Onbegonnen Werk 'Ik ben niet zo politiserend, ik ben meer een bestuurder' Het zondagskind Schoute blikt terug Politie houdt verdachte aan PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 1 MAART 1985 Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon Boter (1) De bezetting van het Acade miegebouw, vorige maand, heeft merkwaardige neveneffecten ge had. Zo heeft de voorzitter van de universiteitsraad, Ruud Kouij zer, er een reden in gezien om zijn lidmaatschap van de Leidse Stu- dentenbond te beëindigen. Hij vindt dat de leden van de bond zich niet netjes hebben ge dragen. Sommigen van hen wa ren nauw betrokken bij de bezet ting, die was georganiseerd door een actiegroep die zich 'de nieu we lente' noemde. Kouijzer wist natuurlijk dat hij lid was van een groepering die zichzelf een korzelige functie ten doel heeft gesteld. Die het ge zag met een maximum aan wan trouwen benadert. Maar als voorzitter van de universiteirs- raad bleek hij toch aangetast door het virus der gezagsdragers. Een epidemische vorm van naï veteit, waar ook mr. K.J. Cath, de voorzitter van het college van be stuur van de universiteit, al last van had. Zij meenden met de LSb afspraken te kunnen maken op welke wijze er zou worden actie gevoerd bij de komst van minis ter Deetman, die het 410-jarig be staan van de universiteit kwam mee vieren. Een feestje dat niet verstoord mocht worden, en daarom arran geerde Koijzer een gesprek tussen het bestuur van de LSb en het col lege van bestuur. Afgesproken werd dat er wel zou worden gede monstreerd, er mocht de minister zelfs een petitie worden overhan digd, maar daar zou het dan wel bij blijven. Het lijkt op een tragische po ging om zoiets ongeregelds als het actiewezen te benaderen met de wetten van de maatschappij waar het zich nu juist tegen richt. Alsof er een verordening op het actievoeren zou bestaan, of een cao voor actievoerders. Alsof de revolutie zich louter tijdens kan tooruren kan voltrekken. Alsof een gezagsdrager kan zeggen: u kunt van twee tot vier uur rotte tomaten naar mij werpen, maar wij spreken af dat zich daartus sen geen eieren zullen bevinden. Boter (2) Is met die actie van lente' nu de geest van 1968 c Leiden gekomen? Keren de ru moerige tijden van de Maagden huis-bezetting weerom? Welnee. Wie het antwoord leest van de Leidse Studentenbond op de brief van Kouijer, waarin hij zijn lid maatschap opzegt, wordt bevan gen door een grote treurigheid. De revolutie eet haar eigen kin deren op luidt het gezegde, en soms zou je zeggen: groot gelijk, revolutie. Want waarom was 'de nieuwe lente' tot de bezetting van het Academiegebouw overgegaan. Om het negentiende-eeuws kapi talistische karakter van Deet- mans stelsel van studiefinancie ring aan te tonen? Om met het vaandel geheven de klassenstrijd te heropenen? Nee, omdat de minister twee dagen eerder een belofte deed dan was afgesproken. Het scenario was helemaal doorgesproken met het college van bestuur. Vertegenwoordigers van de Landelijke Studenten Vakbond (LSVB) zouden de mi nister een petitie overhandigen en in ruil daarvoor zou de minis ter in Leiden de datum noemen waarop hij met deze vakbond overleg zou voeren. Wat een succes zou dat voor de Leidse actievoerders betekenen! Toen Deetman Leiden bezocht, bleek hij al contact met de LSVB te hebben gehad. Weg primeur voor Leiden. Dan maar het Aca demiegebouw bezetten. Heeft de revolutie nog honger? Paul Al geruime tijd krijgen de par tijen die in Leiden de dienst uit maken (PvdA en WD) het ver wijt achter zich aan dat ze door hun manier van besturen bezig zijn van de gemeenteraad een dor, apathisch lichaam te maken. Vrijwel alles wordt door wet houders en fracties van deze par tijen voorgekookt, hetgeen moge lijk is omdat zij zich via intern circulerende rapporten en nota's van een grote informatie-voor sprong voorzien en de discussie in de raad doet er daarna nau welijks nog toe. De PvdA heeft de kritiek op dit punt lange tijd terzijde gescho ven. Zo van: het is een regen buitje en dat gaat wel over. Maar de nattigheid blijft maar aan houden en in de hogere regionen van de PvdA lijkt wat onrust te zijn ontstaan. Het is mooi om de macht te hebben, maar als daar van allerlei kanten de begrippen lauwheid, zelfgenoegzaamheid en arrogantie aan worden ver bonden, dan wordt het wat min der leuk. In uiteenlopende periodieken en organen hebben de wethou ders Peters en Bordewijk en frac tieleider Marietje van der Molen hun licht laten schijnen over de kritiek. Het voordeel van Bordewijk is dat hij er in het blad van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten in elk geval geen enkel doekje meer om windt: PvdA en WD hébben een voorsprong in informatie, ze bedisselen het sa men en de andere partijen kun nen gewoon bdrsten. Ja, hij zegt het uiteraard nétter. Stel je voor, die keurige Bordewijk. Hij heeft het er over dat het "onontkoombaar" is dat buiten PvdA en VVD over de informa- tiekloof wordt geklaagd. En ver der meldt hij koeltjes dat "leden van de oppositie alleen succes hebben op punten die door colle geleden niet belangrijk werden gevonden voor vooroverleg, oj waar dit vooroverleg faalde" Zij, toch ook mede-bestuurders van de stad, doen er niet toe. Kan de macht het nóg arrogan ter verwoorden? Nauwelijks. Bordewijk je krijgt af en toe de indruk dat hij denkt dat de gemeente Leiden voor zijn komst een soort negorij was. Van wat zich vóór hem heeft afgespeeld, lijkt hij in elk geval weinig weet te hebben. Daarom maar even. zijn kennis opgefrist. Inde perio de 1970-74 bezat Leiden eer.; CDA-WD-mindLerheidscollege, omdat de PvdA zélf verkoos in de. oppositie te gaan. Dat bewind re geerde (overigens niet zo ex treem) als nu PvdA en WD: als Paul Bordewijk, je moet hem iaar niet aan gisteren herinneren. het een meerderheid ontwaarde, sloeg het de argumenten van de oppositie gewoon over, wat die ook te melden had. Oh, oh, wat heerste daarover toen een veront waardiging bij PvdA-kopstuk- ken als In 't Veld, Van Aken, Dirks e.a. Was dat nu gemeente lijke democratie? Gingen interne afspraakjes voor correcte, zake lijke argumenten? DriewerJ schande. Tien jaar later loopt de PvdA reclame voor dezelfde, nog veel verder geperfectioneerde werk wijze. Toegegeven: je moet een politi cus nooit aan gisteren herinne ren. Dat kan zo verdraaide lastig zijn. Marietje In 'De Partijgenoot', het club blad van de PvdA-Leiden, werpt ook fractieleider Marietje van der Molen zich op dit onderwerp. In haar ogen is alles goed: goed beleid, goede wethouders, goede fractie. Daarnaast signaleert zij "anno 1985 matheid en geringe betrokkenheid van de afdeling". Dat ligt volgens haar echter niet aan de wijze waarop het college is samengesteld en ook niet aan de manier waarop de PvdA-frac- tie functioneert. Die matheid is enerzijds een gevolg van de maatschappelijke werkelijkheid, de bezuinigingen, en anderzijds een gevolg van overeenstemming over de hoofdlijnen van het be leid, meent ze. Dat kan dan wel saai zijn, "maar we zitten er nu eenmaal niet om boeiende kopij voor de plaatselijke pers te ma ken". Ja, nu zullen wij het nog ge daan hebben. Het aardigste bewaart de PvdA-fractieleider voor het laatst. Ze duikt in het verleden en geeft weer waarom de PvdA in 1978 niet voor voortzetting van de in 1974 gevormde coalitie met 'klein links' koos. Die had een zo krappe meerderheid dat er "wei nig ruimte resteert voor afwij kend stemgedrag bij coalitie partners. Dat noodzaakt tot ab solute overeenstemming binnen de eigen gelederen". Daarmee was volgens haar "de creativiteit in eigen kring" niet gediend. Om die wel tot haar recht te laten ko men, moest er een coalitie worden gevormd die op ruimere meerder heid kon bogen. "EEN SITUATIE WAARIN EEN ALTIJD PLURI FORME FRAKTIE ALS DE PVDA-FRAKTIE ZICH GEEN ENKELE DISSIDENTIE KAN VEROORLEVEN DOODT ELKE CREATIVITEIT EN LEIDT TOT NEUZEN TELLEN ZONDER DISCUSSIE". De kapitalen zijn van haar, ze schijnt het dus te menen. Maar wat zegt ze nu eigenlijk? Dat de PvdA in een pact met de geestgenoten van 'klein links" haar creativiteit niet kwijt kon en daaromhaar heil zocht bij rechts, bij de WD. Mevrouw, mevrouw, u bakt ze nu wel héél bruin. De PvdA brak destijds met 'klein links' omdat die partijtjes te lastig waren. Ze hingen voort durend aan de broekspanden van de grote broer. De PvdA-wet- houders Tesselaar, Waal en Van Dam hadden er genoeg van elke keer weer voor de voeten te wor den gelopen, die wilden eindelijk wel eens hun rust. Die kregen ze bij de VVD, want dat zijn nu een maal geen scherpslijpers. Zo was het en niet anders. Dat gekeutel over dissidenten en de daarmee gepaard gaande creati viteit doet het wellicht aardig bij de leden, maar het slaat op niets. Geerten Is er bij de PvdA nou niemand die de eigen daden en opvattin gen met een kritisch oog gade slaat? Gelukkig is dat wel het geval. In hetzelfde nummer van 'De Partijgenoot', waarin Marietje van der Molen zich zont in eigen zaligheid, kraakt de vertrekken de hoofdredacteur van het blad, Geerten Schrama tamelijk harde noten. Hij aarzelt niet om de kwestie van de arrogantie van de macht aan de orde te stellen. "Een groot woord, maar de eer lijkheid gebiedt te zeggen dat het huidige college en de deelnemen de partijen hier niet vrij van zijn". Hij vindt ook dat "een te zwakke oppositie en een te routi nematig opererend college niet goed zijn voor de stad, omdat vooral het laatste ten koste gaat van de creativiteit van het be stuur". En tot slot laat hij doorscheme ren dat hij niet ongelukkig zou zijn als er straks naar andere col- legepartneifs) wordt gezocht. Het inleveren van een wethoudersze tel vindt hij geen ramp. Dat kan nodig zijn voor het "laten waai en van een frisse wind door het stadhuis". Dat is heel andere taal dan van de PvdA-bonzen. Schrama, die ook graag zou zien dat de PvdA in een volgend college de porte feuille van economische zaken ter hand neemt, lijkt bepaald niet door matheid bevangen tc zijn. Maar ja, hij is intussen wel naar Twente vertrokken U hebt in die ruim zes jaar wethou derschap het een en ander tot stand gebracht: de kwestie-Endegeest, de kunstuitleen, de nieuwbouw van de GSD. Stemt dat tevreden en zo ja in welk opzicht? "Er is wel meer dan dat gebeurd. Maar goed: Endegeest. Al voordat ik in 1978 wethouder werd, kampte Endegeest met een management- crisis. Bovendien was er een totaal verouderd ziekenhuis. Eigenlijk had de klok er sinds 1925 stil ge staan. Ik weet nog goed hoe ge schokt ik was na mijn eerste con frontatie met Voorgeest. Dat was in 1974, nog als raadslid. Die men sen woonden daar onder totaal mensonwaardige omstandighe den, lagen op een grote zaal te lig gen. Er gebeurde niets met ze, niets structureels. Tussen 1974 en 1978 escaleerde de boel. Er is toen een structuur- rapport gemaakt over de gebou wen en de organisatie. Wij hebben dat begeleid. En de oude gebou wen zijn opgeruimd. Het is nu een volstrekt andere instelling gewor den. Voorgeest is afgestoten naar Swetterhage, andere pupillen zijn in gezinsvervangende tehuizen on dergebracht, de behandelmetho- dieken zijn gemoderniseerd". "Ik moet zeggen dat ik in die be ginjaren met vlinders in mijn buik het beleid heb meegemaakt. Elke vergadering was het bonje. Na twee of drie jaar had ik het onder de knie. De mensen waren gemoti veerd. Het ging lopen. Er was een totale klimaatsverandering tot stand gebracht. Ik kwam uit de ge zondheidszorg voort, het was mijn terrein. Ik kijk daar met grote te vredenheid op terug". Sociale Dienst Een ander punt is de reorganisa tie van de sociale dienstverlening geweest. De Leidse sociale dienst is één van de weinige die indertijd een aantal criteria heeft opgesteld voor de verstrekking van uitkerin gen. "Bakken ambtenaren moesten erbij komen. In 1978 zaten er 120, nu al 200. Op zichzelf is dat een tra gedie. Maar wij hebben gepoogd een antwoord te geven op de toene mende vraag". De nieuwbouw van de Gemeen telijke Sociale Dienst is eveneens onder Schoutes bewind tot stand gekomen. Eveneens een reden tot tevredenheid, maar een minpunt is dat die derde fase nog steeds niet van de grond is gekomen. "Ja, we hadden graag de wel zijnssector in de nieuwbouw ge had. Een zelfde formule als het Stadsbouwhuis. Maar de welzijn- spoot gaat zelfs terug uit de GSD naar het stadhuis. Toch gaan we nu naar die derde fase toe. Dat wordt geen derde fase nieuwbouw. Maar volgend jaar komt het politiebu reau leeg en dat kan een functie vervullen". Het maatschappelijk werk is in middels losgekoppeld van de so ciale dienstverlening. Hij mag dan ontkennen dat hij met de ambtsketen om is geboren ("wel met de helm op"), Piet-Hein Schoute voelt zich 'primair bestuurder'. Na ruim zes jaar WD-wethouder voor maatschappelijke aange legenheden, volksgezondheid en cultuur te zijn ge weest, verwisselt hij het Leidse voor de Wassenaarse dreven. Morgen wordt hij daar geïnstalleerd als bur gemeester. Een tamelijk rimpelloze wethouderscarrière ging aan zijn benoeming vooraf. Reden voor sommigen om hem te typeren als iemand die zijn nek nimmer uitstak, voortvarendheid miste, te voorzichtig op trad. Niettemin noemde PvdA-raadslid Anneke Boot zijn vertrek 'een groot verlies', sprak D'66-fractie- leider Jan Hoekema van een liberaal die een beetje op de winkel past, maar toch zijn portefeuille uitste kend beheerst, en beoordeelde zelfs Paula Midden dorp namens PSP en PPR zijn beleid met betrekking tot de sociale dienst als 'redelijk goed' en betrokken. CDA-fractieleider Joop Walenkamp typeerde hem 'niet als de beste, niet als de slechtste' en Cor Vergeer (Socialistische Partij) vond hem geen beeld- bepaler van het college. Schoute zelf kijkt tevreden terug op zijn wethou dersperiode, waarin het cultuurbeleid hem het aan trekkelijkste van alle onderdelen is gebleken. De te rugblik van een zondagskind. "Een beleid dat redelijk goed is ondersteund. Daarom kan ik ook kwaad worden over de opmerking van Walenkamp (leider van de op positionele CDA-fractie in de raad), dat hij Schoute de laatste twee jaar niets heeft horen zeggen. Ik vind dat een flodderopmerking. Dat is gewoon om zichzelf te profi leren. Maar dan had hij eens in de commissievergaderingen moeten komen. Want dat is mijn stijl: de discussie voeren in de commissie. Maar als het daarna 'flop' door de gemeenteraad wordt aanvaard, zonder er een woord aan te wijden, dat kan niet. Raadsleden hebben niet primair belangstelling voor het welzijnsbeleid. Soms denk ik wel eens dat ze hun eigen stoep be langrijker vinden dan het welzijns beleid. Pas als je een voorziening moet opheffen, krijg je een massa protesten over je heen. Maar daar heb ik mee leren leven hoor". Schouwburg Er mag dan in die tijd het een en ander tot stand zijn gekomen, de kwestie van de Leidse Schouwburg is niet écht opgelost. Had daarin niet meer voortvarendheid aan de dag moeten worden gelegd? Schoute veert op, zegt fel: "Dat bestrijd ik. Ik bestrijd dat. Het is geen kwestie van de laatste jaren. Al in 1971 constateerde de schouw burgcommissie verstoorde verhou dingen. Toen viel de beleidsverant woordelijkheid nog niet onder het Leidse gemeentebestuur. Maar in 1978 was dat wel het geval. En van af die datum heb ik geprobeerd de verhoudingen te normaliseren". Maar die waren toen toch al zo scheef getrokken, dat er nog maar weinig te normaliseren viel? "Je moet als dagelijks bestuur van een gemeente kijken hoe de si tuatie zit. We hebben alle pogingen gedaan om de zaak daar te motive ren. Ook de schouwburgcommis sie zat dwars op de rails. De hele structuur was verziekt. Maar er viel alleen voorzichtig te manoeuvre ren, uiterst zorgvuldig moest er een sanering tot stand komen. Je hebt tenslotte met mensen te ma ken, met rechtsposities". "Ondanks alles zijn er nog rede lijke voorstellingen in de Schouw burg. Op termijn wordt alles opge lost. Op het ogenblik is de situatie zo dat voor alle betrokkenen de best mogelijke oplossing is geko zen. De Schouwburg kan gereorga- door Jan Rijsdam en Annemiek Ruygrok niseerd worden. We hebben be langrijke aanzetten gegeven. Begin april zal het eindrapport verschij nen. Alons zal als tijdelijk artistiek manager nu het artistiek beleid voor het komende seizoen regelen. Ik kon het pas nu doen. De kreet 'het is een verloren seizoen' mist el ke grond". Burgerraadslieden De kwestie van het Instituut Burgerraadslieden (IBR) is eind vorig jaar een onaangenaam inter mezzo in zijn tamelijk rimpelloze wethoudersbestaan geworden. Een geheime ambtelijke brief, ge stuurd naar de wethouder en de fracties van WD en PvdA, lekte uit. Is het geen vreemde zaak dat een dergelijk schrijven op het bu reau van de fracties terecht komt? En dan nog alleen op dat van de fracties die in het college zitten, want de oppositie bleef er toch van verstoken? "Ik ontken dat het een geheime brief was. Die affaire is publicitair opgeklopt. De hele IBR-affaire had zonder die rompslomp en de publiciteit al lang geregeld kunnen zijn. Je wordt in een situatie gema noeuvreerd, waarin je niet wil ko men. Het was geen geheime brief, maar een ambtelijke notitie die zeer per ongeluk bij de stukken is gekomen. Dat is niet de bedoeling geweest". "Als portefeuillehouder heb je behoefte om met de achterban te praten. Zo'n ongelukkige tekst, zo als in die notitie, die voor een vol strekt andere uitleg vatbaar zou kunnen zijn, had er niet bij gehoe- Maar de zaak komt op zijn pootjes terecht. Al zijn de verhou dingen danig verstoord geraakt. Het is niet leuk geweest, die hele affaire. Het ging niet meer om de zaak (uitbreiding van de formatie bij het IBR), maar over de bijver schijnselen. Op zichzelf ben ik over de besluitvorming sec tevreden. Ik heb het IBR altijd in bescherming genomen, omdat het een belang rijk instituut is. Sommige collega's van andere steden hebben moeite met de raadslieden omdat ze func tioneren als ombudsinstituut. Maar ze hebben een vluchtheuvel functie. Daar wordt in den lande soms nogal spastisch over ge daan". En de signaleringsfunctie. In de 'ambtelijke notitie' was er sprake van om die te laten verdwijnen. "De signaleringsfunctie is nuttig. Of ze er tijd voor hebben is vers twee". Afwijkend Schoute heeft in zijn partij her haaldelijk een afwijkend stand punt ingenomen, onder meer met de stelling dat op de uitkeringen niet verder bezuinigd kan worden. Hoe staat de wethouder eigenlijk in zijn partij? "Ik ben een liberale WD-er", zegt hij ontwijkend. "Mijn stelling dat de uitkeringsgerechtigden aan een ondergrens zitten wordt door meer WD-ers uit andere gemeen ten gedeeld. Ik denk dat als de mensen die van een uitkering moe ten rondkomen nog verder worden gekort dat ze dan finaal de vernie ling ingaan. Daar ben ik heel dui delijk over geweest. Maar mijn col lega uit Utrecht zit ook op die lijn. Wat dat betreft neem ik dus geen unieke positie in". Schoute geeft toe dat zijn stand punt hem niet in dank is afgeno men door de partij. "Ik heb daarover uitvoerige ge sprekken gehad met de kamerfrac tie in Den Haag en ik moet zeggen: ik heb ook wel begrip voor het standpunt van de kamerleden. Maar als gemeentebestuurder heb je nu eenmaal een andere verant woordelijkheid dan als kamerfrac tie. Ik heb sociale zaken niet voor niets in mijn portefeuille. Daar voel ik mij mee verwant en ik her ken me in veel problemen van mensen. Dat kan er toe leiden dat ik wel eens een ander standpunt vertegenwoordig dan de partijlijn inhoudt". "Uit de gesprekken met de Tweede-Kamerfractie heb ik wel het gevoel over gehouden dat ik gehoord word. Ik denk dat er een aantal zaken zijn waarbij gemeen telijke bestuurders gescoord heb ben in de WD-fractie. Bijvoor beeld ten aanzien van het decentra lisatiebeleid en het ouderenbeleid" Piet Heijn Schoute, nu nog als wethouder op de stadhuistrappen, vanaf morgen met de V/assenaarder ambtsketen om. (foto Holvast) brieven schrijven naar Den Haag bijvoorbeeld. Dat is heel gemakke lijk, maar je koopt er niets voor". Een ander punt waaraan ik mij wel eens geërgerd heb is het onein dige gedram over de verkeerspoli- tiek. Kijk, een feit is gewoon dat mensen een auto belangrijk vin den. Dat kun je ontkennen. Maar, als je een enquête zou houden en de mensen zou vragen: wat schaft u af als er wat afgeschaft moet wor den, dan is het laatste wat ze af schaffen die auto. Dat is geen ex clusief WD-standpunt". "Als mensen die auto willen hou den moeten ze hem wel ergens kwijt. Ik ben er ook geen voorstan der van dat die auto maar overal neergekwakt wordt. Daar kan ik mij gigantisch aan ergeren. En daarom ben ik voorstander van een gericht parkeerbeleid". "Ik heb ook wel eens mijn onge noegen geuit over zaken, zoals over al die palen in de stad. Maar een aantal collega's had veel meer de neiging te drammen of dingen te roepen. Waal bijvoorbeeld. Die heeft wel eens dingen gezegd waar van ik dacht: mijn God, als de raad daar nog niet over valt, dan weet ik hot niet meer. Ik heb daarover ook wel eens een kribbige opmerking gemaakt in het college. Zoals toen Waal had opgemerkt dat het colle ge, toen hij er zelf niet was, een on zinnig besluit had genomen over de Stationsweg. Dat vond het col lege zelf dus niet en heeft daar ook blijk van gegeven". PvdA Een min of meer unieke positie neemt Schoute in zijn partij ook in omdat hij als één van de weinige liberalen kan bogen op een langdu rige samenwerking met socialis ten. Hoe kijkt hij terug op de jaren waarin hij samen met vier PvdA- wethouders de stad bestuurde? "Die samenwerking is zakelijk goed, maar vooral ook hartelijk ge weest. Je kunt nog zo'n prachtig programma in elkaar timmeren, als het op het persoonlijke vlak niet goed zit gaat het toch onmiddellijk mis. Ik heb mij wel gestoord aan opmerkingen als zou de WD in het college ondergeschofTeld wor den of een bijwagen van de PvdA zijn. Dat gevoel heb ik nooit ge had". "Ik denk dat ik op veel punten een redelijk woordje heb meege sproken. Maar een feit blijft dat de WD een minderheid heeft in het college van B en W. Daar kan ik niets aan veranderen. We hebben als WD-wethouders wel vrij regel matig politiek stelling genomen, ook ten aanzien van punten die niet in onze portefeuilles zaten, bij voorbeeld de realisatie van par keergarages. Daar kan men gering schattend over doen. Maar er staan er straks wel twee, dat is een feit". "We hebben wel eens gehoord dat de WD de verkeersportefeuil- le had moeten claimen. Maar je kunt natuurlijk claimen zoveel je wilt, een feit blijft dat de WD klei ner is in de raad dan de PvdA, en dat je dus ook met verkeer in je portefeuille nog niet de dienst kunt uitmaken". Met een glimlach stelt hij vast dat "deze persoon straks wel de verkeersportefeuille van Wassenaar krijgt". Gedram Wat zijn de meest onaangename trekjes van de PvdA-wethouders geweest waaraan Schoute zich ge stoord heeft? "Waar ik mij wel aan gestoord Een duidelijke uitspraak over heb is die getuigenispolitiek. Het toekomstige samenwerking wil hij Vindt Schoute dat de i king van VVD en PvdA na 1986 moet worden voortgezet? "Als de huidige opiniepeilingen voor de WD uitkomen, wat ik niet geloof, dan denk ik dat de discus sie losbarst of we überhaupt zitting moeten nemen in het college van B en W. Het is ook geen slechte zaak als de samenstelling van het dage lijks bestuur van de gemeente bij tijd en wijle eens wisselt", aldus de scheidende wethouder. niet doen. Hij verklaart niet over zijn partij heen te willen regeren maar laat er toch ook geen misver stand over bestaan dat hij de kwali teit van de grootste oppositiepartij in de raad (het CDA) "weinig ver heffend" vindt. "Het wethouderia- bel zijn, de bestuurskwaliteit in de huidige CDA-fractie is naar mijn mening zeer pover". "Het CDA legt in de raad weinig gewicht in de schaal. Van iemand als De la Mar (PSP) kun je zeggen wat je wilt, ik ben het vaak vol strekt met hem oneens en heb mij soms zeer geërgerd aan zijn hinder lijke interruptiegedrag, maar hij maakt wel wat van zijn oppositie rol. Het is toch triest om te zien hoe het CDA soms bij de PSP zit te hengelen om steun voor een motie. Dan ga je toch bij de duivel te biecht. Een heel merkwaardig ge drag is dat". Burgemeesters Schoute heeft tijdens zijn wethou derschap twee burgemeesters mee gemaakt: Vis en Goekoop. Wat heeft hij van beide geleerd. En, op wie zal hij het meest lijken? "Vis kon heel goed orde houden in de vergadering en hield de pro cedures goed in de gaten. Hij wist tot op de komma nauwkeurig hoe het reglement van orde in elkaar zat. Wat dat betreft was hij een zeer objectief voorzitter. Aan de andere kant hield hij de vergadering heel strak, bijna tot aan het formalisti sche, het formele toe". "Goekoop is veel liberaler in dat opzicht. Die laat het spel van dè vrije krachten zijn gang gaan. Goe koop is ook bourgondischer van aard, laat geen initiatief onbenut om de stad Leiden in de publiciteit te brengen". "Dat zijn een aantal wezenlijke verschillen. Ik zeg niet dat de één beter is dan de ander. Het is heel boeiend als je beiden hebt bezig gezien. Ik denk dat ik zelf een beetje er tussen in zal zitten. Ik hou best van theater en kan heel goed een nummer maken waarvan men zegt: hij schiet uit. Aan de andere kant denk ik dat het goed is dat er strak wordt vergaderd. Niet dat eeuwige interruptiegedrag, maar je moet het spelelement niet doodk nuppelen. Dat theaterelement in de politiek spreekt mij wel aan". "Ik ben niet zo'n politiserende fi guur", verklaart hij. "Dat zit niet in mijn karakter. Ik ben primair een bestuurder. En in die burgemees tersrol kan ik mijn bestuurlijke ei heel goed kwijt". LEIDEN - De Leidse politie heeft deze week een man aangehouden die ervan wordt verdacht onder dreiging van een vuurwapen twee Delftse mannen elf kilo hasjiesj af handig te hebben gemaakt. De 26- jarige Leidenaar werd aangehou den in zijn woning aan het Trek vaartplein. Bij een huiszoeking werden ruim 500 scherpe patronen gevonden. Het vuurwapen is nog niet boven water. De aanhouding van de Leidenaar maakt deel uit van een groot scheeps en langdurig onderzoek dat de Haagse gemeentepolitie uit voert naar een wijdvertakte handel in hard drugs. Twee Delftenaren, die hierin eveneens een rol speel den, zouden op 5 februari de has jiesj aan de Leidenaar verkopen. In plaats van geld kwam deze met een pistool op de proppen, terwijl een tot dusver ombekend gebleven handlanger de mannen uit Delft met een machinepistool onder schot hield. Zij namen de benen met de drugs.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4