Ontruiming zonder geweld; interieur wel flink vernield Verdieping van kantoor gebouw korte tijd bezet CASINO 'De Nachtegaal van Lisse' Krakers verlaten pand aan Rapenburg Amnesty International richt aandacht op Peru SOEP KOOKWEDSTRIJD VRIJDAG 8 MAART 1985 LEIDEN LEIDEN - De krakers van het pand aan het Rapen burg 33 zijn er gistermiddag zonder geweld uitgetrok ken. Wel is het interieur van het monumentale pand van de Stichting Leidse Studen ten Huisvesting (SLSH) in verschillende kamers moedwillig vernield. De schade die is aangericht wordt geschat op zo'n 35.000 tot 40.000 gulden. Na de ontruiming is een aannemer onmiddellijk met opruimings werkzaamheden begonnen, terwijl de honden van een in de haast aan getrokken bewakingsdienst er voor moeten zorgen dat de krakers in het achterste gedeelte van het pand, het gedeelte dat grenst aan de Doelengracht, blijven. Deurwaarder Van Vliet, geflan keerd door twee agenten, sloeg gis termiddag om twee uur een ruit in, nadat de krakers geen gehoor had- Aan het interieur is grote schade toegebracht. De beteugeling is op mige plaatsen aan flarden gescheurd. (foto Holvast: den gegeven aan zijn verzoek om de deur te openen. Spoedig daarna kwam zo'n man of twintig naar buiten. De rest stoof naar het 'ach terhuis', dat nog niet behoefde te worden ontruimd roepschrift proberen de krakers de bouwvergunning voor dit gedeelte op te houden, omdat een oude zwaar eiken trap en de kelderge welven van het gebouw gevaar zouden lopen. Op het moment dat de Raad van State beslist over die bouwvergunning zullen ze ook hier onmiddellijk uit moeten. Overigens staat dit verzoek van de kraakbeweging in flagrante te genstelling tot de vernielingen die in het hoofdgebouw zijn aange richt. Volgens de adjunct-directeur van de SLSH, A.H.F. Hübben zag het pand, waarin voorheen het la boratorium voor tropische genees kunde heeft gezeten, er voor 23 de cember piekfijn uit. "Je kon er zo intrekken. En dat waren we ook van plan. Daar is nu geen sprake meer van", aldus Hübben. Sloopwerk De inspectietocht van de ad junct-directeur door de vele ver trekken leverde kreten van ontzet ting op. Houten lambrizeringen waren verdwenen, de keuken stond blank, het marmer was be klad evenals het overgrote deel van de witte wanden, lampen waren gesneuveld, de zaagkerven ston den in de houten leuningen van de trap, gebroken glazen in oude vitri nes, en de betengeling was op som mige plaatsen aan flarden ge scheurd. Hübben sprak zelfs van professioneel sloopwerk toen hij zag dat uit de oude laboratoria de wasbakken, de loodslabben en de Krakers verlaten het gekraakte pand aan het Rapenburg van de Stichting Leidse Studentenhuisvesting. koperen leidingen waren gesloopt en verdwenen. Verder is het in het hele gebouw een onbeschrijflijke bende. Inmiddels had de politie, die was uitgebreid met acht mensen, han denvol werk gekregen. De krakers hadden zich al verzameld op het dak van het gebouw dat voor de verbinding zorgt tussen het voor ste en achterste gedeelte. Met ge vaar voor eigen leven probeerden de agenten de krakers, die enkele virtuoze staaltjes van gymnastiek ten beste gaven, te verjagen. Beneden liepen de aannemer en zijn mannen zich het vuur uit de Krakers eisen en krijgen gesprek met wethouder LEIDEN - Op het moment dat de politie met de ontruiming van het Rapenburg bezig was, had een an dere groep krakers zich via een brandgang toegang verschaft tot een leegstaande derde etage van een kantoorpand van Centraal Be heer aan het Schuttersveld. Dit zestal eiste een gesprek met wet houder Tesselaar van volkshuis vesting. Toen daaraan, na enig onderhan delen met de poltie, gehoor werd gegeven, vertrokken zij om tien over half vyf met al hun buiten voor het gebouw wachtende kame raden naar het Stadsbouwhuis, waar de wethouder in zijn kamer wachtte om een groep van elf per sonen te ontvangen. Al eerder op de middag had de «.politie in samenwerking met de huismeester van de kantorenflat de parkeergarage afgesloten even als de branddeuren en nooduitgan gen, dit om te voorkomen dat er zich nog meer krakers bij het zestal zouden voegen. LEIDEN - De Leidse werkgroep van Amnesty International richt zich deze maand op Peru. Meer dan 1000 mensen zijn toen daar twee jaar geleden de noodtoestand werd afgekondigd opgepakt en 'verdwenen', zo meldt een recente lijk rapport van Amnesty. Morgen heeft de Leidse afdeling een stand voor de Hartebrugkerk. Vanaf 11 maart is in de hal van het stadhuis een bescheiden fototen toonstelling over verwanten van verdwenen Peruanen ingericht en op 21 maart is bij Quintus, Korte Mare 34, een schrijfavond voor Pe- Óok de vaste schrijfavonden voor gewetensgevangenen, later deze maand, zullen in het teken van Peru staan. Volgens het rapport van Amnes ty zijn, naast de verdwijningen, honderden andere mensen tijdens hun gevangenschap, vaak na mar telingen, vermoord. Deze gruwel daden begonnen na het begin van een militaire campagne tegen de verzetsbeweging 'Lichtend Pad', die overigens zelf ook verantwoor delijk is voor talloze moorden en folterpraktijken op burgers. De regeringstroepen die verant woordelijkheid dragen voor de ve le 'verdwijningen' zijn marine, le ger, Guardia Civil en informele troepen. Er zijn in Peru wel autoriteiten die werk maken van onderzoek naar deze praktijken, maar mede werking van de overige autoritei ten krijgen zij niet of nauwelijks, aldus Amnesty International. Brinkman bij CDA LEIDEN - Minister Brinkman houdt maandag een spreekbeurt voor de afdeling Leiden van zijn partij, het CDA, en bovendien in zijn eigen wijk, de Merenwijk. De redevoering van Brinkman, gewijd aan actuele politieke zaken, is het eerste punt op de agenda van de ledenvergadering die maandag avond in De Regenboog (Watermo len) wordt gehouden. De aanvang is acht uur. Reden voor deze bezetting was de onvrede van de krakers over de vele leegstaande kantoorpanden in Leiden en de ontruiming van het gebouw aan het Rapenburg. In een pamflet schreven zij dat ze tot kra ken waren gedoemd, zolang zij geen vervangende woonruimte kregen aangeboden van de ge meente of de Stichting Leidse Stu dentenhuisvesting. Tesselaar, die zonder de pers in zijn nabijheid met de krakers wilde praten, kreeg meteen een papier onder zijn neus gedrukt. Hiervoor hadden de bezetters een woning noodformulier opgesteld met vra gen als: 'Bent u bereid in verband met uw kennelijk falend volks huisvestingsbeleid af te treden of uw baard af te scheren?'; 'Bent u bereid een leegstaand pand te vor deren voor de bewoners van Ra penburg 33?'; Bent u bereid alle woningzoekenden urgent te ver klaren? sloffen om zo snel mogelijk het ma teriaal voor scheidingswanden bin nen te brengen. Hübben gaf ze de opdracht om zo snel mogelijk met de sloop van het verbindingsge bouw te beginnen. In elk geval moest de brandtrap van het hoofd gebouw nog voor de nacht worden verwijderd, zodat de krakers het hoofdgebouw niet meer binnen konden komen. Wachten De adjunct-directeur sprak ver der de hoop uit binnen twee weken met de verbouwing en de herstel werkzaamheden te kunnen begin nen. Hübben: "We moeten er eerst voor zorgen dat het pand.weer aan de eisen voldoet die monumenten zorg stelt. Pas daarna zal met de verbouwing tot kantoorruimte, ten dele voor de Stichting Studenten huisvesting zelf, worden begon nen. Het is de bedoeling dat in het pand aan de Doelengracht, waar de krakers zich nu nog mogen ophou den, wooneenheden voor studente nechtparen komen. Het wachten is op de dag dat de Raad van State hiervoor met een bouwvergunning afkomt. Hoe lang dat nog kan du ren? Ik heb geen idee". Wapens in huis in Merenwijk aangetroffen LEIDEN - Bij een huiszoeking in de Merenwijk zijn een geweer, een karabijn en een gasalarmpistool aangetroffen. De 39-jarige bewoner van het pand is daarvoor aange houden. De politie was tot huiszoeking overgegaan omdat de Leidenaar, een winkelier in de binnenstad, volgens een klant een wanprestatie had geleverd. Toen de klant na her haalde malen klagen geen respons kreeg, is hij naar zijn woning ge gaan om' daar verhaal te halen. Bij die gelegenheid werd hij eerst be dreigd met een stuk ijzer, en later met een pistool. TELEFOONKRAAK - Uit een te lefooncel aan de Lage Rijndijk is een geldcassette met zo'n 500 gul den gesloopt. De schade bedraagt ruim duizend gulden. ADVERTENTIE Wethouder Tesselaar leest de e Driemaal nee Deze vragen werden volgens zijn gasten met een "nee" beantwoord. "We zijn geen moer opgeschoten. Er zit niets anders op dan dat we nu maar op straat moeten gaan sla pen", verklaarde één van hen te leurgesteld. Daarna dropen ze met veel misbaar af. In het pamflet schreven ze al: 'Wij vragen ons slechts één ding af: waarom zit die man (Tesselaar) daar, wat doet hij daar? Zijn beleid is rampzalig. Er worden bouwvergunningen afge geven voor overbodige kantoor ruimte in de binnenstad'. Tesselaar gaf na het gesprek met de krakers zelf de volgende verkla ring voor zijn 'nee's': "Ze mogen best klagen, maar het is in dit geval niet terecht. Ik heb aan iedereen gevraagd of ze stonden ingeschre ven bij studenten- dan wel jonge renhuisvesting of bij de gemeente. Slechts twee staken de hand op. Ik durf hier te beweren dat als ze dat wel doen, ze binnen afzienbare tijd een kamer hebben. Maar wat krijg ik dan te horen: in de Merenwijk willen we niet zitten en aan zo'n klein hokje hebben we ook niets. Ja, wat moet ik dan?" Lisse in GOLDEN TULIP HOTEL Dagelijks geopend van 14.00 tot 02.00 uur. Vrijdag en zaterdag tot 03.00 uur geopend Wij zien uw bezoek gaarne tegemoet. ADVERTENTIE Le Forestier organiseert 26 maart a.s. een Deelnemers kunnen hun receptuur en werkwijze opschrijven en insturen (voor li maart) naar Le Forestier, Rembrandlstr. 2-4, Leiden, onder vermelding van "soepkookwedstrijd". De beste tien worden uitgenodigd om 26 maart hun soep te laten beoordelen door een deskundige jury w.o. de chefkoks van Kurhaus, de Beukenhof en Le Forestier. De eerste prijs is een culinair verzorgd weekend Parijs, tweede pri/s is restaurant met ^atfrans getinte gerechten Rembrandtstraat 2-4 hoek Noordeinde Tel. 071 - 122115 Leiden. PIAS (1) Het nummer was er eigenlijk eer der dan de naam. Bassist Rolf Oosterloo: "We hadden expres eerst een beetje neutrale naam gekozen". Platenbons Fris Hirschland bij het eerste contact: "Ik moest jullie naam in mijn agenda opzoeken. Een teken dat- ie niet goed is. Daar moeten jullie dus wat anders voor kiezen". Daar waren ze het alle vier di rect mee eens en nadat alle lij sten met mogelijkheden waren afgewerkt, bleef het meest be roemde zinnetje uit de filmge schiedenis over: Play it again, Sam uit 'Casablanca'. Oosterloo: "Stef, m'n broer, en ik zijn grote fans van Bogart. Vandaar". Drummer Herman Joustra: "Het is een naam die mensen zich her inneren. Ze kwamen dus ook al gelijk met de afkorting, PIAS". Oosterloo: "En het is een beetje modern, hè, zo'n zinnetje. Ja, zoiets als Frankie goes to Holly wood". Vooralsnog moet het maar worden opgevat als een verzoek aan de disk-jockey's van Hilver sum 3. En over hen heeft de Leidse popgroep geen klagen. 'Schoolgirl', de titel van het num mer, heeft zijn weg weten te vin den op de draaitafels van de om roepen. PIAS krijgt voldoende 'airplay', zoals dat in sommige, met name Hilversumse kringen heet. Vanavond is het viertal te gast bij het Veronica-programma Countdown, een optreden bij AVRO's Hollands Glorie is al achter de rug en binnenkort is het populaire Los Vast van de NCRV gastheer. Een notering in de tipparade lijkt daarom ook aanstaande en daar schijnt het in de single-we reld toch allemaal mee te begin nen. Oosterloo: "Daar kom je pas in als je minstens zeven keer per week bent gedraaid, als dat ten minste gebeurt tussen zeven uur 's ochtends en zeven uur 's avonds. De handel baseert zijn inkoop op basis van die tippara de". Alle PIAS-fans hebben de af gelopen week trouw geturfd en het magische getal van zeven moet inmiddels ruimschoots ge haald zijn. Stef Oosterloo: "De reacties zijn ook vrij positief. Een paar disk-jockey's vinden het echt een goed nummer. On-Ne- derlands". En dat laatste vatten zij van PIAS op als een compli ment. PIAS (2) De wortels van PIAS liggen bij studentenvereniging Augusti- nus. Bij een talentenjacht vorm den de gebroeders Oosterloo, Herman Joustra en een inmid dels afgevallen zanger de groep WW de Steunzolen. "Voor de lol", aldus Joustra, "maar het werd gaandeweg steeds serieu zer". Symfonische rock was de verzamelnaam van hun repertoi re en daar werd in kleine kring furore mee gemaakt. "Het is een goede ervaring geweest. Een goede leerschool omdat het vrij complexe muziek is", kijkt Rolf Oosterloo op die periode terug. Symfonisch was echter al lang uit en toen de groep Steunzolen zonder zanger WW overbleven, was dat een mooie gelegenheid het roer om te gooien. Muzikant/ producent Roland de Leeuw bracht hen op muzikaal andere gedachten en via een advertentie kwam het drietal in contact met de Amstelveense zanger Anton Viteringa. Joustra over de laat ste: "Dat klikte meteen. Boven dien heeft Anton een prima uit spraak van het Engels". Ooster loo over de eerste: "Van Roland leerden we deugdelijke composi ties te maken. Nummers met een kop en staart er aan". Optreden was er in die periode niet meer bij, alleen maar oefe nen en het werken aan een reper toire. 'Schoolgirl' was onder meer het resultaat van die arbeid en naar dat nummer hadden di verse platenmaatschappijen wel oren. PIAS koos voor de produk- tiemaatschappij van Hirschland en de gebroeders Bolland. Rolf Oosterloo: "Dat heeft als grote Play It Aga Viteringa, Rolf Oosterloo, Herman Joustra en Stef Oosterloo. rechts: oolretsoO floR, agniretiV notnA, Anton voordeel dat we nu in een aantal landen in West-Europa worden uitgebracht. Ze hebben gewoon met verschillende platenmaat schappijen contracten geloten. En er is nu al meteen een deal gemaakt voor een tweede single". Mocht 'Schoolgirl' in Neder land floppen, dan bestaat dus nog altijd de kans dat het in pak weg Zwitserland of Duitsland een hit wordt. Reikt het school meisje echter hoog in de Finse hitparade dan zal PIAS daar mo gelijk minder plezier van heb ben. Behalve de Engelse 'school girl' klapt daar ook nog een ver taalde versie uit de schoolban ken. Maar dat is natuurlijk op zich al een mijlpaal in het leven van de gemiddelde popmuzi kant. De Poort Hij dacht dat-ie gek werd. "Ik had nog zo tegen die werklui ge zegd: waarschuw me even als jul lie aan die poort beginnen en wat gebeurt er? Ga ik even de deur uit, kom ik terug, en wat zie ik: zijn ze al aan het slopen. Stijl- R. Zandvliet werd geboren aan de Middelstegracht. In dat huis woont hij nu nog. "Mijn ouders kwamen hier in 1932, ik ben ge bleven. En al die tijd hebben we huur betaald voor het poortje, waarover ik nu dus zo kwaad ben". Het poortje: achter het huis worden woningen gebouwd. In verband met dat project wordt het poortje vernieuwd en een openbare ontsluiting, zoals dat in het jargon heet. En daarover is Zandvliet helemaal niet te spre ken. "Dat poortje is altijd van ons geweest, dus je kunt begrijpen dat ik nu kwaad ben. Ik bedoel, je krijgt een enorme overlast. En dan te bedenken dat ik boven het poortje slaap. Leuk wordt dat als al die nieuwe bewoners straks onder m'n bed door denderen. En het is nergens voor nodig, want er komt ook een hoofdpoort". "Toen ze deze week begonnen met het slopen van het oude poortje ben ik echt kwaad ge worden. Want kijk: volgens mij heeft de gemeente niet het recht om dit te doen. Ze hebben mij trouwens telkens zoet gehouden, zo van: maak je nou maar niet druk, het komt allemaal wel in orde. Wat ik nu wil? Op z'n minst (foto pr) een schadevergoeding, maar ei genlijk vind ik dat het poortje niet openbaar moet worden". Zandvliet heeft een tijd gele den al een advocaat in de arm ge nomen. Wat denkt hij van de si tuatie? Mr. Karstens: "Ik vrees dat de stap niet is terug te draai en. De bezwaren zijn namelijk tot nu toe door de officiële in stanties afgewezen. Het enige wat je kunt doen, is een schade vergoeding eisen op basis van verminderd genot. Maar ook dat zal moeilijk zijn. Er staat niets op papier". Geen poot om op te staan dus? Karstens: "Ik vrees het niet, nee. We staan voor een fait accompli". In goed Nederlands: een voldon gen feit. Zandvliet zegt dat hij nog wel eens met de gemeente om de tafel wil gaan zitten om te praten over een schadevergoe ding, maar wat vindt de gemeen te daarvan? Ambtenaar Schramm: "Zijn bezwaren tegen het plan zijn af gewezen, hij heeft een vergoe ding gekregen voor het feit dat zijn tuin is verkleind, dus zou ik zeggen: nog eens praten heeft geen zin". Een verloren zaak kortom. "Tsja", zegt Zandvliet, "kan wel zijn. Maar ze zijn nog niet van me af'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3