Bedoelt u mij? Opmars Unilever via merkartikelen Overleg haven-cao muurvast Océ 'kansrijk' op kopieermarkt VS Sterkere marktpositie, recordwinst Lubbers breekt lans voor EG-technologie VS en Israël breken handelsbarrières af Californië wil miljard van Shell Scargill nog steeds held bij mijnwerkers Crisis heeft rol van o.r. niet gewijzigd Hypotheken: veel klachten Ja, gewoon om te helpen! WOENSDAG 6 MAART 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ROTTERDAM (GPD) Het voedings- en wasmiddelenconcern Unilever heeft de netto winst het afgelopen jaar met 21 procent zien stijgen van 1.697 miljoen naar 2.052 miljoen. Dit resultaat werd behaald ondanks een slechts bescheiden stijging van het verkoopvolume. De hogere winst is dan ook vooral te danken aan efficiënter werken en de introductie van nieuwe, betere produkten. Nooit eerder in de geschiedenis In de resultaten over het vierde aan wal in Taiwan. Met China zijn van het voedings- en wasmiddelen- kwartaal is een buitengewone last besprekingen gaande over een aan- concern werd een dergelijk rcsul- opgenomen van f 356 miljoen, zijn- tal projecten. Probleem daar is al- taat behaald. "Wij hebben", aldus de het verschil van de in de balans leen de financiering, voorzitter van de Raad van Be- opgenomen boekwaarde van de te stuur F.A. Magers, "onze marktpo- verkopen bedrijven en het bedrag Nederland sitie in de meeste landen waar wij dat Unilever ervoor denkt te kry- opereren versterkt. En de markt- gen. Het gaat overigens om zowel positie van onze merkartikelen is winstgevende als verlieslijdende onze toekomstige bedrijven. Maljers wilde zich nog BRUSSEL (GPD/ANP) - Premier Lubbers heeft gisteren in Brussel een krachtig pleidooi gehouden voor meer samenwerking in Euro pa op technologisch gebied. Alleen wanneer de belemmeringen wor den weggenomen die het bedrijfs leven binnen de EG ondervindt, zal van een volwaardige concur rentie met de Verenigde Staten en Japan sprake kunnen zijn, aldus Lubbers. Zonder meer samenwerking in een vrije interne markt zal de be staande technologische basis van de EG in gevaar komen, meent hij. Lubbers heeft dat standpunt neer gelegd in een nota die hij heeft aan geboden aan de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EG. Lubbers en de staatssecre tarissen Bolkestein (export) en Van Eekelen (Europese zaken) hadden daartoe een twee uur du rend gesprek met commissie-voor zitter Jacques Delors. Op de Europese topconferentie in Dublin, in december vorig jaar, hield premier Lubbers al een plei dooi voor een 'Europese Technolo gische Gemeenschap'. Op eigen verzoek heeft Lubbers Delors nog eens over zijn opvattingen daar over ingelicht. Het is volgens Lub bers de bedoeling dat nu de Euro pese Commissie dit initiatief over neemt en voorstellen formuleert, mogelijk al voor de top van de re geringsleiders op 29 maart in Brus sel. In zijn notitie geeft Lubbers een aantal prioriteiten aan voor de ver betering van de concurrentie op technologisch gebied van het Eu ropese bedrijfsleven. De belang rijkste daarvan zijn: - het verminderen van de formali teiten aan de binnengrenzen van de EG; - het komen tot Europese normen en standaarden voor technologi sche produkten; - het makkelijker maken dat over heden ook in andere EG-landen hun grote bestellingen kunnen plaatsen, bijvoorbeeld op het ter rein van de telecommunicatie; - het minder strak toepassen van het bestaande verbod op kartelvor ming, dat de samenwerking tussen Europese industrieën belemmert; - het nauwer samenwerken tussen de EG-landen by opleiding, onder wijs en onderzoek, ook door het aanpakken van grote Europese projecten (zoals het Europees glas vezelnet). Europa kan volgens de premier zeker concurreren met de techno logisch nu nog sterkere landen Ja pan en de Verenigde Staten. Euro pa moet zich dan wel manifesteren op dat punt waar het het sterkst is: de basis winstgevendheid". Vanuit die gedachte is het dat Unilever besloten heeft alle activi teiten die niet tot de hoofdactivitei ten behoren af te stoten. "Wij heb ben in het verleden bedrijven ver worven die nu niet meer in onze strategie passen", aldus Maljers, die de hoofdactiviteiten van Unile ver omschreef als: artikelen voor dagelijks gebruik, levensmiddelen, wasmiddelen, toiletartikelen, spe ciale chemische produkten en plantages. In het afgelopen jaar werden vanuit die filosofie twaalf bedrij ven verkocht. Recentelijk deed Unilever bijvoorbeeld de Norfolk Line, een rederij die een verbin ding onderhoudt tussen Scheve- ningen en Engeland, over aan een Deens transportbedrijf. niet uitlaten over welke bedrijven er verder niet meer binnen het Uni- leverconcern passen. Het uitbouwen van de kernacti viteiten gaat ook vaak via de over neming van bedrijven. De afgelo pen twee jaar waren dat er 32 van verschillende omvang. De belang rijkste was wel de overneming van Brooke Bond, nog net voor het eind van 1984. Unilever betaalde voor dat concern, dat vooral groot is in thee, bouillonblokjes en plan tages, een bedrag van 390 miljoen pond, circa f 1,7 miljard. Welke be dragen er voor de andere overne mingen over tafel zijn gegaan wil de de Unilevertop niet zeggen. Overigens staan die bedragen los van de normale investeringen die het concern doet. Het afgelopen jaar bijna f 2,5 miljard. Daarbij heeft vooral Zuidoost-Azië de aan dacht. Unilever kreeg via een be lang van 50 procent in de Formosa United Industrial Corporation voet Nederland heeft aan de bedrijfs winst van Unilever vorig jaar maar 5,5 procent bijgedragen en aan de omzet 8 procent. Toch deed Unile ver het in Nederland ook goed. De omzet steeg met 16 procent tot f6,3 miijard, de winst steeg van f77 mil joen naar f 137 miljoen. Dat komt neer op een stijging van anderhal ve cent per gulden verkocht pro- dukt naar twee cent. De betere gang van zaken in Ne derland is vooral te danken aan de in het verleden doorgevoerde dras tische reorganisaties. Voor het eerst sedert jaren wist de vlees- groep een positief resultaat te be halen. Ook Iglo deed het beter, maar maakt nog wel verlies. Unile ver investeerde het afgelopen jaar circa 120 miljoen in Nederland en zal dat dit jaar weer doen. Het aantal personeelsleden ver minderde als gevolg van de reorga nisaties in Nederland met circa 750 tot 11.350. Al eerder werd bekend dat ook dit jaar nog eens 400 ar beidsplaatsen zullen verdwijnen, als afsluiting van die reorganisa ties. Ook in Maerdy, Zuid-Wales maakten de mijnwerkers één grote demonstratie van de terugkeer naar hun werk. Draka Hillegom Schuimproducent Draka Inter- foam in Hillegom gaat binnenkort over in handen van British Vita. Dit Britse concern heeft de onder handelingen geopend met het hui dige moederbedrijf, het in Brussel gevestigde Solvay. British Vita in Manchester wil behalve in Neder land ook zachtschuimfabrieken in West-Duitsland en Zwitserland van Solvay wil overnemen, zo blijkt uit een gezamenlijke mede deling. Orders IHC Het scheepsbouwconcern IHC- Holland hèeft opdrachten gekre gen voor de levering van bagger- materieel voor een totaalbedrag van 85 miljoen gulden. Het gaat on der andere om de bouw van een cutterzuiger voor een Nederlandse aannemer. IHC mag de identiteit van de opdrachtgever niet prijsge ven. Voorts heeft de Dredging Cor poration of India opdracht gege ven voor de bouw van een sleep- zuiger van 4500 kubieke meter. Tot het nieuwe orderpakket behoort ook de levering van baggermate- rieel voor het Verre Oosten en Afri ka. Prijzen Nederland is het enige van de tien landen van de Europese Ge meenschap waar de index van de consumptieprijzen in januari is ge daald. In de Gemeenschap als ge heel steeg de index 0,6 procent, maar in Nederland daalde zij 0,2 procent. Over het gehele jaar 1984 was de stijging in Nederland 2,4 procent, tegen een gemiddelde van 5,5 procent in de gehele Gemeen schap. Slechts in West-Duitsland was de stijging lager, namelijk 2,1 procent. In 1983 bedroeg de stij ging van de consumptieprijsindex nog 3,1 procent. Dollar De dollar is vandaag verder door gestoomd. Rond tien uur werd de Amerikaanse munt woensdag op de Amsterdamse valutamarkt ver handeld rond f 3,90. Geruchten over op handen zijnde interventies van de Bundesbank waren niet te beluisteren. „De Bundesbank zal zich zo langzamerhand toch wel eens achter de oren beginnen te krabben", aldus een handelaar. „Vorige week hebben ze de dollar sterk omlaag gebracht en een week later is hij vrijwel terug op het ou de niveau". Brother Brother Industries, de grootste fabrikant van naai- en schrijfma chines in Japan, gaat een schryf- machinefabriek bouwen in Wrex ham in Wales. Er zal al in de ko mende zomer worden begonnen met de produktie van 240.000 ma chines per jaar. TEL AVIV (GPD) - De Verenigde Staten en Israël staan op het punt een handelsverdrag te sluiten dat in tien jaar tijd een vrye im- en ex port tussen beide landen mogelijk moet maken. Israëls minister van financiën, Moda'i, die op dit mo ment in de Verenigde Staten is, zal komende vrijdag het verdrag teke nen. Volgende week donderdag zal het pact dan voor ratificatie aan het Amerikaanse Congres worden voorgelegd. Aan dit verdrag is ja renlang touwtrekken voorafge gaan. Behalve Europa is ook Amerika een belangrijke handelspartner NEW YORK (DPA) - De Ameri kaanse staat Californië en de stad Long Beach hebben tegen zes olie maatschappijen, waaronder Shell Oil, een aanklacht ingediend we gens prijsafspraken. De aanklagers zeggen door het samenspannen van de maatschappijen tenminste 350 miljoen dollar aan belastingin komsten te hebben misgelopen en eisen als schadevergoeding het drievoudige daarvan, dus 1,05 mil jard dollar. Naast Shell Oil (de Amerikaanse tak van Koninklijke/Shell Groep) zijn aangeklaagd Chevron, Texaco, Exxon, Mobil en Unocal Corpora tion. Zij worden ervan beschuldigd de Californische anti-trustwetge- ving de afgelopen jaren te hebben overtreden door voor door hun ge kochte ruwe zware olie bewust la gere prijzen aan te geven dan de werkelijke waarde. Van tijd tot tijd zouden de zes concerns zich ook hebben bediend van ingewikkelde ruiltransacties om de feitelijke waarde van de olie te verdoezelen. De praktijken van de maatschap pijen hebben volgens de aanklacht in geheel Californië geleid tot een daling van de prijs van zware olie. van Israël. Maar het zakenleven aan weerszijden ondervindt tot nog toe talrijke belemmeringen in het handelsverkeer, ter protectie van de economie van beide landen. In tien jaar tijd zullen in vier ver schillende fases de invoerrechten op de meeste goederen tot nul wor den teruggebracht en zullen de quota's en andere obstakels lang zamerhand verdwijnen. Voor een aantal economische „gevoelige" produkten zal het zo genaamde vrije-handelsverdrag de eerste vijf jaar niet gelden. Export naar Amerika van onder meer ju welen, bloemen, goud, lederen pro dukten, citrusvruchten en kno flook zal bij een tè abrupte ophef fing van de accijnzen de economie kunnen schaden, aldus een woord voerder in Jeruzalem. Voor Israël geldt dat ten aanzien van Ameri kaanse koelkasten, radionavigatie- apparatuur en aluminium. Een commissie zal een lijst met belastingtarieven voor deze pro dukten samenstellen die van 1990 tot 1995 trapsgewijs reducties voor de invoerheffingen aangeeft. Maar na tien jaar is de handel tussen Is raël en Amerika dan zo vrij als het vrijheidsbeeld in de haven van New York dat symbolisch uit beeldt. LONDEN (GPD) - De Britse mijn werkers hebben gisteren van hun massale terugkeer naar de mynen, na een staking die een jaar heeft geduurd, één grote demonstratie van trouw aan hun bond, de NUM, gemaakt. Met opgeheven hoofden en in ve le gevallen voorafgegaan door drumbands en veelkleurige mans hoge vaandels van hun bond, wan delden tienduizenden mijnwerkers voor het eerst weer naar de mijnen. Maar niet overal gingen ze de poorten binnen. In Schotland en Kent staken grote groepen mijn werkers nog door, en in Yorkshire en Zuid-Wales lieten de kompels zich bij respectievelijk twee en drie mijnen door kleine groepjes pos- tende stakers, afkomstig uit Kent, tegenhouden. In Yorkshire werd een van de groepen mijnwerkers, die weiger de langs de postende collega's te gaan, geleid door Arthur Scargill, de leider van de NUM die duidelijk nog steeds de adoratie van een groot deel van de mijnwerkers heeft. Deze acties en lokale stakingen maakten het beeld van de terug keer wat onduidelijk, maar volgens de Nationale Kolenraad werken nu weer 160.000 mijnwerkers, of wel 85 procent van het totale werkne mersbestand. Degenen die doorstaken, doeri dat vooral uit solidariteit met de ruim 700 collega's die het afgeopen jaar door de Kolenraad zijn ontsla gen omdat zij zich aan diefstal, vandalisme of geweld schuldig hebben gemaakt. Premier mevrouw Thatcher zei in het Lagerhuis, dat er voor dege nen die zich aan zware misdrijven schuldig hebben gemaakt, geen amnestie kan zijn. Scargill zei op zijn beurt, dat er geen rust in de mijnen zal heersen, alvorens dat gebeurd is. de grote interne markt („zelfs gro ter dan die van de Verenigde Sta ten") van meer dan 270 mihoen Consumenten en vele duizenden industrieën. EVA De gezamenlijke Kamers van Koophandel in de EG hebben bij het EG-bestuur intussen aange drongen op vereenvoudiging van het vrije handelsverkeer met de ze ven landen van de Europese Vrij handels Associatie (EVA). Die lan den zijn: Noorwegen, IJsland, Fin land, Zweden, Zwitserland, Oos tenrijk en Portugal. De kamer van Koophandel in Amsterdam heeft dit gisteren meegedeeld. De EVA-landen hebben met de EG een verdrag dat onder andere voorziet in de vrijstelling van doua nerechten over en weer. De daarbij behorende regels zijn echter zo in gewikkeld, dat de administratie kosten „exorbitant" hoog zijn, al dus de Kamers van Koophandel. Ondernemingen zien er om die re den in veel gevallen van af om vol ledig profijt te trekken van de vrij handel. DEN HAAG (ANP) - De economi sche crisis lijkt geen sterke terug gang teweeg te hebben gebracht in de strijdbaarheid van onderne mingsraden. Dat concludeert prof. dr. Ad Teulings op grond van een onderzoek dat hij heeft uitgevoerd naar het gebruik van machtsmid delen door ondernemingsraden. Uit een onderzoek van Teulings uit 1980 onder 332 ondernemings raden blijkt dat 68 procent van de ze organen naar één of meer machtsmiddelen had gegrepen toen het overleg met de directie faalde. Uit onderzoek begin 1984 blijkt dat dit percentage vrijwel ge lijk is gebleven. Teulings onderscheidt vier soor ten machtsmiddelen: opschorting van overleg of collectieve uittre ding, het uitgeven van verklarin gen, inschakeling van derde partij en zoals commissarissen of rechter en tenslotte het mobiliseren van werknemers voor acties of demon straties. In het algemeen geldt dat hoe groter de onderneming, hoe meer kans dat een or machtsmiddelen gebruikt. Ook geldt dat bij een hoog percentage vakbondsleden in het bedrijf het gebruik van machts middelen toeneemt, aldus Teu lings. Overigens heeft bijna de helft van de ondernemingsraadsle den problemen door de tijd die het or-werk kost. Een groot deel heeft problemen met de directe chef, 13 procent heeft problemen met de directie van het bedrijf en 14 pro cent heeft problemen thuis, zo blijkt uit een onderzoek van de Stichting Gemeenschappelijk Be geleidingsinstituut Onderne mingsraden. ROTTERDAM (GPD) - Het derde gesprek over een nieuwe cao voor de 12.000 havenarbeiders in Rotter dam en Amsterdam is gisteren mislukt. Voornaamste struikelblok bij de onderhandelingen vormde de door de vakbonden gewenste invoering van een kortere werk week. Hierover valt met de werk gevers niet te praten, zo zei FNV- onderhandelaar Ger Ros na afloop van het drie uur durende gesprek. De bonden gingen de onderhan delingen in met ongeveer het ei senpakket waarover het afgelopen weekeinde in de haven van Vlissin- AMERSFOORT (GPD/ANP) - Bijna een derde (31 procent) van de mensen die een hypotheek hebben afgesloten is niet geluk kig met de keuze. Dat conclu deert de Vereniging Eigen Huis na een onderzoek onder de le den. De voorlichting die banken vooraf verstrekken wordt door ongeveer de helft van de onder vraagden als matig of slecht beoordeeld. Bovendien blijkt 30 procent wel eens geconfronteerd te worden met administratieve fouten (4 procent zelfs regelma tig). Een op de zes geldschieters krijgt na verloop van tijd proble men met de banken over een hy potheek. De beste beoordeling krijgen de Nutsspaarbank Den Haag (waarbij ookde Leidse Spaar- bank is aangesloten), Giro- en Rijkspostspaarbank (RPS), de Verenigde Spaarbank en het ver zekeringsconcern Nationale Ne derlanden. De middenmoot werd gevormd door de Rabo bank, Aegon, ABN en AMRO- bank. Het slechtst wordt geoor deeld over Westland-Utrecht Hy potheekbank, Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten, Bonds spaarbank Midden-, Noord- en Oost-Nederland en de Neder landse Middenstands Bank. Banktarief De consumentenorganisatie Konsumenten Kontakt wil een actie gaan voeren tegen de han delsbanken die naar verwach ting van KK de komende tijd ta riefstijgingen zullen gaan door voeren. Minister Ruding (finan ciën) en Rabobank-topman Lar- dinois hebben onlangs laten we ten dat het doorberekenen van kosten voor dienstverlening on vermijdelijk is. Het is volgens KK onbegrijpe lijk dat de banken tariefsverho gingen willen doorvoeren, omdat zij het afgelopen jaar weer forse winsten hebben geboekt. De KK-actie is vooral gericht op schoolverlaters, aan wie zal worden gevraagd geen rekening te openen bij de handelsbanken, maar de voorkeur te geven aan de Postgiro. gen wel overeenstemming was be reikt. Dat behelst de invoering van een 36-urige werkweek, het be houd van de prijscompensatierege ling en aanvulling van de ziekte- geld-uitkering tot 100 procent. Volgens Ros was er met de Rot terdamse havenwerkgevers, die niet bereikbaar waren voor com mentaar, helemaal niet te praten over arbeidstijdverkorting. De FNV wil een atv van tweemaal 2,5 procent. Een dergelijke maatregel zou vijfhonderd tot zeshonderd ba nen opleveren. De aanvulling van de ziektegeld- uitkering tot 100 procent zouden de werkgevers slechts voor de helft voor hun rekening willen nemen. Bovendien aldus Ros, willen ze het systeem van de automatische prijs compensatie op de helling zetten. Een loonsverhoging van 1 procent per 1 april aanstaande en nog eens 1 procent in april 1986 wordt hier voor in ruil in het vooruitzicht ge steld. De vakbondsonderhandelaar verzette zich daar aanvankelijk niet tegen, maar toen op de andere punten geen enkele vooruitgang werd geboekt, trok hij zijn bod in. Volgende week vrijdag wordt op nieuw onderhandeld. De Vervoers- bond FNV heeft als voorwaarde voor het nieuwe gesprek gesteld dat de havenwerkgevers voor die datum een handreiking doen om tot resultaten te komen. Vandaag gaat de bond z'n achterban infor meren over de zich voortslepende onderhandelingen. ADVERTENTIE VENLO (GPD) - Océ van der Grinten, de in Venlo gevestigde multinational op het gebied van kopiëren, verwacht een beschei den, maar vaste positie te kunnen veroveren op de Amerikaanse markt. De kantoorkopieermarkt in de Verenigde Staten is ongeveer de helft van de wereldmarkt, die door Océ geschat word op 80 miljard gulden. het gisteren verschenen jaarver slag schrijft het bestuur, dat de (Amerikaanse) concurrentie met succes tegemoet kan worden getre den. "Dat gaf de doorslag om nu zelf de Amerikaanse markt te gaan bewerken. Wanneer wy daar enke le procenten van mee kunnen pak ken, is dat mooi", zo zei de voozit- ter van de raad van bestuur ir. J. J. Kaptein.Océ startte in 1983 in de VS. Inmiddels werken bij de drie Amerikaanse bedrijven en de vijf tien verkoopkantoren al 700 van de in totaal 11.253 medewerkers en komt er 10 procent van de groeps- omzet vandaan. Die steeg in het af gelopen jaar met ruim 10 procent tot ruim 1,8 miljard gulden. Vol gens Kaptein zijn de Océ-produk- ten in de VS 'prima ontvangen' en de markt in de VS groeit nog steeds. De winst van Océ steeg het afge lopen jaar met 26 procent tot f 64,6 mifjoen. Ondanks het feit dat het aantal aandelen met 14 procent toenam, kon daardoor de winst per aandeel stijgen van f 23,52 naar f 25,92. De toeneming van het aantal aandelen was voornamelijk het ge volg van een emissie van aandelen we medewerkers aantrekken. Voor gulden in het laatje bracht. Door deze emissie kreeg Océ toegang tot de Amerikaanse kapitaalmarkt, hetgeen van belang is voor de fi nanciering van de toekomstige ac tiviteiten in de VS. De verwachting is dat winst en omzet verder zullen sty gen. Er werd het afgelopen jaar voor f 242 miljoen geïnvesteerd en de inves teringen dit jaar zullen in dezelfd orde van grootte liggen. Het aantal Nnrit personeelsleden in Nederland be- draagt nu ongeveer 4000. Evenals vorig jaar zal Océ dit jaar in de Ne derlandse bedryven zo'n 250 nieu- i ontwikkeling, waar aan Océ bijna 5 procent van de om zet uitgeeft. Buhrmann Tetterode Het resultaat na belastingen van Bührmann-Tetterode is vorig jaar gestegen met ruim 60 procent van bijna 21 miljoen tot ruim 33 mil joen gulden. Bovendien heeft Buhrmann een voordeeltje van 24 miljoen gulden netto gehaald uit de verkoop van de helft van de aan delen in Papierfabriek Roermond aan de KNP. Daar staat weer een netto-uitgave van 10 miljoen tegen over in verband met reorganisaties in de distributieve handel en uitge verij. Het totale resultaat komt daarmee op 47,6 miljoen. De omzet van Bührmann-Tetterode steeg vo rig jaar van 2,78 miljard tot 3,18 miljard gulden. Norit (actieve koolstof voor on der meer waterzuiveringsinstalla ties en medicinale koolstof) heeft vorig jaar de nettowinst zien toene men met ruim 23 procent van 5,4 miljoen tot 6,7 miljoen gulden. De omzet ging in 1984 met ruim 8 pro cent omhoog van 130,5 miljoen tot 142 miljoen. De belastingdruk nam wat 'toe. Voor belastingen ging de winst van 7,4 miljoen naar 9,6 miljoen. Van Lanschot Van Lanschot Bankiers heeft vo rig jaar opnieuw de winst zien stij gen. De nettowinst ging bij een 14,3 procent hoger brutoresultaat met 14,1 procent omhoog naar 18,2 miljoen. Het balanstotaal groeide vorig jaar met 10,3 procent van 5 miljard tot 5,47 miljard. Met name in het tweede halfjaar heeft de bank een vry sterke groei van de binnenlandse zakelijke kredietver lening bereikt. By de kredietverle ning aan particulieren viel een toe neming van de hypotheekporte feuille te constateren. De lasten bleven 2,5 procent beneden het peil van 1983. Aan de stroppenpot is 28,5 miljoen gulden toegevoegd of 55,7 procent van de brutowinst, eenzelfde percentage als in 1983. Om mee te doen met Moeders voor Moeders? Prima, als 't zover is. Want als aanstaande moeder kun je andere vrouwen helpen moe der te worden. Gewoon, door gedurende de eerste 4 maanden van de zwangerschap urine af te staan. Daarin bevindt zich namelijk een hormoon, dat in een aantal gevallen onvruchtbaarheid kan verhelpen. Nou, voor zoiets wil ik dan best dat kleine beetje moeite doen. Het enige dat verwacht wordt is dagelijks de urine opvangen, die vervolgens aan huis wordt opgehaald. Was helpen maar altijd zo eenvoudig! Er is veel urine nodig. Daarom is ook üw hulp méér dan welkom. Voor informatie of aanmelding (liefst direkt als u 2 weken over tijd bent) de informatrice bij u in de buurt, haar nummer staat in de Gouden Gids onder „Zwangerschap".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9