SUIZEBr aILLEN Gevecht om promotie voor ZKW en Fluks rKunnaonn Kasparov in aanval WK- ij iterlan d s beginnen op zelfde tijdstip L.F.C. - D.O.C.O.S Zico keert weer terug Schaker wil regels veranderd zien Van Benthem start niet LUGDUNUM AALSMEER ZATERDAG 2 MAART 1985 SPORT PAGINA 13 Afkicken De 'Friese influenza' is bedwon gen. Dagenlang heeft deze epide mische aandoening de nagenoeg complete Nederlandse bevol king in een wurggreep gehad. Nu de Elfstedenkoorts weer is afge nomen, kan de schade worden opgemaakt. Duidelijk is dat de Tocht der Tochten ontelbare sportliefhebbers tot in het diepst van hun ziel heeft geraakt. De uitwerking is evenwel niet bij ie dereen dezelfde. Bij het aanschouwen van de Friese schaatsklassieker heeft de samensteller van het Weekover zicht van de Leimuidense voet balclub Kickers '69 niet alleen zwoegende schaatsenrijders, maar kennelijk ook 'Het Licht' gezien. Een stichtelijke bijdrage in zijn verenigingsorgaan is het gevolg: "Een evenement dat je meege maakt moet hebben, zeiden onze vaders altijd. En echt, je moet die mensen gelijk geven, want wat kan een volk op zo'n dag als één man/vrouw naast elkaar staan en er zowel aan de winnaars, maar ook aan alle andere deelne mers een ovationeel eerbetoon worden betuigd. Daar krijg je echt kippevel van. Ook geeft het je kracht om die zware proef tot een goed einde te brengen. Als je dan 10 kilometer voor de finish in het pikkedonker je naam hoort roepen en je je buurman op sleep touw kunt nemen dan is de aan komst aan de finish een dubbel "Zoiets kan je als voetballer ook in de praktijk brengen: Im mers persoonlijk heb je je verant woordelijkheid om je zo goed mo gelijk voor te bereiden op je wed strijd. Als je medespeler dan even in de problemen komt, dan help je hem over dat dooie punt heen. Als dan de mensen aan de zijlijn positief zijn en hun ploeg weten te dragen dan kan het succes nooit uitblijven. Kritiek geven, dat mag gelukkig. Echter wel op de juiste manier en tegen de juis te personen. Alleen dan kun je met elkaar aan de meet komen. Wanneer je openstaat voor de da dendrang van een ander, dan wordt dat al snel overgenomen door anderen en ga je met elkaar werken aan dat ene doel: een Elf stedentocht of een kompetitie tot aan het laatst toe goed afwerken. Dan kun je denken met zo ie mand is niet te werken, maar de Friezen hebben bewezen lang niet zo stug te zijn als waarvoor zij altijd zijn versleten. Onder een harde bolster zit altijd een zachte pit en probeer die maar te bereiken!", beëindigt deze 'kic ker' zijn 'preekbeurt' met een ge heel eigen variatie op een Hol lands gezegde. Fred André en het bestuur van de eerste divisieclub Telstar dichten de monstertocht daaren tegen alles behalve hogere waar den toe. In Voetbal International van deze week staat het opmer kelijk relaas van John Weijers, de enige semi-profvoetballer die een Elfstedenkruisje in de wacht sleepte, maar dat hem nu als een lode last op de schouders drukt: "Tijdens het partijtje is het Weijers niet aan te zien dat hij een paar slechte nachten achter de rug heeft, dat hij één dag ee- der 200 kilometer schaatste. Hij traint normaal mee, gelijk Ben Haverkort, Bert Nijdam, René Aubrun, Jerry de Jong en al die anderen. Maar de coach zal toch nog toeslaan. Als John Weijers douchefris de kleedkamer ver laat, neemt hij kennis van de op stellingen van het eerste en twee de team, die morgen beide in Alk maar tegen AZ'67 oefenen. U be grijpt waar ik heen wil: naar het tweede team, want bij de opstel ling van dat team is de naam Weijers terug te vinden. Die on middellijk afstapt op de coach, met de vraag waaruit de sanctie bestaat. Eén wedstrijdje in het tweede, nou ja, dat is logisch, zegt Weijers. Maar Fred André kondigt aan dat het bestuur zich na het weekeinde over deze (inge wikkelde) affaire zal buigen. Och arme, een speler van Telstar, Tel star, die die Elfstedentocht heeft uitgereden wordt bestarft; het is alsof Bernd Schuster door een ge tergde Terry Venables wordt te ruggefloten". En dan te bedenken dat Weij ers tijdens de Tocht snel een Tel star-shirt met sponsornaam over zijn schaatstrui trok toen de VI- fotograaf in zicht kwam en dus het clubbelang buitegewoon diende. Levert een Telstar-speler eindelijk een prestatie van for maat, wordt-ie meteen door de clubleiding gedegradeerd. Masochisme Pieter Evelein, clubbladredac teur van de Leidse wielrenclub Swift, is ook in zijn sporthart ge raakt en wel door Manfred de Graaf, de wandelende reclame zuil uit 'Zeg 'ns AAA'. Dokter Landsberg zou volgens Evelein een kans voor open doel hebben gemist om Sonja Barend een veeg uit de pan te geven: "Hoe lang zullen wij in Neder land nog gekweld worden door mensen die ten eerste geen ver stand van sport hebben en ten tweede geen begrip kunnen op brengen voor mensen die er bij zonder serieus, zeg maar fana tiek mee bezig zijn? Zaterdag 16 februari hebben we er weer eens mee mogen kennis maken. Met die bekrompen instelling dat Redactto Jaap Visser en Rob Onderwater TEftUG N AA "R. gods wooud bad klauterde om scheidsrechter Haagberg iets in zijn oor te fluis teren, was een intermezzo dat slechts stoorde". Oh, dan onderhouden ze bij De Zyl wel een heel bijzondere band met de supporters. Het aanschouwen i waarden opgeroepen. sporten toch vooral een grapje moet blijven, dat het vooral geen pijn mag doen. Sonja Barend, u had het al begrepen, had Man fred de Graaf uitgenodigd in haar talk show, om de Neder landse televisiekijker nu eens duidelijk te maken waarom hij zich zoveel opofferingen getroost voor het rijden van een 200 kilo meter lange marteltocht op schaatsen (zo zei ze het wel niet, maar zo bedoelde ze het des te meer)". "Manfred de Graaf voelde pre cies aan met wie hij te maken had: in plaats van te zeggen 'dan doe ik mijn snelle pak aan', zei hij dan ook, 'dan trek ik een heel gek pakje aan'. Begrijpelijk, maar jammer. Het leek er ver- Misslag dacht veel op dat hij zich op de vlakte hield. Omdat hij net als Sonja voor de VARA werkt? Waarom zei hij niet: 'Ja, Sonja, na 3 kilometer heb ik al pijn in mijn rug en toch schaats ik door. Maar daar begrijp jij toch niets van'. Een gemiste kans om Sonja eens goed op haar nummer te zet ten. Sonja, die toch begrip op kan brengen voor mensen met de meest bizarre 'afwijkingen'. Son ja, die mensen uitnodigt om se rieus over SM (sado masochisme) te praten, maar dat van een spor ter niet kan begrijpen. Sonja, ga jij maar lekker slapen en voor straks... gezond weer op!" Sterrenslag Zaterdag 23 februari, de avond is nog vroeg. Televisiekijkend Ne derland popelt om de circustent van Willem Ruis binnen te mo gen. Driehonderd landgenoten hebben de buis echter gelaten voor wat-ie was. Zij zijn vertrok ken in de richting van het Al- phense zwembad De Thermen, waar de waterpoloërs van AZC en De Zijl hun 'Sterrenshow' op- Het schouwspel is spannend en interessant, totdat een inci dent in de derde periode het sce nario volledig in de war stuurt. Terwijl de spelers in het water met elkaar en met de scheids rechter bakkeleien, voert een supporter op de hoog gelegen tri bunes een vreemdsoortige klom pendans op. Hij begint inmid dels vuurrood aangelopen de Leidse spelersbank met zijn schoeisel te bekogelen. Na de smijtpartij laat de opge wonden 'fan' zich langs een ijze ren buis naar beneden zakken en stapt met gebalde vuist op de as sistent-coach van De Zijl, Theo Uittenhout, af. Waaruit dus dui delijk blijkt dat het heethoofd op zeker geen aanhanger was van De Zijl/LGB. Wat schrijft evenwel verslagge ver Harry Luitwieler in de maan dag verschenen editie van Rijn en Gouwe: "De tumultueuze tweede perio de kreeg geen vervolg, want de veertien spelers hielden zich in de afsluitende periodes meestal aan de regels. Dat een supporter van De Zijl van de tribune naar het Twee maanden na de uitreiking komt het als mosterd na de maal tijd, maar dat was geen reden voor roeifanaat Jan Klerks kri tiek over de Leidato-prijs (de ver kiezing van Leids sportman, vrouw of ploeg) achter te hou den. In de deze week verschenen Leycovaat, het clubblad van Die Leythe, houdt de sportieve fysio therapeut het juryrapport onder een kritische loep: "Vijftien prijzen werden aan diverse Leidse sportmensen uit gereikt naar aanleiding van de prestaties in 1984. Ik was aanwe zig, gewoon voor de gezelligheid, maar ik heb me toch wel enigs zins verbaasd en geërgerd aan het een en ander. Nu is dat voor u niet zo interessant, maar ik wil voorkomen dat u, de naam van Die Leythe missende bij de 15 ge lukkigen, denkt: 'Ik dacht dat er bij ons wel aardig gepresteerd wordt'. Die gedachte is juist, maar is onvoldoende tot de jury van de Leidato-prijs doorgedrongen. Wij zijn nooit voorpagina nieuws, al worden we wereld kampioen en wellicht was het rapportje dat Rob van der Veld instuurde niet smeuig genoeg, te bescheiden". De jury had beter bij de les moeten zijn, vindt Klerks. Die Leythe vaardigde zelfs een deel nemer af naar de Olympische Spelen, maar nee hoor, de beoor delingscommissie zag de "be hoorlijke prestatie" van de roeier over het hoofd. Zelfs geen aan moedigingsprijs was er weggge- legd: "Aanmoedigingsprijzen wa ren er ook, onder andere voor een lief klein meisje, die derde was geworden bij de districtskam pioenschappen en voor een paar spelers die waren opgenomen in de nationale selecties. Arold de Vries en Volkert Post, vierde bij de wereldkampioenschappen, kwamen in het stuk niet voor. Het is niet de eerste keer dat zoiets ge beurt, maar zo erg als nu was het nooit eerder. Onze p.r. zal wel niet goed genoeg zijn. Het zij zo. In ieder geval wilde ik u, leden, niet in het ongewisse laten: de topprestaties zijn in 1984 wel de gelijk geleverd". Jan, je kunt de jury natuurlijk wakker schudden door elke maand dergelijke, nogal kristi- sche stukjes te componeren. Of de schrijfsels echter de door jou begeerde prijzen opleveren, kun nen wij je helaas niet garande ren. Onvolwassen Bij de Leidse voetbalvereniging LDWS hoeven ze Henk Piket niet langer de bestuurskamer, maar wel de kantine uit te rollen. De voormalige secretaris van de Vlietclub is afgeknapt op de mentaliteit in de voetbalwereld en komt alleen nog maar bij zijn oude-liefde om er een biertje (of twee biertjes) te drinken. Hij heeft inmiddels zfjn bestuurlijke activiteiten verlegd naar de dans mariekes van de Forty Four De grees: "Twee jaar zijn er verstreken sinds Klaas Ravensbergen mij vroeg of ik secretaris van de F.F.D. wilde worden. Er zijn mo menten waarop ik Klaas dank baar ben. De verwachting van een rustig secetariaatsbaantje zijn niet uitgekomen. Na enkele maanden had ik het wel door. Het majorette of twirlwereldje is niet die van het voetbal. Buiten het fysieke, is er qua mentaliteit ook verschil. Het verloop in het twirlwereldje is dan ook veel gro ter dan die bij voetbal. Meisjes haken sneller af. Zijn sneller ge neigd om weer aan een andere tak van sport te beginnen, maar meestal 'voor hoelang?' Het per-- soonlijk leven zal er ook wel mee te maken hebben. De vriendjes die twirlen niet zo leuk vinden. Daar ook weinig verstand van hebben. Wat niet zo verwonder lijk is, want dit wereldje is nog onvolwassen. Nog steeds in Ne derland niet erkend als een vol wassen sport". "Een ieder is op z'n eigen ma nier bezig, het H.I.T., onder lei ding van een zeker V.d. Werf heeft wel pogingen gedaan om de sport omhoog te tillen, maar zag op een zeker moment alleen maar dollartekens voor z'n ogen. De muziekbonden snappen er hele maal niets van. Hun opleiding is nul, komma nul, wat ook blijkt uit het kneuterige programma wat ze willen brengen voor de NCRV-televisie. Al met al na zo'n tien jaar twirlen in Nederland, kommer en kwel. Gelukkig heeft de F.F.D. altijd een eigen koers gevaren en zal dit in de toekomst ook blijven doen. Want houdt goed in de gaten, het beste blijft altijd bestaan. Tenminste, als een ieder maar de inzet toont welke verlangd wordt. Niet te veel kijkt naar het randgebeu- ren, maar bewust met haar sport bezig is. Zeker weten dat de F.F.D. dan ook de 25 jaar haalt". En tegen die tijd hopelijk, vol 's en dus de naam Fourty andert in Forty Four Degrees (als er dan tenminste nog zoveels 'graadjes' over zfjn). ZEIST (GPD) Een herhaling van 'Sevilla' is in de voorronden van het WK voetbal in Mexico op voor hand uitgesloten voor Oranje. Met de 12-1 van Spanje-Malta, die Ne derland uitschakelde voor het EK '84, nog vers in het geheugen heeft de wereldvoetbalbond (FIFA) al op 16 maart 1984 een telex doen uit gaan naar de aangesloten bonden dat kwalificatie-wedstrijden, die op dezelfde avond worden ge speeld, gelijktijdig dienen aan te vangen. De duels tussen Hongarije en het Nederlands elftal en Oosten rijk en Cyprus in groep 5 moeten op 14 mei dus op hetzelfde tydstip beginnen. Daarvan mag niet worden afge weken, zodat het nationale team van Oostenrijk zich niet kan rich- EREDIVIS1E Vanavond NAC-Roda JC PSV-FC Utrecht Haarlem-FC Groningen PEC Zwolle-Go Ahead E Morgen V olendam-Feyenoord FC Twente-Den Bosch MW-Fortuna S Sparta-AZ'67 Excelsior-Ajax EERSTE DIVISIE Vanavond Veendam-Cambuur FC VW-SVV Heerenveen-Helmond Sport Morgen Graafschap-RBC NEC-Wageningen RKC-Heracles Vitesse-WiUem II FC Den Haag-Telstar DS'79-Eindhoven ADVERTENTIE A.S. ZONDAG Aanvang 14.00 uur ten op het Oranje-resultaat in Boe dapest en precies zou weten welke uitslag moet worden neergezet te gen Cyprus om de zo belangrijke tweede plaats in groep 5 te halen. De angst voor een herhaling van Sevilla, die na de Oranje-ze venklapper van woensdagavond de kop opstak, is dus volledig on gegrond. „We zullen alleen nog een telex sturen om de FIFA aan dat besluit te herinneren", aldus KNVB-voorlichter Wim Jesse, „maar je kunt echt aannemen dat ze dat niet vergeten zijn. Die twee wedstrijden beginnen op hetzelfde tijdstip". De 7-1-overwinning op Cyprus heeft wel de belangstelling voor Oranje hevig aangewakkerd. Voor de wedstrijd Nederland-Oostenrijk' op 1 mei in de Rotterdamse Kuip bestaat nu al zeer grote belangstel ling. Algemene en Tempo in degradatiestrijd LEIDEN - De zaalkorfbalcompetitie zal voor een viertal ploegen uit de Leidse regio na dit weekeinde nog niet zijn afgelopen. De complexe promotie/degradatieregeling maakt een groot aantal beslissingswedstrijden noodzakelijk, waarin Zuiderkwartier en Fluks zullen moeten strijden om promotie en De Algemene en het Alphense Tempo tegen degradatie. De hefboom die het hele mechanis- Zuiderkwartier dient nu dus e Gari Kasparov: regels aanpassen tweede klasse niet langer zeker promotie, terwijl tevens sterkte degradatie var wordt. RIO DE JANEIRO (Rtr) - Twee grote bedrijven en een televisie netwerk hebben volgens de dag bladen in Rio de Janeiro 2,5 mil joen dollar (ruim negen miljoen gulden) bijeen gebracht om de Bra ziliaanse international Zico terug te kopen voor Flamengo. Club- voorzitter George Helal weigerde echter het bestaan van het fonds te bevestigen. Zico is momenteel nog in dienst van de Italiaanse vereni ging Udinese. De stervoetballer, die morgen 32 wordt, werd deze week in Rio de Janeiro verwacht om een televisiespot te maken, waarin hij zyn terugkeer naar Bra zilië aankondigt. Behalve Flamem go heeft ook een aantal Italiaanse clubs belangstelling getoond voor Zico. De thuiswedstrijd in de kwartfi nale van het toernooi om de UEFA- beker woensdag tegen 1. FC Köln lévert de Italiaanse voetbalclub In- ter Milan een recordbedrag op van 3,3 miljoen gulden. De 80.000 be schikbare kaartjes, die allemaal in de voorverkoop aan de man wer den gebracht, spekten de kas met 2,75 miljoen gulden. passen (fotoANP) MOSKOU (Tass) - Gari Kasparov, uitdager van wereldkampioen schaken Anatoli Kar- pov, wil de reglementen voor de strijd om de wereldtitel zo snel mogelijk veranderd zien. Hij is van mening dat dit op korte termijn dient te gebeuren, zodat ze tijdens de vergade ring van de wereldschaakbond (FIDE) aangenomen kunnen worden. De tweekamp tussen Kasparov en terug naar zijn woonplaats Bakoe, dringend verzocht te protesteren Hij zal voor het eerst weer schaken bij de wereldschaakbond (FIDE) Irkoetsk tijdens de finale van de tegen het verschuiven naar sep- afdelingscompetitie en de Oegst- geestenaren hebben een punt meer 0 dan Seolto, de ploeg op die fatale de overgangsklasse tenminste drie HA. Achilles voert hier na afgelo- plaats. Bijkomend voordeel is, dat ploegen, Ons Eibernest, Vrienden- pen zondag met een punt voor- op het moment dat KNS begint schaar(H) en Albatros en/of Sper- sprong op Ten Donck de ranglijst aan de laatste wedstrijd tegen De laatste wedstrijd speelt de Vlaardingen, de resultaten i me in beweging zette, ligt in de lan- promotiewedtrijd te spelen tegen delijke competitie. Doordat vanuit de nog onbekende kampioen 1 het district Zuid West degraderen, zijn kampioenen in de koploper echter tegen het nog niet concurrenten Seolto en Harga al bekend zijn. geheel kansloze De Overkanters. in ver- Ook wie de tegenstander wordt kracht van De Algemene in haar degrada tieduel om een plaats in een twee de klasse is nog niet duidelijk. Eén van de kandidaten is Tempo, maar voordat definitief is wie als voor laatste eindigt in IID zullen er wel licht al meerdere beslissingsduels zijn verspeeld. De Alphenaren, r menteel geklasseerd als zevende, hebben een voorsprong van twee RÖROS (NTB) - Jolanda Grim- Grimbergen voorlopig op zevende plek punten op TOP Arnemuiden, maar bergen bezet spelen vanmiddag nog in Zeeland de wereldtitelstrijd Karpov werd onlangs na 48 partij en afgebroken. De hervatting is in september en gaat over maximaal nationale competitie voor school- tember van de tweekamp om de 24 partijen. „Dat is alles wat we we- kinderen. Eind mei, begin juni wereldtitel tussen Kasparov en ten", zegt Kasparov in een inter- hoopt Kasparov te kunnen deelne- Karpov. Volgens het comité van met het Sovjet-persbureau men aan een sterk bezet internatio- het Interpolis-toernooijioorkruist naai toernooir Tass. „Karpov en ik maken L zorgen over de te volgen procedu-| re. Dat is niet in het belang tweekamp en niet van het schaken". Kasparov is van mening dat de laiiü van ue HÜ heeft intussen zÜn eerste het belane tweekamp tegen Karpov, waarin net oeiang hij van 0.5 tot 3.5 terugkwam, alvo- FIDE-voorzitter Campoma- tijd tot de nieuwe tweekamp, die "L'™ Stw»' weer op 0-0 begint, anders te kort is g,y f .„n, KaspiovPg"TtatreX^daïen maakte 'k schromelüke fouten. Kasparov gaat over enkele dagen Karpov kwam mede op grond van zijn surplus aan internationale er varing, eerder in zijn karakteristie ke spel. De tweede fase hield een reeks remises in. Het verdedigen voerde de boventoon. We waren al lebei stabiel. In de derde fase wer den de interessantste partijen ge- de beslissing van FIDE-voorzitter Campomanes de Tilburgse plan nen in die periode een zeer sterk bezette dubbelrondige achtkamp te houden. Hiervoor was zowel we reldkampioen Anatoli Karpov als zijn uitdager Gari Kasparov uitge nodigd. Het comité is de mening toegedaan, dat dit niet de eerste keer is dat de FIDE de belangen niet extra vertroebeld door degra- tegen de hekkesluiter. Een nederlaag betekent derhalve tenminste een herhaling van het duel, maar ook na een overwinning dient Tempo wellicht nog een ex tra duel te spelen tegen NIO, de huidge nummer zes. Alleen bij een gelijkspel is de tegenstander van De Algemene dit weekeinde al be kend: Tempo. Derdeklasser Fluks tenslotte speelt zeker om promotie. Tegen stander van de ploeg van coach Kees van Vliet wordt de nummer twee uit UIA, de afdeling waarin Crescendo de titel voor zich opeis te. Dubbel Zes gaat hier HSV één punt voor, maar de beslissing valt pas morgen in de onderlinge con frontatie. Het zicht op de overlevingskan- KNS wordt daarentegen Geen voetbal in afdeling LEIDEN - In de Afdeling Leiden waard om te bewaren' wordt vandaag niet gevoetbald we gens de slechte gesteldheid van de prr,+oct velden. Voor zondag heeft de hoofdconsul nog geen beslissing De organisatoren van het jaar genomen. De Afdeling Den Haag üjkse internationale schaaktoer- grote traditionele toernooien negeert. datieregelingen. Alleen de hekke- sluiter van IIIID verdwijnt naar de streepte het programma weekeinde gisteren door. het snerid Vooral do oind'anol'on zïin KU0PI° (ANP) - De schaatstocht over 200 kilometer in Kuopio (Fin- Sard om ,o™o»ar®„"? p U land> ™ordt.ee? jacht 2°"d« wild. Evert van Benthem, de te vangen prooi, heeft besloten om negen dagen na de overwinning in de Elfsteden tocht van deelneming van de wedstrijd af te zien. Van Benthem rijdt in gezelschap van Janet, zijn vrouw, de toertocht over vijftig kilometer. De 26-jarige veehouder uit Sint Jansklooster is, zoals hij te kennen heeft gegeven, zowel geestelijk als lichamelijk onvol doende in conditie voor de tweede keer in korte tijd een reuzetocht te rijden. „Na de opwinding van de afgelopen dagen ben ik in Finland om tot rust te komen", zei de winnaar van de tocht der tochten vrijdag. de eerste dag i ijd voor schaatsju- mores in Röros (Noorwegen) de ze vende plaats. De 17-jarige rijdster uit Rijnburg dankte die klassering aan een voor haar doen redelijke sprint in 45,51 en een goede presta tie op de 1500 meter, waarop ze ein digde als vierde met een tijd van 2.18.40. De even oude Marga Preu- ter uit Epse, de andere vertegen woordigster uit de kernploeg van Leen Pfrommer, staat vijftiende. De strijd om de wereldtitel voor ju niores was vrijdag een Oostduitse aangelegenheid. Na twee afstan den is vrijwel zeker, dat de titel in de DDR blijft. Voornaamste kandi date als opvolgster van Angela Stahnke, de drievoudige titelhoud- ster, is Cornelia Dick. Ze won zo wel de 500 meter als de schaatsmijl en heeft in het tussenklassement een voorsprong van meer dan een punt op haar landgenote Monique Grabrecht. ADVERTENTIE ZONDAG 14.00 UUR Hike De Tegelhandel

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13