Nu ook burgers doelwit terreur Moebarak, vredesduif en zakenman Reagan ontvangt lid Politbureau Aanslag in Dortmund: acht gewonden Zimbabwe: vermiste toeristen vermoord Amerikanen pakken Z.-Afrika aan President Egypte probeert VS te bewerken «4 8 t/m 17 maart AMSTERDAM VRIJDAG 8 MAART 1985 BUITENLAND PAGINA 7 REMAGEN - Een Duitse militaire band speelt het Amerikaanse volkslied. Tientallen oorlogsvete ranen uit de Verenigde Staten, die veertig jaar geleden deel uitmaak ten van de voorhoede van de 9de pantserdivisie, zingen 'God bless America'. Velen hebben blauwe petten op, waarop Remagen staat. door Hans Amesz Er wordt met kleine Amerikaanse vlaggetjes gezwaaid. Sommigen hebben tranen in de ogen. Gisteren werd aan de voet van de nog bestaande pijlers van de Rijn brug bij Remagen het feit herdacht BONN (GPD/DPA)) - Het Westduitse ministerie van binnenlandse zaken en de federale dat de weliswaar beschadigde, openbare aanklager in Karlsruhe vrezen dat het terrorisme in de Bondsrepubliek een nieuwe fase is ingegaan. Als het namelijk waar is dat de bomaanslag gisteren in de schrijfwaren- en foto-afdeling van een groot warenhuis in Dortmund is uitgevoerd door leden van de Rote Armee Fraktion (RAF), dan betekent dit volgens de autoriteiten dat terroristen zich bij hun aanslagen niet meer beperken tot symboolfiguren als industrië len, rechters en (Amerikaanse) militairen, maar kennelijk niets ontziend bereid zijn 'ge wone' burgers te vermoorden. De brug bij Remagen, een vredessymbool dendorff-spoorbrug over de Kijn veertig jaar geleden door de Ameri kanen op 7 maart 1945 werd ver overd. De poging van Duitse pio- niers om de brug op te blazen was mislukt. Algemeen wordt aangeno men dat de verovering van de brug de ineenstorting van de Wehr- macht heeft bespoedigd. De com mandant van de geallieerden, ge neraal Eisenhower, riep dat de brug haar gewicht in goud waard Op 8 maart om vier uur 's mid- man over de Rijn. Op 17 maart stort de brug in. In de pijlers aan de linkeroever is al vijf jaar een „vredesmuseum" in gericht en donderdag onthulde lui tenant William E. McMaster er een plaquette. Daarbij waren behalve Amerikaanse veteranen ook Belgi sche- en Duitse veteranen aanwe zig. Het Duitse volkslied, eveneens meegezonden, werd gespeeld door Amerikaanse militairen. Een twaalftal televisieteams uit de hele wereld was er bij. De Amerikanen berichtten rechtstreeks via de sa telliet. Volgens burgemeester Kür- ten, die als de uitvinder van het „vredessymbool brug van Rema gen" geldt, is de herdenking ge schied in een „geest van vriend schap" die ertoe bij moet dragen dat er eindelijk eens een tijd zon- toen nog in takt zijnde Jju- dags zijn de Amerikanen met 8000 der oorlogen zal aanbreken. Bij de aanslag in Dortmund raak- haupt terecht in Stuttgart-Stamm- ten acht mensen gewond, van wie heim. Hij geldt als een van de vroe- twee ernstig. Bij één slachtoffer gere leiders van de RAF en wordt moest een been worden geampu- ervan verdacht in 1977 betrokken teerd. Onder de slachtoffers be- te zijn geweest bij de serie moord- vond zich een heel gezin. Kort na aanslagen op de procureur-gene- de terreurdaad werd er opgebeld raai Siegfried Buback, de bankier bij een plaatselijk kantoor van de Jürgen Ponto en de wej-kgevers- Bild-Zeitung. Een anoniem per- voorzitter Hanns-Martin Schleyer soon verklaarde dat de verant- en hun begeleiders, woordelijkheid voor de aanslag Enkele minuten vóór de explosie werd opgeëist door de zogenaamde van de bom, die onder een toon- Aktion Christian Klar, een tot dan bank was geplaatst, vielen volgens nog onbekende groep. Hij zei ook ooggetuigen twee jongemannen dat er nog meer bommen zouden van in de twintig op. Het Openbaar volgen. Ministerie houdt er rekening mee Christian Klar (32) staat op dit dat zy iets met de aanslag te maken moment samen met Brigitte Mohn- zouden kunnen hebben. Het wa- renhuis is in het centrum van het voetgangersgebied in Dortmund gevestigd. Hongerstaking De onmiddellijk begonnen op sporing van twee verdachte man nen heeft tot nu toe nog geen resul taat opgeleverd. Begin dit jaar werd de voorzitter van de raad van bestuur van een Münchense bewa peningsfirma, Ernst Zimmermann, zeer waarschijnlijk door de RAF koelbloedig vermoord. Ook in dit in de daders nog niet gear- De RAF-leden die gevan gen zaten, beëindigden na deze moord hun hongerstaking die zij begin december vorig jaar waren begonnen om de autoriteiten te dwingen hen bij elkaar te plaatsen. De minister van binnenlandse zaken van de deelstaat Noordrijn- Westfalen, Herbert Schnoor, zei gisteren in een reactie op de aan slag in Dortmund geschokt te zijn dat nu zelfs gewone burgers het slachtoffer van aanslagen kunnen worden. "Aangenomen dat de da ders tot de terroristiche scene gere- heidsbekleder noemde de bespre- kend kunnen worden, kan men niet om het oordeel heen dat de zo- het omstreden Amerikaanse plan voor de ontwikkelingen van ruim tewapens, het zogenoemde Star Wars-project, en de ontwikkeling van de intercontinentale MX-raket. Het gesprek kon nauwelijks als een doorbraak worden - be schouwd. Reagan verklaarde dat de VS zich niet laten verleiden om in de bewapening een achterstand op te lopen. Sjtsjerbitski daarente gen dat de VS de ruimtewapens noch de MX werkelijk nodig heb ben. De Russische hoogwaardig- standpunten niet op ieder punt ge- gen het volk wendt", aldus de be- lijk waren.' windsman. Het Politburo, het hoogste ge- WASHINGTON (AP) - De Ameri kaanse president Reagan heeft gis- kingen 'interessant, open enL teren een bespreking gevoerd met mijn mening nuttig, hoewel de geheten volksguerrilla zich nu te- een lid van het Russische Politbu* ctanHnntiton njAt_oti_ipHprmint pp. „ah v,n ro, Wladimir Sjtsjerbitski. Belang rijkste gepreksonderwerpen waren zagsorgaan in de Sowjet-Unie, heeft de richtlijnen goedgekeurd voor de Russische delegatie in del komende ontwapeningsonderhan delingen met de Verenigde Staten.; Deze besprekingen beginnen dins dag in Genève. „De Sowjet-afvaardiging naar de onderhandelingen zal zich krach tig en constructief opstellen, vol gens het principe van gelijkheid en gelijke veiligheid en onwrikbaar vasthoudend aan het akkoord van 8 januari 1985 dat de vraagstukken van de kern- en ruimtewapens be keken en opgelost moeten worden in hun onderlinge verband", aldus een officieel verslag van de weke lijkse vergadering van het Politbu- Frontlijnstaten De staatshoofden van de zes zo genaamde frontlynstaten, te weten Mozambique, Zambia, Angola, Tanzania, Botswana en Zimbabwe, komen vandaag in Loesaka, de hoofdstad van Zambia bijeen voor hun geregeld overleg. De houding ten opzichte van Zuid-Afrika zal het voornaamste gesprekspunt zijn. Lening Nicaragua De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz heeft persoonlijk contact gezocht met de Interamerikaanse Ontwikkelings bank (IDB) met het verzoek geen lening van 58 miljoen dollar te ver strekken aan Nicaragua. Shultz zei dat de Amerikaanse regering het niet eens is met het economische beleid van het sandinistische be wind en dat Nicaragua al flink in het krijt staat bij andere internatio nale geldinstellingen. De Washing ton Post meldt vandaag dat Shultz zijn zorg uit over 'het mogelij ke misbruik door Nicaragua van het geld van een dergelijke lening'. Zimbabwe In Zimbabwe zijn vorige week vijf vakbondsleiders en drie bui tenlanders, onder wie de Neder landse lerares Anneke Poppe en haar echtgenoot Darcy du Toit, gearresteerd. De drie buitenlan ders zijn betrokken bij projecten voor vakbondsscholing in Zimbab we. Anneke Poppe, die in Zimbab we werkzaam is, wordt ervan 'be schuldigd betrokken te zijn bij de oprichting van een Workers Party. Gendarme gedood Op het roerige Franse overzeese gebiedsdeel Nieuw-Caledoniè is vandaag een Franse politieman door een onbekende met een kap mes om het leven gebracht toen bij bezig was met het opruimen van wegversperringen. Onderwijl hiel den zeker 1000 Kanaken in de hoofdstad Nouméa ondanks een verbod een vreedzame demonstra tie. Dissident De Russische jood Alexander Cholmianski die in de Sovjetrepu bliek Estland gevangen zit, is on langs naar een ziekenhuis overge bracht na enkele hongerstakingen van langere duur. Dit is van dissi dentenzijde in Moskou vernomen. Cholmianski (34), informaticades- kundige, is op 1 februari in Vyrou in Estland veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf voor 'kla- ploperij'. Hij was in juli 1984 gear resteerd en hij hield daarna enkele hongerstakingen die samen ruim vier maanden duurden en die ge dwongen voeden noodzakelijk maakten. ro. Het verslag, dat werd voorgele zen in het avondjournaal, deelde niet mee of de al enige tijd zieke Tsjernenko aanwezig was op de bijeenkomst. Hoge militair El Salvador doodgeschoten SAN SALVADOR (AP) - De offi ciële woordvoerder van het Salva doraanse leger, kolonel Ricardo Cienfuegos, is gisteren op zyn ten nisclub in de hoofdstad door guer rillastrijders vermoord. Drie in tenniskleding gestoken mannen liepen naar de kolonel toe en schoten hem van korte afstand dood. Zy lieten een rode vlag ach ter met de naam van het Salvado raanse verzet. Cienfuegos had meestal geen lijfwacht by zich, in tegenstelling tot veel Salvadoraan se topmensen. Britse regering wil verbod op draagmoederschap LONDEN (GPD) - Commer- cieel draagmoederschap zal in Engeland worden verGoden, en kunnen worden bestraft met geldboetes en gevangenisstraf. Minister Fowler (volksgezond heid) heeft gisteren in het La gerhuis gezegd dat nog vóór Pasen een wetsontwerp dat dit regelt zal worden ingediend. De discussie over draagmoe derschap bereikte begin dit jaar in Engeland een hoogte punt na de geboorte van „baby Cotton". Haar moeder Kim had zich kunstmatig laten bevruch ten en was zwanger geworden met de uitdrukkelijke bedoe ling het kind aan de vader en diens (onvruchtbare) vrouw te geven. Dat deed ze via de bemidde ling van een Amerikaans bu reau dat haar een honorarium van 25.000 gulden toezegde. De baby kon pas aan zijn natuurlij ke vader en diens vrouw, een Amerikaans echtpaar, worden overhandigd nadat een rechter daartoe toestemming had gege- SEOEL - Militairen van de 25ste infanterie divisie van het Amerikaan se leger arriveerden gisteren op de Zuidkoreaanse luchtmachtbasis Osan, ten zuiden van de hoofdstad Seoel. De militairen nemen deel aan de Ame rikaans/Koreaanse legeroefening Team Spirit. (foto afp> HARARE (GPD) - De zes buiten landse toeristen die drie jaar gele den in Matabele-land, in het zuid westen van Zimbabwe, verdwenen en waarvan werd aangenomen dat ze door rebellen waren ontvoerd en gedood, zijn inderdaad vermoord. Premier Robert Mugabe van Zim babwe maakte dit gistermiddag op een persconferentie te Harare, de hoofdstad van Zimbabwe bekend. De zes, twee Britten, twee Ameri kanen en twee Australiërs werden op 23 juli 1982 samen met vier an dere toeristen gevangen genomen door een gewapende groep die sympathiseert met de oppositione le Zapu-partij van Joshua Nkomo. De overblijfselen van de zes wer den gevonden in drie graven in het westerlijke Lupane-district, dat ligt in Matabele-land. Vijf van de toeristen waren doodgeschoten en een was gewurgd. De zes waren volgens Mugabe drie dagen na hun gevangennemening vermoord. Ze werden overigens pas om het leven gebracht, nadat het leger van Zim babwe hen byna had opgespoord. "Aanvankelijk werden de zes op gesloten in een hut, terwijl de 22 terroristen zich uit angst voor het leger hadden teruggetrokken in de buurt. De toeristen begonnen te schreeuwen, toen ze legerhelikop- ters hoorden. Maar ongelukkiger wijs, aldus Mugabe, werd hun ge schreeuw niet gehoord en ver dween het leger. Hierna besloot gangleider Ngwenya, uit angst ont dekt te worden, hen te vermoor- Brede steun voor investeringsverbod WASHINGTON (UPI) - Ameri kaanse senatoren en afgevaardig den van zowel Republikeinse als Democratische kleur hebben giste ren een initiatief-wetsontwerp in gediend dat nieuwe investeringen in Zuid-Afrika, kredieten van Amerikaanse banken aan Pretoria en de invoer van de Krugerrand uit Zuid-Afria moet verbieden. Het doel is het blanke minderheidsbe wind in Pretoria er toe te brengen de apartheid af te schaffen. „Het is bedoeld om een duidelijk signaal te zenden aan de regering en de bevolking van Zuid-Afrika dat de Verenigde Staten passende economische druk zullen gebrui ken als onderdeel van de pogingen raciale rechtvaardigheid in dat land te bereiken", zei de Democra tische senator Edward Kennedy. "Amerika wordt steeds meer ge zien als een steunpilaar van de ra cistische minderheidsregering en. haar apartheidsbeleid". Het wetsontwerp heeft zeer bre de steun van zowel Conservatieven als Democraten in beide Kamers van het Congres. Volgens de 'Anti Apartheids wet van 1985' zal het ook verboden zyn computers te verkopen aan de regering van Zuid-Afrika. toria. Sancties hebben geen enkel nut, zei Speakes. Hij wilde niet in gaan op de vraag of de regering het wetsvoorstel met een veto zal tref fen zoals met de wet voor steun aan de boeren is gebeurd. De Democraat Gray, de belang rijkste initiatiefnemer in het Huis van Afgevaardigden, zei dat de voorgestelde sancties 'gematigd aard en noodzakelijk zyn' na Larry Speakes, de woordvoerder vier jaar Reagan-beleid dat er niet van het Witte Huis, zei dat de rege- in is geslaagd de Zuidafrikaanse ring-Reagan zal voortgaan met regering te bewegen af te zien van haar beleid van 'constructieve be- haar wrede praktijken van rassen- trokkenheid' ten opzichte van Pre- discriminatie. ADVERTENTIE Ga voorgenieten van een mooie zomer op, by of onder 't water! TEL AVIV - Op televisie komt pre sident Moebarak van Egypte over als een fors gebouwde, lange ge stalte. Maar wie hem in werkelijk heid krijgt te zien wordt gewaar dat dit gezichtsbedrog is. De presi dent heeft een nogal gedrongen postuur. Zou dat optisch verschil ook van toepassing zijn op het nieuwste vredesinitiatief van de president? door Taco Slagter Opvallend is dat Moebarak er in een interview in de New York Ti mes ruchtbaarheid aan gaf op een moment en op een plaats dat kwaaddenkenden er een stunt in zouden kunnen ontdekken. En dat is ook in het rechtse politieke' kamp in Israël gebeurd. Maar die interpretatie is snel weerlegd. Een feit is dat Moebarak aan de vooravond van zijn bezoek aan de Verenigde Staten, aanstaande zon dag, met zijn vredesplan kwam en zowel de Arabische als de westerse wereld er als het ware mee com promitteerde. Maar een public re- lations-gebaar was het zeker niet. Moebarak wilde gewoon de ruzie over de uitleg van het Akkoord van Amman, het vredesinitiatief van koning Hoessein van Jordanië en PLO-leider Jasser Arafat, niet la ten escaleren en presenteerde een variant op die overeenkomst. Om twee redenen kwam hem dat goed uit: het Egyptische vredesinitiatief zou op minder weerstand in Israël stuiten en Amerika zou hem in elk geval op dat punt geen verwijt kunnen maken. Natuurlijk had Moebarak daarbij in het achterhoofd de forse kritiek uit de Verenigde Staten op zijn buitenlands beleid jegens Israël en vanzelfsprekend had hij voldoende politiek inzicht om te beseffen dat de tijd voor Egypte was aangebro ken om zich in het Arabisch-Israë- lisch conflict te mengen. Want, en dat geldt voor alle landen die af hankelijk zijn van financiële steun van de Verenigde Staten, het machtige Congres in Washington is pas bereid echt diep in de porte monnee te tasten als daar voor Amerika en haar bondgenoten vriendelijke daden tegenover staan. Egypte moet daarbij boven dien rekening houden met de ster- Moebarak: gezichtsbedrog? ke joodse lobby in de Verenigde Staten, die zeker mede de hoogte van de financiële injectie bepaalt. Militaire hulp In economisch opzicht is de reis van Moebarak naar de Verenigde Staten eveneens van groot belang. President Reagan heeft een bedrag van 2,3 miljard dollar aan economi sche en militaire hulp in gedach ten, maar de vraag is of het Con gres dat ook goedkeurt. Nog afge zien daarvan: Moebarak wil meer. En wel een aanvulling van 865 mil joen dollar voor dit jaar en een mil jard dollar voor 1986. Daarin volgt hij Israël, dat met het toegezegde bedrag ook niet tevreden is. In de gedachtengang van het Egyptische staatshoofd is er sinds de onderte kening van de Camp David-ak- koorden geen reden zijn land an ders te behandelen dan Israël. „We zyn toch vrienden van Amerika. Nu dan, vrienden help je zonder onderscheid", aldus een uitlating van Moebaak in de New York Ti- Toch zal de omvang van de eco nomische hulp voor Egypte niet al leen afhangen van de onlangs on gewoon stevig aangehaalde ban den met Israël. De regering in Was hington vindt dat Moebarak het af gelopen jaar enkele onvriendelijke dingen heeft gedaan. Zo willen de Amerikanen in Ras Banas aan de Golf van Suez een grote, hoofdza kelijk voor de Amerikaanse vloot bestemde marinehaven bouwen. Maar Cairo heeft dat voorlopig nog niet toegestaan. Het gaat er de Egyptenaren niet zozeer om dat ze Amerikaanse oorlogsbodems in huis halen, maar omwille van de werkgelegenheid wil Cairo zelf die haven construeren. „Geef ons het geld, dan gaan we bouwen", zei Moebarak niet zolang geleden. Een ander punt dat het Congres in hoge mate heeft geërgerd is de weigering van Moebarak een ster ke zender ten behoeve van de 'Voi ce of America' op Egyptisch grond gebied te laten verrijzen. De presi dent wil geen heibel met de Sow jet-Unie, die zich waarschijnlijk danig zou storen aan deze techni sche aanvulling van de Amerikaan se propagandazender. Het verzoek is doorgeschoven naar Israël dat om dezelfde reden niet happig is om er aan mee te werken. PLO Het alom beroering verwekken de vredesplan zal echter de komen de week centraal staan in de ge sprekken tussen Moebarak en de Amerikaanse regering. Maar of het werk van de Egyptische president ook door het Witte Huis zal worden bekroond, hangt in hoge mate af van de visie van de Amerikanen op de Palestijnse Bevrijdings Organi satie (PLO). Want ondanks de goedbedoelde pendeldiplomatie van Egypte gedurende de afgelo pen dagen naar Israël, Jordanië, Irak, het PLO-hoofdkwartier in Tunis en de Franse president, kan Moebarak zijn ambtgenoot Reagan niet anders voorhouden dan dat er zonder de betrokkenheid van de PLO geen vrede in het Midden- Oosten mogelijk is. Deze zienswijze staat haaks op de politiek van de Verenigde Sta ten. Zij gaan er vanuit dat de PLO niet wordt erkend als wettige ver tegenwoordiger van het Palestijn se volk zolang Arafat en de zijnen niet Israël erkennen op basis van VN-resolutie 242. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Shultz heeft die visie in een brief aan premier Peres van Israël nog eens onderstreept. Moebaraks ant woord in een interview met de Je ruzalem Post daarop was: „Laten we reëel en praktisch zijn. Voor al les is een oplossing". zeil-en motorjachten gigantisch waterbassin Er is een kleine kans dat Moeba rak een ander succesje in Washing ton kan boeken. Namelijk de be reidheid van de Verenigde Staten, voorafgaande aan een vredesconfe rentie waarbij Israël aanzit, een dialoog te beginnen met een Jor- daans-Palestijnse delegatie. De Pa lestijnse vertegenwoordigers moe ten dan bekend staan als 'gema tigd' en geen officiële functies bin nen de PLO vervullen. Er zijn teke nen die erop wijzen dat deze for mule met PLO-leider Arafat en ko ning Hoessein van Jordanië gron dig is doorgenomen en hun goed keuring heeft. Al zal Arafat dat in het openbaar voorlopig blijven ontkennen. De PLO-leider zit namelijk met het probleem dat als hij het be staansrecht van Israël binnen veili ge grenzen aanvaardt, direct de voornaamste pijler onder zyn orga nisatie wegvalt en de PLO als be vrijdingsorganisatie voor het door Israël 'bezette Palestina' in feite overbodig wordt. Moebarak weet echter dat Arafat deze stap ver moedelijk wil zetten ten koste van zijn toch al wankele positie als voorzitter, als de Verenigde Staten het zelfbeschikkingsrecht van het Palestijnse volk willen onder schrijven. Dit kan de troef zijn die de Egyp tische president in de achterzak heeft om hem op het politiek juiste moment - dat kan al volgende week zijn - te voorschijn te halen. Maar hij moet het spel dan wel goed spelen. motoren en accessoires lip****! friesland gastprovincie zeilplanken en catamarans Toegang f 12,50 Kinderen tot 12 jaar 17,- Houders van Pas 6517,- Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7