Deetman: lijst met vragen noodzakelijk Waartoe zijn wij op aarde? Verzet mijnwerkers zakt in CDA wil nieuwe duur alimentatie wijzigen Beurs Amsterdam Blik in de weekbladen DONDERDAG 7 MAART 1985 PAGINA 11 ZWEELOO (GPD) - Minister Deetman (onderwas en weten schappen) is op geen enkele wijze van plan de voorgestelde vragen lijst voor privé-gegevens van ou ders van schoolgaande kinderen bij te stellen. Als er protesten tegen de vragenlijst blijven komen komt er geen extra geld voor nieuwe leerkrachten. Dit zei de minister gisteravond tijdens een CDA spreekbeurt in Zweeloo De bewindsman zegt de volledi ge privacy van ouders te kunnen garanderen. "We hebben aanwij zingen aan de scholen gegeven hoe ze met die gegevens moeten om gaan". Als de vragenlijsten niet doorgaan weet Deetman niet meer hoe je aan scholen met veel kinde ren uit culturele minderheden en in achterstandsgebieden extra leerkrachten moet toekennen. "Al- Steun voor HP DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman (WVC) heeft publieke lijk aangedrongen op steun voor het noodlijdende opininieblad Haagse Post (HP), maar het Be drijfsfonds voor de Pers heeft nog geen beslissing genomen over een krediet aan dit weekblad. Op dit ogenblik onderzoeken de Nationale Investeringsbank en het bestuur van het fonds of de HP in aanmerking komt voor een kre diet. Het blad verkeert momenteel in een onzekere financiële situatie. leen de scores kunnen aangeven of men voor extra faciliteiten in aan merking komt". De gevraagde gegevens aan de scholen hoeven niet naar het de partement gestuurd te worden. Als het ministerie een controle wil uit voeren zal ze daarvoor de onder- wij sinspecteur aanroepen of een plaatselijke accountant. "Beide hebben vanzelfsprekend een ge heimhoudingsplicht", zegt Deet- De bewindsman verbaast zich over het feit dat men zulke zware protesten heeft tegen de vragenUj- sten. „We doen de laatste jaren niet anders dan het opvragen van gege- Moedermavo Onder cursisten in het avondon derwijs en de moedermavo's is eni ge onrust ontstaën door het plan van minister Deetman de cursus gelden voor niet-leerplichtigen per 1 augustus aanzienlijk te verhogen. Verhoging van de cursusgelden voor het dag-avondonderwijs zal dramatische gevolgen hebben voor het zogeheten tweede-kansonder- wijs aan volwassenen. Zo reageren de Vereniging van Avondscholen en Avondscholengemeenschappen in Nederland (VAN) en de Vereni ging van Rectoren en Docenten in het Avondonderwijs (VREDA) op het plan van minister Deetman. De verenigingen vrezen dat voor al de deelneming van vrouwen aan het deeltijdonderwijs drastisch zal verminderen. Zeven van de tien cursisten zijn vrouw. Een en ander zal volgens de verenigingen ook ernstige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid in het dag- avondonderwijs, dat op het ogen blik 130.000 cursisten telt Collegegeld Wie zich voorbereidt op de offi ciële toelating als student en alvast als toehoorder aan universiteit of hogeschool is gaan studeren, hoeft niet meer dubbelop inschrijvings- en collegegeld te betalen. Minister Deetman heeft hiertoe besloten na overleg met de besturen van de in stellingen voor wetenschappelijk onderwijs. De toehoorders moeten inschrij vingsgeld betalen plus de helft van het collegegeld. Worden ze in het zelfde studiejaar nog als student toegelaten, zodat ze ook examens kunnen afleggen, dan moesten ze opnieuw betalen. Door het besluit van de minister hoeven ze in het vervolg niet méér bij te betalen dan de andere helft van het college geld. -'Mantissa' door John Fowles. Een man ontwaakt in ziekenhuis. Hij weet niet hoe hij daar is gekomen, wie hij is. Hij krijgt een heel wonderlijke 'behande ling' van de vrouwelijke arts en de ver pleegster. Hoewel erotiek daarin een al lesbepalende plaats inneemt is het in handen van Fowles bepaald geen plat vloerse verhaaltje. Integendeel. Goos- sens, prijs 27,50. - 'Armance', roman van Stendhal. Een herdruk van deze uit 1826 daterende ro man, waarin impotentie centraal staat hoewel het in die tijd natuurlijk niet met name genoemd kon worden. 'Enkele scènes uit een Parijse salon', deze on dertitel geeft de sfeer de sfeer waarin de auteur zijn hoofdpersonen plaatste. Een gave exponent van negentiende-eeuwse literatuur. De Arbeiderspers, prijs 37,50. - 'Tonkie in de wildernis', door Alet Schouten met tekeningen van Kees van Scherpenzeel. Voor kinderen- van acht jaar en ouder. Fontein, prijs 19,50. - 'Wereldkampioen', korte stukjes over de strijd om de regenboogtrui van 1927 tot en met 1984. Uiteraard met vele foto's. Auteur Wim van Eyle heeft met deze verzameling de wielerenthousias- ten een leuk bezit bezorgd. Fontein, prijs 24,50. 'Er moet nodig eens gelucht worden'. Judy van Emmerik neemt een aantal li teraire mandarijnen van nu op de kor rel. Fel, vitaal en met de nodige humor analyseert ze auteurs als Rudy Kous broek, Gerrit Komrij, Maarten 't Hart, Boudewijn Büch, Adriaan van Dis, A.J. Dunning en anderen. Novella, prijs ƒ22,50. - 'De bekentenis van de heer K.\ roman van Willem Brakman. Querido, prijs ƒ28,50, gebonden ƒ38,50. - 'Omtrent kapelaan' en andere verhalen van Willem van Toorn. Querido, oprijs 21,90. - 'Honderd helden uit de Nederlandse literatuur'. Gebaseerd op het in Frank rijk verschenen boek 'Driehonderd hel den en personen uit de Franse litera tuur* van Pierre Ajame stelden Inez van Eijk en Rudi Wester een soortgelijk boek voor Nederland samen. Bij de Bij enkorf, prijs 7,50. - 'De liefde tussen mens en kat', verhaal van Willem Frederik Hermans over het eigenzinnig gedrag van katten, als 'alter natief boekenweekgeschenk' van de Bijenkorf, prijs 3,50. - 'Verrijzenis', science-fictionroman van Frank Herbert. Deze ex-journalist maakte eens naam met zijn Duin-trilo gie. Enkele jaren geleden schreef hij sa men met Bill Ransom het veelgelezen 'Heiland'. Nu verschijnt bij Bruna zijn nieuwe werk. De prijs is nog niet be kend. BEAURAING - In het Belgische Beauraing zijn de handen van een Maria-beeld afgehakt uit protest tegen het komende bezoek van de paus aan de Belgen in mei. De paus zal ook Beauraing bezoeken (foto ap> DEN BOSCH (GPD) - De CDA- fractie in de Tweede Kamer wijst belangrijke delen van de nieuwe alimentatiewet van minister Kort hals Altes (justitie) van de hand. Volgens fractieleider De Vries zul len de christen-democraten zich verzetten tegen het voorstel een maximale duur van de alimentatie van twaalf jaar in te voeren. Het CDA vindt dat de rechter moet be slissen over de duur van de alimen tatie. Op een CDA-bijeenkomst in Den Bosch zei De Vries gisteren dat zijn fractie het niet juist vindt om een vrouw die lange tijd een huishou den heeft gevoerd daarna zonder inkomen achter te laten. Vandaar dat de fractie zal bepleiten dat de rechter aan de hand van in de wet omschreven criteria van geval tot geval beoordeelt hoelang de ali mentatie zal moeten worden uitge keerd in het geval van een schei ding. De Vries zei dat vooral voor ou dere echtparen een beperking tot maximaal twaalf jaar (zoals de mi nister heeft voorgesteld) problema tisch kan zijn. Voor jongere echt paren kan een periode van vijf jaar, zoals in het wetsvoorstel staat, wel voldoende zijn. LONDEN (Rtr-DPA/UPI/GPD/ AP) - Een dag na het officiële einde van de Britse mijnstaking begint het laatste verzet van mijnwerkers die tegen een werkhervatting zijn al af te brokkelen. De meeste mijn werkers in Yorkshire trokken zich gisterochtend weinig aan van de nog aanwezige postende stakers en hebben het werk hervat. Een deel van de mijnwerkers zet de staking voort om op die manier amnestie af te dwingen voor de on geveer 700 mijnwerkers die in de loop van de staking zijn ontslagen. De NCB meldde gisteren dat 92 procent van de 186.000 mijnwer kers weer aan de slag is gegaan. Dinsdag, de eerste dag na het einde van de staking die bijna een jaar duurde, meldde 85 procent van de mijnwerkers zich bij de mijnen. De stakingsleiders in Schotland kwamen gisteren bijeen om te be zien of zij hun actie voor onslagen mijnwerkers moeten voortzetten. Ongeveer 1700 Schotse mijnwer kers hebben dit beraad niet afge wacht en zijn gisteren aan het werk gegaan. Alleen in Kent gaat de sta king onverminderd voort. Een dag nadat de mijnwerkers in de rest van het land aan de slag gin gen, belegde de bond in Corton- wood een stemming, waar werd besloten de staking te beeindigen. Afdelingsvoorzitter Jack Wake ging de 840 mijnwerkers daarna voor op een mars van 800 meter naar de ingang van de mijn. Hij zei dat de mijnwerkers 'met waardig heid' weer aan het werk gingen. De staking in Cortonwood begon op 5 maart 1984, een week voor de meeste mijnwerkers in de rest van het iand het werk neerlegden. Cor tonwood is een van de militantste mijnen in Engeland. De stakers in Cortonwood gin gen dinsdag nog niet aan het werk omdat er een demonstratie van sta kers voor de poort stond die eiste dat de tijdens de staking ontslagen mijnwerkers weer zouden worden aangenomen. Het ziet ernaar uit dat de mijn uiteindelijk zal worden gesloten, waarmee dan tevens een eind zal komen aan het bestaan van de mijnwerkersgemeenschap die om de mijn woont. De mensen in het dorp zullen moeten verhuizen, om dat er buiten de mijn geen werk voor hen is. De meeste bewoners verlaten het dorp zelden, ook niet voor een weekeinde aan zee. Ook de Schotse mijnwerkers gaan na een staking van bijna een jaar weer aan het werk. Dit besluit viel woensdag op een vergadering van het plaatselijke vakbondsbe- stuur in Edinburg. Tien bestuurs leden stemden voor beëindiging van de staking, vijf stemden tegen. Ontslag dreigt voor 1000 man Engelse Shell LONDEN (AFP) - De oliemaat schappij Shell wil het aantal werk nemers in haar raffinaderij in Stan- low in het Engelse graafschap Cheshire de komende twee jaar verminderen met 1000 man. De raffinaderij in Stanlow is de grootste in Groot-Brittannië. Het besluit is volgens de directie geno men wegens de sterke verminde ring van de vraag en de scherpe concurrentie in de olie-industrie en de petrochemische industrie. Vol gens algemeen-directeur Peter Brown is de vraag naar olieproduk- ten in Groot-Brittannië in de afge lopen tien jaar met 35 procent ver minderd. Shell wil de vermindering van het aantal werknemers verwezen lijken via natuurlijk verloop en ontslagen. Het nemen van vrijwil lig ontslag zal financieel aantrek kelijk worden gemaakt. Subsidie musea DEN HAAG - Twintig musea heb ben vorig jaar een subsidie van het rijk gekregen voor aankoop van werk van beeldende kunstenaars die in ons land wonen en werken. Er was één miljoen gulden voor beschik baar, maar minister Brinkman van WVC kon voor dit doel ruim acht ton extra bestemmen. Dit laatste bedrag zou anders op andere manier voor beeldende kunsten moeten worden besteed. De regeling voor deze subsi dies is tijdelijk. Voor 1985 en 1986 zijn voor hetzelfde doel ook bedragen van tenminste één miljoen gereser veerd. Voorwaarde voor het verstrekken van subsidie is onder meer dat de mi nister het kunstwerk van voldoende kwaliteit acht. Het aan te kopen werk moet toegevoegd worden aan een aanwezige collectie van moderne kunst van voldoende kwaliteit in het betreffende museum. Over toeken ning van de subsidie wordt de me ning van de Adviescommissie van de Rijksdienst Beeldende Kunst ge vraagd. Stedelijk Museum de Lakenhal in Leiden kreeg 50.000 gulden. Voor dat geld werden doeken aangekocht van Toon Verhoef, Kees Smits, Ben Ak kerman en Jaap van den Ende en een stalen object van Wim Roose. Het Prentenkabinet van de Rijksu niversiteit kreeg 30.000 gulden en kocht daarvoor alle originelen van de in het boek 'Sweet life' opgenomen foto's van Ed van der Elsken. Bonden Aruba praten weer na acties tegen salariskorting ORANJESTAD/WILLEMSTAD (ANP) - Vandaag praten de Aru baanse vakbonden weer met de ei landsraad over de de salariskorting van tien procent die de raad wil op leggen aan de ambtenaren. Giste ren voerden naar schatting 2000 Arubaanse ambtenaren op initia tief van de drie bonden actie tegen deze korting. De stakers trokken naar het ac tiecentrum in Oranjestad en hoor den daar toespraken aan van de lei ders van de drie vakbonden SEPA, GABA en SIMAR). Daarna trok ken ze in een stoet al toeterend langs het bestuurskantoor in Oranjestad. Het plaatselijke radio station Voz di Aruba zei van offi ciële z(jde vernomen te hebben dat ongeveer 1700 auto's aan de stoet deelnamen. De Arubaanse gedeputeerde Mil ton Henriquez (financiën) verklaar de maandag nog eens dat de slui ting van de Lago-raffinaderij een verlies oplevert van 83 Antilliaanse guldens (166 miljoen Nederlandse guldens. "We moeten dus drasti sche maatregelen nemen. We moe ten de 3.000 mensen die in over heidsdienst zijn wel minder beta len, willen we hen nog in dienst houden", zei hij. Hij zei verder dat als er geen maatregelen worden ge nomen 'er een reële dreiging be staat dat we over zes maanden nie mand meer kunnen uitbetalen'. Is het de werking van de Heilige Geest dat de weekbladen bol staan van de religie? Of is al die aandacht voor kerk en geloof simpelweg een verplicht nummer, omdat de paus aanstalten maakt de Nederlandse kerkprovincie te bezoeken? Bij de Groene Amsterdammer heeft Martin van Amerongen met recht deuren en ramen opengezet, want de vroegere redacteur van de (katholieke) Volkskrant Ferd. Ron- dagh is begonnen met een serie van tien artikelen over dr.Anna Terruwe, een Nijmeegse psychia ter die jarenlang met Rome over hoop heeft gelegen. Onder haar pa tiënten telde zij vele priesters en seminaristen die worstelden met seksuele problemen. Maar de the rapie van mevrouw Terruwe was in Romeinse ogen een Freudiaanse aberratie. Er volgen nog negen af leveringen. Om de oningewijde lezers van Vrij Nederland nader te kunnen in formeren, heeft Rudie van Meurs meer dan tien uur opgetrokken met kardinaal Willebrands. Dat ge beurde in Rome, in de Bar San Pie- tro by een espresso, maar ook in de heilige hallen van het Vaticaan zelf. De auteur en de kardinaal wa ren tevoren schriftelijk overeenge komen dat het onderwerp van ge sprek zou gaan over het werk van Willebrands in Rome en nadrukke lijk niet over de tumultueuze ont wikkelingen in de Nederlandse kerkprovincie. Telkens als Van Meurs de kardinaal daar toch om zichtig of zelfs heel direct naar vraagt, treedt Willebrands corrige rend op, zo vermeldt de intervieu- wer trouwhartig. Maar ook zonder allerlei hartekreten over de toe standen in Nederland is het een on derhoudend gesprek geworden. In de kleurenbijlage wordt een katho lieke parochie in Beverwijk gepor tretteerd, compleet met fraaie fo to's, onder andere van een 'misdi- nette', een misdienaar van het zwakke geslacht. Als gold het een verontschuldiging wordt het on derwerp van deze bijlage als volgt verklaard: "In mei van dit jaar be zoekt de paus van Rome zijn gelo vige onderdanen in de kerkprovin cie Nederland. Alle aanleiding voor een goede en sinds lang niet meer gestelde vraag: Wie zijn het eigenlijk, onze roomse landgeno ten?" Elzeviers Magazine pakt uit met Klaas Beuker, 'het loodsvisje van de R.K.Kerk', die zulke goede con tacten zou onderhouden met de al- lerhoogsten in Rome. Beuker heeft kenneUjk een appeltje te schillen met aartsbisschop Simonis, die door hem wordt aangeduid als "een of andere lokale bisschop". Dit alles onder de vlag 'Katholie ken onder en tegen elkaar'. Heel wat serieuzer is Elzeviers in gesprek met ds.W.van der Zee, se cretaris van de raad van Kerken, die zeer genuanceerd en subtiel zijn zorgen uit over de toekomst van de oecumene. Dit interview sluit prachtig aan op het gesprek dat VN had met Willebrands, om dat de laatste zich bij uitstek bezig houdt met de bevordering van de eenheid der christenen, maar dan gezien vanuit Rome. Conclusie van ds.Van der Zee: "En zo breidt de oecumenische inktvlek zich lang zaam maar gestadig uit, alle gezag- singrepen ten spijt". In de sector Cultuur van Else- viers vertelt choreograaf Rudi van Dantzig hoe hij zich heeft laten in spireren door Het evangelie van Mattheus van Pasolini, toen hij werkte aan zijn nieuwste ballet waarin de Christus-figuur een gro te rol is toebedeeld. Het gesprek dat EM voert met VNO-voorzitter Van Lede wordt opgesierd met en kele wetenswaardigheden omtrent zijn persoonlijk leven. Zonder dat echt duidelijk wordt gemaakt voor welke 'Vuurproef hij precies komt te staan, komen we wel te weten dat Van Lede een zeer streng- ka tholieke opvoeding heeft genoten, en ook dat hij 'soms nog wel eens naar de kerk gaat'. Maar na een ge mengd huwelijk en in verband met de kinderen wordt dat dan meestal wel een bezoek aan de hervormde kerk. Wordt het geen tijd dat de paus nu snel naar ons land komt? Herinneringen aan het Rijke Roomse Leven en wat daar nu nog van over is staan deze week naast beschouwingen over meer wereld lijke zaken die ook voorgoed voor bij zijn. In de Groene Amsterdam mer wordt afscheid genomen van de linkse boekhandel van Rob van Gennep. Deze zaak werd geopend op 1 april 1969 in de Amsterdamse Nes, maar nu heeft Van Gennep de tent gesloten. Andere boekhandels maart 1985 (tot 12:30 uur) wasnapois. 14500 145.00 landfè gHn 195.00 194.50 maontosh 42200+ 424.00+ medicoph. c 154.50 153.00 meneba c 69 00 67 50 moeara 82180 815150 P - X gedaan en laten 186.30 122.50 fÜo 17600 Kardinaal Willebrands brengen nu ook linkse en alterna tieve lectuur, terwijl nieuwe gespe cialiseerde boekwinkels geduchte concurrenten zijn gebleken, denk aan de feministische boekwinkels. Het pionierswerk van Rob van Gennep heeft zichzelf kennelijk overleefd. De Groene meldt trou wens een merkwaardig detail dat te denken geeft: Elsbeth Etty ver zucht dat "links in ieder geval iets minder had moeten jatten, want dat heeft het bedrijf heel wat dui ten gekost, in 1984 zo'n 70.000 gul den". Dit verval van normen, deze des integratie van de samenleving, is ook de kern van een betoog dat het PvdA-Kamerlid Van Dam afsteekt in Vrij Nederland. Van Dam hekelt het vrijwel totale gebrek aan enga gement van de intellectuelen van tegenwoordig en hij ziet in de 'pri vatisering van het normbesef een ondergraving van de verzorgings staat. Afgezien van de grappen en grollen die Van Dam zich veroor looft, is de ondertoon van zijn ver haal ernstig en bezorgd. Het kan langzamerhand trouwens geen toe val meer zijn dat hij zijn betoog be gint met een vraag die menigeen vertrouwd in de oren zal klinken, namelijk de eerste vraag uit de ka tholieke catechismus: "Waartoe zijn wij op aarde?" De kritiek van Van Dam op de moderne mens in het algemeen en op de linkse intellectueel in het bij zonder wordt ook welsprekend geuit door Bart Tromp in de Haag se Post. Tromp is wetenschappe lijk hoofdmedewerker politicolo gie aan de Rijksuniversiteit Lei den, hij is lid van het partijbestuur van de PvdA en gevreesd om zijn scherpe pen. Omdat hij geen poli tieke ambities koestert, voelt Tromp zich volkomen vrij om zijn mening te uiten over van alles en nog wat. Dat levert een boeiend verhaal op. Op de vraag of hij niet graag professor wil worden, volgt een onthullende reactie: de bu reaucraten en rekenmeesters wor den op de universiteiten volgens hem steeds belangrijker ten koste van hét wetenschappelijk perso neel. Professor zou hij wel willen zijn, als hij tenminste de garantie zou kunnen krijgen dat hij een paar dagen per week zou mogen besteden aan echt intellectuele ar beid. Die zit. De cultuur komt deze week zeer royaal aan bod in de Groene met zeven pagina's over Kafka, in de boekenbijlage van VN met een ver handeling over Michel Foucault en de geschiedenis van de seksuali teit, terwijl De Tijd in full color een keuze heeft laten maken uit de ver zameling van het Koninklijk Mu seum voor Schone Kunsten in Ant werpen. J.W.E. METSELAAR 1230.00B 19200 387.00 36*50 55.00 L 15*00 90' delft c geroc giessen grasso hagemeyer 140.00 142.50 14000 20000+ 550.00 555.00 tób pre tóp koppelpoort nbm-bouw nedap nschhypc porcfles proosl br. 145 50 145.50 13*00 13580 255.00 21.00 1150.00 49200 497.00 17000+ 21*50 buitenland asas 39.50 42.50 boeing burroughs Citicorp genelectr. gen motors honeyweü belegglngsinst. bemco 63.50 6 leveraged 164 00 16 nwyork ind 1292.00 128 obam 157.40 15 rentotaal tokyopac. transpac viking 86 00 177^50 OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 12970 nl 11 Vb 81-92 112.70 n!11% 82-92 113.00 nl 11% 82-92 112.20 nl 10% 82-92 109.00 nl 10% 82-89 106.10 bng bg 11 Va 82-07 117.50 bg 10% 82-07 114 30 bg 9% 82-07 109 30 bg 9 83-08 104.80 bg 8% 84II-09 10250 bedrijfsleven abn 10% a 102.90 abn 10 Va 80 102.70 ro 8 Va 83a 98.00 bmh8*/a 84-92 102.00 109.50 103.80 101.80 102.30 100.50 100.50 ro 1082-89 103.80 103.80 xrabo7% 84 98.00 8% 84-92 102.20 nibo7% 84-99 95 50 nmb 7% 83-92 9910 nmb s 8% 78 170.50 nwb7%85-05 94.00 100.50 172.50 SS 103.00 100.50 101.50 105 00 102.00 101.00 9780 101.90 99.90 81.30 101.50 103 90 10090 rabh 8% 83 rabh 8% 84 rabh 8Va 77 wuh 8% 78-87 100.60 wuh8%82-89 98.45 wuh 8% 8482 100 00 parallelmarkt aandelen indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Goud en zilver Goud onbewerkt: 35870- 36370 Zilver onbewerkt: 670-740 Damrak niet overtuigend De Amsterdamse effectenbeurs startte vanochtend met koersen die in alle sectoren lager waren dan het slot van gisteren. Doordat de dollarnotering na een zwak begin gaandeweg de ochtend weer wat begon op te lopen konden echter ook de aandelenkoersen tijdens de beurs hier en daar wat aantrekker. Tegen de middag waren veel ver liezen kleiner geworden of wegge werkt. maar van een geanimeerde markt kon bepaald nog niet worden gesproken. Koninklijke Olie en Unilever had den midden beurs hun verlies be perkt tot ongeveer anderhalf twee gulden. Akzo en Hoogovens verloren ongeveer een gulden maar Philips kon in afwachting van de vanmiddag te publiceren jaarcij fers redelijk stand houden. De financiële sector was wat in reactie en ook de voedingsfondsen moesten terrein prijsgeven. In die sector kreeg met name Ahold na de publicatie van de fraaie resulta ten te maken met wat winstnemin gen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11