dat geld zo snel mogelijk terug krijgen. Maar een probleem is wel dat het wets ontwerp 'Defiscalisering van bepaalde uitgaven van de overheid' nog bij de Eerste Kamer ligt. Wordt dat aangeno men, dan moeten uitkeringen als huur subsidies belastingvrij worden ge maakt. Met terugwerkende kracht per 1 januari 1984. Op deze inspectie moe ten rond 72.000 aanslagen worden vast gesteld. Daaronder zitten 20.000 voor rangsposten. Teruggaven dus. Het geld moet uiter lijk 30 november in het bezit van de mensen zijn. In de praktijk betekent dit dat die aangiften nagerekend en wel op 15 september op het rekencen> trum in Apeldoorn moeten zijn. Daar naast heb je nog al die verzoeken om voetoverheveling. De voorlopige aan slagen moeten op tijd worden vastge steld, omdat dit in het belang van de schatkist is. Er wacht ons kortom veel werk en dat, terwijl ook de vakanties daar nog tussen door lopen". Wie beweert daar nog dat een ambte naar de diensttijd alleen doorbrengt met het drinken van koffie? Hoofdinspecteur Van Boven rechts) wil wel eens uitlopen. i aanslag regelend ambtenaar Salman: het (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21