'Officieren te veel in publiciteit' Wethouders verenigen zich 710.- 450.- 450.- 495.- 1.095.- 575.- 950.- 795.- 990.- 695.- 820.- Kritiek Ombudsman op geneeskundige inspectie Simon Wiesenthal: paus gevangene curie Vaticaan 'Meer kans op genezing van kanker door andere aanpak' Vleermuis met napalmbom schokt deelnemers toets VRIJDAG 8 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Orde van Advocaten bezorgd AMSTERDAM (GPD/ANP) - De Orde van Advocaten is bezorgd over de toenemende gewoonte van officieren van justitie om via de media beschuldigingen te uiten aan het adres van een verdachte voordat de onafhankelijke rechter een uitspraak heeft gedaan. Zulke beschuldigingen berok kenen de verdachte grote schade. Dat heeft de deken van de orde, mr. Glasz, gisteren gesteld tijdens een bijeen komst met de pers in Amsterdam. EINDHOVEN (ANP) - De Nationa le Ombudsman dr. J. Rang heeft de geneeskundig inspecteur van de volksgezondheid in Noord-Bra bant op de vingers getikt. De in specteur zou een klacht van een Eindhovenaar niet naar behoren hebben afgehandeld. Dat blijkt uit een gisteren verschenen rapport van dr. Rang. In 1980 werd de toen 20-jarige zoon van de Eindhovenaar aan een slagader geopereerd. Dat gebeurde in het Eindhovense Catherinazie- kenhuis. Bij die operatie was een neuroloog aanwezig die in plaats van de gebruikelijke methode een nieuwe wijze van bewaking op de patiënt toepaste. De neuroloog deed dat in verband met een pro motie-onderzoek. Na afloop van de operatie bleek de patiënt verlamd te zijn aan beide benen. Aan die verlamming is niets meer te doen. Voor de operatie was geen toe- stemming gevraagd aan de patient noch aan diens ouders voor het toepassen van de nieuwe bewa kingsmethode. De promotie van de neuroloog aan de rijksuniversiteit in Leiden moest in verband met deze kwestie een maand worden uitgesteld. De neuroloog had in zijn proefschrift zeven gevallen vermeld waarbij de operatie zon der problemen was verlopen, maar niet het achtste geval, waarbij de patient verlamd raakte. In tweede instantie is ook die operatie in het proefschrift beschreven. De vader van de patiënt heeft zich onmiddellijk na het gebeuren in vprbinding gesteld met de ge neeskundig inspecteur van de volksgezondheid met het verzoek een klacht in te dienen bij het me disch tuchtcollege. De inspecteur voelde er, na consultatie van de be handelende chirurg, niets voor een nader onderzoek in te stellen. Pas nadat de Eindhovenaar de kwestie opnieuw aan de orde had gesteld, ging de inspecteur over tot het ho ren van de specialisten van het operatieteam en de neuroloog. Om budsman Rang zegt niet in te zien waarom de inspecteur niet onmid dellijk een onderzoek heeft inge steld. Volgens de Eindhovenaar is zijn zoon in het Catharinaziekenhuis misbruikt voor een experiment. Vanwege de ernst van de klacht had de inspecteur naar de mening van ombudsman Rang niet mogen volstaan met het horen van de be trokken medici. De betrokken inspecteur heeft tegenover de ombudsman ver klaard dat de verlamming niet het gevolg is van de nieuwe bewa kingsmethode tijdens de operatie. Volgens de inspecteur valt dit ge val onder het risico dat aan een dergelijke operatie vastzit. De inspecteur heeft steeds ge weigerd een klacht in te dienen bij het Medisch Tuchtcollege. Dat kon na zijn mening veel beter gebeuren door de betrokkenen zelf. De vader van de patiënt heeft dat inmiddels ook gedaan. De klacht is nog in be handeling. De Eindhovenaar over weegt ook een civielrechtelijke procedure in te stellen. De orde heeft inmiddels een brief gezonden aan de hoofdofficier van justitie in het arrondissement Am sterdam met het verzoek om een gesprek. Volgens de orde is de han delwijze van de officieren uiterst onzorgvuldig, wordt de verdachte meer dan nodig beschadigd en komt de verdediging in de knel. De hoofdofficier is gevraagd maatre gelen te treffen. Ook de minister van justitie is door de orde aange schreven. Volgens Glasz is het nog altijd zo dat een verdachte on schuldig is totdat de onafhankelij ke rechter anders heeft geoor deeld. Door een verdachte al voor de behandeling van de rechtszaak in het openbaar te beschuldigen, fteemt de officier een ongeoorloofd voorschot op het rechterlijk oor deel, aldus Glasz. En mocht een verdachte worden vrijgesproken, dan is er nooit sprake van een vol ledige rehabilitatie. Het leed is ge schied en de schade is toegebracht. Volgens de Orde van Advocaten worden door het openbaar ministe rie ook al beschuldigingen geuit voordat zelfs besloten is een onder zoek in te stellen. Zo heeft de Am sterdamse officier van justitie, mr. J. de Bruin, in interviews gezegd dat een aantal advocaten zich laat Politie was man in cel vergeten... ENSCHEDE (ANP) - Een 35-ja- rige inwoner van Hengelo heeft vijf dagen te lang in een cel van het hoofdbureau van politie in Enschede gezeten. Door een fout heeft de politie de man, die vorige week zaterdag was aan gehouden wegens openbare dronkenschap, zondag na de gebruikelijke ontnuchterings periode vergeten vrij te laten. Gisteren kwam men erachter dat de man nog in de cel zat. Hij heeft in die dagen geen eten ge had. De man heeft niet, via een bel, gemeld dat hij de cel uit wilde. Hij man maakt het vol gens de politie goed. Burgemeester Wierenga van Enschede, hoofdofficier Gon- salves en hoofdcommissaris IJ zerman hebben besloten 'een diepgaand onderzoek' te laten instellen naar de oorzaak van de te lange insluiting. betalen met zwart geld. „Als een officier vermoedt dat iemand zich aan een strafbaar feit schuldig maakt, dan kan hij tot een onder zoek overgaan. Als hij dat niet doet, lanceert hij oncontroleerbare beschuldigingen van ernstige aard", aldus Glasz. Opleiding De opleiding tot advocaat is in Nederland tè mager. De drie stage jaren die men na het doctoraal exa men rechten moet doorlopen zijn onvoldoende. Juist in een tijd dat veel niet-geschoolde personen en instellingen op vaak agressieve wijze juridische diensten aanbie den, acht de Orde van Advocaten het van belang de waarborgen van kwaliteit en ethiek te accentueren, aldus mr. Glasz. Om die opleiding tot advocaat te verbeteren, moet er volgens de or de een verplichte beroepsoplei ding naast de drie stagejaren ko men. Als afsluiting daarvan zou een examen worden afgenomen. In 1986 wordt in één arrondissement, vermoedelijk Utrecht, als experi ment begonnen met zo'n oplei ding. Echtscheiding De Orde van Advocaten ziet niets in het nieuwe wetsontwerp van minister Korthals Altes (justi tie) om de echtscheidingsprocedu re te vereenvoudigen. Met name het voorstel om in eenvoudige echtscheidingszaken de verplichte advocaat te laten vervallen, is bij de orde in het verkeerde keelgat geschoten. Dat staat in een brief, die mr. Glasz namens de orde aan de minister heeft gezonden. In het nieuwe wetsvoorstel - een eerste ontwerp is na vernietigende commentaren van advocaten en rechters ingetrokken - kan onder een reeks van voorwaarden wor den gescheiden zonder tussen komst van een advocaat. Volgens de Orde van Advocaten bestaan er in de praktijk bijna geen 'eenvou dige echtscheidingen'. Er is altijd wel iets, dat bij de indiening van het verzoek over het hoofd is ge zien. „Het is dan te verwachten dat de mensen vervolgens alsnog een advocaat gaan raadplegen. Deze zal in veel gevallen tot de ontdek king komen, dat de boedelschei ding niet is geregeld of één van de partijen sterk is benadeeld, dat ten onrechte geen alimentatie is ge vraagd of dat de hoogte van de bij drage niet meer voldoet aan de wettelijke maatstaven", aldus de brief. Scheepsbotsing in dichte mist VLISSINGEN (ANP) - Op de rede van Vlissingen zijn gisteravond twee schepen in dichte mist met el kaar in aanvaring gekomen. Het gaat om de Liberiaanse container boot Contract Voyager en de Bul gaarse bulkcarriër Vitosha. Een Belgische sleepboot heeft kans ge zien de snel water makende Con tract Voyager op het strand bij Breskens te duwen en 25 van de 29 personeelsleden van boord te ha len. De Contract Voyager is geladen met verschillende giftige stoffen. Ongeveer vijftien containers die aan dek stonden zijn te water ge raakt. Inmiddels zijn tien contai ners geborgen. Enkele containers zijn gezonken. De bulkcarriër Vitosha is op de rede van Vlissingen voor anker ge gaan. De rijkspolitie te water en de rijkshavendienst stellen een onder zoek in naar de oorzaak van de ramp. ARNHEM (ANP) - Medewerkers van de Ekologische Kringloop Stichting (EKS) in Arnhem zijn gisteren met paard en wagen be gonnen aan een tien dagen duren de demonstratieve tocht naar Straatsburg. Daar willen de Arn hemse schillenboeren de commissie, die het internationale jaar voor jongeren begeleidt, de problemen voorleggen waarmee de EKS in Arnhem heeft te kampen. De Arnhemse schillenboeren, voornamelijk werkloze jongeren, proberen van de gemeente al enige jaren tevergeefs een vergoeding te krijgen van bijna 57 gulden per ton opgehaalde schillen, hetzelfde be drag per ton dat de gemeente uit spaart op de verbrandingskosten van huishoudelijk afval. Bij de foto: Stephan Triest, geheel rechts, een medewerker van EKS, toen hij met paard en wagen rich ting Straatsburg vertrok. Op de bok twee medewerkers die hem tij dens de tocht zullen vergezellen. (foto ANP) Ter verbetering van hun rechtspositie MARUM (ANP/GPD) - De wethou ders van gemeenten in Nederland krijgen een eigen belangenvereni ging. Het initiatief daartoe werd genomen door vier wethouders uit de provincie Groningen. Zij heb ben inmiddels het Nederlands Wethoudersgilde opgericht en gis teren werden alle wethouders in de provincie benaderd. Dat zijn er in totaal ruim 120. Reageren de Gro ningse wethouders positief, dan worden ook alle andere portefeuil lehouders in de rest van het land aangeschreven. Het Nederlands Wethoudersgil de wil zich de komende tijd vooral bezighouden met de rechtspositie van de wethouders. "Op dit mo ment is er amper sprake van een goede rechtspositie", verduidelijk te voorzitter J. Boerema uit het Groningse Marum. Hij is in die ge meente reeds 15 jaar wethouder. Ook vindt het voorlopig bestuur van het gilde dat er meer full-time wethouders in Nederland moeten worden aangesteld. In gemeenten met 18.000 inwoners zou het wet houderschap een volledige dag taak moeten worden. Dat is nu nog minimaal 24.000. De werkzaamhe den worden zwaar onderschat en daar moet verandering in komen", aldus Boerema. De wethouders in het Wester- AMSTERDAM (ANP) - De wo ningbouwvereniging Nieuw Am sterdam heeft een particuliere be wakingsdienst in de arm genomen om problemen te voorkomen tus sen bewoners van de flat Kempe- ring in de Bijlmermeer en een groep zigeuners die in dat gebouw woningen heeft gekraakt. Directe aanleiding voor deze maatregel is volgens een woord voerder van de woningbouwver- leniging een dreigende vechtpartij tussen bewoners en zigeuners vori ge week. De politie kon escalatie Bewakingsdienst moet orde in flats handhaven voorkomen. Kempering is één van de flats in de Bijlmermeer die gerenoveerd moeten worden. Veel woningen staan al leeg en ongeveer tien daar van zijn de afgelopen maanden ge kraakt door ongeveer honderd meest Poolse zigeuners. Die ver oorzaken volgens de bewoners veel overlast. De woordvoerder van Nieuw Amsterdam legde er de nadruk op dat de beslissing de bewakings dienst in te schakelen in nauw overleg met de politie tot stand ge komen is. Die heeft te weinig per soneel om veel extra aandacht aan Kempering te kunnen besteden. Overdag is er volgens de woord voerder voldoende controle omdat er dan huismeesters zijn. De bewa kingsdienst zal dan ook 's avonds en 's nachts de zaak in de gaten houden. kwartier in Groningen spelen al zo'n vijf jaar met het idee een be langenorganisatie voor wethou ders van de grond te helpen. "Wij zitten in een moeilijke hoek", vindt Boerema. "Burgemeesters hebben een genootschap waarin ze verte genwoordigd zijn, gemeentesecre tarissen hebben een broederschap, maar onze belangen worden in Den Haag behartigd door het wet- houdersoverleg van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG). Die doen goed werk, maar we staan er te ver van af. Enige in vloed op de onderhandelingen met minister Rietkerk (binnenlandse zaken) kunnen wij nooit uitoefe nen. We worden voor voldongen feiten gesteld". De VNG vindt de oprichting van het wethoudersgilde 'dubbelop'. Woordvoerder M. Houtkamp heeft respect voor het feit dat de wethou ders een vereniging willen waarop ze kunnen terugvallen. Echter, zo zegt hij, "in het wethoudersoverleg van de VNG zijn 95 procent van de gemeentebestuurders (ook de wet houders) vertegenwoordigd. Het nieuwe gilde lijkt me overbodig. Ik ben bang dat het gilde geen moge lijkheid heeft om resultaten te be halen". Opvang voor slachtoffers seksueel geweld ROTTERDAM (ANP) - Als eerste gemeente in Nederland gaat Rot terdam samen met een dertigtal hulpverleningsinstellingen een grootscheeps netwerk van hulp verlening voor slachtoffers van seksueel geweld opzetten. Met dit initiatief hoopt Rotterdam die hulpverlening effectiever, maar vooral toegankelijker voor de slachtoffers te maken. De gemeen te stelt hiervoor een bedrag van bij na 100.000 gulden beschikbaar. Uit een onderzoek dat de Stede lijke Overleggroep Sexueel Ge weld vorig jaar onder ruim hon derd instellingen voor onder meer medische, sociale en juridische hulpverlening in Rotterdam hield, is naar voren gekomen dat er grote behoefte bestaat aan een bunde ling van de krachten op dit gebied. De betreffende instanties bleken slecht op de hoogte te zijn van el- kaars activiteiten. Maar ook de slachtoffers zelf, zo wees het on derzoek uit, weten meestal niet waar zij naartoe kunnen gaan als zij te maken hebben gehad met een of andere vorm van seksueel ge weld. De hulpverlening van het net werk richt zich in de eerste plaats op vrouwen, omdat die groep vol gens de gemeente het meest wordt geconfronteerd met seksueel ge weld. Maar ook bij voorbeeld ho moseksuelen en kinderen kunnen in principe bij genoemde hulpver lenende instanties terecht. Nieuw overleg over positie studerende leerkrachten DEN HAAG (ANP) - Minister Deetman (onderwijs en weten schappen) wil alsnog overleg ple gen met de onderwijsbonden over de positie van leerkrachten die naast hun baan studeren voor een (hogere) bevoegdheid. Tijdens een vergadering van de vaste kamer commissie voor onderwijs bleek gisteren een meerderheid voor het opnieuw praten over een over gangsregeling voor deze leraren. De Christelijke Centrale Over- heids- en Onderwijs Personeel (CCOOP) meent dat deze groep wordt achtergesteld bij andere leerkrachten. Het salarisakkoord zoals dat onlangs is gesloten bete kent volgens de bond dat de studie niet wordt omgezet in een hoger salaris. De minister toonde zich een tegenstander van een over gangsregeling. Op aandrang van de kamercom missie gaat de minister nu toch praten over een dergelijke rege ling. Het geld daarvoor moet vol gens een woordvoerder vna het mi nisterie van onderwijs op voorstel van Konings (PvdA) worden ge zocht in de tijdelijke korting op de salarissen zoals die in 1983 was overeengekomen. Deze korting wordt momenteel langzaam onge daan gemaakt. Deetman blijft er overigens bij dat dat geld niet onei genlijk moet worden gebruikt voor een overgangsregeling, maar ge woon aan de leerkrachten moet worden teruggeven. HEERLEN (ANP) - "Paus Johan nes Paulus II is geen anti-semiet, maar wel een gevangene van de Vaticaanse curie. De eerste paus die dit niet is wil ik nog zien. Dat de paus tijdens zijn bezoek aan Ne derland de staat Israël zal erken nen is niet waarschijnlijk. Dit zal Dit zei gisteravond Simon Wie senthal (76) na afloop van een spreekbeurt in de Heerlense Stads schouwburg waar hij in het kader van de Israëlweek een lezing hield over de moord op de joden in Auschwitz en andere Duitse con centratiekampen. "De joodse gemeenschap in Ne derland heeft een enorme lijst wen sen opgesteld voor de paus, maar het valt te betwijfelen of daar iets van in vervulling gaat", zei Wiesen thal. Over de zaak-Mengele zei hij vol gende week drie nieuwe Ameri kaanse documenten te ontvangen. Het is volgens hem moeilijker dan ooit om Mengele te kunnen arres teren gezien het feit dat vier minis ters van Paraguay verklaard heb ben dat Mengele niet in hun land aanwezig is. NIJMEGEN (GPD)- Een betere plaatselijke behandeling van de meest voorkomende vormen van kanker kan 10 procent meer pa tiënten genezen. Nu is voor 45 procent van de betrokken kan kergevallen genezing mogelijk. Voor een kwart zijn die te dan ken aan plaatselijke bestraling, voor 60 procent aan chirurgische ingrepen en voor ruim 10 pro cent aan behandeling met ge neesmiddelen. Dit zei vandaag prof.dr.W.A.J- .van Daal in een toespraak waar mee hij zijn ambt als hoogleraar in de radiotherapie aan de Ka tholieke Universiteit Nijmegen aanvaardde. De door hem be doelde behandeling is gericht op de tumor en de uitzaaiingen in de omgeving. Specialisten kiezen in de regel voor opereren als ze den ken dat het resultaat niet slech ter zal zijn dan dat van bestra ling. Het resultaat van de plaatselij ke behandeling is echter beperkt doordat tumoren vaak al zijn uit gezaaid op het moment van de diagnose. Volgens Van Daal ko men uit onderzoek steeds nauw keuriger berekeningen voort van de diverse hoeveelheden straling die gedurende een bepaalde tijd. nodig zijn om een gezwel te ver nietigen. Van groot belang is de omvang van de tumor bij het be gin de therapie. Naarmate de tu mor groter is neemt de kans op genezing af. De moeilijkheid bij het bepa len van de stralingsdosis is dat de tumorcellen verschillen in grootte en in gevoeligheid voor ioniserende straling. De ene cel heeft een langere bestralingstijd nodig dan de andere. De therapie kan falen als een deel van de cel len zich herstelt voordat de vol gende dosis straling komt. Volgens de nieuwe hoogleraar kan de plaatselij kebehandeling worden verbeterd. De laatste ja ren vindt men steeds meeer fac toren die aanwijzingen geven over omvang en gedrag van tu moren, Laboratoriumonderzoek geeft informatie over het groei tempo van de tumorcellen en hun herstelvermogen na bestra ling. Ook wordt door operatie en voorbehandeling met genees middelen de uitgangspositie voor bestraling zo gunstig moge lijk gemaakt (bijvoorbeeld bij de ziekte van Hodgkin: aandoening van het lymfeweefsel in milt en lymfeklieren). Het resultaat kan ook worden verbeterd door diverse onnauw keurigheden weg te werken. Er is betere stralingsapparatuur no dig en een berekening van dose ring via de computer. ARNHEM (GPD) - Leerkrachten en zesde-klasleerlingen hebben giste ren geschokt gerageerd op een onderdeel van de CITO-eindtoets. De leer lingen werden geconfronteerd met een verhaal over een geheim wapen in de Tweede Wereldoorlog. Daarbij zouden vleermuizen, uitgerust m?t na palmbommetjes, Japan moeten bombarderen door zichzelf in brand te steken. Uit het hele land is heftig geprotesteerd tegen deze voorstelling van zaken. Het Centraal Instituut voor Toetsontwikkeling (CITO) in Arnhem heeft inmiddels zijn verontschuldigingen voor de tekst aangeboden. Overwogen wordt dit onderdeel bij het bepalen van het eindresultaat niet mee te tellen. Overigens zegt een woordvoerder van het CITO dat bij de proeftoetsing over de inhoudelijke kant van dit geopperde vraagstuk geen problemen zijn gerezen. Dat was wel het geval bij een vraagstelling rond echtschei ding. Die vraag is dan ook niet opgenomen in de eindtoets. Het CITO zei vanmorgen geschrokken te zijn van de reacties met be trekking tot de vleermuizenproblematiek. „Wij hebben begrip voor die kritiek. Achteraf kan toch blijken, hoe zorgvuldig de toets ook wordt samengesteld, dat mensen zich op de een of andere wijze stoten aan de voorgelegde tekst". De gewraakte vragen gingen over de technische ontwikkeling van een geheim wapen in de Tweede Wereldoorlog. Het idee was Japan met na palmbommetjes van vleermuizen te bombarderen. Boven vijandelijk ge bied zouden de dieren het koordje moeten doorbijten waarmee het bom metje aan hun lichaam was bevestigd. De beestjes zouden levend ver branden, neerstorten en zo ook het gebied in brand steken. Veel kinderen reageerden geschokt toen de inhoud van het vraagstuk tot hen doordrong. Zij trokken zich het lot van de vleermuizen erg aan. ADVERTENTIE Kreta. Hotel Anna Chersonissos Klein hotel vlakbij het strand. Logies/ontbijt. Bij vertrek op 29/3,8 daagse reis per persoon van f 820,- voor Costa Blanca. Playa Grande Denia. 3-Kamer apparte menten in grote aangelegde tuin vlakbij strand. 8-Daagse reis. Max. 5 pers. Bij vertrek op 3/4 per persoon Mallorca. Mediodia - El Arenal. Centraal gelegen hotel op 100 meter van het strand. 8-Daagse reis. Halfpension. Bij vertrek op 31/3 per persoon van f 540.- voor Costa Blanca. Pueblo - Benidorm. Gezellig hotel op 300 meter van het strand. 8Daagse reis. Volpension. Bij vertrek op 3/4 per persoon van f 575.- voor Korfoe. Hotel San Stefano Benitses. Prachtig complex gelegen tegen een groene heuvelrug. 15Daagse reis. Halfpension. Bij vertrek op 1/4 per persoon van f 1.240.- voor ;II ug. i jt-taagac i cis. Costa del Sol. Hotel Natali Torremolinos. Vlakbi] het strand bij centrpm Torremolinos. 8Daagse reis. Halfpension. Bij vertrek op 30/3 per persoon van f725.- voor Kreta. Hotel AnnaChersonissos. Klein hotel vlakbij het strand. Logies/ontbijt. Bij vertrek op 29/3,22-daagse reis per persoon van f 1.100.-voor Kos. Pension Villa Andrews Tigaki. Splinternieuw pension op 10 minuten lopen van het strand. 15Daagse reis. Logies/ontbijt. Bij vertrek op 9/4 per persoon van f 935.- voor ac i cii. Costa del Sol. Appartementen Castillo de Santa Clara Torremolinos. 80aagse reis. 1-Kamer appartement. Bij vertrek op 30/3 per persoon van f 780.- voor Rhodos. Hotel Colossos Beach Club Faliraki. Hotel complex aan het oosteli|k strand. Halfpension. 8Daagse reis. Bij vertrek op 2/4 en 9/4 per persoon van f980.-voor auanu. ij-uaagbc Korfoe. Hotel San Stefano - Benitses. Prachtig gelegen tegen een groene heuvelrug. 150aagse reis. Halfpension. Bij vertrek op 8/4 per persoon van f 1.480.- voor Bovenstaande speciale aanbiedingen gelden alleen voor ANWB-leden. U kunt boeken bij alle ANWB-kantoren en de ANVR-reisbureaus. waar u tevens nog meer aan biedingen vindt. Daarnaast heeft de ANWB nog veel meer goedkope vliegreizen naar Spanje en Griekenland. Alle informatie vindt u in de ANWB brochure Vliegreizen Spanje/Griekenland, voor 1 gulden verkrijgbaar bij de ANWB- WW WW V kantoren en ANVR-reisbureaus. Jt A/f Prijswijzigingen voorbehouden. M DE ANWB VLIEGT NOOIT BOVEN JE BUDGET NAAR SPANJE OF GRIEKENLAND. Simon Wiesenthal tijdens zijn le zing in Heerlen (foto anp>

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5