Kerk in 'Keistad' steen op de maag Abortus, gezangen en vrouwelijke secretaris ZATERDAG 2 MAART 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA II Volgende week woensdag, 6 maart, zullen de Amersfoortse predikanten T. Harder en dr. Jac. J. Rebel de classis Amersfoort van de Christelijke Gereformeerde Kerken - die dan in Harderwijk vergadert - moeten mee delen of zij van hun standpunt inzake abor tus willen terugkomen. En van de kerke- raad van Amersfoort, die achter deze predi kanten staat, wordt verwacht, dat hij zijn instemming met hun standpunt zal intrek ken. Handhaven de twee dominees hun (te vrij geachte) opvatting, dan behoort uitein delijk hun schorsing tot de mogelijkheden. Met haar vermaan wil de classis krachtig onderstrepen, dat naar hk&r overtuiging de houding van de beide predikanten en de kerkeraad van Amersfoort tegenover abor tus provocatus in strijd is met 'Gods Woord De christelijke gereformeerde kerk van de Kei-stad begint in de regio van oostelijk Utrecht en de Veluwe langzamerhand het zwarte schaap te worden, waar mee - blijkens de classicale ver slagen de verdedigers van de 'oude paden' heel wat te stellen hebben. Ontwikkelingen daar liggen de broeders elders als een kei op de maag. Niet alleen over de zwaarwe gende kwestie van de abortus is de kerkeraad (met de twee predi kanten) ter verantwoording ge roepen, ook op andere punten wil de classis schoon schip ma ken met haar al te vrije zuster kerk. Zo ligt daar het feit dat ze in Amersfoort frank en vrij ge zangen zingen tijdens de kerk dienst, in plaats van uitsluitend psalmen, zoals kerkordelijk is voorgeschreven. En wat te den ken van de ongehoorde vrijheid die de kerkeraad zich veroorloof de om een vrouwelijke secretaris aan te stellen, in een kerkver band wel te verstaan waar de vrouw-in-het-ambt volstrekt ta boe is. Ds. Harder (50) is de plaatselij ke predikant. In 1978 begon hij daar zijn werk, nadat hij acht jaar industriepredikant op Rozen burg was geweest. Naast zijn ge meentewerk is hij bestuurslid van het Amersfoortse ziekenhuis 'De Lichtenberg', een protes tants-christelijke instelling. Zijn christelijk-gereformeerde collega ter plaatse, dr. Rebel (53), is daar sinds 1979 ziekenhuispre- dikant. Daarvóór was hij vijfjaar gemeentepredikant in Sassen- heim, waar de kerk van de Af scheiding, net als in Amersfoort, een vooruitstrevende inslag heeft. Ook daar zingt men vrolijk uit het Liedboek. Abortus moet künnen Na grondige bezinning heeft het bestuur van het Amersfoort se ziekenhuis een abortusver gunning aangevraagd. Niet om de vrouw die abortus wil gemak kelijk te kunnen helpen, maar juist om een strak beleid moge lijk te maken bij een wet die een en Wet'. "Eerbied voor het menselijke leven - ook het beginnende leven - eist, dat bij de vraag om abortus niét de menselijke situa tie beslissend is, tenzij het leven zelf ermee gemoeid is", zo sprak de classicale (regiona le) vergadering uit. Abortus dus uitsluitend op 'vitale indicatie'. Het standpunt van Harder en Rebel doet geen recht aan de strijd tegen het legalise ren van abortus, meent de christelijke gere formeerde classis. Integendeel, het onder mijnt deze strijd en komt de voorstanders tegemoet. Handhaving van hun standpunt bemoeilijkt de verhoudingen binnen het - uit de Afscheiding van 1834 voortgekomen - kerkverband. Ook dat was een argument om de predikanten en kerkeraad van Amersfoort broederlijk maar ernstig te on derhouden. Ethicus Velema Nota geen dam tegen abortus... ruimere mogelijkheid tot aborte ren biedt Abortus, zegt het be stuur van het ziekenhuis, is toe gestaan als het leven van de vrouw ernstig gevaar loopt of als er sprake is van een lichamelijke of geestelijke nood die het leven van de vrouw wezenlijk bedreigt. Het aanvragen van de vergun ning geeft de vrouw geen enkel automatisch recht op abortus. Het bestuurslid ds. Harder: "Daarop hebben wij in de bezin ning steeds de nadruk gelegd. En ik zal daar ook steeds op wijzen. Abortus provocatus mag eigen lijk niét. Wel moet het künnen. In de werksituatie van een zie kenhuis is er de spanning tussen trouw aan het gebod en trouw aan de medemens". De toelichting van ds. Harder bij de presentatie van de nota van 'De Lichtenberg' over het te voeren abortusbeleid was bij de christelijke gereformeerde ker keraad van Ede verkeerd geval len. Ook Werkendam, Bunscho ten, Ouderkerk aan de Amstel, Urk, Zuidland en Zwartsluis be moeiden zich ermee. Toen ds. Harder in zijn antwoord op een brief van de kerkeraad van Ede inhoudelijk niet op de gestelde vragen inging - naar zijn mening kan een beleidsnota van een zie kenhuis geen gesprekspunt op een kerkelijke agenda zijn -, wendde Ede zich tot de classis. Daar kregen Harder en Rebel al le gelegenheid hun standpunt nader toe te lichten. Meer ruimte Ziekenhuispastor Rebel ziet in de wet op de afbreking van zwangerschap een mogelijkheid om de vrije ontwikkeling van de abortus provocatus terug te drin gen. "Dat vereist wel een juist abortusbeleid van de ziekenhui zen die een vergunning hebben aangevraagd. Daaraan wil 'De Lichtenberg' meewerken". Rebel gaat ervan uit, dat 'do den' niet mag. Ook door abortus niet. Maar toch moet het in be paalde gevallen mogelijk zijn. "In oorlogstijd mag doden ook niet. Maar toch gebeurt het. Wel niet van ongeboren vruchten, maar van blozende jongens. Want er is een vijand. Zo kan ook een zwangerschap tot vijand worden, namelijk tot bedreiging van het leven van de vrouw. Soms breekt nood wet". Hoewel dr. Rebel zeker reke ning wil houden met bijbelse ge gevens, vindt hij het moeilijk om op een weg waar ethische beslis singen genomen moeten worden stap voor stap de bijbel aan te ha len. Hij wil meer ruimte voor 'ethische gevolgtrekkingen uit Gods Woord'. "De spanning tus sen trouw aan God en trouw aan de medemens moet gezien wor den tegen de achtergrond van een mens in zeer concrete nood". Rebel heeft de classis Amers foort dan ook gewaarschuwd voor uitspraken en beslissingen die wel trouw bedoelen te zijn aan het gebód, maar ménsen la ten vallen. De kritiek van de classis op dit genuanceerde standpunt komt hierop neer, dat de twee predi kanten, wellicht onbedoeld, de noodsituatie tot norm verheffen, in plaats van het 'gebod van God'. Ds. W. Kok (Baarn): "De beleidsnota van het ziekenhuis memoreert de Heilige Schrift wel, maar honoreert die niét als men ethische consequenties moet trekken". Ook de christelijke gerefor meerde ethicus uit Apeldoorn, professor dr. W. H. Velema, om wiens advies was gevraagd, ziet in de nota van het ziekenhuis geen dam tegen abortus. "Ze geeft eerder de indruk mee te gaan met het abortusbeleid in Nederland, zij het onder restric ties". Alleen als het gaat om het 'zijn' van de vrouw, kan abortus geoorloofd zyn, zegt Velema - vroeger predikant in Leiden - in zijn geschriften. 'Welzijn* is geen grond voor een aanvrage. Afge zien dan van de juridische indi catie, bijvoorbeeld in geval van verkrachting. Niet verder praten Voor de Amersfoortse kerke raad is er geen enkele reden om met de twee predikanten nog verder te praten over hun visie op abortus. De heer J. van der Ley: "Naar onze overtuiging zijn zij binnen de lijnen van Schrift en belijde nis gebleven. In de beleidsnota wordt nergens gezegd, dat abor tus moet. Wel dat het soms moet künnen". "Als een mens in nood is, staat men voor de haast onmo gelijke opgave om de gevolgen van het kwaad zoveel mogelijk te beperken", verklaarde de Amersfoortse kerkeraad. "Dat kwaad ligt al in de daad vooraf'. Harder zelf: "Soms is het kwaad in de samenleving zo erg, dat je het alleen maar kunt regu leren. Doden is nooit toegestaan, maar soms moet het vanwege de hardigheid des harten worden toegelaten". Dr. Rebel heeft, evenals zijn collega Harder, al laten weten, dat hij bij zijn standpunt blijft Niet om 'gelijk' te willen hebben, maar als 'gereformeerd belijder' ontkent hij, dat voor hem de menselijke situatie norm zou zijn in plaats van de Schrift. Tegelijk betwist hij 'sommigen' het recht om bij de toepassing van de Schrift in ethische zaken te han delen zoóls zij doen. De twee predikanten hebben inmiddels steun gekregen van zes vooraanstaande leden van de Christelijke Gereformeerde Ker ken, onder wie de oud-hoogle raar hebreeuws en aramees van de Universiteit van Amsterdam, dr. M. Boertien uit Eefde, dr. C. Boertien, commissaris van de koningin in Zeeland, en de Hil- versumse arts drs. H. van Gen- deren. In een brief aan leden van de christelijke gereformeerde studentenbond constateren de zes een toenemende onverdraag zaamheid en verabsolutering van eigen standpunten in hun kerk. "Bepaalde kerkeraden en com missies verheffen hun standpunt tot dat van de kerkgemeenschap. Daarmee wordt iets opgelegd, dat uitgaat boven de binding aan Schrift en belijdenis". En dat ac cepteren de zes briefschrijvers niet. Zij roepen de studenten op tot 'binnenkerkelijke actie om de mensen attent te maken op wat er aan de hand is'. Als de classis Amersfoort de beide predikan ten werkelijk zou schorsen, gaan de zes zelf actie ondernemen, 'ter bescherming van ds. Harder en ds. Rebel, van het kerkverband en van de vrijheid van kerkelijke samenleving'. Velen in en buiten de christe lijke gereformneerde kring zijn benieuwd naar het verdere ver loop van deze zaak, die dus op de vooijaarsvergadering van de classis Amersfoort op 6 maart in Harderwijk een vervolg krijgt. Gezangenkwestie Wat op die vergadering - als de tijd het tenminste toelaat ook weer ter sprake komt is de 'gezangenkwestie', waarmee de Amersfoortse kerk de - overwe gend behoudende - classis tot verontrusting heeft gebracht. De Amersfoortse gemeente (van 1 september 1893, volgens het geldende jaarboek 421 belij dende leden en 237 doopleden) zingt daar onbelemmerd uit de concept-liederenbundel van 120 gezangen. Verreweg de meeste gemeenteleden kunnen daarmee instemmen. De algemene synode van 1983 kon er niet toe komen, deze bun del voor gebruik in de eredienst vrij te geven. Niet omdat er on bijbelse liederen in staan, maar ze wilde de eenheid in het kerk verband niet in gevaar brengen. Daarbij liep de synode wel heen om het feit dat in steeds meer plaatselijke gemeenten naast de psalmen ook gezangen (het 'nieuwtestamentische' lied) wor den gezongen en dat deze ge meenten zich daarvan niet zo maar laten afhouden. De kerk van Amersfoort heeft herziening van dit negatieve synodebesluit aangevraagd. Ds. Harder: "Het willen zingen van gezangen leeft in de gemeen te van Amersfoort. Wat hier ge beurt is niet anders dan een voor- -oefening op een besluit dat de synode volgend jaar hopelijk zal nemen. Uniformiteit is toch wat anders dan eenheid". Maar de predikant J. van Am- stel van Ede kwalificeert de han delwijze van de Amersfoortse kerk als 'ongeestelijk', omdat ze in strijd is met de kerkorde. Daarin liggen de afspraken vast waaraan de plaatselijke kerken zich moeten houden. En de Er- melose predikant L. W. Bilkes spreekt rechtuit van een 'daad van kerkelijke ontrouw'. De classis heeft de Amersfoort se kerk opgeroepen, zich op dit punt weer aan de kerkorde te on derwerpen. Op 6 maart zal ze moeten meedelen of ze daartoe bereid is. Vrouw in kerkeraad De classis heeft de kwestie van de vrouwelijke secretaris van de kerkeraad naar de 'Particuliere synode van het Oosten' doorge schoven. De kerkeraad van Ede wil namelijk een uitbreiding van het desbetreffende kerkorde-ar tikel met de uitdrukkelijke bepa ling dat zowel de praeses (voor zitter) als de scriba (secretaris) van een kerkeraad ambtsdrager moet zijn. De vrouwelijke scriba van Amersfoort is geen ambtsdrager maar gewoon 'notulist'. Maar ds. Bilkes van Ermelo vindt ook dat in strijd met het gereformeerde kerkrecht, omdat deze mevrouw de kerkeraad wel naar buiten toe vertegenwoordigt. Al met al bevestigen de ver wikkelingen rond de kerk van Amersfoort het feit dat binnen het kerkverband van de Afschei ding de rijen niet meer gesloten zijn. Er is een toenemende be hoefte aan meer kerkelijke ruim te voor eigentijdse geloofsbele ving en daarbij passende vor- Waar die ruimte van hoger hand wordt tegengehouden, ont staan spanningen. Maar waar kerkeraden en predikanten die ruimte om zich heen scheppen, zoals in Amersfoort, blijven spanningen evenmin uit. En ko men die niet uit de plaatselijke gemeente zelf op, dan wel daar buiten. Anno 1985 Het is niet voor niets, dat op een landelijke conferentie voor christelijke gereformeerde ambtsdragers op zaterdag 27 april (in Amersfoort!) de vraag naar de 'rechte prediking anno 1985' aan de orde komt. Tegen stellingen in geloofs- en kerkbe- leving zijn haast altijd te herlei den tot verschillen in de predi king. En die zijn zowel wat de in houd als wat de accenten betreft s niet gering. van het Evangelie houdt de gees ten voortdurend bezig en doet, als het op antwoorden aankomt, de wegen onder broeders en zus ters uiteengaan", zegt het voor bereidende comité in zijn aan kondiging van de conferentie. De sprekers op die dag zijn de predikanten P. den Butter uit Middelharnis en G. C. den Her tog uit Leiden. Zonder te bewe ren dat zij eikaars tegenpolen zijn, moet de eerste tot de behou dende stroming in deze kerk worden gerekend, terwijl zijn Leidse collega (35), staande in dezelfde traditie, meer een eigen tijdse beleving en verwoording van het geloof voorstaat. De conferentie is bedoeld als 'platform voor een broederlijke bezinning op de prediking', "waarbij de dingen die scheiden niet verhuld en de dingen die (nog altijd) samenbinden niet verzwegen mogen worden". Alle kerkeraden krijgen binnenkort een speciale uitnodiging. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, mmy cantorij, 11.45 studen- tenekklesia; Marekerk 10 ds. De Jong, ha, 5 ds. v.d. Velden, Woerden; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 mevr. ds. De Mey, 11.15 mevr. ds. De Mey en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Bar- nouw, Den Haag; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Hortensius; Vredesk. (Burggraven!) 10 ds. Schou ten, mmv jongerenkoor; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 8) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 hr. J. Se- gaar; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. A. Faas. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Beinum en mevr. ds. Ter louw-Sterk, ha; Diakonessenhuis 10.30 kand. mevr. A Dekker; Endegeest zie Oegstgeest. Wijk Stevenshof: zie na geref. kerk. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Horten sius, 10.30 dovendienst, hr. P. C. v.d. Bos; Oude Vest 10 ds. Koolstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. R. J. Bakker, Adam; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. (BethLkerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lok- horstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. v. Stra ten, Leidschendam. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld, ha. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. ^Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) Zendingswerk (Zoeterw.singel 21) 5 hr. C. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 hr. Zijlstra, wo. 8 hr. Jac. Zeegers, vr. 8 jeugdsamenkomst. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. L. de Haan. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): Middernachtsroep 9.30 en 4, Zevendedag-adventisten (Ontmoe- tingskerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbelstudie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Genootschap der Vrienden (Quakers) 10.30 (Rapenburg 6). Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Dagen (Brahms!) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11 (mmv Intercitykoor); Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30,10,11.30,6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). Raad van Kerken: elke dinsdagavond van 7 tot 7.30 oecumenisch avondgebed in oud-kath. kerk Zoeterw.singel. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. Kok, Utrecht, 7 ds. v. Driel. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. Wilschut. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. De Vries, Heerde. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge; Kruiskerk 10 kand. Van Dis; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. De Jonge; G. Herderkerk 10 drs. Brombacher, 6.30 ds. Moll; De Bron 9.30 ds. Moll, 10.15 ds. Tase- laar, jeugddienst, 6.30 ds. Nieuwenhuis, vesper; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Nieuwen huis; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk, ha. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 5 ds. Verseput, O.geest, jeugddienst; Salv.kerk 10 ds. v.d. Wal, Hülegom, 6.30 ds. Baas, S.heim. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 ds. Smelik, 7 ds. Drost Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 10.30 ds. Janse, 4.30 br. v. Voornveld. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2 ds. - Beekhuis. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 kkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. Jongejan, 6.30 hr. Strietman. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. ir.d. Hoef, 6.30 ds. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Metering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. v.d. Kamp, Bleiswjjk. Geref.-Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Moolenaar, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Golverdin- gen, Utrecht, do. 7 maart 7.30 ds. Beens, Scherpenisse- BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Wieman, 6.30 ds. Richter; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Bin- nekamp, Oudewater; BethLkerk 10 ds. v Wieman. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Elderman, ha. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 4.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom, 6.30 ds. v.d. Pol; De Stek 9.30 ds. Verdoorn, Wadd- Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Hanenburg, Voorburg. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesd., 7 ds. Boog- HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 ds. Dekker, R.dam. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Aalders, Wou- brugge. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Rothfusz, 5 ds. v.d. Wal, Vinkeveen. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 2 nam. ds. Boonstra, heropening gerestaureerde kerk. Rk Kerk zat 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- wijn. Rk Kerk zat 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Aarents, 6 ds. Ge braad; Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Aarents. Ver. ter voorbereiding van een herv. Horst. Vliegkamp Valkenburg 10.30 aalm. v. Doorn en ds. Verseput, oecum. dienst. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Visser, 6 ds. Driebergen; O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. De Jong; Ichthusk. 10 ds. Smaling, 5 ds. v. Slie- dregt; Pniëlk. 9.30 ds. De Jong, 6 ds. v. Roon; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 ds. v.d. Steen, R.dam. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. v. Breevoort; Triumfatork. 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Koster. Geref. K. Vrijg. 10.30 en 3.30 ds. Hei- da. Ned. Geref. K. 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom, 6 maart 3 en 7.45 ds. Slagboom, biddag. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees- dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5 leesdienst. Volle-evang.gem. (Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 ds. J. A. Visser. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Oegema, Valken burg, 7 ds. G. Brücks, Rosmalen, jeugd- Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) Zee. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi. 7 drs. v.d. Kooi-Dijkstra. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 en 7 (zangdienst) ds. v. 't Hooft; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, gezins diénst. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Boswijk. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 3 ds. De Put ter, ha. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 4 ds. Smit, Maastricht. Chr. Geref. Kerk 10 en 4.30 ds. v. Dij- ken. Geref. Kerk 9.30 ds. Koster. 5 ds. v.d. 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP. Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn, 6.30 ds. De Meij, Houten, jeugddienst Geref. Kerk 9.30 ds. Stroes, Nieuwer- kerk a.d. IJssel, 5 avondgebed. Chr. Geref. Kerk 9.30 dienst, 7 ds. Boi- ten, Schiedam. Remonstr. Gem. 10.30 streekdienst in Gouda. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedy- laan 33) 9.30. Rk Kerk zat 7, zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. v.d. Sluijs, A.dam, jeugddienst Geref. Kerk 9.30 ds. Biewenga, Kame- rik, 7 ds. v. Breevoort, Katwijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Romein, R.dam. Geref. Kerk 9.30 ds. Wijngaarden, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Vis- Rk Kerk zat 7, zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. A Post, Wilnis, 7 ds. Dronkert, Gouda. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 hr. W. Andel, Katwijk, 5 ds. W. Vroegindewey, Eem- nes, 7 ds. Korenhoff; Hoofdstr. (Zee) .10 ds. Keuning en ds. Van 't Kruis, zendingspred.; De Rank (Golfbaan) 10 kand. K. van Duyn, Bergambacht; Sole Mio 9 ds. El- gersma. Zie ook geref. kerk. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Korenhoff, 5 ds. C. de Jong, Voor hout; Vinken! (Binnen) 10 ds. Elgersma; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8 en 10. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey, gezinsdienst; De Zilk 10 ds. v. Niel, Rijnsburg. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11 Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Verdonk, Enkhuizen; Pauluskerk 10 ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Kooman, ha, 7 ds. Veenstra, Leiden. Geref. Kerk 10 ds. Vegter, ha; Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 5 ds. De Putter, ha. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 mevr. ds. Visch. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) Rk Kerk Will.kerk zat. 7, OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Pettinga, Utrecht Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 5 ds. Broer. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, gezinsdienst, 7 ds. v. Waarde, Hoofddorp. Chr. Geref. K. 9.30 leesd., 2.15 ds. Bethelkerk 9.30 hr. Goedhart, Nieuw koop. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Cziria, 5 ds. v.d. Woude, Wassenaar; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen; r.kerk 9.30 ds. Kuiper, Noordwijk, Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. J. van Duin, Noordwijk. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 10 ds. Germans, ha, 7 ds. v. Achterberg, ha. Geref. Kerk 10 ds. Ferwerda, ha. Zie ook herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Pol, Boskoop, 6.30 ds. v.d. Kamp. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 prof. dr. v.d. Beek, 6.30 ds. Vermeulen. Geref. Kerk 9.30 en 6.30 kand. mevr. Boersma, Badhoevedorp. Geref. K. Vrijg. 8.30 en 5.15 ds. Heida, ha. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Baas, S.heim. Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Heiv. Gem. Dorpskerk 10 (ha) en 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. sntz, zangdienst Herv. evang. op geref. grondslag (Lu cas-college, Beeth.laan) 9.30 ds. v.d. Bosch, Gorinchem, 4.30 ds. Zonne- nberg, Willige Langerak. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 9.30 ds. Spijker, 5 ds. Houtman, ha. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 agapè-viering. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. Brugk land; Hoeksteen 9.30 ds. Schipaanboord, Everdingen, 6.30 kand. Markus; Bethelk. 9.30 ds. Maasland, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Flink, Leusden, 5 ds. Cnossen, Delft. Geref. Kerk Kruisk. 10 en 5 mevr. ds. Koning-Polet, Gouda; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Remonstr. Gem. 10.30 streekdienst in Gouda. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 hr. P. Taal, 4.30 ds. Trouwborst, Vlaardingen; Kievietk. 10 prof. dr. Berkhof, Lei den; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Dekker, R.dam. Geref. Kerk Zijllaan 10 ds. Joh. Heu- le, 5 ds. Ribberink, Rijnsburg; Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. - Woude. Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10.30 ds. W. Veen, Den Haag. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, Nieuwkoop, 6.30 ds. Koele wijn. Geref. Kerk 9.30 ds. Gesink, Noord wijk, 6.30 ds. Huizebosch, Zwijndrecht Ned. Prot. Bond (De Wijk) 10.30 ds. M. Roos, ha. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk 9.30 en 7 ds. Fernhout, ha. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus; 'Swetterhage' 10.30. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Eysenga. Geref. Kerk 10 en 6.30 ds. Buikema, ha.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11