Ak LeideN Mk LeideN Steeds M>y Mk My My Uitbreiding instituut burgerraadslieden voorlopig voor jaar Kappa Kappa Kappa Kappa Intussen onderzoek naar werkwijze Raad stoort zich aan mening 'burger' Cath BREE- STRAAT College van bestuur: besluit over studie Baskisch vernietigen MODE MORGEN 9 UUR: DINSDAG 5 MAART 1985 LEIDEN LEIDEN De uitbreiding van het Instituut Burgerraadslieden (IBR) is nu rond. De Leidse gemeenteraad heeft gisteravond uitgesproken dat het instituut zo snel mogelijk, gedurende minstens een jaar, er een kracht bij krijgt. In de tussentijd voert de gemeente een uitgebreid onderzoek uit. Aan de hand daarvan beslist de gemeenteraad over een jaar of de derde burgerraadspersoon bij het IBR blijft of bij een andere instelling voor rechts hulp harder nodig is. Uit het onderzoek zal een oordeel moeten komen over de huidige werkwijze van het IBR. Tevens krijgt de afstemming tussen de Motie over stelsel studie financiering aangenomen LEIDEN - De motie van de twee studentenfracties en de Progres sieve Parfij over het nieuwe studie financieringsstelsel werd gister avond door de universiteitsraad met grote meerderheid aangeno men. Drie weken geleden werd de besluitvorming om emotionele re den uitgesteld. De motie werd toen terugverwezen naar de commis sies, zodat daar eerst een stand punt zou kunnen worden ingeno- Dat is gelukt. Hoewel sommige raadsleden nog duidelijk verband zagen tussen de motie en de bezet ting van het Academiegebouw, wa ren de emoties niet meer zo verhit als bij de vorige vergadering. Er kon nu tenminste rustig over de in houd worden gesproken. In de motie spreekt de universi- teitsraad zich met grote bezorgd- fiHHBBBPifflEt (EsSSifr I heid uit over de aantasting van de rrarnr imam iwrfïfff rarfÉffiï.r ï,"".'1 - ^oegankelfikheid van het Hoger De lachtende man in het midden is de nieuwe wethouder, Kuijers. Verder op de foto fv.Ln.rJ burgemeester Onderwijs en de consequenties ten_ heeft aangevoerd. "Wat het sitie evenmin Jekker. Het loskop- Goekoop,gemeente-secrectaris Lodder, wethouder Peters en wethouder Bordewijk. IBR doet is kennelijk overbodig. Maar waarom doen de gemeentelij ke diensten dat werk niet? Kenne- Compromis dienstverlening van het instituut lijk werken bepaalde gemeentelij- en de overige instanties voor ke instellingen zó dat sommige rechtshulp in Leiden alle aan- mensen niet aan de bak komen", dacht De vragen of het IBR zelf- TT standig, los van de Stichting Wel- Valkuil zijn, dient te opereren en of de CDA'er Bieestraaten wees od en Sfnmoe^nnl^i?en1fn^n^ kele haken en °6en die het Ï5? vnnr SSnl coalitievoorstel bespeurde. "Er zit «W voor doorlichting, meent de een valkuU in Het is nog maar de vraag of de derde burgerraadsman- of vrouw na een jaar kan blijven. Er zfin genoeg voetangels en Het voorstel waarmee de raad -klemmen in het voorstel verwerkt uiteindelijk akkoord ging, is uit de om het IBR in de toekomst te redu- koker van de raadsleden Boot ceren tot één of twee (PvdA) en Bakker (WD) gerold, zfin in het verleden al Burgemeester en wethouders wil den liever het onderzoek uitvoe ren, voordat het IBR er een kracht zou bij krijgen. Omdat er een gere de kans was dat PvdA-raadsleden een motie van de oppositie, die een permanente uitbreiding van het IBR voorstaat, zouden steunen is het compromis-voorstel van de col legepartijen op tafel gekomen. Raadslid Van Lint (PSP/PPR) stelde vast dat het voorstel van PvdA en WD nauwelijks van het oppositievoorstel verschilde. Hij sprak zfin tevredenheid er over uit dat het college de permanente uit breiding van de sociaal-juridische hulp in Leiden toch had geslikt. "Daar was het ons tenslotte om be gonnen. Ik verwacht niet dat het - onderzoek zal aangeven dat het volks verlakkerij' te bestempelen. IBR met twee mensen toe kan", al- Het is pure demagogie pelen van de Stichting Welzijn zal tot gevolg hebben dat het IBR al lerlei administratieve werkzaam heden zelf moet verrichten. Het werk voor de burgers komt zo enigszins in de verdrukking, vreest het CDA. Alle kritiek daargelaten gingen de raadsleden uiteindelijk akkoord met door de collegepartijen voor gestelde uitbreiding van het IBR. Wethouder Kuijers zegde boven dien toe dat de raadscommissie voor maatschappelijke aangele genheden in april de opzet van het veelbesproken onderzoek op haar bord krijgt. LEIDEN - WD-er Kuijers heeft gisteravond, onder het toeziend oog van vijf skeletten, de wethou- dersstoel van zfin tot burgemeester van Wassenaar gebombardeerde partijgenoot Schoute overgeno men. Zijn kandidatuur werd door 22 van de 36 aanwezige raadsleden ondersteund. Elf stemmen waren blanco, één werd er uitgebracht op Hugo Brandt Corstius en één op een onbekende getooid met de fraaie naam Vinketouw. De installatie van Kuijers werd opgeluisterd met de aanwezigheid van een aantal skeletten en een Kuijers met 22 stemmen benoemd tot wethouder groot vraagteken op de publieke tribune. D'66-raadslid Hoekema veronderstelde terecht dat deze ac- daarvan voor de universiteiten. De raad verzoekt het college i stuur deze bezorgdheid stallatie van Kuijers. |'En ik hoop brengen aan de Tweede Kamer en -|jj- de minister van onderwijs en we- niet dat dit symbolisch i beleid dat wethouder Kuijers wat tenschappen"" cultuur en volksgezondheid be- 1. treft gaat voeren", schertste Hoe- ZUID-AFRIKA - De Leidse werk- kema gevat. De zwijgende actievoerders groep van Amnesty International richt deze week haar aandacht op Medisch Archief aan de Oude Var kenmarkt. Op deze wijze protes teerden zij tegen het feit dat de ge- het gekraakte Zuid-Afrika. Morgenavond om acht uur een schrfifavond bfi het LISC, le Binnenvestgracht 22. Gedurende anderhalf uur kan ie- meenteraad het gebouw tot sloop dereen langskomen om te schrfi- heeft gedoemd. De actie had 1 der met de raadsvergadering hoe genaamd niets te maken. de opheffing van de ban- ning-orders (vrijheidsbeperkende maatregelen). institu ties afgebroken die voor de burger onafhankelijk van de gemeente PvdA-wethouder en even loco- burgemeester - Tesselaar ontplof te bfina en uitte dit la minute. "Dat is nooit gebeurd met een in stituut dat te lastig was", voegde hfi Biegstraaten toe, en passant be vestigend wat de sociale dienst in de gewraakte, geheime notitie over het IBR heeft geventileerd. "Wilt u dat terugnemen. Ik vind het grote quatsch". De kersverse WD-wethouder Kuijers benutte zfin 'maiden speech' om Biegstraatens uitlatin gen als 'uitermate verwerpelijk' en Privé-btief aan minister Deetman dus Van Lint. Over de pogingen van B en W om het IBR te beletten hulp te verle nen bfi schuldsanering en in ge schillen met ambtenaren, zei Van Lint dat het college om dit te sta ven geen of onvoldoende argumen- AD VERTE NTIE I 154 M Onderzoek baar moeder loopt af LEIDEN - Het onderzoek naar baarmoederhalskanker in Leiden loopt bfina ten einde. Alle vrouwen die geboren zfin in de jaren 1932, 1935, 1938, 1941, 1944, 1947, 1950, 1953, 1956 en 1959 hebben inmid dels een kaart ontvangen van het comité Baarmoederhalskanker of krfigen er dezer dagen een. In tegenstelling tot bfi vorige on derzoeken wordt er dit keer geen tweede uitnodiging naar de vrou wen gestuurd. Wie haar afspraak was vergeten, kan er alsnog een maken via de GG en GD, tel. 146341. De avond van 19 maart en de ochtend van 22 maart zfin gere serveerd voor mensen die eerder hebben afgezegd. Eventueel is er ook een andere afspraak te maken, zij het dat het 'uitstrijkteam' de 22ste voor het laatst aanwezie is ging van het college om de rechts hulp beter te structureren aldus aan te duiden", haakte hfi aan bfi Tesselaars uitbarsting. Biegstraaten, gesteund door zfin fractievoorzitter Walenkamp, hield echter staande geen vertrouwen te hebben in het gemeentelfik onder zoek dat het IBR moet ondergaan. "Ik heb de laatste maanden ge leerd dat je stukken tussen de re gels door moet lezen", voegde hij eraan toe, doelend op de nota rechtshulp, de geheime IBR-noti- tie van de sociale dienst incluis. De mogelijke zelfstandigheid van het instituut, die uit het onder zoek kan voortvloeien, zit de oppo- door buiten-universitair lid Entho ven ging vooral over de vrijheid van mening. Enthoven en ook an dere raadsleden zoals Blokhuis (Unie Facultaire Diensten) respec teerden deze vrijheid, maar von den niet dat Cath zich daarop in de ze brief kon beroepen. Enthoven vroeg zich af waarom de voorzitter de nieuwe wet en de discussie daarover niet in de raad had ge bracht. LEIDEN - Mag een voorzitter van het college van bestuur op per soonlijke titel een brief aan de le den van de Tweede Kamer schrij ven over de de nieuwe Wet op het Wetenschappelijk Onderwijs? De meerderheid van de universiteits raad vond van niet en nam met 27 stemmen voor en zes tegen een motie aan waarin de raad afstand i neemt van de mening van 'burger' Cath. In de brief betuigt de voorzitter zfin instemming met de vorming van een kleiner college van be stuur, zoals minister Deetman in het wetsontwerp voorstelt. 'Voor Partij) die enkele jaren geleden de een krachtig en flexibel bestuur is discussie binnen de universiteit wenselijk, dat er drie leden in het leidde over deze wet, vond het college van bestuur komen, door vooral vervelend omdat de raad de minister geselecteerd', aldus zich toen heeft uitgesproken tegen Cath. Volgens hem is er bfi deze de vernieuwingen. "Wfi waren van drie ook een plaats voor de rector mening dat de huidige wet, de magnificus. De WD en de PvdA WUB, met wat aanpassingen heel willen de rector niet meer in het goed functioneerde. Het is daarom college. Wel vindt Cath het goed zo handig van Cath dat de buiten-universitaire leden persoonlijke titel eei uit de raad verdwijnen. De discussie aangezwengeld LEIDEN - De universiteitsraad besloot gisteravond voor de twee de keer dat er op de studierichting Baskisch niet mag worden bezui nigd. Het college van bestuur meent dat de raad hiermee buiten zijn bevoegdheden is getreden en zal het besluit daarom ter vernieti ging voordragen aan de minister onderwijs en wetenschappen. bezuinigd, omdat het hier om be schermd en gekwalificeerd onder zoek gaat. "Dat breek je niet zo maar af. Dit unieke onderzoek mag niet verdwijnen", aldus L.B. van der Meer. Raadslid van Lieshout (PP), te vens voorzitter van de universitai re commissie van onderwfis en we tenschappen, verweet het college Handig Raadslid Van Esch (Progressieve Universiteitsbestuurder (en bur ger) Cath. (archieffoto) bestuur verdedigde zich door te stellen dat hfi geen marionet was. "Ik heb er absoluut geen spijt van. De kwestie rond de positie van de rector magnificus is buitengewoon vervelend. Ik voelde me daarom ook gedwongen dat aan iedereen kenbaar te maken". Het was dit keer K.H. Buikstra (PP) die de zaak suste met de woor den: "Eigenlijk is het de sop de kooj niet waard. De brief van Cath zal in Den Haag überhaupt niet se- het college van rieus worden genomen". ander stand- Met 'buiten haar bevoegdheden' van bestuur gisteravond dat doelt het college op het besluit van weinig beleidsvoorbereiding heeft de faculteitsraad van de faculteit plaatsgevonden. En professor Eric Letteren. De universiteitsraad zou Hamp van de universiteit van Chi- dat negeren. In de faculteitsraad is cago liet eerder per brief weten aan namelijk al besloten dat er op Bas- minister Deetman en aan de uni- kisch wordt bezuinigd. versiteitsraad, dat het onderzoek Bfi monde van raadslid L.B. van naar de grammatica van de Baski- der Meer van de Unie van Facultai- sche taal van dr. R. de Rijk over de re Diensten (UFD) werd duidelijk hele wereld bekend is en wordt be- gemaakt dat de universiteitsraad wonderd. Het wachten is nu op wat zich daardoor niet laat leiden. "De de minister gaat doen. universiteitsraad mag wel degelfik de besluiten van een faculteitsraad toetsen". Evenals vorig jaar december was de universiteitsraad van mening dat op Baskisch niet mag worden ADVERTENTIE M Redactie: Wim Brands Bart Jungmann Gerommel (1) Ruzie tussen twee jazz-vriendjes: Henny Kwik en André de Jong die zich al jaren eendrachtig door het Leidse Jazz-festival slaan, zfin het niet eens over de ge dragsregels omtrent de Rommel markt Sport In. Als secretaris van dit verenigingsgebeuren staat Kwik nu boos tegenover Groenoordhallen-directeur And ré de Jong. Secretaris Kwik heeft een boze brief geschreven aan de gemeen teraad. Daarin herinnert hfi aan een eerder epistel, waarin de be zorgdheid over al die commer ciële rommelmarkten in Groenoordhallen en Pietersker ken wordt uitgesproken. "Mede omdat wfi als Rommelmarkt Sport In duidelijk gedupeerd worden door andere particuliere markten. Het betekent schade in financiële zin voor het vereni gingsleven". Kwik beklaagt zich er over dat de gemeente niets doet om de Rommelmarkt (22 tot en met 24 maart weer in de hallen aan de Willem de Zwfigerlaan) te be schermen en hfi is boos dat de gemeente geen reactie heeft ge geven op zfin eerste brief. Van de gemeente belandt Kwik bfi De Jong. Hfi schrijft: "Tfidens de jaarlijkse persconferentie van de heer A. de Jong liet deze weten dat er in maart en april geen rom melmarkten (commerciële dus) zouden zfin om de Rommel markt Sport In niet in de wielen te rijden". Let op dat ijzige A. de Jong. Niettemin: toch mooi van De Jong, vanwaar dan dat klagerige toontje? Kwik: "Wat constateren onze bestuurders: dat er in de stad affiches worden aangeplakt waarop wordt gemeld dat op zondag 3 maart andermaal de Hobby- en Rommelmarkt (Kwik bedoelt waarschijnlijk Hobby- en Mobielmarkt) zal plaatsvin den in de Groenoordhal!!!". Alle uitroeptekens zfin van Kwik. Gerommel (2) Drie maart, dat was dus afgelo pen zondag. "Inderdaad en het was weer hartstikke druk", laat André de Jong monter weten. Fijn om te horen, maar hoe zit dat met die belofte? "Geen spra ke van, dat heb ik helemaal niet toegezegd". Om zfin goede wil te tonen: "Ik heb wel de hobbymarkt voor april en de markt voor de Neder landse Tafelronde gecancelled en daar heb ik toch flink wat schade aan. Kijk, wat er in de Pieterskerk gebeurt, dat weet ik verder natuurlijk niet". De Jong begint zich vervolgens en onge vraagd te beklagen over een con cert in de kerk van Cuby and the Blizzards, net nadat in 'zfin' Stadsgehoorzaal Roberto Jacket- ti and the Scooters hebben ge speeld. Maar daar gaat het nu even niet om. Heeft André de Jong nu wel of niet twee markt vrije maanden toegezegd. We slaan er even de krant van negen januari op na, daags na De Jongs persconferen tie. Van één onzer verslaggevers: "Om de Rommelmarkt Sport In niet in de wielen te rijden, is er in de maanden maart en april geen hobby en mobielmarkt". Dat laat aan duidelfik toch niets te wen sen over en een krant die 125 jaar bestaat zal toch niet liegen. Daarom mag Henny Kwik de nastoot hebben: "Zacht gezegd vinden wfi dit een zéér merk waardige zaak, het blfikt dat de heer De Jong waarschijnlijk voor de show leuk is geweest tfidens zfin persconferentie". Aldus een boze Kwik. Die is al leen nog maar te paaien met een vrijkaartje voor het North Sea Jazzfestival. Wat we u brommen. De Rommelmarkt Sport In vorig jaar. Wordt het dit jaar 1 verenigingsleven te zeer te kampen met concurrentie? Foetus in mast Hoe een lichtmastreclame een eeuwig discussiepunt blfikt: in augustus '83 klom de Vereniging Bescherming Ongeboren Kind (VBOK dus) een mast aan de Nieuwe Beestenmarkt in. Van daar wordt aanstaande moeders sindsdien gevraagd het ongebo ren leven te beschermen; de VBOK is tegen abortus. De actiegroep 'Wfi Vrouwen Eisen' vond dat de VBOK maar gelfik weer de mast in moest: om de reclame weer weg te halen. Ongepaste reclame, vonden de vrouwen namelfik, zeker zo vlak in de buurt van het Centrum voor Geboorteregeling aan het Kort Rapenburg. Het werd het begin van een eindeloze discussie: reclame weg of niet. Raadsleden gingen er over in debat en de gemeente ging in bemiddeling waarbij werd geprobeerd de foetus en de abortus te sparen. Er moest maar een andere en minder omstreden mast voor de reclame gevonden worden. Dat was dus al dik een half jaar geleden, maar er wordt nog steeds over gebakkeleid. "Het laatste contact dateert van eind vorig jaar", herinnert W. En- gelkes van de VBOK zich. Wel heeft hij deze maand na mens de anti-abortusclub een boze brief aan het gemeentebe stuur geschreven. "Uw laatste aanbod de lichtmastreclame te verwijderen", schrijft Engelkes, "komt in essentie neer op de vraag of de VBOK bereid is tot onvoorwaardelfike capitulatie voor de eisen van de actiegroep Wfi Vrouwen Eisen". Het lfikt wel oorlog. "De Nieuwe Beestenmarkt is voor ons een ideale plaats. Er is door veel mensen naar aanlei ding van die reclame gerea geerd", wil hfi desgevraagd wel toelichten. "En we moeten een minstens even goede plaats aan geboden krijgen, willen we over verplaatsing praten". Eigenlijk wil hfi er helemaal niet over praten, want: "De abor tuskliniek zelf heeft in de afgelo pen jaren geen klacht geuit". Dokter K.J. van Schie geeft na mens de kliniek antwoord: "Kfik, ieder mag wat mij betreft zfin eigen mening uiten. Maar het punt vind ik niet erg geluk kig gekozen. Er is natuurlijk be wust gekozen voor deze plek, zo vlakbij het centrum en dat vind ik niet zo netjes. De vrouwen die hier na lang beraad komen, moet je niet benauwder maken dan ze al zfin". Maar er is nog een reden waar om Engelkes het niet zinvol vindt om over verplaatsing te praten. Hfi meent te weten dat het centrum zelf binnehkort ver plaatst zal worden. "Naar een school in Zuid-West. Dat staat tenminste in de notulen van een vergadering van de vereniging Pieterswijk". Is dat zo Van Schie? "Nee, er is geen sprake van een verhuizing. Althans ons is er niets van be kend en wfi zouden dat toch wel moeten weten. Lfikt mij". Het komt er nog eens van dat eerst de reclame wordt ver plaatst en vervolgens de kliniek. Pal naast het nieuwe VBOK- plekje. EIGENWIJZE, JONGE Vechtsporter jaagt overvaller op de vlucht LEIDEN - Een 18-jarige Leidse jongen heeft bfi de politie melding gemaakt van het feit dat een man hem in de nacht van zondag op maandag probeerde te beroven en dat hfi zich zelf verlost heeft van deze overvaller. De jongen liep op De Genestetstraat toen een man hem met een mes bedreigde. De jongen, kundig beoefenaar van een vechtsport, sloeg de overvaller ver volgens in elkaar en maakte zich meester van het mes. De man vluchtte. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3