'Ik loop geen tien keer naar de wc' 'We kunnen alle ploegen aan' Reddingsoperatie betaald voetbal mislukt Stichting Spelen '92 blaakt van vertrouwen Marco van der Plas: niets speciaals EE Pattinama: alvast één... Klaas Vink: Als we 9koppie9 er maar bij houden Ajax: 4,5 miljoen voor shirtreclame v.v. Noordwijk Quick Boys VRIJDAG 8 MAART 1985 AMSTERDAM (GPD) - De orga nisatie voor de voorbereiding van de komst van de Olympische Spe len in Amsterdam is ver gevorderd met de voorbereidende werkzaam heden voor de eventuele komst van de Olympische Spelen naar de hoofdstad in 1992. Pas in oktober volgend jaar valt in Lausanne de definitieve beslissing over de keu ze van land voor de spelen van 1992. Maar de Stichting Olympi sche Spelen Amsterdam 1992, blaakt nog altijd van zelfvertrou wen in het definitieve eindoordeel ten gunste van Amsterdam. Dat bleek donderdagmiddag op een persconferentie waarin de huidige stand van zaken met betrekking tot die organisatie uit de doeken gedaan werd. Een recent onderzoek heeft uit gewezen dat ruim 75 procent van de geënquêteerden positief oorde len over de komst van de Spelen naar Amsterdam. En liefst 25 pro cent gaf aan ook als vrijwilliger mee te willen werken aan de orga nisatie van de Spelen. Een percen tage dat zelfs het stichtingsbestuur verraste. Een belangrijke binnen landse hindernis is immers nog de acceptatie van stad en land van die Spelen voor 1992. „Pas als we ons massaal achter de plannen stellen, hebben we een optimale kans op succes", aldus ir. K. J. Reitsma. Er worden in 1992 negen- tot tienduizend sporters verwacht, met nog eens vijfduizend begelei ders. Overigens worden er ook net zoveel persmedewerkers verwacht als sporters. Voor sporters en pers moet in het tuinbouwgebied Slo ten bij Amsterdam een olympisch dorp gebouwd worden dat na de Spelen bruikbaar gemaakt wordt als nieuwbouwwijk. Een dorp van 2200 tot 2600 woningen, uitgebreid met horeca, medische en andere voorzieningen. In de plannen van de verschillen de werkgroepen wordt nergens een enorme winst verwacht op de Spelen. Sterker: een gigantische winst zoals bij de Spelen in Los Angeles wordt zelfs als 'onge wenst' ervaren. De belangrijkste binnenkomende gelden worden verwacht van de televisierechten voor Amerika, maar daarbij heb ben de Europese landen en dus ook Nederland, het nadeel van het tijdsverschil met Amerika, waar door de uitzendingen niet in de zo geheten prime-time vallen. Zo le verden de televisierechten in Sara jevo destijds 'slechts' 91 miljoen dollar op tegenover 307 miljoen voor de Spelen in het Canadese Calgary, waar het tijdsverschil niet speelt. De kaartverkoop voor de wedstrijden zijn van onderge schikt belang op de begroting. Die recettes zullen slecht 5 tot 10 pro cent van de inkomsten uitmaken. Van belang is voorts de koers van de dollar. Op het sportieve vlak zijn er 23 'vaste' sporten present. Daarnaast zullen twee demonstratiesporten aanwezig zijn. Tot nu toe gaat het daarbij om een keus uit korfbal, squash of golf, maar men hoopt op een breder aanbod van sporten om de keus uit te kunnen maken. De voorbereidende activiteiten worden financieel gedragen door het rijk, de gemeente en het be drijfsleven. Ieder voor twee mil joen. Burgemeester Van Thijn daarnaar gevraagd: „Mochten de Spelen niet aan Amsterdam toege wezen worden, dan hebben we in ieder geval een fantastische pro motie gehad van onze stad. Maar ik heb geen enkele reden om aan een heel gunstige beslissing te twijfe len". KATWIJK - Marco van der Plas zal geen minuut wakker liggen van Noordwijk-Quick Boys. Het zegt hem niets speciaals. "Alleen als Noord wijk wint komen ze drie punten los van ons", beziet de bijna twee weken geleden een dag landelijke bekendheid genietende linkerspits erg nuchter. Naar aanleiding van zijn doelpunt tegen het oefenende Nederlands elftal, liet hij zich ook het hoofd niet gek maken. Met die op video vastgelegde, maar die middag even onvindbare 1-1 ("Uitgewist? Latenjwe het niet hopen.."), haalde zijn naam alle landelijke en regionale dagbladen. Maar wat zegt dat hem? "Het doetje wel wat", voelt hij zich verplicht, zo lijkt dat althans, op te merken. "Maar als je in het Neder lands elftal speelt en jé hoort datje onverwacht tegen Quick Boys moet oefenen, dan zal je niet be paald zo gemotiveerd zijn. Dat is precies hetzelfde als wij vriend schappelijk tegen bijvoorbeeld plex verloste- 1 volledig i steld langdurige enkel- de top, maakt de ont- blessure. Quick Boys draaide niet, r dan interessant. draait moeting meer dan interessant. had een slechte periode Marco van der Plas wordt er niet veel keer met 1-0 werd verloren, of kouder van. "Ik heb ge- Logisch dat ze dan een alternatief zoeken. Eerst gingen dus Kees en Leen. Jammer voor ons elftal na tuurlijk, maar je zou wel stom zijn tegen het eerste zegt". datjhij tevreden lukkig niet veel last van Ik loop vlak voor een wedstrijd niet tien keer naar de wc". Dat verklaart zijn onbevangen en als je KRV moeten spelen. Heel anders met lof toegezwaaide optreden te- natuurlijk dan wanneer je tegen gen het Nederlands elftal en zal Gespannen ook zijn doorbraak naar de hoogste T amateurregionen hebben verge- Omdat het oog eerst op Leen van makkelijk! Wie zonder plankin- der Plas en Kees'Vark'was geval- koorts het kritische Nieuw Zuid- len',hl,el? Marc° van der plas aan" Noord wijk moet. Dan staat er ook wel wat meer op het spel". ZEIST (ANP) - Ton Pattinama van FC Den Bosch is gisteren voor zijn derde gele kaart, die hij kreeg tijdens het duel FC Den Bosch-Ajax afgelo pen dinsdag, voor één wedstrijd geschorst. De rode kaart, die de midden velder daarna ontving van scheidsrechter Van Ettekoven, wordt van avond in Zeist mondeling behandeld. Ook het uit het veld sturen van Ajacied Dick Schoenaker wordt dan door de strafcommissie van de KNVB besproken. De rode kaart, die SW-speler Henk Salari zondag bij het duel tegen FC VW in Venlo, kreeg, wordt eveneens vrijdag monde ling behandeld pubh^k tegemoet treedt heefr ai va« geer, rekening met een veel gewonnen. Marco van der vervroegde uitverkiezing. Die Plas, ooit begonnen bij KRV kwam echter toch, op het moment ("Waarom weet ik niet"), kan niet zeggen echt waarop dat door Gerard Haverkamp zeggen echt naai waarop dat voor de eerste keer Het resultaat van deze 'zeeslag' zal moest gebeuren te hebben uitge- - - niet beslissen over wie dit jaar zien. Vorig seizoen was hij nog een "rorden. Toen wa- kampioen wordt, maar de belang- onbekende voorstopper in de re. ren we best wel gespannen, i»— het" moment 'lüe ,waa gelopen. "We speel- den met vier A-jumoren mee tegen Valleivogels, dat die dag periode stelling en de belangen zijn per tra- gionale A-jeugd. "Dat team draaide we wonnen met 3-2. Wat ditie groot. Het feit dat Quick Boys aardig. Toen bleek dat het eerste dit sei- geen kampioen meer kon worden het -dat zich aan het begin Van der Plas is nadien niet r met de eerste overwinning op zijn eerst Kees Varkevisser en uit het eerste team weggeweest. De Leen van der Plas naar het eerste voorste Katwijkse linie herbergde gehaald. Zelf was ik toen net her- sinds die tijd ook geen andere Noord wijk in zeven jaar soort minderwaardigheid NOORDWIJK Noordwjjkers zijn gedreven in het spel letje om het kampioenschap. Ze benaderen het met lef, stralen flair en zelfvertrouwen uit. Ze zijn het één en ander gewend, daar aan de Duinwetering. Overtuigd van hun kunnen, maken de Zeekanters niet altijd de indruk voort durend volledig bij de les te zijn. nog mee mocht spelen. Toen s "Ik denk dat zelf ook weieens", w r moet Klaas Vink min of meer tot delk echt heel góed. Van 1-1 i zijn spijt bekennen. "Tegen PPSC men op 5-1, ik gaf er drie aan maar en SSS stonden we met z'n elven ik heb daarna toch nooit meer wat op onze eigen helft, dat kan toch gehoord", niet? Kwa voetbal kunnen we alle ploegen aan, maar om tegen dat soort tegenstanders ook nog je 'koppie' erbij te houden... We wil len altijd maar gewoon, lekker voetballen, terwijl Quick Boys er tegen bijvoorbeeld een zesde-klas- ser nog keihard tegenaan gaat. Maar bij ons wordt er altijd vlak voor de wedstrijd nog wel getapt of een geintje uitgehaald, Anderen zeggen dan dat we een te ^eid' heeft wei Van wie Klaas Vink nog wel hoorde, was van Feyenoord en Haarlem-trainer Hans van Doorne- veld. "Bij Feyenoord heb ik twee oefenwedstrijden gespeeld. Eén daarvan speelde ik rechtsbuiten niet Karei Bouwens als half achter me. Misschien dat ik één bal van hem gehad heb. Met de rust kon ik gaan douchen. Hans van Doorne- keer of vijf ge beld, maar dat is afgeketst. In ver band met m'r studie.., en je wist hoge dunk van onszelf hebben. En dat denk ik dan ook weieens, ja" 31UU1_ Klaas Vink staat niet te boek als niet zeker of je het we\ zou halerl) zeurpiet in dat opzicht althans hè En wat is dan beter In m£ XT®" >iep 'LWe team wgens op een achterafveldje veld altijd goed te mekkeren, maar gaan lopen_ of bij No0rdwijk in de dat ls n" aardig ?ver 0e snelle eerste klasse. Ik voelde me inmid- (100 meter in 11,5 seconden), ge- dels wel beetJe aan die haaide spits maakt er echter geen club gebonden". geheim van dat het op die momen ten kort voor de wedstrijd wat hem betreft ernst is. AMSTERDAM (ANP) - Het be stuur van Ajax en de directie van TDK zijn donderdag tot overeenstemming gekomen over een verlenging van het contract voor shirtreclame voor een nieuwe periode van drie jaar. De leiding van Ajax was al maanden met diverse bedrijven in onderhandeling over het verzorgen van de shirtreclame. Met deze over eenkomst is een bedrag van 4,5 miljoen gulden gemoeid. "Wij", betrekt hij zijn toehorende tweelingbroer en ploeggenoot 1 Mark in het gesprek, "wij zijn se- makend rieuzer dan de meeste andere spe lers bij Noordwijk. Vrijdagavond Vink, leerling aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Op voeding (HALO) en nu onder ande met Geert Jan Bakker deel uit- het Nederlands stu dentenelftal, stootte op 16-jarige leeftijd reeds door naar het eerste Klaas Vink (r): "Tegen Quick Boys zijn toch de leukste wedstrijden". om tien uur lig ik plat. de hele week trouwens ga ik vroeg bed. Ik vind dat heel normaal". De 20-jarige spits beoefent zijn allergrootste liefhebberij met een hem kenmerkende gedrevenheid. Die zat er al vroeg in bij hem. Op jeugd. Nu is hij zonder concurren tie ("Jammer? Daar heb ik eigen lijk nooit over nagedacht") Noord- wijks gevaarlijkste spits, al is dat niet van begin af aan zo geweest. "Buter haalde wel eens vreemde m -hSte be'^n6 bü RCL reserve zat. René Hensbergen scoorde viermaal, maar Buter zei: het maakt niet uit hoeveel hij er inschopt, volgende week speel jij weer. Maar toen hij bij de bespreking voor die wed strijd het elftal opnoemde, zat ik er mooi niet bij". "Sinds de tweede helft van vorig seizoen is het bij mij eigenlijk pas echt allemaal lekker gaan draaien. Constanter. Ik ben redelijk tevre den". "RCL beschouw ik niet als der by, misschien omdat ze de laatste jaren niet zo goed draaien. Rijns- burgse Boys wel, maar vooral toch Quick Boys. "Dat was in de jeugd al zo", zegt Vink, die overigens eer der dit seizoen op Nieuw Zuid we gens een schorsing ontbrak. Een Hield een gewrichtskneuzinkje in z'n middenvoet hem vorige za terdag nog aan de kant, afgelopen week bezocht hij dagelijks de fy siotherapeut om er morgen maar vooral bij te kunnen zijn. "Want het zijn toch de leukste wedstrij- schorsing die onder meer het ge- den. Ik weet ook zeker dat ik don- DEN HAAG (GPD) - De reddings operatie van het betaalde voetbal mag als mislukt worden be- stituut (BBI) zijn taken BBI oefende sinds '78 n KNVB toezicht uit op de financiële schouwd. In 1978 sloegen de over- handel en wandel van alle betaald- heid, de Stichting Nationale Sp".t- voetbalorganisaties. Nadat de zo- genoemde externe geldgevers eni ge tijd geleden lieten weten zich uit KNVB de handen om de de exploitatiefinanciering (het ADVERTENTIE Zaterdagmiddag 9 maart 15.00 uur in Sportpark Duinwetering te Noordwijk Aangeboden door: Bondsspaarbank te Noordwijk club waarvoor zijn vader vele jaren het zebra-shirt droeg, maar een maal D-junior kon hij het moeilijk verkroppen dat de trainer hem in stromende regen aan het werk zet te, om vervolgens zelf binnen 'een bakkie' te gaan doen. "Ik had het er niet naar m'n zin. Omdat wij", spreekt hij nu opnieuw in meer voud, "toch al veel bij Noordwijk zaten, kwamen we daar vanzelf te recht". Zo ook ontwikkelde zich Klaas Vink: vanzelf. Eén seizoen in de B- jeugd uitgezonderd, produceerde hij alle junior-jaren gemiddeld twee goals per wedstrijd. Hij speel de voor het Leids elftal en in het Nederlands team voor 16- en 17-ja- rigen, totdat bondscoach Van Lin- gen in een door Vink nooit begre pen opwelling alle leden van ama teurverenigingen uit die selectie zette. Behalve Vink betrof dat des tijds ook oud-Roodenburger Ron de Roode. De verkeerde "Later kreeg ik nog wel een keer uitnodiging voor een oefenwed strijd met het UEFA-team, 18-jari- gen, tegen VW. Wij erheen. Kom ik daar om m'n reisgeld op te ha- kan slechts worden geconcludeerd len, zegt zo'n man: ik heb een heel dat de financiële malaise welis- Haag wel duidelijk andere Vink op het lijstje staan. Eén die bij Wageningen speelde, ik ken niet eens z'n voornaam. Bleek dus dat ze de verkeerde hadden uitgenodigd. Nou, voor mezelf de reddingsoperatie werd beslo- volg was van zijn 'rode kaart' vorig seizoen in de toen zeer bewogen derby met de Katwijkers. "Later is dat omgezet in een boeking. D% scheidsrechter moest een zonde bok hebben", blikt Vink terug. derdag- en vrijdagnacht bepaald niet zo goed slaap". Of strooit hij nu de tegenstander dioos". Marco begon dit seizoen als spits. "De eerste drie wedstrijden. Het ging wel aardig, veel lopen. Ik moest gaten trekken voor de ande ren. Daarna ben ik geruild met Martin van der Plas. Hij is een ech te spits, een goaltjesdief. Ik niet. Ik zie in mezelf niet eens de uitge sproken linksbuiten", beoordeelt hij de plaats waarop hij bijna twee weken geleden zoveel faam ver wierf. De 19-jarige zoon van een beken de plaatselijk autodealer kan feite lijk op alle posities terecht. Behou dens zijn snelheid bezit Marco van der Plas geen specifieke kwalitei ten. Wel de "handicap", zo typeert hij tenminste zelf, dat hij éénbenig is. "Ik kan weieens een goede bal met rechts geven, maar ik gebruik dat been verder bijna nooit". "Als voorstopper heb ik eigenlijk altijd het lekkerste gespeeld. Je hoefde je man maar uit te schake len, dan had je al voldaan. Vóór ben je veel meer afhankelijk van de aanvoer door anderen". "Als je wedstrijd voor wedstrijd bekijkt, zouden wij nu veel meer punten moeten hebben. Afgelopen zaterdag kregen we nog drie, vier opgelegde kansen. Alleen Oostka- pelle heeft ons werkelijk verrast, maar die zijn nu toch een eind te ruggevallen". Opdrachten "Thuis is het altijd moeilijk voet ballen. De tegenstander is dan al tijd zo verdedigend. Uit krijg je ook van die opdrachten. In de re gionalen was je dat niet gewend. Dan ging je altijd het veld in voor twee punten, of je nu bij Feye noord speelde of bij VUC. Als Van Vianen zei dat hij tevreden was met één punt, kon ik dat nooit be grijpen. Nu wel, ja". Van der Plas, leerling aan de middelbare detailhandelschool in Leiderdorp ("Maar ik wil iets in de sport gaan doen. Voor het CIOS ben ik echter uitgeloot") benadert het vertrek van de Haagse oefen- meester op Nieuw Zuid diploma tiek. "Alle spelers hebben mogen zeggen wat zij van hem vonden. Dat hij weggaat is de beslissing van het bestuur. Verder vind ik het allemaal best. Als het aan mij ligt komt er nu een felle trainer, ie mand als onze jeugdtrainer Henk Krauwel. Die maakt je helemaal gek voor een wedstrijd. Gran- zand in de ogen? Dat spelletje, i mers, kennen ze in Noordwijk als Gek van het duel morgen met Noordwijk was Marco van der Plas deze week in elk geval niet toen nog 37 clubs in leven te hou- dekken van de tekorten) te zullen den. Men stelde zich een termijn terugtrekken, drongen de clubs er van 'acht a negen jaar' om te vol- op aan de macht van het BBI dan de opdracht izoals die ook maar in te dammen. Vandaar doen werd vastgelegd in het rapport 'Ge zonder Betaald Voetbal' (3 april '78): „Het opstellen van een plan. waarbij door het richten subsidies en bi dat er bij de KNVB in Zeist reau zal worden geschapen dat de BBI-taken over gaat nemen. Vast de staat nu al dat de tweede secretaris ge- van de KNVB, Gerard Schoenma- meenten, rijk en SNS het mogelijk kers, en de heer Böinck, e ide wordt het betaald voetbal gezond ongeveer vijftig sollicitanten en in later stadium zelfs 'selfsup- deze functie, het nieuwe bureau porting' te maken". Bij het opmaken van de rekening i acht jaren van gezondmakii gestalte gaan geven. r tijdelijk een halt is toegeroe pen, maar dat deze volgend weer net zulke dreigende Met een bijna onmogelijke op dracht. Dat werd gisteren in Den binding verkerende BBI-bestuur de jaarcijfers van het seizoen 1983- '84 bekendmaakte. „Het betaalde hoefde ik al niet meer, maar Jan Vieveen heeft toen een tijdje met Ger Blok staan praten en kreeg het voor ten. 31ok staan praten en kreeg het Per 1 januari van nei voigenn elkaar dat ik de tweede helft Jaar le8' het Budget Bewakrngs In- het jaar dat tot voetbal heeft vorig seizoen quitte gedraaid", aldus voorzitter Maar ten van Rooijen. „Na verrekening van de bijdragen van de externe het volgend geldgevers heeft men een geza menlijk overschot bereikt van een ton. Een redelijk positieve ontwik keling, zeker omdat in het seizoen daarvoor ook al een positief saldo restte, toen van 1,2 miijoen gulden. Dat was voor de eerste keer sinds de zestiger jaren dat we macro ge zien een jaar afsloten met een posi tief saldo". Van Rooijen gaf gisteren overi gens zelf toe dat het hier een sterk vertekend beeld betreft. Wanneer de bijdragen van de externe geld gevers niet zouden bestaan, had den de clubs het vorige seizoen af gesloten met een gezamenlijk ver lies van 6,3 miljoen, het seizoen daarvoor met 6,4 miljoen en in de jaargang '81-'82 zelfs met 13,7 mil joen gulden. Zeer getemperd opti misme met ernstig gefronste wenkbrauwen is dus meer op zijn plaats. Zeker wat betreft de toe komst, wanneer de externe geldge vers hun bijdragen niet alleen sterk zullen verminderen (dit jaar slechts 1,2 miljoen), maar boven dien niet meer op de exploitatiefi nanciering richten. De post lande lijke taken (500.000 gulden) en de ondersteuning voor het aantrek ken van jeugdtrainers voor de nieuwe landelijke competitie in de ze leeftijdsgroep (700.000) krijgen nu alle aandacht. „Wanneer we de blikken op het lopende seizoen richten moeten we inderdaad een waarschuwende vinger opsteken", gaf Van Rooijen de sombere perspectieven toe. „Hoewel nog niet alle cijfers be kend (kunnen) zijn, ziet het er naar Uit-dat de recettes dit jaar twee mil joen gulden achterblijven bij vorig seizoen, dat de bijdragen van de externe geldgevers met twee mil joen teruglopen en de personeels kosten ook met twee miljoen zul len toenemen. Een macro-tekort derhalve van zes miljoen gulden. Er zullen wegen gevonden moeten worden om die tegenslagen op te vangen". Het probleem is 'eenvoudiger' dan de oplossing. De salarissen van de spelers zijn inmiddels al zo drastisch verlaagd, dat op deze post bijna niet meer bezuinigd kan worden. De hoop lijkt alleen nog gevestigd op het verkrijgen van ex tra inkomsten uit reclame, shirtre clame of tv-rechten. „Men heeft in het verleden al eens gesuggereerd dat de wedstrijden in het betaalde voetbal ooit nog eens voor lege sta dions gespeeld zullen worden en alleen nog uit tv-rechten bekostigd worden. Ik weet niet of het zover zal komen, maar wat ik wel ver wacht is dat men in deze hoek naar nieuwe geldbronnen moet zoe ken", aldus Van Rooijen. Getuige het geringe bedrag dat de clubs nu ontvangen aan tv-op- brengsten lijkt Van Rooijen gelijk te hebben. Vorig seizoen kregen de clubs gezamenlijk 1,9 miljoen gul den uitgekeerd, hetzelfde bedrag dat men in het seizoen '79-'80 beurde. De shirtreclame-opbreng sten liggen wat dat betreft veel ho ger en de invoering daarvan mag zeker als een klein succes worden beschouwd. Nadat de Tweede Ka mer in 1982 toestemming had ver leend voor deze vorm van reclame (lees inkomsten) werd in het sei zoen '82-'83 macro 3,7 miljoen gul den verdiend, vorig jaar steeg dat bedrag met een mihoen tot 4,7 mil joen. ADVERTENTIE Waterpolo-wedstrljd Zijl LGB - HZC de Robben Zaterdag 9 maart aanvang 19.00 uur zwembad De Zijl Aangeboden door Mercasol

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13