Tm Verhouding profploegen verbeterd Enthousiasme laait pas op in estafette Lauda rijdt met nummer 1 Meeste trainers sterk voor lange winterstop Oefenzege rugbyteam Omloop Het Volk start van wielerklassiekers Nationale zwemkampioenschappen Peesontsteldng houdt Fignon uit het zadel Melis naar Haaksbergen ZATERDAG 2 MAART 1985 PAGINA 15 EEN VERTROUWD ADRES NIEUWEGEIN (ANP) - Het Nederlands rugbyteam, uitko mend onder de naam 'Impalas', heeft gisteravond in Nieuwe- gein de oefenwedstrijd tegen de in de Bondsrepubliek Duits land gelegerde ploeg van de RAF, de Britse luchtmacht, ge wonnen met 27-3. De ruststand was 15-0. Het duel was de laatste krachtmeting in de voorberei ding op het treffen tegen België op 24 maart. De winnaar van die wedstrijd in de B-groep van de FIRA-competitie komt in het bezit van de Nordic-beker. Grote man was Chris Gale. Hij nam elf van de 27 punten voor zijn rekening. Mare Visser en Michel van der Loos waren de uitblinkende driekwarters. On danks het zware veld was het een aantrekkelijke wedstrijd. Vooral de eerste helft speelde Nederland sterk. Het scoreverloop: 3. Chris Gale (penalty-kick) 3-0, 16. John Dam (try) 7-0 en Cale (conversie) 9-0, 30. Mare Visser (try) 13-0 en Gale (conversie) 15- 0, 50. Paul Hunt (penalty-kick) 15-3, 55. Visser (try) 19-0 en Ga- Ie (conversie) 21-0, 70 Ton Nuij- en (try) 25-0 en Gale (conversie) 27-3. ROOSENDAAL (GPD) - Met de omloop Het Volk wordt vandaag het klassieke wegseizoen geopend. De organisatoren van deze wedstrijd, met start en finish in Gent, vieren dit jaar een jubileum, want de omloop wordt voor de 40e maal verreden. De wedstrijd, die over een afstand van 220 kilometer gaat, werd in 1945 voor de eerste keer gehouden en draagt sinds 1966 (toen Jo de Roo won) het predikaat klassieker. Een keer in 1960, werd deze openingskoers afgelast vanwege het slechte weer. In de 39 voorafgaande keren werd de omloop Het Volk hoofdzakelijk een Belgische aangelegenheid. Slechts drie keer won er een niet-Belg. De laatste keer was dat in 1981, toen Jan Raas zegevierde. Raas is ook veruit de meest succesvolle Nederlandse renner in deze wedstrijd. De Zeeuw vertrekt voor de tiende keer in de omloop. In de vorige negen edities eindigde hij met uitzondering van vorig jaar (toen hij vanwege het slechte weer afstapte) constant by de eerste tien. ROOSENDAAL (GPD) - Tot hun De scherpe kantjes van de onder- grote vreugde hebben Jan Gisbers linge prestigestrijd, waarvan vorig en Peter Post in de trainingsmaand seizoen maar al te dikwijls door voor de echte start van het wieier- derden werd geprofiteerd, lijken er seizoen ervaren dat de sportieve re- nu af. Alles wyst er op dat de ren- latie tussen de renners uit de twee ners van Post en Gisbers elkaar dit grote Nederlandse profploegen seizoen op een verstandige manier (Panasonic en Kwantum) sterk is gaan beconcurreren, waarby het verbeterd. In de aanloop naar de gezamenlyke belang van de Neder- omloop Het Volk stonden de ren- landse wielersport niet wordt ver- ners uit beide formaties, die elkaar geten. Het bewijs daarvan werd vo- al in een vroeg stadium tegenkwa- rige week geleverd in de laatste men in de Ronde van de Middel- etappe van de Ronde van de Mid- landse Zee, elkaar (nog) geen sue- deilandse Zee waarin door de ren- cessen in de weg. ners van Peter Post oogluikend werd toegestaan dat Gerrit Solle- veld voor Kwantum met een kleine voorsprong de laatste etappe won op een moment dat hij de eindzege van Phil Anderson toch niet meer in gevaar kon brengen. Door de halsstarrige houding van beide ploegen zou zo'n situatie vorig jaar ondenkbaar zijn geweest. Maar Peter Post en Jan Gisbers kwamen deze winter samen tot de conclusie dat het een slechte zaak zou zyn voor de Nederlandse wie lersport als beide ploegen in hun tweede levensjaar op dezelfde voet verder zouden gaan. De ploeglei ders van de twee Nederlandse wie- Iergrootmachten wisselden over Peter Post: "We gooien de wedstrijd nu meer open voor elkaar". die situatie uit het verleden samen van gedachten en beloofden elkaar voor de toekomst beterschap. En tijdens de warming-up voor de be langrijke vooijaarswedstrijden bleek dat gesprek geen verloren tyd te zyn geweest. „We gooien de wedstrijd nu in derdaad veel meer open voor el kaar", is de ervaring van Peter Post na vier weken competitie. „Maar dat zou anders toch wel gebeurd zijn, denk ik. Vorig jaar lag de zaak voor alle betrokkenen nogal gevoe lig. Bovendien was het toen zo dat we elkaar in de eerste maand van het seizoen zoveel mogelijk ontlie pen. De eerste confrontatie kwam pas in de omloop Het Volk. Vanaf dat moment begonnen we elkaar flink te dwarsbomen, hoewel het qua resultaten voor ons toch steeds beter uitpakte dan voor Kwantum dat ook nog eens te maken kreeg met een hoop andere problemen. Van een nederlaag in de eerste we ken van het seizoen lig ik niet met een wakker, maar vanaf de omloop Het Volk wordt het menens. Want dan kan ik me verschrikkelijk kwaad maken als we door een stommiteit de koers verliezen". Ook Jan Gisbers heeft de eerste nieuwe confrontaties met de ploeg- Post als positief ervaren. „Er wor den natuurlijk geen cadeautjes weggegeven in de vorm van over winningen, maar we laten elkaar wel wat meer met rust". Mede daardoor begon de ploeg van Gisbers dit jaar aanzienlijk be ter dan een jaar geleden, toen er in het voorseizoen lang op overwin ningen moest worden gewacht. „We hebben er nu tenminste al vier", zegt Gisbers. „Dat komt om dat er nu intern een veel beter fun dament is. De groep begeleiders rond de ploeg draait perfect en een goede organisatie werkt meteen weer door op het humeur van de renners. Vorig jaar vielen er tus sentijds nogal eens mensen voor- oed of langdurig weg, waardoor e ploeg nooit met rust werd gela ten". Toch heeft Jan Gisbers voor de eerste klassieker nogal wat zorgen, want niet alle renners beginnen fit aan het seizoen. Behalve kopman Jan Raas sukkelen op dit moment Jelle Nijdam en Leo van Vliet met lichte blessures, terwijl Ad Wy- nands woensdag kracht te kort kwam in de finale in de Ronde van de Achterhoek. Toch rekent Gis bers zaterdag op de Limburger, die met Adrie van der Poel en Jac Ha- negraaf wordt uitgespeeld. „Als de wedstrijd in een grote groep wordt beslist, zijn we in het nadeel omdat mijn sprinters er op dit moment nog niet helemaal zijn. Alleen over de vorm van Van der Poel en Hane- graaf maak ik me niet zoveel zor gen. Dat zit wel goed", zegt Gis bers. De ploeg van Peter Post, die on der aanvoering van de nu reeds in grote vorm verkerende Belgische kampioen Eric Vanderaerden al tot acht overwinningen kwam, maakt daarom op dit moment ook veruit de beste indruk van de twee grote ploegen. Alleen rond Eddy Planc- kaert, die vorig jaar zowat de hele eerste maand van het seizoen naar zijn hand zette, bleef het nog erg stil. „Hij traint 's winters weinig en begint meestal pas in januari. Door het slechte weer heeft hy een lichte achterstand opgelopen. Vorig jaar rond deze tijd draaide Vanderaer den nog niet, maar die dwingt het nu wel af. Je kunt niets forceren", aldus Post die verder dik tevreden is over de huidige vorm van zyn HARDERWIJK (ANP) - De voor de vierde maal in zes jaar tot nationale titelstrijd opge blazen winterzwemkampioenschappen zijn gisteravond op een steenworp afstand van het Dolfinarium in Harderwijk van start gegaan. Het enthousiasme van het zwemvolkje laaide pas op in de estafettes. Ilse Oegema, die bij afwezigheid van de grieperige Olympische Ana liste Jolande van der Meer de minst langzame was van de 800 meter vrije-slagzwemsters (met 8.51.29 als eindtijd) leefde op in de Dedemsvaartse familie-estafette. Als slotzwemster rondde zij het werk-van zus Linda (2.09.58), Ma rianne Muis (2.05.65) en Mildred Muis (2.03.46) met een naar om standigheden voortreffelijke 2.01.60 af. Eindtijd: 8.20.29, waar mee het clubrecord op de 4 x 200 meter vrije slag dames, dat De- demsvaart twee maanden geleden in Rijssen zwom, met ruim 3 secon den werd verbeterd. Met wat meer specialisatie zou de 17-jarige Ilse Oegema een moge lijke concurrente kunnen worden van Annemarie Verstappen. De- wereldkampioene verscheen nog niet aan de start. Zij heeft haar meestal nogal overladen program ma gereduceerd tot vier optredens: op de 50,100 en 200 meter vrije slag en de 100 meter vlinderslag. Ze start daarbij officieel nog steeds voor de Dommelbaarzen, hoewel ze deze vereniging al maanden ge leden met ruzie heeft verlaten. - Arthur de Rauw, het andere prominente lid van de Dommel baarzen, behoorde tot de overgrote meerderheid, die bleef en hij zat dus geruime tijd zonder trainer, omdat clubcoach Peter Geven het voorbeeld van Verstappen volgde. De Rauw was in Harderwijk met Peter van der Ham, een oudere zwemmer, die bij gebrek aan beter de begeleiding tydelijk heeft over genomen. Het tweetal had ter introductie gemikt op een nieuw Nederlands record op de 1.500 meter vrije slag. Tot 400 meter zat De Rauw nog on der zijn tussentijden van vorig jaar november in Doetinchem, maar daarna waren de keerpunten te traag om het doel, 15.24.83, te ver wezenlijken. De Rauw finishte ten slotte in 15.38.96. Het op scherp staande mannen- kwartet van AZPC Amersfoort ging op het laatste nummer van de avond, de 4 x 200 meter vrije slag, harder dan enige club op de natio nale estafette voordien. Frank Drost (1.49.79), Patrick Dybiona (1.52.17), Peter Drost (1.51.44) en Edsard Schlingemann als slot- zwemmer (1.49.10) kwamen uit op 7.22.50, waarmee het clubrecord met 8 seconden en het nationaal re- oord met ruim 4 seconden was ver beterd. k Niki Lauda, de nieuwe 1 van het Formule 1 peloton. (foto ap>. PARIJS (AFP) - De peesontsteking in de enkel van Laurent Fignon is van hardnekkige aard. Om die reden is de tweevoudig winnaar van de Ronde van Frankrijk nog steeds onder doktersbehandeling. Zyn deelneming aan Parijs - Nice, de etappekoers, die begint op maandag, is onzeker. Een peesonsteking is een bekend verschijnsel bij wielrenners, die met een grote versnelling plegen te rijden. De blessure ontstaat veelal bij slecht weer, regen en kou. Fignon verliet vanwege de ontsteking eerder dit seizoen de Ster van Besseges, een vooijaarwedstrijd in het zuiden van Frankrijk. Tijdens de vorige week verreden Ronde van Sicilië, die door hem werd afgesloten als winnaar, kreeg hij opnieuw last. Op de fiets bespeurde Fignon niets, maar 's avonds in de hotelkamer begon de enkel te steken. Bij terugkeer in Parijs bezocht Fignon daarom onmiddelijk een arts. Zyn eventuele vervanger voor Parys - Nice is Philippe Chevallier. In dat geval wordt de rol van kopman overgenomen door Charles Mottet PARIJS (AFP) - Als wereldkam pioen rijdt Niki Lauda dit seizoen met nummer één op zyn formule 1-bolide. De Oostenrijker prijkt bo venaan de lijst van 25 coureurs, zo als die vrijdag in Parijs officieel werd vrijgegeven door de interna tionale autosport federatie (FISA). De eerste wedstrijd meetellend in de strijd om het wereldkampioen schap, die om de Grote Prijs van Brazilië, is op 7 april in Rio de Ja neiro. Als enige renstal is Osela nog niet voorzien van een rijder. De FI SA heeft enkele dagen uitstel gege ven voor het vinden van een ge schikte coureur. De Ier John Wat son is by Toleman teruggekeerd in de snelste tak van de autosport. Nieuwkomers onder de bestuur ders van de supersnelle wagens zijn er niet. Ook de Italiaan Marti ni, rijdend voor het gelijknamige merk, maakte al eens eerder zijn opwachting. Een uitzonderingspo sitie wordt ingenomen door de met nummer dertig rijdende Jonathan Palmer. De Brit mag buiten mede dinging deelnemen in een wagen van Zakspeed, het Westduitse merk. Op de lijst ontbreken de i van de rijders van Tyrrell. De Brit se constructeur overtrad vorig sei zoen op opzienbarende wijze de reglementen van de FISA. In de benzinetanks van de wagens wer den geheimzinnige kogeltjes aan getroffen, die waren ingebracht met de bedoeling de wagen aan het minimum-gewicht te brengen. Tij dens de wedstrijd werd de overtol lige ballast verwijderd. De FISA heeft de aanvraag van Tyrrell in handen gegeven van juristen. Aan genomen wordt, dat de toelating binnenkort toch een feit wordt. HAAKSBERGEN (ANP) - Siebe Melis is gisteren aangesteld als in terim-coach van basketbalploeg Haaksbergen. Hij zal tot het einde van het seozoen de taak overne men van Al Loonin, die deze week werd ontslagen. LEIDEN (GPD) - De Nederlandse voetbalcompetitie is in problemen gekomen door de lang aanhouden de winter. Door het grote aantal 'onspeelbare dagen' is het wed strijdschema ernstig in de war ge raakt. In het buitenland doet zich dit probleem niet zo sterk voor. Daar bestaat een 'winterstop'. De competitie wordt daar 's winters al tijd al gedurende enkele weken stilgelegd. Een oplossing voor Ne derland? De sportredactie van de ze krant peilde de meningen van trainers en bestuurders in het Ne derlands betaald voetbal. Hieron der een overzicht van hun menin gen. Ab Fafié (Feyenoord) kiest voor een winterstop vanaf van de kerst dagen tot 1 maart. „Zoals het nu gaat valt het byna niet meer op te brengen een ploeg 'scherp' te hou den. De KNVB moet dan maar wat dubbele programma's aan het be gin van de competitie vaststellen. (archieffoto ANP) - Theo Vonk (Sparta) is voor stander van een winterstop van de kerst tot 1 maart. „Dan weet ieder een tenminste waar hij aan toe is". - Rob Jacobs (Excelsior): Door spelen tot en met Tweede Kerst dag, daarna vrijaf tot 1 maart. De dubbels programmeren aan het be gin van het seizoen". - Ton van Dalen (manager FC Twente) maakte zich zeven jaar ge leden al sterk voor een winterstop van Kerst tot begin maart. „Het vervelende in dit land is echter dat de discussie alleen oplaait als het wintert, zoals dit seizoen. Mijn voorstel is om de competitie in de winter twee maanden stil te leggen en door te voetballen tot eind juni. Naar Frans voorbeeld zou de com petitie dan medio augustus weer moeten beginnen, met in het begin wedstrijden op de dinsdag- en de vrijdagavond". - Jan Heere (bestuurslid Go Ahead Eagles) heeft nog geen uit gesproken mening over een win terstop. „Aan de ene kant zyn wij geneigd mee te gaan in een winter stop tot begin maart, maar als ik dan naar afgelopen zondag kijk, vind ik het doodzonde dat er niet gevoetbald is. Anderzijds geef ik echter toe dat het publiek niet ge baat is by zo'n verstoord program ma als in deze competitie". - Han Berger (FC Groningen) vindt medio december tot eind fe bruari de beste periode om het voetbal stil te leggen. Volgens hem kan de competitie het beste starten na de langste onderbreking, dus in maart. In juli moet het programma ook een maand onderbroken wor den vanwege de schoolvakanties. „Niet alleen kunnen clubs in die winterse periode deelnemen aan het zaalvoetbaltoernooi van de KNVB en trainen in het buiten land, maar voorkom je ook blessu res van de spelers op die slechte velden. In juli kan je de competitie weer vier weken onderbreken, waarvan twee voor vakantie en de overige twee om je voor te berei den op de tweede helft van de com petitie". - Nol de Ruiter (FC Utrecht): „Voor winterstop. Tot de kerstda gen doorspelen; in de maanden ja nuari en februari geen competitie. Laatste maand december vrijaf; in januari indoor-soccer mits opzet wordt aangepast. Commercie niet uit oog verliezen. Na een zaaltoer- nooi beginnen aan voorbereiding twee seizoenhelft. Competitie laten doorlopen tot en met de maand ju ni. In begin seizoen twee maanden midweeks spelen". - Bob Maaskant (NAC): voor een wintersport. Wanneer? In ieder ge val in de maand januari. De compe titie afwerken tussen maart en de cember ziet Maaskant niet zo zit ten: „Puur gevoelsmatig zeg ik: neen. Die wijziging is, denk ik, te drastisch. Langer door laten spelen in de maand december lijkt mij een betere opzet. De winterstop moet dan benut kunnen worden voor het laten spelen van een indoor- toernooi. Maar dan moet de organi satie en de opzet wel beter zijn dan van het toernooi dat we net achter de rug hebben. - De Mos (Ajax): „Tegen winter stop, omdat dat niet te bepalen is in Nederland. In 1979 is de laatste strenge winter geweest. Tussen door geen problemen gehad. Wat is het alternatief? Spelen zoveel als mogelyk. - Leo Beenhakker (Volendam): „Voetbal-technisch ben ik tegen een winterstop. In december had den we uitstekend kunnen spelen. Alternatief? Gewoon doorspelen. Daarentegen zegt hij: als je prof voetbal bekijkt in relatie tot het pu bliek dan moet je eigenlijk wel be sluiten tot de winterstop. In janua ri en februari zal er minder publiek komen. Je bent bezig met het ver kopen van het produkt voetbal. Als het koud is zoals vorige week zon dag dan blijven de mensen weg en blijven de tribunes leeg. - Hans van Doorneveld (Haar lem): „Ik ben voor een winterstop. Ik denk niet dat het voetbal dient als je doorspeelt in de winter. Al leen het tijdstip waarop je stopt is belangrijk. In december moet je gewoon doorvoetballen. In januari en februari moet je de zaak plat gooien. December is meestal een zachte maand. Dat betekent datje dus ook met Kerstmis gewoon moet voetballen. Oud en Nieuw moet je daarentegen de spelers vrijaf geven. - Piet de Visser (AZ'67): „Voor een winterstop. Een lange winter stop zelfs van de kerstdagen tot en met eind februari. In die periode moeten de clubs toernooien spe len, in de zaal actief kunnen zijn, kortom: geld kunnen verdienen, bijvoorbeeld ook in het buiten land. De competitie moet daarna weer lopen van maart tot half juni. Daarna is er een maand vakantie en de nieuwe competitie moet dan weer beginnen half augustus". - Kees Ploegsma (PSV) prefe reert een winterstop van kerst tot begin februari. PSV heeft er geen bezwaren tegen om door te spelen in juni, „maar in verband met Eu ropese en wereldkampioenschap pen zal dat moeilijk worden". Ploegsma geeft daarom ook de voorkeur aan midweekse wedstrij den. - Nico Jongen (MW) wil een competitiestop van eind december tot begin maart. „Op Tweede Kerstdag zal er wel gespeeld moe ten worden, desnoods 's morgens om elf uur. De mensen zijn op zo'n dag blij dat ze ergens naar toe kun nen". MW ziet weinig in mid weekse wedstrijden, „want dat be tekent een extra aanslag op de por temonnee van de kleine man. Be ter is het daarom in juni door te voetballen". - Joop Castenmiller (Fortuna SC) wil doorspelen tot en met Tweede Kerstdag en de competitie begin maart laten hervatten. „Wij zijn een voorstander van een lange winterstop en een korte zomerstop van begin juli tot half augustus. Als dat zou betekenen dat er mid weeks gespeeld zou moeten wor den, heeft Fortuna daar geen pro blemen mee". - Hans Coerver (Roda JC) is een. van de pleitbezorgers van een ech te zomercompetitie. In navolging van de Scandinavische landen en het Oostblok zou een competitie van maart tot december ingesteld moeten worden. „Die kun je onder breken met een zomerpauze van een week of drie. Competitievoet bal op een zomeravond trekt heel wat meer publiek dan op een win terse zondag by twee graden vorst Aangezien in de ons omringende landen hetzelfde probleem speelt, zie ik hier een taak voor de UEFA". - FC Den Bosch wil eveneens van de onzekere speeldagen in ja nuari en februari af. „Eventueel met kerst een dubbelprogramma", stelt Ad Zonderland, „daarna een winterstop tot het eerste weekend van maart. Het is de enige manier om uit de problemen te komen. Dat biedt de KNVB bovendien de kans een volwassen indoor-soccer- toernooi te organiseren. De maand juni is nog zeer geschikt om te spe- lpn" ADVERTENTIE VONDELLAAN 45, '2332 AA LEIDEN. TELEFOON: 071-769303. FUSTWEG 2, HOEK OUDE WEG, 2031CJ HAARLEM. TELEFOON023 - 3192 88. Alleen bedrijfswagens. R1JNSBURGERWEG132, 2231 AG RIJNSBURG. TELEFOON: 01718-22500. HOOFDSTRAAT 81, 2171 AS SASSENHEIM. TELEFOON02522 -19124. GOUWESTRAAT 60A, 2407 BC ALPHEN A/D RIJN. TELEFOON: 01720-75155. BINNENWEG 2-4, 2411 NA BODEGRAVEN. TELEFOON: 01726-19341. Alleen bedrijfswagens.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15