(reen straf-eis voor euthanasie Ruimtewapens niet afgewezen Dwangverpleging voor verkrachters bepleit 'Arts handelde gewetensvol' Brokx beknibbelt iets op huursubsidieregels Brinkman: reclame voor uitgevers mag DONDERDAG 7 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 Schooldag van 66 uur nieuw record ROTTERDAM (GPD) - De 18 leerlingen van een examenklas van de prot. chr. mavo in Rotter dam-Hoogvliet hebben een re cord gebroken. Ze hebben deze week vanaf maandagochtend kwart over acht tot vannacht kwart over twee zonder onder breking op school les gekregen. Op die manier kwamen zij tot een schooldag van 66 uur. Het oude record bedroeg 65 uur en stond op naam van een school in Lelystad. Met hun geslaagde recordpo ging hebben de leerlingen geld willen inzamelen voor het Lagan College, de enige school in Noord-Ierland voor protestantse en katholieke leerlingen. De ac tie van de Rotterdamse leerlin gen leverde 5.000 gulden op. De 18 wilden aanvankelijk tot van ochtend kwart over acht door gaan maar daarvoor waren zij te vermoeid. AMSTERDAM (ANP) - Buurtbe woners versperden gisteravond in Amsterdam de hoek van de Amstel en de Herengracht uit protest tegen de overlast die zij zeggen te onder vinden van de straatprostitutie. Volgens de bewoners rijden er 's nachts duizend auto's per uur langs vanwege de heroïnehoertjes. Ook zijn de bewoners het beu stel selmatig tegen de geslachtsdaad te moeten aankijken die voor hun deur in auto's of op de stoep wordt gepleegd, terwijl bovendien vaak condooms en injectiespuiten op straat worden aangetroffen. (foto ANP) Minimumloon jongeren beperkt DEN HAAG (GPD) - Aan jonge- ren die in een bedrijf tegelijkertijd leren en werken hoeft niet altijd het minimumloon te worden be taald. Minister De Koning (sociale zaken) heeft daartoe een wetsvoor stel by de Tweede Kamer inge diend. Het gaat om jongeren die in de bedrijven waarin zij werken, te vens een opleiding krijgen. Voor het deel van de tijd waarin zij pro- duktieve arbeid verrichten, blijven de regels omtrent het minimum loon gelden. Voor de uren die kun nen worden beschouwd als leer tijd, wordt de werkgever ontheven van de verplichting om daarover (ook) het minimumloon te betalen. De nu voorgestelde maatregel zal volgens minister De Koning moe ten gelden tot en met 31 december 1986. UTRECHT (ANP) - Mannen die een onbekend slachtoffer ver krachten doen dit niet één keer maar meerdere keren, omdat hun daad uit een onbewust complex voortkomt. Als een therapie die on bewuste drijfveer niet wegneemt, dan is de kans op herhaling zeer groot. Daarom zal dwangverple ging in veel gevallen aanzienlijk meer resultaat boeken dan gevan genisstraf. Gerechtelijk psychiater Burgers concludeert dit in zijn proefschrift 'Profiel van de Verkrachter van Onbekenden', waarop hij komende dinsdag in Utrecht promoveert tot doctor in de geneeskunde. Burgers: "Er zijn wel eerder der gelijke onderzoeken gedaan, maar die hebben onvoldoende aandacht besteed aan de onbewuste motie ven van de dader. Bovendien is nooit onderscheid gemaakt tussen verkrachten van bekende en onbe kende slachtoffers". Burgers sprak voor zijn onder Daad bij onbekenden vaak herhaald zoek in verschillende huizen van bewaring achttien mannen die een onbekend slachtoffer hebben ver kracht. Hij noemt hen groep 1. Hij ondervroeg ook zestien mannen die vooraf contact met hun slacht offer hebben gehad en ook andere delicten hebben gepleegd (groep 2). Hij heeft grote verschillen tus sen beide groepen ontdekt: veer tien mannen uit groep 1 hebben va ker vrouwen verkracht, bij groep 2 is dit niet het geval. In tegenstel ling tot groep 2, komt volgens Bur gers bij groep 1 veelvuldig ander seksueel afwijkend gedrag voor. Verder denkt Burgers dat alco hol minder invloed heeft op het ge drag van verkrachters van onbe kenden dan tot nu toe wel werd ge dacht. Uit groep 1 zeggen vijftien mannen geheelonthouder te zijn, de overige drie hebben alcoholpro blemen. In groep 2 hebben elf mannen alcoholproblemen en ze ven mannen hebben ervaring met drugs. Alle daders uit groep 1 zeg gen berouw te hebben. Daders uit groep 2 geven allemaal het slacht offer de schuld. Volgens Burgers kunnen de da ders uit groep 1 zich ogenschijnlijk goed handhaven in de maatschap pij. Zij zouden gebaat kunnen zijn bij een psychotherapie. De man nen die verschillende delicten waaronder verkrachting op hun naam hebben staan, zijn meer ver antwoordelijk voor het seksueel misdrijf en dienen maatschappelij ke begeleiding te krijgen, aldus Burgers. Burgers vermoedde onbewuste motieven by verkrachters van on bekenden, omdat zij van te voren geen slachtoffer uitgekozen. Uit gesprekken met de achttien ver krachters van onbekenden is vol gens Burgers gebleken dat de da ders hun agressie omzetten in sek suele gevoelens en hun seksualiteit' omzetten in agressie. Burgers ge looft dat dit komt doordat die man nen een gestoorde relatie met hun moeder hebben en zich daar niet van los hebben gemaakt. Die stoor nis wordt veelal vóór het tweede le vensjaar veroorzaakt. Hun slacht offers symboliseren de moeder,_al- dus Burgers. Van den Broek wil vasthouden aan 'politieke realiteit' DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zegt niet op voorhand al 'nee' tegen het Amerikaanse defensie systeem voor de ruimte (SDI). Volgens het zogenoemde Starwarsplan kunnen vanuit de ruimte atoomwapenaan- vallen worden tegengehouden. Daarmee keerde van den Broek zich gisteren tijdens het begro tingsdebat in de Kamer tegen de wens van de PvdA die een verdrag wil dat ontwikkeling en statione ring van ruimtewapens verbiedt. Volgens PvdA-woordvoerder Ter Beek werkt het onderzoek naar de mogelijkheid van ruimtewapens al destabiliserend en bevordert het de wapenwedloop. Van den Broek waarschuwde de PvdA dat zij zich al bij voorbaat buiten de politieke realiteit plaatst. "Gaan wij nu in dezelfde richting als met de kruisraketten, waarbij de grootste oppositiepartij de PvdA een categorisch nee laat ho ren en kiest voor het isolement", zo hield hij Ter Beek voor. Van den Broek zei dat als Neder land op voorhand al nee zegt tegen het SDI het zichzelf buitenspel zet bij de discussies, terwijl het onder zoek gewoon doorgaat. "We kun nen wel aan de kant blijven staan en er schande over spreken, maar daarmee veranderen wij de situatie niet", aldus de minister. Van den Broek verklaarde ér de voorkeur aan te geven om "actief betrokken te blijven bij de discus sie op technisch en strategisch ge bied". Want wij praten hier wel over het overschakelen van offen sieve, nucleaire systemen naar de fensieve, niet-nucleaire wapensys temen", aldus de minister. Niemand is volgens de bewinds man op dit moment al in staat de voor- of nadelen van Starwars hel der te krijgen. Hij herinnerde de Kamer er aan dat de Amerikaanse regering heeft gezegd niet verder te gaan dan de fase van onderzoek. Voor stationering van ruimtewa pens zal overleg met de NAVO- bondgenoten plaats moeten vin den, meende de bewindsman. De motie van PvdA waarin het ontwikkelen, testen én statione ring van atoomwapens in de ruim te wordt verboden, zag hij niet zo zitten omdat zowel de Sowjet-Unie als de VS gewoon doorgaan met hun onderzoek. PvdA-woordvoerder Ter Beek noemde de opstelling van Van den Broek "tweeslachtig en te genuan ceerd", terwijl zijn D'66 collega Engwirda de houding van de be windsman "teleurstellend en pas sief vond". De oproep van Ter Beek om zich tegen Starwars te verzetten kreeg geen steun van de regeringspartijen CDA en WD, die samen de meerderheid hebben in de Kamer. Van den Broek waarschuwde de Kamer geen al te hooggespannen verwachtingen te hebben van het ontwapeningsoverleg in Genève. Hij onderstreepte dat Nederland vast moet houden aan het NAVO- dubbelbesluit van 1979 tot plaat sing van 572 kruisraketten op Eu ropees grondgebied. "Die plaat sing moet elk gewenst moment on derbroken kunnen worden indien de uitkomst van de onderhandelin gen daar aanleiding toe geeft". Tekenen van verbetering signa leerde hij in de Oost-West verhou ding. Maar elke gedachte dat Ne derland een gelijke afstand tot de twee supermogendheden zou moe ten bewerkstellingen wees de mi nister van de hand."Aan de andere kant wordt de houding van de Ne derlandse regering niet getekend door blinde anti-Sowjet gevoelens zonder oog te hebben voor het fa len van de Verenigde Staten", al dus Van den Broek. Uitvoerig ging de bewindsman in op de inspanningen van de Ne derlandse regering om de betrek kingen met de Oostblok-landen te verbeteren. Hij maakte gewag van de pogingen tot contact met zijn Russische collega Gromyko, en het bezoek dat zijn ambtgenoten van Oost-Duitsland, Hongarije, Tsje- choslowakijke aan Nederland zul len brengen. ROTTERDAM (GPD) - De officier van justitie in Rotterdam, mr. R. A. F. Gerding, wil geen strafvervolging instellen tegen de arts Ed L. (34), die een 72-jarige ernstig zieke vrouw op haar uitdrukkelijk verzoek op 15 december 1983 een „zachte dood heeft be zorgd". Mr. Gerding vindt dat de arts met het verschijnen gisteren voor de Rotterdamse rechtbank al voldoende is gestraft. Hij acht de arts, die is verbonden aan de Rotterdamse Humanitas-kliniek, wel schuldig aan de dood van de 72-jarige aan kanker lijdende vrouw. Maar volgens de officier heeft de arts gewetensvol gehandeld. In het verlengde hiervan vindt mr. Gerding de valsheid in geschrifte die de arts pleegde evenmin straf baar. In de overlijdensakte staat - in strijd met de waarheid - ver meld dat de vrouw een natuurlijke dood is gestorven. De vrouw was in juni 1983 in de Humanitas-kliniek terechtgeko men nadat verdere medische be handeling in een Rotterdams zie kenhuis zinloos was gebleken. Van oktober 1983 tot begin december van dat jaar ging haar gezondheid sterk achteruit. Volgens de raads vrouw van L., de Rotterdamse ad vocate mr. L. van den Puttelaar, heeft de vrouw in die periode steeds duidelijker de wens geuit een menswaardige dood te willen sterven. „Als ik nog meer afhanke lijk word en een aantal dingen die ik graag doe niet meer kan doen, dan heeft het leven voor my geen zin meer", zo heeft de vrouw inder tijd gezegd. Eind november 1983 zei zij voor het eerst tegen de verpleeghuis arts: „Ik wil de pijp uit. Kun jij er iets aan doen?", zo las mr. Sluyters, vice-president van de Rotterdamse rechtbank uit de processen-ver baal voor. Verstikking De arts besprak het verlangen van de vrouw met haar kinderen, de hoofdverpleegkundige van de kliniek en de humanistische raads vrouw. Over het toe te dienen mid- DEN HAAG (GPD/ANP) - Staats secretaris Brokx (volkshuisves ting) wil per 1 juli toch een veran dering in de huursubsidieregeling doorvoeren. Op zijn ministerie wordt gewerkt aan een langzame beëindiging van de overgangsrege ling voor bewoners van woningen met een huur tussen de f650 cn f 735 per maand. Dat bleek gisteren uit het antwoord van Brokx tijdens het begrotingsdebat over volks huisvesting in de Eerste Kamer. Per 1 juli 1984 werd de grens van woningen waarvoor huursubsidie kon worden aangevraagd, verlaagd van f735 naar f 650. In de Tweede Kamer werd de bewindsman toen gevraagd een regeling te treffen, zodat mensen die werkloos raken en een woning hebben met een huur tot f735 per maand, toch in aanmerking komen voor huursbsi- die. Brokx wil deze regeling nu beëindigen, maar in welke vorm dat moet gebeuren, liet hij gisteren in het midden. Volgende week gaat er een brief naar de Tweede Ka- De maatregel zal niet zo'n grote bezuiniging opleveren en zal daar om minister Ruding (financiën) ze ker niet tevreden stellen. Die heeft de afgelopen weken aangedrongen op verdere bezuinigingen op de huursubsidie. Brokx dreigde toen binnenskamers met aftreden, om dat er volgens hem genoeg is be zuinigd. De huidige uitgaven voor huursubsidie liggen veel lager dan de meeijarenramingen, zo blijkt uit de cyfers die in de Voorjaarsno ta zullen worden gepubliceerd. Brokx: „De cijfers zullen de minis ter van financiën niet tegenvallen". Gevraagd of er enig verband be stond tussen de druk van Ruding en deze maatregel, antwoordde de staatssecretaris: „Alles wat ik hier in de Eerste Kamer zeg, moet ge zien worden in het licht van de dis cussie in de regering". De CDA-fractie in de Tweede Kamer steunt Brokx in zijn verzet tegen nieuwe bezuinigingen op de huursubsidie. Fractieleider De Vries zei dit gisteravond op een CDA-manifestatie in Den Bosch, waar behalve hij ook premier Lub bers en partijvoorzitter Bukman spraken. Wij vinden dat het kabinet niet kan doorgaan met almaar nieuwe bezuinigingen op de huursubsidie, aldus De Vries. Volgens hem is er al heel wat gebeurd om de explo sieve stijging van de uitgaven op dit punt in te dammen. „Ik heb er vertrouwen in dat geen forse nieu we ingrepen nodig zijn", zei hij. del nam hij in een later stadium contact op met dokter Admiraal, een deskundige op het gebied van euthanasie. In overleg met hem werd besloten tot een injectie met Pavulon, een spierverslappend middél dat na een minuut algehele verslapping van de spieren tot ge volg heeft, waarna de patiënt na ongeveer drie minuten door ver stikking overlijdt. Het euthanasiegeval kwam aan het licht doordat de apotheker die het middel had geleverd, het niet vertrouwde. Pavulon werd bijna nooit aan de Humanitas-kliniek ge leverd. De apotheker stelde de di rectie van Humanitas op de hoogte en in overleg met de inspectie voor de volksgezondheid werd besloten de kwestie bij Justitie aan te mel den. Vice-president mr. Sluyters van de rechtbank doet op woensdag 20 maart uitspraak. Gemeente mag minima helpen met steunfonds DEN HAAG (GPD) - Gemeentebe sturen mogen steunfondsen op richten om iets extra's te doen voor de echte minima. Het gaat hierbij niet om een collectieve steunverle ning; elke aanvraag moet individu eel worden beoordeeld. Dat staat in een circulaire die de ministeries van binnenlandse zaken en sociale zaken vandaag aan de gemeenten hebben gestuurd. Steeds meer gemeenten treffen eigen regelingen om de echte mini ma tegemoet te komen. Zo is in Amsterdam de onroerend-goedbe- lasting voor die groep afschaft en heeft Rotterdam hetzelfde gedaan met de reinigingsheffingen. Dat is echter in strijd met de regels, om dat alleen de rijksoverheid inko menspolitiek mag bedrijven. De laatste tijd zijn dan ook tal van ge meentelijke besluiten door de Kroon geschorst en vernietigd. De overheid heeft daarom richt lijnen opgesteld, waardoor ge meenten toch iets kunnen doen. Berhalve het instellen van een steunfonds mogen gemeenten ook afschrijving van belastingen verle nen. Zij moeten zich dan wel hou den aan de richtlijnen die door de Rijksbelastingdienst worden ge- hanteerd. DODE VROUW (ANP) - De 31-jari- ge mevrouw H. Metscher die dins dag dood in haar flat in Ommen is aangetroffen, blijkt het slachtoffer van een misdrijf. Dit heeft gisteren sectie uitgewezen. De vrouw kreeg volgens dit onderzoek één of meer klappen op het achterhoofd. Opvanghuis voor kankerpatiëntj es en hun ouders AMSTERDAM (ANP) Prinses Margriet heeft gisteren in Amster dam het Ronald McDonaldhuis ge opend, het eerste opvanghuis voor zeer zieke kinderen en hun ouders in Europa. Het is bedoeld als ver blijf voor ouders en patiëntjes van het vlakbij gelegen Emmakinder- ziekenhuis, dat is gespecialiseerd in de behandeling van jeugdkan- ker. De ouders van de kankerpatiën tjes moeten soms dagenlang bij hun kind zijn om dat te kunnen opvan gen en steunen. Veel ouders moeten daarvoor grote afstanden afleggen met alle emotionele en financiële problemen van dien. Soms moeten zij ook 's nachts aanwezig zijn om op kritieke momenten direkt be reikbaar te kunnen zijn, zo vertelde de voorzitter van de Stichting Fa- milieverblijf Kinderziekenhuizen, G. Rekoert (op de foto links). Mar griet verrichtte de openingshande ling door een tekening van Kaj Pe tersen rechts) weg te trekken. (Foto Anefo) DEN HAAG (GPD) - Namen van uitgeverijen mogen toch worden genoemd in radio- en televisiepro gramma's over boeken. Onder druk van een meerderheid van de Tweede Kamer heeft minister Brinkman (WVC), weliswaar met tegenzin, hiertoe besloten. De bewindsman ging met de eis van de Kamer akkoord aan het slot van een vinnig debat met de vaste commissie voor welzijn en cultuur over de naleving van de (sluik)re- clameregels door de omroep. Na dat PvdA-woordvoerder Kosto had gedreigd met de indiening van een motie, ging Brinkman door de knieën. De motie zou bij stemming ongetwijfeld de steun van de frac ties van WD en CDA hebben ver kregen. Eerder in het debat wees de mi nister erop dat een uitzonderings positie voor uitgeverijen onvermij delijk zou leiden tot protesten van firma's die andere artikelen op de markt brengen en ook in omroep programma's genoemd zouden willen worden. Reclame, van welk soort ook, hoort thuis bij de STER, zei hij. De commissie bleef er ech ter bij dat uitgeverijen van letter kundige werken een speciale 'be handeling' verdienen uit een oog punt van informatie aan de poten tiële lezer. In grimmige bewoordingen riep Kosto de bewindsman tot de orde. Hij betichtte de minister van ge hannes, gegoochel en gesjoemel met de toepassing van de sluikre- clameregels door de omroep. Er zijn wel uitzonderingsbepalingen voor de reclame in sportuitzendin- gen ter gezondmaking van het be taalde voetbal; waarom dan niet voor een cultureel goed als het boek?, vroeg hij zich af. Beinema (CDA) en Keja (WD) waren het met Kosto eens. Aantal illegalen neemt toe ZEVENAAR (GPD) - De stroom vreemdelingen die illegaal ons land wil binnenkomen wordt steeds groter. Ook het verboden wapenbezit bij grensovergangers neemt drastisch toe. Vorig jaar werd bij de grensdoorlaatpost Berg-autoweg 50 procent meer wa pentuig in beslag genomen dan in 1983. Dat blijkt uit het vandaag ver schenen jaarverslag van de de Ko ninklijke Marechaussee, waaron der Westeuropa's grootste grens doorlaatpost Berg-autoweg valt. Terwijl op politiek niveau bin nen de Europese Gemeenschap wordt gepleit voor het volledig 'open gooien' van de nationale grenzen, meldt de marechaussee dat vorig jaar een duidelijke toena me werd geconstateerd van vreem delingen, die illegaal ons land wil len binnenreizen. Tal van verboden (vuur)wapens en flinke hoeveelheden drugs (waaronder een partij van 11 kilo ^eroine) werden in beslag geno men. Bij de wapens bevonden zich zelfs granaten en complete mitrail leurbanden met patronen. Stichting wil ogenbank voor hoornvliezen HAARLEM - Er moet in óns land zo snel mogelijk een ogenbank worden opgericht, waar hoornvlie-1 zen kunnen worden verzameld voor oogoperaties. Veel patiënten met oogziekten kunnen namelijk voor blindheid worden behoed door transplantatie van het hoorn vlies. De pas opgerichte Hoorn vlies Stichting Nederland heeft dit gisteren bekendgemaakt. Doel van de stichting is steun te verlenen bij de behandeling van hoomvliesziekten, in het bijzonder door middel van hoornvliestrans plantaties. Verder wil de stichting bijdragen tot intensiever weten schappelijk onderzoek op het ge bied van hoomvliesziekten en meewerken aan het bestrijden en voorkómen daarvan. Ten slottte wil de stichting gaan bemiddelen bij het verwerven en het distribue ren van hoornvliezen die door do nors beschikbaar zijn gesteld. De stichting noemt het verheu gend dat het aantal donors van hoornvliezen toeneemt. Bovendien kunnen hoornvliezen sinds kort aanzienlijk langer worden be waard. Daardoor is er meer tijd voor de voorbereiding van een transplantatie en kunnen patiën ten tijdig worden ingelicht. In het Leidse Diakonessenhuis en het Academisch Ziekenhuis worden al geruime tyd hoornvlie stransplantaties gedaan. Dr. Völ- ker, die werkzaam is in het eerstge noemde ziekenhuis, heeft een nieuwe bewaarmethode ontdekt in Denemarken waardoor het moge lijk is hoornvliezen zes weken te bewaren in plaats van - tot voor kort - driemaal 24 uur. Hoofd school geschorst na zedenmisdrijf MIDDELBURG (ANP) - B en W van Middelburg hebben een 49-ja- rige hoofdonderwijzer uit die plaats voorlopig drie maanden uit zijn functie als hoofd van de open bare lagere Blijeburchschool in Middelburg geschorst. De man heeft vorige maand enkele dagen op het politiebureau in Middelburg vastgezeten wegens een zedenmis drijf. Het schoolhoofd zou een 20-jari- ge stagiaire van de Pedagogische Academie tijdens een bespreking over de school by hem thuis be dwelmd en seksueel misbruikt hebben. De man heeft volgens de politie bekend. Om de rust op school te handha ven hebben B en W van Middel burg besloten de hoofdonderwijzer te schorsen. Justitie in Middelburg heeft de zaak inmiddels in behandeling ge- Jacky Collins „De wellustigen. (gebonden) 29,90. Extase (nr. 5 t/m 8). 2,95. Dagboeken vanaf 9,95. Elke week iets nieuws.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5