'Het verhaaltje is uit Henk van Spanje redder in de nood verlengt verblijf bij Bayern met goal Fortuna ondanks 3-0 nauwelijks minder dan Everton FIFA sluit Iran uit van WK-deelname Oefenduel Neeskens in tweede Höness Tafeltennisteam handhaaft zich Feyenoord met Cruyff naar Arabië Schoenaker: 'Ilc heb niet geslagen' DONDERDAG 7 MAART 1985 SPORT PAGINA 13 MUNCHEN - Dieter Höness heeft zyn voetballeven bij Bayern Mün chen gisteravond met tenminste een half jaar verlengd. De, na zeven trouwe dienstjaren, afgeschreven spits maakte in het Europa Cup II- duel tegen AS Roma de verlossen de tweede treffer voor de Beierse 'Mannschaft'. Met de 2-0 overwin ning lonkt Bayern München op zichtig naar een plaats in de halve finales. Behalve Everton zijn ook twee Oosteuropese ploegen daar voor in de markt: Dynamo Dres den (3-0 winst op Rapid Wien) en Dynamo Moskou (0-0 bjj Larissa). Bayern München, negen jaar ge leden voor het laatste winnaar van een Europese beker, speelde het spel tegen AS Roma geconcen treerd en agressief. Libero Augen- thaler en middenvelder Matthaeus spoorden hun teamgenoten aan tot veel druk op het doel van Tancredi. Augenthaler persoonlijk zette Ro ma, in München aangevuurd door dertigduizend landgenoten, op achterstand. Een minuut voor tijd richtte hij van 25 meter in de bo venhoek (1-0). Na rust verweerde Roma, vorig jaar verliezend finalist in het toernooi van de landskam pioenen, zich enige tijd sterk. To- ninho Cerezo, de Braziliaanse in ternational, liet zich eindelijk van zijn goede kant zien. Na een kwar tier nam Bayern het initatief weer over. Doelman Tancredi stopte veel, maar was dertien minuten voor tijd kansloos, toen Höness zijn uitstekende duel bekroonde met een doelpunt. Höness speelde de Italiaanse doelman uit en"*druk- te de bal van korte afstand over de lijn. Het was de twintigste treffer van de Westduitser in het Europa- Cupvoetbal. Europa Cup I Een kostbare treffer van Steve Nicol, enkele minuten voor tijd, heeft Liverpool goede papieren be zorgd voor het bereiken van de hal ve finale van het bekertoernooi der landskampioenen. Austria Wien werd in het Hannapi-stadion in Wenen op 1-1 gehouden. Bordeaux viel voor eigen pu bliek tegen. Het Franse kam pioenselftal, met het sublieme middenveld, kwam tegen Drvjepr niet verder dan 1-1. Juventus nam in Turijn voldoende afstand van Sparta Praag (3-0) om met een ge rust hart aan de return te kunnen Sriekse titelhouder Panathi- naikos heeft zich in Zweden van goede uitgangspositie verzekerd om via IFK Göteborg de halve fina les te bereiken. Panathinaikos won het eerste duel met 1-0 dankzij een door Dimitrios Saravakos in de 50ste minuut benutte strafschop. In de resterende tijd probeerden de Zweden nog van alles, maar Pa nathinaikos, dat in de finale van 1971 van Ajax verloor, bleef zelfs met tien man overeind. Bij de ploeg, die in de eerste ronde Feye- noord uitschakelde, werd Tarasis door de Schotse scheidsrechter McGinley namelijk uit het veld ge stuurd. Wernersson kreeg even eens de rode kaart, maar toen had het laatste fluitsignaal al geklon ken. De Zweed werd na afloop be straft toen hij de arbiter uitschold. Behalve twee rode, deelde de gulle Schot ook nog zeven gele kaarten uit. UEFA-Cup De doelpunten waren in de eer ste kwartfinale-wedstrijden van het toernooi om de UEFA-beker woensdagavond duur. Real Madrid kwam in Londen bij Tottenham Hotspur wel erg goedkoop aan zijn winnende treffer omdat Steve Per- ryman na een kwartier de bal in ei gen doel werkte. Zeljeznicar uit de Olympische stad Serajewo lijkt de beste kansen te hebben zich te plaatsen voor de halve eindstrij den. De Joegoslaven zegevierden in hun thuiswedstrijd tegen Dyna mo Minsk met 2-0. Inter versloeg in Milaan FC Köln met 1-0 (doelpunt Causio) en Manchester United gaat over veertien dagen naar het Hon gaarse Videoton met een voor sprong van 1-0 dankzij een goal gis- teravod van Frank Stapleton. 'S-GRAVENDEEL (GPD) - Via een sluiproute heeft het Nederlands tafeltennisteam degradatie uit de superliga kunnen afwenden. De noodzakelijke winstpartij tegen Enge land voerde Oranje gisteravond met een uiterste krachtsinspanning uit. Henk van Span je, die in de vorm van zijn leven verkeerde, maakte tegen Carl Prean het beslissende punt. Voor duizend uitzinnige toeschouwers in sporthal De Schenkel in 's-Gravendeel verze kerde de NTTB-delegatie zich via een 4-3-zege van nog een jaar Europees toptafeltennis. Dieter Höness werkt de voor Bayern zo bevrijdende 2—0 achter Roma-keeper Tancredi. Zelfs de grootste optimisten bin nen de NTTB hadden niet met die mogelijkheid rekening gehouden. Vorig jaar tijdens de promotie naar de superliga stond immers één feit vast: slechts een wonder zou Ne derland in de hoogste Europese klasse kunnen houden. Vier neder lagen op een rij loodste de formatie van Bert van der Helm pijlsnel naar de uitgang, en bevestigde aan vankelijk de gedachte dat Oranje, ondanks Bettine Vriesekoop, te weinig kwaliteit in zich herbergde. Een nimmer voor mogelijk ge houden winstpartij tegen Polen deed het weer evenwel volledig omslaan. Het uit het Oostblok mee genomen zonnetje inspireerde de Nederlandse tafeltennissers tot een grootse dadendrang. Niet het kansloos geachte Oranje, maar En geland werd gisteravond in 's-Gra- (foto epa). vendeel uitgejouwd. De overwinning was volledig te danken aan de klasse van Bettine Vriesekoop en een onverwachte opvlieger van Henk van Spanje. Waar bondscoach Bert van der Helm had gehoopt op Anne Vlieg (die dus twee partijen verloor), bleek de 20-jarige international de redder in nood van de NTrB. Al in de tweede partij presenteerde de jongste Van Spanje het publiek een daverende verrassing door de nummer acht van Europa, Des- mond Douglas, het zwijgen op te leggen. In de slotpartij van de avond had Van Spanje tegen Carl Prean, de 17-jarige winnaar van de jeugd-top-twaalf, de beslissing in handen. Op overtuigende wijze gaf de familie-benjamin van zijn pro gressie bUjk. Na een jaar Engels tafeltennison- derwijs, volgt hij dit seizoen de Zweedse school. Die heeft Henk van Spanje duidelijk goed gedaan, LIVERPOOL (GPD) Wout Holverda sprak naderhand keihard uit, wat zijn collega's van Fortuna-Sittard dachten, maar niet zo direct wilden verwoorden. „Het verhaaltje is uit", stelde de spits van de Limburgse formatie gister avond zonder omwegen vast, na de 3-0-nederlaag bij Ever ton in Liverpool. „We maken thuis natuurlijk nooit van zijn leven vier goals tegen dit team. Daarvoor is het te sterk en te agressief. We kunnen alleen nog proberen er in Sit- tard iets moois van te maken voor het publiek, maar voor ons is het toernooi om de Europa Cup bijna afgelopen". Een voorspelling waarvoor je be paald geen profeet hoeft te zijn. In het eigen stadion, dat overigens al lang is uitverkocht voor die datum, mag Fortuna Sittard op 20 maart trachten op waardige wijze af scheid te nemen van het Europa Cup Il-gebeuren. Of die laatste po ging nu wel of niet slaagt; op voor hand staat vast dat de provincie club met opgeheven hoofd van het internationale toneel kan stappen. Niet alleen hield de bescheiden middenmoter de eer van het Ne- Speelster SJZ vliegt arbiter in zn huren LEIDEN - SJZ-speelster J. de Ruiter riep gisteravond in de Groenoordhal op merkwaar dige wijze de Leiderdorpse zaal voetbalscheidsrechter Volwater ter verantwoording. Ruim na afloop van de topper in de vrouwenklasse tussen Zwarte Wolf Sport en de favo riete Zoeterwoudse vereni ging, bleek zij de teleurstel ling over het verloop van bet duel nog niet van zich te heb ben afgespoeld. Terwijl de ar biter vanaf de balustrade vol belangstelling het interregio nale duel tussen Lugdunum en Ju/de Singel volgde, werd hij plotseling op zijn schouders geklopt. Eenmaal omge draaid, werd hij door de SJZ- speelster in zijn haardos ge grepen en recht in het gezicht gezegd hoe zij over de scheids rechter zelf dacht en over diens optreden eerder op de avond ("Je bent een... en flui ten kun je ook niet"). Scheidsrechter Volwater maakte rapport op van dit in cident. De Zoeterwoudse speelster weigerde echter een duplicaat van bet straffenfor- mulier in ontvangst te nemen. De strafcommissie heeft nu bet laatste woord... derlandse voetbal het langst hoog in Europa, maar de manier waarop dat gebeurde dwong ook nog eens alom respect af. Van het Deense Kopenhagen, via het Poolse Kra- kau, tot in Liverpool. „Fortuna heeft lang heel knap verdedigd", gaf de zichtbaar opge luchte Evertön-manager Howard Kendall als compliment mee. En terecht. In de stad waar nu einde lijk een museum voor The Beatles is ingericht, lieten de Limburgers zich bepaald niet met de muziek meesturen. Integendeel. De 3-0 door een hattrick van Andy Gray mocht uiterst geflatteerd heten en kwam alleen tot stand door per soonlijke fouten. Technisch en vooral taktisch was het team van trainer Bërt Jacobs nauwelijks minder dan de gevreesde oppo nent, die op eigen grond dit sei zoen eerder gerenommeerde for maties als Manchester United en Nottingham Forest met 5-0 de oren waste. „En zelfs 3-0 was niet nodig geweest", kon Jacobs naderhand naar waarheid opmerken. „Er zijn toch minstens twee onnodige goals gevallen. Vooral de eerste kwam lullig tot stand en daardoor knapte er iets". Dat kon hij wel stellen. De gehe le eerste helft had Fortuna de Brit se tempomachine ontregeld en ten slotte zelfs afgezet. Gediscipli neerd, zeer koel (Thijssen!) en moe dig hadden de elf voetballers uit Sittard 25.782 zingende kijkers in Goodison Park stil gekregen. Via een strikte mandekking in het cen trum, twee vooruit geschoven vleugelverdedigers (Maessen en Suvrein) op de teruggetrokken spelende Sheedy en Travor Ste ven; sterke middenvelders en de twee vleugelspitsen Holverda en Van Well, die de backs aan hun plek bonden. Andy Gray scoort de eerste van zijn drie goals tegen Fortuna. Keeper Van Gerven verleende hem daarbij enige hulp, bewaker Koevermans komt te laat om de fout te herstellen. (foto anpj. Op die manier was de speelruim te beperkt gemaakt en werd waar mogelijk de tegenaanval gezocht. Everton was volkomen van slag ge raakt door die on-Engelse speelwij ze. „Die jongens wisten echt niet meer wat ze moesten doen", kon de ijzersterke Frans Thijssen triomfantelijk terugkijken op die wedstrijdfase. „Vooraf had ieder een op een groot verschil gere kend, maar in de rust geloofde nie mand meer dat het nog 3-0 zou worden. Ze vielen me ook zwaar te gen. Alles was zö Voorspelbaar. Ze hadden het ook zeer moeilijk ge kregen als die eerste goal niet was gevallen". Maar die viel wel. Vlak na het pauze-applaus voor Fortuna, op een ongelukkig tijdstip, door onge lukkige acties van spelers die het team voordien hadden gedragen. Anne Evers kopt de bal verkeerd weg, doelman André van Gerven liet het speeltuig los na een schot van Peter Reid en Andy Gray ont snapte aan Koevermans. Zevenen veertig minuten lang had de Engel se spits onder diens plak gezeten, ondanks al zijn intimidatiepogin gen. Hij had Koevermans geschopt en geslagen, voor de ogen van scheidsrechter Sostaric uit Joego slavië; het had niets uitgehaald en opgeleverd. Geen geel en geen mo gelijkheden. Eén kans had Everton zich maar kunnen creëren in de eerste helft (Paul Bracewell schoot over), Fortuna had er via Van Well ook een gekregen, plus een paar in directe mogelijkheden waarbij net geen gebruik kon worden gemaakt van fouten. Andy Gray sloeg bij het eerste missertje meedogenloos toe en strafte ook de navolgende fouten van Schrijnemakers en Koevermans af. En dat typeerde het zwaar geflatteerde verschil. Schuld Aanvankelijk had hij „alleen maar gelachen om die intimidatie pogingen, want het viel me nog mee wat hij allemaal deed", later zat Wim Koevermans er uitgeteld bij. Hij nam alle schuld op zich. „Want het gaat om het voorkomen van doelpunten en als jouw man er dan drie maakt, hoef je daar dus niet verder over te praten". Zijn trainer en medespelers deden het wel. Jacobs wist nog wel wat ande re factoren op te noemen: „We heb ben zowat tweeënhalve maand niet gevoetbald en als je dan in zo'n ge weld terechtkomt, gaat zich dat wreken. Dan verslapt de concen tratie door moeheid en dat gebeur de in de tweede helft. De druk werd groter, Everton verhoogde het speelritme en de agressie en we konden nog maar weinig uitvallen. In zo'n situatie kun je dat soort lul lige goals tegen krijgen". „Zonde, doodzonde", verzuchtte Frans Thijssen, die met Schrijne makers uitblonk bij Fortuna en vaak goedmaakte wat libero Chris Dekker in de opbouw fout deed. „We hadden het op het midden veld in handen en dan gaat het op zo'n manier nog mis. Zonde, want we hadden voor een sensatie kun nen zorgen, maar dit is te veel. Want ook hier in Engeland blijft Everton uit en thuis gewoon win nen. Dus dat kan niet meer". Voor Wout Holverda is het Euro- pa-Cupavontuur nu al afgelopen. Hij kreeg gisteravond na Krakau zijn tweede gele kaart (opnieuw wegens protesteren) en zal er in de return in Sittard dus niet bij zijn. Hem rest slechts de herinnering aan een waardige tournee door Eu ropa. „Ach, het kon ook niet: we zijn maar semiprofjes en zij spelen twee, drie keer in de week. Het is mooi geweest. En we zijn niet afge-. gaan, want dit is een vreselijk ver tekende uitslag, maar inhalen kun nen we het nooit meer. Het ver haaltje is definitief uit". hetgeen hem inmiddels de 30ste plaats op de Europese ranglijst heeft opgeleverd. Nog nooit prijkte een tafeltennisser uit Nederland zo hoog op de hitladder. Tegenvaller Zelfs Bert van der Helm niet, die zijn pupil in sporthal De Schenkel in de armen sloot. De debuterende coach moest heel lang wachten voordat hij tot felicitaties kon over gaan. Van der Helm had verwacht dat de zege eerder gestalte zou krij gen, maar de door hem opgetrom melde Anne Vlieg bleek een tegen valler. Desmond Douglas en Carl Prean konden niet door de 28-jari- ge Groninger worden bedwongen. Niet Anne Vlieg, maar Henk van Spanje kreeg tegen Douglas, die zijn laatste jaar afwerkt in de West- duitse competitie, de geest. De En gelsman werd kansloos via 21-19, 21-12 van de tafel geveegd. Bettine Vriesekoop putte er inspiratie uit en zette de zwakke Alison Gordon (21-9,21-9) aan de kant. De misstap die de gebroeders Van Spanje maakten tegen het duo Douglas- Prean werd door Vriesekoop en Henk van Spanje snel goedge maakt. Waarna Henk van Spanje tegen Carl Prean het lot van Oranje in handen kreeg gedrukt. De ex-Gel derlander kweet zich voorbeeldig van zijn taak, bleek de spanning uitstekend aan te kunnen en lood ste zijn team uiteindelijk door de sluiproute. ROB ONDERWATER ZÜRICH (SID/DPA) - Iran is door de internationale voetbalbond (FI FA) uitgesloten van verdere deel neming aan de strijd om het we reldkampioenschap van 1986 in Mexico. De FIFA besloot dit giste ren in Zürich omdat het land wei gert zijn kwalificatie wedstrijden voor de Aziatische-voorronde te gen Bahrein en Zuid-Jemen op neutraal terrein te spelen. De regle menten van de internationale voet balbond schrijven voor dat landen die officieel in oorlog zijn, hun duels niet in eigen land mogen af werken. De Iraanse bond heeft protest aangetekend tegen het be sluit. In een andere groep moeten ook Irak, dat in oorlog is met Iran, en Libanon hun thuiswedstrijden op vreemde bodem spelen. De twee naties hebben dat besluit van de FIFA wel geaccepteerd. GRONINGEN (GPD) - Johan Neeskens heeft voor het eerst in wedstrijdverband voor FC Gronin gen tegen een bal getrapt. Omdat dinsdagavond zijn geplande „de buut" kwam te vervallen door de afgelasting van de vriendschappe lijke wedstrijd tegen het Deense Lyngby, liet oefenmeester Han Berger hem gisteravond opdraven in het tweede elftal, dat oefende te gen de Groninger jeugdselectie on der 18 jaar. Hoewel de reserves van de profclub met 6-0 wonnen, was het aandeel van Neeskens nog ge ring. Als centrale middenvelder pro beerde Neeskens enkele malen te jagen, maar door het gebrekkige samenspel met de hem onbekende ploegmakkers en de bij hem niet aanwezige scherpte, zette dat wei nig zoden aan de dijk. Het ligt in de bedoeling dat Nees kens zondag zijn competitiedebuut maakt in de thuiswedstrijd tegen PEC Zwolle. ROTTERDAM (GPD) - Johan Cruijff heeft zich bereid verklaard om volgende week woensdag weer voor Feyenoord in actie te komen wanneer de Rotterdammers een bliksembezoek afleggen aan Saoedi-Arabië. Als tegenstander fungeert Al-Ahli, winnaar van de Golf Soccer Cup. De Rotterdam mers vertrekken dinsdag, spelen woensdagavond en keren donderdag weer naar huis terug. Zondag volgt dan de competitiewedstrijd uit tegen Haar lem. Secretaris Fred Blankemeijer werd drie dagen geleden via prins Khaled benaderd voor dit duel dat in het teken staat van het afscheid van een van de spelers van Al-Ahli: „Maar vraag me niet naar de naam van de man", aldus Blankemeijer. „Men liet weten het zeer op prijs te stellen wanneer Feye noord volgende week naar Saoedi-Arabië zou kun nen afreizen. In overleg met de technische staf heb ben we besloten op de uitnodiging in te gaan. Met name voor de spelers lijkt het ons een leuk verzetje, je doorbreekt de sleur weer eens. Voor het geld doen we het in ieder geval niet, we verdienen er wat aan, maar zeker geen gigantisch bedrag". Ook aan het verzoek van prins Khaled om Johan Cruijff mee te laten spelen kon worden voldaan. Cruijff reageerde bijna onmiddellijk positief. De Rotterdammers zullen ruim zes uur in het vliegtuig moeten doorbrengen voordat zij dinsdag in Saoedi- Arabië c ROTTERDAM/DEN BOSCH (GPD) - Dick Schoenaker ver wacht dat de rode kaart die hij, evenals Ton Pattinama van FC Den Bosch dinsdagavond heeft gekregen van scheidsrechter Henk van Ettekoven, naüwelijks of geen consequenties zal heb ben. De aanvoerder van Ajax die er na het duel in Den Bosch het zwijgen toe deed („Ik wist niet wat er in het rapport zou ko men") merkte een dag later op dat hij uiterst verrast was toen hij hoorde dat Van Ettekoven hem had zien slaan: „Dat is hele maal niet zo. Pattinama heeft mij trouwens ook niet geslagen". De twee rode kaarten werden kort voor rust uitgedeeld toen Van Ettekoven constateerde dat „Schoenaker zijn elleboog in de maag van Pattinama duwde en Pattinama vërvolgens hetzelfde deed bij Schoenaker". Volgens Schoenaker is dat echter onjuist: „Ik moet dat ont kennen. Ik ging in duel met Pat tinama. Toen die de bal kreeg probeerde ik die van hem af te pakken. Opeens stonden er een paar andere spelers bij ons. Patti nama stond met zijn rug naar mij toe. Ik liep achter hem aan. Hoe kan ik hem dan een stomp in zijn maag hebben gegeven? Schoenaker, die eenmaal eer der van het veld werd gestuurd („Dat was vijfjaar geleden tegen Roda JC") weet zich gesterkt door videobeelden van de wed strijd. Daarop is het incident dat door Van Ettekoven is gezien niet waar te nemen. De video banden zullen door Ajax en Den Bosch, die een mondelinge be handeling van de strafzaak wil len, worden gebruikt om het 'on gelijk' van Van Ettekoven aan te tonen. "Wanneer de strafzaak zal die nen is nog niet bekend. Volgens de secretaris van de tuchtcom- missie. De Min, zal dat waar schijnlijk pas volgende week zijn: „De clubs hebben vanaf dinsdagavond driemaal vieren twintig uur de tijd om een mon delinge behandeling van de strafzaak aan te vragen. Dat hoeft echter niet te betekenen dat Schoenaker en Pattinama dan voorlopig niet gestraft zullen worden.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13