Brokx dreigt met opstappen Aanspraken van WD op burgemeester Den Haag CPN: PvdA moet samen met links Protest tegen doodvonnissen Conflict in kabinet over huursubsidie Veel minder 'extra' wwv dan verwacht Politie houdt Mike B. aan voor oplichting Prijzen KNMGwil arts in problemen opvangen Familie licht postorder bedrijven op ZATERDAG 2 MAART 1985 BINNENLAND PAGINA 5 K"vi Siena 2000 Ghia si wag. Adres: Postcode/Plaats: DEN HAAG (GPD) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) heeft tijdens het kabi netsberaad gedreigd op de stappen wanneer de plannen van minister Ruding (financiën) om extra te bezuinigen op de huursubsidie, doorgaan. Ruding wil naar verluidt de ko mende vier jaar 200 miljoen extra bezuinigen op deze subsidie. DEN HAAG (ANP) Slechts 6000 vrouwen maken dit jaar aanspraak op een wwv-uitkering wanneer de nieuwe wet in werking treedt. Dat zijn er 20.000 minder dan waarop het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid had gerekend. Ook de financiering van de gelijk berechtiging van man en vrouw in de wwv is op dat geraamde aantal van 26.000 vrouwen afgestemd. Dit heeft de vereniging van directeu ren van gemeentelijke sociale dien sten (Divosa) gisteren aan de Twee de Kamer laten weten. Doordat in de nieuwe wwv geen kostwinnerseis meer geldt zullen vrouwen ook een beroep op een dergelijke uitkering kunnen" doen en wel met terugwerkende kracht tot 23 december. In afwachting van de nieuwe wet zijn de gemeentelij ke sociale diensten al begonnen met het registreren van vrouwen die voor een uitkering in aanmer king komen. De wwv is 70 procent van het laatstverdiende salaris. Om de ge lijkberechtiging te betalen wil «daatssprretaris De Graaf (sociale, zaken) de toetreding tot de WWV moeilijker maken (men moet in de drie jaar voorafgaande aan de werkloosheid 130 weken hebben gewerkt) en de uitkeringsduur af hankelijk maken van de leeftijd (pas vanaf 35 jaar wordt een wwv- uitkering voor de maximale duur van twee jaar gegeven). Uit een onderzoek van Divosa bij de verschillende sociale diensten Volgens premier Lubbers heeft Ruding uitgerekend dat de kosten van de huursubsidie de komende jaren sterk oplopen als gevolg van de werkloosheid, maar volgens Lubbers zijn Rudings ramingen achterhaald. De afweging waar het kabinet nu voor staat, is de vraag of de reeds doorgevoerde maatregelen (die tot 1989 1 miljard opleveren) voldoen de zijn, of dat er toch nog wat ex tra's moet worden gedaan. Indien besloten wordt tot nieuwe maatre gelen, wordt gedacht aan een ver scherping van de toewijzingsre- gels, waardoor meer mensen met een laag inkomen in goedkope hui zen terecht komen. Maar het is niet uitgesloten dat ook bepaalde groepen, zoals jonge ren onder de 23 jaar, het recht op subsidie kwijt raken. Pas in een la ter stadium wordt gedacht aan een algehele verlaging van de hursub- sidie. Voor staatssecrtaris Brokx is de ze kwestie belangrijk genoeg om de portefeuillekwestie te stellen. Naar verluidt heeft hij inmiddels de ministerraad meegedeeld dat hij bij verdere bezuinigingen de consequenties zal trekken. Een vergelijkbare mededeling deed hij enkele weken geleden in een open bare rede. Later ontkende hij dat hij daarmee gedreigd had af te zul len treden. Tijdens de afgelopen algemene beschouwingen kwam CDA-frac- tieleider De Vries met het voorstel om niet opnieuw te korten op de sociale uitkeringen, maar daarvoor andere 'overdrachtsuitgaven' (zo als huursubsidie en studiefinancie ring) te gebruiken. Dat pleidooi werd later door de WD overgeno- men, maar inmiddels hebben de beide regeringspartijen laten we ten dat zij liever geen bezuinigin gen zien in de huursubsidie. Minister Ruding zit echter met het probleem dat in 1986 volgens de afspraken opnieuw minètens twee miljard bezuinigd moet wor den op de sociale uitkeringen. In het kabinet wordt een verdere ver laging van de hogere uitkeringen afgewezen, zodat slechts een verla ging van het minimumloon en de daaraan gekoppelde uitkeringen als mogelijkheid overblijft. Van daar dat de minister de huusubsi- die niet op voorhand van bezuini gingen wil uitsluiten. HAARLEM (ANP) - De politie heeft gisteren de 31-jarige Mike B. in Haarlem aangehouden. De man kwam vorige week in het nieuws toen hij in Amsterdam wegens ge- „..n n* brek aan celruimte werd vrijgela- nissen in Turkije. AMSTERDAM (GPD) - De PvdA moet by de komende verkiezingen samen met de kleine linkse partij en een alternatief bieden voor het huidige CDA/WD-beleid. Wijzen de socialisten deze nauwe samen werking af, dan bestaat het«gevaar dat links opnieuw in de oppositie terecht komt. Dat zei CPN-fractie- voorzitter Ina Brouwer gisteren op de eerste dag van het 29ste CPN- congres in Amsterdam. Brouwer gelooft dat bij het ont breken van samenwerking tussen de linkse partyen, de huidige poli tieke crisis zich zal verdiepen. Zij bekritiseerde oppositieleider Den Uyl omdat deze onlangs de samen werking met CPN en PSP had af gewezen. In plaats daarvan zei hij voorstander te zijn van samenwer king met het CDA, zodat een zo breed mogelyk samengestelde re gering de noodzakelijke maatrege len kan doorvoeren. De CPN-leidster toonde zich vooral bevreesd dat het ontbreken van linkse samenwerking ertoe zal leiden dat de stemmen van mensen die uit protest PvdA kiezen, ge bruikt worden in het onderhande- lingsspel met CDA of WD. Ook kan zich opnieuw de situatie voor doen dat de PvdA weer de grootste party is, maar toch terecht komt. Ook party voorzitter Elli Izeboud riep in haar openingsspeech op tot nauwe samenwerking tussen alle linkse partyen. Maar ook maat schappelijke bewegingen kunnen ingeschakeld worden bij het berei ken van een progressieve meerder heid. Alleen een dergelijke coalitie van links maakt drastische maat schappijveranderingen mogelyk. Samenwerking De CPN probeert in gesprekken met PSP en PPR deze samenwer king te realiseren. Vooralsnog lijkt de PvdA daarbij in het dogma ver strikt te zijn dat in Nederland niet zonder CDA of WD geregeerd kan worden, verklaarde zij. "Maar ik j zie in de ontwikkelingen van de af gelopen jaren de mogelijkheden om wel tot iets nieuws te komen. Waarom zou een regering die steunt op een progressieve meer derheid in Nederland niet kun- Ze riep de CPN op het congres te gebruiken om een eind te maken aan de interne machtsstrijd. "Dit congres heeft de mogelijkheid om een periode van machtsstrijd in de party af te sluiten, om hokjesgeest uit te bannen en om de komende jaren onze communistische partij verder te ontwikkelen als een be vrijdende beweging". Izeboud vroeg diegenen die de afgelopen periode de partij de rug hebben toegekeerd, terug te keren. Volgens haar hebben de voorberei dingen voor het congres en de lan delijke manifestatie van begin fe bruari, aangetoond dat er een sig naal kan komen om weer mee te doen. De CPN kan weer een be langrijke politieke factor worden, zei zy. Izeboud deed voorts een felle aanval op het regeringsbeleid, dat catastrofale uitkwerking heeft voor de bevolking. 'Koud en kil' de oppositie wordt telkens berekend hoever men kan gaan. Daarbij wordt niet teruggeschrikt om telkens op nieuw over de schreef te gaan. "De ze regering is in haar samenstelling en systeem van regeren uiting van een falende politiek. Het regeerak koord functioneert als een dictaat waarmee parlement en bevolking onderworpen worden aan keiharde rechtse politiek". Maar inmiddels komt van het ka binet het beeld naar voren van een elkaar beconcurrerend stelletje sterke mannen: Brinkman, Ru ding, Lubbers en Van Aardenne. Nijpels noemde zy daarbij de ei genwijze schildknaap, voor wie de schopstoel dreigt. ten. Hij zat in voorarrest op verden king van poging tot doodslag. Hij verscheen onlangs samen mef advocaat op de Vara-televisie. De Haarlemse politie hield B, i op verzoek van de politie tspreken van de doodstraf tegen 22 Koerden in de Turkse stad mpt riin Diyarbakir hebben ongeveer dertig - Wrtovrlon nio(AV/i« rtn-r, Koerden gisteren een demonstratie gehouden bij het Vredespaleis in Den Haag. Enkele Koerden keten- Alkmaar. Die had daarom ge- korte Ujd vast aan het vraagd omdat B. wordt verdacht "an he\ Vredespaleis. Tot pro ven oplichting. Hij zou vorig jaar bte"!erl met de P°llt!e kwam het met een vals rijbewijs een lening ni£r bij een bank hebben afgesloten. Er komt door deze aanhouding geen wijziging in de situatie met betrek king tot zijn vrijlating op 22 februa ri in Amsterdam, aldus officier van justitie mr. H. Wooldrik in de hoofdstad. B. zat in Amsterdam zo als bekend in voorarrest wegens het beschieten in een sexclub van een man, maar werd op last van de rechtbank wegens gebrek aan cel ruimte vrijgelaten. B's voorarrest is bij die gelegen heid formeel opgeheven. De man kan voor die zaak niet meer wor den aangehouden. Hij moet zich vanwege dé schietpartij wel by de rechtbank verantwoorden. FASCISME (ANP) - De gemeen tepolitie van Leeuwarden heeft een grote hoeveelheid pamfletten, 'stickers, folders en ander propa gandamateriaal met fascistische en racistische teksten en afbeeldin gen in beslag genomen. Het materiaal werd aangetroffen bij een 32-jarige inwoner van de stad, die de posters en stickers uit deelde in café's en her en der in de stad opplakte. De man is gearres teerd. Hij wordt strafrechtelijk ver volgd. Dit kan hem op een gevan genisstraf van zes maanden komen te staan. De politie kwam de man op het spoor tijdens een onderzoek, dat al sedert 1981 loopt, naar de her komst van dreigbrieven aan linkse politici in Leeuwarden. Volgens de politie komt het in de brieven bij gesloten propagandamateriaal bij de aangehouden Leeuwarder van daan. De man ontkent dat hij deze brieven verzonden heeft. De demonstranten zijn veront waardigd over de vonnissèn van de militaire rechtbank. De Koerden waren beschuldigd van staatson- dermijnende activiteiten, het aan hangen van het marxisme-leninis- me en het plegen van gewelddadige acties. Volgens een verklaring die bij het Vredespaleis werd uitge deeld, behoren de veroordeelden niet tot een terroristisch organisa tie. In de verklaring wijzen de Koer den erop dat uit rapporten van Amnesty en andere organisaties blijkt dat het Koerdische volk on verminderd blootstaat aan onde mocratische en onmenselijke on derdrukking. De Koerden willen dat Nederland stappen onder neemt bij de hoge commissaris voor de vluchtelingen bij de VN, waar na ons land de 22 terdoodveroor- deelden zou moeten opnemen. DEVENTER (ANP) - Het politieke spel rond de benoeming van een opvolger voor de scheidende bur gemeester Schols van Den Haag is in volle gang gekomen. De PvdA- fractie in de Haagse raad heeft be sloten geen aanspraak op het bur gemeesterschap van de residentie te maken, omdat een sociaal-demo craat om tal van redenene geen kans maakt. Maar de de PvdA gaat er niet bij voorbaat van uit dat Schols' opvolger uit het CDA moet komen. De raadsfractie zal de kan didaten die vanuit CDA en WD worden aangedragen scherp beoordelen. Het PvdA-Kamerlid Niessen zei vrijdag tijdens een discussie over burgemeestersbenoemingen in Deventer vanuit de PvdA-raads- fractie het verzoek te hebben ont vangen 'zich niet druk te maken' over de opvolging van Schols. Niessen treedt in de Tweede Ka mer op als 'lobbyist' voor zijn partij in het bemiddelingsproces rond de burgemeestersbenoemingen. WD-lobbyist Evenhuis ziet Den Haag wel degelijk als een zeer inte- scherper zou mogen onderkennen dat de WD zo'n grote achterstand heeft. "Rietkerk is geen partijgan ger en bovendien zitten er in het kabinet - dat de kandidaten voor gemeenten boven de 50.000 inwo ners aan de Kroon voordraagt - veertien ministers, van wie acht CDA'ers". Vandaar dat Evenhuis met een zekere reserve reageerde op de stelling van Niessen dat het kabi net zich wel twee keer zal beden ken als een grote meerderheid uit de Haagse raad - WD en PvdA be zetten samen 28 zetels - een WD- kandidaat zou voordragen. Wat dat betreft denkt Niessen dat het zoge naamde herenakkoord van 1947 Burgemeester Schols; zijn opvol- over de verdeling van de burge per wordt niet automatisch een meestersposten van de grote ste- CDA'er, zeggen PvdA en VVD. den naar politieke kleur, best ver- (foto ANP) broken kan worden. "Ik denk dat Den Haag rechten kan doen gelden naar zijn mening zwaar onderbe- op een buitengewoon krachtige deeld is als het gaat om burge- burgemeester. De stad heeft die, meestersposten in middelgrote en voor het eerst na de oorlog, hard grote gemeenten. In dit verband nodig", wilde hy wel kwyt dat de huidige Lobby minister van binnenlandse zaken, ressant project voor zyn partij, die de WD'er Rietkerk, best wat Geld lenen doe je niet iedere dag. Als je 't doet doe 't dan via postgiro. Dat is wel zo voordelig. En je doet 't gewoon thuis. Via een folder, waarin ook het aanvraagformulier zit U vindt onze leenfolders op elk postkantoor. Maar u kunt ze ook thuisgestuurd krijgen. Via de coupon hiernaast of (ma. t/m vrij. tot 21.00 uur) een telefoontje met 06 -0400. En mocht u daarna nog meer informatie willen, u kunt ons ook elke werkdag tot 21.00 uur bellen op 058-95 8001. Stuurt u mij de folders 'Persoonlijke Lening' Deze bon in een envelop zonder postzegel n 'Doorlopend Krediet'. versturen naar: Administratiekantoor postgiro/ rijkspostspaarbank, afdeling Consumptief krediet. Naam:Postbus 22000.8900 KA LEEUWARDEN. postgiro l rijkspostspaarbank Tijdens de door de jongerenorga nisatie JOVD georganiseerde dis cussiemiddag, waaraan CDA-lob- byist Mateman wegens ziekte niet kon deelnemen, kwam vast te staan dat PvdA en WD redelijk te vreden zijn met de huidige benoe mingsprocedure. Daarin benoemt de Kroon op aanbeveling van de commissaris der koningin, die op zijn beurt adviezen ontvangt uit ge meenteraad en vertrouwenscom missie. Wel wil de PvdA de invloed van de gemeenteraad vergroten, waar bij volgens Niessen de energie van de grote politieke partijen zich zal moeten richten op het voorkomen van cabarateske vertoningen als de bènoeming in Breda. Hij vertrouwt dat de gemeentelijke democratie in staat moet worden geacht de ko mende decennia een einde te ma ken aan de scheefgegroeide situa tie waarbij 60 procent van de gé-. meenten met 48 procent van het to tale inwonerstal in CDA-handen is. Overigens wilde Niessen niet verhullen, dat het CDA in de klei nere gemeenten altijd wel overver tegenwoordigd zal blijven. Want een burgemeesterschap van Rot terdam of Amsterdam is ih PvdA- ogen altijd interessanter dan tien burgemeesters van kleine gemeen ten. Beide kamerleden waren het er over eens dat de lobbyist in de Tweede Kamer niet zo'n grote in vloed heeft als algemeen wordt ge dacht. Steeds minder wordt afge weken van de profielschetsen van gemeenteraden en de adviezen van de vertrouwenscommissies. Als een vertrouwenscommissie goed werkt, en de commissaris der ko ningin neemt het advies over, dan moet de minister buitengewoon goede redenen aanvoeren om daar van af te wijken. "Rietkerk doet r<het, wat dat betreft, uitstekend", meende Niessen. blijkt dat tot nu toe 192 vrouwen zich op de wachtlijst voor de uitke ring hebben laten zetten. Via bere keningen komt Divosa dan op 6000 vrouwen op jaarbasis. Nu dat getal zo meevalt en de ge lijkberechtiging dus ook veel min der zal kosten vraagt Divosa zich af of het wellicht verstandig is in de Tweede Kamer het wwv-wetsvoor- stel toch gesplitst te behandelen. De oppositie had om gesplitste be handeling gevraagd: eerst de ge lijkberechtiging behandelen zodat die per 1 maart met terugwerkende kracht tot 23 december kan ingaan en dan later de financiering daar van behandelen. UTRECHT (ANP) - Het hoofdbe stuur van de Koninklijke Neder landse Maatschappij tot bevorde ring der Geneeskunst heeft het ini tiatief genomen voor hulpverle ning aan artsen met psychische problemen, neiging tot zelfmoord en/of verslaving aan alcohol en drugs. De afgelopen jaren is uit ver schillende publikaties gebleken, dat deze problemen zich bij artsen voordoen en dat het isolement waarin de arts dan terecht kan ko men een extra probleem vormt. De medische verzorging van artsen schiet vaak tekort; veel artsenge zinnen hebben by voorbeeld geen eigen huisarts. Het bestuur van de KNMG zegt met nadruk, dat zijn initiatief voor de hulpverlening geen verband houdt met een groeiend probleem of een anderszins zorgwekkende situatie. Er zijn geen aanwijzingen voor een toeneming van psychi sche stoornissen of verslaving on der artsen. Het bestuur heeft tien contact personen (psychiaters, een huis arts, psychologen en een theoloog, tevens gezinstherapeut) gevraagd, op te treden als contactpersonen. Zij zullen functioneren als 'luiste raar' en 'eerste opvanger' voor art sen en hun gezinsleden en zonodig zorgen voor verdere doorverwij zing. De KNMG wijst ook op een andere mogelijkheid: aansluiting bij een al bestaande zelfhulpgroep van artsen met problemen. 'Bloemenhulde van jeugd voor gevallenen' BAARN (ANP) - In Baarn is het comité 'Een Herdenkings- bloem' opgericht dat leerlingen van de twee hoogste klassen van de basisscholen wil aan-, sporen om op 4 mei een per soonlijke bloemengroet te brengen op graven van verzets strijders en geallieerde bevrij ders. Het zal alle basisscholen vragen, hieraan mee te werken. De bloemenhulde moet voor al gezien worden als een sym bool van dankbaarheid en ver bondenheid met hen die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Nederland, al dus het comité. "Een tulp of een zelfgeplukt veldboeket is dus net zo mooi als een groot boeket of een krans". De initiatiefnemers hebben samen met de Oorlogsgraven stichting een overzicht ge maakt van de graven die voor de bloemenhulde in aanmer king komen. Ze zyn op rüim 43.000 gekomen. Het comité vindt 1985 een geschikt jaar voor zijn initiatief omdat de Verenigde Naties dit jaar heb ben uitgeroepen tot Jongeren- jaar. TERNEUZEN (ANP) - Met de ar restatie van zes personen uit een familie in Terneuzen heeft de postale recherche een eind ge maakt aan een fraude, waardoor sedert oktober een groot aantal postorderbedrijven is opgelicht voor vele tienduizenden guldens. De werkwijze van het zestal was simpel. Onder valse namen bestel den ze spullen, waarbij als adres telkens leegstaande flats werd op gegeven. De postbode die een pak ket kwam afleveren drukte in de hal van de flat op de bel van het huisnummer, kreeg geen gehoor en deponeerde daarna in de brie venbus een bon waarmee het paKje op het postkantoor kon worden op gehaald. Dat deden de betrokke nen, maar ze lieten de rekeningen rustig in de brievenbussen van de flats liggen. De zaak kwam aan het licht toen de PTT vond dat ze wel erg veel pakketten moesten afleveren en de politie en postale recherche in schakelden. Die volgden de familie een poosje. In het huis van de fami lie werd nog een grote hoeveelheid bestelde goederen aangetroffen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5