LEIDSCH DAGBLAD sm Aardbeving treft Chili: 100 doden Werk in Britse mijnen hervat 88tei§ KOOL EN VARKENSLAPPEN Drie provincies geven Geertsema geen informatie DUBBELDEMAN Totale omvang ramp nog onbekend VHssingen -na Leiden- in de ban van de bom Zware ontploffing in Zuidlibanese moskee 071-89 6595 Minister wil beperkte duur alimentatie Geen treinen tussen Zwolle en Amersfoort MAANDAG 4 MAART 1985 Directeur G. Koopman Hoofdredacteur: dra J. W. E. Metselaar Wj. hoofdredacteur: R. D. Paauw OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37643 HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AS Leiden Voor lef.nrs. zie colofon Staking na jaar voorbij LONDEN (GPD) - Honderden Britse mijnwerkers hebben van ochtend het werk hervat nu een of ficieel einde is gekomen aan de sta king die een jaar heeft geduurd. De overgrote meerderheid zal echter morgen gezamenlijk terugkeren naar de mijnen, zoals de mijnwer- kersbond NUM gisteren gebood. De gedelegeerden van de bond be sloten toen met 98 tegen 91 stem men om de staking te beëindigen, zonder enige overeenkomst met de Nationale Kolenraad (NCB). De uitslag was een nederlaag voor mijnwerkersleider Arthur Scargill, die de staking had willen voortzetten. De gedelegeerden keerden zich tegen hem en de rest van de top van de bond omdat zij vonden dat het geen zin meer had de langzaam afbrokkelende sta king nog voort te zetten. Premier Thatcher verklaarde over de beëindiging van de sta king: "Dit is een overwinning van het gezonde verstand, en voor de genen die aan het werk bleven". Zij gaf uitdrukking aan haar "over weldigende opluchting" dat de ac tie was afgelopen. "Wij werden ge confronteerd met intimidatie. Wij konden nimmer toegeven aan chantage of aan een staking waarin onmogelijke eisen werden ge steld". De premier zei verder te geloven dat een grote meerderheid van de mijnwerkers weer aan het werk wilde gaan en hoopte dat een ver zoening zal volgen. Ze sloot echter de mogelijkheid van amnestie uit voor ontslagen stakers "die afschu welijke misdaden hebben begaan". De staking van de Britse mijn werkers heeft het land volgens sommige economen een schade berokkend van ruim 21 miljard gulden. De Britse regering zelf houdt het voorlopig op 14,3 miljard gulden. Wat allang vaststond werd za terdag in Hilversum een feit: AZC werd weer waterpolo- kampioen. Door een 9-7 zege op HZC de Robben werd de zaak vier wedstrijden voor het einde van de play-offs beklon ken. De huldiging viel in het water, maar geen Alphenaar die daarom maalde. PAGINA 9 UVS stond in de eerste wed strijd na de winterstop op scherp. De Leidse eersteklas ser hield huis bij HION, waar een monsterscore werd be reikt: 0-9. PAGINA 11 De Leidse derby op De Vliet was voor VTL, ASC kwam niet voorbij Bernardus, Ter Leede zakte verder af naar de degra- LEIDSCH DAGBLAD volop mee met zaterdag de topper bij Noordwijk op het programma. RCL haalde on derin twee belangrijke pun ten: 3-2 winst op Zwart Wit. PAGINA 13 datiezone "en het is ook moge lijk gebleken een schaaktitel zonder spelen in het bezit te krijgen. Noordwijk gaat alleen aan de leiding na een krappe zege bij Excelsior (1-2). Quick Boys doet echter na het 2-2 gelijke spel tegen Kozakken Boys nog De play offs van de basketbal competitie beloven dit seizoen nog beter te worden dan vorig jaar. Een voorproefje daarvan werd zaterdag gegeven in de Vijf Meihal, waar Leiden in een zinderend duel Den Bosch versloeg: 92-88. PAGINA 15 Nellie Cooman heeft in Athene de Europese indoortitel op de 60 meter veroverd. Zij ver sloeg in de finale de zwaar fa voriete Oostduitse Marlies Góhr. PAGINA 17 Een zinde rend topduel zaterdag avond in de Leidse Vijf Meihal: Leiden —Den Bosch 92-88. Op de foto pro beert Henk Pieterse (6) de Leidenaar Bert Kragt- wijk het scoren te beletten. Andrew Fields van Den Bosch (rechts) kijkt gespannen toe of het zijn ploeggenoot zal gelukken. (foto ANP) 24 u service voor bedrijven bel: 071 - 220907 - 149556 SANTIAGO (GPD/AP) - Chili is gisteravond getroffen door een ernstige aardbeving. Terwijl nog lang niet alle communicatieverbindingen zijn hersteld loopt het dodencij fer snel op. Inmiddels zijn er al bijna honderd doden geteld en zo'n 2000 gewonden, het merendeel in de hoofdstad Santiago en de havenstad Valparaiso. SANTIAGO (CHILI) Verwoesting alom. Als de paniek, die de aardbe ving heeft veroorzaakt, wat is weggeëbd begint het zoeken naar slachtof fers tussen de puinhopen. (foto afp) avondmis. Valparaiso, 130 kilometer ten wes- In Santiago, waar de stroom uit ten van Santiago, lijkt het zwaarst viel, brak paniek uit. Honderddui- getroffen. Tientallen gebouwen zenden mensen vluchtten de straat zakten als puddingen in elkaar, op en duizenden gezinnen brach- Het episch centrum van de beving ten de nacht buiten door, bang 7.4 op de schaal van Richter - voor nieuwe bevingen. Op ver zou zich zo'n 45 kilometer buiten scheidene plaatsen braken bran- de kust van de belangrijke haven- den uit. Door het uitvallen van de stad hebben bevonden. Een groot stroom bleven honderden mensen gedeelte van Valparaiso is ernstig uren in liften opgesloten. Er ge- beschadigd en het Chileense leger beurden veel verkeersongelukken is er de straat op gestuurd om plun- omdat de verkeerslichten niet deringen te voorkomen. meer werkten. Ook in het centrum van de Gevreesd wordt dat het dodental hoofdstad Santiago regende het nog veel verder zal oplopen. De he- brokstukken van gebouwen. Er le centrale kuststreek van Chili is zou zelfs enige schade zijn aan het ernstig getroffen. De aardschok regeringspaleis. Veel ernstiger is werd zelfs gevoeld tot in de Argen- de situatie in de arme buiten wij- tijnse uitlopers van het Andesge- ken van de Chileense hoofdstad bergte. waar de wrakke huizen veel kwets- De verwoestende aardschok was baarder zijn. In San Bernardo, een de afgelopen weken al voorafge- van de kleine voorsteden van San- gaan door meer dan honderd waar- tiago, werden tien mensen onder schuwende trillingen. Ook na de het puin bedolven toen de voorge- grote klap zijn er nog tientallen vel van de plaatselijke kerk instort- lichtere schokken gevoeld. Er te. De beving gebeurde tijdens de wordt rekening mee gehouden dat Een stortbui van zaterdag ver oorzaakte chaos in het verkeer en maakte tientallen gezinnen dak loos. Op sommige plaatsen in de stad stond het water meer dan kniehoog. Een baby van vijf maanden en een man van middelbare leeftijd vonden de dood toen een rotsblok op een autoweg viel. Vijf auto's werden bedolven en 10 mensen raakten gewond. In de sloppenwij ken op de heuvels rond de stad ver loren ten minste 14 mensen het le ven, toen twee huizen onder een rotsblok werden verpletterd.. Snelle demontage VLISSINGEN (GPD/ANP) - De Explosieven Opruimingsdienst van de marine heeft vanochtend om tien over half twaalf de ontste king verwijderd uit een 250 pond zware vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog. In het centrum van Vlissingen moesten in de vroege ochtend 300 woningen worden ont ruimd. Vierhonderd politiemensen en brandweerlieden werden daar bij ingeschakeld. Het demonteren van de bom ver liep zeer vlot. Om vijf voor half twaalf ging de ploeg aan het werk en een kwartier later deelde de lei der van het team, luitenant ter zee Tekke, mee dat de operatie goed was verloDen. Aanvankelijk liep het karwei zo'n anderhalf uur vertraging op door dat de huizen langzamer werden ontruimd dan was verwacht. Het slechte weer speelde hierbij mede een rol. De gemeente Vlissingen en het be drijf dat de grondwerken ter plek ke uitvoert hebben zich samen ver zekerd voor een bedrag van twintig miljoen gulden. De gemeente heeft bij het opstellen van de scenario's voor de ontruiming gebruik ge maakt van de ervaringen die eer der zijn opgedaan bij het onscha delijk maken van bommen in Lei den en Spijkenisse. Direct na de oorlog is al eens een poging gedaan de bom in de Vlis- singse binnenstad tot ontploffing te brengen. De poging mislukte en had tot gevolg dat het projectiel verder wegzakte in de klei. De ge meente Vlissingen wil op de plek waar de bom hgt nieuwe huizen bouwen. In een straal van 115 meter vanaf de plaats waar de bom ligt moesten de bewoners vanmorgen om acht uur him huis uit. Ook het pand van de Provinciale Zeeuwse Courant werd ontruimd. De deuren en ra men van de woningen en winkels moesten openblijven. Om diefstal te voorkomen moest een grote po litiemacht worden opgetrommeld. Een helikopter hield vanuit de lucht het ontruimde gebied in de gaten. Plan opslag radioactief afval Gevelonderhoud- systemen m m mm?- Milieu Technische Servlce/Zoeterwoude DEN HAAG Zeker drie provinciebesturen hebben geweigerd technische infor matie te verstrekken aan de commissie-Geertsema die bezig is een nieuwe selectie te maken van mogelijke lo caties voor de bovengrond se opslag van radioactief af val. De commissie zal hierdoor haar werk niet meer deze maand kun nen voltooien. Het gaat om infor matie over industrieterreinen die volgens de commissie mogelijk ge schikt zijn als opslagplaats. Volgens het werkplan van de commissie zouden aan de hand van de schriftelijke rapportages Perioden met zon vrijwel overal Perioden met droog. Minimumtemperatuur omstreeks min één graad, middagtemperatuur ongeveer zeven graden. In de nacht en vroege ochtend enke le mistbanken. Tot zwak afnemende wind uit zuid tot zuidwest. 5 maart 1985 Zon op: 07.17 uur, zon onder 18.27 uur. Maan op: 16.05 uur, maan onder: 07.11 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.02 en 14.24 uur, laagwater 09.58 en 22.31 uur. deze maand tien van de twintig in januari uitgekozen locaties afval len. Met de desbetreffende provin ciebesturen zou dan verder wor den onderhandeld. Mr. W. J. Geertsema zegt dat zijn commissie zich gaat beraden over de nu ontstane situatie. Volgens hem zal de commissie nu langs alle provinciehuizen moeten reizen. Hij erkent dat daardoor vertraging in het werkschema optreedt. De com missie-Geertsema moet in oktober een lijstje klaar hebben met de drie meest geschikte plaatsen. De mi nister van milieubeheer zal daaruit de definitieve lokatie kiezen. Friesland weigert technische in formatie te geven over locaties in Leeuwarden en Drachten. Omdat opslag van radioactief afval waar dan ook in Friesland wordt uitge sloten, geven Gedeputeerde Staten ook geen suggesties voor eventue le alternatieve lokaties in de pro vincie. Gedeputeerde Staten van, Groningen, Drenthe, Gelderland en Overijssel vergaderen morgen over hun definitieve standpunt. Groningen (locaties Veendam, Delfzjjl, Ter Apel en Hefshuizen) en Drenthe (locatie Emmen) wei geren elke informatie. In Groningen staat het streek plan een opslagplaats niet toe. In Drenthe wordt dat verhinderd door het bestuursprogramma. Bei de provinciale besturen achten een gesprek met Geertsema niet zin vol. Noord-Brabant, Gelderland en Zeeland geven wel informatie, van Overijssel en Noord-Holland is het nog onzeker. a.pleterae ALUMINIUM PUIEN tel. 071-890367 Bij korte huwelijken zonder kinderen: DEN HAAG (GPD) - Voor huwe lijken die niet langer dan vijf jaar hebben geduurd en waaruit geen kinderen zijn geboren, wordt de alimentatieduur beperkt tot het aantal huwelijksjaren. Op die ma nier wil minister Korthals Altes (justitie) grenzen stellen aan de duur van de alimentatie na een echtscheiding. Het wetsvoorstel zal half maart in de ministerraad worden behan deld. Zoals bekend wil de minister over het algemeen de duur van ali mentatie beperken tot 12 jaar. Al leen in uitzonderingsgevallen zou een verlenging met nog eens zes jaar door de rechter kunnen wor den opgelegd. de ramp groter zal zijn dan die 1960, toen er na een hevige aardbe ving uiteindelijk 350 doden in Chili werden geteld. Brazilië Aardverschuivingen en overstro mingen ten gevolge van een wolk breuk hebben in het afgelopen weekeinde in de Braziliaanse stad Rio de Janeiro minstens 19 men senlevens geëist. 21 DRUKKERIJ Si 1DELTABACH uK^efK isatie-' -WSn* falde|inlïerKi«9' BEIROET/TEL AVIV (AP) - Een zware explosie heeft vanochtend grote schade aangericht aan een moskee in het Zuidlibanese dorp Maarakeh, niet ver van de haven stad Tyrus. Een deel van het ge bouw stortte in en verscheidene moskeebezoekers werden onder het puin bedolven. De oorzaak van de explosie is nog niet bekend. Gisteren maakte het Israëlische leger een einde aan een 24-uurs belegering van het dorp. VN-troepen, Rode-Kruis- teams en burgerbeschermingseen heden werden naar Maarakeh ge stuurd om slachtoffers te helpen. De bevolking van het dorp werd opgeroepen bloed af te staan. Een van de doden zou een sji'iti- sche verzetsleider zijn, zo meldde de Israëlische radio. De Libanese staatsradio berichtte: „De Israë liërs hebben het religieuze cen trum opgeblazen. Meer dan 200 mensen werden gedood of gewond en Israëlische soldaten schoten in het wilde weg op alle auto's en an dere voertuigen die probeerden het dorp te naderen en de slachtof fers wilden helpen". De woordvoerder van de VN- troepen in Zuid-Libanon zei dat soldaten van het Franse contingent een uur na de explosie vier doden uit het puin hadden geborgen, maar dat er nog veel lijken moes ten liggen. In Maarakeh werd zaterdag door het Israëlische leger een razzia ge houden waarbij één dode viel en verscheidene huizen werden opge blazen. Het dorp wordt door Israël beschouwd als een broeinest van sji'itisch verzet tegen de Israëli sche bezetting van Zuid-Libanon. GEEN VERLOF - Geen rijkspoli tieman zal meer verlof kunnen op nemen in de periode van 11 tot 15 mei. Daartoe is besloten in ver band met het bezoek dat de paus in die periode aan ons land brengt. In totaal zullen ongeveer 6000 man rijkspolitie, de helft van het totaal, ingeschakeld worden bij het be zoek. De kosten daarvan worden geraamd op ruim een miljoen gul den. Bij de gemeentepolitie bestaat tot nu geen verlof-verbod voor die periode. De hele krant voor de Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Rode en witte kool, kilo Magere varkenslappen, 500 g 6r98" 4.48 kilo albast heljn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. UTRECHT (ANP) - Op de spoorlijn tussen Amersfoort en Zwolle rij den sinds vanochtend vroeg geen treinen meer als gevolg van een ge knakte bovenleiding. Tegen het middaguur werd verwacht dat het zeker tot vanavond zes uur zou du ren voordat het treinverkeer werd hervat. De bovenleiding knapte vanoch tend omstreeks kwart voor zes 'per vergissing' tijdens werkzaamhe den aan de spoorbaan tussen Put ten en Nijkerk. NS zetten voorlo pig bussen in tussen Amersfoort en Putten. Op het traject Putten- Zwolle reed nog wel een stoptrein. Het intercity-verkeer werd even wel omgeleid via Deventer. Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. QJa, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Oagblad, Antwoordnummer 10050,2300 VB Leiden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen 071-144941

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1