Architecten spreken van compleet drama binnen hun sector 'Omvang bouwproduktie is onnatuurlijk groot geweest' Reportage Opdrachten blijven uit door bezuinigingen bij overheid Van Andel: Kansen tegenover Vaticaan niet verspelen DONDERDAG 7 MAART 1985 "In de architectenwereld voltrekt zich een 'com pleet drama'. De afgelo pen jaren heeft ruim een op de drie medewerkers zijn baan verloren. En die tragische ontwikkeling zet zich nog steeds onver minderd voort. Uit een re cent gehouden onderzoek blijkt dat dit jaar nog eens 370 arbeidsplaatsen op ar chitectenbureaus zullen verdwijnen". Droeve geluiden klinken op uit de monden van werkgevers en bonden in de architecten-sector. De ernstige werkloosheid binnen de eigen gelederen deed hen onlangs de noodklok luiden bü mi nister Winsemius (volks huisvesting). "Er moeten nieuwe impulsen worden gegeven aan de bouwwe reld. En het is in elk geval geboden dat de bouw bij verdere bezuinigingsron den wordt ontzien", be toogden ze in een brief aan het ministerie. door Conny Smits laten afvloeien. Er kwamen nu eenmaal steeds minder opdrach ten voor de bouw van scholen, ziekenhuizen, kantoren, noem maar op. Zo is de spoeling wel verschrikkelijk dun geworden". Bij Van Oerle/Schrama werd de aandacht daarom verlegd naar opdrachten vanuit de parti culiere sector, de woningbouw. "Maar ook daar raakt de markt eens verzadigd", weet Van Oerle. "In de jaren na de oorlog is er als een waanzinnige gebouwd, maar inmiddels is de behoefte aan nieuwe huizen wel eens inge haald. Ik denk dat pas over een jaar of tien, twintig een verbete ring zal optreden". Het is echter niet de overheid alléén die de nering van architec ten ernstig heeft aangetast. BLHP-bestuurder Moeskops weet dat het ook in het bedrijfs leven voorzichtigheid troef is. Bestuurder Moeskops van de "Al gaat het in het bedrijfsleven Unie BLHP ziet de toekomst weer wat beter, nieuwe fabriek- voor de architectuur somber in. spanden komen er slechts mond- "De situatie zal de komende ja- jesmaat bij. De mensen zijn nog nog verergeren door een te huiverig om te vast op betere groot aantal nieuwkomers. De bouw oefent nog steeds een ze kere magie op jonge mensen uit. Want wat is er nu mooier dan on der je eigen handen een bouw- economische rijden te rekenen". "En dat werkt ook door in de woningbouwmarkt. Particulie ren durven geen hoge hypothe ken te werk te zien verrijzen? Maar het huis en industriële beleggers, die trieste is dat er voor 16.000 stu denten op technische hogescho len, hts-en en mts-en straks nau welijks uitzicht is op een baan". Voornaamste oorzaak van de malaise in de architectenwereld zijn wel de bezuinigingen van de overheid. Moeskops: "De over heid is altijd een grote opdracht gever voor de architecten ge weest. Maar er wordt nu een erg terughoudend beleid gevoerd. Welke gemeente zet nu, met het dalende kindertal, bijvoorbeeld nog een nieuw schoolgebouw neer?" Incasseren De heer Van Oerle van archi tectenbureau Van Oerle/Schra ma in Leiden kan dat beamen. "Door de bezuinigingen van de overheid heeft ons bureau een flinke klap moeten incasseren. De landelijke tendens gaat in ons geval helaas precies op. Want in de jaren tachtig hebben we onge veer een derde van ons perso neel, negen tien man, moeten het moeten hebben van de huur opbrengst van hun projecten, zien zich steeds vaker geconfron teerd met wanbetalingen. Ook voor hen is het voorlopig niet gunstig om nog meer geld in huurwoningen te beleggen". Titel De redding zal dus in eerste in stantie van andere kanten moe ten komen. Aan minister Winse mius hebben de architecten en hun bonden daarom gevraagd om, behalve met het stimuleren van de bouw, ook eens haast te maken met de wet op de archi- tectentitel. Moeskops: "Nu is het zo dat iedereen een bordje op de deur kan spijkeren met 'archi tect', ook al heeft hij nog nooit een tekenpen in handen gehad. Wanneer het beroep van archi tect nu eindelijk eens beschermd wordt, ontstaat er een veel betere concurrentiepostitie ten opzich te van beunhazen". Want hoe groter de leegloop van architectenbureaus, hoe gro ter het aantal mensen dat er in de avonduren zwart wat bijknutselt, zo redeneert Moeskops. "Wan neer je gedwongen bent een an der vak te gaan uitoefenen, wat is er dan leuker dan 's avonds wat bij te verdienen in je eigenlijke beroep? Wanneer ik in mijn om geving kijk, kan ik al zo vier tot vijf mensen aanwijzen die wel even een ontwerpje voor me kunnen maken voor een garage. Daar hoef ik helemaal niet voor naar een architectenbureau". Een tendens die door de heer Belksma van het Leidse archi tectenbureau Kroneman wordt bevestigd. "Het komt steeds va ker voor dat opdrachtgevers niet naar een architectenbureau, maar naar de aannemer toestap pen. Die aannemer is voor een goed ontwerp ook afhankelijk van een architect, maar hij maakt dan vaak gebruik van de dien sten van een ww'er die het voor een appel en een ei doet. Zelfs de overheid, de gemeente, gaat te genwoordig vaak zo te werk". Het bureau waar Belksma werkt, had vijf jaar geleden nog elf mensen in dienst. Nu is hij nog de enige werknemer, terwijl voor een lopende opdracht twee mensen tijdelijk zijn aangeno men. De zaken gaan echter zo slecht dat ook Belksma zelf nu met ontslag wordt bedreigd. "De architecten krijgen vertraagd, maar wel keihard, de klappen van de recessie. Toen er slechte economische tijden intraden, hadden de meesten nog opdrach ten lopen. Maar veel van wat er toen is gebouwd, is leeg blijven staan. En nu kunnen onderne mers die willen uitbreiden die leegstaande ruimte voor een prikje huren". De ontwikkelingen leiden van kwaad tot erger, vindt Belksma. "Want doordat het de architecten zo slecht gaat, hebben ze ook geen kapitaal genoeg om te in vesteren in de toekomst. Wan neer er straks weer gebouwd kan gaan worden, heb je grote kans dat de architect onvoldoende is toegerust om aan de eisen van die tijd te voldoen. Ik vraag me dan ook af of welke stimulans dan ook nu nog enige zoden aan de dijk zet. Volgens my is het al te laat". Unie BLHP-bestuurder Moes Overheid en particulieren geven steeds minder bouwopdrachten. De tekentafels t leeg. i de architecten blijven kops denkt echter dat de archi tecten ook de hand in eigen boe zem moeten steken om het ty te keren. Ze moesten eens wat com merciëler gaan denken. "De meeste architecten plakken zich zelf liever het artistieke dan het commerciële etiket op. En in de praktijk blijkt dat ze daarmee hun eigen glazen ingooien: steeds vaker worden ze alleen ge vraagd voor het ontwerpen, ter wijl dat maar 20 procent van hun werktijd in beslag neemt. Hun andere taken, zoals bestekteke ningen maken en de bouw bege leiden, wordensteeds meer door bouwbedrijven of installatiebu reaus overgenomen". Kranen dicht De heer Brouwer, van het Al- phense architectenbureau Brou wer en v.d. Breggen, erkent dat. "Niet alleen krijgen architecten minder opdrachten, doordat de overheid byna alle kranen heeft dichtgedraaid, maar ook worden de opdrachten beperkter. En wordt wel het volledige dien stenpakket gevraagd, dan moet het altyd zoveel mogelijk op een koopje". Die ontwikkelingen gingen bij Brouwer en v.d. Breg gen ten koste van een zesde van de personeelssterkte. "Maar het klopt dat de archi tecten, en trouwens de bouwwe reld in het algemeen, zich altijd erg conservatief hebben opge steld in zaken als research of het ontwikkelen van nieuwe dingen. Daar is in het verleden veel te weinig in geïnvesteerd. Neem nu de houtskeletbouw, dat is een nieuwe vorm van bouwen waar je, wanneer je commercieel denkt, in moet springen". Volgens de architecten Van Oerle en Belksma is het 'com mercieel denken' echter niet iets waar de architecten nu pas op komen. Van Oerle: "Daar wor den we al een tijdje toe gedwon gen. Want wil je nog opdrachten krijgen, dan moét je wel aan re clame en acquisitie doen. Hoe wel het artistieke aspect van het vak, een verantwoordelijke vormgeving, altijd het eerste doel blijft". Belksma bevestigt dat: "Al jaren proberen we op drachten te veroveren door voor al niet te duur te worden. Lijsten met adviesprijzen voor architec ten, die hanteren we allang niet meer". Bondsbestuurder Moeskops denkt dat de architecten toch nog steeds een imago hebben dat bedreigend voor hen kan zijn: ze zouden weinig rekening houden met de beperkingen van de op drachtgever. "Al is het misschien onterecht, veel mensen denken dat architecten graag duurdere ontwerpen maken dan de op dracht was om meer te kunnen verdienen. Dat beeld zouden ze moeten veranderen, door meer aan public relations te doen, ook in het buitenland, en door hun produkt beter te promoten". De Nederlandse architecten worden namelijk hoog aangesla gen, overweegt Moeskops, en ge nieten ook in het buitenland een goed aanzien. "Er komt zeker een kentering. Wanneer je jaren aan de lijn hebt gedaan, kom je tenslotte altijd op een punt datje alleen nog maar kunt aankomen. Maar het rampzalige is dat tij dens het afslanken veel creatieve en getalenteerde architecten het vak hebben verlaten omdat zij meer brood zagen in andere be drijven. Veel know-how, creati viteit en ervaring vallen daarmee weg". Jan Schuller voorzitter Bouwbond FNV WOERDEN - Sinds maandag is Jan Schuller voorzitter van de Bouwbond FNV. Runa Hellinga sprak met opvolger van Bram Buys. - Bondsvoorzitter worden in een tijd dat het slecht gaat met de be drijfstak en de bond zelf, hoe voelt dat? Jan Schuller: "Werken bij de vakbond is altijd een beetje knok ken geweest. Ook in de jaren toen het nog goed ging in de bouw en we ieder jaar meer loon, meer vakantie en betere arbeidsvoor waarden binnen wisten te halen, moesten we er de mouwen voor opstropen. Sinds '77 is dat veran derd. Van een bond die kon scoren, kwamen we in een verdedigende roL De mensen bedenken zich nu wel vier keer eer ze acties voeren. door Runa Hellinga Je moet de stryd voeren aan de on derhandelingstafel. Maar dat maakt het werk wel boeiend". Schuller kent het vakbonds werk, is er bijna mee opgegroeid. Hij was in zijn jeugd kaderlid van de toenmalige NW-jongerenorga- nisatie Jonge Stryd. Na zijn mili taire dienst werd hij er bezoldigd bestuurder van en sinds 1969 is hij in dienst van de Bouwbond NW. In 1981 werd hij lid van het bonds- bestuur van toen al de Bouw- en Houtbond FNV. De schijnwerpers waren tot nu toe niet op hem gericht, maar dat gold de laatste jaren eigenlijk ook voor zijn bond: "Door de omstan digheden gedwongen zijn we een aantal jaren wat minder op de voorgrond geweest. Vroeger stond ae Bouwbond vooraan in de acties, maar sinds 1977 is dat veranderd. De crisis is in de bouw het hardst aangekomen. Dat had gevolgen voor de actiebereidheid. Maar ik heb goede hoop dat dat weer gaat veranderen. De mensen tolereren het niet meer. In de industrie wordt al wat actie gevoerd. Ook in de bouw staan de werkgevers niet te dringen om op onze voorstellen in te gaan. We zullen wat drang uit moeten oefenen op die stug nee zeggende werkgevers". Zijn er punten waarin het be leid zal veranderen door de nieuwe voorzitter? Schuller: "Ik denk van niet. Het beleid van de bond wordt niet door één man of vrouw bepaald. Wel be reiden we ons als bond natuurlijk voor op de toekomst en bovendien gaan er het komende jaar nog vier mensen uit het bondsbestuur van wege hun leeftijd. "Een verschil tussen mij en Bram Buys is dat hy een groot deel van zijn rijd met internationale za ken bezig was. Ik zal meer nadruk leggen op het betrekken van de le- Jan Schuller: tegen kernwapens, voor Markerwaard. (fotoGPD) den bij het vakbondswerk. Nu ko men er landelijk zo'n drieduizend mensen naar de vergaderingen. Dat moeten er meer worden. Naar aanleiding van het ledenverloop zijn we in oktober '82 gestart met een onderzoek naar de oorzaken. Dat is uitgevoerd door de vakgroep arbeid en bewustzijn van de Uni versiteit van Leiden en zal binnen kort verschijnen". "Duidelijk is dat de afdelingsbe sturen veel actiever moet worden. Zo'n afdeling moet eigenlijk een afspiegeling zijn van de brede or ganisatie die we willen zijn. Leden, maar ook niet-leden, moeten gaan zien dat de bond zich niet alleen maar bezighoudt met de lonen". Schuller is overigens redelijk opti mistisch over het ledenverloop: „Sinds mei vorig jaar hebben we zevenduizend nieuwe leden inge schreven. Er is al een maand ge weest dat we meer leden inschre ven dan er weggingen. Op dit mo ment is het aantal ongeveer sta biel". - De bouw zit diep in het slop. Denkt u dat dit ooit nog zal veran deren? Schuller: "Ik denk dat de om vang van de bouwproduktie en de werkgelegenheid in het verleden onnatuurlijk groot zijn geweest, voor een deel door het inhaalpro gramma na de oorlog. We werden een grote bedrijfstak en dat is toen het slechter ging heel cru terugge draaid. Ik denk dat de omvang van de bouwproduktie eerder nog iets kleiner zal worden, met name in de woningbouw. We zitten met een structurele overcapaciteit". "Er zyn nog steeds driehonderd duizend mensen werkzaam in de bouw, maar er zyn ook honderd- tienduizend werklozen. Zeventig duizend daarvan zullen nooit meer werk in de bouw vinden. Daarom wil de Bouw- en Houtbond dat mensen die nu 55 jaar en ouder zyn, vervroegd met pensioen kun nen. Er blijft dan natuurlijk nog een aantal langdurig werklozen. Daarvoor moeten we oplossingen zoeken zoals terugploegexperi- menten". "We zijn erop uit om de bedrijfs tak gezond te houden. We moeten het karakter wegnemen van een bedrijfstak, waar iedereen in te recht kan als het goed gaat en waar je op straat komt te staan zodra het slecht gaat. Daarom willen we ook de toestroom van jongeren regule ren. De jongeren die nu van de op leidingen komen, moeten eigenlijk allemaal een baan kunnen krijgen. Er is natuurlijk nog steeds werk. De economische groei levert ook nieuwe bouwprojecten op". "Bedrijven gaan weer nieuwe kantoren en fabrieken bouwen. Het Deltaplan is byna af en we zijn dan ook voor de aanleg van de Mar kerwaard op de een of andere ma nier. En dan is er het plan-Water man, het aanleggen van een extra kuststrook van Hoek van Holland tot Den Haag. En in de aanpak van de bodemverontreiniging kan een hoop werk voor de bouw liggen. Ook in de steden ligt er een belang rijke opdracht in de krotopruiming en renovatie". - Wat kunnen we op korte ter mijn van de bouwbond verwach ten? Schuller: "Naast de cao-onder handelingen spelen er nu twee din gen. Ten eerste de plaatsing van kruisraketten. Dat klinkt vreemd, maar als Bouwbond hebben we daar veel mee te maken, omdat on ze mensen straks de bouwwerken en wegen ervoor aan moeten leg gen. Daarom is de Bouwbond in de FNV heel actief om de komst van die dingen tegen te houden". "Als dat niet lukt, zullen we ky- ken of het mogelijk is de bouw zelf tegen te houden, maar dat gaat waarschijnlijk niet. Daarom willen we dat er een ontslagverbod komt voor mensen die gewetensbezwa ren hebben als ze aan een dergelijk project mee moeten werken. In on ze cao-eisen hebben we dat punt ook opgenomen. Als een werkge ver echt geen ander werk heeft en ontslag onvermijdelijk is, dan moet zo'n werknemer tenminste recht krygen op ww en moet het niet, zoals nu, als werkweigering worden gezien". "Het andere punt zijn de verkie zingen. De FNV wil eraan werken dat er volgend jaar een andere re gering komt. Normaal gesproken moet je als vakbond een goede re latie met de regering houden, grote groepen van je leden zijn er van af hankelijk voor hun werk of hun uitkering. Maar deze regering heeft de vakbeweging niet zien staan. Al le alternatieven die we hebben aan gedragen zijn weggevaagd. Het zou rampzalig zijn als deze combinatie nog een termijn zou blijven zitten". De hervormde synode zal, naar het zich laat aanzien, volgende week zelf beslissen of zij nog wil praten over het verzoek om de ontmoeting met de paus op nieuw in overweging te nemen. Technisch was het voor het syno- debestuur, dat de agenda voor de voorjaarsvergadering al had vastgesteld, niet meer mogelijk, dit verzoek van onder anderen het synodelid dr. K. Blei (Haar lem) alsnog op de agenda te zet ten. "Onder druk van de omstan digheden en gezien de actualiteit van het verzoek is het tamelijk reëel, dat deze procedure zal worden gevolgd", zei de secreta ris algemene zaken, dr. A. de Kuiper, desgevraagd. Dr. Blei vindt, dat de Hervorm de Kerk na de benoeming van mgr. Ter Schure tot bisschop van Den Bosch alsnog moet afzien van deelneming aan de oecume nische ontmoeting met de paus in Utrecht. Dr. C. P. van Andel - namens de Hervormde Kerk lid van het oecumenische comité 'Pausbe zoek' - zei daarvan, dat dr. Blei de bedoeling van deze ontmoe ting niet goed heeft begrepen. "Wij willen de paus juist duide lijk maken, op welke manier wij met de rooms-katholieken sa menwerken en welke openingen er naar onze mening moeten ko men. Terwille van de goede ver houdingen en de oecumenische samenwerking op verschillende niveaus mogen wy niet afwezig zyn". Omdat voor het contact tussen de paus en 4e Nederlandse ker ken maar veertig minuten zijn uitgetrokken, zou het, volgens Van AndeL, wel heel weinig voor stellen als die ontmoeting geen gevolg zou krygen. Naar het voorbeeld van de Engelse ker ken heeft de Hervormde Kerk daarom als voorwaarde gesteld, dat na het pausbezoek met Vati caanse autoriteiten kan worden gesproken. Van Andel beschouwt de be noeming van Ter Schure in Den Bosch niet als een nieuw ele ment in de ontwikkelingen bin nen de rooms-katholieke kerk provincie. "Eerder zijn Gijsen, Simonis, Bomers en Bar al be noemd. Ik zie geen enkele reden om na de bepoeming van Ter Schure op het aanvaarden van de uitnodiging terug te komen. Zouden wij dat doen, dan zou den we heel duidelijk kansen te genover het Vaticaan verspelen". Praten met CDA. De CDA- top, onder leiding van voorzitter Bukman, en het moderamen (be stuur) van de gereformeerde sy node hebben gisteren met elkaar gesproken. Een gereformeerde woord voerder verklaarde na afloop, dat deze party en het synodebestuur nogal van mening verschillen over de middelen waarmee de Nederlandse overheid de Zuid- afrikaanse apartheid zou moeten bestrijden. Volgens het kerkbe stuur zijn er steeds meer signa len die wijzen op een onafwend baar bloedbad in dat land. Daar om pleit het met klem voor een olieboycot en een oproep tot des- investering door de Nederlandse regering. Het CDA daarentegen ziet de laatste tijd 'enige verbetering' in Zuid-Afrika, onder mèer in de opkomst van de zwarte vakbe weging en enkele concessies van premier Botha aan niet-blanken om in blanke gebieden te wonen. Volgens Bukman zitten er vol kenrechtelijk nogal wat haken en ogen aan de gereformeerde wensen. Bovendien vindt het CDA, dat de Nederlandse over heid al in veel opzichten doet "wat betamelijk is". Ook de euthanasie was onder werp van gesprek. Van gerefor meerde kant werd erop gewezen, dat het lyden van veel sterven den wordt verlengd als gevolg van medische ontwikkelingen in de laatste tien jaar. De delegaties waren het erover eens, dat de ko mende discussie niet uitsluitend gevoerd mag worden vanuit het gezichtspunt van de zelfbeschik king van de mens. Afwijzing. De rooms-katho lieke bisschoppen hebben voor de tweede keer een verzoek afge wezen om mee te doen aan het 'Multidisciplinair centrum voor kerk en samenleving' (MCKS), dat actief is 'in het niemandsland tussen geloof en ethiek een de ene .en wetenschap en techniek aan de andere kant'. Reden voor de bisschoppen is, dat er in hun kerk al organen zijn die zich be zighouden met vragen over ge loof en wetenschap. Zij advise ren het centrum, samenwerking te zoeken met onder andere het Katholiek Studiecentrum in Nij megen en de Katholieke raad voor Kerk en Samenleving. Het centrum - 'trefpunt voor geloof en wetenschap met het oog op een hoopvolle wereld' - werd in 1982 opgericht. De her vormden, gereformeerden, lu- thersen, doopsgezinden, remon stranten, oud-katholieken en quakers ('Genootschap der Vrienden') zijn er nu in vertegen woordigd. Het heeft van de ker ken voorlopig nog voor één jaar financiële toezeggingen gekre gen. In deze periode zullen de ac tiviteiten van het centrum wor den bekeken. Kwestie Amersfoort. De classis Amersfoort van de Christelijke Gereformeerde Ker ken heeft een commissie be noemd die de problemen rond de Amersfoortse predikanten T. Harder en J. J. Rebel moet pro beren op te lossen. De twee pre dikanten hebben, volgens een meerderheid van de classicale vergadering, een te ruime visie op abortus. Harder is bestuurs lid, Rebel is predikant van het protestants-christelijke zieken huis 'De Lichtenberg'. Zij advi seerden de directie van het zie kenhuis, een abortusvergunning aan te vragen. De nu gevormde commissie bestaat uit de predikanten J. Oosterbroek (Harderwijk), J. W. Schoonderwoerd (Soest) en A. Stehouwer (Nijkerk) en een ou derling. Deze mannen zullen niet alleen praten met de twee domi nees, maar ook met de kerkeraad van Amersfoort, die achter hen staat. De classis wilde haar besluit om de beide predikanten te 'ver manen' niet terugnemen. Wel heeft zij haar besluit opgeschort in afwachting van het resultaat van de gesprekken. De commis sie moet zo mogelijk vóór 10 april, als de classis opnieuw over deze zaak'vergadert, verslag uit brengen. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Ter Aar J. Quist Tange-Alteveer; aangenomen naar Oosterwolde (Fr.) E. J. Struif Zuidhorn; bedankt voor Wijk (bij Heusden) L. Ruygrok Bruchem-Kerkwijk, voor Hat- tem J. Quak Vianen. Gerefor meerde Kerken: aangenomen naar Schipluiden kandidaat R. Dekker aldaar. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Bos koop R. Boogaard Leiden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19