LEIDSCH DAGBLAD Premie ww voor ambtenaar WD-plan: 'Sponsors in omroep toestaan' Opnieuw geding van FNV tegen staat over wwv Rietkerk en Ruding voelen weinig voor voorstel De Graaf OP DE BON MET COMPUTERTJE Kleinnood haalt vele bedrijven uit zorgen STAKING DINSDAG 5 MAART 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37644 Owdeuf: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor Mms. zie colofon PvdA in eerste reactie niet afwijzend DEN HAAG (GPD/ANP) - In de Tweede Kamer tekent zich een meerderheid af voor het onder be paalde voorwaarden sponsoren van omroepprogramma's. Nadat de WD-kamerfractie gisteren een plan in die richting lanceerde liet de PvdA vandaag weten niet bij voorbaat afwijzend tegenover het idee te staan. Het CDA is tegen om dat men vreest dat daarmee de weg naar een commerciële omroep wordt ingeslagen, v WD-mediaspecialist W. Keja zei gisteravond voor de AVRO-televi- sie dat daarvoor programma's in aanmerking zouden kunnen ko men op het gebied van kunst, cul tuur, wetenschap, amusement en sport. Het zou zich ook moeten uit strekken over abonnee-tv, lokale radio en televisie. Volgens de WD-fractie, die daarover een nota heeft gepubli ceerd, blijkt er nu grote onduide lijkheid te bestaan over wat wel en niet mag. Zelfs de verantwoordelij ke ambtenaren op de hoogte. Keja vindt dat de wet moet wor den aangepast. De naam van de sponsor zou in beeld moeten wor den gebracht bij het aanbieden van prijzen, aldus de WD. Wel zou er, net zoals bij sportsponsoring, een richtlijn moeten komen om de grootte en de tijdsduur van het in beeld brengen van de naam van het bedrijf vast te stellen. Van de ren van programma's moeten i financiële opbrengst zou volgens het oordeel van Kosto via een onaf- de WD 75 procent naar de omroep hankelijke instelling op elkaar en 25 procent naar de algemene worden afgestemd. Direct contact WVC zijn niet omroeppot moeten gaan. tussen een bedrijf en een zendge- PvdA-woordvoerder Kosto zegt machtigde zou moeten worden te nen worden ontwikkeld die de po sitie van de STER onverlet laten en die het mogelijk maken belangrij ke, ambitieuze programma's die te duur zijn voor de zendgemachtig den, op het tv-scherm te brengen. Vraag en aanbod bij het sponso- gengegaan om commerciële ploitatie van programma's te WVC-woordvoerder Van Leeu wen wijst erop dat sponsoring van programma's ook nu niet is verbo den. „Sponsoring mag, maar niet in de vorm van geldelijke bijdra gen. In de vorm van aankleding van programma's (decorstukken, bloemenversiering, e.d.) komt sponsoring al voor. Dan wordt op de aftitelrol de naam van het be treffende bedrijf genoemd". Desnoods voorschot voor vrouwen HANNOVER - In het West- duitse Hannover neemt de po litie op het ogenblik proeven met een draagbaar computer tje om parkeerbonnen uit te delen. Kenteken, plaats, tijd en aard van de overtreding worden in het geheugen van het apparaatje opgeslagen. Vervolgens produceert het apparaat een strook die onder de rul te wisser kan worden ge stoken. Het bespaart veel tijd bij het opmaken van het pro ces-verbaal. Het bonnenschrij vertje kost zes mille, (foto anp> DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegenheid) wil, dat ook ambtenaren met ingang van volgend jaar ww-premie gaan betalen. Dat zou de overheid 420 mihoen gaan kosten, omdat zij net als werkgevers in het bedrijfsleven moet opdraaien voor het werkge versaandeel in die premie. Minister Ruding (financiën) voelt om die re den weinig voor het plan. Het plan van De Graaf vloeit voort uit de algehele herziening van het stelsel van sociale zeker heid, waarbij ambtenaren dezelfde behandeling moeten krijgen als werknemers in het particuliere be drijfsleven. Minister Rietkerk (binnenlandse zaken) is evenmin gelukkig met het plan, omdat het ten koste zou gaan van het inkomen van de amb tenaren en het de werknemers in het particuliere bedrijfsleven zou bevoordelen. Dat laatste komt doordat hun ww-premie automa tisch lager wordt als ook ambtena- de afgelopen jaren al voldoende fi nanciële offers hebben gebracht ten opzichte van de werknemers in het bedrijfsleven, die er in het alge meen redelijk op vooruit zijn ge gaan. Het ministerie van financiën heeft berekend dat ambtenaren 865 miljoen gulden aan ww-premie zullen moeten opbrengen. Hiervan wordt voor 600 miljoen gulden aan salariskortingen afgetrokken die niet meer hoeven te worden be taald. Deze tegemoetkoming zit i Staatssecretaris L. de Graaf. (foto ANP) Minister Schoo. Meerderheid Tweede Ka mer kritisch over betrek ken van bedrijfsleven bij ontwikkelingshulp. PAGINA 5 Democratie in Zimbabwe in het nauw. PAGINA 7 Landbouwbeleid (super heffing e.d.) komt Rabo bank slecht uit. PAGINA 9 Gevolgen Britse mijnsta king zullen nog jaren door werken. PAGINA 11 Frans Thijssen: 'Limburg se clubs gunnen elkaar het licht in de ogen niet'. PAGINA 13 Ex-managers geven gratis hulp DEN HAAG (ANP) - Ten minste gebakken in het plan van De Graaf, twee van de drie bedrijven met De ambtenaren zullen uiteindelijk problemen die de afgelopen vijf dan nog een bedrag van ongeveer jaar voor hulp hebben aangeklopt 250 mihoen gulden moeten beta- len. Ruding, Rietkerk en staatssecre taris De Graaf zijn nu over deze cij fers aan het overleggen. Rietkerk verdedigt daarbij de stelling dat het algemeen werkloosheidsfonds bij de Stichting Kleinnood in Den Haag, hebben hun problemen overwonnen. Dit blijkt uit het van daag verschenen lustrumverslag van de stichting. Kleinnood meent dat het s drijven is het resultaat niet nage gaan. Ook werden adviezen van de stichting vaak pas later overgeno men. De Stichting Kleinnood schat zeker de helft van de niet meetbare resultaten als positief. In een klei ne tien procent van de gevallen baatte de hulp niet. (jAij Na een jaar van bittere •tTvy. strijd hebben de stakende mijnwerkers in Engeland het hoofd gebogen voor een onbuig zame regering. Geconfronteerd met een politiek van uithongering en ont bering hebben de stakers uiteindelijk gekozen voor de hun vertrouwde ont beringen ondergronds. Een strijd zonder winnaars is afge sloten. De mijnwerkers werden en worden direct in hun bestaan be dreigd door de voorgenomen sluiting van onrendabele mijnen, zonder dat de regering enig perspectief heeft ge boden op vervangende werkgelegen heid. In Nederland hebben we kunnen zien hoe moeilijk en kostbaar een in dustriepolitiek kan zijn, sommigen be weren zelfs dat een dergelijke politiek geheel achterwege moet blijven. Maar premier Thatcher was er eerder op uit de macht van de belangrijkste vakbond te breken dan te werken aan enige vorm van regionaal sociaal- economisch beleid. Als er mijnen ge sloten moeten worden, wat onont koombaar is, dan verdwijnt in tal van dorpen en steden de laatste werkge legenheid van enige betekenis. Het betekent een afscheid van een verle den en de komst van een nieuw tijd perk zonder enig vooruitzicht. De mijnwerkers die daarmee wer den geconfronteerd, lieten zich ge makkelijk op sleeptouw nemen door Arthur Scargill, een vakbondsleider die elke notie van democratische ver houdingen en politiek fatsoen mist. Hij was voor mevrouw Thatcher een ideale tegenstander, die zich een jaar lang te pletter kon lopen tegen een onwrikbaar nee van de Nationale Ko- lenraad. Een derde van alle mijnwer kers deed overigens niet mee aan de door Scargill zo vurig bepleite natio nale staking, zodat al maanden vast stond dat de strijd niet te winnen was. Gnoot-Brittannië moet nu haar won den likken. Economisch is de schade enorm. Terwijl andere landen in Euro pa voor het eerst sinds jaren een be ginnende of zelfs een fraaie economi sche opleving hebben mogen bele ven, is Engeland stil blijven staan. Sociaal zit het land nu opgescheept met een verbittering die nog jaren zal doorwerken, bovengronds en onder gronds. Scargill heeft al een guerrilla tegen de mijnindustrie in het vooruit zicht gesteld, en dat is bepaald geen loos dreigement. Politiek kent de overwinning van Thatcher louter schaduwen. Haar weigering op enigerlei wijze te bemid delen heeft veel kwaad bloed gezet, overigens zonder dat Labour daarvan de vruchten heeft kunnen plukken. Want ook de vakbeweging en Labour zijn ten diepste verdeeld over de strijd die gestreden en vertoren is. Nog ja renlang zal Labour-leider Neil Kin- nock voor verrader kunnen worden uitgescholden, omdat zijn steun aan de mijnwerkers beperkt is gebleven tot woorden. niet veel ww-uitkeringen aan amb- waarschijnlijk groter is, omdat i tenaren behoeft te doen, omdat maar weinig ambtenaren zullen een aanzienlijk aantal gevallen de onderneming na verloop van tijd Rienk Kamer bij rechter- DEN HAAG (GPD) De Inde nu nog" steeds niet gewijzig- commissaris FNV eist in een nieuw kort de wj* knjgen mannen en vrou- ppdinrr Wen He ctant ePn wen die geen kostwinner z«n geen gecnng tegen ae staat een In de praktyk werkt dat dwangsom van 10 miljoen vooral in het nadeel van werkende gulden voor elke dag na 1 gehuwde vrouwen uit. Staatssecre- maart dat werkloze gehuw- P? Graaf (sociale zaken) heeft de vrouwen peen wwv-uit- tot wijziging van de wwv be- ae vrouwen geen wwv uil reid verkiaard maar wil de daaruit kering krijgen. De bond voortvloeiende kosten dekken gaat er eventueel wel mee door strengere toelatingseisen en akkoord wanneer vrouwen een voorschot op de wwv- uitkering krijgen waarop ze volgens de nieuwe wet recht hebben. De Haagse rechtbank bepaalde enige tijd geleden in een door de FNV aangespannen kort geding dat de wwv op 1 maart moest zijn herzien. Het kostwinnersbeginsel kortere werking i mensen tot 35 jaar. De parlementaire afhandeling is nog niet rond en vrouwen die als nog recht op wwv krijgen kunnen hun uitkeringen pas opeisen wan neer de nieuwe wet een feit is. Met het kort geding wil de FNV berei ken dat vrouwen daarop niet lan ger hoeven te wachten. Voor elke dag dat de Staat te laat is met het worden ontslagen. Mede daarom zonder hulp verder ging. Bij die be- verzet hij zich tegen het plan van De Graaf. Maar ondanks de weer stand van beide bewindslieden houdt staatssecretaris De Graaf voorlopig nog vast aan een gelijke behandeling van ambtenaren en werknemers in het bedrijfsleven. Een woordvoerster van Binnen landse Zaken zei vanochtend dat de discussie tussen de bewindslie den voortduurt. „Het kan best zijn, dat in de loop van die discussie de cijfers die nu uit de berekeningen tevoorschijn zijn gekomen worden bijgesteld". moest eruit verdwijnen met terug- uitvoeren van het vonnis, moet de- Rienk Kamer. werkende kracht tot 23 december, de datum waarop een EG-richtlijn van kracht werd die discriminatie in sociale wetgeving verbiedt. Zonnig Droog en zonnig. In de nacht en vroege ochtend enkele mistbanken. Mini- 10 miljoen gulden betalen, eist de bond.De FNV erkent dat het niet eenvoudig is om de aanpas sing zo snel uit te voeren, dat vrou wen onmiddellijk naar de sociale dienst kunnen stappen. De vak centrale zegt er mee te kunnen in stemmen wanneer vrouwen die een aanvraag hebben ingediend, alvast een voorschot krijgen. Overigens betekent de wetswijzi ging voor de gemeenten een flinke lastenverzwaring, heeft de Sociaal- Economische Raad in een door De Graaf gevraagd spoedadvies ge zegd. Door de strengere toelatings eisen voor de wwv komen mensen eerder in de rww en bijstand, waar van de gemeenten tien procent moeten betalen. De wwv wordt ge heel door het rijk betaald. Philips krijgt grote order Saoedi-Arabië EINDHOVEN (ANP) - Het geza menlijke telecommunicatiebedrijf van AT&T en Philips gaat 10 digi tale telefooncentrales leveren aan Saoedi-Arabië voor 130 miljoen gulden. De joint-venture zegt grote waarde te hechten aan de order, die volgt op een recente opdracht Alle gezinnen in Noordwijkerhout krijgen pakket NOORDWIJKERHOUT - Alle gezinnen die in Noordwijker hout wonen krijgen een gratis boodschappenpakket ter waar de van ongeveer 30 gulden. De meer dan 5000 pakketten wor den morgen en zaterdag door Digros op vertoon van een bon uitgereikt. Op die manier wil Digros de Noordwijkerhoutse bevolking laten kennismaken met de nieuwe supermarkt die daar op 27 maart wordt geopend. De Engelse samenleving koestert gaarne haar tradities, maar de ne-, gentiende eeuwse klassentegenstel- De Stichting Kleinnood biedt lin9en worden al te graag op de spits kosteloze hulp aan kleine en mid- gedreven in een tijd dat de industriële delgrote ondernemingen (tot 200 verhoudingen drastisch zijn gewij- man personeel), waarbij gepensio- zigd. neerde ex-managers en specialis ten van bedrijven die de stichting De mijnwerkers hebben dit keer de sponsoren als adviseur optreden. tol betaald, en velen van hen en hun In de afgelopen vijf jaar adviseerde gezinnen zullen daarvan de gevolgen de Stichting ongeveer 600 onder- ondervinden. De Conservatieven on- nemers, voor wie de hulp van een der de 'bezielende' leiding van een organisatiebureau vaak te duur hardvochtige premier hebben de ver was. leiding niet kunnen weerstaan om TT. J meer toe te geven aan hun primitieve Uit de resultaten over de afgelo- afkeer en haat dan aan hun verstand, pen vyf jaar trekt Kleinnood ook dat ruimte had moeten scheppen milf— voor een compromis. conclusies ter voorkoming problemen. Zo leert de ervaring dat kleine bedrijven in nood vaak onvoldoende voorzichtig zijn ge- Die ruimte ontbreekt ten enenmale In het 'moderne' Engeland van van- de <"^vang daag. Het zal nog vele jaren vergen van de voorraden, van mvestenn- v00rdat de v8rt,oudingen weer zoda- nig zijn hersteld dat die ruimte er weer zal zijn. Een trieste constate- i de voorraden, van investerin gen en van mogelijke tegenvallers in omzet- en kostenontwikkeling. Ondoelmatige bedrijfsvoering - een ander manco dat veel voor komt - kan door ex-managers wor den opgelost. ring, te meer waar het een land be treft dat zichzelf graag beschouwt als een bolwerk van de democratie. De hele krant voor de Dollar wordt weer duurder AMSTERDAM De onlangs__0 Amerika vrijgelaten grondspecu- AT&T-Philips heeft gekozen, lant Rienk Kamer moest zich van- British Telecom dat eveneens AMSTERDAM (ANP) - De dollar het digitale systeem van nikt weer op. De centrale banken -Philips heeft gekozen. grepen vanmorgen niet in en dat Philips is al geruime tijd betrok- had meteen tot gevolg dat de Ame- morgen melden in de Amsterdam- ken bij de aanleg van een telefoon- rikaanse munt weer omhoog ging se Bijlmerbajes. Hij was daartoe uitgenodigd door de rechter-com- missaris die met hem een gesprek wilde voeren. De vraag is of Kamer net in Saoedi-Arabië. Sinds begin 1978 leverde het elektronicacon cern al meer dan 600.000 telefoon lijnen aan dit land. De totale ons land nog zal worden ver- de van de telecommunicatie-op- volgd voor het feit dat hij duizen- drachten die Philips daarbij, naar f 3,87, bijna vijf cent meer dan gisteren. De Amsterdamse wisselmarkt volgde hiermee de koersbeweging die in New York en Tokio was be- gonnen. In Amerika en Japan pik- men met het Zweedse Ericsson, te de dollar de opmars weer op na den beleggers een stuk grond ver- W.M kocht in het kader van het Ameri- heeft verworven bedraagt inmid- dat het gisteren op de Europese dels meer dan 15 miljard gulden, lutamarkt vrij rustig was t aldus Philips. mede door dollarverkope Vorige orders hadden betrek- Westduitse centrale bank. king op de minder geavanceerde Behalve met het uitblijven Land Program. De Eindhovense beleggingsadvi seur Van der Stappen heeft inmid dels gezegd nog steeds mogelijkhe den te zien voor het binnenhalen centrales van Philips. Op het ter- van de in het vooruitzicht gestelde van de moderne, digitale cen- superaftrek. Van der Stappen zegt trales moet Philips concurreren nieuwe ingrepen door de Bundes bank werd de hernieuwde opmars van de dollar ook in verband gebracht met een recente stijging van de rente op dollartegoeden. Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ir de bus. Mijn voordeel 9,80. □Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam. Adres Plaats U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dsgblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1