verbijsterend Kamer: geen moeite met ruimtewapens Beuker: Simonis liegt Weer rechtszaak over euthanasie 'De burger moet het opknappen' Alleen PvdA trekt aan de bel Politie houdt vriend overreden Turk aan Onderzoek: euthanasie mag Boete voor econoom bisdom Vis eten is gezond P.C. Hooftprijs definitief niet naar Brandt Corstius Griep rukt op Emotioneel congres over criminaliteit Bij de Bijenkorf ben je beter af.(£) 'Hulp aan slachtoffers moet voorrang krijgen' WOENSDAG 6 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD)- Een meerderheid van de Tweede Ka mer, CDA en WD, staan niet afwijzend tegenover het Amerikaanse onderzoek naar ruimtewapens. Alleen de PvdA keert zich tegen de Amerikaanse plannen. Dit bleek gisteren tijdens de begrotingsbehandeling van buitenland se zaken in de Kamer. schedese politie heeft gisteren een 35-jarige Turk aangehouden op verdenking van openlijke geweld pleging. Hij heeft een valse verkla ring afgelegd over een vechtpartij waarbij zijn vriend Emzikli om het leven kwam. Emzikli bleef na een ruzie in een auto in de nacht van zaterdag op zondag op de rijbaan liggen en werd daar overreden door een taxi. Beide mannen reden rond drie uur in een auto door de Piet Hein- straat. In de wagen vond toen een vechtpartij plaats. De politie kon aanvankelijk alleen afgaan op de verklaring van de verdachte. Die beweerde dat hy met zijn metgezel was klemgereden door een auto met vijf inzittenden en dat een aan tal van hen Emzikli mishandelden. Daarbij zouden ze hebben gezegd dat er in elk geval 'één Turk dood moest'. Gistermiddag meldden deze vijf mensen zich bij de politie met de verklaring dat niet zij, maar het slachtoffer begon met vechten. Ze ontkenden ook ten stelligste dat ze een discriminerende opmerking hebben gemaakt, wat de verdachte overigens nog steeds volhoudt. Op grond van de verklaringen van nog vier getuigen gelooft de politie ech ter dat het vijftal de waarheid spreekt. Sectie heeft uitgewezen dat Em zikli is overleden aan de gevolgen van de aanrijding. Volgens de poli tie was duidelijk dat de man klap pen had opgelopen, maar die wa ren niet dodelijk. Ook is vastge steld dat de vijf Nederlanders na beëindiging van de vechtpartij zijn weggereden. Zij hebben wel gezien dat een taxi de gevallen Emzikli aanreed. Het vijftal, dat zich be dreigd voelde, heeft zegt hierbij in paniek te hebben gehandeld. De vijf mannen zijn na verhoor weer heengezonden. Verzonnen Ook het verhaal dat twee Neder landse jongens een 13-jarige Turk se jongen gedwongen hebben het dunne ijs op de Gouw op te lopen onder het roepen van 'zo, weer een Turk minder', is verzonnen. Het slachtoffer heeft dat gisteren be kend toen hij met zijn vader offi cieel aangifte ging doen. Hij is ge woon door het ijs gezakt maar ver zon het verhaal uit angst voor een boze reactie van zijn vader. De politie twijfelde ook bij de eerste aangifte vorige week al aan het verhaal, omdat hij vier meter uit de kant door het ijs was gegaan. Ambtenaren van de afdeling jeugdzaken verklaarden blij te zijn dat het verhaal niet waar is. Het jongetje nemen zij niets kwalijk: "Uit de gesprekken is gebleken dat hij bang is voor z'n vader. En dat jochie heeft natuurlijk ook niet kunnen voorzien wat de gevolgen zouden zijn". Met het oog op de Geneefse wa penonderhandelingen tussen Ver enigde Staten en Sowjet-Unie die volgende week beginnen, werd ruim aandacht aan het Amerikaan se onderzoek naar ruimtewapens besteed. Een onderzoek dat offi cieel het Strategisch Defensie Ini tiatief (SDI) wordt genoemd, maar de bijnaam 'Star Wars' heeft ver worven. Nieuwe geluiden vergele ken met het NAVO-debat in janua ri leverde dit niet op: PvdA vier kant tegen, CDA en WD 'voor zichtig, maar kritisch' voor. De PvdA'er Ter Beek noemde de Amerikaanse plannen 'destabilise rend' voor de machtsverhoudingen tussen Oost en West. Het SDI is een zal alleen maar leiden tot een nieuwe wapenwedloop, aldus Ter Beek. Hij herinnerde het CDA eraan, dat februari vorig jaar met steun van de christen-democraten een motie-Engwirda (D'66) was aange nomen, waarin wordt aangedron gen op een verdrag tussen de beide supermachten dat het testen en stationeren van ruimtewapens ver biedt. De CDA'er De Boer beperk te zich echter tot de vaststelling dat tegen 'onderzoek naar nieuwe technieken weinig is in te bren gen'. Ter Beek sloot zich aan bij eerder ingediende schriftelijke vragen van de WD, waarin Van den Broek wordt gevraagd het begrip „huwelijkspartner" te schrappen uit het nieuwe reglement voor het personeel van buitenlandse zaken. Gehuwde diplomaten hebben mo menteel grote financiële voorrech ten ten opzichte van personeelsle den die een andere samenleve- vingsvorm hebben gekozen. Over dit vraagstuk woedt op het departement een flinke discussie, aangewakkerd door een ambtelij ke „actiegroep", die erop wijst dat andere samenlevingsvormen vol gens de Nederlandse wetgeving gelijk worden behandeld. Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) maakt bijvoorbeeld geen on derscheid tussen gehuwde en on gehuwd samenlevende ontwikke lingswerkers. WD, CDA en PvdA willen dat Van den Broek actiever optreedt tegen de Russische bezetting van Afghanistan. CDA en PvdA onder tekenden een WD-motie waarin de regering wordt opgeroepen mensen- en oorlogsrechtschendin gen in Afghanistan te blijven kriti seren in de Verenigde Naties en bij andere landen steun voor die kri tiek te zoeken. Ook zou de hulp aan Afghaanse vluchtelingen in Pakis tan moeten worden uitgebreid. DEN HAAG - Nederland zal in de VN en in de Nederlandse betrekkin gen met El Salvador alles doen om de situatie in dit Midden-Ameri kaanse land te verbeteren. Minister Van den Broek (buitenlandse za ken) heeft dat gisteren toegezegd aan een delegatie van 'dwaze moe ders' uit El Salvador. Op zijn mi nisterie heeft hij met hen over de situatie in El Salvador gesproken. (foto ANP) ROERMOND (ANP) - Vier weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van 2 jaar en een geldboete van 6939 gulden heeft de officier van justitie bij de arrondis sementsrechtbank van Roermond gisteren geëist tegen een 56-jarige econoom van het bisdom Roer mond en voorzitter van de econo- mencommissie van de Rooms Ka tholieke Kerkprovincie in Neder land. Officier mr J. van den Hark acht te bewezen dat de man zich schul dig heeft gemaakt aan het mede- plegen van valsheid in geschrifte. In zijn requisitoir wees de offi cier er met nadruk op dat de vals heid in geschrifte niets te maken heeft met het bisdom Roermond, de werkkring van de verdachte. Ook geruchten als zou drs. T. min stens twee ton voor de belasting hebben verzwegen, wees hij van de hand. „Het gaat om een bedrag van niet meer en niet minder dan 78.000 gulden". Uitspraak op 19 maart VLIEGTUIGSPOTTER - De 24-ja- rige vliegtuigspotter Maarten A. uit Amsterdam is in hoger beroep door een militaire rechtbank in Za greb wegens spionage veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Hij werd oktober vorig jaar op het vliegveld van Zagreb aangehouden toen hij bezig was zijn hobby uit te oefenen: het noteren van de regi stratienummers van zoveel moge lijk vliegtuigen. ZUTPHEN (GPD) - Het eten van vis verkleint de kans op een hartin farct. Dat is een van de conclusies uit een onderzoek dat de afgelopen 25 jaar onder duizend Zutphense mannen is uitgevoerd. Via het on derzoek wilde men onder meer na gaan of er een verband kan worden aangetoond tussen bepaalde eetge woonten en het voorkomen van ziekten als longkanker en een hart infarct. Bij het Zutphense onderzoek is bewust gekeken naar het verband tussen visconsumptie en het hart infarct omdat bekend is dat bij Es kimo's en Japanners, die veel vis eten, weinig hartkwalen voorko men. Eskimo's eten gemiddeld 400 gram vis per week. „In ons onder zoek is duidelijk geworden dat bij hen die een of twee keer per week vis eten, de kans op een hartinfarct met de helft vermindert", aldus de leider van het onderzoek prof. dr. ir. D. Kromhout. Volgens de onderzoeker maakt het niet uit welke soorten vis ge consumeerd worden en ook niet of de vis mager of vet is. Het is nog niet helemaal duidelijk waarom het eten van vis de kans op een hartinfarct verkleint. „Er kan een verklaring voor zijn: in het vlees van vissen zit een vet zuur met meer onverzadigde zuren dan in bijvoorbeeld linolzuur. Maar om voor de volle honderd procent zekerheid te krijgen, gaan we de bloedstollingsfactoren (be langrijk bij een hartinfarct) uitdie pen in samenhang met het eten van vis", aldus onderzoeker Krom hout. Duracell stopt met verkoop kwikbatterijen UTRECHT (ANP) - Konsumenten Kontakt, Natuur en Milieu en Mi lieudefensie zullen het publiek niet langer oproepen tot een koperssta king tegen de batterijenfabrikant Duracell. Kort na het begin van de boycotactie heeft Duracell Neder land BV de organisaties laten we ten dat ze binnen vier jaar zal stop pen met de verkoop van de voor het milieu schadelijke „kwikk noopjes", kleine kwikoxyde batte rijtjes voor gehoorapparaten. Duracell Nederland laat Konsu menten Kontakt, Milieudefensie en Natuur en Milieu verder weten dat het bedrijf de consumenten voortaan zal aanmoedigen lege kwikbatterijen in te leveren voor hergebruik. DEN HAAG (ANP) - Klaas Beuker is in tegenstelling tot wat de pause lijke nuntius heeft gezegd, wel de gelijk in privé-audiëntie ontvangen door de paus. De verklaring van de nuntius hierover is volgens Beuker 'een vodje papier'. Aartsbisschop Simonis, die in deze zaak 'onwaar heid spreekt', heeft kennelijk de nuntius opdracht gegeven deze verklaring uit te geven, aldus Beu ker. Dat is voor Simonis 'een klei nigheid', want 'de nuntius staat ten dienste van de bisschoppen'. Beuker zei dit gisteren op een persconferentie over 'de onjuiste beweringen van mgr. Simonis om trent onze activiteiten, met name onze contacten met het Vaticaan'. Beuker is voorzitter van de Titus Brandsmastichting tot behoud en bevordering van de beleving van de leer van de R.K. Kerk overeen komstig de besluiten en richtlijnen van Zijne Heiligheid de Paus van Rome. Simonis 'buigt diep naar links' en 'huilt mee met de wolven in het bos', aldus Beuker, en de aartsbis schop heeft volgens hem gekozen 'voor volledige afbraak van ons werk'. Beuker weigerde de data te noe men waarop hij door de paus is ontvangen. "Dan zouden de lijn tjes, waarlangs ik toegang heb tot de Heilige Vader, zichtbaar wor den". Hij wilde al evenmin namen noemen van personen die hem be hulpzaam zijn geweest. "Die zou ik dan in moeilijkheden brengen. Ook in het Vaticaan zijn bepaalde partijen." Hij acht bovendien de kans niet uitgesloten dat bekend making de weg voor hem naar be paalde instanties zou afsnijden. Bij verschillende kardinalen is vol gens hem bevestiging van zijn pri- vé-audiënties te krijgen. Ook deze namen weigerde hij bekend te ma ken. Beuker is niet onder de indruk van de mededeling van mgr. Simo nis ("Beuker komt nooit meer in het Vaticaan") dat deze in Rome al les zal blokkeren. "Ik ben er vast van overtuigd dat ik de volgende keer weer zal worden ontvangen." Beuker heeft naar zijn zeggen don derdag nog getelefoneerd met het Vaticaan en daar wist niemand van ben getroffen, aldus het voormali- vormen dat hij wel degelijk met ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rechtbank behandelt van daag de zaak tegen een 34-jarige arts die op 15 december 1983 een 72-jarige patiënte van de Humani- tas-kliniek in Rotterdam op haar uitdrukkelijk verzoek van het le ven heeft beroofd. De arts diende de vrouw, die aan een ongeneeslij ke vorm van kanker leed, een in jectie toe met het spierverslappend middel Pavulon. Officier van justitie Gerding ver volgt de arts omdat de wet het strafbaar stelt om iemand van het leven beroven, ook 'op diens uit drukkelijk en ernstig verlangen'. Bovendien heeft de arts valsheid in geschrifte gepleegd, omdat hij in de overlijdensakte heeft vermeld dat de vrouw een natuurlijke dood is gestorven. Wel constateert Ger ding in zijn dagvaarding dat de pa tiënte op meerdere tijdstippen 'uit drukkelijk en ernstig de wens te kennen heeft gegeven, dat de arts haar leven zou beëindigen'. Volgens advocaat Van den Put- telaar heeft het openbaar ministe rie tot vervolging besloten omdat haar cliënt geen andere arts heeft Naar aanleiding van dit geval is binnen de stichting Humanitas een discussie op gang gekomen over deze problematiek. Humanitas is met ongeveer 2000 bewoners van bejaardenhuizen een van de groot ste organisaties voor bejaarden huisvesting in de Rijnmond. Hu manitas heeft hiervoor gedragsre gels geformuleerd voor haar perso neel. Enquête Volgens een onderzoek van Into- mart wil 69 procent van de Neder landse bevolking dat actieve eu thanasie niet langer strafbaar wordt gesteld. Passieve euthanasie acht 94 procent van de ondervraag den geoorloofd.Uit het onderzoek blijkt bovendien dat één op de tien Nederlanders in de naaste omge ving al wel eens een geval van ac tieve euthanasie heeft meege maakt. Aanleiding voor het onder zoek was de bisschoppelijke brief over euthanasie. Daarin verwerpen de bisschoppen actieve euthanasie als een misdaad tegen het leven. DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren definitief uit gesproken dat de P.C. Hooftprijs 1984, de staatsprijs voor letterkun de, niet naar Hugo Brandt Corstius UTRECHT (ANP) - Het aantal ge vallen van griep dat bij huisartsen is gemeld stijgt snel. Voor zover bekend heeft de griep 50 van de 10.000 landgenoten aan bed ge kluisterd. Vooral in de week van 23 tot 30 februari greep het griepvirus snel om zich heen. Toen steeg het aan tal griepgevallen van 23 per 10.000 naar het huidige 50 per 10.000. Het ministerie van WVC spreekt nog niet van een epidemie, maar van een „epidemische stijging". Een jaar geleden deed zich ook een griepgolf voor. zal gaan. Slechts one V vD'ers, Ja- cobse, Wiebenga en mevrouw Den Ouden, stemden voor de motie van de PvdA'er Niessen die stelde dat het kabinet de prijs alsnog moet uitreiken. Ook de linkse oppositie stemde voor de PvdA-motie. CDA, meerderheid WD, SGP, RPF, de Kamer het inmiddels beruchte zinnetje in het juryrapport betreurt - de jury acht het geen toeval dat de prijs Brandt Corstius wordt uitge reikt in het jaar dat de paus Neder land bezoekt - sneuvelde. De libe ralen kregen daarvoor geen enkele andere partij mee. De meerderheid van de kamer voelde er tevens niets voor in het' kader van het rumoer over de P C Hooft-affaire nu het stelsel van toe kenning van staatsprijzen aan de kaak te stellen, zoals een WD-mo tie beoogde. ge Kamerlid voor de RKPN. hem heeft gesproken. ADVERTENTIE UIT DE BIJENKORF HUIS COLLECTIE: LAMSWOLLEN ARGYLE PULLOVERS. IN 70% LAMSWOL, 30% NYLON. VOOR VERBIJSTEREN DE PRIJZEN. DE ÉÉN, VOOR DAMES. IN 6 PASTELTINTEN. S, M, L, XL, NORMAAL 69.- NU 49.-. DE ANDER, VOOR KINDEREN. IN DIVERSE KLEURENCOMBINATIES. 92-188, NORMAAL VA. 49.- NU VA 35.-. EDE (GPD/ANP) - "Criminaliteit is net als voetballen. Iedereen denkt er verstand van te hebben". Aldus gisteren de Utrechtse hoofd officier van justitie Herstel, die op trad als forumvoorzitter tijdens een congres over criminaliteit in Ede. De studiedag was georgani seerd door de organisaties Geeste lijke weerbaarheid, Appèl bestrij ding criminaliteit en Werkgroepen voor gezag en vrijheid. Pakweg 800 gerichte uitnodigingen waren de deur uitgegaan om een van de con greszalen afgestampt te krijgen. Uiteindelijk kwamen 200 oudere mensen uit vooral de 'middenklas se' bij elkaar. Zij presenteerden zich als mensen die het goede met de samenleving nog voor hebben. Meer emotioneel dan verstande lijk kreeg bijna alles wat zich be weegt in het strafrechtklimaat een oorvijg: rechters zijn te mild, het strafrecht is te mild, officieren zijn te vaak bereid te seponeren, advo caten zijn te ijverig en criminelen zijn professioneler en hardhandi ger geworden. Kolonel Feijlbrief, districtscom mandant van de rijkspolitie in Nij megen, sprak over de afnemende bereidheid om gezag te aanvaar den. Over het nut van allerlei ver volgingsdrempels in het strafrecht. Over de toenemende tolerantie van de maatschappij ten aanzien van burgers die we criminelen noe men. Over normloosheid van de criminelen. Over normloosheid van politici die het vervolgingsbe leid te vaak afhankelijk maken van bijvoorbeeld financiële argumen ten. Over de minim^ pakkans van daders, over het ontbreken van so ciale controle (het oog van de bur ger dat strafbare feiten registreert). Autoriteit en gezag moeten cen traal, is de boodschap van de Nij meegse afgezant. "Als de burger niet bereid is dat en de voordelen (orde, rust en veiligheid) te accep teren", zegt hij, "zitten we met z'n allen straks in een jungle waar het recht van de sterkste heerst. Wat kunnen de autoriteiten en de bur ger die enig belang ziet in het heb ben van strafrechterlijke normen, nog meer samen bedenken om het monster criminaliteit te verslin den?" Doodschieten andere meningen' en daarom het congres als toehoorder bezocht, sprak in de wandelgangen 'met een overigens nette man'. "Hij zei zo maar: alle verkrachters moesten ze doodschieten. Ik schrok me wild dat die man dat zo openlijk durft te zeggen. Bezinning naar de slacht offers toe, oké, daar werk ik in een strafproces graag aan mee. Maar een mens doodschieten". De ge pensioneerde officier van justitie Kopp: "De emoties willen hier wei eens oplopen, ja". Criminaliteit is niet alleen een zaak van opsporingsambtenaren, zei advocaat-generaal Steenhuis van het gerechtshof in Leeuwar den. De burger moet meer betrok ken worden bij het politie- en justi- tiewerk. Dan kan van diezelfde burger meer waakzaamheid wor den gevraagd. Want het strafrecht- bedrijf alleen kan niet borg staan voor een goede rechtshandhaving. "Maar als je een crimineel tegen woordig wil aanhouden heb je haast een karate-opleiding nodig", veronderstelde een vrouw. Zwijgen EDE (GPD) - De hulp aan slachtoffers van criminaliteit moet snel op gelijk niveau komen met die aan de daders. Op langere termijn moet slachtofferhulp voorrang krijgen. Dat zei gisteren voormalig psychiatrisch adviseur van het ministerie van justi tie Mulder over 'slachtoffer in het recht'. Mulder, die als inleider sprak tijdens het landelijk congres, vindt dat de overheid met name ten behoeve van het vrijwilli gerswerk en vrijwilligersorganisaties financiële offers moet brengen om slachtofferhulp snel op peil te brengen. Hij hoopt dat het parlement aandringt op zo'n voorziening. Thans signaleert Mulder een sterk tekort aan kennis van de problematiek van het slachtoffer en een verbrokkelde hulpver lening. In de toekomst zou de opvang moeten geschieden door een gezaghebbend orgaan. Ook vindt Mulder dat het slachtoffer in strafzaken gebruik moet kunnen maken van kosteloze rechts bijstand. De Hagenaar Boerma, een van de organisatoren, zei niet bang te zijn. "Een burger is verplicht in te grij pen als zij iets ziet wat verkeerd is. Je moet er een blauw oog voor over hebben. Maar als ik een klap krijg van een vechtersbaas, krijgt hij er wel een terug. Je moet natuurlijk niet een krik pakken". Een opmerking uit de zaal: „De burgers moeten het nu weer op knappen, de overheid laat de zaak weer lopen. Waarom straft een rechter zo mild". Forumlid Sinia, raadsheer bij het gerechtshof in Arnhem: "Een rech ter doet het nooit goed. Of hij straft te laag of hij straft te lang, zoals we onlangs lazen in een dagblad. De rechter zit tegenwoordig wat vaker in de beklaagdenbank. Waarom straft hij zo mild, was de vraag. Ik beroep mij op het zwijgrecht dat el ke verdachte heeft". "Dan moet je niet in een forum gaan zitten", zo werd uit de zaal ge schreeuwd. De congresgangers spraken de hele dag over orde en discipline, maar als toehoorders maakten zij een zeer ongedisciplineerde in druk: vooral op momenten dat werd gesproken over de beperkin gen van het strafrecht.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5