actief in I vrije tijd Fred Kuijers: man van de grote lijnen Nieuwe wethouder; 'Niet alles zit dichtgetimmerd' Trekvaart Haarlem- Leiden uitgebaggerd PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 7 MAART 1985 LEIDEN "Ik ben niet dezelfde figuur als Piet Heijn Schoute. Maar haaks het beleid van je voorganger omver gooien, werkt ook niet. Ik zal de accenten anders leggen. Ik zie het als de koers van een mammoettanker: die kun je ook slechts een paar graden verleggen", lacht Fred Kuijers (37), de kersverse WD-wethouder voor maatschappelijke aangelegen heden, volksgezondheid en cultuur. De ex-fractievoorzitter is na tien jaar raadslidmaat schap op de wethoudersstoel geklommen. Maatschappelijke aangelegenhe den, volksgezondheid, cultuurbe leid vormen een veelzijdige porte feuille. En daarin ligt nu juist voor Kuijers, als man van de grote lij nen, de aantrekkelijkheid. "Het be slaat een hele hoop facetten van het gemeentebeleid. Dat heeft als voordeel dat je geen echte specia list in een klein kokertje kunt wor den". Het cultuurbeleid trekt hem het meeste aan, daarin volgt hij zijn voorganger Schoute wel. Met Piet Heijn Schoute is Kuij ers het eens dat voor een aantal mensen met een minimuminko men de ondergrens is bereikt. "De mogelijkheden om wat voor hen te doen zijn alleen uiterst beperkt. Ik zal moeten zorgen de discussie op centraal niveau (Den Haag, provin cie) gaande te houden". Kuijers be aamt dat de taak van de wethouder ook dergelijke werk met zich mee brengt. "Ik bekijk samen met het EBR, kredietbank en sociale dienst de mogelijkheden van schuldsane ring. Waar je voor moet waken, vind ik, is een puur inkomensbe leid voor de echte minima te gaan bepalen. Wel moeten hun belangen zo goed mogelijk worden verde digd, want de grens is in zicht". Is de grens voor de minima nu in zicht, of is die al bereikt? "In een aantal gevallen is hij bereikt, in an dere gevallen is hij in zicht". Schouwburg Niet uit te vlakken is tevens de kwestie van de Leidse schouw burg, die Kuyers de mooiste schouwburg van Nederland noemt. "Begin april wil ik een be sluit nemen en met een voorstel komen. De materie is nogal deli caat. Mijn voorkeur gaat uit naar een goed herkenbare positie van de schouwburg in combinatie met een afstemming op het overige theateraanbod in Leiden. Verder zou er een op publiciteitsgebied meer wervend beleid tot stand moeten komen. De schouwburg moet weer uitgroeien tot een 'echte Leidse Schouwburg'. Op dit mo ment bereiken we een te kleine doelgroep". "Als je nu kijkt naar theater De Appel en de Koninklijke Schouw burg in Den Haag: die timmeren meer aan de weg. In Leiden krijg je aan het begin van het seizoen het programma-overzicht. Maar als je te zijner tijd ergens naar toe wilt, blijk je al te laat voor die voorstel ling te zijn. Het museum De La kenhal heeft een stichting 'Vrien den van De Lakenhal', De Appel en de Koninklijke Schouwburg kennen dat ook. Waarom zou er geen 'Vriendenkring van de Leidse Schouwburg' kunnen bestaan", vraagt Kuijers zich af. Een leuke binnenkomer voor de nieuwe wethouder was de dis cussie over de sociaal-juridische hulpverlening met daarin het Insti tuut Burgerraadslieden (IBR). "Je moet mensen alvast handvatten zien te geven, opdat ze zelf aan het werk te kunnen. Waar ik naar streef is een overzichtelijk sys- door Raymond Peil en Annemiek Ruygrok teem, zodat iedereen weet waar hij moet zijn. Preventief beleid acht ik in dit kader van groot belang. In de komende periode hoop ik wat meer nadruk op voorlichting te leggen, want dat is een taak die noodgedwongen is blijven liggen. Misschien is het mogelijk met wat extra geld iets te regelen. Maar je zou ook hier en daar kunnen res- huffelen". Kuijers verwacht aldus ook het IBR te ontlasten. "Door mensen de weg te wijzen, kun je voorkomen dat degenen die het zélf kunnen opknappen, niet een beroep op het IBR hoeven te doen. Waar het om gaat is rechtshulp te verlenen aan mensen die het écht nodig heb ben". Zoals de WD-er tijdens de laatste raadsvergadering in een vlotte maiden speech - waarvoor hij het oor overigens te luisteren had gelegd bij PvdA-raadslid An neke Boot - reeds betoogde. Endegeest Bestuurlijk ervaring in de ge zondheidszorg heeft Kuijers niet. Toch omvat zijn portefeuille ook het niet van beslommeringen ge vrijwaarde Endegeest. De ver pleegkundigen die bij Endegeest in de opleiding zijn, kunnen met het diploma vrijwel steevast een ontslagbrief in de bus verwachten. '"Ija, wat kan je daar aan doen? En degeest heeft vrij beperkte moge lijkheden voor een eigen beleid", reageert Kuijers. "De begroting voor dit jaar is nog niet rond, maar ik heb kunnen vaststellen dat ze geen verlies lij den, zo'n beetje quitte spelen. Vrij heden kunnen ze zich niet veroor loven. De discussie over die ver pleegkundigen moet worden aan gezwengeld op centraal niveau. Overigens speelt een dergelijke kwestie niet alleen bij Endegeest, dat zie je in de hele gezondheids zorg. En het begint nu ook al bij afgestudeerde artsen, tandartsen, onderwijzers". Aan het gebrek aan ervaring in zijn portefeuille tilt Kuijers niet zo zwaar. "Ik heb in veel raadscom missies gezeten. Als fractievoorzit ter moet je je toch met alles bezig houden. Je krijgt een bredere kijk op het geheel. De details komt je te weten als er problemen zijn. Dan moet je in zo'n kwestie duiken en de zaak tot de laatste komma be studeren. Ik heb een redelijk over zicht van wat er speelt". Houdt Fred Kuijers zich met be trekking tot een aantal zaken nog op de vlakte, de gemeentelijke par- keernota - die niet tot zijn werk terrein behoort - heeft voor hem geen geheimen. "Het is goed dat er verschillende standpunten zijn", zegt hij, geconfronteerd met de ste kelige stukjes over de nota die ook in het partijblad van de Leidse WD zijn te vinden. "Als je kiest voor de bestaande infrastructuur móet je rekening houden met de beperkingen die dat oplevert. Je kunt niet alles 1-2-3 veranderen". "Het parkeerprobleem is voor een groot deel een psychologisch probleem, waarvan je je kunt af vragen of het er werkelijk is. Als er 10 van de 300 over de stad versprei de plaatsen vrij zijn en men rijdt er toevallig niet langs, lijkt het pro bleem heel wat erger dan wanneer je in een parkeergarage met 300 plaatsen en tien vrije zoekt. Ik sta in hoofdlijnen achter de parkeer- nota. Ik denk dat de hele raad dat doet". Slechte naam Kuijers blijkt ook weer tijdens dit gesprek niet onder stoelen of banken te steken een man van de grote lijnen te zijn. Discussiëren over details is hem een gruwel. Een gemeente besturen is naar zijn idee een managerstaak. "Een bestuur- der is voor een belangrijk deel ma nager. Er moet een produkt uit ko men. Je hebt standaard manage- ment-taktieken, maar of je appels of schoenen verkoopt is toch wat anders". Of het beleid van het ge meentebestuur. Kuijers huldigt een naar 'no non sense' neigende opvatting van zijn huidige vak. "Ik constateer dat raadsleden zich vaak op details storten om zich te profileren. Dat begrijp ik wel, maar men beseft vaak niet dat dat men naar het gro te kader moet kijken. Ik vind het heel slecht als de raad alleen over details praat. In dat soort vallen moet de raad niet trappen. Het col lege en de ambtenaren zorgen an ders wel welke kant het op gaat". "Een gevolg is ook dat het colle ge dan nauwelijks iets hoeft te doen. Compliceren is eigen aan de politiek. Zodra er een politiek com promis wordt gesloten is het vaak, naar mijn mening, er niet eenvou diger öp geworden". Reden voor Kuijers om te stellen dat een colle ge van PvdA, WD en CDA het werk alleen maar ingewikkelder zou maken. "Ik probeer zo duide lijk mogelijk te zijn". Hij erkent overigens in een vrij rustig vaarwa ter te zijn beland. "Het hele politie ke circuit is wat rustiger. Leiden is haar slechte naam qua bestuur baarheid kwijt". "Er worden niet meer de eindelo ze discussies van vroeger gevoerd. Er zijn goede afspraken gemaakt tusen PvdA en WD. We kunnen niet met onverwachte dingen wor den geconfronteerd. Als je ziet hoe het culturele en stadsvernieuwing- beleid van Den Haag veel chaoti scher verloopt. Daar worden van te voren minder stringente afspraken gemaakt". Kuijers rekent de Leidse rust deels toe aan de reorganisatie die zich in omstreeks 1972/73 afspeel de. "Commissies, raadsleden en ambtenaren worden beter bij de beleidsvoorbereiding betrokken. Het is arbeidsintensief maar het werpt wel vruchten af. Het polsen en de voorbereiding in de commis sies biedt in de richting van raad voordelen. En voor de ambtena ren: die moet je niet zo maar het bos insturen. Dank zij deze geïnte greerde beleidsvoorbereiding ge beurt er in Leiden, in verhouding met andere gemeenten, meer. Het is resultaatvoetbal, niet alleen voor de coalitie maar ook voor de stad". Oppositie De WD-wethouder raakt hier mee de kern van de kritiek die de oppositie herhaaldelijk op de colle gepartijen heeft geuit. Kuijers: "Je moet toch eerst proberen er met PvdA en WD uit te komen. Het is niet netjes om iets al naar de overi- Fred Kuijers: "Leiden is haar slechte kwijt". qua bestuurbaarheid (foto Holvast) ge partijen te sturen, voordat je heb getracht er onderling uit te ko men. De oppositie krijgt niet min der informatie, ze krijgen het ge woon wat later. Dan kan de opposi tie zeggen: 'Alles is al dichtgetim merd'. Dat bestrijd ik echter. De marges voor een open politieke discussie zijn misschien wat klei ner, wel aanwezig. Als de oppositie met goede voorstellen komt, wordt daarover gepraat, worden menin gen aangepast". De kwestie met het IBR, waarbij een ambtelijke notitie 'per onge luk' niet alleen wethouder Schou te, maar ook de collegefracties on der ogen kwam, moet in dat licht worden bezien, vindt Kuijers. Dat het IBR viel over het in die brief voorgestelde onderzoek naar het functioneren van het instituut, vindt hij onzin. "Ik heb dat op het ministerie van landbouw en visse rij ook vaak meegemaakt, dat het functioneren van de afdelingen van tijd tot tijd onder de loep werd genomen. Als je dat niet doet ben je behoudend bezig". Het overleg van de wethouders met de fractievoorzitters (WOF), waarin Kuijers nu aan de andere kant van de tafel zit, is eveneens mikpunt van de oppositionele kri tiek, omdat ook daar ambtelijke notities vooraf worden besproken. "Het WOF is een georganiseerde chaos. Wat daarin komt zijn vooral zaken die politiek moeilijk kunnen liggen. Ik heb het ooit een crisisbe heersingssysteem genoemd". Over de oppositie in de Leidse raad laat Kuijers zich niet jubelend uit, hoewel hij er nauwlettend voor waakt zijn tegenpolen met de grond gelijk te maken. "Het CDA loopt wat achter klein links aan. De WD probeerde destijds, als oppo sitiepartij, de PSP achter zich te krijgen", trekt hij een mild bekriti serende vergelijking met de raad speriode 1974/78, alsof het gisteren "De relatie met het CDA is niet vreselijk slecht. Zelfs beter dan vijf jaar geleden". Worden de christen democratische voorstellen niet vrijwel consequent van tafel wor den geveegd? "Die worden inhou delijk beoordeeld. Ondanks het feit dat het CDA zich de laatste tijd meer profileert, is de politieke rela tie niet echt verstoord. Ik zat welis waar niet in dè politiek echt gevoe lige commissies maar in de raad viel het wel mee". Uniform Van stemmen die binnen de PvdA opgaan en kritiek uitoefenen op het coalitiebeleid of dissidente raadsleden die collegevoorstellen niet steunen, ligt Kuijers niet wak ker. "Ik heb niet de indruk dat de PvdA minder gelukkig is met het college of gemerkt dat de partij van plan is het anders te structureren. Dissidenten heb je altijd gehad. Ook bij de WD". Het feit dat de kritiek veelvuldig afkomstig is van vertrekkende PvdA-leden grijpt Kuijers dankbaar aan om aan te ge ven dat deze daarom ook aanzien lijk minder belangrijk is. "Maar je moet daarover kunnen praten". Over de fractiediscipline in de WD zegt de wethouder dat die niet zo sterk is als wel eens wordt gesuggereerd. "Wij gaan uit van de gedachte 'zo doen we het, want zo is het afgesproken' en proberen via discussie tot een uniform stand punt komen. Het is niet 'dan mag je niet meer'. Ik heb geen klein zweepje klaar liggen. Het gemid delde fractielid is wel zo eigenwijs dat hij of zij dat niet accepteert". De WD-fractie had overigens aan het begin van de zittingsperio de van deze raad van Kuijers te ho ren gekregen dat deze waarschijn lijk tussentijds zou vertrekken, vanwege zijn drukke werkzaamhe den als plaatsvervangend directeur algemene beleidsaangelegenheden bij het ministerie van landbouw. "Het zag er toen naar uit dat ik de raadsperiode niet kon afmaken door de toenemende werkdruk". "Het is anders gelopen door de overheveling van natuurbehoud en open-luchtrecreatie van het minis terie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk naar land bouw. De verwachte toename van werkzaamheden bleef uit en mijn baan werd ook minder leuk. Land bouw is een vrij centralistisch de partement. Het is zeer waarschijn lijk dat ik er ander werk krijg, mocht ik maar korte tijd wethou der zijn. Ik heb de garantie dat bij eventuele terugkeer men zijn uiter ste best zal doen om een passende baan voor me te vinden". Wil Kuijers soms burgemeester van Wassenaar worden? Hij scha terlacht: "Zeker niet de eerste zes jaar, want Piet Heijn Schoute wil zijn ambtstermijn zeker uitzitten". Hij probeert alle mogelijkheden open te houden: "Je kunt twee kanten uit na het wethouderschap. De bestuurlijke kant en dat is dus burgemeester worden, of terugke ren naar het departement. Ik zie wel, wat ik doe". LEIDEN - Overleden: J. van Kuie ren. geboren 11-9-1914, man; M.J. van Asten, geb. 17-10-1902, vrl.; S.E. Ouwer- kerk, geb. 12-7-1918, echtgen. van E.P. Oppelaar, vrl.; C.J. van den Hout, geb. 19-4-1922, echtg. van A. Verstraaten. vrl.; A. de Romijn, geb. 20-10-1916, echtg. van J. Oudshoorn, vrl.; H. Boom, geb. 28-8-1907, man; J. Ciere, geb. 29-5- 1890, man; J.F.H.L. van Leeuwen, geb. 17-5-1890, man; A. Nievaart, geb. 5-3- 1904, man; W.F. Crama, geb. 30-7-1921, man; A. Stikkelorum. geb. 6-7-1923, man; A.J. Dekker, geb. 7-4-1901, man; J. Koot, geb. 2-8-1892, man; J. van Eg- mond. geb. 17-7-1913, man; H.G.A. Post. geb. 15-2-1922, man; N.A. de Koning, geb. 1-9-1907, man; G. van Buuren, geb. 22-7-1890, man; AT. Baas. geb. 10-9- 1928, vrl. echtg. van E. Willems; H. van Nimwegen, geb. 2-10-1899, vrl. geh.gew. met J.B. Düpper; G. Ciraolo, geb. 30-9- 1939, man; J.A.J.M. Vos, geb. 29-4-1947, man; H.J. Bakker, geb. 21-10-1928, man; A.H. Kuijpers. geb. 23-6-1926, man; L.J. van der Holst. geb. 15-12-1901, man; P. Kraan geb. 26-5-1916, man; D A. de Groot. geb. 2-12-1890. man; M. Zwart, geb. 10-4-1897, vrl., geh.gew. met A T. van der Voet; B.E. Schreuder, geb. 3-4- 1904, echtgen. van L. Plaryer; K. van Dam, geb. 15-5-1953, vrl., echtg. van R.F. Kooper; J.C. van den Anker, geb. 17-3- 1903, geh.gew. met P. Bekooij, vrl.; M.A.S. van Wetten, geb. 26-8-1967, man; A.C. van Tongeren, geb. 31-12-1908, vrl., echtg. van L.C. van Leeuwen; M.A. de Wolf, geb. 23-11-1901, vrl., geh.gew. met G. Flint; M. Mulder, geb. 3-3-1919, man; C. Gerritsen, geb. 13-1-1886, vrL, geh .gew. met J. van der Meij. Vrouw veegt ruit schoon en veroorzaakt LEIDEN/REGIO - Waarschijnlijk wordt volgende maand begonnen met het uitbaggeren van de trek vaart tussen Haarlem en Leiden. Het Hoogheemraadschap van Rijn land heeft het werk inmiddels ge gund aan aannemingsbedrijven in Hillegom en Warmond. Met het uitbaggeren van het noordelijk deel van de trekvaart gaat een bedrag gemoeid van bijna 413.000 gulden. Dat is aanzienlijk goedkoper dan het Hoogheem raadschap dacht. Die had verwacht dat het werk ongeveer 734.000 gul den zou gaan kosten. Ook het uitbaggeren van het zuidelijk deel van de trekvaart blijkt goedkoper te zijn dan het Hoogheemraadschap had ver wacht. Het 'schap' had in zijn be groting hiervoor een bedrag opge nomen van 1,4 miljoen gulden, ter wijl het nu voor 1,3 miljoen gulden kan worden gedaan. De Dinsdagse Watering, een wa terweggetje tussen Noordwijk en Voorhout, wordt voorlopig niet uit gebaggerd. De aannemer die het laagst had ingeschreven, bleek al tijd nog bijna twee ton meer voor het werk nodig te hebben dat het Hoogheemraadschap had ver wacht. Het werk is vooral duurder geworden omdat de Dinsdagse Wa tering zo smal en ondiep is, dat slechts een kleine baggerzuiger kan worden ingezet. Volgens de dijkgraaf en hoogheemraden wordt nu in overleg met de aanne mer naar een goedkopere oplos sing gezocht. Een woordvoerder van het Hoog heemraadschap legt uit dat de overschotten van de andere bag- gerwerken niet kunnen worden ge bruikt om het 'tekort' te dekken van het uitbaggeren van de Dins dagse Watering. "Het geld komt uit twee verschillende potten. Het zou problemen opleveren met de be groting als geld van de ene pot naar de andere pot wordt overgehe veld". Hij verklaart dat dit voorjaar toch niet kon worden begonnen met het werk omdat tussen 1 mei en 1 oktober geen slib op de wei landen mag worden gestort in ver band met de recreatie in dit gebied. aanrijding Financiële steun voor Stichting Sterbus LEIDEN - De Stichting Sterbus is gisteren vijfduizend guldén,rijker geworden. Het plaatselijk comité Zomer- postzegeld was de gever, Sterbus-voorzitter D. de Roode (links) de ontvanger. De Sterbus is een organisatie die bejaarden en minder validen vervoert. De animo daarvoor is zo groot dat binnenkort een tweede bus in gebruik wordt genomen. (foto Holvast) LEIDEN - Een 59-jarige Rijns- burgse automobilist is gisteroch tend, ongetwijfeld tot zijn grote verbazing, aangereden door een Leidse vrouw die met haar auto van het talud langs de Plesman- laan kwam. De man hield aan het ongeluk een gebroken been over en moest naar het Diaconessen- huis worden vervoerd. Zijn auto werd totaal vernield. De 29-jarige vrouw raakte, vol gens de politie, van de weg doordat zij druk bezig was haar voorruit schoon te maken, in de veronder stelling dat het slechte zicht niet aan de mist was te wijten. Ze ver gat toen links met de weg mee te sturen naar de oprit van de A 44 naar Wassenaar, ploegde dus door de berm en knalde op de auto van de Rijnsburger, die nog enkele me ters voor de kruising reed en van de A 44 uit de richting Oegstgeest kwam. De vrouw mankeerde niets. Haar auto raakte slechts aan de voorzijde beschadigd. Vrouwendag ln het Volkshuis is vrijdagmid dag ter gelegenheid van de inter nationale vrouwendag van alles te doen. Na het optreden om 14.00 uur van een gitariste is er een in formatiemarkt, waarbij alle vrouwengroepen van Leiden zijn vertegenwoordigd. Om 16.00 uur kan de vrouwengroep 'Ka- baaKt)' worden bewonderd. En gedurende hele middag zijn er video's en dia's te zien over speci fieke vrouwenonderwerpen. Er is verder kinderopvang met pop penkast. Tafeltje Dekje De organisatie Tafeltje Dekje is op zoek naar vrijwilligers voor het bezorgen van maaltijden aan huis bij ouderen. Er zijn meer mensen nodig, onder meer omdat de maaltijden sinds kort ook vanuit het Diaconessenhuis wor den verstrekt. Gezocht worden zo wel chauffeurs als bijrijders. De kilometerkosten worden vergoed. Vrijwilligers kunnen zich van maandag tot en met vrijdag tus sen tien en twaalf uur aanmel den via telefoonnummer 141231. Collecte Hét Nationaal Rheumafonds houdt van 11 tot 17 maart een landelijke collecte. Voor Leiden worden nog collectanten gezocht. Vrijwilligers kunnen in de avonduren het volgende nummer bellen: 412972. Kruisraketten In Brussel wordt zondag een demonstratie tegen de plaatsing van kruisraketten in België ge houden. Het Leids Vredesplat- form organiseert busvervoer voor mensen uit Leiden en omgeving die mee willen doen. Het vertrek is om tien uur bij het station. Op geven is mogelijk bij Jacky Mis- sler, tel. 144368. Maskers maken In het K&O-gebouw begint woensdagmiddag 13 maart een cursus 'maskers maken' voor kin deren onder leiding van Ray mond Broersma. Voor meer in formatie: K&O, Oude Vest 45, tel. 141141. Zelfverdediging Het vrouwenwerk van het Leidse Volkshuis begint binnen kort een cursus zelfverdediging voor vrouwen. De cursus duurt twaalf weken en wordt elke dins dagmiddag van twee tot drie uur gehouden in het gebouw aan de Middelstegracht 5-7, te beginnen op 12 maart. Er is kinderopvang aanwezig. Voor informatie en opgeven: afdeling volwassenen- werk, tel. 149180. Bingo-dansant ln buurthuis 't Stevenshonk (Petronella Moensweg 50) wordt zaterdagavond een bingo-dan sant gehouden. Drie rondes bingo en daarna dansmuziek. Aan vang acht uur. Youth for Christ Youth for Christ-Leiden orga niseert zaterdag opnieuw een koffiebaravond in het Hoogland se Huis (Moriaansteeg). Op het programma staat een toneelop voering over het leven van Jezus. Aanvang acht uur. Prestatieloop Atletiekvereniging Holland or ganiseert zondag een prestatie loop door het bos van de Leidse Hout, met start en finish op de kunststofbaan. Aanvang elf uur. De afstanden variëren van twee tot veertien kilometer. In de kan tine bij de atletiekbaan begint om tien uur de inschrijving. Ver dere informatie: A.W. v.d. Molen, tel 01719-11321.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4