Zoeterwoudse Ef stedentocht-rijders gehuldigd 'Beroeps onderwijs beter op praktijk afstemmen' 'Zuid-Holland heeft veel interessants in de grond' Glasboer-experiment in de regio gestaakt VOORSCHOTEN - De fondsböde. Bijna dertig jaar lang een vertrouwde ver schijning in Voorschoten. Zo vertrouwd zelfs dat hij ook voor de PTT geen nade re adressering behoefde. Het hele dorp wist immers waar hij woonde. Sterker nog: men kende zijn vaste routes via stegen en brand- poortjes. Klanten konden er de klok en de koffie op ge lijk zetten. door Miep Hoenson Helaas verdwijnt ook dit stukje nostalgie. J. van Biemen (60), want zo luidt de officiële naam van de fondsbode, staat aan de vooravond van een (vervroegd) pensioen. Offi cieus is hij er al mee opgehouden. Eerlijk gezegd komt dat zijn werkgever, het Centraal Zieken fonds Amstelveen, niet eens zo on gelegen. Want het beroep fondsbo de sterft uit. Het CZA is nog de eni ge dat dergelijke mannen in dienst heeft. Een alsmaar slinkend aantal leden regelt zijn ziekenfondszaak jes aan de deur. Bank, giro, admini stratie-afdeling en computer heb ben een belangrijk deel van Van Biemens werk overgenomen. Jammer, ja: het persoonlijke contact en de service staan bij hem hoog in het vaandel geschreven. Anderzijds zag hij zijn taak steeds lichter worden, naarmate zijn leef tijd steeg. "Maar ik heb tijden mee gemaakt dat ik elke avond tot twaalf uur de administratie zat bij te werken. Verhuizingen, mutaties, geboorten, rekeningen: alles moest met de'hand worden bijgewerkt". Ietwat ondankbaar, dat huiswerk. Want de mensen zagen Van Bie men alleen maar onbekommerd fietsend door de Voorschotense dreven gaan. Overvallen Een stuk minder flierefluiterig was de werkelijkheid. Als hij in ge dachten niet bij dat opgestapelde werk zat, dan maakte hij zich wel bezorgd over het vele geld dat er in zijn werk omging. Hij noemt een duizelingwekkend bedrag dat hij aan het eind van een werkdag in zijn leren tas placht te hebben. "Noemt u het alstublieft niet", haast hü zich te zeggen, "want mis schien dat m'n collega's daar narig heid mee krijgen. Houdt het er maar op dat het steeds om vele dui zenden guldens ging". .Zegt zichtbaar verbaasd: "Nee, ik ben nog nooit overvallen. Maar ik heb wel heel wat keren met het zweet in m'n schoenen gestaan. Vooral de laatste jaren, toen ik Lei derdorp er ook bij kreeg. Ik heb echt steeds verschillende routes genomen, uit angst om dat geld kwijt te raken". In 'het dorp' was hij iets meer ontspannen. "Dat komt misschien ook doordat iedereen me hier kent". Niet dat dat altijd even leuk is hoor, want hij hoeft het bijvoor beeld niet te proberen om vrijdags gezellig met z'n vrouw over de markt te lopen. "Als zij al aan de andere kant loopt, sta ik nog aan het begin. Want iedereen houdt je aan. Ze hebben allemaal wel wat te vragen. Op het voetbalveld precies hetzelfde. Dan komen ze met brief jes en al naar je toe. Of je die even mee kunt nemen. Maar wat ge beurde er dan wel eens: je stopt het in je jasje, maar dat trek je de vol gende dag niet meer aan. Dus bleef het zitten. Van die dingen. Ik zeg wel eens: nou loop ik incognito. Maar dat helpt natuurlijk niet", lacht de fondsbode. Generatie Het werk van Van Biemen, zelf vanaf z'n zevende Voorschotenaar, omspant een generatie. "De ge boorteformulieren die ik destijds uitreikte voor een baby, die reik ik nu aan de baby van toen uit". ZOETEKWOUDE - Als alle plaatsen in Nederland zoveel deelnemers hadden geleverd als Zoeterwoude, dan had de Elfstedentocht vorige week 38.000 deelnemers gehad. Dat heeft burgemeester Houdijk uitgerekend en met gepaste trots kwam hij gisteravond met die 'onthulling' tijdens een huldiging van de 22 Elfstedenrijders, die Zoeterwoude dit jaar heeft voortgebracht. Achttien mensen reden 'm uit, vier moesten afhaken, maar allen kregen ze in Don Bosco een bos bloemen van de gemeente en een fles echte 'Jachtbitter' namens de gemeente. Ook ijsclub-voorzitter Cor Janmaat was verheugd over dat relatief zo grote aantal Zoeterwoudse rijders. Schaatser Wim Olsthoorn werd nog even apart in het zonnetje gezet: hij bleek de snelste tijd te hebben gemaakt. Alleen Kees Janmaat moest wegens ziekenhuisopname afhaken. Hij zal er waarschijnlijk wel weer bij zijn als deze zomer in Zoeterwoude de Zuidhollandse 'kluunkampioenschappen' worden gehouden. Tenminste, als het aan de burgemeester ligt spelen die zich in zijn groene dorp af... (foto Holvast) Zo gaan die dingen. Van Biemen zal er met bijvoorbeeld zo'n moe der van toen graag op terugblik ken. Trots meldt hij in dit verband dat mensen het jammer vinden dat hij weggaat "omdat ze met mij al tijd zo lekker over Voorschoten konden kletsen". Natuurlijk verdwijnt hij niet he lemaal. De fondsbode is Voorscho tenaar in hart en nieren en hij zal zich her en der regelmatig laten zien. "Maar ik verwacht wel dat ik meer rust krijg. U moet weten: ik word niet alleen overal aange klampt, maar ook altijd opgebeld en er komen altijd mensen bij je aan de deur voor dat ziekenfonds. Dan heb ik het nog niet over de post, die stapels girokaarten brengt. Allemaal uitzoekwerk. Want het mag dan allemaal een stuk minder romslomp zijn dan pakweg tien jaar geleden, je bent en blijft een vraagbaak als fonds bode". Een ieder kan op z'n vingers na tellen dat de Voorschotenaar van alles hoorde, wist en zag. "Maar ik heb altijd tegen mezelf gezegd: het ene oor in, het andere weer uit. Dat verwacht je baas ook van je". Onveranderd bleef ook zijn ver voermiddel de fiets. Niet altijd een pretje, zeker niet bij wind en regen. "Temeer daar bij het slinken van het aantal fondsbodes zijn gebied steeds groter werd. Maar of de tocht nu naar Valkenburg, Hoog- made of Leiderdorp ging: het was en bleef de fiets ("soms was je wel meer onderweg dan dat je echt wérkte"). Eventjes heeft Van Biemen zijn vehikel ingeruild voor een snor fiets. Dat werd een totale misluk king. Hij kwam er tijdens de vaste routes door smalle poortjes knel mee te zitten. Snorfiets af. "Je moet maar denken dat ik gezond ben gebleven bij die fiets. Behalve 'n enkel griepje heb ik nooit wat gehad". Vrijheid Waarom wordt iemand fondsbo de? Is dat een roeping? "Nou nee, het zat zo: heel vroeger zat ik hier in het dorp in de hand weverij. In de textiel zogezegd, bij 't Paapje. Maar dat werd allemaal minder en toen vroegen ze me of ik dit werk wilde gaan doen. Dat wilde ik wel. Je komt overal en je hebt niemand die op je vingers kijkt". Toch moeten we de vrijheid van zijn beroep niet overschatten, zegt Van Biemen. Hij mocht z'n werk dagen zelf kunnen indelen, "maar de mensen gaan toch op je reke nen. Ze zeggen: hé, de fondsbode is nog niet geweest. Als de baas je moest hebben, dan wist hij ook in welke wijk ik zat. Aan de fiets kon hij zien in welk huis ik koffie zat te drinken. Want dat is ook zoiets: ze rekenen op je. Hier krijg je koffie, daar erwtensoep. Heb maar niet het lef om te zeggen dat het je neus uitkomt, want dan is het: deugt m'n koffie soms niet? Ja, je kent je klanten". Zij staan dan ook centraal tijdens het afscheid van de fondsbode. Hij hoeft geen officiële receptie op kantoor, waar hij toch geen mens kent, Van Biemen ventileerde ge woon een losse uitnodiging aan zijn klanten om op 5 maart, "zo rond een uur of twee", even gedag te komen zeggen. Waar? Dat hoeft er niet bij te staan. Iedereen weet toch waar de fondsbode woont? RIO dient als voorbeeld LEIDEN/REGIO - Het beroeps onderwijs moet beter worden afge stemd op de praktijk. Daarom zal in de onderwys-begroting meer geld moeten worden vrijgemaakt voor inventaris, behuizing en be voegde docenten. Dat zei het Tweede-Kamerlid voor de WD, J. Franssen, gisteren na afloop van een werkbezoek met enige partij genoten aan scholen in de Leidse regio. Franssen wees erop dat de be langstelling voor het beroepson derwijs nog steeds toeneemt. Hij haalde daarbij cijfers van de detail handelschool in Leiderdorp aan, waar in een tijdsbestek van enkele jaren het leerlingenaantal van 892 steeg naar 1350. Ook signaleerde Franssen even als zijn fractiegenote M. den Ou den-Dekkers een steeds groter wordend 'gat' tussen het lager- en het voortgezet onderwijs. Hij sprak de vrees uit dat de kloof na de offi ciële invoering van het basisonder wijs alleen maar groter wordt. Met Den Ouden is Fran?sen van me ning dat 'de vinger aan de pols moet worden gehouden om te voorkomen dat kinderen straks in het onderwijs mislukken'. De delegatie van WD-bestuur- ders die gisteren een werkbezoek bracht aan een aantal onderwijsin stellingen in de Leidse regio be stond behalve uit Franssen en Den Ouden uit leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland en enige lokale bestuurders. Omdat bij een vorige gelegenheid vooral het ac cent werd gelegd op het voortgezet onderwijs, was de aandacht giste ren gericht op het basis- buitenge woon- en het beroepsonderwijs. In Leiden werd een bezoek ge bracht aan de school voor gemeen telijk lager onderwijs 'De Stevens hof, in Oegstgeest aan de lagere agrarische school en de prof. dr. Leo Kannerschool, bedoeld voor autistische en zeer moeilijk op voedbare kinderen. Kijkje Een deel van de WD-bestuur- ders nam verder een kijkje in de meao aan het Lammenschanspark in Leiden en het Rijnlands insti tuut voor ondernemersonderwijs (RIO) in Leiderdorp. De twee groe pen ontmoetten elkaar gisteren aan het eind van de middag bij het KMBO in Katwijk om zich nader te informeren over 'Kabok'. Dit insti tuut heeft tot doel het onderwijs en het bedrijfs- en beroepsleven in 'Katwijk en omgeving beter op el-, kaar af te stemmen. 'Kabok' heeft onder meer zorg gedragen voor het scheppen van een groot aantal stageplaatsen. Het instituut dient wel als voorbeeld voor soortgelijke instellingen el ders in het land. De delegatie toon de zich na afloop tevreden over het verloop van het werkbezoek. "Het is ook goed om steeds weer uit die ivoren toren te komen", aldus Den Ouden. Reizende Romeinen-expositie geopend REGIO - Archeologen maken dankbaar gebruik van bouwputten om bodemonderzoek te doen. Het geeft echter grote problemen als inderdaad iets interessants wordt gevonden. De archeoloog wil spit ten, de bouwer bouwen. Meestal delft de archeoloog het onderspit. Dat probleem kan alleen worden ondervangen, als van overheidswe ge maatregelen worden genomen. Daarvoor is geld nodig. Commissa ris van de koningin in Zuid-Hol land S. Patijn, die gisteren in het Alphense raadhuis de tenstoon- stelling 'Romeinen langs de Rijn' opende, vertelde dat de provincie veel belangstelling heeft voor bo demonderzoek. Zo wordt bij de aanleg van de provinciale weg S 4 om Leiden onderzoek gedaan naar de aanwezigheid van een Romeins graf. Volgens Patijn zouden de to tale kosten van dit onderzoek wél eens drie miljoen gulden kunnen bedragen. De provincie heeft twee ton beschikbaar gesteld, het Prins Bernhardfonds zal hetzelfde doen en er is uitzicht op nog eens. twee ton. "De oudste geschiedenis van ons land is in de grond te vinden. We maken ons druk om de archeo logie en terecht", aldus Patijn. Prof. dr. J.H.F. Bloemers, werk zaam bij het instituut voor prae- en protohistorie van de universiteit van Amsterdam, was minder onder de indruk van de inspanningen van de provincie Zuid-Holland op het gebied van oudheidkundig bo demonderzoek. Zuid-Holland komt niet voor in de rij van regio nale projecten, merkte de hoogle raar op. Ten onrechte, vond hij, want hij wist verschillende plaat sen op te noemen waar zeer inte ressante opgravingen te doen zou den zijn. Romeins leven De tentoonstelling 'Romeinen langs de Rijn' is samengesteld in samenwerking met de Provinciale Jazzpremière De bekende Leiderdorper Wik Horn treedt zondagavond in de Hollandsche Tuyn aan de Hoofd straat 24 voor het voetlicht met zijn 'Swingin' Crash'. Dit Leider- dorpse orkest treedt in de 'thuis haven' voor het eerst op. De groep speelt jazzmuziek van rond de ja ren veertig, gestoken in eigen ar rangementen. Het concert begint zondagavond om negen uur. Toe gang vijf gulden. Huismuziek Mensen die eenvoudige muziek van het blad kunnen lezen en een muziekinstrument hebben, wor den uitgenodigd om komende zon dag naar het Voorschotense Am bachtshuis (Voorstraat 12) te ko men. Daar musiceert de speel- groep Voorschoten van de Vereni ging van Huismuziek. Gewoon luisteren kan, eventueel meespe len ook. Auto te water Wederom verzorgen de Leidse Reddingsbrigade en het War- mondse duikteam Amfoor aan staande zondag een cursus 'Auto te water'. Veilig Verkeer Neder land houdt vanaf half twee een film- en diapresentatie, waarna de cursisten zelf kunnen ervaren hoe het is om met de auto in het water te belanden. Een en ander speelt zich af in het Leiderdorpse zwembad De Does. Voor aanmel- en inlichting: telefoon "4453. Archeologische Commissie, de universiteit van Amsterdam en de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek. Het bestaat uit twaalf panelen en vijf vitrines, die de verschillende aspecten van het Romeinse leven belichten, zoals het boerenbedrijf, de stad, de hui zen, de bouwstijl, het soldatenle ven en het transport. De expositie is nu in Alphen te zien. Daarna reizen 'de Romeinen' langs ongeveer vijftien plaatsen in de provincie. Vanaf 5 april is de tentoonstelling tot het eind van die maand in Voorschoten te zien, in Zoeterwoude van 11 oktober tot 5 november en in Leiden van 8 tot 19 november. Het is de bedoeling dat de expositie ook nog in Katwijk en Valkenburg te zien is, waarschijn lijk in de decembermaand. Voor de scholen is een speciale lesbrief samengesteld. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH infocentrum - Rapenburg 48, tel. 149987, open soos, vanaf 22 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Een dagje naar het strand' van Theo van Gogh, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, 'La belle et la béte' van jean Cocteau, 21.15 uur. Sterrenwacht - Sterrenkyken, 19-23 uur. Oegstgeest Pedagogische Academie - Frans Hals laan, tekenfilm 'Alleen op de wereld', 15-16.45 uur. Wassenaar Gemeentehuis, Raadhuislaan 22, recep- ^^^^v^^urgemeester, 16-18 uur. Leiden Sterrenwacht - Sterrenkijken, 13-16 en 19-22 uur. Rudolf Steinerschool - tentoostelhng et sen van Sipke Huismans, 13-17 uur. Hooglandse Kerk - themadienst Leiden tegen Apartheid, 11.45 uur. Imperium - kindertheatergroep Klef, 14 Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Filmhuis LVC - Breestraat, 'La belle et la béte' van jean Cocteau, 21.15 uur. Kykhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Een dagje naar het strand' van Theo van Gogh, 20 en 22.15 uur. Warmond Meerrust - jazzconcert South Jazz Band, Leiderdorp Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat 24, jazzconcert 'Swingin Crash', 21 uur. Zwembad de Does - Hoogmadeseweg, cursus auto te water, 13.30, alleen kijken vanaf 15 uur. Voorschoten Ambachtshuis - Voorstraat 12, huismu- ziek-concert, 12.30 uur. Filmtheater - Schoolstraat, film 'Being There' door Filmliga, 21.15 uur. Oegstgeest Taberna - Julianalaan 1, kinderfilm 'Oom Ferdinand en de toverdrank', 13 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 1 tot vr 8 maart door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, Lei den, tel. 121313. Apotheek Beker, Lytweg 4, Oegstgeest, tel. 155482. GEWOND - Een 32-jarige vrouw uit Lisse is gisteren gewond ge raakt bij een verkeersongeval op de Stationsweg in Leiden. De vrouw liep volgens de politie door het rode licht en werd geschept door een automobilist uit Voor schoten. Zij werd met een hoofd wond en beenletsel overgebracht naar het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. VOORSCHOTEN/OEGST- GEEST/LEIDERDORP - Het ophalen van glas door zogenaam de glasboeren is in Oegstgeest, Voorschoten en Leiderdorp met onmiddellijke ingang gestaakt. Het experiment om werklozen vrijwillig glas te laten ophalen is gestrand op een gebrek aan vrij willigers. Het enthousiasme was groot, maar veel vrijwilligers kre gen al snél een baan, zodat de voortgang van het project in ge vaar kwam. "Het was alsof de du vel ermee speelde", zegt Ton Jansen van de stichting Vrij Baan die het project coördineer de. "Nadat in de vorstperiode de activiteiten van de glasboeren in de drie gemeenten op een laag pitje stonden liep het de laatste tijd weer op rolletjes. Telefoon tjes met klachten bleven achter wege", aldus een woordvoerder van de gemeente Oegstgeest. Hij betreurt het dat het project voor tijdig moet worden gestopt. Aan vankelijk zou op 1 april worden bekeken of Oegstgeest de proef met de glasboeren zou voortzet ten. Behalve het grote verloop in het vrijwilligersbestand, is vol gens de stichting Vrij Baan ook het uitblijven van geld van de overheid een reden dat het pro ject is mislukt: "We hadden de mogelijkheid niet om mensen aan ons te binden door ze bij voorbeeld een jaar loon in het vooruitzicht te kunnen stellen". LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij.van6.00-19.30uur (071),43545 Alx.nnam.ntsgaldon dlanan bij vooruitbe- ABONNEESERVICE ^ln|worda" ™Waan- Restitutio is niet Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta- BiflStimatische betaling geen administra- tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345.20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnihland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling). (071)144941 lingen ma.-vrij. van 8.30-17. NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag 16.30-18. (Nabezorging n ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn, Brussel, Jo hannesburg, Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. Tweede Kamerleden brachten gistermiddag onder wat snelle groei betreft als voorbeeld dient. bezoek aan het RIO in Leiderdorp. Een school, die (foto Holvast) De fondsbode mét zijn bekende tassen, waarin hij duizenden guldens per dag vervoerde. 'Ik heb heel wat keren met het zweet in m'n schoenen gestaan'. (foto Holvast)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2