'Lozing ging per ongeluk' België beslist vandaag over kruisraketten Bouw zuiveringsinstallatie in Katwijk nog niet van de baan Nederland blijft in Unesco Stilliggend pontje komt Valkenburgers slecht uit Luxueuze kleding bij Frank Govers VRIJDAG 8 MAART 1985 PAGINA 19 Is Florennes nu klaar of niet? DEN HAAG (GPD) - Mr. Geertse- ma moet zijn uitlatingen terugne men dat aan de opslag van radio actief afval geen gevaren zijn ver bonden en op straffe van een dwangsom van 50.000 gulden die in de vorm van een advertentie in het NRC/Handelsblad rectificeren. Dit eist de Arnhemse Stichting Kritische Massa in een kort geding dat tegen Geertsema bij de presi dent van de Haagse rechtbank is aangespannen. De voormalige minister van bin nenlandse zaken en commissaris Rechtszaak over opmerking mr. Geertsema der koningin in Gelderland is op dit moment voorzitter van de com missie Lokatiekeuze Opslagfacili teit Radio-actief Afval, die de mi nister moet adviseren over de op slagplaats van radio-actief afval. In die hoedanigheid heeft hij begin februari gezegd dat de opslag van BRUSSEL - Het Belgische minis terie van defensie heeft ontkend dat binnenkort tot plaatsing van de kruisraketten wordt besloten, maar dat de kernkoppen voor de raketten voorlopig niet in Belgie zullen worden opgeslagen. Vol gens defensieminister Vreven is de kruisrakettenbasis in Florennes volledig klaar en zijn er geen rede nen om bij een eventueel positief besluit de atoomkoppen ergens an ders te bewaren. In België wordt algemeen ver wacht dat het kabinet-Martens dit weekeinde of uiterlijk begin vol gende week tot plaatsing van de eerste 16 raketten in Florennes zal besluiten. De resterende 32 kruis raketten worden volgens het NA- VO-schema pas in 1987 geplaatst. door Hans de Bruijn De krant De Standaard meldde gisteren dat in Florennes binnen kort wel de vliegklare kruisraket ten zullen worden geplaatst, maar dat er om 'militair-technische en veiligheidsredenen' geen mogelijk heid zou zijn de atoomkoppen bij de raketten te voegen. De silo's waarin de atoomkop pen moeten worden opgeslagen zouden niet klaar zijn. Omdat de Amerikanen zeer strenge veilig heidseisen aan de bewaarplaats stellen zouden de kernkoppen voorlopig ergens anders (waar schijnlijk in West-Duitsland) moe ten worden opgeslagen, aldus de krant. Volgens defensieminister Fred dy Vreven zijn de bunkers die voor de kruisraketten moeten worden gebouwd inderdaad nog niet klaar. Contractueel hoeven die pas in 1987 te worden opgeleverd. Maar Vreven zei dat op de basis bestaan de oude bunkers voor de opslag ge schikt zijn gemaakt. Er is geen en kele technische reden om de kern koppen niet op Florennes onder te brengen, aldus Vreven. Tegen de tijd dat alle kruisraketten operatio neel moeten zijn, zullen ook de no dige bunkers klaar zijn. Vorige week liet de Amerikaanse com mandant van Florennes al weten dat de basis geheel klaar is om de kruisraketten te ontvangen. Intussen neemt in Brussel de spanning toe naarmate v het mo ment nadert waarop de beslissing van het kabinet-Martens moet val len. Premier Martens heeft voor volgende week een belangrijke toespraak tot de Belgische Tweede Kamer aangekondigd, die vrijwel zeker behalve over bezuinigingen en belastingverlaging ook over de kruisraketten zal gaan. Vandaag vergadert het kabinet over deze drie hoofdproblemen van de Belgische politiek van dit moment. De verwachting is dat Martens zijn beslissing bekend wil maken voordat in Genève het ont- wapeningsoverleg tussen de Rus sen en de Amerikanen van start gaat Maandagmorgen heeft Martens een gesprek met Max Kampeiman, de leider van de Amerikaanse dele gatie naar Genève. Kampeiman licht maandag in Brussel de NA- VO-bondgenoten in over de wijze waarop zij de onderhandelingen denken te gaan voeren. De Ameri kanen hebben steeds gezegd dat een positief plaatsingsbesluit hun onderhandelingspositie in Genève zou versterken. DEN HAAG (GPD) - De PTT heeft bij Bartimeus in Zeist en Het Loo Erf in Apeldoorn nieuwe trainingsinstallaties in gebruik genomen voor blin de en slechtziende telefonisten. Op die twee plaatsen worden opleidingen gehouden voor deze functies. Blinden en slechtzienden worden bij uitstek geschikt geacht voor een baan als telefonistfe). Het gaat om bedrijfstelefooncentrales, voorzien van braille. In nauwe samenwerking met de organisaties voor blinden en slechtzienden heeft de PTT nu een nieuwe telefooncentrale ontworpen die gebruik maakt van de allernieuwste technologie. Op de foto: staatssecretaris Van der Reijden (WVC) (inzet rechts) ver richte gisteren de ingebruikneming van de nieuwe installaties door de telefonist in het opleidingscentrum in Apeldoorn te vragen de verbinding tot stand te brengen met het centrum in Zeist. (foto anp> DEN HAAG (ANP) - Het beleid van Nederland is er niet op gericht om in navolging van de Verenigde Staten en Engeland de Unesco de rug toe te keren, maar om van bin nenuit te streven naar verandering. Als het streven naar verandering van de Opvoedkundige, Weten schappelijke en Culturele Organi satie van de Verenigde Naties ech ter mocht falen, zal Nederland 'zijn positie moeten gaan afwegen'. Dit hebben minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) en zijn col lega Van den Broek (buitenlandse zaken) gisteren in de Tweede Ka mer verklaard. In de zitting van de uitvoerende raad van de Unesco die in april wordt gehouden zal blijken of de in de vorige zitting aan de dag getre den bereidheid tot hervormingen doorzet. In de tweejaarlijkse bij eenkomst van de algemene verga dering van de Organisatie, in no vember in Sofia, kan dan de balans worden opgemaakt of "verdere ac tieve deelneming aan het werk van de Unesco gerechtvaardigd is", al dus Deetman. Van den Broek verklaarde dat de tien landen van de Europese Ge meenschap op Nederlands initia tief bij de Verenigde Staten heb ben aangedrongen de Unesco niet te verlaten (zoals zij per 1 januari hebben gedaan). Nederland heeft niet alleen kri tiek op zaken als de toegenomen politisering van de Unesco, de meerjarenplanning en het perso neelsbeleid, maar beoordeelt ook veel activiteiten positief, aldus Deetman. Nederland "is er niet op uit de Unesco kapot te maken ofte verlaten, maar om hervormingen teweeg te brengen". De Stichting Kri tische Massa, die zich ten doel stelt de kwaliteit van het milieu te bewaken, meent dat Geertsema's uitspraak onrecht matig is "omdat hij willens en we tens een onware mededeling heeft gedaan". De stichting heeft Geert sema al verzocht zijn gewraakte uitlating te rectificeren, maar dat heeft deze geweigerd. KLM-steward na antieksmokkel aangehouden CAIRO (AP) - Douane-ambtenaren op het vliegveld van Cairo hebben gisteren een KLM-steward betrapt bij een poging 71 stukken antiek het land uit te smokkelen, aldus het Middle East News Agency. Een argwanende douane-ambte naar doorzocht de bagage van de hoofdsteward en vond 409 stukken antiek. Een commissie van experts kwam tot de conclusie dat 71 stuks echt waren. De smokkelwaar omvatte beeld jes en tapijten van de Koptisch- christelijke kerk, koppen van fa rao-beelden en een collectie mun ten uit de Griekse periode. De ste ward wordt nog ondervraagd door de politie. Het Egyptische parlement heeft in september 1983 een wet aange nomen die smokkel van antiek be straft met boetes en gevangenis straf met dwangarbeid. Irak schiet op stad en schip TEHERAN (AFP) - De beschietin gen op burgerdoelen in Irak en Iran gaat onverdroten door. Vijf Iraakse grond-grondraketten heb ben in de afgelopen nacht de Iraan- se plaats Mesjed Soleiman in Koe- zestan getroffen, zo meldde radio Teheran vanochtend. Over slachtoffers of schade werd niets gezegd. De nacht tevoren was Dezful, veertig kilometer noorde lijker getroffen door acht Iraakse raketten. Daardoor kwamen vijf mensen om en vielen zeventig ge wonden. Iran antwoordde met be schietingen op Basra. Irak heeft bekend gemaakt dat gevechtsvliegtuigen gisteren in de buurt van het Iraanse olie-eiland Charg een 'groot varend doel' ge bombardeerd. Een woordvoerder zei dat het doel 'direct en effectief werd getroffen. Met een groot va rend doel bedoelt Irak meestal een supertanker. Fasson-directie verbolgen over terminologie rijkspolitie AMSTERDAM - Films als 'Roman Holiday', 'Love in the Afternoon' en 'Breakfast at Tiffanies' waarin Audrey Hepburn de hoofdrol speelt, hebben Frank Govers geinspireerd tot een luxueuze, elegante zomercollectie. Een haute-couture-collectie waarin felle kleuren in combinatie met zwart en het geringe aantal patalons opvallen. Zeker bij de dagkleding wil Govers geen pantalons zien, hoogstens een bermuda in leer of stof gecombineerd met korte jasjes, die in de rug klokken of blousende modellen waaraan een brede strakke band is gezet, een soort schootje. Ook mantels, hoewel zeldzaam in de collectie van Govers, zijn er in twee soorten: heel wijd, met een grote split op de rug of recht gesneden maar beide modellen op 7/8 lengte. Mantelpakken met wijde mannenjasjes en rechte rokken met splitten en net tot op de knie maakt Govers van herenstofen zoals een donkergrijze krijtstreep of in vage ruiten. Bij deze mantelpakken worden prachtige zijden overhemdblouses met een laaghangende stropdas gedragen of crêpe-de-chine blouses met een vrijwel vierkant, zeer diep rugdecolleté. Ceintuurs hebben de rokken van Govers niet Door de lusjes haalt Govers een sjerp in de kleur van de blouse, die in een soepelvallende strik eindigt. Het vierkante rugdecolleté komen we ook bij de japonnen, soms met een vage taille dan weer met een zeker 20cm brede inzet die de taille accentueert, tegen. Sommige jurken hebben wij de rokken waaronder een petticoat wordt gedragen. Heel iets anders maar erg leuk was het geruite jurkje met verlengde taille en een vry korte plooirok. En het zou geen Govers-creatie zijn als daaronder niet een tweede strakke rok werd gedragen. Die dubbele rokken zien we in de hele collectie. Bijvoorbeeld in de cocktail-en middagkleding, die is gemaakt van zuiver zijde en waarvan de dessins zijn geïnspireerd op het werk van Miro en Franse impressionisten zoals Matisse. Deze stoffen in prachtige kleuren zijn speciaal voor Frank Govers gemaakt door een Zwitserse firma. De prachtige valling van zijde benut Govers volledig met volanten en losse plooien die of in het voorpand van de rechte rok verwerkt of in Mantelpak in krijtstreep met wijd overhemd. de tweede rok, die royaal om het lichaam zwiert en in de draperie-mouwen. Hoewel Audrey Hepburn en haar conturier De Gioenchy als leidraad voor de collectie fungeren, zitten er toch ook wat Rita Hay worth-achtige aspecten aan de kleding, met gedrapeerde lijfjes die een stuk van het middenrif laten zien en mooie halteijaponnen. Liet Frans Molenaar dinsdag bescheiden een jurkje van pailettenstof zien, Govers maakt hij hele serie bijzonder mooi handgeborduurde hemdjurken en pakjes die een beetje aan de jaren dertig doen denken. In zijn avondkleding heeft Govers (die van enkele theatergrootheden de opdracht kreeg een serie 'theatrale' avondjurken te maken) zich helemaal uitgeleefd. Heel stijlvol is de korte avondjurk van batist met een heel fijn gedrapeerd strapless bovenlijfje, waarvan ook de gebruikte kleuren, donderblauw en zwart, in één japon heel geraffineerd aan doen. Maar het mooist zijn de soepel vallende witte avondjurken met een'Griekse schouderlijn of een halter. Deze witte japonnen zijn heel subtiel met strass geborduurd en geven de draagster echt allure. HENRIËTTE VAN DER HOEVEN HAZERSWOUDE - "Ik verbaas me wel over de be woordingen van de rijkspo litie te water. Ik ben van mening dat de werkelijk heid in een ander daglicht gezien moet worden", rea geert C. Ooms, directielid van het Hazerswoudse be drijf Fasson Nederland bv, op de beschuldiging dat het bedrijf bewust chemische afvalstoffen heeft geloosd. Op 8 januari loosde Fasson afval water in de Oude Rijn. In dat afval water zaten oplosmiddelen, waar aan eenden doodgingen. De groep Aalsmeer van de rijkspolitie te wa ter stelde een onderzoek in en kwam gisteren met de conclusie dat de lozing bewust was gedaan en naar schatting dertig uur heeft geduurd. Kortom, een economisch misdrijf waarvoor Fasson een pro ces-verbaal kreeg. Fasson heeft tot nu toe steeds volgehouden dat de lozing per on geluk plaats vond. In dat geval is een lichter delict gepleegd, een overtreding. Fasson-directeur Ooms: "Wij hebben in november een toren geïnstalleerd waarin het water wordt ontdaan van afvalstoffen. Vroeger loosden wij het water di rect op de Rijn, maar daar zette het hoogheemraadschap Rijnland vraagtekens bij. In goed overleg hebben we toen besloten deze kostbare installatie neer te zetten". "In de bewuste nacht van zondag op maandag", gaat Ooms verder, "is de toevoerleiding naar de nieu we toren bevroren geraakt. Er was slechts één mogelijkheid over. Er werd toen een slang aangebracht, waardoor het water weer direct op de Rijn werd geloosd. Zoals het vroeger altijd gebeurde". Ooms ontkent dat het hoog heemraadschap Fasson verplichtte het afvalwater eerst te reinigen. Er die junning erd niet overtreden. Alleen zaten er wat veel oplosmiddelen in het afvalwater, aldus Ooms. "Het hoogheemraadschap zei toen: als jullie in staat zijn dat te verbeteren, zou dat heel wenselijk zijn". Onbegrijpelijk "Ik verbaas me over de bewoor dingen", zegt Ooms nogmaals. "Zeker gezien het feit - en dat wil ik nog eens onderstrepen - dat wij een installatie hebben geplaatst om de restanten oplosmiddelen uit het afvalwater te halen, voordat we het op de Rijn lozen". De directeur wijst ook op de uit gebreide informatie die Fasson aan de rijkspolitie heeft verstrekt. "Op basis van die informatie vind ik het onbegrijpelijk dat de term bewuste lozing is gebruikt. We kunnen niet spreken van een bewuste lozing, maar van een ongelukkige samen loop van omstandigheden". Bovendien is er volgens Ooms niet dertig uur achtereen geloosd, zoals de rijkspolitie stelt, maar slechts enkele perioden in die der tig uur. Daarna ging het water weer eerst naar de nieuwe installatie. Ooms betreurt de beslissing om het water direct op de Rijn te lozen niet. De rijkspolitie stelt dat de produktie stilgelegd had moeten worden, zodat er ook geen sprake was geweest van de lozing. In dit verband wordt ook de terminolo gie 'bewuste lozing' gebruikt. "De man, die toen werkte, heeft een volledig juiste beslissing geno men", houdt Ooms vol. "Als ik in zijn schoenen had gestaan, had ik. dezelfde beslissing genomen". Het stopzetten van de produktie vindt Ooms 'erg ver gaan'. Hoewel de beslissing volgens Ooms juist was, wordt er toch één gevolg betreurd door de directie van Fasson. "Er zijn een aantal eenden omgekomen en dat vinden wij een uiterst pijnlijke zaak. Als we dat hadden kunnen voorko men, hadden we dat ook gedaan". Het voetveer in Valkenburg. Zo i overgezet. i dan stappen er nog i LEIDEN/DEN HAAG - De Leidsche Duinwater Maat schappij (LDM) gaat door met de voorbereidingen voor de bouw van een voor zuiveringsinstallatie voor drinkwater in Katwijk. Daaruit blijkt dat de proble men rond de bouw van de installatie nog niet uit de wereld zijn. Vertegenwoor digers van het dagelijks be stuur van de provincie en van de LDM hebben woens dag tijdens een gesprek slechts hun - reeds beken de - standpunten herhaald en zijn niet nader tot elkaar gekomen. De problemen zijn ontstaan omdat de provincie van plan is de in 1982 verleende bouwvergunning voor een nieuwe zuiveringsinstallatie in te trekken. Volgens de provincie is er geen behoefte meer aan zo'n in stallatie omdat de LDM voorgezui- verd water uit Den Haag toegele verd kan krijgen. Wanneer de LDM dit water gebruikt voor het maken van schoon drinkwater, is zij niet duurder uit wanneer zii zelf water zou voorzuiveren, aldus de provin cie. De LDM heeft berekend dat het zelf voorzuiveren van het water on geveer 11,5 cent per kubieke meter kost. Burgemeester en wethouders van Den Haag zouden bereid zijn water tegen een dergelijke prijs te leveren. Verlies De LDM gaat echter door met de voorbereidingen voor de bouw van de zuiveringsinstallatie omdat di recteur C. de Jong betwijfelt of de Haagse gemeenteraad akkoord zal gaan met het aanbod van het Haag: se college aan de LDM. "Dat aan bod betekent namelijk dat het wa terleidingbedrijf van Den Haag en kele tientallen miljoenen guldens verlies zal lijden op het leveren van water aan de LDM", zegt hij. Mocht de raad toch akkoord gaan met het voorstel van het Haagse college, dan is er volgens De Jong geen reden meer de zuive ringsinstallatie te bouwen. De LDM-directeur verwacht dat het nog wel twee tot drie maanden zal duren voordat de voorbereidingen zijn afgerond. "In de tussentijd heeft de Haagse gemeenteraad de gelegenheid een besluit te nemen over deze zaak", meent De Jong. De Leidsche Duinwater Maat schappij heeft geen zin te wachten met de voorbereidingen totdat er een definitieve beslissing is geval len. "Dat leidt alleen maar tot ver traging", aldus De Jong. Overigens is er altijd nog de mo gelijkheid dat de provincie de bouwvergunning voor de zuive ringsinstallatie intrekt, ook als de Haagse gemeenteraad het aanbod van het college niet goedkeurt. In dat geval zou de LDM water uit Den Haag moeten betrekken tegen een prijs die hoger is dan wanneer zij het water zelf zou voorzuiveren, vreest De Jong. Hij stelt dat de LDM in dat geval in beroep gaat tegen het intrekken van de bouwvergunning. En hoe wel hij niet te ver op de feiten wil vooruitlopen, verklaart hij nu al dat de provincie in een dergelijke beroepszaak 'er niet erg sterk zal voorstaan'. De provincie en de LDM hebben ook een verschil van mening gehad over de aanleg van een zogenoem de drain in de Katwijkse duinen. Een drain is een speciale buis waarmee gezuiverd drinkwater uit de duinen kan worden opgepompt. De provincie vroeg zich af of de LDM niet een afspraak schond om alle investeringen tijdelijk stop te zetten. De Leidsche Duinwater Maatschappij voerde echter aan dat zij een geldige vergunning heeft om de drain aan te leggen. Bovendien zou dit project niets hebben te maken met de kwestie rond de bouw van de voorzuive ringsinstallatie. Tijdens het gesprek tussen de provincie en de LDM woensdag is deze zaak slechts heel even ter tafel geweest. Dagelijks provinciebe stuurder Noorland zou hebben toe gegeven dat de aanleg van de drain niets met de bouw van de voorzui veringsinstallatie heeft te maken. Overigens is dit project nu stopge zet, vanwege het beginnende broedseizoen in de duinen. De Jong verklaart dat in augustus weer wordt verder gegaan met de aanleg van de drain. VALKENBURG/DEN HAAG - Bij de gemeente Valkenburg zjjn de afgelo pen dagen tal van telefoon tjes binnengekomen van verontruste ouders van kin deren die tot voor kort ge bruik maakten van het pon tje over de Rijn. Het pontje waarmee een veerdienst tussen Valkenburg en Rijnsburg werd onderhou den, is sinds de afgelopen vortperiode niet meer in de vaart. De reden daarvan is dat veerman G.B. Siebert op doktersadvies met zijn werk is gestopt. De ouders die bij de gemeente Val- kenburg aan de bel trokken maken zich volgens een woordvoerder van de gemeente Valkenburg zor gen over de weg die hun kinderen nu moeten afleggen naar scholen in Rijnsburg en Oegstgeest. Niet alleen moeten de kinderen nu een eind omrijden, de weg die ze moe ten gebruiken is zeer druk en ge vaarlijk. Volgens de woordvoerder gaat burgemeester N. van 't Wout bin nenkort met de eigenaar van het pontje praten over de toekomst van het voetveer. "De gemeente kan er op dit moment echter wei nig aan doen", aldus de woord voerder. "Bovendien heeft het ge meentebestuur over deze zaak nog geen standpunt ingenomen. Het gaat om een particulier voetveer waarbij de gemeente in feite niet betrokken is". Het voetveer in Valkenburg is een belangrijkse schakel in het schoolverkeer van de plaatselijke jeugd. Veel Valkenburgse kinde ren gaan naar scholen buiten het dorp, bijvoorbeeld naar de de gere formeerde school in Oegstgeest. Ook wordt er veel gebruik ge maakt van het veer door mensen die in het Rijnsburgse zwembad Het Waterbos gaan zwemmen. Nu moet er een omweg worden ge maakt via Leiden of via Rijnsburg. In beide gevallen worden kinderen geconfronteerd me* snelverkeer. Provincie Burgemeester N. van 't Wout van Valkenburg is van mening dat het voortbestaan van het pontje een zaak voor de provincie is. Valken burg draagt voor het veer geen ver antwoordelijkheid, aldus de burge meester. Een gemeentelijke com missie heeft er deze week echter bij de burgemeester op aangedron gen toch stappen te ondernemen om het veer weer te laten varen. Volgens het Valkenburgse ge meentebestuur maakt het pontje over de Rijn deel uit van het pro vinciale fietspadenplan. Een woordvoerder van de provincie ontkent dit. Het provinciebestuur van Zuid-Holland laat volgens hem weten niet van plan te zijn een bij drage te leveren voor de instand houding van het voetveer. Het uit de vaart nemen van het veer is in Valkenburg min of meer ingeslagen als een bom, hoewel nog niet iedereen van het feit op de hoogte is. Van tijd tot tijd stappen Valkenburgers nog aan boord van het in de Rijn dobberende pontje. Een Valkenburgse, die na een paar minuten de mededeling op het veerhuisje ontdekt waarop staat dat het pontje niet voer, rea geert onthutst als zij verneemt dat het pontje niet meer vaart. "Het zou verschrikkelijk zijn als het veer wegmoet. Ik ging als kind al met het pontje mee. Het kostte toen 2V2 cent om te worden overge zet", zegt de Valkenburgse. Over de geschiedenis van het voetveer kon de woordvoerder van de gemeente niets vertellen. "Wat we weten is dat de exploitatie van het pontje een heel oud recht is". Wachten Doordat er aan 'de Rijnsburgse kant geen mededeling was opge hangen dat het veer uit de vaart was genomen, stonden er zo nu en dan mensen tevergeefs op de boot te wachten. Pontjesbaas Siebert over de toe komst van zijn voetveer: "Ik ben op dit moment ziek. Het hangt van de dokter af of ik weer begin". Te gen burgemeester Van 't Wout zou hij hebben gezegd dat de inkom sten van het veer de laatse jaren geen perspectief meer zouden bie den voor een vervanger.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19