'Image van een dure gemeente niet terecht' Oegstgeest: cursisten wellicht ontlasten Warmond wil per se niet met Leiden samenwerken Extraatje voor Leidse en Oegstgeester clubs Warmondse winkeliers rond de tafel !.Del^iir^dn Vrouwendag in de regio Lezers schrijven PAGINA 2 REGIO LEIDEN DONDERDAG 7 MAART 1985 Gemeentelijke studiefinanciering kan worden uitgebreid OEGSTGEEST - Gemeentelijke studiefinanciering voor schriftelij ke en parttime-cursussen behoort wellicht voor het nieuwe school jaar tot de mogelijkheden in Oegst geest. Momenteel wordt bekeken onder welke voorwaarden en tegen welke kosten deze uitbreiding van de bestaande regeling mogelijk is. Het beleid van de gemeente is tot dusver gericht op mensen die een volledige dagopleiding volgen. De gemeentelijke bijdrage wordt slechts verstrekt voor opleidingen die niet door het rijk worden ge subsidieerd. Het bedrag dat maxi maal kan worden ontvangen als te gemoetkoming in de directe stu diekosten, bedraagt duizend gul den. Dit bedrag is een gift Voor het lopende studiejaar heb ben vijf personen om een gemeen telijke bijdrage gevraagd voor een parttime-opleiding. Zij kregen te horen dat op grond van het in de afgelopen jaren gehanteerde beleid zo'n bijdrage uitgesloten is. Een schriftelijk verzoek om ondersteu ning van een parttime-opleiding werd eveneens afgewezen. Dit verzoek bracht echter wel de discussie binnen het college van B W op gang. De rijksoverheid en de provincie hebben hun beleid omstreeks 1980 al gewijzigd en ge ven nu "onder bepaalde voorwaar den" een bijdrage voor schriftelij ke en parttime-cursussen. Ook in Voorschoten gebeurt dit, terwijl in Wassenaar stemmen opgaan dit voorbeeld te volgen. De financiële gevolgen die een uitbreiding van de studiefinancie ring voor Oegstgeest heeft, zyn nog onduidelijk. Het is uiteraard afhan kelijk van het aantal mensen dat in de toekomst een beroep op de nieuwe regeling zal doen. Op het Oegstgeester gemeentehuis ver wacht men een stijging van het aantal als de regeling definitief wordt. Men betwijfelt aan het Wil- helminapark of alle verzoeken ook daadwerkelijk voor honorering in aanmerking komen. Een groot deel van de deelnemers aan schriftelij ke en parttime-cursussen krijgt een tegemoetkoming van het rijk. In deze gevallen hoeven de ge meente en de provincie in financië le zin niet bij te springen. Deze week werd door de politie ke partijen over de wenselijkheid van uitbreiding van de regeling ge praat. Duidelijk werd dat er nog veel meer gegevens op tafel moe ten komen voordat de gemeente raad 'ja' tegen de uitbreiding zegt. Zo wilden de commissieleden we ten welke voorwaarden de provin cie stelt en welke cursussen de steun wel en welke de steun niet krijgen. Ook werden kanttekeningen ge plaatst bij de bijdrage in de vorm van een gift. Enige plaatselijke po litici wilden steunen in de vorm van een renteloos voorschot dat dus moet worden terugbetaald. Te vens gingen er stemmen op om slechts werklozen in aanmerking te laten komen voor de bijdrage voor schriftelijke en parttime-cur- OEGSTGEEST - Een flink aan tal verenigingen en clubs uit Lei den en Oegstgeest heeft te horen gekregen dat ze een donatie voor hun activiteiten krijgen van de Rabobank 'Leiden en Oegst geest'. De bank heeft besloten tot de giften in verband met het 75- jarige jubileum van de bank. In totaal zijn 42 van de 57 ver zoeken om geld ingewilligd. De voorzitter van de jubileumcom missie van de bank, de heer J.J. Thorn, deelde deze week mee welke activiteiten met een maxi male bijdrage van f 1500,- wor den gehonoreerd: de Lionsclub en de buurtgroep Haaswijk voor het ontwikkelen van activiteiten ter financiële ondersteuning van het Sierra Leone-project; het Dorpsberaad Ouderen Oegst geest voor het plaatsen van'éen of meer zitbanken in Oegstgeest; de atletiekvereniging Holland en de hockeyclub Roomburg ten behoeve van de viering van hun 50-jarige jubilea; de Nederlandse Vereniging voor Blinden en Slechtzienden voor het aanschaf fen van een tandem en tenslotte de Ouderensoos Leiden Zuid- West voor het organiseren van activiteiten voor blinden en slechtzienden. Onder de andere verenigingen die een bedrag van minimaal 75,- krijgen, zijn de tafeltennisvereni ging Oegstgeest, die 900,- krijgt voor het organiseren van een ta feltennistoernooi voor de andere sportverenigingen en de Zeever kenners Sagara Satryas die voor hun activiteiten 450,- krijgen. DONDERDAG Leiden PSP-pand - Lange Mare 37a, bijeen komst over sociale zekerheid, 19.30 uur. Gulden Vlies raadscommissie maat schappelijke aangelegenheden, volks gezondheid en cultuur, 20 uur. Haagse Schouw - informatieavond over verzetsmonument in Stevenshof, 20 Filmhuis LVC - Breestraat, film 'Car men' van Carlos Saura, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Los santos inocentes' van Mario Ca mus. 20 en 22.15 uur. Centrale Voorzieningen Gebouw - Cle- veringaplaats, drs. H.A. Meilink spreekt over de interne en externe oorzaken van de voedselcrisis in Afrika, 20 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - vergadering van de commissie openbare werken, 20.00 uur. Het Warmondse winkelbestand staat ter discussie. Volgens een enquête, die de ondernemersvereniging heeft laten houden, wijken nog teveel Warmonders voor hun boodschappen naar elders uit. Algemene klachten en wensen: in het dorp is niet alles verkrijgbaar, de winkels zijn te duur, er moet een weekmarkt komen en één vaste ochtend of middag, waarop de winkels gesloten zijn. De ondernemers zullen zich er in de nabije toekomst driftig mee bezighouden. Aan de vooravond van de presentatie van het rapport hadden we een gesprek met een aantal Warmondse middenstanders. Hoe zien zij de toekomst tegemoet? Kunnen er zaken worden veranderd? Drogist Van Bentem, bakker Oudshoorn, doe-het-zelver Bunders, 'grutter* Heemskerk en slijter Van Rhee gaven hun eigen mening over de winkelsituatie in Warmond. "Warmond heeft ten on rechte .het image van een dure gemeente. Het is al lang niet meer zo erg als tien jaar geleden. De winke liers hanteren hier heus de zelfde prijzen. Er zijn hier en daar verschillen, maar in het hele pakket zal het niet maar weg'T Doe-het-zelf winkelier Bunders zou dat liever vandaag dan morgen nog doen. Zijn collega's eveneens: Warmond is helemaal niet duurder meer, benadrukken ze keer op A ------- keer. Alleen is nog niet alles in het K^k ^at een looP £ót dorp heeft", "Echt winkelen kan hier nu een maal niet. Warmond is daar te klein voor", weet hij. De drogist ziet ech ter mogelijkheden om dit tij te ke ren. "Als het recreatiegebeuren een stuk groter wordt, dan kan het wél. Dat is mijn ideaal". Warmond is vanaf het water al tijd slecht bereikbaar geweest. Nu Koudenhoorn goeddeels is inge richt moet het aantal aanlegmoge- Want zij moet het echt zomermaanden hebben, bekent ze. "Zonder die watersport kan ik echt niet". Het liefst zouden de onderne mers van Warmond gedurende de zomer een mini-Volendam maken. dorp verkrijgbaar. Zoeterwoudse bejaarden raken dagje uit niet kwijt ZOETERWOUDE - Bejaarden in Zoeterwoude zullen hun jaarlijkse 'dagje uit' niet hoeven te missen. De gemeente zal de twee comité's die de bejaardenreisjes organise ren met 2250 gulden subsidiëren. Dit geld wordt gelijkelijk verdeeld over de bejaarden uit het Dorp en die van de Rijndijk. Op 4 juni van dit jaar is het de vijfendertigste keer dat een bejaar denreisje in Zoeterwoude-Dorp wordt georganiseerd. Dit jubileum zal gepaard gaan met een extraatje in de vorm van een boottocht door de Biesbosch. De jaarlijkse busreis zal ook op die dag doorgaan. In Zoeterwoude nemen gemid deld driehonderd bejaarden deel aan de jaarlijkse uitgaansdag. Om dat de gemeente het belangrijk vindt dat deze activiteit doorgaat, zal voortaan jaarlijks bovenge noemd bedrag voor de bejaarden worden uitgetrokken. Strippenkaarten en sieraden weg mijmert mevrouw Van Rhee, "dat zou hier toch ook moeten lukken?" "Een Sneekweek in Warmond, daar streven we naar", doet de 'baas' van het Stationskoffiehuis een duit in het zakje. "En echt, dat duurt geen drie jaar meer". Vooruitlopend op die verlangde drukte zouden de winkeliers al heel blij zijn met een weekmarkt in Warmond. Een wens die ook in de enquête al naar voren komt. Wat de gesprekspartners betreft gaat het om een markt met 'extraatjes' die de Warmonders in eigen beheer ne men. Schier in tegenstelling met die eenvormigheid staan twee menin- Vijf inbraken in Oegstgeest OEGSTGEEST - In dezelfde, buurt van Oegstgeest is de afgelo-. pen dagen vijf keer ingebroken. De politie vermoedt dat het om één dader gaat. De schijnbaar onverza digbare dief is nog voortvluchtig. In een woning aan de Regentesse- laan zijn bloedsporen aangetrof fen. In deze straat werd drie keer in gebroken. Twee keer werd een ruit aan de achterzijde vernield. Beide keren werd niets meegenomen. In de Regentesselaan was onacht zaamheid van een bewoner de oor zaak van een insluiping. De achter deur stond open en een handtas met wat kleingeld en een giropasje werd meegenomen. gen over de sluitingstijden. Irri teert het publiek zich eraan dat er geen vaste sluitingsochtend/mid dag is, de winkeliers willen hele maal niet op één en hetzelfde tijd stip de deuren sluiten. "Nee, want •het voordeel van dit systeem is dat er altijd wel iets open is. Dat is toch juist handig?", zegt één van hen. Verdwenen De winkeliers ademen tijdens het gesprek een positieve 'geest' uit. Ze zien de toekomst in War mond allerminst somber in. Toch besloot de ondernemersvereniging juist tot het houden van een enquê te omdat de resultaten van de win keliers teruglopen. De enquêteruit- slag laat dat zwart op wit zien. Bunders gelooft daarentegen dat er brood te verdienen is in War mond. "Als je tenminste actief be- zigblijft", waarschuwt hij. En dat doen lang niet alle middenstan- Oegstgeest Gemeentehuis, Wilhelminapark - verga dering van de raadscommissie verkeer en vervoer, 20.00 uur. VRIJDAG Leiden Stadhuis - gemeenteraad, afscheid wet houder Schoute, 15 uur, om 16.30 uur, receptie. Buurthuis 't Spoortje - Bernhardkade, activiteiten i.k.v. Internationale vrou wendag, vanaf 9.30 uur tot 16 uur. Leidse Vrouwenraad - Caeciliastraat, open huis, 10-16.30 uur. Zoeterwoudse VOS krijgt extra geld ZOETERWOUDE - De Zoeter woudse stichting Vrouwen Oriën teren zich op de Samenleving (VOS) krijgt vijfhonderd gulden aanvullende subsidie van de ge meente Zoeterwoude. Dit geld zat nog in een gemeentelijk potje dat het rijk heeft ingesteld voor het sti muleren van emancipatiewerk. Zes leden van de VOS-werkgroep gaan voor dit geld kadertrainingen volgen. Bovendien worden aanvul lende activiteiten van de stichting van dit bedrag betaald. In de raadscommissie voor wel zijnszaken betuigden alle verte genwoordigde partijen hun in stemming met de extra subsidie. Het progressieve commissielid A. Warmondse winkeliers op een rijtje. Vlnr doe-het-zelver Bunders, Stationskoffiehuis-man Haverkort, 'grutter- Heemskerk, slijter Van Rhee, drogist Van Bentem en bakker Oudshoorn. ders: "Van oudsher suddert men maar door - er was nooit concur rentie". Van Bentem: "De jongere onder nemers kijken hoe de winkels het elders in de regio doen. Maar ja, die zijn ook in een andere tijd begon nen". "Tien jaar geleden was er vol gens een CIMK-rapport al sprake van overbewinkeling. Als je dan nu kiikt wat er aan winkels is verdwe nen valt het nog alles mee. Een kapsalon, sigarenzaak, grutterij en een kruidenier. Meer niet". Collega Van Rhee: "Natuurlijk is het jammer als er weer eens een winkel in een woonhuis veranderd. Maar je doet er niks tegen. Je moet positief blijven denken". Bunders stelt dat de winkelstraat is afgebrokkeld, ten gunste van een aantal buurtwinkels. "En wat is daar op tegen? Kijk, de gemeen- (foto Holvast) te loopt te gillen dat het winkelbe stand in de Dorpsstraat verpau perd, maar wat doet ze er zelf aan? Als de gemeente iets zou doen, dan kan de Dorpsstraat heel gezellig worden". Hoe? "Bfivoorbéeld door mid den in het dorp een haventje aan te leggen. Gewoon een betere ingang vanaf het water. Want Kouden hoorn i ken al veel verder". sidie vooral was gerechtvaardigd "omdat het bij de VOS-cursus vooral gaat om vrouwen zonder in komen. Zonder subsidiëring zou den veel van deze vrouwen op hun man zyn aangewezen en dat is nu net wat ze niet willen", aldus de PZ-ster. Ook CDA en WD hadden geen problemen met de gevraagde sub sidie, hoewel P. Kremer (WD) over de inhoud van de VOS-cur- sussen opmerkte: "Ik vrees dat ik i begin. Wij den- travestiet moet zijn om mee te kun- i doen aan deze cursussen". Gemeenteraad stuurt motie naar provincie De theatergroep Mei speelt morgenavond i VOORSCHOTEN - In een woning In nabij gelegen Hofbroucker- nale Vrouwendag het stuk 'Afrekenen' in de Muzenhof de Voorschotense Hooghkamer laan werd de afgelopen dagen twee de foto een van de speelsters in actie. hebben inbrekers gisteravond heel wat buitgemaakt: voor 7000 gulden aan strippenkaarten, alsmede sie raden ter waarde van in totaal 10.000 gulden. De dieven kwamen binnen door het forceren van het slot van de achterdeur. Van hen ontbreekt nog elk spoor. keer ingebroken. Een leegstaand pand werd aan de achterkant bin nengedrongen van een ruit. De baar, zodat de schade nog niet kan worden bepaald. Bij een insluiping in deze straat zijn sieraden en geld LEIDERDORP/ZOETERWOUDE/ ontvreemd. De waarde hiervan is VOORSCHOTEN - In drie ge- aan de achterkant bin- de schade nog niet kan nog onbekend. Katten Bij het Wassenaarse Ammonslaan- tje woont een mevrouw, die de ge woonte heeft 's avonds eten te ver schaffen aan alle katten die hier van op de hoogte zijn en voor dit festijn naar haar tuin komen. Het schijnt goed eten te zijn, want vol gens mij hebben onze eigen katten wat dit betreft ook boter op hun hoofd. Een buurman kreeg echter last van het op zijn terrein ontstane kattendorp en belde de Dieren- zorg. Zonder één van de buurtbe- te waarschuwen werden meenten in deze regio worden '75 jaar 8 maart' te bezichtigen, morgen activiteiten gehouden in Verder zijn er diverse informatieta- het kader van de internationale fels en boekentafels met vrouwen- daarop met een val 18 katten ge- vrouwendag. Dit gebeurt extra literatuur. De muziek wordt ver vangen. Die gingen naar Voorscho- feestelijk, omdat de 8 maart-vie- zorgd door een violiste en een pia- ten, alwaar de voortzetting van hun ring dit jaar 75 jaar bestaat. niste. bestaan erg onzeker werd. Dit mag In Leiderdorp wordt de 'vrou- Dezelfde avond vertoont het allemaal zomaar in Wassenaar. wenavond' in het cultureel een- Vrouwentrefpunt in 'Ons Huis' aan Nu vraag ik mij af: als er ergens trum de Muzenhof gehouden. Het het Kosterspad in Zoeterwoude de Vrouwentrefpunt Zoeterwoude film 'Zandy's bride'. De film gaat Hannah, die getrouwd is met WARMOND - De gemeente War mond wil per se niet samenwerken met Leiden. Warmond dient aange sloten te blijven bij het Samenwer- kings Orgaan Bollenstreek (SOB), waar het nu al zit. Wordt Warmond toch bij Leiden gevoegd, dan gaan heel wat persoonlijke contacten tussen burgers en dienstverleners verloren. Immers, in dat geval moeten gemeenschappelijke rege lingen zoals de Schoolbegelei dingsdienst, de Schoolartsen- dienst, Muziekschool en de Maat schappelijke Dienstverlening wor den verlaten. Een motie met die strekking is gisteravond door de voltallige War mondse gemeenteraad onderte kend en vervolgens opgestuurd naar Gedeputeerde Staten, het da gelijks bestuur van de provincie, plus Provinciale Staten. Men wil daarmee kracht bijzet ten aan de wens om bij het SOB te het kader van de Intematio- worden ingedeeld. De provincie Leiderdorp. Op heeft Warmond voorlopig bij Lei- (fotopr) den 'ingelijfd', tot groot ongenoe gen van de gemeente. Men is bang dat men bij de 'grote broer' niets in te brengen heeft. In het SOB zijn dorpen vertegenwoordigd die qua grootte -en dus ook qua stemver- houding- met Warmond overeen komen, zoals Sasenheim, Rijns- burg en Valkenburg. gelingen (muziekschool bijvoor- maakt", oordeelde zij. Over de mo- beeld) opgezet. Het zou zeer nade- tie: "Het is laat, maar niet té laat" lig voor de Warmonders zijn als die Daarmee doelde de WD-woord- samenwerking zou worden verbro ken, zo staat in de motie. Gister avond benadrukten de raadsleden dat nog eens in een speciale verga dering. Warmond heeft zelf officieel nog geen keuze gemaakt, zo benadruk- hopen dat het provinciaal stand- te WD-fractievoorzitter Saris nog punt tijdens die vergadering zal voerster op de vergadering, die de betreffende commissie van de pro vincie deze maand houdt en waar in de samenwerkingsgebieden op nieuw worden bekeken. Raadslid Duijnhoven (PW) zei te eens. Dus heeft de provincie dat al vast maar gedaan. "Maar zo'n keu ze kan beter door de raad dan door meenten erg belangrijk zegt te Gedeputeerde Staten worden ge- den. veranderen. Temeer daar de pro- de eigen mening van de ge- In de theaterzaal is om tien uur i tentoonstelling rond het thema sprake is van een kattenplaag, het dan niet menselijker alle buurt- toont de film 'Zandy's bride* en bewoners ruim van tevoren te Voorschoten wordt de nieuwe Het SOB op zijn beurt wil War mond er ook graag bijhouden als de provincie daadwerkelijk samen werkingsgebieden gaat creëren. Dat is in een vergadering vorige maand nog eens benadrukt. Warmond werkt al vier jaar met het SOB samen en intussen zijn er al heel wat gemeenschappelijke re- waarschuwen, zodat zij hun kat vrouwenruimte in het Cultureel thuis kunnen houden op het mo- Centrum feestelijk in gebruik ge- ment van de razzia, of direct na de nomen, jacht bij de Dierenzorg-auto kun- De avond nen kijken of hun eigen kat zich om half negen met onder de potentiële slachtoffers over het ontstaan bevindt? In dat geval zouden er al- viering. leen echte zwerfkatten pionier in Noord-Californië. Hij verlangt van haar dat ze hard werkt en een zoon baart; zij heeft een ander idee van het huwelijk. In de Muzenhof opent de hoofdrollen: Liv Ullman en Ge- Hackman. De füm begint om Koffieconcert inleiding de 8 maart- Vervolgens, om kwart >eli negen, spelen Marlotte dere wereld geholpen worden en Hasselt en Bernadet Schroder het geen erkende huisgenoten. theaterstuk 'Afrekenen' van thea tergroep 'Mei'. Het stuk gaat over Rob Blóte een bijstandsmoeder die, samen Ammonslaantje 36 met haar kinderen, haar vrijheid Wassenaar. herwint. kwart over acht. Om acht uur vrijdagavond wordt de vrouwenruimte in het cultureel zondag liederen centrum in Voorschoten in ge- zetti< bruik genomen. De avond begint acht uur. Om half negen treedt door pianiste Phyllis Ferwerda. i Debussy in de Leiderdorp- Muzenhof. Hij wordt begeleid de Rotterdamse cabaretgroep 'Ka- Het koffieconcert begint om half baal(t)' op met het programma 'So- een in het centrum aan de Gor- lidariteit'. dijnsingel 4 in Leiderdorp. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) ABONNEMENTEN per jaar, aan huls bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22.10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers 1,00 Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste zatei 16.30-18.00 u (Nabezorging dag ingaan. Indien één maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. (071)123143 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. Betaling 3203571 t.n. Haarlem. Damiate Holding BV HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./BuitenlTEcon.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City. Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2