MAAND RENTE DEPOSITO Oosterbosch in het wit Zweeds tennisteam vlucht uit Chili Haarlem werkt zich goed op SJ,25% £5:7,50% leidse spaarbank s Met dank aan De Wever Na aardbeving Geluk voor Excelsior Crisis binnen deKNAU Elfsteden zit9 vol Boessen en Eleveld op non-actief WOENSDAG 6 MAART 1985 SPORT PAGINA 15 SAINT-TRIVIER-sur-MOIGNANS (GPD) - Met een ver traging van twee dagen is Bert Oosterbosch toch nog in het bezit gekomen van de witte leiderstrui in Parijs-Nice. Dat onverwachte succes kwam niet alleen door zijn twee de plaats in de etappe van gisteren, die opnieuw in de stromende regen werd verreden en eindigde in een over winning voor Mare Madiot, maar Oosterbosch had het ei genlijk nog meer te danken aan de inspanningen van ploegleider Jules de Wever. De vervanger van Peter Post had aanval te gaan. Alleen Mare Ma- samen met Bert Oosterbosch ont- diot, die later in de sprint nog op dekt dat de jury der had gemaakt enorme blun- vallend veel te stellen had metOo's- de uitslag van terbosch, en FTits Pirard hadden de etappe van maandag. Daarin nog de macht om naar hem toe te werd Oosterbosch, die als enige springen. Oosterbosch: „Ik denk renner met toestemming van de ju- dat er tot nu toe zo rustig wordt ge- ry zonder rugnummer rondrijdt reden omdat veel Franse ploegen omdat dat tijdens de proloog kapot het met elkaar eens zijn. Volgens ging, ten onrechte in het peloton mij willen ze proberen een Franse geklaseerd dat toen dertien secon- renner te laten winnen en niet Kei den na Eddy Planckaert binnen- ly, zoals de afgelopen driejaar. Let kwam. Met veel moeite kon Jules maar op. In de bergen worden de de Wever de jury er uiteindelijk klappen pas uitgedeeld", vlak voor de start van de tweede Oosterbosch houdt er dan ook etappe nog van overtuigen dat er een vergissing was gemaakt. „Ik vroeg de film van de fotofinish cp; maar die wilde de jury me in eerste nitief verspeelt. In de rit instantie niet laten zien", vertelde Etienne komen de klimmers De Wever, die met dat antwoord daag geen genoegen nam. „Ik heb net zo lang aangedrongen tot ik mijn zin kreeg en toen bleek dat ik nog eens gelijk had ook" Bert Oosterbosch hijst zich, zij het met enige vertraging, alsnog in de witte leiderstrui. (foto ANP) leiderstrui vandaag of morgen defi- st de eerste keer serieus hun trekken, hoewel het dins dagavond nog niet helemaal zeker was of de organisatie de geplande route wel kan afwerken. „Er En dat buitte Jules de Wever, die schijnt daar nogal wat elf jaar geleden zijn beroep als bu- de weg te liggen en dat betekent schauffeur in Gent opofferde en date paar bergen worden ge- vanaf dat tijdstip altijd aan de zijde schrapt. In dat geval kunnen we van Peter Post heeft gewerkt, in misschien de trui beh zijn voorbespreking uit. „Tegen met de ploegentijdrit Oosterbosch vertelde ik dat ik er voor gezorgd had dat hij weer op de tweede plaats stond en dat hij met zijn klasse maar eens moest bewijzen dat hij er nog veel meer uit kon halen". Voor Oosterbosch bleek later die rechtzetting inderdaad een stimu lans. Hij liet in de slotfase eerst de achtervolging op de ontsnapte Alain Bondue over aan de andere ploegen en koos vervolgens zelf het goede moment om alleen in de Langer niet. In de etappe van vrijdag, waarin de Mont Ventoux gedeeltelijk wordt beklommen, en in de rit van zaterdag waarin de Tanneron scherprechter is, zal de strijd in Parijs-Nice pas echt begin nen. „Ja, vanaf dat moment gaan de echte klimmers de dienst uitma ken", verwacht ook Oosterbosch, op wie vooral de nu nog onzichtba re Laurent Fignon een sterke in druk maakt. „Dat is de grote kans hebber. Aan niets is te merken dat hij last heeft van zijn enkel, vol gens mij spaart hij zich alleen maar wat voor de komende dagen". De Panasonic-ploeg komt overi gens maandag al naar huis, in te genstelling tot andere jaren, want toen sloot 'de rit naar de zon' altijd mooi aan op Milaan-San Remo. Dit jaar zit er voor het eerst een gat van een week tussen beide wedstrijden en daar zijn niet alle ploegen geluk kig mee. Aanvankelijk zouden de renners van Post begin volgende week ter overbrugging nog een driedaagse wedstrijd in Zuid- Frankrijk rijden, maar die is om di verse redenen geschrapt. Op de veertiende maart kan de politie vanwege de verkiezingen in Frank rijk niet voor voldoende begelei ding zorgen en in een tweedaagse wedstrijd had de organisatie, die bovendien nog met financiële pro blemen worstelde, geen trek. De gevolgen daarvan zijn dat de renners van Post volgende week meer in de auto zullen zitten dan op de fiets en die lange reizen zou den wel eens weer nadelig kunnen werken op de prestaties van Eddy Planckaert in Milaan-San Remo. De renners gaan weliswaar weer met het vliegtuig vanuit Brussel naar Italië, maar daar krijgen ze de gebroeders Planckaert niet meer in. „Walter heeft in Brussel eens een noodlanding meegemaakt doordat bij de landing de wielen niet uitklapten en kort nadien is in de buurt van onze woonplaats eens een vliegtuig neergestort. Vanaf dat moment doen we alles met de auto", zegt Eddy, die het vele rei- niet als een grote belasting ziet. „Natuurlijk was ik liever een paar dagen in Zuid-Frankrijk ge bleven, maar ik ben niet bang dat ik door die lange reizen mijn vorm verlies. Thuis kunnen we nog een beetje trainen en volgende week woensdag is er nog een wedstrijd in België. Maar voorlopig kan Planckaert zijn vorm nog vijf dagen op peil houden in Parijs-Nice, waar Jules de Wever tot nu toe net zo succes vol is als Peter Post in voorgaande jaren. „Ik werk al zo lang met Post samen dat ik precies weet hoe hij wil dat het hier moet gaan. Van zijn werkwijze wijk ik ook niet af. Zo als Post altijd problemen oplost voor zijn renners, zo doe ik het ook. Kijk maar naar Bert Oosterbosch". „Hij verloor dit jaar al drie keer een tijdrit, maar door het feit dat ik voor hem bij de jury voor rechtvaardigheid heb geknokt, heb ik hem toch weer een hoop moraal gegeven. En ik voelde het onder weg allemaal aankomen. Ik heb hem toegeroepen dat hij zich rustig moest houden tot het moment waarop Bondue werd teruggepakt. Ze letten nu toch niet meer zo op hem omdat hij in de bergen moet afhaken. En zo liep het ook. Ja, ja. Dank zij mijn lange samenwerking met Peter Post heb ik er toch wel wat kijk op gekregen". SANTIAGO (Rtr/SID) - De tennis wedstrijd voor het toernooi om de Davisbeker tussen Chili en Zwe den, die van 8 tot en met 10 maart in Santiago zou worden gespeeld, is tot onbepaalde tijd uitgesteld. Dit in verband met de recente aardbeving, die Chili heeft getrof fen. Het Zweedse tennisteam, hou der van de Davis-beker, heeft het land gisteren verlaten. De angst voor het natuurgeweld bracht Mats Wilander, de hoogst geklasseerde Zweed op de wereldranglijst, er maandag al toe haastig af te reizen. Na de beving van zondag, duidelijk voelbaar in het hotel van de Zwe den, werden later weer schokken gevoeld. De 20-jarige Wilander nam het vliegtuig naar Florida. De andere tennissers, Sunds- tröm, Edberg en Jarryd kondigden aan met ploegleider Hans Olsson een dag later te vertrekken. Ols son: „We zijn bang en hebben be sloten naar huis te gaan. De jon gens kunnen niet slapen. Boven dien heb ik het gevoel, dat het niet goed is na een dergelijke ramp een tenniswedstrijd te gaan spelen". De beslissing over het Daviscup- duel tussen Chili en Zweden is nog altijd niet officieel genomen. Van daag reist de verantwoordelijke di recteur van de Internationale Ten nis Federatie, Thomas Hallberg, van Londen naar Santiago om zich van de situatie op de hoogte te stel len. Hallberg heeft de opdracht meegekregen te beoordelen of er misschien toch nog in het weekein de in Santiago gespeeld kan wor- DEN BOSCH (GPD) - Ajax is gisteravond een unieke afgang bespaard gebleven. Zou FC Den Bosch even doelbewust zijn geweest als vorig seizoen (toen het in De Vliert 3-0 werd) en zou scheidsrechter Van Ettekoven consequent hebben gehandeld, dan waren de Am sterdammers volledig vernederd. Omdat Meeuws ten onrechte geen rode kaart kreeg en met name Van der Horst, Gilhaus en Van der Waart voor Den Bosch de ideaalste kansen misten, kreeg Ajax veel meer dan waarop het recht had: een 1-1 gelijkspel. Dat daarmee het vijfde punt in de- ze competitie werd ingeleverd, zal Ajax dan ook minder pijn doen dan het voortijdige vertrek van Schoenaker. De aanvoerder werd in de 42e minuut uit het veld ge stuurd toen hij zijn elleboog in de maag van Pattinama plantte. Aan gezien Pattinama zich volgens Van Ettekoven op dezelfde manier af reageerde, kon ook hij inrukken. ROTTERDAM (ANP) - Een beter NAC is er gisteravond door eigen falen niet in geslaagd de laatste de nummers zeventien en achttien van de eredivisie werd beslist door een van de minst slechte spelers op het veld. De Bredase doelman Van Campenhout maakte halverwege de tweede helft een domme over treding op Jalink. Op een pass van Wasiman kon, Jalink, de onbesuis de rechtsbuiten van de thuisclub vrij op het Bredase doel afgaan. In plaats van de Excelsior-speler nog verder naar de buitenkant te drin gen, koos Van Campenhout voor de domste oplossing: hij gaf Jalink een duw. Ridderhof had geen moeite van elf meter te scoren. Het duel kreeg daardoor een onverdiende win naar. De bezoekers waren op Wou- denstein de snellere en beter com binerende ploeg. De Bredase for matie bezocht Rotterdam op een manier die Excelsior duidelijk niet aanstond. Bijna alle duels werden door de gasten gewonnen omdat de NAC-spelers net iets sneller bij de bal waren. Dat resulteerde ook in de beste kansen. Remie via een vrije trap in de veertiende minuut en Van der Borgt op aangeven van Linford, faalden echter in de af werking. Excelsior stelde daar al leen een schot van Van Tour tegen de lat tegenover. Ook het tweede gedeelte van het duel bleef NAC beter. Maar juist toen het er naar uit zag dat de gas ten het overwicht in doelpunten zouden uitdrukken, beging Van Campenhout zijn kapitale blunder. Hem alleen verantwoordelijk stel len voor het verlies gaat echter te ver. Daar was het falen van de de NAC-aanvallers debet aan. Pattinama en Schoenaker deden dat pas na massale protesten. Ajax- trainer De Mos rende daarbij het veld op om andere spelers tegen zichzelf in bescherming te nemen. Pattinama hield het pas voor ge zien toen Van Ettekoven was ge dwongen tot ruggespraak met zijn grensrechter. Dat zowel Schoenaker als Patti nama eerder al een gele kaart had den gekregen speelde bij de beslis sing van Van Ettekoven niet mee: „Het was rechtstreeks rood. Patti nama had de bal en werd te fel aan gevallen door Schoenaker en Koe man. Ik floot af en zag dat Schoe naker zijn elleboog in de maag van Pattinama duwde. Pal daarop deed Pattinama hetzelfde bij Schoena ker". Met die opmerkingen lokte Van Ettekoven nieuwe protesten uit. Bij Pattinama („er is niet gesla gen"), maar vooral bij De Mos. Ter wijl Schoenaker geen commentaar wilde geven adviseerde de Hage naar het bestuur van Ajax om de strafzaak mondeling te laten be handelen: „Er is pertinent niet ge slagen. Daarom moet dit worden toegelicht. Dit kan toch niet. Trou wens, de scheidsrechter had veel eerder moeten ingrijpen. Deze wedstrijd had een voorgeschiede nis. Viermaal werd die al afgelast. De tweede keer was daar erg veel tumult over. Bovendien heeft Pat tinama zich in een interview in een voetbalblad erg fel uitgelaten over Ajax. Iedereen wist dat er het nodi ge kon gebeuren en toch keek Van Ettekoven in het begin rustig toe". Dat laatste strookt overigens niet met de werkelijkheid van een wed strijd, waarin inderdaad van meet af aan de 'diplomatie van de schof fel werd bedreven'. In de eerste helft werden daarom al Adriaanse, Meeuws, Schoenaker en Pattina ma op de bon geslingerd. Voor de laatste twee betekende dat op dat moment al de derde gele kaart bin nen een jaar, zodat zij met de rode bekeuringen erbij wel eens ander halve maand op non-actief gezet zouden kunnen worden. Dat Meeuws er zondag tegen NAC wel bij kan zijn dankte hij uit gerekend aan Van Ettekoven. Toen Meeuws kort na rust Gilhaus on deruit haalde had hij eveneens weggezonden moeten worden. „Ik heb daar", aldus de spelleider, „even aan gedacht. Maar ik vond het een te zware straf. Gilhaus lok te het min of meer uit. Vandaar". Door al die incidenten was de 're vanche' van Ajax voor het totaal mislukte optreden van anderhalf jaar eerder in Den Bosch betrekke lijk. Net als afgelopen zondag te gen Excelsior deed Ajax een se rieuze poging om de toeschouwers buitenshuis van zich te vervreem den. Het 4-4-2-systeem werkte al leen maar de tegenstander in de hand. De koploper werd zes minu ten voor rust dan ook verdiend op achterstand gezet. Gilhaus kopte de bal toen na een voorzet van Van Niele langs doelman Gaije. Tot dat moment had Ajax slechts bij hoge uitzondering de aanval ur- ven zoeken. Toen het daartoe in de tweede helft verplicht werd miste het aanvankelijk de kracht om te rug te komen. Van een geslaagde inhaalpoging zou waarschijnlijk ook geen sprake meer zijn geweest als Den Bosch er gewoon het hoofd (van Van der Horst, Gilhaus en Van der Waart) bij had gehouden. Omdat de knock-out uitbleef kon Ajax het initiatief overnemen. Met Bosman in plaats van Gasse- den. Naar aanleiding van debevin- dingen van Hallberg zal de ITF een beslissing nemen over de te volgen gedragslijn. De Chileense officials hadden in de loop van dinsdag aangekon digd, dat de wedstrijd voor onbe paalde tijd was verschoven. Die be kendmaking volgde op de medede ling van de Zweden, dat zij het land in verband met de aartfbe- vingsramp zouden verlaten. Sundström, Edberg, Jarryd en ploegleider Olsson reisden dins dagavond naar Rio de Janeiro. „Het is erg moeilijk te tennissen als de aarde in beweging is zo zei Sundström. Wilander was zijn ploeggenoten een dag eerder al vooruit gegaan. In de Braziliaanse hoofdstad wachten de Zweden op de beslissing van de ITF. SCHAESBERG (GPD) - Een scheuring binnen de KNAU, de at- letiekunie, lijkt onvermijdelijk. Enige tijd geleden werd vanuit de Unieraad een commissie van 'wij ze' personen aangesteld, aange vuld met KNAU oud- en erevoor zitter Frans Jutte voor doorlichting van de KNAU. Enige dagen gele den is een vernietigend, nu nog ge heim tussenrapport verschenen waarbij met nogal wat prominente KNAU'ers de vloer wordt aange veegd. De commissie van 'acht wij zen' komt tot de slotsom dat vier van de zeven KNAU-bestuursle- den niet goed functioneren en dus moeten verdwijnen. Deze vier zijn de KNAU-secreta- ris Bart Kappenburg (Paterswol- de), de vice-voorzitter Gijsbertse (Zelhem) en de commissarissen Norbert Leenhouwers (Valkens- waard) en Jan Thijssen (Nijme gen). Zowel Kappenburg als Thijs sen vervullen al meer dan 15 jaar zullen er nog meer koppen rollen in het KNAU-bastion. Hierbij dui ken namen op als Klösters (Uden), het KNAU-bastion. voorzitter commissie opleidingen, en Swinkels (Bavel), ook van de commissie opleidingen. Het afgelopen weekeinde is er in de KNAU-top koortsachtig overleg geweest om het getij te keren. Za- terdagmidag had het KNAU-be- stuur een onderhoud met oud- en vice-voorzitter Frans Jutte, om te komen tot intrekking van de ge wraakte tussenrapportage. Ook gistermidag, bij de Nederlandse veldloopkampioenschappen in Schaesberg, werd door KNAU-be- stuurderen naarstig naar een uit weg gezocht. Het splijtende, nu nog geheime tussenrapport is echter in vijfvoud verspreid en is nog nauwelijks in de doofpot te stoppen. De samen stellende commissie houdt daarbij voet bij stuk. Het betreft nu nog een tussenrapportage. De eindrap portage zou medio mei verschijnen en dat zou naar verluidt nog drasti schere aanbevelingen bevatten. De eerstkomende Unieraadsvergade ring is verschoven, maar dat is al leen maar uitstel van de oorlogs verklaring in het KNAU-bolwerk. Edo Ophof troost aanvoerder Dick Schoenaker bij diens trieste afgang. De Ajacied kreeg een rode kaart. (foto ANP) lich en libero Meeuws tijdelijk in een offensievere rol hervond Ajax zich nog enigszins, hetgeen Van Basten met het scoren van de ge lijkmaker aantoonde. Het gezichtsverlies kon daarmee door Ajax echter niet meer worden goedgemaakt. Al zag De Mos toch nog een winstpunt: „Meestal heb ben wij maklues gehad in deze competitie. Vanavond was er met al die sentimenten sprake van een soort Europa Cup-duel. Deze agressie waren we nog niet eerder tegengekomen. Alleen in de Euro pa Cup tegen Bohemians. Daarom hebben we vanavond toch nog wat opgestoken". ADVERTENTIE DEVENTER (ANP) - Haarlem, zaterdagavond ge sterkt door de verrassende 1-0 zege op FC Gronin gen, heeft in de inhaalwedstrijd tegen Go Ahead Eagles opnieuw aangetoond niet over een ploeg te beschikken die in de degradatiezone thuishoort. De Eagles, die zaterdagavond even verrassend met 1-0 van PEC Zwolle verloren, kunnen de gevaren driehoek nu wel gaan uitzetten, want de Deventer formatie verloor gisteravond kansloos met 0-4. Al in de eerste helft had de ploeg van trainer Hans van Doorneveld het vonnis over Go Ahead Eagles geveld. Doelpunten van Chris Verkaik (4e minuut), Moniz (7) en Keur (42) hadden de Eagles al tot een degradatiekandidaat gedeklasseerd. Wat de Deventer ploeg ook probeerde, Haarlem bleef de betere ploeg. Na de rust had de falende Brouwer zijn plaats aan Ten Cate moeten afstaan, maar ook deze wissel kon Go Ahead Eagles geen inspiraties geven. Voor al defensief waren de Deventenaren hulpeloos, maar ook aanvallend kwam Go Ahead Eagles niet boven het peil van een goede amateurploeg uit. Haarlem kon zonder grote inspanningen het spel dicteren en kwam na een kwartier in de tweede helft door uitblinker Keur zelfs op een riante 0-4 voorsprong. Pas toen ontwaakte de ploeg van trai ner Wullems, maar dat was te laat. De Deventena ren werden wel iets agressiever, maar de opleving kon niet meer in doelpunten worden omgezet. In de slotfase werden bij Haarlem Runderkamp en Keur vervangen door Jansen en Van der Kuyl,: maar toen was de buit al binnen. De rente wordt maandelijks op uw bankgirorekening gestort. Looptijd 5 of 10 jaar. Minimale storting f 15.000,-. LEEUWARDEN (ANP) - De Vereni- ging De Friesche Elfsteden kan geen nieuwe leden meer inschrij- Het magischeaantal van 16.000, overeenkomend met het ma ximum aantal deelnemers aan de tocht over bijna 200 kilometer, is begin deze week bereikt. Sinds de dertiende editie van de Elfsteden tocht, donderdag 21 februari, heeft de Vereniging een ware lawine van nieuwe aanmeldingen te verwer ken gekregen. In tien dagen tijd groeide het ledenaantal van onge veer 6.500 naar 16.000. De leden be talen een contributie van/. 7,50 per jaar en zijn met hun lidmaat schapskaart automatisch verze kerd van een startbewijs voor een volgende Elfstedentocht. EfFektief: 7,50% Effektief: 7,76% DE DICHT BIJ HUIS BANK LIVERPOOL (ANP) - Willy Boessen en Mario Eleveld zul len vanavond niet met Fortuna Sittard tegen Everton spelen. Trainer Bert Jacobs liet na de training weten het onverant woord te achten het geblesseer de tweetal het veld in te sturen. Ook een test op de dag van de wedstrijd oordeelde Jacobs niet zinvol. Leidenaar Wout Holverda speelt hoogstwaar schijnlijk vanavond wèl mee. Hy raakte zaterdag bij een charge van MW'er Van Mar wijk geblesseerd.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15