0 Van Dien leverde een 'wanprestatie' Philips snoeit verder op gebied radio en tv Van Aardemie overleeft RSV-debat Rechter laakt accountant TUB Akzo-personeel bang voor gevolgen acties Motie van afkeuring verworpen; strakkere regels voor steunverlening VRIJDAG 8 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA 9 BREDA (ANP) - Het accountantskantoor Van Dien Co heeft een wanprestatie gele verd door in 1979 en 1980 de (ondeugdelijke) jaarrekeningen van de inmideels failliete Tilburgsche Hypotheekbank goed te keuren. Dat is het oordeel van de rechtbank in Breda. TEL AVIV (GPD) - Eilat, de Is- raëlische toeristenstad aan de Rode Zee, krijgt binnen een maand een zogenaamde belas tingvrije haven. Bewoners uit de ze woestijnstad en toeristen hoe ven dan geen btw, accijnzen en andere belastingen op goederen en diensten te betalen. De Israëlische regering hoopt hiermee dat de stad als toeris tenoord weer winst gaat maken. De miserabele economische om standigheden in Israël en de re cessie in de wereld zijn er de af gelopen jaren de oorzaak van ge weest dat Eilat alleen nog maar op overheidssteun kon draaien. Vorig jaar kostte Eilat. met 4100 hotelkamers, de staat bijna bijna Een belasting paradijs in Israël: Eilat een half miljard gulden. Eilat ligt vlak bij de Jordaanse havenstad Aqaba en bij de grens met Egypte en Saoedi-Arabië. Het is een populaire toeristen plaats, maar het heeft moeite om bedrijven en geschoold perso neel aan te trekken, vooral als ge volg van de grote hitte in de zo- Burgemeester Hochmann van Eilat denkt dat behalve de aan trekkingskracht die het belas tingvrijdom op toeristen zal heb ben, ook een levendige handel met het zakenleven in het Verre Oosten zal ontstaan. Met name Japan zou Eilant als doorvoerha ven voor Europa en Amerika kunnen gebruiken. De Israëlische fiscus heeft er echter een probleem bij gekre gen: Israëliërs zijn meesters in het smokkelen, vooral vanwege de torenhoge belastingen op lu xe artikelen in dit land. In de nog te bouwen douanepost buiten Ei lat zullen de tollenaren handen vol werk krijgen om de geraffi neerdste belastingontduiker te kunnen traceren. De jaarrekeningen gaven een on juist, te positief beeld van de finan ciële situatie waarin de Tilburg- Opruimen van mestoverschot kostbare zaak DEN HAAG (ANP) - Transport en verwerking van het mestoverschot in de landbouw kost ongeveer 260 miljoen gulden. Dat is gemiddeld veertien gulden per ton mestover schot. Als de bedrijven die het overschot produceren dit moeten betalen betekent dit lagere inkom sten voor de betrokken veehou ders. Vooral varkenshouders met weinig grond en in mindere mate rund- en pluimveehouders kunnen daardoor de voortgang van hun be drijf in gevaar zien komen. Dit blijkt uit berekeningen van het Landbouw-Economisch Instituut (LEI). Het LEI had eerder al uitgere kend dat van de ongeveer 86 mil joen ton mest die thans jaarlijks in ons land wordt geproduceerd acht tien miljoen ton niet op de bedrij ven zelf kan worden verwerkt en moet naar elders of op andere wijze worden verwerkt. De kosten kun nen volgens het LEI zelfs nog ho ger oplopen, tot 340 miljoen gulden of achttien gulden per ton mest, als andere uitgangspunten worden ge hanteerd, waarbij er vanuit wordt gegaan dat niet alle overschotten in ons land kunnen worden ge plaatst. Zoals bekend hebben de minis ters van landbouw en visserij en milieu 2 november vorig jaar via een interimwet maatregelen geno men om de verdergaande groei ygn de mestoverschotten van de var kens- en pluimveehouderij aan banden te leggen. sche verkeerde, zo blijkt uit de be slissing van de rechtbank die giste ren is bekendgemaakt. De uit spraak volgt op een procedure die Van Dien Co had aangespannen tegen de Stichting Onderzoek Be drijfsinformatie (Sobi) van Pieter Lakeman. Als pandbriefhouder van de Til burgsche heeft Sobi een vordering van het accountantskantoor van ruim 25.000 gulden op de Tilburg sche had aangevochten. De vorde ring betrof werkzaamheden in ver band met de jaarrekening 1981. De rechtbank heeft beslist dat over dat jaar geen wanprestatie is aan getoond, zodat Van Dien in princi pe wel recht heeft op die 25.000 gulden. Maar mogelijk hangt Van Dien en Co een eis tot schadevergoeding boven het hoofd die dat bedrag ver te boven gaat. Door de wanpresta tie van het accountantskantoor in 1980 is mogelijk een veel te hoog dividend (elf gulden per aandeel) aan de aandeelhouders is uitge keerd. Op die manier is schade ont staan voor de pandbriefhouders en andere schuldeisers en de recht bank geeft Sobi dan ook gelegen heid die schade aan te tonen. Nederlandsche bank Voorzitter Lakeman van Sobi toonde zich zeer tevreden met de uitspraak. Het komt volgens hem hoogst zelden voor dat een recht bank wanprestatie door een ac countant bewezen acht. Sobi be twist ook een vordering van de Ne derlandsche Bank op de Tilburg sche ter grootte van 2,6 miljoen gulden. Tot nu toe met succes: de rechtbank heeft de Nederlandsche Bank deze week niet onvankelijk verklaard in haar eis dat haar vor dering op de failliete hypotheek bank zou worden erkend. Als het oordeel van de rechtbank in hoger beroep (inmiddels aange kondigd door de Nederlandsche Bank) wordt bevestigd, zal er 2,6 miljoen meer beschikbaar zijn voor pandbriefhouders en andere schuldeisers. De rol van de Neder landsche Bank, die in haar poging de hypotheekbank te redden des tijds informatie verzweeg, is van meet af aan discutabel geweest. Een onafhankelijke onderzoeks commissie oordeelde een jaar gele den dat de centrale bank "de gren zen van het redelijke" had over schreden. In de Amsterdamse RAI is momenteel het eldorado voor de watersporter. De Hiswa laat dit jaar onder meer deze trimaran van Nederlandse makelij zien. Prijs 12, miljoen gulden. (foto anp> Kernenergie Eind vorig jaar werd dertien pro cent van de elektriciteit in de we reld geleverd door kerncentrales en er zijn het afgelopen jaar 33 kerncentrales met een gezamenlijk vermogen van 31.000 megawatt in gebruik genomen, zd heeft het In ternationale Energie Bureau be kendgemaakt. In 26 landen draai den eind vorig jaar 344 eenheden met een totaal vermogen van 219.115 megawatt. Er zijn verder 180 kerncentrales in aanbouw van in totaal 162.894 megawatt. Credietbank De nettowinst van de Nederland se Crediet Bank, dochter van de Amerikaanse Chase Manhattan Bank, is vorig jaar gedaald met 22,2 procent van 9 miljoen tot 7 miljoen gulden. De winst wordt geheel aan de reserves toegevoegd. Het ba lanstotaal van NCB steeg vorig jaar van 15,2 miljard tot 15,3 miljard gulden. De brutowinst voor voor zieningen en belastingen daalde met 7,5 procent van 95,1 miljoen tot 88 miljoen, mede door een ver slechtering van de rentemarge. De totale kosten bleven nagenoeg ge lijk. Computerprogram ma's Uitgeverij Wolters-Noordhoff gaat defmitief de markt van com puterprogrammatuur betreden, zo heeft het bedrijf bekendgemaakt. De programmal hebben een edu catief karakter en zijn bedoeld voor gebruik op de homecompu ter. De activiteiten voor deze markt zullen worden ondergebracht in een nieuwe uitgeeftak die onder de naam Wolters Software opereert vanuit Amsterdam. Mayonaise Mayonaise, fritessaus en slasaus worden met ingang van 18 maart duurder. De prijsverhogingen ko men voor de gemiddelde consu mentenverpakking van een halve liter ongeveer neer op 29 cent voor mayonaise met 80 procent olie, 13 cent voor fritessaus met 35 procent olie, 9 cent voor fritessaus met 25 procent olie en eveneens 9 cent voor slasaus met 25 procent olie. De oorzaak zijn volgens de fabri kanten ongewoon hoge wereld- grondstofprijzen voor plantaardige oliën. Philip Morris De concernwinst van Philip Mor ris, de grootste sigarettenfabrikant in de VS, is het afgelopen jaar met twintig procent gestegen tot 2,35 miljard dollar. De omzet nam met zeven procent toe tot 13,81 miljard dollar. Het aandeel van de tabak sector in de winst bedroeg 92 pro cent. De dochteronderneming Se- ven-Up had een aandeel van onge veer vijf procent in de winst na lan ge tijd in de rode cijfers te hebben gezeten. DORDRECHT (ANP) - Het perso neel van Akzo Chemie in Dor drecht (100 werknemers) is niet be reid actie te voeren om zo de direc tie onder druk te zetten bij de cao onderhandelingen. Het personeel, dat wel achter de eisen van de In dustriebond FNV staat, is bang dat het bedrijf schade van eventuele acties zal ondervinden. Dat bleek gisteren tijdens de eer-- ste van een reeks vergaderingen die de Industriebond FNV houdt bij de Akzo-bedrijven in Neder land. De vakbond wil de leden raadplegen nu de onderhandelin gen over een nieuwe cao zijn afge broken. Het eisenpakket van de In- dustrebond FNV komt in grote lij nen neer op handhaving van de koopkracht en arbeidstijdverkor ting. Het ontbreken van actiebereid heid onder de werknemers heeft te maken met de betrekkelijk zwakke positie van het bedrijf. In de loop der jaren heeft het al enkele pro- duktie-eenheden verloren. Nu wor den er alleen nog een bestrijdings middel voor de landbouw en een rubberversneller geproduceerd. Oude fabriekscomplexen zijn in middels gesloopt en de verwach ting is dat de huidige fabrieken binnen vier jaar door Akzo zullen worden gesloten. Het personeel is bang dat acties de sluiting zullen bespoedigen. Hoogovens De ondernemingsraad van Hoog ovens zal maandag waarschijnlijk besluiten het overleg met de direc tie voorlopig op te schorten. Dit omdat Hoogovens tot nu toe wei gert concrete toezeggingen te doen over de invoering van een 36-urige werkweek in 1986. De OR gaf giste ren een verklaring uit waarin werd gezegd dat de werknemers tot nu toe uitsluitend hun prijscompensa tie hebben ingeleverd voor rende mentsherstel. Van Werkgelegen heidseffecten is nauwelijks iets zichtbaar geworden, aldus de OR. De bonden en werkgevers in de sigarenindustrie hebben zich giste- eensgezind positief uitgelaten EINDHOVEN (ANP) - Philips gaat over het eerste gesprek nieuwe cao. Districsbestuurder B Leferink van de Voedingsbond radio- opnieuw belangrijke saneringen doorvoeren in de bedrijfssectoren televisie, huishoudelijke FNV en secretaris J. Adrian van de apparaten en produkten voor per- Nederlandse Vereniging van de Si- soonlyke verzorging (haardrogers garenindustrie stelden vast dat e dergelijke). De winstgevend- ting 2.000 sloten is. Ook daar is het doel de bonden een 36-urige werkweek in 1986 en verder een verlaging van de vut-leeftijd van 63 naar 60 jaar. verdergaande arbeidstijdverkor- heid is teleurstellend. Om de resul- de sigarenindustrie, waar taten te verbeteren zullen in beide werken, niet uitge- sectoren belangrijke herstructure ringen plaatsvinden. Dat heeft de bedrijfsleiding giste ren bekend gemaakt bij het pre- senteren van de definitieve cijfers KOLEN - De kolenimport door de ovf 1984 Philips verwacht dit jaar Europese Gemeenschap is in 1984 ™el cen st«Sing de omzet al- met 30 procent gestegen tot 79,6 m, hoev«lh?,den Bemeten, miljoen ton. De belangrijkste oor- °e winstgevendheid moet toene- zaak daarvan was de mijnstaking d saneringen en een doel- Groot-Brittannië, waardoor de mahget bedrijfsbeleid. Of dat lukt KLM twaalfde in veiligheid SCHIPHOL (GPD) - De KLM is op een lijst van 'vliegveilige' maatschappijen genoteerd als twaalfde. Deze relatief slechte score van KLM is voornamelijk te wijten aan de vliegramp in 1977 op Tenerife, waarbij 248 inzittenden van een KLM-j um bo om het leven kwamen. Het KLM-toestel moest toen van wege een bomaanslag op Las Palmas uitwijken naar Teneri fe, bekend als de onveiligste luchthaven ter wereld. Dit re sulteerde later in de grootste vliegramp in de geschiedenis. Als veiligste maatschappij ter wereld staat de Australische luchtvaartmaatschappij Quan- tas genoteerd. De lijst is samen gesteld door het toonaangeven de luchtvaartblad Flight. Vol gens general-manager Lutton van Quantas in Nederland is Quantas sinds 1945 slechts één maal betrokken geweest bij een luchtvaartincident. „Toen ging het alleen om schade aan een toestel. Er is nog nooit een pas sagier door een vliegtuigonge luk gedood bij ons". Quantas is (na KLM) de twee na oudste luchtvaartmaatschappij ter we reld. De lijst van luchtvaartmaat schappijen behandelt met na me de luchtvaartongelukken tussen 1970 en 1985. Zuidame- rikaanse maatschappijen ko men er in de lijst zeer slecht vanaf. Volgens Lutton zijn de vergelijkingen niet altijd hele maal eerlijk. „Het gaat er om hoe je de zaken vergelijkt. Als je een luchtvaartmaatschappij met drie toestellen vergelijkt met de KLM met 70 vluchten per dag vanaf Schiphol, dan heeft die maatschappij met drie toestellen een heel lage risico factor....". Britten hun import bijna moesten ,mede afhangen verdubbelen. In 1983 daalde de im- factoren als de dol! port van kolen door Europa nog econominsche groei met 15 procent. In datzelfde jaar steeg de import in Groot-Brittan nië met slechts 4 procent. De Britse kolenproduktie viel in 1984 terug tot 49,3 miljoen ton, van 116,4 miljoen ton in 1983. onzekere factoren als de dollarkoers en de Europa en de VS. In 1984 heeft Philips met een om zet van bijna 54 miljard gulden en een netto-winst van 1,1 miljard een beter resultaat geboekt dan werd verwacht. Daarbij hebben de ont wikkeling van de economie in de VS, de aanzienlijke waardestijging van de Amerikaanse dollar en de sterk verbeterde marktsituatie op het gebied van elektronische bou welementen een hoofdrol ge speeld. De stijging van de omzet deed zich voor in alle produktsectoren. Op het gebied van verlichting wa ren vooral de verkopen van ener giebesparende lampen succesvol. De omzetstijging op het terrein van beeld en geluid deed zich voorna melijk voor op de Amerikaanse markt. Buiten dit gebied was de groei klein. De omzet van huishou delijke apparaten steeg eveneens sterk, maar dat komt door het mee nemen van de Bauknecht-cijfers in de jaarrekening. Philips behaalde vorig jaar een bedrijfsresultaat (maatgevend voor de winstgevendheid) van 6,5 pro cent van de omzet. In 1983 was dat 6 procent van de omzet. Philips streeft uiteindelijk naar een resul taat van tien procent. Anders dan met radio, televisie en huishoude lijke apparaten gaat het goed in de sectoren industriële toeleveringen, waar het bedrijfsresultaat meer dan verdubbelde door een excep tioneel hoge omzetgroei. Een positieve ontwikkeling van het bedrijfsresultaat deed zich ver der voor bij verlichting en batterij en en bij professionele produkten (test- en meetapparaten, bankter- minals en medische systemen). Een omzetstijging van elektroni sche onderdelen kwam niet alleen tot stand door de sterke groei van de markt, maar mede door een po sitieverbetering van Philips in de markt voor geïntegreerde schake lingen en halfgeleiders. Geografisch bezien droegen vooral de VS en Canada tot de om zetstijging in 1984 bij. Door de stagnatie in de markt voor consu- mentenprodukten in een aantal landen was de omzetgroei in Euro pa betrekkelijk laag. 'Verhuizen werknemer stimuleren' DEN HAAG (ANP) - Het bestuur van de Stichting van de Arbeid is verontrust over het uitblijven van belastingaftrek voor werknemers die vanwege hun baan verhuizen. In een brief aan de Tweede Kamer herinnert de Stichting eraan, dat zij al in augustus vorig jaar bij staatssecretaris Koning van Finan ciën hierop aandrong. Dat komt de mobiliteit op de arbeidsmarkt ten goede, aldus de stichting. De Tweede Kamer heeft zich tot nu toe gereserveerd opgesteld te genover het aftrekken voor de be lasting van overdrachtskosten bij verkoop van een eigen huis. De stichting vindt dat overdrachtsbe lasting, notariskosten en make- laarskosten aftrekbaar moeten worden voor mensen die verhui zen, omdat ze van baan veranderen of omdat ze worden overgeplaatst. Shell: zorgen over onrust in kolenmijn Zuid-Afrika UTRECHT (ANP) - Shell maakt zich zorgen over de situatie die is ontstaan na een arbeidsconflict in de Rietspruit kolenmijn in Zuid- Afrika. Shell Zuid-Afrika heeft contact gezocht met de directie van de mijn en gevraagd om een spóedbijeenkomst. Dat staat in een brief waarmee Shell reageert op het verzoek van de vakcentrale FNV en de Indus triebond FNV aan de directie van het concern, haar invloed te ge bruiken om de ontslagen en huis uitzettingen ongedaan te maken die het gevolg zijn van het arbeids- conclict. De FNV heeft dit gisteren meegedeeld. De helft van de aan delen van de Rietspruit-mijn is in handen van Shell. De directie van de mijn had vori ge maand, na een ongeluk waarbij een zwarte mijnwerker om het le ven was gekomen, toestemming verleend voor een gebedsdienst waaraan bijna het gehele personeel deelnam. Vervolgens trok ze die toestemming weer in en ontsloeg ze twee contactlieden van de Na tional Union of Mineworkers. Op een staking met als doel, dit ont slag ongedaan te maken, reageerde de directie met nog 85 ontslagen. De mijnpolitie gebruikte traangas tegen de werknemers en de ontsla gen mijnwerkers werden uit hun huizen gezet. De FNV vindt het optreden van de directie in strijd met fundamen tele vakbondsrechten. Ze is er te vreden over, dat Shell de situatie blijkbaar serieus opneemt en dat Shell Zuid-Afrika om een spóed bijeenkomst met de mijndirectie heeft gevraagd. De vakcentrale blijft echter bij Shell aandringen op het ongedaan maken van de di rectiemaatregelen. Bovendien heeft ze Shell laten weten, dat ze op de hoogte wil worden gesteld van het resultaat van het gesprek met de directie. DEN HAAG (GPD/ANP) - Het derde en laatste debat in de Twee de Kamer over het eindrapport van de enquêtecommissie RSV is giste ren voor minister Van Aardenne (economische zaken) goed afgelo pen. Een motie van afkeuring van D'66 over het optreden van de mi nister in de RSV-affaire werd ver worpen. Van de regeringsgezinde partijen stemde alleen het CDA-ka- merlid De Boer voor de motie. Wel werd een motie van het CDA aangenomen waarin strakkere, ob jectieve regels voor verlening van steun aan noodlijdende bedrijven worden voorgesteld. Tegen deze motie stemden CPN, PSP. PPR en Janmaat. Van Aardenne zei de mo tie te zullen overnemen. Na afloop van het debat verklaarde hij ten overvloede geen aanleiding te zien om op te stappen. De PvdA waagde gisteren nog een laatste poging om Van Aarden ne tot opstappen te bewegen. De sociaal-democraten hebben in na volging van het rapport van de en quêtecommissie tijdens alle RSV- debatten de minister zijn foutieve beleid nagedragen. De commissie schrijft in haar eindrapport dat het beleid van Van Aardenne in chaos eindigde, dat de minister zonder voldoende rugdekking van het ka binet besloot de scheepsbouwver- liezen van RSV over te nemen en dat hij hierbij de Kamer heeft mis leid. Weigering Van Aardenne weigerde gisteren voor de tweede keer op deze kri- 'finWarimxr' tiek te reageren. Hij verwees owiciuuw slechts naar premier Lubbers die eerder had gezegd dat het beleid van de minister moest worden ge zien 'in de context' van het kabinet Van Agt (1977-1981). Bovendien, al dus Lubbers, heeft een brief van de toenmalige minister van financiën, Andriessen, een „nuttig zijlicht op de op zichzelf juiste maar te sobere conclusies" van de enquêtecom missie geworpen. De PvdA nam met de houding van Van Aardenne geen genoegen. Fractieleider Den Uyl vroeg aan de hand van een ordevoorstel een uit spraak van de Kamer over de wei gerachtige houding van de minis ter. Volgens Den Uyl kon de Ka mer er niet mee instemmen dat er verschil bleef bestaan tussen de verklaring van Van Aardenne als getuige voor de commissie en het eindoordeel van die commissie. De minister had als getuige onder ede verklaard dat de 'blanco cheque' die hij aan RSV had gegeven, was gebaseerd op een indirect kabi netsbesluit. De commissie daaren tegen constateert in het eindrap port dat er van geen enkel besluit, uitdrukkelijk of indirect, sprake is geweest. Lubbers en Van Aardenne haal den vervolgens de angel uit het or dedebat door vooraf een verklaring af te leggen. Lubbers zei dat de in formatieplicht van ministers slechts 'inlichtingen' betreft en geen 'opinies en waardeoordelen'. Van Aardenne voegde er laconiek aan toe dat hq voor de commissie 'zijn perceptie' van de gebeurtenis sen in 1979 heeft gegeven en dat hij er nu niets meer aan toe te voegen had. Van Aardenne neemt de felicitaties in ontvangst van WD-kamerlid Joekes (links), tevens vice-voorzitter van de RSV-enquêtecommissie. CDA- fractieleider De Vries wacht op zijn beurt (foto anp> De motie van afkeuring, inge diend door het kamerlid Nypels (D'66), kreeg steun van de gehele oppositie plus het CDA-kamerlid De Boer. In het decemberdebat, toen een vrijwel identieke motie van Den Uyl hetzelfde lot trof, ont trokken de CDA-kamerleden De Boer en Faber (inmiddels burge meester van Hoogeveen) zich aan de stemming. Ondanks grote aandrang van VVD-woordvoerder De Korte, diende de PvdA geen eigen motie van wantrouwen in tegen minister Van Aardenne. Volgens Den Uyl was het beslissende moment voor zo'n motie het debat in december over de misleiding van de Kamer. Toen had de minister weg moeten gaan, zei de PvdA-fractieleider. Dat dat niet is gebeurd „werpt een schaduw op het functioneren van onze parlementaire democratie", zei hij. CD A-fractieleider De Vries zei opnieuw het te betreuren dat de RSV-debatten in het teken van de positie van de minister van econo mische zaken zijn komen te staan. De Korte noemde de PvdA een 'pa pieren tijger' omdat zij het niet aandurfde een eigen motie in te dienen. „Maar geen nood, D'66 helpt. Ik heb begrepen dat Ome Joop (Den Uyl) heeft geprobeerd neef Erwin (Nypels) er nog vanaf te houden. Maar de verwerping van deze motie is wel het signaal dat deze minister zijn beleid kan voort zetten en afmaken", aldus de libe raal. De aangenomen motie van het CDA - over de steunverlening - houdt onder meer in dat een com missie van externe deskundigen voortaan over steunverzoeken een nagenoeg bindend advies moet uit brengen. Verder moet het kabinet regelmatig aan de Kamer laten we ten hoe het staat mét de lopende steunoperaties. Een voorstel van de PvdA om alle financiële over heidssteun aan het bedrijfsleven in een wet vast te leggen, werd door CDA, WD, SGP en RPF verwor pen. Wel stemde de meerderheid van de Kamer voor een motie van Meij er (PvdA) waarin was vastgelegd dat ook een minderheid in de Ka mer om een parlementaire enquête kan vragen. Tegen stemden WD, SGP RPF, GPV en Janmaat.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9