Lubbers en paus helpen Nijpels 0uöJl!CutoK Verband voeding en kanker onderzocht ZEUCBim N(ET MAAC2 saocLofm&m ofTa&s...' PAGINA 10 ZATERDAG 2 MAART 1985 Aflevering 124 Waarom was zij zo voorzichtig ge weest, en had ze mij om hulp ge vraagd? Hij moest daar een bedoe ling mee hebben gehad. Mijn ge dachten werden steeds helderder, nu ik meende dat ik hem in zijn ware gedaante had gezien. Hij had er niet alleen op de een of andere manier iets mee te maken, hij was de grote man op de achtergrond. Hij wilde Maria van Leidersdorp niet uit het oog verliezen, omdat hij Anna van Leidersdorp niet uit het oog had verloren. Maar wat kon hij daarmee voor hebben? Wat had hij precies gedaan? En waarom? Moord! Dat was het, ik was waar ik wezen wilde. Al die an dere gedachten, al die andere fei ten had ik gerangschikt, om uitein delijk hier op uit te komen. Moord! Welke rol had Anna indertijd ge speeld? Wat had zij precies ge daan? Volgens Maria was ze een handlangster geweest van de Rooms-gezinden, van de Papen, om de Geuzen in de gaten te hou den. Maar was er een bijzondere aanleiding geweest om de Geuzen te schaduwen? Ineens zag ik het ta fereel weer voor me, op die ge denkwaardige avond. Het was bij het Steenschuur geweest. Iemand vluchtte en een troep gewapende mannen had hem op de hielen ge zeten. Wat was er toen gaande? Wat had dat te betekenen? Er was een poging gedaan Oranje te vermoor den, een mislukte poging. Maar moord?! Eindelijk zag ik al les helder voor me. Ik had de laat ste stukjes van de puzzel gevon den. Anna was op weg geweest om de Geuzen op te zoeken. Zij mocht dan bij de Rooms-gezinden horen, een moordaanslag op de Prins ging haar toch te ver. Waren de Papen dan de lui die er achter zaten? Waarschijnlijk wel. En zij was op weg geweest om te waarschuwen. En déérom was zij vermoord! Het was zo helder als glas. Het klopte allemaal. Nee, het klopte toch niet, niet helemaal. Iemand had Anna verhinderd de Geuzen te benaderen. En wie dat was ge weest, was me nu wel duidelijk. Het was dezelfde die probeerde Maria in de gaten te houden, die zeker wilde weten of ze niet dezelf de weg op zou gaan als haar zuster, en de Papen zou verraden! Het was dezelfde die met Maria had aange papt, om onmiddellijk te kunnen ingrijpen als dat nodig mocht zijn. Het was iemand die het volkomen en van harte eens was met de Pa pen, en dus met de Spanjaarden. Het was een vijand van het volk, die rondliep als een Geus, als een vrijbuiter, maar die er uitzag als een goed doorvoede en nimmer be trapte vijand van Leiden. Het was de man die ik nu eindelijk had doorzien. Even nog bekroop me de twijfel en ik vroeg me af: Hoe kom ik daar nu bij? Waar maak ik dat allemaal uit op? Alleen maar uit het feit, dat hij wèl te eten schijnt te krijgen en er uitziet, zoals het eigenlijk niet mogelijk is? Ik was intussen op de Gere- gracht. Ik liep onder de St-Joristo- ren door, bijna vlak tegenover ons huis, aan de overkant van de gracht, waar ik grote bogen be schreef om de grootste vuilnisbel ten te ontwijken. Ik kwam langs de Levendaalstoren, en ik dacht, ik loop zowat de hele stad rond. Na het bruggetje over het Levendaal ging ik op de Hogewoerdspoort aan, en kwam ik langs de heggen en de hekjes van het erf van de ou de Steven. Hier was het allemaal begonnen. Hier lag achter in de tuin de vervallen schuur, nu meer vervallen dan ooit. Daar stonden de kleine vruchtbomen, allemaal voortijdig van het onrijpe fruit be roofd. Daar was het huis, waar ou de Mar de scepter zwaaide, als ze tenminste nog in leven waren, de oude, dove boer en zijn huishoud ster. Ik had hen in geen weken ge zien. Ik bleef zelfs even staan op een plek waarvandaan ik kon zien waar in die late avond het dode meisje had gelegen. Ik spoedde me weer voort en bij de poort ging ik linksaf de Hoge- woerd op, rechttoe rechtaan naar het Steenschuur, zonder nog op of om te zien. En ik verdwaalde van zelf weer in mijn gedachtespin sels. Ik moest iets doen, een plan maken, mijn kameraden opzoeken. Ik moest Gerrit van der Laan in lichten, wij moesten dat heerschap te pakken nemen, hem onschade lijk maken, het meisje zo vlug mo gelijk in veiligheid brengen, hem zijn daden betaald zetten, hem la ten boeten. Ze moesten hem arres teren, in verzekerde bewaring zet ten, hem onthoofden, of ophangen. We moesten hem in de val laten lo pen, en laten bekennen. Ik moest hem in het nauw drijven en hem zijn schanddaden laten opbiech ten. Maar ik kon niets verzinnen. Hoe meer ik mij liep op te win den, hoe meer de gedachte mij overmeesterde, dat ik iemand an ders niet zou kunnen overtuigen. Ik kon zeggen:"Zo is het gegaan, hij heeft toen dit, en toen dat ge daan". Maar we hadden hem geen van allen ooit ergens op kunnen betrappen. Behalve misschien die ene keer, toen ik had gezien, dat hij geld had aangenomen van een Spaans officier. Maar zelfs dat zou nog ergens anders voor geweest kunnen zijn. Het was zelfs moge lijk, dat hij toen juist voor ons aan het spioneren was geweest. Ach, dat was toch allemaal on zin! Ik moest nu toch niet zelf mijn zojuist ontworpen netwerk van be schuldigingen uiteen gaan rafelen. Ik moest een plan maken, we moesten er allemaal bij zijn, we moesten het hem allemaal voor de voeten werpen. En als hij kwaad zou worden, moesten er een paar stevige kerels klaar staan om hem onder handen te nemen. Nee, nog beter, ik moest hem, wij moesten hem op een of andere manier zo'n schrik aanjagen, dat hij door de mand zou vallen. Maar hoe? Wie zou dat plan moeten bedenken? Ik stond bij de brug over het Steenschuur, vlak bij de Nieuwe Rijn. Ik was nu zo'n beetje de hele stad rond geweest. Alleen de buurt bij de Hooigracht had ik verme den. (Wordt vervolgd) Bij de voorbereiding van het jubileumnummer, dat u gisteren hebt ontvangen, is ons gebleken dat het feuilleton 'De misdaad bij de Hoge woerdspoort' bij onze lezers in de smaak valt. De lotgevallen van Aernd in het belegerde Leiden en van zijn vriend Wout bij de Geuzen zijn dagelijkse kost geworden voor, naar wij vermoeden, vele abon- Zodra de laatste aflevering is verschenen en het raadsel van de mis daad wellicht is opgelost, willen wij het feuilleton dan ook uitgeven als boek. Per slot van rekening viert het Leidsch Dagblad dit jaar het 125-jarig jubileum. 'De misdaad bij de Hogewoerdspoort' hopen we derhalve in de maand april als boek te kunnen aanbieden tegen een prijs die voor onze abonnees geen bezwaar hoeft te zijn. Let u op de aanbieding als we zover zijn. DEN HAAG (GPD) - Eindelijk kwam donderdagavond in het RSV-debat, na weken van onzeker heid, het hoge woord eruit: Ruud Lubbers houdt nog van Gijs van Aardenne; althans, de minister president heeft geen reden zijn mi nister van economische zaken en vice-premier de bons te geven. Daarmee kwam dan voorlopig een eind aan 'de sloop van een minis ter' zoals Pvd A-woordvoerder Wim Meyer het eerder omschreef. door Rimmer Mulder De laatste ronde in het traag voortslepende debat over het rap port van de parlementaire enquête commissie was deze week onmis kenbaar voor Lubbers. De minis ter-president was van alle kabi netsleden die bij deze gelegenheid achter de groene tafel zaten, verre weg het actiefst. Hij luisterde met aandacht, maakte ijverig aanteke ningen en beantwoordde, nadat de Kamer haar rondje had gehad, na genoeg alle vragen. De manier waarop hij de kwes tie-Van Aardenne behandelde was een demonstratie van macht. Niet de WD-top maar Lubbers van het CDA bevrijddde Van Aardenne uit diens benarde veste op het mo ment dat hem dat het meest schik te. De WD-fractie wist aan het be gin van het debat dat zij weinig meer kon doen voor de veel ge plaagde minister. Het argument dat niet één man tot zondebok voor het hele RSV-drama mocht wor den aangewezen was tot op de draad versleten en was al onvol doende gebleken. Zelfs de eigen gelederen konden ten slotte niet gesloten blijven. Uit eigen kring kwamen 'hints' dat Van Aardenne toch maar beter weg kon gaan. De WD-woordvoerder in deze fase van het debat, De Korte, pro beerde het nu met harde aanvallen op de PvdA. Onder het kabinet- Den Uyl was het al allemaal fout gegaan, zo poogde De Korte de aandacht wat bij partijgenoot Van Aardenne weg te trekken. Hij ver zeilde daarmee in menig man-tot- iman-gevecht met Den Uyl maar het hielp niet echt. Het hele enquê terapport met alle kritiek op een hele reeks politici is in een vorig debat al door de hele Kamer over genomen. Dat was een directe 'schuldbekentenis' van de PvdA, maar óók een onderstreping van het harde oordeel over Van Aar denne Nee, er bleef de liberalen weinig anders over dan de hoop op Lub bers te vestigen. Die maakte geen overdreven haast met de restaura tie van de liberale vice-premier. In het begin van zijn antwoord irri teerde hij de liberalen zelfs door niet onomwonden hun kant te kie zen bij de vraag of Van Aardenne destijds (met zijn blanco cheque) nu wel of niet had gehandeld op grond van een kabinetsbesluit. Kleingelovig Direct daarna kregen Nijpels en de zijnen toch waar ze naar snak ten. Zich volledig bewust van het belang van het moment begon Lubbers aan een betoog dat uit mondde in de conclusie dat de mi nister van economische zaken 'vol waardig kan functioneren'. Nijpels leek zijn oren niet te kunnen gelo ven en vroeg om een herhaling. Bijna minzaam antwoordde Lub bers: „Maar ik ben toch volstrekt duidelijk?". Zo ongeveer als de hulpvaardige Jezus de in het water weg zakkende Petrus moet hebben toegevoegd: wat zijt ge toch klein gelovig. Direct na Lubbers' verklaring van geen bezwaar was de eerste vraag of hij niet veel eerder een eind had kunnen maken aan de on zekerheid over een van zijn kabi netsleden. Hij zelf beriep zich op de behandeling die de Kamer had gekozen. Na het verschijnen van het enquêterapport was er in de eerste plaats een probleem tussen de minister en het parlement. De vertrouwensrelatie was verstoord omdat Van Aardenne ooit eens had gejokt. Nadat die zaak was uitgepraat (in december) resteerde de kritiek op het beleid van de man in vroeger dagen. In de vervolgdebatten was duidelijk geworden dat de Kamer Van Aardenne ook daarvoor niet naar huis zou sturen. Daarom kon de minister-president nu voluit zijn vertrouwen in de minister uit spreken. De kans op herhaling van vroegere fouten acntte hij in dit ka binet uitgesloten. „We hebben die hele zaak aan het begin van de rit samen bekeken en juist een streep gezet onder deze steunoperatie", vertelde de premier. De Kamer kan dus gerust zijn: de minister-presi dent houdt een oogje in het zeil. Kabinetskwestie In feite gaf Lubbers met zijn om standige formulering toe er weinig behoefte aan te hebben gehad Van Aardenne al te hulp te snellen nog vóór de Kamer had gesproken. En waarom zou hij ook? De WD had gezegd een kabinetskwestie te zul len maken van een eventueel aftre den van de vice-premier. Het CDA had zich daarbij neergelegd. Vanaf dat moment was de kwestie-Van Aardenne geen directe bedreiging meer voor de coalitie. Wèl een last voor de WD, maar daar zit Lub bers niet voor. Naarmate die last de WD te zwaar dreigde te worden werd zij natuurlijk wel hinderlijker voor het kabinet. Daarom moest Lub bers zich er nu wel openlijk mee bemoeien. Hij ging daarbij ook weer niet verder dan het belang van de coalitie vereist. Geen weer legging van de kritiek in het RSV- rapport, ook geen weerspreking van de harde woorden die CDA- fractieleider De Vries in het vorige debat over Van Aardenne uitsprak. Alleen de nuchtere constatering dat hij met zijn vice-premier 'geen fundamental problemen' heeft Koeltjes, zo vonden WD'ers achteraf. Lubbers heeft de kwes tie-Van Aardenne weer terugge bracht tot een last voor de WD. Van Aardenne zelf was zichtbaar ingenomen met de woorden van zijn baas en blaakte de volgende dag weer van zelfvertrouwen. Voor hem gloort er weer licht aan het eind van de tunnel. Voor Nijpels ook? Hij loopt nu de kwade kans de meeste schuld te krijgen voor het drama dat de RSV-enquête voor de WD is geworden. De kri tiek op de jonge fractievoorzitter zwelt aan. Zijn sterkste troef op dit moment lijkt dat een val van de lei der nog schadelijker is dan zijn aanblijven. Blijf zitten waar je zit, verroer je niet te veel en stik niet, is zo ongeveer het parool. P.C. Hooftprijs Soms komt er voor Nijpels hulp uit onverwachte hoek. Met het ge hannes over de P.C. Hooftprijs en Brandt Corstius leek hij zichzelf en zijn fractie volledig in de dode hoek te hebben gemanoeuvreerd. Maar kijk, in het juryrapport bleek een zinnetje over het aanstaande pausbezoek te zijn opgenomen waar het katholieke volksdeel zich wel eens aan zou kunnen stoten. De WD-leider dook er op af. Na tuurlijk had minister Brinkman de prijs niet mogen weigeren zo klonk het ineens. En de WD zou hem dat deze week in de Kamer ook hebben ingepeperd. Maar ja, dat juiyrapport. WD-woordvoerder Dijkstal citeerde er deze week uit als een leraar uit het vieze boekje dat hij de jongens in het fietsenhok afhandig heeft gemaakt. „Op grond van zo'n juryrapport kan de prijs niet worden uitgereikt", aldus Dijkstal. De liberale eer leek gered. Nij pels kan weer even vooruit. Met Lubbers in het Catshuis en de paus straks in de Houtrusthal moet hij toch de zomervakantie in Den Haag kunnen halen. Leiden LUXOR (121239): The karate kid', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30,19.00 en 21.15 uur. al. LIDO 1 (124130): The killing fields', da. 14.15,18.45 en 21.30 uur, zo. 14.15, 16.45, 19.00 en 21.30 uur, 12 jr. LIDO 2: 'Amadeus', da. 20.00 uur, zo. ook 14.30, al. LIDO 3: The terminator', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur. zo. ook 16.45 uur, 16 jr. LIDO 4: 'Bachelor party', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 16 jr. STUDIO (133210): Tailing in love', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, al. TRIANON (123875): 'Commando', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): Taboe, een verboden liefde', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO: 'Commando', da. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 13.30 uur, 12 jr. Bioscopen Nachtvoorstelling: 'Commando', za. 24.00 uur. 16 jr. EURO: 'Body doublé', da. 18.30 en 21.00 uur, 16 jr. 'Ghostbusters', za., zo. en woe. 13.30 Nachtvoorstelling: 'Body doublé', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO: Top secret', da. 18.45 en 21.15 uur, za. 19.00 en 21.30 uur, al. Nachtvoorstelling: 'Studentensex', za. 24.00 uur, 18 jr. EURO: '1984', dag. 18.45 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 13.45 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: 'China love', za. 24.00 uur, 18 jr. Kindervoorstelling: 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen', za., zo. en woe. ook 13.45 uur. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Christine*, vr., za. en zo. 19.00 uur, 12 jr. Two of a kind', za. en zo. 15.45 uur, al. 'Being there', do. 20.00 uur, vr. t/m zo. 21.15 uur, ma. t/m woe. 20.00 uur, al. 'Being there', do. 20.00 uur, vr. t/m zo. 21.15 uur, ma. t/m woe. 20.00 uur, al. Kindermatinee: 'Pietje Bell, de Rot terdamse straatjongen', za., zo. en woe. 14.00 uur, al. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Gremlins', do., vr., za., zo., woe. 14.45,19.00, 21.15 uur, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur, al. CITY 2: 'Startrek deel 3', zie tijden als in City 1, al. CITY 3: 'Dead and buried', zie tijden als in City 1, 16 jr. CITY 4: 'Splash', zie tijden als in City 1, beh. za.-woe.middag, al. CITY 4: kindermatinee: Tom and Jerry deel 4', za., woe. 14.45 uur, al. Noord wijk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Once upon a time in the west', za., di. 19.00 uur, al. 'Tiger Joe', zo. 15.00 uur, ma. 19.00 uur, 14 jr. 'The hit', zo. 20.15 uur, ma., di., 21.15 uur, 14 jr. Kindermatinee: 'Dik Trom in het cirkus', za., woe. 14.30 uur, al. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa beth Ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: Dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur, met uitzondering van: Afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige. Kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoende verpleegkundige. Jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Elisabeth Zie kenhuis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth Ziekenhuis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- Ziekenhuizen 14.45 en van 18.30-19.30 uur. Klasse afd. dagelijks van 11.15-12.00 uur. van 14.00-14.45 uur en van 18.30- 19.30 uur. Kraamafdeling: dagelijks van 11.15- 12.00 uur (alleen voor echtgenoot), en van 15.00-16.00 uur en van 18.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avond bezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Prematurenafdeling: voor ouders en familie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aa Wanneer doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier voor speciale kaarten verstrekken. 19.00 i Bezoektijden kinder Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. 2 maart 1985 Honderd jaar geleden stond in de krant: In een der meeste bevolkte wijken van St.-Petersburg is een reusachtig gebouw ingestort, ten gevolge waarvan vermoedelijk tientallen personen om het leven zijn gekomen. Hoewel het gebouw geheel en al op eene kazerne ge leek, had het volk het den spot naam "paleis Viassensky" gege ven, omdat het eigendom is van de vorstelijke familie van dien naam. Dit "paleis" nu, dat door een overgroot aantal arbeiders met hunne gezinnen werd be woond, vormde eene der voor naamste bronnen van inkomsten der familie Viassensky. Men schat het aantal bewoners, van wie de meesten handwerkslieden, op meer dan tweeduizend perso nen. Het officiële cijfer der omge komenen bij deze instorting be draagt vier, maar wordt door het publiek zeer ongeloovig opgeno men. Men beweert, dat er meer dan tachtig slachtoffers zijn ge vallen en het gerucht is ver spreid, dat verscheidene lijken in - stilte naar het kerkhof zijn ge bracht op karren, die, om de aan dacht af te wenden, met sneeuw waren aangevuld; het is trou wens een feit, dat vele met sneeuw beladen karren van de binnenplaats van het gebouw zijn weggevoerd. De opgravin gen, die onmiddellijk na het ge beurde in tegenwoordigheid van den keizer en verscheidene groot vorsten werden ondernomen, zijn onafgebroken voortgezet; eene geheele compagnie sappeurs der garde was aan den arbeid. Op bevel des keizers is een gestreng onderzoek naar de oorzaken der instorting ingesteld. Het reusach tig gebouw werd op nalatige wij ze onderhouden. Vijftig jaar geleden: - Een bende jeugdige boefjes van 12 tot 15 jaar oud had in de buitenwijken van Frankfort een onbewoonde villa ontdekt en die ingericht als roovershol. Het heeft een maand geduurd voordat de politie hen kon snappen. De grootste kamer van het huis was als voetbalveld gebruikt, de trap als sledebaan, terwijl elke kamer een aparte bestemming had ge kregen. Een voorbijganger waar schuwde tenslotte de politie. De jongens zijn gearresteerd en moe ten de villa zoo goed mogelijk weer oj' moeten c DEN HAAG (ANP) - Volgende week begint in Zutphen een ver volgonderzoek naar het verband tussen voeding en longkanker. Doel is het toetsen van de aanwij zing, dat de het ontstaan van long kanker door roken wordt afgeremd door sommige voedingsbestandde len, zoals het prpvitamine A en be- ta-caroteen. De Leidense epidemo- loog Kromhout heeft dat vandaag gezegd op een symposium over kankerregistratie. j Het onderzoek maakt deel uit van een studie in zeven landen die al sinds 1958 loopt. Het gaat daarbij vooral om het verband tussen ro ken en longkanker. De belangstel ling voor de voeding steeg echter, toen in Noorwegen bleek dat men sen met een lage consumptie van vitamine A een drie keer zo grote kans hadden om binnen vijf jaar longkanker te krijgen als personen met een hoge vitamine A-opname. In Zutphen is sinds 1960 infor matie verzameld over rookge woonten en voeding van 870 man- nen. Maar vier procent van hen had nooit gerookt. Uit de nu bekende gegevens worden de Noorwegense conclusies bevestigd. Bij het ver volgonderzoek worden 500 man nen betrokken die al sinds 1960 meedoen en worden 500 andere mannen in dezelfde leeftijd (65-84 jaar) voor het eerst onderzocht. In Nederland sterven jaarlijks ruim 40.000 mensen aan kanker. Dat is ruim een kwart van de totale sterfte. Dit jaar begint in ons land een landelijke kankerregistratie. De gegevens worden regionaal ver zameld. Een landelijk overlegorgaan coördineert de organisatie en be heert de gegevens met speciaal op geleide medewerkers. Er zijn strik te regels ter bescherming van de privacy van patiënten en behande lende artsen. Emiritus-hoogelraar Van Rijssel gaf enkele concrete voorbeelden van het nut van kankerregistratie. Omdat het ontstaan van sommige soorten kanker ten dele wordt toe geschreven aan invloeden uit de omgeving, is het belangrijk om te kunnen vaststellen welke vormen van kanker onder de bevolking toenemen en of dat misschien in bepaalde gebieden gebeurt. Een probleem bij de landelijke kankerregistratie is dat het CBS aan anderen geen gegevens mag le veren over doodsoorzaken gecom bineerd met persoonsgegevens. Daardoor is het onmogelijk het kankerregistratiesysteem te kop pelen aan overlijdensgegevens. Verburg schat dat de overlijdens gegevens maar in ongeveer de helft van de gevallen uit de patiënten dossiers van de ziekenhuizen zul len kunnen worden gehaald. Aankloppen bij honderden ge meenten lijkt weinig aanlokkelijk. Daarom pleitte Verburg ervoor het CBS overlijdensgegevens te laten verstrekken met een alleen voor dit doel bestemd patiënt-identifi catienummer dat niet direct tot een persoon te herleiden is en dat dan ook bij de kankerregistratie zou moeten worden gebruikt. Van Rijs sel noemde het ridicuul als de ten bate van het volksgezondheidsbe leid met zoveel zorg verzamelde gegevens over kanker niet zouden kunnen worden verbonden met de doodsoorzakenstatistiek. fwatiseff mn p£ hanp,a\£ne£tf panpa? y/aar saan wê zo maas tie, HÉ£N~

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 10