Onbegonnen Werk Het Leidse explosief en het Zeeuwse rotje Sociale werkvoorziening 'zucht' onder rijksbeleid Strafkortingen uitkerings gerechtigden gaan omlaag Maar hoop voor de toekomst Politie treedt toch op tegen lastige mannen Boosheid over ouderenbeleid PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 8 MAART 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon De fusie van vijf Leidse woning bouwverenigingen (PCW, Tuin- stadwijk, De Goede Woning, Ons Doel, Óns Belang; namen uit de tijd van de plichtsbetrachting) is in volle gang, zo lazen we in de krant van maandag. Woordvoerders De Bock en De Geus blaken werkelijk van demo cratische gevoelens. Luister hoe meeslepend ze het onder woorden brengen: "Aan het participatiegebeuren wordt veel waarde gehecht. Hoe ver de democratie van de vereni ging moet gaan, weegt zwaar. We hebben gekozen voor een struc tuur waarin ieders gedachte is terug te vinden. De voorstellen van de werkgroep omvatten structuren variërend van mee denken, meeweten en meebeslis sen tot een zeer sterke hoofdrol voor het meebeslissen van de be woners". Hartveroverend. Ieders gedachte terugvinden, meedenken-meeweten-meébeslis- sen en een sterke hoofdrol voor de bewoners. Dit lijkt, eerlijk gezegd, nauwe lijks nog op een fusieproces, dit heeft meer weg van het bouwen van luchtkastelen. En zoals be kend vergen die hoge onder houdskosten. Als het gebeurt zoals De Bock en De Geus het idealistisch uit de doeken doen, voert het de nieuwe club binnen vijf jaar naar een bestuurlijke chaos waarbij je geen hand voor ogen meer ziet. Ja, of er staat gewoon een poten taat op die zegt: die sterke hoofd rol neem ik wel voor mijn reke ning, gaat u allen maar rustig slapen. Ach, het, zal allemaal wel mee vallen. Je moet die vijf tot elkaar brengen en dan is er meer nodig dan alledaags geneuzel, dat ver eist nu eenmaal enige hoogstand jes op taal- en organisatiegebied. Daar zal het wel bij blijven. In Nederland weet men op het beslissende moment heel goed het walletje bij het schuurtje te hou den. Democratie - ja, maar barmhartig en met mate. Afgelopen donderdag dook die zelfde De Geus wederom in het nieuws op, nu als voorzitter van de Protestants Christelijke Wo ningbouwvereniging. Nog hele maal zijn eigen speelterrein dus. De bewoners van de 130 flats van de Beethovenlaan, die onder de PCW ressorteren, toonden zich verontwaardigd over het feit dat de vereniging een groot onder houdsplan voor deze apparte menten had opgesteld zonder de huurders ervan te raadplegen. Meedenken, meeweten, meebe slissen. Wat zegt De Geus? "Er was te weinig tijd. De plannen moesten vorig jaar op korte termijn wor den ingediend". Zo gddt het nou in de praktijk. Over inspraak kun je de dikste boeken schrijven met regels en voorschriften, je kunt er werk groepen avonden lang in fluwe len termen over laten praten, maar dat zegt allemaal zeer wei nig. Het is en blijft een kwestie van mentaliteit. Herenleed In de gemeenteraad van maan dag kwam het tot een aanvaring tussen wethouder Dick Tesselaar (PvdA) en Piet Biegstraaten (CDA). Het moest er ook eens van komen. Waar staat dat, wilde men van diverse zijden weten. "Dat staat nergens", riep Biegstraaten, hij ilas dat tussen de regels door. Een mooie barricade, waar hij zich steeds eminent achter verschool. Op zeker moment voegde hij daar gekweld adn toe: "Er zijn in het verleden wel meer instituten afgebroken die voor de burger van belang waren en waarop de gemeente geen greep kon krij gen". Tesselaar verrees als een rhino- roceros en riep woest uit. "Quatsch!" De bitterheid tussen beiden was even voelbaar als prikkel draad. Hier speelde iets heel per soonlijks dwars door alles heen. Ze wisten het beiden, zonder dat het met zoveel woorden werd aangeroerd. Eén van de verdwenen institu ten waarop Biegstraaten doelde, was de Sportstichting, waarvan hijzelf zo lang voorzitter was ge- maandag in de Vlissingse bin nenstad afspeelde, moet bewo ners van Leiden zeer bekend zijn voorgekomen. De vierde maart van 1985 leek verdacht veel op de negentiende december van 1984. Toen was het een terrein aan de Morssingel in Leiden, nu een plek aan de Vlamingstraat in Vlissin- gen. Is het overigens toeval dat er na Spijkenisse en Leiden nu al weer in Vlissingen zo'n bom is ontdekt. Veertig jaar na de oor log. Of moeten wij de boze tongen geloven die beweren dat al die burgemeesters nu eindelijk wel eens een leuke rampenoefening willen leiden? Of is deze sugges tie weer zo'n staaltje van rand stedelijk cynisme? Vergelijk dat eens met de Provinciale Zeeuwse Courant, die in een hoofdartikel op de voorpagina plechtig vast stelde: "Vlissingen, een halve dag volledig in de ban van de bom, heeft laten zien waartoe de wil tot samenwerking allemaal in De discussie over de burgerraadslieden haalde oude wond open bij Piet Biegstraaten, CDA-raadslid en vroeger voorzitter van de opgeheven Sportstichting. Alleen wie het wist, kon het zien. (foto Dirk Ketting) Aan de orde was een personele uitbreiding van het zwaar belas te Instituut Burgeraadslieden (IBR). Het voorstel was om het IBR er ongeveer een jaar lang een kracht bij te geven. In die tijd zal de gemeente een onderzoek doen om te kijken of die extra kracht bij het IBR moet blijven dan wel elders dient te worden ingezet om de werkdruk van de burgerrhadslieden te verlichten. Er is veel over die zaak te doen geweest, mede omdat een van de Sociale Dienst afkomstige gehei me brief uitlekte met een blauw druk voor de gemeente hoe het lastige IBR onder de duim te krij gen zou zijn. Biegstraaten toonde zich niet ten onrechte achterdochtig, maar ging daarin wel zeer ver. Het hele IBR zou na dat onderzoek wel eens gevaar kunnen lopen, zo liet hij doorschemeren. weest en die door diezelfde Tesse laar op zijn bekende manier was opgeruimd. De Sportstichting - Bieg- straatens liefste speelgoed. Het politieke gemanoeuvreer rond het IBR moet hem er aan hebben herinnerd. En heel even was hij een man met een oude wond. Alleen wie het wist, kon het zien. Bom "De geschiedenis herhaalt zich", schreef een onbekend geble- ven auteur ooit en daar het een Fransman betrof, noteerde hij zelfs: "L'histoire se répète". De operatie rond de vliegtuig bom (la bombe d'avion, zou die Fransman wel hebben gezegd) in Vlissingen bewees hoe juist deze stelling kan zijn. Want alles wat zich afgelopen staat is". En: "Overheid en bur ger stonden maandagmorgen in Vlissingen héél dicht bij elkaar. Ook ddt mag wel eens gezegd worden". Maar we waren bij de zich re peterende historie. Er zijn vele paralellen te trekken tussen bom- dag—Leiden en bomdag-Vlissin gen. De ontruiming van het desbe treffende gebied in de Zeeuwse stad duurde langer dan ver wacht. Net als in Leiden dus. Burgemeester Westerhout sprak na afloop van "een vrijwel vlekkeloze operatie". Hij kon moeilijk zeggen: "In hoofdlijnen is de hele operatie perfect verlo pen", want dat had zijn Leidse collega Goekoop vorig jaar al be weerd. Voor bewoners uit het te ontrui men gebied die zelf niet elders on derdak konden vinden, werd een opvangcentrum ingericht. In Lei den met veel gevoel voor historie de Vijf Meihal, in Vlissingen het zalencentrum Open Hof. In beide steden was het de sociale dienst die voor de opvang werd inge schakeld. Wie zou er anders de spelregels van het sjoelen moeten uitleggen? Het gebouw van de Provinciale Zeeuwse Courant lag midden in het betreffende binnenstadsdeel en moest dus ontruimd worden. Vooruit, zo erg was het met de Leidsch Dagblad-veste aan de Witte Singel niet, maar dat com plex lag toch wel in de B-zone: er mocht urenlang geen mens meer in of uit. De demontage van de bom was in Vlissingen moeilijker dan de Explosieven Opruimingsdienst van de Marine had verwacht. Juist, zoals in Leiden ook het ge val was. Luitenant Tekke liet in Vlissingen weten dat de detona tor en de aanvuurleiding binnen in de bomkoker verrot en in el kaar gedraaid waren en dat de bombuis scheefin de koker zat. In de Leidse bom zat de slagpin in de rand van het slaghoedje en waren bom, ontsteking en de 'vork' verbogen. "In wezen had. de bom ieder moment kunnen af gaan", zei kapitein Sprange- meijer in Leiden. "Ik heb al vele bommen gehad, maar dit was de eerste die er zo slecht uitzag", zei adjudant Tange in Vlissingen. In Vlissingen begon de ontrui ming van de wijk later dan ge dacht. Waarom? De veerboten die ladingen politiemensen moesten aanvoeren, hadden vertraging. Tja. Dat kan alleen in Zeeland. Maar voor hetzelfde geld hadden vorig jaar rijen politiebussen vastgezeten in defiles op de Hoge Rijndijk. Trouwens: ook in Lei den begon de ontruiming later, omdat het door het sombere weer langer donker bleef dan was ge hoopt. De geschiedenis herhaalt zich. Maar wat meldde het journaal- nieuwe-stijl afgelopen maandag over 'de bom van Vlissingen' en de ontruiming? Dit: "Een opera tie die zijn weerga niet kent". Poeh. In Leiden moesten 1200 gebou wen worden ontruimd, in Vlis singen maar 268 huisjes en be drijfjes. De bom in Leiden woog 1000 pond, dat dingetje in Zee land maar 250. In vergelijking met het Leidse explosief hadden die Zeeuwen niet meer dan een rotje. Ja zeg, kom niet aan onze bom. Kuijers Dat Fred Kuijers een gehaaid politcus is, wisten we al toen hij nog gewoon kapitein van de WD-fractie was. Maar ook in het eerste 'interview dat hij als wet houder aan deze krant gaf, toon de hij aan het klappen van de zweep te kennen. Er was ooit een tijd, zo onge veer de jaren dat Lij ten de porte feuille economische zaken mocht beheren, dat een wethouder wel eens zei: "Ik weet van niets". Zoiets komt niet meer voor. Nu weten ze alles, of ze doen alsof. Zo dacht een onzer verslaggevers Kuijers de strikvraag voor te kunnen leggen hoe hij nu over de kwestie-Bastiaans dacht. Let wel: het is het cöllege van bestuur van de universiteit dat de verantwoordelijkheid heeft over de Jelgersmaklinlek. Het is staatssecretaris Van der Reyden van volksgezondheid die moet uitmaken of en op welke wijze het werk en de behandelingsmethode van Bastiaans kunnen worden voortgezet. Toch zei wethouder Kuijers: "Ik wacht eerst het advies van de projectgroep af'. Zo doe je dat. Als wethouder weet je niet iets niet, maar wacht je nog op advies. Vraag Kuijers zijn mening over de oorlog tussen Iran en Irak en hij zal antwoorden: "Het overleg daarover met mijn colle ga Bordewijk is nog niet afge rond". LEIDEN - De gemeentelijke dienst sociale werkvoorziening (gdsw) 'zucht' onder rijksmaatre gelen die zijn verwoord in het zoge naamd 'volumebeleid'. "Het ge volg is dat we een wachtlijst heb ben, maar vacatures niet kunnen vervullen", zei directeur Kalisvaart van de gdsw gisteravond in de raadscommissie voor maatschap pelijke aangelegenheden. De perspectieven zijn in de na bije toekomst echter al wat gunsti ger. Kalisvaart verwacht dat de ergste problemen binnen ander- halfjaar uit de wereld zijn. Mensen die buiten de sociale werkplaatsen aan de slag zijn, zullen worden ge stimuleerd om werk met wat meer verantwoordelijkheid binnen de werkplaats aan te pakken. Tevens zal het aantal externe projecten verminderen, hoofdzakelijk door natuurlijk verloop. Bij overtreding straatverbod DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse politie zal toch optreden tegen per sonen die zich ondanks een verbod van de rechter in de onmiddellijke omgeving bevinden van het Blijf van m'n lijf huis van de stichting Cortona. Aanvankelijk had de poli tie zich in dit soort gevallen terug houdend opgesteld en zelfs van het Blijf van m'n lijfhuis geëist dat een deurwaarder de 'overtreding' moest vaststellen voordat kon wor den opgetreden. De veranderde houding van de Leidse politie is een gevolg van de tussenkomst van officier van justi tie mevrouw mr. Somers. Die is in het geweer gekomen nadat de stichting Cortona in een kort ge ding had gevraagd om Hagenaar G.C. van der Hoeven te verbieden zich in de directe omgeving van het Blijf van m'n lijfhuis op te hou den of pogingen te ondernemen om zijn daar verblijvende ex-vrien din te spreken te krijgen. Op 16 augustus vorig jaar had de president van de Haagse recht bank de Hagenaar voor de tijd van drie maanden ook al zo'n verbod opgelegd, maar door het late tijd stip waarop hem dit vonnis offi cieel was meegedeeld had hij het straatverbod diverse keren over treden. De advocaat van de Hage naar, mr. M.R. Mantz, vroeg presi dent mr. M.R. Wijnholt hiervoor clementie omdat de Hagenaar had begrepen dat het vonnis meteen was ingegaan nadat het op 16 au gustus vorig jaar was uitgespro ken. Dat was echter niet het geval. Het kreeg pas geldigheid toen de officiële betekening ervan plaats had, op 23 oktober vorig jaar. Op dat moment ging dan ook pas de termijn in van drie maanden die in het vonnis wordt genoemd. Cortona eist een nieuw straatver bod omdat Van der Hoeven het de bewoonsters en medewerkers van het Blijf van m'n lijfhuis lastig blijft maken. Hij heeft namelijk verschillende keren geprobeerd om zijn op 15 oktober daar geboren kind te zien te krijgen. Het knelpunt bij de sociale werk voorziening is het rijksbeleid. "We moeten de kosten drukken, de op brengst verhogen en meer ruimte binnen de werkplaats scheppen voor de zogenaamde B-groep, werknemers met minder hoge ar beidsprestaties", schetste Kalis vaart de problematiek. Bovendien moet de gdsw van ju li 1984 tot en met volgend jaar tot vijf procent minder mensen in dienst hebben (op grond van het besluit 'volumebeheersing'). Er werken bijna 900 mensen. Dit jaar moest de dienst met drie procent zijn ingekrompen. Als het aantal werknemers onder deze grens zit, mogen vacatures weer worden ver vuld. "Het effect is een groot aantal niet vervulbare vacatures op be langrijke produktieplaatsen in de werkplaats", aldus Kalisvaart. Om de opbrengst van de dienst te verhogen, zoals ook in het be leidsplan 1985-87 geschetst, zullen tachtig tot negentig slecht betaal de, externe plaatsen door natuur lijk verloop vervallen. Kalisvaart verwacht hiervoor ongeveer de helft aan meer rendabele dienst verbanden voor terug. Andere werknemers kunnen wellicht als voorlieden in de werkplaats aan de slag om de produktie te verbete ren. Het probleem van de wachtlijst, waarop vooral werknemers uit de B-groep voorkomen, moet binnen anderhalf jaar zijn weggewerkt. Kalisvaart zei te verwachten een aantal mensen te kunnen opvan gen door middel van deeltijdba- Een aantal commissieleden heeft gistermiddag een werkbezoek ge bracht aan de sociale werkplaats aan de Touwbaan in Leiderdorp en zijn er rondgeleid. WD-wethou- der Kuijers noemde het een verhel deren werkbezoek. "Een fantas tisch gebouw", meende CDA-er Biegstraaten. Wethouder Kuijers (midden met snor) en verder (het rijtje af r Kramp en Fallaux op excursie in de sociale werkplaats. r rechts) de raadsleden Biegstraaten, Boot, (foto Holvast) LEIDEN - De strafkortingen op wwv- en rww-uitkeringen in Lei den worden milder. Het maximale kortingspercentage, dat het gevolg kan zijn van verwijtbaar ontslag of - iets dat zeer zelden voorkomt - niet voldoen aan de sollicitatie plicht, gaat in de meeste gevallen de helft omlaag. De raadscommis sie voor maatschappelijke aangele gen is hiermee gisteravond ak koord gegaan. Aanleiding voor het versoepelen van dit zogenaamde 'sanctiebeleid' is onder meer de verlaging van de uitkering óp grond van de wet werkloosheids voorziening (wwv). Verder speelden gegevens die het rapport 'Minima zonder Marge' een rol, evenals het feit dat gezien de huidige werkloosheid de kansen op werk voor bepaalde groepen uitkeringsgerechtigden minimaal zijn geworden. Ook het gegeven dat de minimumlonen en dus de bijstandsuitkeringen achter blij ven bij de stijgende prijzen telde De maximale strafkorting voor mensen met een uitkering in het kader van de rijksgroepsregeling werkloze werknemers (rww) blijft op vijf procent van het inkomen gedurende maximaal drie maan den. Bij herhaling van de overtre ding -of reden tot verzwaring van de sanctie kan het tien procent (een derde minder dan vroeger) worden, eveneens voor een kwar taal, Voor mensen met een wwv- uitkering zijn de strafpercentages Ruilbeurs De Ruilclub 'Koningskerk' houdt zaterdag in de Dr. Van Voorthuysenschool aan de Mar- nixstraat 104 in Leiden weer een grote ruilbeurs. Verzamelaars van munten, postzegels, ansicht kaarten, stickers, sigarenband jes, lucifermerken, bankbiljetten, bierviltjes en dergelijke zaken zijn van tien tot vier uur welkom in de school. Nadere inlichtingen over de beurs bij Sj. v. d. Ende, telefoon 071-211150. Mijnwerkers Het comité 'Steun de Britse Mijnwerkers neemt zaterdag avond afscheid van de Britse mijnwerkersvrouw Mary Coombs en vakbondsman Len Jo nes, die deze week in Leiden te gast waren. Belangstellenden zijn welkom in het Boddaertcen- trum aan de Terweeweg 5, van half negen tot elf uur. De Jongerenbeweging vertoont zaterdagmiddag de diaserie 'So lidariteit' over de Britse mijn werkersstaking. In het pand aan de Koppenhinksteeg wordt de diaserie tweemaal gedraaid, om twee uur en om vier uur. De SP laat overigens morgen bij haar pand aan de Groeries- teeg weer een vrachtwagen met kleding voor de mijnwerkers ver trekken. Bingo In buurthuis Op Eigen Wieken (Valkenpad, Merenwijk) wordt zaterdag een bingo-avond met lo terij gehouden, met een dames fiets en een stofzuiger als hoofd prijzen. De zaal gaat om half acht open. Breehuys Jongerencentrum Breehuys (Breestraat 19) heeft zaterdag 's middags electric boogie en break dance op het programma staan, naast activiteiten als darts en ta feltennis. 's Avonds van acht tot twaalf worden verschillende soorten muziek ten gehore ge bracht. gehalveerd: drie procent geduren de maximaal een half jaar en bij herhaling zes procent, ook een half jaar lang. Vervallen Een aantal bepalingen op grond waarvan de uitkering kon worden gekort zijn vervallen. Weigering van passend werk in wsw-verband (wet sociale werkvoorziening) kan de uitkeringsgerechtigde geen geld meer kosten. Werknemers van 57 Vi en ouder kunnen nu vrijwel niet meer worden gekort. Hierbij speelt de overweging mee dat zij niet meer verplicht zijn om zich in te schrijven bij het arbeidsbureau en om zelf te zoeken naar passende arbeid. Ook langdurig verblijf in het bui tenland levert minder risico op voor de uitkering. Voor Nederlan ders geldt dat als zij hiervoor een goede reden kunnen aanvoeren bij terugkeer de uitkering zonder kor ting weer wordt verstrekt. Voor niet-Nederlanders (bijvoorbeeld bij familiebezoek) gaat hetzelfde op. Voor oudere buitenlandse werknemers heeft het toch nauwe lijks zin om te solliciteren, zodat onttrekking aan deze plicht hun ïii°t kan worden verweten, redene ren burgemeester en wethouders. In het laatste kwartaal van 1984 werd in Leiden 22 keer een wwv- uitkering voor straf gekort. Het aantal sancties op rww-uitkeringen bedroeg 13 gedurende deze perio de. LEIDEN - Ouderen hebben nog steeds weinig in te brengen. Of het nu gaat om democratisering in be jaardentehuizen of bij de begelei ding van de indicatiecommissie, die bejaarden voordraagt voor plaatsing in tehuizen. Reden voor de raadsleden Fallaux (PvdA) en Kramp (CDA) om zich daarover gisteravond tijdens de raadscom missie voor maatschappelijke aan gelegenheden boos te maken. Van hen kwam gisteravond de suggestie om in de begeleidings commissie van de indicatiecom missie ook twee ouderen op te ne men. WD-wethouder Kuijers voelde wel voor deze suggestie. Wat niet wegnam dat de in het pu bliek aanwezige directeuren Pul lens (van bejaardencentrum huize Roomburgh) en Klaassen (van de stichting gezinsverzorging) zich hiertegen uitspraken. "Waarom willen de instellingen de ouderen er niet bij hebben", riep Kramp daarop boos uit. "Dat is verdikkie al tien jaar zo. We heb ben er in het verleden ook al pro blemen mee gehad. Het is hoog tijd voor een wat gemengde samenstel ling. Het gaat tenslotte om de ou deren". Ook de democratisering van de bejaardentehuizen kwam, zij het zijdelings, ter sprake. Uit een brief van de bewonerscommissie van bejaardenflat De Parelvissers aan burgemeester en wethouders blijkt bijvoorbeeld, dat zij verbolgen zijn over het ontbreken van inspraak bfj de benoeming van een lid in de bestuurscommissie. "Ondanks het feit dat de be stuurscommissie op de hoogte was van onze wens om ten minste één bestuurscommissielid voor te dra gen, heeft de raad van bestuur van de stichting tot Exploitatie van Be jaardencentra dit volledig naast zich neergelegd. Wij vinden deze handelwijze, zeker in deze tijd van democratisering en inspraak, op zijn zachtst uitgedrukt, vreemd". Omdat deze raad van bestuur deels door B en W en deels door de gemeenteraad wordt benoemd vraagt de bewonerscommissie van 'De Parelvissers' het college in te grijpen. AANRIJDING - Een 16-jarig meisje is gistermorgen met haar bromfiets tegen een auto aangere den. Zij liep daarbij een diepe vleeswond aan haar knie op en is voor behandeling overgebracht naar het AZL. Het Leidse meisje dat komende uit de Vestestraat linkaf de Uiter ste gracht wilde oprijden, zag een automobilist niet aankomen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4