Steeds Inspraak geëist over plan voor flats Beethovenlaan Verzetsmonument geeft beeld van dodenreis Dachau THEE TOPPER MfJOr Leidenaar bemiddelt bij verkoop van vals geld: celstraf geëist Boze brief bewoners over woningbouwvereniging GRATIS REMINSPEKTIE! -■■■■ - WOENSDAG 6 MAART 1985 LEIDEN Gedenkteken voor vrouwen LEIDEN - Het monument voor het vrouwenverzet gedurende de Tweede Wereldoorlog wordt ge plaatst op de hoek van de Van Al kemadestraat en de Margaretha Si- monsstraat in de wijk Stevenshof. Het zal waarschijnlijk worden ont huld op 5 mei. Het vrouwenverzetsmonument is een initiatief van het Comité 'Monument voor Leidse vrouwen uit het verzet 1940-1945'. Het is de bedoeling dat het monument het middelpunt wordt voor herdenkin gen van het vrouwenverzet tijdens de Tweede Wereldoorlog. Het - bronzen - beeld is ontwor pen en gemaakt door beeldhouw ster Truus Menger-Oversteegen uit Venhuizen, die zelf tijdens de Tweede Wereldoorlog in het verzet heeft gezeten. Truus Menger heeft overigens ook het monument ge maakt dat in Haarlem is opgericht voor verzetstrijdster Hannie Schaft. De bewoners uit de omgeving van de Van Alkemadestraat wor den morgen door het comité geïn formeerd over het beeld. Dit ge beurt tijdens een bijeenkomst in Het Haagsche Schouw. Dachau Het monument toont een rij van vijf vrouwen. De voorste vrouw spreekt de overige leden van de groep moed in met wijdse armge baren. Het laatste figuurtje wordt gedragen door een van de andere vrouwen. Daarmee wordt gesym boliseerd hoe vrouwen elkaar, op weg naar de bevrijding, hebben ge holpen. Volgens Jan van der Blom van het comité 'Monument voor Leidse vrouwen uit het verzet 1940-1945' beeldt het monument een tafereel tje uit tijdens de zogenoemde 'do denreis' vanuit het concentratie kamp Dachau. Tegen het einde van de Tweede Wereldoorlog voerden de Duitsers een aantal vrouwelijke gevange nen uit dit kamp weg naar een plaats waar zij zouden worden ver moord. De gevangenen die de tocht niet konden volhouden en neervielen, werden door de bewa kers ter plekke neergeschoten. Uitgeputte gevangen werden daarom zoveel mogelijk door hun lotgenoten gedragen of voortge sleept. De meeste gevangenen ont kwamen uiteindelijk aan hun lot omdat hun bewakers de benen na men voor de oprukkende Ameri kaanse troepen. Het beeld toont overigens niet zomaar enige willekeurige vrou wen tijdens de 'dodenreis'. Vol gens Van der Blom wordt met het figuurtje dat een van de andere ge vangenen op haar rug draagt, zijn Beeldhouwster Truus Menger is in haar atelier in Venhuizen bezig met de i ment dat in de Stevenshof zal worden geplaatst. in 1981 overleden echtgenote, de verzetsvrouw Co van der Blom- Vijlbrief bedoeld. Stevenshof De aanleiding voor het oprichten van een vrouwenverzetsmonu ment was een tentoonstelling die enige tijd geleden in Leiden is ge houden over het vrouwenverzet tij dens de Tweede Wereldoorlog. Enige mensen, onder wie Jan van der Blom en mevrouw Annie Huis- man-van Bergen, realiseerden zich toen dat er in Leiden nog geen mo nument waarmee dit verzet werd geëerd. Zij besloten daarop een comité in het leven te roepen om op die manier het nodige geld voor een dergelijk monument bijeen te krij gen. In een jaar tijd zamelde het co mité ongeveer 60.000 gulden in: voldoende om het beeld en de sok kel te laten maken. Mevrouw Huis man: "We hebben veel giften ge kregen, van de gemeente, van vrouwengroeperingen en ook van uit de bevolking". Vooral over de bijdrage van de gemeente, die het maken van de fundering en de sok kel van het monument voor haar rekening neemt, is zij bijzonder te spreken. Het is geen toeval dat het monu ment wordt geplaatst in de wijk Stevenshof. In deze wijk zijn de straten genoemd naar bekende vrouwen, onder wie enige Leidse verzetsvrouwen, zoals mevrouw Van der Blom-Vijlbrief. Volgens het comité is de Stevenshof daar om bij uitstek de plaats waar het monument moet worden opge richt. DEN HAAG/LEIDEN - Twaalf maanden gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk is gisteren voor de Haagse rechtbank geëist tegen een 35-jarige Leidenaar voor zijn aandeel in de verkoop van bij na 2.000 valse Amerikaanse 100- dollar-biljetten in mei vorig jaar. De man zou de producenten en de kopers van het valse geld met el kaar in contact hebben gebracht. Toen de uiteindelijke verkoop moest plaats hebben in motel Holi day Inn in Leiden greep de politie in en werden de verkopers in de kraag gevat. De gisteren terechtstaande Lei denaar was daar overigens niet bij omdat hij volgens zijn advocaat en kele dagen daarvoor door de ande ren al buitenspel was gezet. Hij wist dus niet van het tijdstip van de ontmoeting af en daarom kon naar de mening van de advocaat ook niet van medeplichtigheid worden gesproken. Officier van justitie Klein Brete- ler zag dat anders en zei dat de poli tie door het aftappen van de tele foon van de Leidenaar duidelijk en terecht andere conclusies had ge trokken. Volgens hem heeft de ver dachte onvoldoende ingezien wat een ernstig feit valsemunterij is. „In totaal is er wel voor zo'n 40.000.000 valse dollars is het druk- kerijtje in Belgie aangemaakt", al dus Klein Breteler, die erop wees dat dit de economie van een land ernstig kan aantasten. Tegen een 34-jarige inwoner van Vlaardingen werd voor het vervoe ren van het valse geld van Vlaar- LEIDEN - De bewoners van 130 flats van de Protestants Christelijke Woningbouwver eniging (PCW) aan de Beetho venlaan in Zuid-West zijn ver ontwaardigd over het feit dat de vereniging een groot onder houdsplan opgesteld voor deze woningen, zonder de huurders bij de opstelling ervan te be trekken. In een boze brief aan de gemeente raad beklagen de bewoners zich er over dat de woningbouwvereni ging zonder inspraak de plannen, waarvan de uitvoering volgende maand haar beslag moet krijgen, heelt ingediend. Volkshuis wil subsidie voor huiswerkklas LEIDEN - Het Leidse Volkshuis wil subsidie hebben voor de huis werkklassen die deze instelling heeft opgezet. Het Volkshuis ver zoekt de gemeenteraad de afwij zing van de subsidie te vernietigen, omdat andere huiswerkklassen wel subsidie krijgen. In een brief aan de raad maakt Het Volkshuis er bezwaar tegen dat de gemeente vindt dat de huis werkklassen uit het normale bud get van het club- en buurthuiswerk van de instelling moeten worden betaald. "Deze huiswerkklas is in middels uitgegroeid tot een zelf standige organisatie die wordt ge rund door acht vrijwilligers. Het Volkshuis is haar steun blijven bie den". "Ons is gebleken dat de huis werkklas Leiden-noord via het wijkcollectief Noord een subsidie van ongeveer 2500 gulden krijgt, waarvan 1000 gulden is bestemd voor huisvestingskosten. Deze kosten hebben wij niet, omdat wij ruimten in het Leidse Volkshuis gebruiken". Het Volkshuis dringt er daarom bij de raad op aan dat de gevraagd subsidie, ongeveer 1500 gulden, toch wordt toegekend. De bewoners, verenigd in een in allerijl opgerichte bewonerscom missie, hebben de vereniging tot en met deze week de tijd gegeven om het verzuim aan inspraak recht te zetten. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) is gevraagd om in het meningsverschil te bemid delen. Overigens zag de gemeente raad kennelijk geen aanleiding om zich in de kwestie te mengen. De brief aan de raad is afgelopen maandag slechts 'voor kennisge ving aangenomen'. Geen huurverhoging Volgens het plan, waarvoor eind vorig jaar op het laatste moment subsidie van het rijk loskwam, be helst de opknapbeurt verbetering van metselwerk, kozijnen, deuren, daken, plafonds, keukens en de elektrische installatie. In principe heeft de uitvoering van het achter stallig onderhoud geen gevolgen voor de huur, tenzij bewoners kie zen voor dubbele beglazing. Per woning kost de klus 12.500 tot 18.000 gulden. De bewoners willen nu duide lijkheid over de groot-onderhouds beurt die hun naoorlogse wonin gen staat te wachten. Volgens be woner J. Dissevelt zijn de plannen nooit fatsoenlijk aan de huurders gepresenteerd. "We hebben vorig jaar de keuze gehad tussen renova tie en groot onderhoud, maar over de uitvoering van de plannen is on ze mening nooit gevraagd". Het overleg met de bewoners is pas op gang gekomen nadat de be woners een boze brief aan de PCW hadden geschreven. Daarna volgde ook de brief aan de gemeenteraad. "Wij hebben daarbij gewezen op klachten en wensen die naar voren zijn gekomen na een onderzoekje dat wfj onder alle bewoners van de Beethovenlaan hebben gehouden. Er werd een aantal toezeggingen dere informatie. Wij betreuren het dat het bestuur de aan ons gedane toezeggingen niet is nagekomen", aldus de bewoners. Zij dreigen met juridische, politieke en publicitaire stappen. "Wij hopen echter dat een en ander niet nodig zal blijken te zijn en dat anno 1985 een normaal overleg tussen bewoners en wo ningbouwvereniging mogelijk is. Van onze kant zijn we nog steeds bereid tot goed overleg met uw be stuur". In afwachting van het gesprek met de PCW en de gemeentelijke afdeling volkshuisvesting zijn de bewoners heel terughoudend in mededelingen over het conflict. "We willen het overleg niet door kruisen", zegt bewoner F.J. van der List, tevens lid van de techni sche commissie. Te weinig tijd PCW-voorzitter J. de Geus er kent dat de bewoners niet zijn be trokken bij het opstellen van de plannen. "Daarvoor was te weinig fijd. De plannen moesten vorig jaar op korte termijn worden inge diend", verklaart hij. Voor het plan van de PCW heeft het rijk vorig jaar op het laatste moment subsi die toegekend, die overschoot om dat andere gemeenten niet alle aangekondigde onderhoudsplan nen konden uitvoeren. "Als wij dat contingent niet had den opgemaakt was het contingent gesubsidieerd groot onderhoud dit jaar kleiner geweest. We hebben wel een bliksemenquête onder de bewoners gehouden waarbij men kon kiezen uit groot onderhoud of ADVERTENTIE Voor deze flats aan de Beethovenlaan is een groot onderhoudsplan opge steld. De bewoners willen daar meer over te zeggen krijgen. (foto Holvast) renovatie. Maar verder is het plan geen ingrijpende zaak", laat De Geus weten, aangevend dat in spraak van huurders wat hem betreft in dit geval niet direct noodzakelijk was. "Hoewel er dan een aantal huur ders is dat zich heeft opgeworpen als bewonerscommissie, hebben wij van de bewoners door de bank genomen niets anders gekregen dan positieve reacties", zegt de PCW-voorzitter voorts. "Maar in het plan zit verder geen ruimte voor veranderingen. De uitvoering moet eind deze maand, begin vol gende maand van stapel lopen". dingen naar Leiden 16 maanden celstraf geeist. Hij zou de contact persoon tussen de producent in Belgie en mogelijke Nederlandse kopers zijn geweest. De Vlaardin- ger was op 14 mei wel aanwezig in Holiday Inn en werd door de Leid se politie meteen ingerekend. De rechtbank doet 19 maart uit spraak. Vrouw rijdt fietser aan: één maand cel DEN HAAG/LEIDEN - De Haagse rechtbank heeft gisteren een 33-ja- rige Leidse veroordeeld tot drie maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk voor het feit dat zij begin maart vorig jaar in be schonken toestand met haar auto een fietser heeft aangereden. De fietser heeft hierbij ernstig hersen letsel opgelopen en een bloeding in beide oogbollen. Het ongeluk ge beurde op het Leidse Levendaal. Tegen de vrouw is tevens uitge sproken dat zij twee jaar geen auto meer mag besturen, haar Ford werd verbeurd verklaard en voor het onder invloed berijden van een bromfiets kreeg zij een boete van 200 gulden opgelegd. Tegen de Leidse was twee weken geleden vier maanden cel waarvan twee voorwaardelijk en een boete van driehonderd gulden geeist. Na het ongeluk was bij haar een alcohol promillage van 2,34 gemeten. Ten tijde van het ongeluk was haar rijbewijs voor vroeger rijden onder invloed ingenomen. Op dit vonnis had zij destijds gereageerd door vrijwel meteen een auto te ko pen. Tijdens de rechtzitting twee weken geleden verklaarde zij in middels van haar drankprobleem af te zijn. LEIDEN - Een 21-jarige Leider- dorpse fietser is gistermiddag ge wond geraakt bij een botsing op de Breestraat. Hij fietste daar achter een 16-jarige Leidse fietster die linksaf de Vrouwensteeg wilde in slaan. Zij had een andere fietser wèl gezien en laten passeren, maar de Leiderdorper niet. De Leider dorper kwam te vallen en moest zich voor een schaafwond aan de linker elleboog, een ontzette lin kerschouder en gescheurde been spieren onder dokterbehandeling stellen. LEIDERDORP-Lijnbaan 9 geopend 8-17.30 uur - zaterdags 8.45-13 uur Stappen "Zo zou ons op korte termijn een uittreksel of een samenvatting van het bestek, dat inmiddels aan het gemeentebestuur was verzonden, worden toegestuurd, alsmede ver-. THEEPOT Hitte bestendig glas Inhoud 11tr., tijdelijk van «4% Theeglazen, normaal QUO V Leiden. Breestraat 142 -144. Tel 071 -13 3511 19 Vestigingen door geheel Nederland. Redactie: Wim Brands Bart Jungmann De Put (3) Zou de Put al gedempt zijn? U heeft geen idee, u weet zelfs niet meer wat dat nu precies was, De Put? Welnu, De Put: zo heette de molen die tot in de vorige eeuw bij de Rembrandtbrug stond en zeer fraai geoogd moet hebben. Tegenwoordig ziet dit deel van Leiden er weliswaar nog steeds zeer karakteristiek uit, maar de molen is verdwenen. En daar moet verandering in komen, vindt de stichting Molen De Put. Vorig jaar werd deze stichting in het leven geroepen. In totaal moet de stichting 175.000 gulden bij elkaar zien te krijgen; slaagt men hierin niet, dan komt er geen molen. Nu moet gezegd worden dat men eind vorig jaar hoopvol begon: studentenver eniging Minerva stortte maar liefst 7.000 gulden op de reke ning van de stichting. Maar hoe is de situatie nu, zijn er al meer gulle gevers te noe- "Nou nee", zegt de secretaris van de stichting, Reinout van Gulick, "We moeten nog steeds 169.000 gulden inzamelen. Het is niet zo dat we al die tijd hebben stilgezeten hoor, we zijn gewoon bezig geweest met het voorberei den van de actie. We zijn inmid dels zo ver dat er een concept brief klaar is die naar een aantal bedrijven gaat. Over die brief hebben we goed nagedacht". Inderdaad. Men begint als volgt: "Leiden is een stad om trots op te zijn, vinden wij als bestuur van stich ting Molen De Put. De Hollandse stad met zijn rijke geschiedenis heeft de laatste tien jaar een ge daanteverwisseling ondergaan. Was het voorheen een stad in verval met veel krotten en oude fabriekscomplexen binnen de singels, vandaag de dag straalt de binnenstad een allure uit die vooral door buitenlandse bezoe kers met open mond wordt be wonderd". Nu kun je natuurlijk stellen dat je mond openvalt van dit ju- belproza, maar het is waarschijn lijk wel de taal waarmee je de be drijven de put inlokt. En de wei felachtige die na deze zinnen nog niet is gewonnen voor de goede zaak, wordt aan het einde van de bedelbrief nog eens directer toe gesproken: "Naar onze overtuiging be hoort u tot die categorie die het verfraaien van de Leidse binnen stad van harte onderschrijft. Daarom richten wij ons tot u met het verzoek een financiële bijdra ge te geven, zodat mede dankzij u deze historische molen her bouwd kan worden". Durf dan nog maar eens nee t$ zeggen. ifeii' j - LdMd Volière (2) De volière in het Plantsoen blijft de gemoederen bezig hou den. Althans van de werkgroep Hogewoerd en omgeving. Viel men eerst over de golfplaten voor de vogelkooi, nu lijkt het alsof de hele volière in de val wordt meegesleept. Lees de no tulen van de werkgroep en hui ver: 'Mevrouw Dubber (van de directie stadsvernieuwing) heeft de volière besproken met de di rectie groen. Er bestaan plannen om de volière af te stoten en te slopen in verband met te weinig krachten voor het noodzakelijke onderhoud'. De volière slopen?! Dat zal toch niet waar zijn? Nee, dat is ook niet waar, antwoordt C. Jo- chemsen, hoofd van de groene brigade. Hij hoort in elk geval voor het eerst van dergelijke sloopplannen. "Dit is nieuw voor mij. Zoiets ligt beslist niet in on ze bedoeling. Op zich is de voliè re niet één van de goedkoopste zaken bij de afdeling groen. Maar aan de andere kant vervult het een heel goede functie voor de gehele binnenstad en denk ik dat die uitgave verantwoord is. Alle waren naar zijn waarde'. Jochemsen wordt thousiast. "Wij willen binnen kort wel eens onderzoeken hoe oud het gebouwtje eigenlijk is en hoe het is ontstaan. Mogelijk dat de volière op de gemeentelijke monumentenlijst kan worden geplaatst. Misschien dat Leidse burgers iets over het gebouwtje weten te vertellen", houdt Jo chemsen zich aanbevolen. Blijft de vraag: hoe is dit in de wereld gekomen? Jochemsen: "Mogelijk heeft iemand tijdens de discussie over de noodzakelij ke bezuinigingen bij groen in een opwelling geroepen: dan moeten we die volière maar afbreken. Zoiets kan door iemand serieus zijn opgepakt. Maar het is abso luut nooit serieus onze bedoeling geweest de volière te slopen". Mevrouw Dubber? "Dat is ver keerd in de notulen gekomen. Ik heb dat niet gezegd en bij het na lezen van de notulen is het me ontgaan. Het spijt me". Telefooncellen Na de parkeermeters nu de te lefooncellen. In wat voor wereld leven we toch: je kunt tegen woordig niet eens meer publiek bellen of de kwartjes-en-dubbel tjesautomaat wordt onder je hoorn weggegrist. In de afgelopen drie weken zijn er al zo'n tien cellen ge kraakt, het lijkt wel een epide mie. Neem afgelopen weekein de: drie cellen bezocht, 1.500 gul den gestolen, 3.000 gulden scha de. "Voorzover ik weet, is dit nieuw voor Leiden", bevestigt de voorlichtende politieman Dick Graveland het beeld. De methode is simpel: kluizen worden opengebroken en de geldcassettes meegenomen. Door extra surveillance bij de cellen probeert de politie daar snel een einde aan te maken. De politie denkt dat, gezien de steeds gehanteerde methode, het om één en dezelfde bende gaat. Overweegt de PIT ook nog stappen? Anderhalf duizend gul den in drie cellen, dat maakt het natuurlijk wel waard een kraakje te zetten. "Andere keren was het minder, maar dat is inderdaad een flinke buit", vindt ook Gra veland. Als we het kraken van tele fooncellen voorleggen aan voor lichter Van der Plas van de Haag se telefoondienst (daar valt Lei den onder), ontstaat enige ver warring aan de andere kant van de lijn. Van der Plas denkt bij kraken direct aan de woning nood. "Ik wist dat er in Leiden kamergebrek was, maar dat ze nu ook al....". Eenmaal bijgepraat: "Ja, het vandalisme in telefooncellen is natuurlijk niets nieuw. Erg alar merend lijkt het me niet. Natuur lijk vijftienhonderd gulden is veel, maar sommige cellen wor den nu eenmaal veel gebruikt door bijvoorbeeld onze buiten landse arbeiders. En wat het op halen van het geld betreft: daar bestaan vaste routes voor. Ik ge loof niet dat er sprake van is om die te veranderen". Directiesecretaris Kok laat soortgelijke geluiden horen: "Het vandalisme is een bekend verschijnsel. Daar geven we ook het liefst zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan. Eerlijk ge zegd vind ik het allemaal niet zo alarmerend".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3