VRIJDAG 1 MAART 1985 JUBILEUMNUMMER LEIDSCH DAGBLAD Aan het karakteristieke beeld van de Katwijkse boulevard is de afgelopen jaren dan wel niet getornd, bepaald stil heeft de tijd er ook niet gestaan. De tegen woordig zo kenmerkende huizenrij was er bijvoor beeld rond 1870 (zie foto links afkomstig uit het ar chief van J. van der Plas) nog niet. Een breed zand pad, enkele bouwvallige schuurtjes en de Oude Kerk sierden de zeereep. Momen teel herinnert alleen de in middels gedeeltelijk ver bouwde Oude Kerk nog aan de dagen van weleer (zie foto rechts van Dick Hogewoning). Op het strand hebben bomschui ten plaatsgemaakt voor surfplanken, terwijl gemo toriseerd verkeer bezit heeft genomen van een bre de geasfalteerde boule vard. De heer Doove, De Sitterlaan 54 a, Leiden: "Ik lees het LD dus voor het plaatselijke nieuws. De dingen waarmee je zelf dage lijks te maken hebt, die interesseren me. Dat buitenlandse nieuws hoeft voor mij niet zo. Al die gevechten. Op het journaal is het altijd al hetzelfde liedje. Sport is belangrijk. En ik vind dat de sportverslagge ving van het LD best wat kritischer zou mo gen zijn. Niet alleen de verlaggevers, maar ook die Ruud Paauw. Want wat stelt het nou voor die sport in Leiden? Toch helemaal niks. We hébben niet eens een ere divisieclub in de stad. Dus dan moeten de jour nalisten het sportgebeu ren in deze stad niet zo ophemelen, maar kri tisch onder de loep ne men. Verder lees ik trou wens ook de berichtge ving over bedrijven al tijd intensief, want ik werk zelf in die sector. Wat me dan weer stoort, dat zijn de verhalen over failliete bedrijven. Is zo'n ondernemer fail liet, wordt dat ook nog eens breed uitgemeten in de krant. Dat hoeft voor mij dus helemaal niet. Het is toch al erg genoeg voor zo'n onder nemer dal-te failliet is? Nou dan". De heer De Lange, Ejg kenlaan 11, Leider dorp: "Ik waarschuw u, een groot lezer ben ik niet. Ik lees het Leidsch Dag blad voornamelijk voor de strip Panda en de laatste maanden mag het feuilleton mij ook erg boeien. Voor de rest doe ik aan koppensnel len. Ik ben een fanatieke Leiderdorper dus de ge meentepolitiek in mijn plaats volg ik wel. Sen satieverhalen zoals over het raadslid Vreeken in Warmond hebben ook mijn aandacht. Aan de bijlagen kom ik niet toe. Wacht eens even, mijn dochters schreeuwen ook nog wat. Ik heb er drie. Ik zal even luiste ren wat zij te vertellen hebben. Televisienieuws moet uitgebreider, en meer interviews. Met wie? Popgroepen en mensen van de tv, denk ik. Tjeetje, de visite gaat zich er nu ook mee bemoeien. Zij roepen dat Leiderdorp meer in de belangstelling moet komen. Ik. hou er maar mee op, straks komen we nog langs". De heer Dullaert, Ma- rel aan 8, Oegstgeest: "Ik ben bedroefd. Vandaag bestond het Leidsch Dagblad maar uit één katern. Dat kan niet. Ik lees namelijk sa men met mijn vrouw. Zij het eerste katern en ik het tweede of ander som, dat ligt er net aan. We kunnen- de krant geen dag missen, 's Mor gens De Telegraaf, 's middag het Leidsche Dagblad. Het nieuws uit Oegstgeest vind ik af en toe aan de magere kant. Het politieke nieuws in deze plaats mag gerust een wat pro minentere plaats krij gen". In de jaren '60 was het nog pais en vree rond deze uit de 17de eeuw stammende boerderij tegenover de 'Wïlhelminaboom' (in het midden van de foto) aan de Vliet nz in Rijnsburg. Het centrum van dit bloemen- dorp ademde toen nog een sfeer van rust en kalmte (foto Genootschap Oud-RIJns- burg) De bomen en de Vliet zijn gebleven. Maar echt rustig is het niet meer op deze plaats langs de Vliet. De boerderij heeft plaats ge maakt voor een winkelcen trum. Waar eens de bewo ners van de boerderij naar buiten keken, slepen men sen nu boodschappen af en aan (foto Holvast) De Lijnbaanweg in Noordwijk dankt zijn naam aan de touwslagerij- en die er in het verleden waren gevestigd. Rond de eeuwwisseling was het nog niet meer dan een breed, zandpad waaraan een paar kapitale villa's wa ren gelegen (foto K.A. Kok) De Lijnbaanweg anno 1985 is een drukke, geasfal teerde weg. De fraaie heg gen hebben al lang plaats gemaakt voor trottoirs. De dure villa's zijn gebleven, al staan ze langzamerhand wat verscholen tussen de eengezinswoningen (foto Holvast) Links: de Wassenaarse haven rond het begin van deze eeuw. De foto (uit 1907) laat zien hoe de rode bakstenen voor de bouw van de katholieke St. Willi- brorduskerk per schip wor den aangevoerd. Van de hele wijk Oostdorp is dan nog geen spoor te beken nen. Alleen Huize Nieuw- Rijksdorp is achter de zei len van het linker schip nog te herkennen (archieffoto) Rechts: de haven anno 1985. Weliswaar is er op de kade een ontmoetings plaats gebouwd in de vorm van een witte, stenen cirkel met bankjes, maar van handel en bedrijvigheid is geen sprake meer. Daaren tegen biedt de directe om geving nu onderdak aan honderden mensen. Er ver rees een complete woon wijk: Oostdorp (foto Holvast) LEZERS OVER DE KRANT

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 67