wolfsl 'Een mens is geschapen om gelukkig te worden' Bij Bril58 kiest u uit 1079 monturen... DE NIEUWSTE VAN PARKER: VECTOR ROLLERBALL gratis Pater Sasse van IJsselt veertig jaar priester Bril58 laat u kiezen. Ligt natuurlijk bij ons al te pronken in onze vitrines, maar bovendien graveren wij deze roller of de bijpassende vulpen met uw naam of een datum; leuk idee voor een bijvoorbaat geslaagd kado! Kantoormachines en -meubelen BV speciaalzaak in schrijfwaren Breeslraal 145, Leiden, tel. 071-123211 Receptie Ter gelegenheid van het veer tigjarig jubileum van pater Raymond Sasse van IJsselt wordt zondagmorgen aanstaan de een feestelijke eucharistie viering gehouden in de katho lieke kerk 'De Goede Herderj Later op de dag bestaat de mo gelijkheid pater Raymond per soonlijk te feliciteren tijdens een receptie. Pater Raymond Sasse van IJsselt (69) jubi leert. Veertig jaar geleden op 11 maart 1945 werd hij tot priester gewijd. Na eerst tot 1967 in Leiden te hebben gewerkt, zwaait hij nu de scepter over de rooms-katholieke parochie 'De Goede Herder' in Woubrugge. Pater Ray mond noemen de parochianen hem. Als lid van de orde der Franciscanen werd hij niet alleen bekend als priester, maar ook als zeer getalenteerd en begenadigd man op andere terreinen. Er is maar weinig wat hij niet heeft gedaan. Hij zwierf over de hele WOUBRUGGE - "Franciscus van Assisi, waarnaar de orde werd vernoemd, zag de natuur, de mens en het lichaam als een gave van God, waarvan je (met mate) mocht genieten. Ik heb dan ook duidelijk gekozen voor deze kloosterorde, omdat de levensopvatting van de Franciscanen mij bijzonder aansprak", vertelt pater Ray mond Sasse van IJsselt. "In noviciaat - de proeftijd voor kloosterlingen - mocht ik zelfs naar hartelust schilderen. Iets dat bij de strengere orden ze ker niet mogelijk is". aardbol, schreef boeken en liedjes, toneel stukken, teksten voor musicals van het Leid- se Petra-jeugdkoor alsmede hoorspelen voor het KRO-programma'Wigwam'. Zijn laatste musical - de vierde in vijftien jaar - voor het Petra-jeugdkoor is pas veer tien dagen gereed. De koorleden zijn hard be zig de teksten in te studeren, waarna ze met de nieuwe musical het land in trekken. Van alle musicals zijn tot nu toe platen gemaakt. Een zichtbaar schilder is pater Raymond ook. De muren van zijn knusse woonkamer zijn bedekt met zelfgemaakte schilderijen. Twee ervan vallen direct op: een warm la chend zelfportret van zo'n tien jaar geleden en een heel recent portret van de paus, ook weer met diezelfde warme uitstraling. Het portret van de paus is pas een paar dagen klaar en hangt op een opvallende plaats tus sen tien andere, maar kleinere schilderijen. Een gesprek met pater Raymond over het geloof, de tweespalt in de katholieke kerk van dit moment en zijn dagelijkse werk. door Kitty van Tessel Op 11 maart 1945 werd de pater tot priester gewijd en twee jaar later in het vroegere Don Boscohuis in Leiden geplaatst. In die tijd kwam hij in aanraking met een man, die een film wilde maken van het le ven in het tehuis. "Dan schrijf ik er wel een scenariootje voor", bood de pater aan. De film sloeg zo goed aan dat er nog twee werden ge maakt die als titel meekregen 'De club van de zwarte panter' en 'Het geheim van de Valkenhorst'. Later kwam op verzoek van de Nederlandse Handbalbond nog een filmproduktie tot stand onder de titel 'De gebroken ruit'. De sce nario's en draaiboeken nam Sasse van IJsselt voor zijn rekening, evenals de regie. In totaal dertig jaar gaf hü gods dienstlessen op verschillende scholen, zoals het Leidse Bonaven- tura college en de Oegstgeester Duinzicht mavo. Met een groep jongens van de toenmalige HBS ging de reislustige pater vaak voor een paar weken op stap. Ze kam peerden en trokken door heel Eu ropa en zelfs naar de noordelijke landen van Afrika. Omdat eén broer van hem in Australië woont en zusters in Canada en Engeland is hij nogal eens op reis. In Indone sië logeerde hij bij een medebroe der en twee jaar geleden bracht hij met een andere pater een bezoek aan Suriname. "De eerste nacht in Suriname moesten we in een hotel van hon derd gulden per nacht logeren", vertelt pater Raymond, "omdat we daar nog geen contacten met me- Pater Sasse van IJsselt in zijn atelier bij het door hem geschilderde portret van de paus: "Stel dat we besluiten dat een homofiel alles kan doen wat-ie wil en samenwonen is ook niet erg. Dan blijven we toch nergens?" (foto Wim Dijkman) debroeders hadden. Maar de twee de dag zijn we op bezoek gegaan bij de fraters en daar bleek dat ik er nog een heleboel van vroeger ken de. Toen ze vroegen waar we lo geerden, zei ik 'in dat en dat hotel'. Is dat niet erg duur, vroegen ze en ik zei: 'Ja, natuurlijk'. Nou waarom komen jullie dan niet bij ons? Dat deden we en toen heb ik er nog ruim een maand doorgebracht. Dat had anders niet gekund". Terug naar de orde van de dag. Wat boeit u het meest in uw werk? Pater Raymond: "Ik probeer de mensen wat mee te geven. Er is zo veel ellende in de wereld en dan bedoel ik niet alleen de honger- en oorlogslanden, maar gewoon hier in het dagelijkse leven om je heen. Zoals bijvoorbeeld ruzies, kleinzie lig gedoe en egoïsme. De mensen maken vaak zo'n puinhoop van hun leven. Dan probeer je ze dui delijk te maken dat het zo heel an ders kan, als je maar niet in de eer ste plaats aan jezelf denkt. In een van mijn liedjes heb ik dat heel duidelijk verwoord: 'Geluk, dat is zo'n wonderlijk ding, wie het neemt, verliest het weer. Maar wie het aan een ander geeft, krijgt het zelf steeds meer'. En daar komt het eigenlijk op neer. Daaraan te werken kan me mateloos blijven boeien". "Nou, meestal hoor je daar van hen zelf niets over", vertelt Sasse van IJsselt. "Maar soms halen ze wel eens woorden van me aan die ik zou hebben gezegd, maar waar van ik me op dat moment niets her inner. Dat betekent voor mij dat er toch wel eens iets blijft hangen. Ook wordt wel eens gezegd dat ze het een goede preek vonden. Ja, ook dan heb ik het gevoel iets te hebben bereikt. Dan praat ik ten minste niet voor niets". Waar haalt u het onderwerp van de preek vandaan? Pater Raymond wijst met een veelzeggend gebaar op zijn hoofd: "Veertien dagen geleden ben ik bijvoorbeeld begonnen met de Elf- Bij Bril58 kunt u écht kiezen; uit modellen, maten, kleuren, stijlen èn prijsklassen. Maar In ieder geval uit kwaliteits-monturen waarvan bij Bril58 voortreffelijke brillen worden gemaakt, met alle service en zorg die uw ogen en uw uiterlijk verdienen. Leiden Voorschoten Sassenheim Wassenaar Heemstede Katwijk Vlaardingen Haarlemmerstraat 58 (071-140148) Schoolstraat 115 (01717-2024) Hoofdstraat 253 (02522-11254) Langstraat 7 (01751-14396) Binnenweg 114 (023-284921) Voorstraat 80 (01718-12765) Hoogstraat 209 (010-343410) SK - siotkoers Combinatie* NG offoéle not geschorst J j**6" c - SSwmaanSlen S - X gedaan en bieden OBLIGATIES staatsleningen 0112% 81-91 130.00 nl 11'6 81-92 112.90 nlllVk 82-92 113.30 nlllV» 82-92 112.60 nl IOVï 82-92 109.30 nMOVfc 82-89 106.10 nl 10 821-89 104.50 nl VA 83-90 106.50 7% 82-93 H VA 831-90 li TA 84-00 103.60 103.60 bg 8'-% 8411-09 102.50 bedrijfsleven abn 10VS a 102.80 abn 10'/« 80 102.75 abn 10 82-90 104.50 abn 9 Vb 85-92 100.50 abn 9V« 84 103.30 abn 9 634» 101.30 amro 8V« 83a amro V/t 84 amro 7'^ 85 ar $10 Vb 82-87 amros7Vb84 bmh 9 Vb 83-93 104.00 104.00 crabo8VbB4 100.70 nib 8% 841-99 103.30 nwbö^ 84-03 102.10 105.80 101.20 wuhSVb 84-92 100 00 parallelmarkt aandelen indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8.03 stedentocht en deze week met het bezoek van de paus. Meestal heb ik wel zo'n blikvanger uit de actuali teit en dan zit iedereen gelijk met gespitste oortjes te luisteren. Als ze dan zo geboeid zijn, is het niet moeilijk om op wat anders over te gaan, want dan heb je ze, hè? Uit de reacties kan je opmaken dat men tegenwoordig meer geboeid luistert naar de preek in tegenstel ling tot vroeger". Hebt u in uw veertigjarige pries terloopbaan ooit een inzinking ge had? "Ja, dat was in 1967 toen ik in het ziekenhuis lag voor een galoperatie die uitmondde in een longembolie. Het was toen echt erop of eronder. Terwijl ik daar zo doodziek te bed lag, kreeg ik een brief van mijn overste uit Weert. Eerst dacht ik nog: Goh, wat leuk dat-ie aan me denkt, maar al gauw kwam ik er achter dat ik zou worden overge plaatst naar Rotterdam. Dat was een dreun op het zieke hoofd, alsof mijn wortels werden afgezaagd die ik in Leiden had gekregen. Door al le vernieuwingen in het katholieke geloof had ik het toch al zo moei lijk. Alles werd anders en kreeg an dere waarden. Die overplaatsing was net even te veel". "De volgende dag", gaat hij ver der, "vertelde ik het aan iemand die bij me op bezoek kwam. Hij heeft gelijk naar Weert gebeld en twee dagen later kwam hij me ver tellen dat het niet door ging. Toen ik was hersteld, ben ik vanuit die, vernieuwing alles gaan opbouwen. 'Onderzoek alles en behoud het goede', zegt Paulus. En daar heb ik me aan gehouden. Want alles wat ik vroeger had geleerd was weg". Deze periode is volgens de pater voor veel priesters een kardinaal punt geweest. En velen hebben om die vernieuwing het bijltje erbij neergegooid en zijn uitgetreden. Hoe motiveert u mensen om naar de kerk te gaan? "Een mens is door God gescha pen om gelukkig te worden. En mijn overtuiging is dat dat niet kan zonder God. Het kerkbezoek maakt het de mens heel wat ge makkelijker om dat geluk te berei ken. Dat betekent niet dat een mens niet gelukkig kan zijn zonder kerk, maar dat hij door naar de kerk te gaan gelukkiger zou kun nen worden. Want daarmee onder houd je het reële contact met God. Mensen, die in God geloven, kun nen gemakkelijker het lijden, de problemen en de tegenspoed ver dragen. De niet-gelovige mist een grote bron van geluk in zijn men senleven". Verdeeld De betrokkenheid van mensen bij de kerk hangt natuurlijk in hoge mate af van de vraag in hoeverre zij zichzelf in die kerk kunnen te rugvinden. Gezien al het rumoer rond de benoeming van monseig neur J. ter Schure tot bisschop van Den Bosch lijkt de katholieke kerk meer verdeeld dan ooit. Hoe staat u tegenover de benoeming van Ter Schure door de paus? "Om eerlijk te zijn: dat weet ik niet, want ik ken de man niet", ant woordt de pater. "Maar als hij op één lijn zit met bisschop Gijsen van Maastricht, dan moet ik hem niet! Ik sta wel achter aartsbis schop Simonis. Ergens kan ik wel instemmen met wat deze paus pro beert, maar ik geloof niet dat hij nu op het goede pad is. Wat hij nu doet, werkt polarisatie in de hand en dat is het tegenovergestelde van wat hij eigenlijk zou willen berei ken. Ik vind het vooral jammer voor de mensen in Limburg, want als je ziet wat daar nog aan good will leeft en hoe ze toch nog naar die bisschop Gijssen luisteren... Nee, als je het op deze manier ver knalt, vind ik dat heel erg". "Als Ter Schure ook zo gaat doen", vertelt pater Raymond ver der, "dan hou ik mijn hart vast. Maar een oordeel durf ik nog niet over hem uit te spreken, omdat ik hem niet ken". Goud en zilver Goud onbewerkt: 35870- 36370 Zilver onbewerkt: 670-740 Communie Beursoverzlcht Beurs in vaste stemming De Amsterdamse effectenbeurs lag er vandaag prima bij en het zat tegen de middag dan ook dik in it het recordniveau van de alge mene beursindex vandaag zal gaan sneuvelen. Het goéde be drijfsnieuws van de laatste dagen zorgde voor heel wat vraag en de meeste noteringen gingen dan ook naar boven. Unilever, dat gisteren de resultaten publiceerde, ging nog weer flink vooruit en het fonds tipte tegen de middag aan de nog nooit gehaalde grens van f 350. Ook Philips kwam ien nieuwe topkoers en Konink- j Olie. Hoogovens en Akzo wis ten zich eveneens omhoog te werken. KLM viel in deze gewillige markt wat tegen met een licht koersverlies. t was ook het geval met de NMB -.. de Amro die hun vorige slot- koers niet konden vasthouden maar de ABN ging wel enkele gul dens vooruit. Bij de verzekeraars de stemming opperbest: Ae- en Amev werden beide onge- een rijksdaalder duurder en Nationale Nederlanden won zelfs meer dan vier gulden. Maar als Ter Schure zegt dat ho moseksuelen en mensen die samen wonen geen communnie meer mo gen doen, dan is zijn bedoeling toch overduidelijk? "Oh, ja. Maar het is allemaal ook zo moeilijk. Het is eigenlijk niet an ders dan het geweest is. Ik zal een praktisch voorbeeld geven. Stel dat we besluiten dat een homofiel alles kan doen wat-ie wil en samen wonen is ook niet erg. Dan blijven we toch nergens? Als mij bekend is dat iemand zijn homofiele neigin gen uitdraagt, dan ben ik daarte gen. Maar dat betekent nog niet dat ik hem de communie of de kerk zal weigeren. Oh nee, geen haar'op mijn hoofd die daaraan denkt. Maar samenwonen, homofilie en abortus vind ik persoonlijk onac ceptabel en fout. Ik wacht me er echter voor iemand, die dat wel doet te veroordelen. Ik vind dat niet mijn taak". Hoe ziet u de toekomst van het ge loof en de kerk? "Vroeger zou ik gezegd hebben: ach, ach waar gaan we heen. Maar nu zeg ik: je gelooft in God of je doet het niet. Christus heeft gezegd dat hij de kerk zal bijstaan tot het einde der tijden. En hij heeft ner gens geschreven dat hij daar in 1985 mee zou uitscheiden. Een op lossing voor nu in de katholieke kerk zal heus wel komen. Tenslotte zijn er altijd wel problemen ge weest".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25