Ab. LbdeN Ab. Ab^ LedeN op nog diie plaatsen TQKla Commissie wijst protesten af tegen historische haven Gevangenisstraf gevraagd tegen Leidse overvallers 'Cath moet beschuldiging intrekken' ZijloeverMorsstraat en Hallen Gift voor restauratie Waalse kerk Rechter wijst eis exploitant Golden Ten af In Galgewater Commissie wijst eis tot schadevergoeding van garagehouder af ZATERDAG 2 MAART 1985 LEIDEN LEIDEN - Aan de stankoverlast van de rioolwaterzuiveringsinstal latie in Zuid-West moet op korte termijn een eind komen. De ge meente heeft er bij het Hoogheem raadschap Rijnland op aangedron gen dat zo snel mogelijk maatrege len worden genomen tegen de stank. In april zullen beide instan ties om de tafel gaan zitten om te bepalen welke ingrepen hiervoor nodig zijn. Burgemeester en wethouders van Leiden antwoorden dit op een brief van een Zuid-West-bewoner die al eind 1983 had geklaagd over de stankoverlast. De gemeente Gemeente eist maatregelen tegen stank in Zuid-West heeft het hoogheemraadschap kort daarna verzocht te onderzoeken welke maatregelen nodig zijn te gen de stankoverlast en hoeveel geld daarmee is gemoeid. De gemeente laat in haar brief weten dat het probleem niet van de ene op de andere dag is op te los sen, ook al omdat de zuiveringsin stallatie niet buiten bedrijf kan worden gesteld. "Wij hebben er echter vertrouwen in dat op ter mijn een vermindering van stan koverlast zal worden bereikt, on danks de technische en financiële problemen die nog overwonnen moeten worden", schrijft de ge meente. De brief komt woensdag aan bod in de raadscommissie voor ruimtelijke ordening. LEIDEN - Na het grote onderzoek van de provincie Zuid-Holland naar bodemverontrei niging zijn er in Leiden sinds september 1983 nog drie plaatsen ontdekt waar de grond vermoedelijk is verontreinigd of waar uit onderzoek is gebleken dat er viezigheid in de grond zit. Het gaat om terreinen aan de Zijloever, de Morsstraat en De Hallen. sche produkten bv gevestigd. Uit onderzoek is gebleken dat de bo- De voormalige scheepswerf Boot dem en het grondwater waar- en de grond van het oude-metalen- schijnlijk zijn verontreinigd met bedrijf Gijzenij (waar onlangs i vullend onderzoek is uitgevoerd) zijn al bij de provincie Zuid-Hol land aangemeld. Uit een onder- bestrij dingsmiddelen De grond van De Hallen, tussen het bedrijfsterrein Merenwijk, de Floris Versterlaan, de Groenoord- zoek van de Heidemij blijkt dat het hallen en de Gooimeerlaan is even- verontreinigd. Op het weste lijke gedeelte van deze grond staat gebied tussen deze terreinen Sumatrastraat ook is verontrei nigd. De hele Zijloever moet overi- de vuilverbranding, gens nog nader worden onder- verleden slakken en vliegas zocht Bleijs Bestrijdingsmiddelen zijn op de bodem zijn gebracht. Uit een onderzoek van het Hoog heemraadschap Rijnland is geble ken dat het slib van de aangrenzen de sloot is verontreinigd, moedelijk aanwezig in de grond schijnlijk door uitspoeling 1 het terrein Morsstraat. Tot kort was hier Bleijs chemi- i het vuilverbrandingster grond tussen de Groenoordhallen en het vuurwerk- bedrijf Kat të als bedrijfsterrein be stemd, maar tot nog toe niet als zo danig gebruikt. Wel hebben er op deze grond ille gale activiteiten plaats gehad, zoals het slopen van auto's en het op slaan en schoonmaken van vaten. Naar verwachting is daardoor ook bodemverontreiniging ontstaan. De gemeente heeft deze drie ter- het reinen aangemeld bij de provincie voor het bodemsaneringsprogram ma. In het kader van de interimwet bodemsanering moeten in de ko mende jaren verschillende onder zoeken worden uitgevoerd en de verontreinigde terreinen worden schoongemaakt. Woensdag be spreekt de raadscommissie voor ruimtelijke ordening deze materie. Het bestuur van de Waalse kerk in Leiden heeft gisteren een gift van 30.000 gulden gekregen van het comité voor de zomerpostzegels. Mevrouw A. Otten-Baas van het plaatselijke zomerzegels-comité overhandigde J.W. Heringa, voor zitter van het kerkbestuur, een brief waarin de schenking werd toegezegd. Het geld is bestemd voor de restauratie van de Gasthuiskerk kerk en de daarbij behorende kos terswoning. Het kerkgebouw krijgt een volledi ge opknapbeurt. Met name het 'cas- co' van de kerk - de muren, de fun dering en het dak - was dringend aan verbetering toe. De restauratie kost ongeveer twee miljoen gulden. De restauratie is in oktober vorig jaar begonnen. Naar verwachting is het werk eind dit jaar voltooid. De Gasthuiskerk is gebouwd in de tweede helft van de 13de eeuw en is sinds 1819 volledig in gebruik bij de Waalse gemeente. Ook het orgel van de Gasthuiskerk krijgt een grondige opknapbeurt. Dit uit 1748 stammende orgel is in middels uit de kerk gehaald. De restauratie ervan kost volgens Her inga ongeveer 400.000 'gulden. Het rijk geeft hiervoor een bijdrage van 320.000 gulden. (foto Holvast) Eerste paal geslagen voor bouw Centraal Wonen project LEIDEN - Wethouder D.J. Tesse- laar van volkshuisvesting heeft gis termiddag de eerste paal geslagen voor het eerste Leidse Centraal Wonen project. Dit voor Leiden unieke project wordt gebouwd aan de Gerestraat, op het terrein van het voormalige hoofdpostkantoor. Het Centraal Wonen project be staat uit een woongebouw met 37 woningwetwoningen met gemeen schappelijke ruimten en voorzie ningen. Bij het centraal Wonen project delen een groep huishoudens, die ieder hun eigen privéwoningen hebben, een aantal gemeenschap pelijke ruimten. Verder is het de bedoeling dat ze gezamenlijk was sen, koken en voor de opvang van kinderen zorgen. By het slaan van de eerste paal waren onder meer vertegenwoor digers van de toekomstige bewo ners en de bouwonderneming ERA aanwezig. Het woongebouw is naar verwachting rond de jaar wisseling gereed. Op een terrein naast het project worden door de zelfde aannemer 22 woningwetwo ningen gebouwd. De bouwkosten voor het Centraal Wonen project bedragen 3,25 miljoen gulden. Met de bouw van de woningwetwonin gen is een bedrag van ongeveer 1,9 miljoen gulden gemoeid. DEN HAAG - De president van de Wijnholt vindt dat het openbaar Overigens heeft deze uitspraak wordt er Golden Ten gespeeld. De Haagse rechtbank, mr. M.R. Wijn- ministerie zelf mag beslissen of het geen invloed op het al dan niet politie laat dit toe zolang er geen holt, heeft de eis afgewezen een exploitant van een Haags res taurant dat de politie onrechtmatig zijn speeltafels voor het Golden Ten spel had weggehaald. inval in een dergelyke gele- rechtmatig zijn van het spel Gol- duidelijke instructies van bovenaf genheid besluit. Indien inbeslag- den Ten. Ze heeft dan ook geen komen om in te grijpen. De straf- name niet geoorloofd is, kan de ge- consequenties voor speelzalen el- rechter zal zich over de toelaat- dupeerde altijd naar de burgerlijk ders in het Haagse arrondissement, baarheid van Golden Ten in een la- rechter stappen, aldus Wijnholt. In Leiden, Noordwijk en Lisse ter stadium uitspreken. LEIDEN - De commissie voor de beroep en bezwaarschriften heeft de bezwaren tegen de verstrekking ligvergunning aan de rische haven is ingericht is geen bestemmingsplan van kracht. Er is wel een bestemmingsplan D'Oude Morsch vastgesteld, maar dit is nog Stichting Historische Haven aan niet onherroepelijk. Het college het Galgewater afgewezen Enkele bewoners en de Buurt vereniging D'Oude Morsch hadden bezwaar gemaakt tegen het verle nen van een dergelijke vergun- i B en W is van mening dat de historische haven in haar uiteinde lijke vorm in het bestemmingsplan dient te worden geregeld. rung, omdat de schepen ™ïfe£ Ligplaatsvergunning hen het uitzicht bederven, lucht- De vaartuigen waar het om gaat verontreiniging en geluidoverlast zijn historische schepen, die (ten veroorzaken en vaak op de ver- dele) gerestaureerd worden. Voor keerde plaats liggen. Bovendien, de ligplaats die zij innemen is naar aldus klagers, heeft de gemeente te de mening van het college geen an- weinig mogelijkheden om de stich- dere vergunning dan een ligplaats- tuig op de vingers te tikken als vergunning ingevolge artikel 2 van schippers gemaakte afspraken de Verordening op de wateren LEIDEN - Garage en pomphou der Janson krygt geen schadever goeding van de gemeente, omdat hij vanwege de aanleg van de bus baan op het Levendaal zijn benzi- baan niet buitensporig hoog is. Janson wilde van de gemeente een groot deel van de verplaat singskosten (25.000 gulden) van de pompen, ruim 6500 gulden archi- nepompen moet verplaatsen. De tectenkosten en ongeveer 6000 gul- beroep- en bezwaar- den voor de rechtsbijstand, die hy schriften heeft gistermiddag uitge sproken dat de eis van 35.000 gul den ongegrond is. Volgens de commissie hoeft de gemeente niet over de brug te ko- de loop van de twee jaar dat hy met de gemeente in de clinch ligt, heeft moeten uitgeven. Die laatste twee kostenposten zijn zo hoog op gelopen, omdat de gemeente de men omdat zij geen profijt heeft ondernemer de laatste jaren bij i het gebruik van de grond door herhaling verkeerde informatie de pomphouder/garagist. De leg van de busbaan, en de daaruit voortvloeiende verplaatsing van de pompen, is naar de mening van de het algemeen belang. zou hebben verstrekt. Op basis van het advies van de commissie nemen burgemeester en wethouders een besluit over de schadevergoeding. Janson kan in schenden. Zo zouden sommige schepen permanent zyn bewoond, boden is, zonder schriftelijke wat feitelijk niet is toegestaan. gunning van burgemeester en wet- Van de kant van de gemeente is houders een vaartuig, dat tot maga- steeds benadrukt dat het om een zjjn of bergplaats van goederen of tydelyke vergunning gaat. Toege- tot het drijven van handel wordt zegd is dat met name op de punten gebruikt of uitsluitend of hoofdza- die de klagers hebben aangevoerd, kelyk tot huisvesting dient, in de om controle van de directie reini- openbare wateren te hebben lig- x het Galgewater. Het mag van de gemeente, mits Ook is de commissie van mening overlast te voorkomen", zo stelt de dat de gemeenteraad met de aan- commissie vast. Uiteraard dient de Dat gaat boven het belang van de beroep gaan bij de Raad ondernemer. Tot slot vindt de com- De verplaatsing van de vier benzi- missie dat de schade die het bedrijf nepompen moet binnenkort begin- lijdt door de aanleg van de bus- nen. eist In dat artikel staat dat het ver- vaarding van de nota 'Leiden de naleving van de voorwaarden be ging, havens en warenmarkten zal worden gevraagd. Te zijner tijd moet aan de hand van de ervarin gen met de haven worden bezien of een permanente vergunning kan worden verleend. Voor het gebied waarin de histo- Onderscheiding voor Zürcher PARIJS/DEN HAAG (DPA/ANP) - Prof. dr. E. Zürcher, hoogleraar aan de faculteit der letteren van de Leidse universiteit, is opgenomen in de 'Academie des Inscriptions et Belles Lettres' in Parijs. Dit 'Ge nootschap voor Opschriften en Letteren' is één van de vyf acade mies van het 'Institut de France', het hoogste Franse college voor wetenschap en kunst. Zürcher (56) doceert moderne geschiedenis van het Verre Oosten, in het bijzonder van de ontmoeting tussen Oost en West. gen. Hoewel deze bepaling niet met zoveel woorden spreekt over het innemen van ligplaats met een vaartuig om daaraan werkzaamhe den te verrichten, meent de com missie dat deze activiteit onder het verbod van artikel 2 kan worden begrepen. Naar het oordeel van de commis sie dient artikel 2 zo te worden ge lezen, dat het slaat op niet varende vaartuigen. De in geding zijnde vergunning is verleend aan een rechtspersoon (de Stichting Historische Haven). Naar het oordeel van de commissie verzet artikel 2 zich daartegen niet, nu de verbodsbepaling zich niet richt tot individuele schippers. Op grond van de vergunning mag de stichting binnen de aange geven ruimte een aantal schepen hebben liggen. Het college heeft twintig voorwaarden en bepalin gen aan de vergunning verbonden. De commissie meent dat een vol doende sluitend regime is gescha pen, op grond waarvan zo nodig niet alleen tegen de stichting, maar ook tegen individuele schippers kan worden opgetreden. moeite waard' in beginsel heeft i gestemd met de inrichting van een historische haven in het Galgewa ter. De vergunningverlening past dus in het toeristisch beleid van het gemeentebestuur. Laat De omwonenden zijn tamelijk laat op de hoogte van de inrichting van de haven gesteld. De commis sie merkt daarover op dat het juis ter was geweest de bewoners eer der in te lichten. "Dit rechtvaardigt evenwel op zichzelf nog niet de conclusie dat de bestreden beslis sing onzorgvuldig is voorbereid. Bij het nemen van de beslissing heeft het college met de ingebrach te bezwaren rekening kunnen hou den. Door het stellen van voor waarden kon aan deze bezwaren tegemoet worden gekomen". De commissie ontkent niet dat van enige aantasting van het uit zicht sprake is, maar meent dat die niet ontoelaatbaar is, gezien de breedte van het Galgewater. De commissie is van mening dat de stichting de kans moet krijgen om waar te maken dat de exploitatie van de historische haven voor de bewoners geen overlast met zich zal meebrengen. "De stichting loopt het risico dat de vergunning niet zal worden verlengd, zodat haar er alles aan gelegen zal zijn hoorlijk te worden gecontroleerd. De omwonenden vinden dat van een dergelijke controle tot nu toe weinig is gebleken. Het college heeft medegedeeld dit met de be trokken ambtenaren te zullen be spreken. Bewoning De stichting vindt het goed dat er op de schepen wordt gewoond, maar de schippers moeten hun schepen dan daadwerkelijk restau reren. De commissie meent dat de meningen van het college en de stichting op dit punt uiteen lopen. In de opvatting van het college mag de bewoning op de schepen, los van de vraag of die al dan niet worden gerestaureerd, niet van permanente aard zijn. Het college zal hierover met de stichting spre ken. De commissie meent dat, mocht de stichting de gestelde voorwaarde niet kunnen nakomen, dit gevolgen moet hebben voor handhaving en eventuele verle ning van de vergunning. Nu de commissie de bezwaren van klagers ongegrond heeft ver klaard, is het laatste woord over het verstrekken van een vergun ning aan burgemeester en wethou ders. Die moeten op grond van de uitspraken van de commissie be slissen of de Historische Haven aan het Galgewater mag blyven. DEN HAAG/LEIDEN - Een gevan genisstraf van 21 maanden is giste ren voor de Haagse rechtbank geëist tegen twee Leidse jonge mannen, 20 en 25 jaar oud, voor het plegen van drie gewapende over vallen in november vorig jaar waarbij in totaal voor 14.000 gul den werd buitgemaakt. Tegen een 21-jarige Leidse jongen, de broer van de oudste van het eerderge noemde tweetal, werd 15 maanden geëist omdat hij de daders naar de plaatsen van de overvallen had ver voerd. De twee die het eigenlijke werk deden hadden zich met bivakmut sen op onherkenbaar gemaakt en hun slachtoffers met alarmpistolen bedreigd. Officier van justitie mr. Klopper noemde met name hierom de overvallen zeer laakbare feiten en voor de slachtoffers zeer beang stigend. Bovendien waren het laat ste slachtoffer, een 62-jarige pomp bediende die in de Leidse Goeje- straat vlakbij zijn woning op zyn fiets was overvallen, een paar klap pen toegediend en was de man ge vallen waardoor hy een gebroken pols had opgelopen. Zijn adres hadden de overvallers trouwens te lefonisch doorgekregen van de po litie in Leiderdorp bij wie ze had den geïnformeerd naar de naam en het adres dat hoorde bij het kente kennummer van zijn auto. Bij de eerdere twee overvallen, de eerste op een pompbediende die een geldcassette naar een bankfiliaal aan de Papiermolen bracht en de tweede op een bedrijfsleider van een supermarkt aan de Kopermo- len, was 'slechts' gedreigd met de OV6F lïlclCIlt Van alarmpistolen. De officier van justitie zei in ver gelijkbare zaken een straf van drie tot vier jaar cel te eisen, maar in deze zaak de verminderde toereke ningsvatbaarheid en de sociale achtergronden van het drietal zwaar te hebben laten wegen. Alle drie hebben een nare jeugd en een slechte opvoeding achter de rug en de oudste van de twee broers had naast ruim 50.000 gulden schuld een drankprobleem. Hoewel hij een deel van de schuldenlast in middels had afgelost was het ont breken van uitzicht er óóit hele maal van af te komen volgens zijn advocaat de reden voor de overval len. Hij werd dan ook gezien als de uitdenker van de criminele daden van het drietal. De rechtbank doet 15 maart uit spraak. F orumdiscussie het parlement advertentie Actiegroep dreigt universiteitsbestuurder met gerechtelijke stappen ADVERTENTIE LEIDEN - De actiegroep 'een nieu we Lente', die onlangs door de voorzitter van het college van be stuur van de universiteit, mr. K. Cath, werd beschuldigd van we derrechtelijke vrijheidsberoving- woorden, wil dat deze beschulding wordt ingetrokken. Zo niet, dan moet Cath bij de officier van justi tie aangifte doen als getuige van wederrechtelijke vrijheidsbero ving, waartoe hij volgens het amb tenarenreglement is gehouden, al dus de actievoerders. Indien niet binnen één maand aan deze eis zal worden voldaan zullen zij zich be raden over de te nemen gerechtely- ke stappen. De actiegroep 'een nieuwe lente' bezette op 7 februari bij de feeste lijkheden rond het 410-jarig be staan van de universiteit het Aca- het nieuwe studiefinancierings- versiteit die i Van donderdagmiddag tot zon- •demiegebouw, omdat zij niet met dagavond hielden zij de bezetting, minister Deetman mochten praten over een afspraak met de Landely tegen de zin in van het college bestuur dat al met uitzetting ke Studenten Vakbond. Tenmin- had gedreigd, de bezetting vol. De ste, de demonstrerende studenten dag daarna werd er in de univer- meenden dat zij zo'n afspraak met steitsraad gesproken over de bezet- het college van bestuur hadden ge- ting die in de ogen van veel i maakt, maar de minister had een kink in de kabel gezorgd. Hy had op eigen houtje al contact ge zocht met de LSVb. Dus de Leidse actievoerders waren niet den ook geen goedkeuring kon vinden. Toen zou Cath ook de ge wraakte zin "dat er in het gebouw feite mensen van hun vrijheid werden beroofd" hebben uitge- dig en bezetten vervolgens het ge- sproken. Hij doelde daarmee op bouw om te demonstreren tegen enkele personeelsleden van de uni- i het Academiegebouw zich onder de bezetters hadden moeten mengen. De actievoerders schrijven in een brief aan het college over de eventuele gerechtelijke stappen: "Wij hopen dat het zover niet hoeft te komen en dat de heer Cath zo verstandig zal zijn om het perso neel dat volgens zijn beschuldiging in gijzeling is gehouden en waar voor hij volgens eigen zeggen zo veel zorg draagt, niet in de (lasti ge?) positie van getuige te manoeu vreren". LEIDEN - Studentenvereniging SSR organiseert 14 maart een fo rumdiscussie over het onderwerp 'de macht van het parlement'. De discussie wordt gevoerd naar aan leiding van de RSV-enqüete en de daaruit voortvloeiende zaak-Van Aardenne. De verhouding tussen parlement en kabinet komt aan de orde, evenals de betekenis van het begrip 'ministeriële verantwoorde- lij kheid'. Het forum zal bestaan uit de Tweede-Kamerleden W.A. Mate- man (CDA), N. Rempt (WD en plaatsvervangend lid van de RSV- commissie), J.N. Scholten (onaf hankelijk; ex-CDA), R. Toussaint (PvdA) en de Rotterdamse politi coloog prof. M.P.C.M. van Schen- delen. Als voorzitter treedt L.M. de Rijk op, de vice-voorzitter van de Eerste Kamer. De discussie begint om acht uur en wordt gehouden in het SSR-ge- bouw Hoge woerd 108. Postzegels POSTZEGELBEURS. Philatelica, afdeling Leiden, organiseert van daag tot vijf uur een postzegel- beurs in de kantine van het lyceum Dr. W.A. Visser 't Hooft aan de Ka- gerstraat. greets

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3