HOE DE OMGEVING VERANDERDE Links: de Leiderdorpse Hoofdstraat. Eeuwenlang dé belangrijkste straat, middenin het toen nog rus tieke dorp aan de Rijn (de foto dateert uit 1925). Wie had kunnen vermoeden dat de boerderij van Braat, rechts op de foto, ooit zou moeten plaatsma ken voor het viaduct van een snelweg? (foto gemeente-archief) Foto rechts: de A4 wordt nu als een onvermijdelijke erfenis uit het verleden ge zien. Anderzijds plukt Lei derdorp van diezelfde weg de vruchten. Immers, het dorp heet goed bereikbaar te zijn en dat gegeven kan de economie (Meubelboule vard!) alleen maar goed doen. Wat er ook werd af gebroken, de kerk bleef on wrikbaar staan (foto Holvast) Links: de Dorpsstraat in Zoeterwoude. Eén van de oudste straatjes van het dorp. In het midden van de foto is op de achtergrond de oude protestants- christelijke school zicht baar. Nadat deze school werd gesloopt, lag het ter rein lange tijd braak (foto Oud Zoeterwoude) De foto rechts laat zien wat er overeind is geble ven. Het huis van schilders bedrijf Van Wilsum staat er nog, evenals de woning van Van Diemen. Nieuw is de afslag naar 'de nieuwe buurt'. Ook het winkelcen trum is van de laatste ja ren. Een overeenkomst met de oude foto is dat er ook toen al op de stoep werd ge parkeerd, hetgeen heden ten dage tot chaotischer si tuaties leidt dan vroeger. (foto Holvast) De foto links, gemaakt rond de eeuwwisseling, laat de 'entree' van het Voorschotense centrum zien. Komende vanaf de Leidseweg (uit de richting Leiden) zag men de School straat (toen nog Achter weg) liggen. Rechts een grote villa, bewoond door een notabele (foto: 'Voorschoten in oude an sichten') Foto rechts: alleen de kerk bleef staan. Huisjes, villa, bomenr rails: alles werd radicaal wegge vaagd. Wie het dorp bin nenrijdt wordt nu gecon fronteerd met een groot 'blok', dat een supermarkt en een deel van de gemeen te huisvest. De villa heeft al sinds jaar en dag plaatsge maakt voor het plein van de gereformeerde kerk. Re centelijk verdwenen de huisjes daarnaast, waar voor een supermarkt terug kwam (foto Holvast) Wout Bergers, eige naar van een drietal sportzaken in Leiden, woont in Leiden: "Het LD is een lekkere Leidse krant, gericht op het plaatselijke nieuws en daar lees je hem ten slotte ook voor. Ik heb een tijdje beide Leidse kranten gelezen, maar uiteindelijk gekozen voor het LD. In de eerste plaats omdat er teveel tijd in het lezen van twee kranten ging zit ten. En in de tweede plaats omdat het LD me toch het best beviel. Echte punten van kri tiek, die heb ik niet. De sport vind ik prima en ook de verdere informa tie is goed. Wat ik wel jammer vind is dat er geen regelmatige uitga ve met nieuws over hui zen en wonen bij de krant zit. Op zaterdag staat de krant toch bol van de huizenadverten ties. Daar horen naar Leiden je dierbaar is. Het bewoonbaar hou den van de binnenstad, de verkeersregelingen, het zoveelste paaltje, de dreiging van een toren flat, ik volg het allemaal nauwgezet. Het nadeel van een groot landelijk dagblad is - en ik spreek uit ervaring - dat de ex emplaren zich op een ge geven moment ongele zen gaan ophopen. Een rubriek in het LD die ik nooit oversla is die van de heer De Groot. Deze schrijver weet goed te kiezen uit het nieuwsaanbodop kerkelijk gebied. Die stukjes over het kanton gerecht lees ik ook graag. De criminaliteit wordt op een milde, hu morvolle wijze beschre ven met sympathie voor beide zijden van de ba lie. En dan kijk ik op de radio- en tv-pagina al tijd naar de toelichting op de inhoud van de ac tualiteitenrubrieken. Dat kan tijdverlies voorkomen. Voor je de tv aanzet weet je wat je verwachten kunt, het omroepblad kan 'daar over geen inlichtingen geven. Ergerlijk vind ik de niet zeldzame spelfou ten. De correctoren zien veel over het hoofd. Het meest storend zijn de niet juist weergegeven citaten in de rouwad vertenties". Foto links: een landelijk paadje in een Drents dorp je, daaraan doet de Oegst- geester Rhijngeesterstraat- weg van rond de eeuwwis seling denken. De boeren woningen en het vele groen stonden in die jaren ogen schijnlijk onaantastbaar op hun plek. Het enige ver keer waren toen paard en wagen, hondekar, slente rende kerkgangers, fietsen de Oegstgeestenaren en hoepelende schoolkinderen. (foto Goedeljee) Foto rechts: waar is het groen gebleven? Normaal, super, diesel; de auto heeft bezit genomen van het lom merrijke straatje van wel eer. De Rhijngeesterstraat- weg in 1985. Hoe zal het over pakweg tachtig jaar zijn? Afwachten maar, en intussen zuinig zijn op ou de foto's. Om ons later te kunnen verbazen. (foto Holvast) mijn mening artikeltjes over huizen en wonen bij. Stukjes over de op zet in Haaswijck, de mogelijkheden in de Stevenshof, het wonen in de oude binnenstad of informatie over ener gie-zuinige woningen, dat lijkt me wel interes sant. Een soort woon krant in het weekeinde dus, dat mis ik eigen lijk". Mevrouw Van Ever- dingen, Duyvendak- straat 10, Leiden: "Het LD is overzichte lijk, gelukkig niet sensa tioneel, bevat voor mij voldoende nieuws en wat het zwaarst weegt: het is een Leidse krant. Het plaatselijke nieuws lees ik graag. Het mag dan minder aangrij pend zijn dan het we reldnieuws, maar het is natuurlijk van veel be lang als de oude stad tfWSBSr' LEZERS OVER DE KRANT

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 65