Jong zijn in... Canada Hilversum 4 niet populair bij jeugd 'Noorderwiek' bij les voor doven Overschot predikanten door toenemend aanbod Drie winnaars en extra prijs Uitslag pagina-wedstrijd Rob Luyken krijgt prijs voor computerprogramma WOENSDAG 6 MAART 1985 PAGINA 11 Naar school moeten ze keurig kort geknipt en - net als op veel scholen in Engeland trouwens - in uniform: de meisjes in Schots- geruite rok en groene blazer, de jongens in grijze 'pantalon' en blauwe blazer. Onder die blazer dragen zowel meisje als jongen een wit overhemd met stropdas. Jong zijn in Canada, waar naast de leerplicht, een uniform- plicht bestaat. Mijn nichtjes die nu bijna tien jaar geleden emi greerden naar Calgary in de Ca nadese olieprovincie Alberta, moesten er althans heel erg aan (foej dad,mm, ik p nar school Eindredactie Annemiek Ruygrok Telefoon 071-144941, toestel 217 wennen. Zo gauw ze thuiskwa men ging het uniform de kast in (keurig in de plooi!) en sweat shirt en spijkerbroek aangetrok ken. Maar afgezien van dat uniform is Canada een prima land om jong in te zijn. Niet in het minst door de prachtige natuur. Een paar uur buiten de stad Calgary bevinden zich uitgestrekte, rui ge, bergachtige natuurgebieden. Daar wordt door jongeren veel gekampeerd, 's Zomers maar ook 's winters. Over de winter gesproken: de winters zijn er veel kouder dan bij ons. Temperaturen van dertig graden onder nul zijn tussen no vember en maart geen uitzonde ring. De sneeuw die in die maan den valt, valt in dikke pakken. In de natuurgebieden kun je dan prima skieën. En wie niet skiet bedenkt andere manieren om van de heuvels naar beneden te glijden. Ligt er sneeuw in de ber gen, dan zie je heel veel kinderen bijvoorbeeld in grote autoban den van de heuvels roetsjen. Sport neemt in Canada een be langrijke plaats in. Op de scholen wordt elke dag een of meer uren aan sport besteed. Voetbal zoals wij dat kennen, wordt in Canada nauwelijks gespeeld. IJshockey is volkssport nummer één. Ie dere jeugdige Canadees kent Wayne Gretzky, een top-ijshoc- keyer die daar net zo beroemd is als Johan Cruyff bij ons. Jong zijn in Canada betekent ook zo snel mogelijk een bijbaan tje zien te vinden. Kinderen wordt al op jonge leeftijd geleerd dat ze zelf hun zakgeld kunnen verdienen. Vaak werken ze na schooltijd in een hamburgertent, in een supermarkt, of een pizze ria. Geld verdienen daar draait het om; als je verdient dan tel je mee in Canada. Veel jongeren werken om een auto te verdie nen. Want in Canada mag je ach ter het stuur van een auto als je zestien bent. Toen ik zestien was, vond ik het jammer dat ik hier woonde en niet in Canada. HANS VELDHUIZEN Dat was een moeilijke klus voor de KITS-redactie. De inzendin gen voor de paginawedstrijd wa ren zo leuk, dat het lastig kiezen was. Maar we wilden ons toch een beetje houden aan het uit gangspunt: een pagina met een afwisselend en actueel aanbod van berichten. Een themanum mer mocht wel, maar dan moest dat onderwerp van alle kanten zijn belicht. De teksten moesten goed leesbaar zijn, de keuze van foto's en tekeningen moest de daarbij behorende tekst duide lijk maken. En zo waren er nog wel meer punten waarop we heb ben gelet. Wat ons opviel was het feit, dat veel klassen een puzzel hadden gemaakt, dat pop en video erg in trek zijn en dat de deelnemers heel goed de actualiteit in het oog hebben gehouden. Hilversum 4 legt het nog steeds af tegen Hilversum 3. De klassie ke zender heeft een geheel eigen publiek maar het aantal jongeren dat naar Hilversum 4 luistert' staat in geen enkele verhouding tot het aantal oudere luisteraars. Hilversum 4 is er gekomen om enig tegenwicht te bieden tegen het popgeweld dat dag-in-dag- uit, uur-in-uur-uit de ether wordt ingeslingerd. Ik heb in mijn ken nissenkring een klein onder- Antonin Dvordk zoekje gehouden naar de be kendheid van jongeren met Hil versum 4. De uitkomst was te leurstellend: geen van de jonge ren die ik ernaar vroeg luistert wel eens naar Hilversum 4. Zelfs Quinten (15) niet die zeer ver dienstelijk piano speelt en straks misschien wel naar het conserva torium gaat. Quinten is een van de jongeren die zogezegd 'zijn klassieken kent': hij speelt veel van Chopin, al draait hij zijn hand niet om voor een ruige boogie-woogie. Rob Hoeke, er kend boogie-woogie-specialist, is Quintens favoriete pianist. "Mijn leraar op de muziekschool houdt daar helemaal niet van. Die is er zelfs op tegen dat ik boogie- woogie speel, want dat verpest mijn techniek zegt-ie", aldus Quinten. de. Zijn moeder leerde hem de eerst beginselen. Naar welke radio-zender luis ter Quinten het meest? "Naar Hilversum 3", zegt hij. Die staat vrijwel altijd aan bij ons thuis". Platen koopt hij niet zo vaak - dat laat zijn zakgeld niet toe - maar uit de stapel platen bij de draaitafel pakt hij zonder aarze len elpees van Duran Duran, XTC en de Human League, de voorlaatste elpee van The Stranglers. Geen Chopin, geen Dvorèk, Tsjaikovski of andere klassiek-muzikale grootheden? "Oh jawel hoor. Die draai ik ook wel eens, maar alleen als het nodig is voor mijn pianostudie. Anders luister ik daar vrijwel nooit naar. Ik vind het heel mooie muziek hoor, maar het swingt me toch te weinig. Ik hou eigenlijk meer van een beetje rit me..." HANS VELDHUIZEN vielen, vinden we dat de leerlin- gén van de zesde klas van de 'W. van Veenschool' in Katwijk een eervolle vermelding hebben ver diend. Zij bleken goed begrepen te hebben dat een krant bestaat uit nieuws, maar ook uit adver tenties. Bovendien maakten zij een 'echt' politiebericht en had den leuke onderwerpen 'dicht bij huis': over de Pan van Persijn bijvoorbeeld. Uiteindelijk konden er maar drie winnen en dat zijn: de zesde klas van de Engelen- daelschool uit Leiderdorp; de openbare basisschool De Wildeling uit Lisse; klas 3 G van het Christelijk Ly ceum in Alphen. Een extra prijs gaat naar de lomschool 'De Gulden regel' ook uit Alphen. Deze vier klassen mogen bin nenkort naar de redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad ko men om hun ideeën uit te werken. Ed Petit zal dan helpen met de opmaak van de pagina. En als er na al dat werk nog tijd over is, zal Harry Mos jullie nog het een en ander van de krant la ten zien. Overigens willen we de leuke ideeën van de niet-prijswinnaars niet in de prullenbak gooien. Af en toe pikken we er eentje uit om in KITS te zetten. Naam van de schrijvers en van de school zul len we er dan eerlijkheidshalve bij vermelden. Rob Luyken: 'In een boek kun je die celdeling nooit zo duidelijk torren". (foto Holvast) Staatssecretaris Van Leijenhorst (onderwijs) deelde vorige week in Rotterdam prijzen uit. Scho lieren, die computerprogram ma's hadden samengesteld, kon den die insturen voor een wed strijd. Een van die scholieren is Rob Luijken, 5 vwo van de Ag nes Scholengemeenschap. Rob verdiende de vijlde prijs voor zijn programma voor celde ling (biologie). "Eigenlijk is mijn programma meer geschikt voor video dan de computer, omdat je beweging ziet ontstaan. Maar Van Leijen- horst vond het aan de andere kant knap, dat ik het toch voor elkaar heb gekregen", zegt Rob trots. Het programma van Rob laat het hele proces van de celdeling (mitose) zien. Dat heeft als voor deel dat alles in elkaar vloeit. In een boek kan dat nooit getoond worden, dan moet je met foto's van de verschillende fasen werken. Lerares informatica Thea Mahieu over het program ma van Rob: "Het is belangrijk dat hij dit doet, want we kunnen het in het onderwijsprogramma meenemen. Er is op de scholen enorme behoefte aan goede soft ware en dit is dus een belangrij ke bijdrage. Leerlingen van 4 ha vo en 4 vwo kunnen ermee aan de gang gaan". LEIDEN - Ongeveer 90 leerlin gen van 'De Noorderwiek' zijn naar een demonstratieles ge weest van het instituut voor do ven in St. Michelsgestel. Leerlin gen van de opleidingen kinder en jeugdverzorging en agogisch werk kwamen daar erg onder de indruk van kinderen, leerkrach ten en groepsleiding. Het volkomen dove kind wordt door enorme inspanning van iedereen toch geleerd te pra ten, liplezen, lezen en schrijven. Zodra men weet dat een baby of peuter doof is en dat is door de huidige manier van onderzoeken al snel, bezoekt een maatschap pelijk werkster van het instituut de ouders van het kind. Al zijn de kinderen nog zo klein, ze krijgen toch een gehoorapparaat om geluidstril lingen te kunnen opvangen. Echt horen kunnen ze daarmee niet, maar het dove kind vangt toch iets op en dat helpt enorm bij liplezen en leren praten. Als het kind ongeveer vier jaar is, gaal het al een paar keer logeren in het instituut om alvast te wen nen. Kleuters in het instituut krij gen elke dag een kwartier op een speelse manier les. Grotere kin deren krijgen dat drie keer per week, maar dan een half uur. De leerlingen van de Noorder wiek hebben tijdens hun bezoek veel geleerd. Eigenlijk lopen de mensen gauw met een boogje om dove kinderen en volwassenen heen, omdat zij bang zijn om contacten te leggen. Maar dat moet je nu juist wel durven. En als je dan een praatje met een do ve maakt, zorg dan, dat hij of zij jouw gezicht goed kan zien. Je moet zorgen dat er voldoende licht is en rustig en duidelijk pra ten. Je hoeft helemaal niet har der te gaan praten. En als je niet snapt wat een dove tegen je zegt, laat dat dan blijken en vraag of het nog een keer kan worden herhaald. Niemand wil op een eilandje leven, ook doven niet. Dat is de leerlingen van de Noorderwiek wel duidelijk geworden. Het aanbod van predikanten zal in de komende jaren de vraag waarschijnlijk gaan overtreffen, verwacht dominee G. Pettinga. secretaris van de hervormde pro vinciale kerkvergadering van Utrecht en van de centrale com missie voor het beroepingswerk van de Hervormde Kerk. In ver band met zijn aanstaand pen sioen had het ambtsdragersblad 'Woord en Dienst' een gesprek met hem. Pettinga wil nog wel twee jaar aanblijven als secreta ris van de commissie voor het be roepingswerk. Als het tekort aan predikanten, dat nu nog bestaat, zal zyn inge haald, zijn er nog ongeveer 50 hervormde predikanten per jaar nodig. Voor dit jaar zijn er al zo'n 115 seminaristen. Die zullen voor het allergrootste deel ook predi kant worden. Het aanbod neemt duidelijk toe. Oorzaak daarvan kan zijn dat andere mogelijkhe den voor studenten in de theolo gie zijn afgenomen. Moeilijk wordt het ook voor kandidaten die de richting van de Gereformeerde Bond zijn toe gedaan. Daar is nu al een zeker overschot, hoewel kandidaten in deze sector die zich wat opener opstellen ook wel terecht kun nen in rechts-confessionele ge meenten. Voor een deel is het te ver wachten overschot op te vangen met deelwerk-plaatsen. Maar, zegt ds. Pettinga, gemeenten moeten niet denken, dat een parttimer een goedkope predi kant is, die wel voor een deel van de tijd wordt betaald maar toch al het werk doet. Er moeten dui delijke werkafspraken worden gemaakt. De gemeente moet zelf een deel van de taken overne men. Er zijn nu al zo'n 100 partti mers werkzaam. Voor hun rechtspositie moeten goede rege lingen komen. De beroepingscommissie is er voorstander van, dat iemand pre dikant kan zijn in twee gemeen ten tegelijk, elk voor de helft van de tijd. De huidige regeling voor ziet daar niet in. Pettinga: "Voor kleine gemeenten zou het een' ge weldige tegemoetkoming zijn als ze samen één predikant konden beroepen". Onder vrouwen bestaat veel belangstelling voor een deeltijd functie. Ds. Pettinga heeft de in druk dat het in veel gemeenten eerder onwennigheid is als men geen vrouwelijke predikant wil, dan dat men er werkelijk be zwaar tegen heeft. Uitgezonderd natuurUjk die gemeenten die de vrouw in het ambt principieel af wijzen. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Katwijk aan Zee C. J. Sjollema Hien-Dodewaard, te Oude Tonge L. C. Talsma Wil- sum, te Hollandscheveld J. den Admirant Babyloniënbroek, die bedankte voor Nagele-Tollebeek (Noordoostpolder), te Kamerik A. Boon Kamperveen; aangeno men naar Genderen-Doeveren kandidaat D. Huurman Putten, naar Gieterveen-Gasselternij- veen (Dr.) kandidaat C. J. Harder Nieuw-Dordrecht, naar Emmen A. ten Kate Dedemsvaart; be dankt voor Rolde kandidaat R. Kleijer Emmen. Gereformeerde Kerken: be roepen te Leeuwarden G. ter Maat Goor; aangenomen naar Makkum G. de Fockert Den Hel der, naar Marrum (Fr.) J. H. Bec ker Ooltgensplaat; bedankt voor Drachten J. Schoneville Nyens- leek (Dr.). Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Haarlem (met do- venzorg) A. Bac Bodegraven; be dankt voor Slikkerveer R. Boog aard Leiden. Boek. Bij de uitgeverij Aga- thon in Weesp is een boek (365 bladzijden) verschenen, getiteld 'Uit de grond van ons hart', met een groot aantal 'open brieven' aan paus Johannes Paulus II. Vijfentachtig 'prominente' rooms-katholieke Nederlanders richten zich hier rechtstreeks tot de paus; zij achten hem onvol doende en eenzijdig ingelicht over de geloofsgemeenschap die hem straks gaat ontvangen. De schrijvers komen uit allerlei sec toren van de samenleving: vak bondsmensen, kamerleden, hoogleraren, journalisten, maar ook ouders met opgroeiende kin deren, pastorale werkers, missie bisschoppen en vrouwen in de kerk. Zij allen geven uitdrukking aan hun zorgen en vrees, hun klachten en verwachtingen, hun hoop en afnemend vertrouwen. Het boek (f. 24,50) is bedoeld als een 'getuigenis van authentiek geloof, maar ook als 'bedwon gen protest tegen onbegrip en miskenning'. "Het is geboren uit zorg en liefde voor de kerk". De schrijvers willen op hun manier proberen, de door onderlinge verkettering verstomde dialoog weer op gang te brengen. De redactie van het boek be rustte bij de publicist Michel van der Plas (57). Congres. Van 29 april tot 4 mei wordt op 'De Blije Werelt' in Lunteren onder auspiciën van de Wereldraad van Kerken een in ternationaal congres gehouden met als thema: 'Gehandicapten wél bekeken, niét gezien'. De or ganisatie is in handen van de dia- konale bureaus van de Hervorm de Kerk, de Gereformeerde Ker ken en de Christelijke Gerefor meerde Kerken. Er worden 70 deelnemers verwacht, 30 uit Ne derland. Voor nadere inlichtingen kan men zich wenden tot het diako- nale bureau in Leusden (3830 AH), postbus 2211, telefoon 033- 943244. Vrijgemaakten. Vorig jaar groeiden de Gereformeerde Ker ken Vrijgemaakt met 1422 leden, zo meldt het pas verschenen Jaarboek. Dat is minder dan het jaar daarvoor. De schrijver van het jaarover zicht, ds. W. G. de Vries (Zwolle), constateert, dat ook deze kerken niet onberoerd blijven door wat er in de omringende wereld ge beurt. "Met name op de jeugd band onttrokken zich 315 doop leden. De vrijgemaakt-gereformeer- den hebben 262 plaatselijke ker ken, 223 dienstdoende predikan ten en ruim 106.000 leden. Het aantal predikantsvacatures is 84. Ter Schure. In het bisdom Den Bosch hebben 126 priesters en pastorale werkers en 38 ge pensioneerde priesters een be roep gedaan op mgr. J. ter Schu re om zijn benoeming tot bis schop niet te aanvaarden. Gezien de grote onrust achten zij deze benoeming schadelijk voor het bisdom. Emeritus-priester C. A. Maas uit Eindhoven heeft giste ren de brieven bij het bisschops huis in Den Bosch afgegeven. Bisdom Rotterdam. Bis schop R. Bar heeft in Delft de nieuwe pastorale raad van het bisdom Rotterdam geïnstalleerd. De bisschop zelf is er voorzitter Over zijn eigen positie in de raad zei Bar, dat men van hem mag verwachten dat hij open oren en ogen heeft en zich graag laat raden. Hij hoopte veel vreug de te zullen vinden in de 'com- munio', de gemeenschappelijk heid. "Mijn adviesgevers sla ik hoog aan".

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11