SUIZEBf* ILLEN Gijsman: 'Ik denk dat ik maar kap' SJZ-speelster overweegt aanklacht 'Eeuwig' talent wéér geschorst Docos schorst drie 'herrieschoppers'. U.V.S. - XERXES ZATERDAG 9 MAART 1985 SPORT PAGINA 13 Omgeploegd Twee weken geleden speelde Rijnsburgse Boys een oefenwed strijd tegen de eredivisieclub Haarlem. Omdat het hoofdveld onbespeelbaar was, werd uitge weken naar het vijfde veld. Die grasmat wordt normaliter voor jeugdwedstrijden gebruikt. Groot was de teleurstelling by het jeugdbestuur van de zaterda geersteklasser toen de elftallen van Rijnsburgse Boys en Haar lem een omgeploegd veld achter lieten. Jeugdbestuurslid G. van Iterson reageert een tikje aange brand in het clubblad De Treffer: "Hierbij wil ik even het woord richten tot het bestuur en de con sul van RB. Verleden week kom ik op het voetbalveld en tot mijn verbazing zie ik, dat het eerste elftal op het vijfde veld (jeugd) een vriendschappelijke wed strijd speelt tegen Haarlem. Ter wijl de rest van de velden onbe speelbaar was. Nu, heren van het bestuur, ik dacht dat dit veld alleen voor de jeugd bestemd was. Enkele we ken geleden kon er na een eerste lange winterstop eindelijk weer eens gevoetbald worden. Kom ik vrijdagavond even naar het veld en krijg dan te horen, dat alleen het vijfde veld al afgelast is, wat overigens al enkele malen is ge beurd. Nu, zou het dan niet verstandi ger zijn om ons jeugdveld niet door de selectie te laten omploe gen, maar te sparen, zodat, als er weer eens competitie-voetbal is, het vijfde veld niet afgekeurd hoeft te worden. Dan kan de jeugd, vooral de lagere elftallen, ook weer eens voetballen, want die jongens betalen ook hun con tributie en willen even goed graag voetballen. Denkt u hier eens over na en dan hoor ik graag uw mening". Zandkluit Hengelo. Geen klap was er aan te pas gekomen. De spelleider werd geveld door.... een zandkluit. "Een half uur voordat de offi ciële speeltijd verstreken was, kreeg Tanke na een duel tussen Alfons Vreeswijk van Quick '20 en een speler van Vijdo een flinke kluit zand in het oog, afkomstig van de schoen van een van beide spelers. Het oogletsel van Tanke was dermate ernstig, dat de wed strijd gestaakt werd, ook al om dat er geen acceptabele vervan ger aanwezig was. In het zieken huis in zijn woonplaats consta teerde een oogchirurg een bescha diging aan het hoornvlies, en bo vendien had Tanke er een flinke oogbloeding aan overgehouden". Gevaarlijk Een voetbalwedstrijd kan om di verse redenen worden gestaakt. Door heethoofdige spelers bij voorbeeld die de arbiter belagen. Of door opdringere belangstel lenden, die zich geroepen voelen van hun aanwezigheid blijk te geven. Ook de scheidsrechter kan geblesseerd raken. Zweep slag is een zich geregeld aandie nende blessure binnen het korps der fluiters. De wedstrijd Quick '20-Vijdo, meldde Tubantia, werd afgelopen zondag voortij dig beëindigd vanwege een oog letsel by leidsman Tanke uit Radactie Jaap Viaaer en Rob Onderwater Een gevaarlijke bezigheid dus dat scheidsrechteren. De heer Jacobs die het duel DEM 3-Scho- ten 2 (reserve vierde klasse KNVB, West 1) op 4 november floot, kan er over meepraten. Na dat hij een doelpunt van DEM 3, ondanks vermeend buitenspel, had goedgekeurd, kreeg hij het hele elftal van Schoten 2 over zich heen. Jacobs werd, zeg maar, aan zijn jasje getrokken, waarna hij het duel voortijdig af floot. De tuchtcommissie deed pas deze week uitspraak in Voet bal Tótaal: "Schoten (2). De vereniging een geldboete opgelegd van 150 gul den en het tweede elftal twee winstpunten in mindering ge bracht op de ranglijst van de competitie wegens schuld aan het staken van de wedstrijd DEM 3- Schoten 2 dd 4 november 1984". De koek is daarmee niet op. De KNVB schorstte vervolgens het hele reserve-elftal van de Haar lemse club. Elf spelers kregen vijf wedstrijden, terwijl de elftal- begeleider tot 1 februari 1986 niet in dienst van de vereniging mag zijn. Tot geluk van Schoten hoeft niet het hele elftal aan de kant te blijven, want de Bond schorstte in 'ploegen'. Nadat de eerste vijf hun straf hebben uit gezeten, moeten de overige zes voetballers verplicht toekijken. Bestuurslid Van Dijk is het met de uitspraak van de tuchtcom missie niet helemaal eens. Scho ten onderzoekt momenteel de mogelijkheden om in hoger be roep te gaan. Van Dijk: "We zijn een oor aangenaaid. Door de scheidsrechter, door de rapporteur en door de tegenstan der. Het was drie tegen een en daar kun je natuurlijk niet te genop boksen. Of we fout zijn ge weest? Ja, eh, er is het een en an der gebeurd. Maar de scheids rechter floot zo erbarmelijk slecht. Het was een belangrijke wedstrijd, de twee koplopers te gen elkaar. Stand is 1-1 met nog vier minuten speeltijd. Keurt die man een geheide buitenspelgoal goed. De jongens kwaad. Stapten meteen op de scheidsrechter af. Ja, toen zijn er dingen gebeurd die niet zijn goed te praten. Aan de andere kant heeft de scheids rechter het er naar gemaakt. Ik heb in de wandelgangen verno men dat-ie binnen het corps toch al een slechte reputatie heeft. Een beetje eigengereid mannetje". Blaaskaak Leen Looyen, nu actief bij RKC, werd ooit ontslagen als trainer by Vitesse. Karei Aalbers speel de daar kennelijk een belangrij ke rol in, want sindsdien heeft Looyen een verschrikkelijke he kel aan de huidige voorzitter van de oud-club van Looyen. VI's Jo- han Derksen ontlokte de oefen- meester annex schreeuwlelijk de volgende uitspraken: horlogemaker als Karei Aalbers voorzitter werd. Die parasiet heeft daar de macht, hij gebruikt Vitesse voor zijn horlogewinkel. Nou, ik koop nog geen horloge van 3.95 voor mijn zoontje bij hem. De voetballerij gaan aan dergelijke figuren ten onder. RKC is net als Ajax en Sparta een prima vereniging. Daar kan Karei Aalbers, die lelijke babyfa ce, nog wat van leren. Wanneer ik die Karei Aalbers tegenkom, ram ik die bril van zijn kop. Hij heeft me in een of ander pulpblad met de grond ge lijk gemaakt. Wat denkt die vent eigenlijk wel". Wat denkt Looyen eigenlijk wel met dergelijke schunnige taal. De laatste opmerking van de blaaskaak is veelbetekenend: Ria Stalman: "Die blauwe blazers, die zijn helemaal niet met sport bezig". (archieffoto) "Zeg, denk niet hoor". Chocomel Rob van der Zwan schrijft al sinds zijn pupillentijd over het algemeen humoristische bijdra gen in het clubblad van de Lei derdorpse voetbalvereniging RCL. Laatst citeerden we uit zijn relaas over een burenruzietje tus sen hem en zijn voormalige naar Meerburg uitgeweken clubge noot Wim van Zwieten. Dat deed kennelijk nogal wat stof opwaai en in sportpark De Bloemerd, waarop Van der Zwan in het mei drinkt!!! Dat kan toch niet? Nee, de beste is voor mij altijd nog die jongen van Huguenin, had een hele gevarieerde oefen stof en rook altijd zo lekker". Appie Braat ("Die lijkt wel een wandelende EHBO-kist, maar als die er moet zijn, is die er) noemt Roodenburg zijn favoriete RCL-speler. En de slechtste spe ler is volgens hem: "David Brandt, sorry dat ik hem nogmaals moet noemen. Hij noemt zichzelf Platini en waant zich een beetje Frans, in mijn ogen kon Louis de Funes beter uit de voeten op het voetbalveld dan de heer B. te L.". Ijsberen clubblad meldde dat iedereen toch maar vooral moet beseffen dat veel van zijn schrijfsels voor namelijk onzin bevatten. In de jongste editie van het RCL-orgaan voert Van der Zwan oudegediende Hennie Rooden burg op. Een paar citaten uit dit onzinnige vraaggesprek. Op de vraag "Wie is je favoriete trai ner?" antwoord de oud-speler van het eerste elftal: "Alhoewel ik besef dat ik m'n plaats in het derde op het spel zet wil ik eerst kwijt dat ik Laurens Mouter een waardeloze trainer vind. Zoiets heb ik nog nooit mee gemaakt, een trainer die choco- Het Algemeen Dagblad stuurde verslaggever Dick van Gangelen naar Kuopio om het Finse ant woord op de Elfstedentocht te vernemen. Op het Kallavesi- meer hield Henri Ruitenberg het na twee ronden van vijftig kilo meter voor gezien. Zijn reactie in het AD van afgelopen maandag: "Ik kon de moed niet meer op brengen om die andere twee rondjes ook nog te rijden", con stateert de beste kunstijsrijder van de afgelopen winter nuchter. Het eerste ging nog wel, maar in het tweede rondje keek ik al steeds vaker uit naar de bordjes waarop de afstand naar de fi nish stond. Je ziét ook helemaal niets, alleen een onafzienbare sneeuwvlakte. En een hele bult ijsberen, waarvan er eentje met zijn poot naar zijn voorhoofd wees toen ik voorbij kwam. Hij had nog gelijk ook. Als je na zo'n winter in Nederland hier komt, knap je één keer af'. B(e)lazer(d) Ria Stalman heeft het niet voor zien op blauwe blazers, dat is be kend. De Olympische kampioe ne heeft dikwijls met bondsbon- zen door het strijdperk gerold. In het maandblad Sport Internatio nal verteld ze Mart Smeets open hartig over haar afkeer van het blazervolk. Bijvoorbeeld over Bram van Leeuwenhoek, die haar bij terugkeer uit LA op Schiphol 'verwelkomde': "Die officials... het is niet zo zeer haat. Leeuwenhoek zie ik dus niet staan, hoewel ik eigen lijk nooit een behoorlijk woord met de man gewisseld heb, hij keek echt volkomen door me heen, geen enkele reactie, niets. Toen dacht ik: jezus man, wat ben je klein. Ik snapte niet wat hij daar deed, naar wie hij zocht, schien de ruiters... om te feliciteren met hun successen... hij zag me dus in het geheel niet. Nee, zoiets doet geen pijn... het is alleen onbeschoft. De man inte resseert me geen bal meer. NOC-blazermensen zijn vet- schrikkelijk... alle blazerfiguren zijn verschrikkelijk, binnen de KNAU, de KNVB, allemaal. Die mensen zijn helemaal niet met sport bezig, dat denken ze wel, maar het enige wat ze doen, is hun eigen positie verdedigen en belangrijk zijn voor zichzelf en in de ogen van hun vrouw. Het zijn heel enge mensen. Ze hebben me niets misdaan, maar een hele hoop van die mensen zit op plaat sen waar ze helemaal niet thuis horen... ze regeren en weten niets. Het deugt van geen kant, het kan gewoon niet. Je hebt als sporter te maken met bestuursleden die, neem mijn geval, niet eens weten hoe een dis cus er uit ziet, die niet weten hoe ver 62 meter is... met die mensen heb je direct te maken, die rege ren mij dus, doe beoordelen mij, die maken uit waar ik wel of niet kan sporten. Ik heb me daar al tijd over opgewonden. Ze hebben altijd van die idioot aandoende pretenties. Ze ver wachten prestaties, liefst op we reldniveau, zie hun limieten, maar weten absoluut niet wat je ervoor moet doen. Neem die li mieten... NOC-mensen stellen die vast en zetten die enorm hoog in. Dat doen ze dus in een land waar sport geen zak voorstelt... waar je maar zeer beperkt medewerking krijgt... dat is toch zó preten tieus... zo oneerlijk vaak voor de sporter". De aanslag Bij Bert van Marwijk, gewoon lijk een keurige voetballer, sloe- geii zondagmiddag de stoppen door met als gevolg dat de MVV- speler een regelrechte aanslag pleegde op de validiteit van Wout Holverda. Maar wat merkt van Marwijk tegenover Kees Jansma van Voetbal Internatio:- nal op: "Als ook jij zegt dat ik Wout een doodschop gaf heb ook jij het verkeerd gezien. Ik heb hem voor mijn gevoel niet eens geraakt. Ik nam een sliding, met links; hij had de bal nog niet eens. Ik moet hem absoluut per ongeluk ge raakt hebben, dis ik hem dus al heb geraakt". Gelukkig werd de doodschop I van Van Marwijk perfect geregi-1 streerd door een camerarr Een ongeluk? Oké, maar dan wel één die met voorbedachte rade werd veroorzaakt. .LEIDEN - Achttien maanden luid de het vonnis, terwyl de verdachte op hooguit acht weken had gere kend. De uitspraak van de tucht commissie bereikte hem in de ZLC-kantine. Aan de bar hield Pe ter Gijsman zich groot, nam eerst een flinke slok van zijn pils en sta melde vervolgens: "Dit kan niet, dit is schandalig". Na een barre nacht ("Ik heb héél slecht gesla pen") kondigt het 'eeuwige' talent zijn afscheid van de actieve voet balsport aan: "Ik denk dat ik er maar mee kap en een beetje voor de lol ga basketballen". Peter Gijsman is 26 jaar en vol gens sommige 'insiders' in de voet balsport had dit 'bijzondere kind' het Nederlands elftal kunnen ha len als hy zich een beetje kwaad had gemaakt. Maar kwaad maakt Gijsman zich alleen op tegenstan ders en scheidsrechters die er vol gens hem "geen bal van kunnen". Zo ook de arbiter Schouten uit Roelofarendsveen, die op zaterdag 29 december in de Groenoordhal- len de zaalvoetbalwedstryd ZLC- .Ik natuurlijk woedend en na afloop loop ik naar die vent toe om te vra gen waar-ie eigenlijk mee bezig is en geef hem een zetje. Word ik eers uitgesloten voor de rest van het toernooi, maar later krijg ik te ho ren dat ik weer gewoon mee mag doen. Ik denk: 'Niets aan de hand, daar hoor ik nooit meer wat Foreholte floot. Een vriendschap- Blijkt later dat die scheidsrechter pelijk potje'tijdens het LFC-toer- nooi. Gijsman: "We staan met 2-0 voor en er zyn nog drie minuten te spelen. Ronald Hendriksen krijgt twee minuten omdat hij de bal weg schopt bij een vrije trap. Ik roep naar de kant 'wisselen' omdat we bij winst poulewinnaar zouden zijn. Denkt die scheidsrechter dat ik het tegen hém heb. Krijg ik ook twee minuten en wordt het nog 2-2. LEIDEN - De voetballers Matthieu de Vrind, John Verhaar en Leo van der Krogt zyn door hun club Docos voorlopig geschorst. De drie selectie spelers van de Leidse zondagderdeklasser wekten afgelopen zondagoch tend in alle vroegte elftalbegeleider Jan van Boheemen. Volgens Docos- secretaris L.H. Dingjan scandeerde het trio rond de klok van zeven uur luiddruchtig de naam van Van Boheemen na een enigszins uit de hand gelopen avondje stappen. Matthieu de Vrind bood ruim vijf uur later zijn excuses aan de elftallei der aan, maar kreeg tot zijn stomme verbazing te horen dat hij met on middellijke ingang was geschorst en dus niet van de partij zou zijn in het treffen met stadgenoot LFC. De Vrind: "Natuurlyk, we zijn te ver gegaan. We waren op stap geweest en zyn na sluitingstijd nog bij iemand thuis wat gaan drinken. Op straat waren we nogal luiddruchtig. Een beetje schreeuwen en zo. Toevallig vlak in de buurt van Van Boheemen, maar om ons daar nu meteen voor te schorsen". De schorsing van het trio is van voorlopige aard. Secretaris Dingjan: "De jongens zijn geschorst in afwachting van de bestuursvergadering van aanstaande maandag. Waarom? Omdat zij de belangen van de club hebben geschaad. Het zijn selectiespelers en onze drie selectie-elftallen staan er niet zo geweldig voor. Dan verwacht je als club dat iedereen er zijn best voor doet om de posities van die elftallen te verbeteren. En dat kan niet door de ochtend voor de wedstrijd over straat te zwalken terwyl' je nog niet eens je bed hebt gezien". Dingjan geeft toe dat voetballers zelf moeten weten wat ze in hun privé- leven uitspoken, maar er zyn volgens hem grenzen. "Je mag toch wel verwachten dat spelers zich voor een belangrijke wedstrijd als een derby tegen LFC een klein beetje voorbereiden? En daar komt nog by dat zij onze hardwerkende elftalbegeleider in zijn welverdiende nachtrust heb ben gestoord. Vandaar dat wij ons als bestuur afvragen: waar zijn deze voetballers nou eigenlijk mee bezig?" Maandagavond gaat het Docos-bestuur dus op zoek naar het antwoord op die vraag. alsnog rapport heeft opgemaakt". door Jaap Visser En in dat rapport had Schouten vermeld dat Gijsman hem ge stompt zou hebben. De zondag- voetballer van ZLC moest dus voor de tuchtcommissie van de afdeling Leiden verschijnen. Op het bonds- bureau in de Leiderdorpse Bloe merd werd Gijsmans straflijst, die inmiddels de lengte van een wc-rol heeft, voor de dag gehaald en tij dens de hoorzitting met de ver dachte doorgenomen. Meer dan ADVERTENTIE Sportcomplex "Kikkerpolder" Zondag a.s. aanvang 14.00 uur. COMPETITIEWEDSTRIJD^ EERSTE KLASSE Deze advertentie is aangeboden door Mentink mode Dorpsstraat 106, Warmond Peter Gijsman: "Ze hebben op mij lopen loeren". Zondebok tien keer is het 'enfent terrible' al geschorst geweest, zes keer omdat hij tegen 'een man in het zwart' be ledigend of handtastelijk was ge weest. Zijn langste schorsing: twee jaar! Gijsman: "Ik had een speler van Quick Boys een knal gegeven. Bleek een politie-agent te zijn en die heeft er dus even werk van ge maakt". Hoewel hij zelf als geen ander be seft dat hij binnen de kalklynen moeilijk in de omgang met scheidsrechters en tegenstanders is, vindt Gijsman de straf die hij uiteindelijk krijgt (een algehele schorsing van achttien maanden waarvan zes voorwaardelijk) bui ten alle proporties. "Ze hebben op me lopen loeren in verband met m'n strafblad. Maar dat is toch on zin? Als jij vandaag door rood licht rijdt en een bekeuring krijgt dan geven ze je daar de volgende week toch niet nóg eens een bekeuring voor?' Kijk in het verleden heb ik fouten gemaakt en daar ben ik toen voor gestraft. Klaar. Omdat ik een flinke straflijst heb hoeven ze me nu toch niet extra zwaar te straf fen?" Ook Cees Vermeulen, de trainer van de zondagafdeling van ZLC, meent dat de voetbalbond op zoek was naar een zondebok en die in Peter Gijsman heeft gevonden. "Die jongen was dit seizoen hart stikke lekker bezig. Maar het is nu eenmaal Peter Gijsman, een lastige jongen die in de LVB voetbalt. Ie dereen kent hem en iedereen loert op hem. Ze hebben bij de bond een voorbeeld willen stellen door Peter anderhalf jaar te geven". Volgens Vermeulen staat het vergrijp van Gysman in geen enke le verhouding tot de straf. "Ik was er bij en heb gezien hoe Peter die scheidsrechter na afloop met twee handen op de borst duwde. Dat ge beurt dagelijks op de velden en daar is nog nooit iemand anderhalf jaar voor geschorst. Echt, Peter heeft niet geslagen en dat weten ze bij de bond ook. Daarom hebben ze hem uiteindelijk geschorst we gens wangedrag. Ze hadden hem beter een brief kunnen sturen met daarin: "Joh Peetje mag niet meer voetballen, want we zijn je gewoon zat'. Dat was eerlyk geweest". Henny van der Leek is voorzitter van de Centrale Organisatie van Voetbalscheidsrechters en lid van de pas ingestelde molestatiecom missie. Is hij tevreden met deze uit spraak van de tuchtcommissie? "Laat ik voorop stellen dat ik het voor Peter jammer vind. Ik heb nooit problemen met die jongen gehad en van my mag hy nog jaren blijven voetballen. Maar als je weet dat de er op molestatie van de scheidsrechter, en dat kan ook du wen of geestelijke molestatie zijn, minimaal dertig maanden staat dan vind ik dat deze straf gezien de overtreding op z'n plaats is". Arbiter ontkent knietje9 te hebben uitgedeeld ZOETERWOUDE - SJZ-speelster Joke de Ruiter overweegt tegen zaalvoetbalarbiter Jan Volwater een aanklacht in te dienen we gens mishandeling. Volgens de speelster van de Zoeterwoudse club heeft de Leiderdorpse scheidsrechter haar na afloop van het treffen tussen SJZ en Zwarte Wolf woensdagavond in de Groenoordhal een 'knietje' in de onderbuik gegeven. Het verhaal, als zou zij op de balustrade van de Groenoordhal na afloop van dit door Volwater geleide toptreffen dat in 2-2 ein digde de referee in de haren zijn gevlogen, krijgt daarmee volgens de SJZ-speelster een totaal ande re wending. "Ja, dat heb ik in derdaad gedaan", geeft ze vol mondig toe. "Maar pas, nadat hij mij met zijn knie had geraakt". Saillant détail in deze onver kwikkelijke affaire is dat Volwa ter een ex-zwager is van De Rui ter. Ze geeft ook ronduit toe dat in de vertroebelde relatie tussen de beide families de oorzaak van deze botsing gezocht moet wor den. "Hij liep me in de wedstrijd al te zoeken. Toen hij een doel punt van ons afkeurde en ik daarop wilde ingaan zei hij, dat als ik mijn mond opendeed ik meteen twee minuten zou krij gen. Kinderachtig om dat oud zeer er op die manier weer bij te halen". Boos en teleurgesteld reageerde de 31-jarige speelster, die op het veld voor Randstad Sport uit komt, zich na het douchen af. "Hij stond op de balustrade naar een wedstrijdje te kijken. Toen ik langs liep zei ik dat ik hem maar een waardeloze fluitist vond. Meteen haalde hij mijn familie er weer bij. Daarop liep ik op hem toe om te vragen wat hij bedoel de. Vervolgens gaf hij me een knietje in mijn onderbuik. En ben ik maar in zijn haren gaan hangen". Volwater, die de aantijgingen resoluut ontkent, maakte stante pede voor de KNVB rapport op van het gebeuren (waarin met geen woord wordt gerept over een knietje' zijnerzijds red.) en Joke de Ruiter op haar beurt daags nadien een gang naar de dokter. "Het deed namelijk vrese lijk pijn. Nu nog trouwens. Ik zit onder de blauwe plekken. Werken kan en mag ik de eerste dagen niet. Van dat rapport weet ik niets. Ik ben meteen naar huis vertrokken." De lezing van Jan Volwater gaat hier dwars tegen in. Hij ont kent pertinent zijn vroegere schoonzus te hebben geschopt. "Ze hebben me wel moeten vast houden, de omstanders. Mensen van SJZ, geloof ik. Want ik laat me natuurlijk niet de haren uit mijn hoofd trekken. Het is bela chelijk wat ze zegt. Ifc heb haar niet eens aangeraakt. Kreeg daar de kans niet voor." Omtrent de woordenwisseling tijdens de wedstrijd zegt de arbi ter: "Vind je het gek dat ik haar die twee minuten in het vooruit zicht stelde. Ze liep de hele partij lang maar tegen me aan te zeu ren. Over oude kwesties en zo. Haar familie heeft de pik op ons. Dat gepraat word je toch een keer zat. Maar dat van dat knietje is gelogen. In afwachting vdn een oproep door de tuchtcommissie van de Afdeling Leiden overweegt Joke de Ruiter verdere stappen te ne men. "Met SJZ is afgesproken dat we de zaak bij de KNVB in elk geval mondeling laten behande len. Ik heb getuigen. Daarnaast ken ik iemand bij de politie. Mis schien dat ik die bel om te vragen hoe ik dat moet aanpakken. Nee, leuk is het allemaal niet." AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13