Steeds Groentemarkt naar Botermarkt Da's verdraaid voordelig van Dixons. Muziektent Leidse Hout is voorlopig van de baan 'Rijk bemoeit zich te veel met beleid voor woonwagens' Alting von Geusau toch tot hoogleraar benoemd Afval zorgt op Hooglandsekerkgracht voor te veel overlast Openbare ijsbaan verdwijnt wellicht DONDERDAG 7 MAART 1985 LEIDEN LEIDEN - Prof. jhr. dr. F.A.M. Al- Indonesië ting von Geusau (51) is door het Leids Universiteits-fonds be noemd tot bijzonder hoogleraar in de westelijke samenwerking na de tweede wereldoorlog. Zijn voordracht was nogal om streden en heeft lange tijd op zich laten wachten, omdat Alting von Geusau zo'n jaar geleden uitriep dat het Inter Kerkelijk Vredesbe raad (IKV) zou worden gesteund door 'Moskou'. Toen hem om op heldering werd gevraagd, bleek het niet meer dan om borrelpraat to gaan. Bewijzen of bronnen voor deze uitspraak kon hij niet geven. Alting von Geusau heeft in Lei den rechten gestudeerd en promo veerde in 1962 op het proefschrift European Organizations and Fo reign Relations of States. In 1965 is hij gewoon hoogleraar geworden in het recht der internationale or ganisaties aan de Katholieke Hoge school in Tilburg. Een jaar later werd hij directeur van het John. F. Kennedy Instituut in Tilburg. Hij was van "1976 tot januari 1985 voorzitter van de adviescommissie ontwapening en internationale vei ligheid en vrede van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Een andere wetenschapper die door het fonds is benoemd, is dr. C. Van Dijk. Hij wordt bijzonder hoogleraar in de moderne Islam in Indonesië aan de Leidse universi teit. Van Dijk studeerde culturele antropologie in Leiden en promo veerde in 1981. Sinds 1968 is hij, eerst als student-assistent, later als wetenschappelijk medewerker verbonden aan het Koninklijk In stituut voor Taal-, Land- en Vol kenkunde. Verder is Van Dijk redacteur van de Review of Indonesian and Ma layan Affairs en hoofdredacteur van Excerpta Indonesica en van Orion, oriënterend tijdschrift Ne derland/Indonesië. 'Casino' in Mors LEIDEN - Buurthuis Morschwijk (Topaaslaan) organiseert zaterdag voor de eerste keer 'De Grote Casi no avond'. Met Morschwijk-dollars kunnen de deelnemers spelen aan de roulettetafel of de Lucky Dice tafel. Wie de meeste 'dollars' heeft gewonnen, krijgt aan het einde van de avond een prijs. Aanvang acht SPECTRUM ZX-48 MICRO- tntroduktie software-pakket COMPUTER-SET „Wegwijs op ZX-48" Sinclair ZX-48 Lidmaatschap Nederlands MCN instruktieboek -■~^r_van £99;- voor Data-cassette-1 recorder Blanco data- cassettetape De grootste en voordeligste in foto,video en elektronika Redactie: Wim Brands Bart Jungmann LEIDEN - Er komt voorlopig geen muziektent in de Leidse Hout. "Als we de geldpest hadden zou ik zeggen 'ontzettend leuk'. Maar gezien de kosten en de be perkte mogelijkheden van gebruik denk ik dat er wel urgentere zaken zijn", aldus verwoordde PvdA- fractievoorzitter mevrouw Van der Molen haar bezwaren gisteravond in de raadscommissie voor ruimte lijke ordening. De suggestie om een muziektent te bouwen in de grote vy ver van de Leidse Hout wordt gedaan in het door de gemeentelijke directie groen gemaakte, beheersplan voor het stadspark. Het D'66-raadslid Hoekema dat al eerder met het idee op de proppen was gekomen, reageerde gisteravond enthousiast op die suggestie, al ziet hij de mu ziektent liever op het vaste land verrijzen waar er in vroeger jaren ook één stond. Hoekema kreeg de steun van CDA-fractievoorzitter Walenkamp die ook wel wat in het plan ziet. Bakker (WD) noemde het idee Raadsleden vinden plan te duur van de muziektent wel aardig maar zei "in deze tijd van bezuinigingen ook urgentere zaken te weten". Van Lint (PPR) ging zo ver de mu ziektent "een gruwel" te noemen. Over de mogelijkheid om het 'openluchttheater' in het Bospark bij de Leidse Hout op te knappen voor een bedrag van 250.000 gul den was een meerderheid in de raadscommissie evenmin enthou siast te krijgen. Volgens wethouder Peters (ruimtelijke ordening) wint de stad aan kwaliteit door de realisatie van een muziektent in de Leidse Hout. De wethouder meent dat als alle Leidse muziekgezelschappen één maal per jaar zouden musiceren in de muziektent, veel belangstelling daarvoor zou ontstaan. Van de ^kant van de muziekverenigingen zou in eerste instantie positief zijn gereageerd op die suggestie. Van Lint concludeerde dat in dat geval de bestaande muziektent, die wel eens op het stadhuisplein staat op gesteld, maar vaker voor dit doel moet worden gebruikt. Peters hield niettemin een plei dooi om toch te onderzoeken wel ke mogelijkheden er zijn om dè muziektent in de Leidse Hout te bouwen, bijvoorbeeld als werkge legenheidsproject (waar het rijk dan geld insteekt). De meerderheid in de commissie meent dat zelfs in dat geval er wel urgentere zaken zijn, maar wilde Peters niet hele maal de voet dwars zetten. De wet houder mag de mogelijkheden ver der onderzoeken, maar de kans dat de muziektent er binnen zo'n jaar of vijf komt wordt uiterst klein geacht. De raadscommissie stemde ver der in grote lijnen in met het be heersplan voor de Leidse Hout. Gemeente en provincie: DEN HAAG - De financiering van woonwagenstandplaatsen moet van rijksniveau worden overgehe veld naar provinciaal en gemeente lijk niveau. Zolang dit nog niet zo is, moet het rijk zich zo weinig mo gelijk bemoeien met de beoorde ling van plaatsen voor nieuwe woonwagenkampen. Deze uit spraak is een van de belangrijkste resultaten van een studiedag die 85 van de 130 Zuidhollandse gemeen ten, het provinciebestuur en het openbaar lichaam Rijnmond giste ren in Den Haag hebben gewijd aan het woonwagenbeleid van de rijksoverheid. Minister-president Lubbers is hiervan vandaag op de hoogte gesteld. Verder moet het recht van woon wagenbewoners om na een periode in een woning te hebben gewoond terug te keren naar een woonwa gen aan een termijn worden gebon den. Voor kinderen van woonwa genbewoners moet dit recht alleen gelden als ze kunnen aantonen tij dens hun minderjarigheid min stens vijftien jaar in een woonwa gen te hebben gewoond. Tegen het huidige systeem van toewijzing van een woonwagen aan jeugdige woonwagenbewoners hebben ge meenten, provincie en Rijnmond bedenkingen, omndat zij hierin een vorm van positieve discrimina tie zien ten opzichte van toewijzing van woningen aan hun leeftijdge noten. Ook moet er voor de aan schaf van een woonwagen met be hulp van overheidsgeld geen me dewerking meer worden verleend als er geen legale standplaats voor de woonwagen voorhanden is. De gemeenten, provincie en Rijnmond pleiten verder voor een zo snel mogelijke wettelijke rege ling voor de financiering van de kosten die voortvloeien uit een provinciaal autowrakkenplan. Dat dit plan is vertraagd, komt volgens hen doordat het rijk nog geen dui delijke regels heeft gesteld Voordat de deelnemers aan de studiedag tot hun conclusies kwa men stelden ze vast dat er in Zuid- Holland nog steeds grote achter stand bestaat wat betreft de kwali teit en het aantal woonwagen standplaatsen. Gemeenten, provin cie en woonwagenbewoners zijn volgens hen bereid om die achter stand zo snel mogelijk in te lopen. Het is dan echter noodzakelijk dat provincie en gemeenten meer vrij heid krijgen bij de keuze van plaat sen voor woonwagenkampen en dat het rijk niet te star vasthoudt aan de gestelde normen voor wat betreft bijvoorbeeld maximale grootte, afstand tot de bebouwing of een autosnelweg. LEIDEN - De Diabetes Vereni ging Nederland afdeling Leiden e.o. organiseert dinsdagavond een lezing over de problemen die dia betes kunnen ondervinden in hun beroep en bij sportbeoefening. Drs. F. van der Horst, auteur van het boek 'Diabetes, ziek of gezond', besteedt aandacht aan de resulta ten van een recent onderzoek hier naar. De bijeenkomst wordt ge houden in de recreatiezaal van de centrale polikliniek van het AZL, aanvang acht uur. Fietsen Je zult maar slecht ter been zijn. Of met een kinderwagen het sta tion in willen. Vreselijk moet dat zijn. Een soort hinderniswed strijd. Ja, en nu niet zeggen dat u daar niets aan kunt doen, want onder de lezers van deze rubriek bevinden zich ongetwijfeld ook lieden die hun fiets in de buurt van het station op de gekste plaatsen stallen. Zodat de mede mens het risico loopt zijn dan wel haar nek te breken. De politie werd het deze week te gortig. Voorlichter Graveland: "Ja, helaas is het elk jaar weer nodig om verkeerd gestalde fiet sen weg te halen. We gaan overi gens pas tot actie over als er veel klachten zijn binnengekomen. En dat was nu weer het geval. Het- zijn vooral gehandicapte mensen die klagen. En ouders met kinderen natuurlijk. Trou wens, ook de spoorwegen heb ben ons laten weten dat er iets aan deze situatie moest worden gedaan". Dus werden eergisteren bijna vijftig fietsen meegenomen en gisteren ongeveer veertig. Wat nu? Graveland: "Nou de mensen die hun fiets kwijt zijn, moeten maar naar het bureau komen. Grote kans dat-ie hier staat. Ze moeten overigens wel een boete van tien gulden betalen voor ze het vehikel weer mogen meene- En jullie hebben de banden na tuurlijk voor straf laten leeglo pen? "Nou nee", formuleert Grave land voorzichtig. "Daar kunnen we niet aan beginnen. Nee zeg, stel je voor. Dat zou, wat je noemt, een ontoelaatbare hande ling zyn". We zijn eruit. Vorige week meldden we dat we voor niks hadden gekeken naar de Play back-show van de KRO, want wie er ook optraden, niet de Leidse gebroeders Van der Hulst die zo fraai The Everly Brothers kunnen nadoen. Frans van der Hulst wist ons toen te vertellen dat de fans nog even moeten wachten. Zijns in ziens kon het nog wel een paar maanden duren eer het duo op de buis verschijnt als Don Phil Everly. "Er komen eerst nog een paar uitzendingen met andere kandidaten". Even geduld a.u.b., dus. Maar wat blijkt nu: ook Frans had het min of meer bij het foute eind. Gisteren belde broer Wil lem om te vertellen hoe de vork nu precies in de steel zit. "En misschien kun je daar een stukkie over schrijven, want er zijn meer mensen die teleurge steld zijn dat we inmiddels nog niet op de televisie zijn geweest". Steek van wal Willem. "Nou, ik heb dus indertijd van de KRO begrepen dat we ge woon op een seintje van hun moesten wachten. Waren we een maal aan de beurt, dan zouden er van ons optreden ook meteen te levisie-opnamen worden ge maakt. Tenminste, dat dacht ik. En Frans had het ook zo begre pen. Maar het schijnt toch anders te gaan verlopen". Hoe dan? "Aan het einde van april moe ten we naar Utrecht en daar wor den een soort halve finales ge houden. Na die wedstrijd blijven er een stuk of zes kandidaten over en die mogen op de televi sie. We moeten dus in Utrecht goed voor de dag komen, willen we worden uitgekozen voor op namen". Een tegenvaller? "Welnee, je moet er wat voor over hebben. Waarom zou je nou De schaar ging gisteren in de fietskettingen bij het station. Zo'n negentig fietsen verdwenen richting politiebureau. Houdt u nu dat bord linksboven op de foto in de gaten. (foto Holvast) teleurgesteld moeten zijn, omdat je niet direct op de televisie komt. Onzin lijkt mij. Want je moet maar zo denken: een dag- gie naar Utrecht is sowieso nooit weg". We zullen de verrichtingen van Don Phil in de Domstad nauw lettend volgen. Wordt vervolgd dus; Gerommel (3) Groenoordhallen-directeur André de Jong wil nog wel even terugkomen op het gerommel rond de rommelmarkten. Hij heeft zojuist het blad Expovisie onder ogen gekregen (die man ziet ook alles) en las tot "mijn stomme verwondering": 30 en 31 maart een vlooienmarkt in de IJshal aan de Vondellaan. Orga nisatiebureau Van Schaik, ver antwoordelijk hiervoor, beves tigt de berichten in Expovisie en meldt en passant 7 en 8 septem ber terug te komen naar de Von dellaan. Voor De Jong en de Pieters kerk met hun eigen rommel markten vervelend, maar héél erg vervelend voor de. Leidse verenigingen die zich hebben ge groepeerd rond de Rommel markt Sport In. De sporters heb ben voor 22, 23 en 24 maart hun markt voor eigen doel in de Groenoordhallen gepland. En de organisatie was al boos omdat afgelopen zondag de Hob by- en Mobielmarkt in de Groenoordhallen werd gehou den. 'Wij als Rommelmarkt Sport In worden duidelijk gedu peerd door andere particuliere markten', schreef secretaris Hen- ny Kwik in een geprikkelde brief aan de gemeenteraad.* Hij en de andere sporters zullen zich nu pas echt gedupeerd voelen. Is daar nu niets aan te doen, meneer De Raat? "Nee, daar is niets aan te doen", antwoordt de verantwoordelijk gemeenteamb tenaar. "Officieel weet ik niet eens van die rommelmarkten. Voor het houden van markten is op dit moment geen vergunning nodig. Zolang ze zich binnen de wettelijke regels houden en zo lang de officier geen reden ziet tot ingrijpen, kunnen ze hun gang gaan. Dat is puur een parti culiere zaak". Hij legt nog eens uit dat Leiden in een soort proefperiode zit. De rommelmarkten mogen gerust rommelen als ze maar geen pro fessionele handelaars binnen de poorten laten. De politie voert daartoe telkens controles uit. Mooi natuurlijk, maar daar zijn Kwik en de anderen niet echt mee gebaat. Kwik: "Nee, natuurlijk niet. Dit is toch te gek om los te ló pen". Hij zegt: "Het wordt steeds gekker met die rommelmarkten. Ik snap het ook niet, zoals het nu gaat. Het is zo'n beetje vrijheid, blijheid. Elke week is er wel er gens een markt. Dat slaat zich zelf toch een beetje dood op die manier. De mensen worden het zat". Hij vraagt twee dingen: laat de gemeente nu toch met een be leidsnota komen, de zaak rege len. "En een beetje bescherming. Laat nou in de maand voor en in de maand na de Rommelmarkt rust zijn. Want we merken het nu al, hoor. Het aantal verenigingen blijft wel hetzelfde, maar het wordt steeds moeilijker om spul len te krijgen. De spoeling is ge woon dun geworden". LEIDEN - Het college van burge meester en wethouders gaat zich beraden over de vraag of de ge meentelijke openbare ijsbaan aan de Zoeterwoudsesingel moet worden opgeheven. PvdA-raadslid Eikerbout deed die suggestie gisteravond in een raadscommissie omdat het al of niet openstellen van de ijsbaan naar zijn idee geen enkele zin meer heeft. "Er wordt al ge schaatst van Leiden naar Kat wijk terwyl de verbodsborden nog steeds op de bruggen over de Zoeterwoudsesingel staan", aldus Eikerbout. Wethouder Peters (ruimtelijke ordening en verkeer) gaf toe dat LEIDEN - De Leidse groentemarkt verhuist waarschijnlijk half april van de Hoogland sekerkgracht naar de Botermarkt. De gemeente wil dat de groente- en fruitkraampjes daar definitief bljjven. De kraampjes waar geen groente en fruit worden verkocht, zouden te zjjner tijd weer kunnen terugkeren naar de Hooglandsekerkgracht. De groentemarkt moet wijken voor rioleringswerkzaamheden in de Hooglandsekerkgracht, Burge meester en wethouders willen deze verhuizing nu meteen aangrijpen om de markt een andere, definitie ve plaats in de Leidse binnenstad te bezorgen. De bewoners van de Hooglandsekerkgracht zijn name lijk niet zo gelukkig met de groen temarkt. De groente- en fruit kraampjes laten veel afval achter dat, omdat het wegdek uit zoge noemde 'kinderkopjes' bestaat, lastig is te verwijderen. Bovendien heeft de groente markt de afgelopen jaren zo'n om vang gekregen dat bijvoorbeeld brandweerwagens en .ambulances de straat op marktdagen niet meer kunnen inrijden. Het is de bedoe ling dat de markt een veel kleinere omvang krijgt als na voltooiing van de rioleringswerkzaamheden een deel van de niet-groente- en fruit kraampjes terugkeert op de Hoog landsekerkgracht. Leo Meijer, ambtenaar van de gemeente Lei den, verwacht dat het werk aan de ze straat in de tweede helft van vol gend jaar klaar is. Trekpleisters Ook op de Botermarkt zal de groentemarkt enige (vuil)-overlast veroorzaken. Maar volgens Meijer zullen de problemen daar veel ge ringer zyn. Als grote voordeel van het verplaatsen van de groente markt naar de Botermarkt noemt hij het feit dat dan alle grote 'trek pleisters' van de markt weer rond de Nieuwe Rijn zijn verzameld. De kraampjes die nu op de Bo termarkt staan, zullen na april 'doorschuiven' naar de Vismarkt. Ook op het Stadhuisplein zullen marktkraampjes verrijzen. Meijer legt uit dat dit een tijdelijke maat regel is. Als het riool onder de Hooglandsekerkgracht gereed is, zullen deze kraampjes weer ver dwijnen. Tot die tijd zullen er op het Stadhuisplein op zaterdag, een van de dagen waarop de markt wordt gehouden, uiteraard geen evenementen kunnen plaats heb ben. De werkzaamheden aan de riole ring onder de Hooglandsekerk gracht beginnen in de eerste week van april. De marktkooplui hebben de gemeente gevraagd om op paas zaterdag nog op de Hooglandse kerkgracht te mogen staan. B en W willen dit verzoek honoreren, zo dat de markt de eerste zaterdag na Pasen zou moeten verhuizen. Met de markt op de Nieuwe Rijn is in het verleden ook een aantal keren geschoven wegens werk zaamheden aan het riool in die straat en het opknappen van de walkanten langs de Nieuwe Rijn. Volgens Meijer is dit werk nu vol tooid en zal de markt langs de Nieuwe Rijn nu niet meer van plaats veranderen. Gouden plek J. Verplancke, voorzitter van de centrale vereniging voor de ambu lante handel, afdeling Leiden, noemt de Botermarkt een uitste kende plaats voor de groente markt. "Het is een gouden plek voor de consument en dus ook voor de kooplui", zegt hij. Boven dien ontstaat nu een aaneengeslo ten route langs de groentemarkt en de overige markten. Ook dat is voordelig voor de handelaren. "Vooral bij regenachtig weer, merken we dat mensen snel de Hooglandsekerkgracht bezoeken om op de groentemarkt hun inko pen te doen en de markten rond de Nieuwe Rijn overslaan. Dat ge beurt omdat ze vanaf de groente markt, die het drukst bezocljt wordt, eerst een 'kaal' stuk moeten oversteken voordat ze bij de overi ge markten terechtkomen", zegt Verplancke. Omdat straks wel een 'gesloten' ring van markten ontstaat, zullen bezoekers volgens Verplancke eer der geneigd zijn ook de andere markten aan te doen. "Zonder dat ze het echt in de gaten hebben, zul len mensen behoorlijke afstanden afleggen", aldus de voorzitter van de vereniging voor de ambulante handel. Wat voor soort kraampjes op de Hooglandsekerkgracht verschij nen als de rioleringswerkzaamhe den daar zijn voltooid, is volgens Verplancke nog niet met zekerheid te zeggen. Wel gaan zijn gedachten er naar uit er een antiek- of rom melmarkt te vestigen. "Maar daar zijn nog gesprekken over gaande". Hoewel de marktkooplui in grote lijnen hebben ingestemd met het verplaatsen van de markt, voert de gemeente deze en volgende week nog gesprekken met hen. Tijdens die gesprekken zal de precieze in deling van de groentemarkt op de Botermarkt worden besproken. Dit beeld gaat verdwijnen: de groentemarkt op de Hooglandsekerk gracht. Wel komen hier kraampjes terug (na de rioleringswerkzaamhe den), waar andere waar wordt verkocht. Gedacht wordt aan een antiek of rommelmarkt. (archieffoto) de functie van de openbare ijs baan is achterhaald, maar zei aan de andere kant te menen dat het een aardige traditie betreft. Pe ters zegde toe dat het college van B en W zich over de kwestie zal beraden en dat deze zomer een nota over een en ander zal ver schenen. De openbare ijsbaan aan de Zoeterwoudsesingel. Hoe zinvol is het voortbestaan en hoe zinvol is dit verbodsbord? (archieffoto)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3