BAANVAK WERKLOZEN TELEFOON MA VRIJDAG 14.00-17.001 'Houd nieuwe indeling Pieterskerkhof simpel' 030-340659 Eindelijk schot in van gemeentelijke renovatie woningen Verscheidene activiteiten in Leiden op vrouwendag informatie over de Reusachtige buizen voor energiebedrijf Buurt vereniging pleit voor muziektent Tunnels voetgangers en fietsers Merenwijk Bijeenkomst over sociale zekerheid LEIDEN - De Leidse PSP-afde- ling organiseert morgenavond een voor iedereen toegankelijke bij eenkomst over sociale zekerheid. Als gastspreker komt Wilbert Wil- lems, Tweede Kamerlid voor de PSP. Aanwezig is tevens een aan tal actiegroepen: de werkgroep af schaffing sollicitatieplicht (Wasp), het verenigd actieoverleg voor de laagste inkomens (Vaoli) en Vrou wen voor economische zelfstandig heid. De gespreksonderwerpen zijn onder meer 'basisinkomen: afhan kelijk van leefvorm?', werk- en sol licitatieplicht en 'de verplichte 25- urige werkweek ten koste van de CAO-onderhandelingen'. De avond begint om 19.30 uur in het PSP-pand, Lange Mare 37a. Spreekuur PvdA LEIDEN - Met ingang van mor gen zal de PvdA wekelijks een spreekuur houden. Fractieleden, wethouders en afdelingsbestuur- ders zitten dan klaar om vragen te beantwoorden en meningen aan te horen. Het spreekuur wordt ge houden in de fractiekamer van de PvdA in het Gulden Vlies, Bree- straat 125, 's avonds van zeven tot negen uur. Op die tyd kan ook ge beld worden naar telefoonnummer 254547. WOENSDAG 6 MAART 1985 Iedereen kan tevreden zijn met plan LEIDEN - Bij het Energiebedrijf Rijnland aan de Langegracht in Leiden zijn gistermiddag enkele reusachti ge onderdelen voor het nieuwe rookgaskanaal het terrein opgehesen. De vernieuwing van het rookgaskanaal maakt deel uit van de renovatie van de elektriciteitscentrale van het energiebedrijf. De onderdelen, onder meer enkele buizen met een diameter van 4,5 meter en een gewicht van twee ton, zullen in de loop van deze week worden samengevoegd. Het rookgaskanaal zal begin volgende week worden bevestigd aan de schoorsteen (foto Hoiv«st> LEIDEN - In het opknappen van dertig verspreid liggende, gemeen telijke woningen lijkt nu toch enigszins schot te komen. Een re novatieplan, waarmee alle betrok kenen tevreden kunnen zijn, is in de maak zegt stadsvernieuwings ambtenaar J.W. Meijer. Als dit plan acceptabel is voor de bewoners komt er een eind aan, in sommige gevallen, zeven jaar touwtrekken. Volgens Meijer is de renovatie aan de Van der Tasstraat zelfs vori ge week begonnen. Omdat de pro vincie Zuid-Holland subsidie ver strekt voor het inschakelen van vijftien werklozen blijven de ar beidskosten laag en dientengevol ge de uit de renovatie voortvloeien de huurverhoging beperkt. Dit was een belangrijke eis van de bewo- Ter illustratie: voor woningen aan de Houtmarkt worden nu plan nen gemaakt waarbij de uiteinde lijke maandhuur in 1990 165 gul den bedraagt. De huur is nu nog 29,10 gulden. Stapsgewijs, via huurgewenning, loopt het bedrag op terwijl voor de gemeente het re novatieplan een kwalitatief accep tabele woning zal opleveren. De woningen die eigendom van de gemeente zijn, vallen in drie de len uiteen. Bewoners van panden aan de Houtmarkt wachten al sinds 1978 op het opknappen van hun woningen. De gemeenteraad heeft in 1980 een motie aangeno men waarin stond dat de huizen moeten worden opgeknapt. Ver schillende plannen zijn daarna ge volgd. Een renovatieplan van 125.000 gulden per woning - met een huurverhoging van 440 gulden per maand - was voor de bewo ners onaanvaardbaar. Een door de gemeente gepresen teerd, 'onvoorstelbaar' verbete ringsplan - met huurverhoging va riërend van 38 tot 200 gulden per maand - wijzen zij af. Aan de ge meenteraad vragen de boze bewo ners, in een brief, om een beperkt onderhoudsplan op te stellen. Het plan-Piret waar de buurtver eniging het ingrote lijnen mee eens is. Als paaltjes parkeren op het Pie terskerkhof tegengaan, is dit plein verder 'af, vindt deze ambtenaar. LEIDEN - De buurtvereniging Pie- ters- en Academiewyk heeft zich uitgesproken voor een zo eenvou dig mogelijke nieuwe inrichting van het Pieterskerkhof. De vereni ging meent bovendien dat de ver- keerscirculatie om het plein zelf gehandhaafd moet blijven. Volgens de Pietera- en Acade miewijk zou om wat meer toeloop naar het plein te krijgen naast ter rassen, een muziektent op het plein moeten worden geplaatst waarop de verschillende Leidse muziekgezelschappen openbare uitvoeringen kunnen geven. Men stelt voor dat het plein zelf wordt afgesloten met stenen palen met kettingen. Een verhoogd plateau, om de auto's van het plein te we ren, wordt om verschillende rede nen afgewezen. Ook het winnende ontwerp van de prijsvraag die is uitgeschreven voor een nieuwe inrichting van het Pieterskerkhof, nadat het plein au tovrij gemaakt is, heeft niet de voorkeur van de buurtvereniging. Het honinggraadmotief in de be strating vindt men erg gekunsteld omdat het nergens aansluit bij de vorm van het plein of de omgeving. De plaatsing van twee grote lan taarns midden op het plein zou het tijdelijk plaatsen van bijvoorbeeld een tent beletten. Het plan is ook duur, vindt de buurtvereniging. Muskadelsteeg De voorkeur van de buurt gaat uit naar het eenvoudige pleinont- weip van de hand van de gemeen telijke stedebouwkundige J. Piret. Gaan de andere ontwerpen er van uit dat aan het bestaande plein iets moet worden toegevoegd, dit plan vindt dergelijke toevoegingen overbodig. Door uitsluitend de au to's te weren is het plein met zijn bomen en bestrating 'af, aldus de ontwerper. De buurtvereniging verlangt wel een aantal aanpassingen van dit plan. Zo vindt men de Muskadel- steeg te smal om veel verkeer door te laten en meent men dat de ver- keerscirculatie rond het plein zelf gehandhaafd moet blijven. Men pleit er verder voor dat het noorde lijk kerktuintje bij de Muskadel- steeg parkeerplaats wordt en geen gazon omdat dit laatste binnen de korste keren een uitlaatplaats voor honden zou worden. De buurt is niet tegen een over dekte boekenmarkt bij de Klok- steeg maar zet een vraagteken ach ter de exploitatie-mogelijkheden. Voorts zou men graag de bomen op het plein gehandhaafd zien, met uitzondering van de Beatrixlinde. In de Kloksteeg, langs het plein zouden geen parkeerplaatsen moe ten worden gecreëerd omdat dit bij uitstek de plek is voor een terras. Ten slotte mag het naar de me ning van de buurtvereniging niet zo zijn dat de parkeerplaatsen op het plein worden opgeheven en er verder niets met het plein gebeurd. Om meer mensen naar het plein te trekken wordt dan ook gepleit voor de bouw van een muziektent, naar voorbeeld van het ontwerp voor een muziektent op het Thor- beckeplein in Amsterdam, in de noord-west hoek van het plein (de hoek Gravensteen/huidige school). Vanavond zal de gemeenteraads commissie voor ruimtelijke orde ning en verkeer gevraagd worden een keuze te maken uit vier ont werpen voor de herinrichting van het Pieterskerkhof. Het uitverko ren plan wordt vermoedelijk eind dit jaar of begin volgend jaar uitge voerd. LEIDEN - Ter gelegenheid van de Internationale Vrouwendag, vrij dag 8 maart, worden in buurthuis 't Spoortje, het Vrouwenhuis en bij de Leidse Vrouwenraad verschil lende activiteiten georganiseerd. Om half tien 's ochtends zijn alle vrouwen welkom in 't Spoortje aan de Bernhardkade, waar wethouder Van Dongen (emancipatie) om kwart voor tien de vrouwendag zal openen. Vanaf tien uur kan hier van Hollandse koffie met muziek en (volks)dans, Marokkaanse thee of Turkse koffie met muziek en dans worden genoten. In de hal is een tentoonstelling over vrouwen en haar werk en daar kan ook ge puzzeld worden. Om half elf is er een Nederlands ondertitelde Arabische film 'Laila en de anderen' in de jongerensoos; in het vrouwenlokaal wordt op het zelfde tijdstip de videofilm 'Wat doet u mevrouw? Niets, ik ben huisvrouw' gedraaid. Van half een tot half twee kan ge zamenlijk de lunch worden ge bruikt, waarna in de filmzaal een ganzenbordspel rond het thema 'moeder zijn' kan worden ge speeld. In de jongerensoos draait om half twee de film 'With baby's and banners' en in het vrouwenlo kaal wordt de Turkse videofilm 'Turkse aarde' gedraaid, die Neder lands ondertiteld is. In de hal kan weer gepuzzeld worden en daar is ook een tentoonstelling te zien. Om half drie is er een kwis met veel doe-opdrachten en om vier uur wordt de vrouwendag in 't Spoor tje afgesloten. De Leidse Vrouwenraad houdt vrijdag aan de Caeciliastraat van tien uur tot half vijf open huis. Om elf uur is er een diavoorstelling over het leven van vrouwen in Ghana, om twaalf uur laat een kun stenares het een en ander zien van van een tentoonstelling die in sep tember wordt gehouden, om één uur geeft een Chinese vrouw die in Nederland studeert een diavoor stelling over Chinese vrouwen. De gehele dag is in het huis van de Leidse Vrouwenraad een ten toonstelling te zien van werk van Anneke Kok en Josephine Verbist. Emancipatiebeleid In het Vrouwenhuis aan de Hooi gracht wordt vrijdagavond om acht uur een informatie- en discus sie-avond georganiseerd over het emancipatiebeleid van de gemeen te Leiden. Daaraan wordt medege werkt door wethouder Van Don gen (emancipatie), emancipatie- werksters van de gemeente Leiden en Hanneke van Dijk, onderzoek ster bij de Stichting Welzijn. Ook is er een expositie van kleur potloodtekeningen van Irene de Rooij. Om half tien treedt de vrou wenband 'Ten girls ago and roller blind' op en is er discomuziek. De avond wordt om twee uur afgeslo- Huuractie De bewoners van de Van der Tasstraat kregen in 1983 een voor hen niet aanvaardbaar verbete ringsplan voorgelegd. De tech nisch bewoners adviseurs (tba's) en een ambtenaar van de Stichting Welzijn hebben op verzoek van de huurders opnieuw de wensen op een rijtje gezet waarna een ambte lijke werkgroep zonder resultaat heeft geprobeerd een plan op te stellen. Huurders uit de Pasteurstraat, Haarlemmerweg en Hansenstraat hebben begin 1981 een huuractie gevoerd voor het noodzakelijke on derhoud. "Na de jarenlange voor geschiedenis is het haast onvoor stelbaar dat de gemeente nu alleen een uitgebreid verbeteringsplan voorstelt met een huurverhoging per maand, variërend van 38 tot 200 gulden. Wanneer wij kiezen voor onderhoud kan de uitvoering hiervan nog even duren en alleen het allernoodzakelijkste worden gedaan. Dan wordt de oude situa tie voortgezet. Na vele jaren praten heben wij genoeg van het lange wachten, de onzekerheid rond on ze woningen en de slechte staat waarin onze woningen verkeren". Eind januari hebben de bewo ners een gespreksavond op touw gezet met gemeenteraadsleden, om ook aldus gehoor te krijgen bij de gemeenteraad voor hun proble men. "Dat was wel positief, maar achteraf blijkt dat men toch weer met het renovatieplan komt om te kijken of er wat af kan, in plaats van een onderhoudsplan waar wat bij kan", zegt Nel Meeder van het buurtcomité Noordvest. Volgens Meijer is groot onder houd met kleine woningverbete ringen niet haalbaar omdat het rijk aan een dergelijk plan weigert mee te werken. De gemeente stelde bo vendien nogal hoge eisen aan de renovatie, opdat de woningen vijf tien tot twintig jaar bewoonbaar blijven, ook voor toekomstige be woners die wellicht hogere eisen stellen dan de huidige. "Daaraan hebben we al eens on ze neus gestoten. Door deze ver schillen van inzicht heeft de zaak nogal lang gesleept", aldus Meijer. Voorts speelde, volgens de ambte naar, het feit dat de gemeente ooit een veel te duur renovatieplan op tafel heeft gelegd. "Daardoor was er het nodige wantrouwen. Maar alles wijst erop dat er nu een voor alle bewoners aanvaardbaar com promis in de maak is". LEIDEN - Onder de rondweg in de Merenwijk worden binnenkort twee nieuwe fiets- en voetganger- stunneltjes aangelegd. Eén tunnel komt onder de Ketel meerlaan, ter hoogte van de Hor sten, en de andere onder de Velu- wemeerlaan ter hoogte van het Broekplein. Met de bouw is een to taalbedrag gemoeid van ruim 900.000 gulden. Dat geld is overge bleven uit de exploitatiegelden voor de Merenwijk en omdat enke le houten bruggetjes langs de Broekweg zijn komen te vervallen. De aanleg van de twee tunneltjes heeft bij de gemeente niettemin aanleiding gegeven tot discussie over de vraag of de tunneltjes echt nodig zijn. Volgens de afdeling ver keer van de gemeente is ter plaatse geen sprake van gevaarlijke ver keerssituaties. Bovendien liggen in de directe omgeving al een aantal fiets- en voetgangerstunnels. Er zijn andere plaatsen in de stad, zo als het kruispunt Vijf Meilaan/ Churchilllaan en het kruispunt Plesmanlaan/Vondellaan die veel gevaarlijker zijn en dientengevolge ibtenaren staan. Bij bewoners van de Merenwijk bestaat evenwel een gevoel van on veiligheid over de huidige ver keerssituatie omdat in de omge ving van de te bouwen tunneltjes een aantal scholen staan. Wethou der Peters (ruimtelyke ordening en verkeer) verklaart dat in het verle den toezeggingen aan omwonen den zyn gedaan, met name ten aan zien van het tunneltje onder de Ve- luwemeerlaan, ter hoogte van de Broekpleinscholen. De meerkos ten voor de aanleg van de tweede tunnel blyken bovendien zo gering dat uiteindeiyk ook tot de aanleg daarvan is besloten. Bij de bouw van de Merenwijk is ook al rekening gehouden met de aanleg van de tunnels. Dat wil zeg gen dat er al een bult in de weg zit zodat de kosten van de bouw be perkt zyn. Een tunneltje onder het kruispunt Vyf Meilaan/Churchilt- laan of het kruispunt Plesmanlaan/ Vondellaan zou een veelvoud kos ten van het bedrag dat nodig is voor de tunnneltjes in de Meren- wyk. Schoonmaker voor strand Noordwijk De gemeente Noordwyk gaat een proef nemen met het schoon, houden van het strand buiten het hoogseizoen. Al eerder had een commissie daarover positief ad vies uitgebracht aan burgemees ter en wethouders. De gemeente raad, die daarin het laatste woord heeft, heeft er nu mee ingestemd dat Noordwyker Meeuwenoord het een seizoen mag proberen. De bezoekers van het strand la- ten veel vuil achter. Niet alleen in de zomer, maar ook in de herfst en winter als velen hun viervoeter uitlaten. In de zomer maanden wordt het strand elke dag door een bedrijf schoonge maakt, maar in de winter werd niet naar het strand omgekeken. Noordwyker Meeuwenoord, die in het badseizoen een strandtent exploiteert in zyn woonplaats, heeft de gemeente aangeboden het strand in de winter tegen be taling schoon te houden. Dat gaat dus nu gebeuren. De gemeente Noordwyk heeft voorlopig 5000 gulden uitgetrok ken voor het experiment. Meeu wenoord wordt een zogenaamde afroepkracht. Zodra de afdèling gemeentewerken in Noordwyk vindt dat er moeten worden schoongemaakt, dan gaat Meeu wenoord aan het werk. En het belangrijkste doel ervan is zeker de vele uitwerpselen van honden te verwijderen. Telefoon voor werklozen Met ingang van maandag 11 maart hebben ook werklozen hun 'eigen' telefoon. Een spe ciaal telefoonnummer voor ie dereen die werkloos is of dat dreigt te worden. Het is een ini tiatief van twee jonge mensen die vinden dat er dringend be hoefte is aan een speciaal num mer voor werklozen. Vandaar dat zy hun plannen hebben geor ganiseerd in de stichting 'Werk- lozentelefoon'. Maijon Ogg uit Utrecht is een van de plannenmakers. Zy weet nog niet precies hoeveel werk er op de medewerkers van de werk- lozentelefoon zal afkomen. Dat moet volgens haar in de praktyk nog blyken. Het is niet uitgeslo ten dat er meer werk aan een te- lefoonye is verbonden. Soms zullen mensen dan worden door verwezen. Maar in andere gevallen zullen de medewerkers van de werklo- zentelefoon niet schromen zich in te zetten om te helpen proble men van werklozen proberen op te lossen. Geregeld zal in open baarheid worden gebracht welke problemen er leven onder werk lozen en zullen misstanden aan de kaak worden gesteld. De in- dentiteit van de opbellers wordt geheim gehouden. Met wat voor problemen kun je by de werklozentelefoon te recht? "Wy zyn er voor mensen die ontslag krijgen of bang zyn dat te krijgen; voor mensen die vragen hebben over uitkeringen of die zich vanwege hun werk loosheid onbegrepen voelen door familie en kennissen. Voor mensen die willen praten over het zinvol besteden van hun tyd, die willen vertellen hoe hun le ven is veranderd sinds zy zonder baan zyn of die informatie willen over curssussen, het opzetten van een eigen bedryf of vrijwilli gerswerk. De telefoon is er ook voor mensen die willen gaan stu deren of zich willen laten om scholen. Werklozen die zoge naamde strafkorting krijgen op hun uitkering kunnen ook om in formatie terecht als zy het on eens zyn met die maatregel. En verder is iedereen welkom die vage plannen heeft maar niet weet wat of hoe", aldus Marjan Ogg. De telefoon wordt morgen in cafe' 'De Baas' aan de Lynmarkt 8 in Utrecht om 15.00 uur ge doopt. Met ingang van maandag kan op werkdagen van 14.00 tot 17.00 worden gebeld. Het tele foonnummer is 030-340659. Een belangrijk deel van de kosten be talen de medewerkers nog uit ei gen zak. Maar het ministerie van welzyn, volksgezondheid en cul tuur heeft toegezegd het project mede te zullen steunen. "Wel licht dat we op langere termyn kunnen bewyzen dat de werklo zentelefoon gewoon belangrijk is. Dan komen ook andere in stanties wel met geld over de brug". De folder van de 'werklozentelefoon' zoals die in het hele land ia verspreid. Herverdelen werk ook vrouwenzaak Veel vrouwen morren wel, maar komen slechts zelden op byeen- komsten van politieke partyen om hun kritiek op byvoorbeeld herverdeling van werk te spuien. En dat is nou net een belangrijke zaak voor vrouwen, want op de arbeidsmarkt zyn de mannen nog steeds de baas. Aldus een lid van de Stichting Leidse Vrou wenraad. Er moet dan ook veel aan wor den gedaan om vrouwen op de belangrijkheid van de herverde ling van arbeid en andere maat- schappelyke ontwikkelingen te wyzen. Vandaar dat de werk groep politieke scholing voor de vrouw van de Stichting Leidse Vrouwenraad een korte cursus voor vrouwen heeft opgezet. In de werkgroep van de deze vrou wenraad werken samen: de Ne derlandse Vereniging van Huis vrouwen, Kathohek Vrouwengil de, Nederlands Christen Vrou wenbond, Nederlandse Vereni ging voor Vrouwenbelangen en de Vereniging van Vrouwen met Academische Opleiding. "Werk voor iedereen?" heet de korte cursus waarin tal van as pecten zullen worden besproken die vrouwen aangaan. De organi satoren roepen vrouwen op niet alles over hun kant te laten gaan, maar actief mee te doen. "Mis schien denken veel vrouwen: ze zoeken het maar uit Ik zie wel hoe een en ander zich ontwik kelt. Maar dat is net verkeerd. Het gaat om de toekomst van vrouwen, kinderen en kleinkin deren. Geen zaak van politici, werkgevers en vakbonden al leen. Ook vrouwen moeten aan de discussie over de herverde ling van werk deelnemen", De cursus is vanmorgen al be gonnen in het pand Caecilia aan de gelyknamige straat nummer 18 in Leiden, vlak achter de oude Vest. Drs. P. van Veen hield een spreekbeurt over de economie en de arbeidspolitiek, over de verdeling van betaalde en onbe taalde arbeid over mannen en vrouwen en het vrijwilligers werk dat veelal door huisvrou wen wordt verricht. De tweede byeenkomst is ge- wyd aan de arbeidstydverkor- ting: praten over een 25-urige werkweek. Dat onderwerp komt ter sprake op woensdag 13 maart tydens een samenkomst even eens in het gebouw Caecilia. Aanvang 09.30 uur. De korte cur sus wordt afgesloten met een fo rumdiscussie op woensdag 20 maart. Daarvoor zyn uitgeno digd werkgever mevrouw G. Voorby namens het NCW; de heer Kroon van het CNV, Elske ter Veld van de PvdA-kamerfrac- tie en WD'er mevrouw drs. Ho- gerwerf. De discussie begint om 09.30 uur. Wie de byeenkomsten wil be zoeken of meer informatie wenst kan schrijven naar de 'Werk groep politieke scholing voor de vrouw', per adres Van Vollenho- venplein 79, 2313 ED Leiden of bellen met een van de volgende nummers, alle in Leiden: 890812, 892633 of 131335.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4