LEIDSCH DAGBLAD FNV met acties 'Broodoorlog' is weer opgelaaid Plan om nieren 'op te kopen' in Derde Wereld Twee directeuren van Zeehospitium Katwijk ontslagen 125 JAAR 125 Jaar Leidsch Dagblad. Enu hebt 'm nog steeds niet echt geprobeerd? Industriebond: 'estafettes' voor 36-urige werkweek LEIDSCH DAGBLAD VRIJDAG 1 MAART 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37641 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Ad), hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 Afl Leiden Voor M m. zie colofon DEN HAAG (GPD) - De brood- oorlog is weer opgelaaid. Het le- vensmiddelenbedrijf EDAH heeft de prijs in de ruim 400 vestigingen verlaagd tot f 1,59, en negeert daar mee weer de wettelijke minimum prijs van f 1,86. De Torro-winkels die, evenals Edah deel uitmaken van Vroom Dreesmann, hebben de prijzen eveneens verlaagd. De winkels van Ahold (Albert Heyn en Miro) bekijken per vesti ging wat de concurrent doet. „Gaat die onder de minimumprijs, dan Enkele andere supermarkten zei den de zaak nog even te willen be kijken, omdat zij tegenmaatrege len verwachten van de Nederland se Bakkerij Stichting. Volgens directiesecretaris J. Wolf van EDAH, weet het bedrijf zich gesterkt door de reactie van het gerechtshof in Den Bosch'. Die heeft - zoals wij gisteren bericht ten - de voorlopige maatregel ver nietigd waarin het bedrijf verbo den werd brood te verkopen onder EDAH gepleegde overtredingen te de wettelijke prijs. noteren totdat het Europese Hof Tegelijkertijd liet de Nederland- een uitspraak heeft gedaan, se Bakkerij Stichting weten le- vensmiddelenbedrijven die zich niet aan de wettelijke minimum- De Economische Controle prijzen houden langs civiel-rechte- Dienst zal niet optreden tegen win- lijke weg te dwingen zich daaraan kelbedrijven die de wettelijk vast te houden. Volgens directeur Buy- gestelde minimumprijs voor Ne- ze van de Bakkerij stichting in Den derlands brood overschrijden. Het Haag zal elk initiatief tot ontdui- Openbaar Ministerie heeft hiertoe king van de minimumprijs met een opdracht gegeven, omdat de uit- kort geding worden beantwoord. spraak gisteren van de rechtbank De Bossche officier van justitie in Den Bosch „te veel twijfel wekt m'r. G. Bos die het oordeel van het of er van acties van de ECD nog hof aanvecht kondigde aan de door wel iets terechtkomt". DEN HAAG (GPD/ANP) - De Industriebond FNV dreigt met elkaar opvol gende prikacties in een groot aantal bedrijven. De bond wil met zo'n 'sta kingsestafette' bereiken dat de werkgevers in prin cipe instemmen met het collectief vezkorten van de werktijd tot (gemiddeld) 36 uur per week. Op die eis van de vakbeweging liep gisteren ook het cao-overleg bij Philips vast. Eerder deze week ge beurde dat al in de metaal, bij Hoogovens en bij Akzo. De werk gevers weigeren afspraken te ma ken over de eventuele stap naar 36 uur, voordat bekend is wat de ef fecten zijn van de 38-urige werk week. De Industriebond FNV wil zijn acties voorzichtig beginnen om ze zo nodig, allengs te kunnen ver scherpen, aldus cao-coördinator Schermer. Het begin ervan zal kort voor de 22ste maart liggen, de da tum die de onderhandelaars in de groot-metaal open hebben gehou den voor verder overleg. Ook Phi lips zou rond die tijd verder willen praten, maar de bonden willen eerst een verandering in de hou ding van het bedrijf zien. Schermer wil de acties zo opbou wen dat de bond het lang kan vol houden. Het 'Duitse model' (lang durige stakingen bij dezelfde be drijven) acht Schermer voor zijn bond niet geschikt. „Die manier is voor ons niet aantrekkelijk, omdat het resultaat niet best was. We wil len de bedrijven ook geen schade toebrengen. We zijn al jaren bezig om te helpen de industrie te her stellen en zouden het erg onver standig vinden als de werkgevers ons dwingen om wel schade toe te brengen. Dat wensen we niet, maar we gaan ook niet opzij". Schermer hoopt dat de werkge vers na beraad in eigen kring de komende weken alsnog met nieu we voorstellen zullen komen om de impasse te doorbreken en kijkt daarbij ook met belangstelling naar de vandaag te starten onder handelingen in de grafische sector. Hy meent dat er nog rek zit in het standpunt van de werkgevers. Hoewel de bonden vóór de cao- onderhandelingen de indruk had den dat de werkgevers verdere ar beidstijdverkorting zouden probe ren af te kopen door „met de geld buidel te rammelen", is daarvan nog weinig gebleken. Op dit punt hebben de werkgevers nog niet het achterste van hun tong laten zien, zo is de stellige indruk aan vak bondszijde. De Industriebond FNV rekent erop dat de achterban, die over twee weken wordt geraadpleegd, bereid is tot harde acties. „We heb ben in november bij het verzet te gen de verlaging van het ziektegeld nog laten zien dat we in staat zijn goed actie te voeren, en dat ging nog over zaken die onze leden min der direct aangingen. Nu gaat het over zaken die hen direct raken". (zie verder pagina 9) SPIERINKJE - Een Ameri kaanse uit New Jersey leende van een vriendin tien dollar, kocht er een rol kwartdollarmun- ten voor en probeerde haar geluk aan een speelautomaat. Toen ze het voorlaatste muntstuk had verspeeld, gaf de automaat een hoofdprijs aan: 607.000 dollar. Mogelijk wat regen Veel bewolking en mogelijk regen. Mi nimumtemperatuur omstreeks 2 gra ten, middagtemperatuur ongeveer 7 rraden. Matige wind uit zuidelijke richtingen. 2 februari 1985 Zon op: 07.24 uur, zon onder: 18.22 uur. Maan op: 12.06 uur, maan onder: 05.12 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 11.00 en 23.50 uur, laagwater 06.09 en 18.57 uur. Duitse medici: verschrikkelijk verTedfg£rVerdPe^C|darVèt uit plan niet alleen onethisch is, maar ook vol praktische medische pro blemen zit hoe donor en patient bij elkaar te passen.' Volgens Schoeppe is het altijd een regel van ethiek geweest dat er niet betaald hoeft te worden voor De afgelopen weken heeft de arts E^hehh^Tls brieven naar collega's gestuurd mensen even veel kans hebben als in hij schrijft dat de kosten het verkrijgen van nieren uit FRANKFURT (AP) - De Westduit- portbureau opgezet de Derde Wereld. De levende do nors zouden voor het afstaan van een nier een bedrag van 100.000 mark krijgen. Andere Duitse art sen hebben dit 'onethisch' en 'ver schrikkelijk' genoemd (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - In een goed gevul de Pieterskerk vierde het Leidsch Dagblad gistermiddag zijn 125-jarig bestaan. Honder den genodigden maakten van de gelegenheid gebruik om tij dens een ongedwongen recep tie het jubilerende bedrijf ge luk te wensen. Aan de receptie ging een bij eenkomst vooraf, waarop LD- directeur G. Koopman de posi tie van het dagblad in heden, verleden en toekomst besprak (zie foto). Tevens introduceerde hij de andere sprekers, zoals minister Brinkman (WVC) en H.J. de Koster, commissaris van de Leidsch Dagblad bv en nazaat van oprichter Sijthoff. Burgemeester Goekoop van Leiden plaatste zowel het jubi leum van de krant als de actua liteiten van nu (zoals het niet uitreiken van de P.C. Hooft- prijs) in historisch perspectief, (zie verder pagina Leiden) (foto Holvast) 48-pagina's dikke jubileumkrant. Daarin wordt teruggeblikt in de historie. Natuurlijk in die van het L.D. Maar zeker ook in vele andere zaken in en buiten ons verspreidings gebied. Afgedankte varkens wer den in een loods gedumpt voor de slacht. PAGINA 5 Spanje zwicht voor Ameri kaanse eis: rem op export naar Oostblok. PAGINA 7 Van Aardenne wilde giste ren in de Kamer niet nog eens ingaan op de RSV-fei- ten. PAGINA 9 1 Mensenrechtenbeleid in Nederland: 'Het is ergens wel hypocriet'. PAGINA 15 (Van een onzer verslaggevers) KATWIJK - De directeuren H. Locht en M. H. Rijken van het Rijnlands Zeehospitium in Kat wijk zijn definitief ontslagen. Het bestuur van het Zeehospitium is hiertoe overgegaan na een uit spraak van het scheidsgerecht van het Nederlands ziekenhuiswezen. Locht, geneeskundig directeur, en Rijken, verpleegkundig directeur, kunnen gedurende een periode van vijf jaar rekenen op behoud van hun salaris. De verstandhouding tussen Locht en Rijken en het bestuur van het Zeehospitium was al geruime tijd uitermate slecht. Dat leidde af gelopen zomer tot een schorsing van de twee directieleden. Het scheidsgerecht maakte die schor- In Bonn en New York Bloembollen- centrum sluit twee kantoren sing later ongedaan na een juridi sche vormfout. Vervolgens legde het bestuur het geschil onder meer Een tijdspanne van 125 jaar - is een leeftijd voor institu ties, niet voor mensen. In 125 jaar volgen generaties elkaar op, terwijl instituties en organisaties kunnen blij ven voortbestaan, gedragen door die opeenvolgende generaties. Hoezeer onze krant door de jaren heen is gedragen door de lezers, in Leiden en onmiddellijke omgeving, .blijkt niet alleen uit het feit dat we vandaag feest kunnen vieren. Wie een blik werpt in de oude, vergeelde archieven komt daar de mensen te gen uit vorige generaties in hun eigen voor- en tegenspoed. De krant schrijft als het ware hun geschiedenis, van dag op dag, met alle beperkingen daaraan verbonden. De krant blijkt een spiegel van de samenleving. De makers van die krant, de uitgever, de technici, het ad ministratief personeel, de journalis ten, leven samen in hun eigen tijd. Hun werk toont daar'onmiskenbaar de sporen van. Maar juist daardoor is waarschijnlijk die band met de lezer blijven bestaan. Die anonieme, onbe kende lezer wil, samen met tiendui zenden stad- en streekgenoten, graag geïnformeerd worden, en, op zijn tijd, geamuseerd. In zijn eigen, vertrouwde krant vindt hij blijkbaar de informatie en verstrooiing die hij zoekt. Hoe sterk diezelfde krant in de loop der jaren trouwens kan veranderen, moge blijken wanneer we nog eens achteromkijken, zoals we vandaag doen in de feestelijke bijlage. We zijn het ons niet dagelijks bewust, maar op een of andere geheimzinnige ma nier zijn de makers van het Leidsch Dagblad er sinds 1 maart 1860 in ge slaagd een krant te maken die door haar lezers met een betrekkelijk ge noegen, maar soms ook met de nodi ge ergernis, wordt gelezen. Het is niet aan de buitenkant te zien, maar tussen die lezer en het Leidsch Dagblad moet een band zijn ontstaan die generaties blijkt te kun nen overbruggen. In een samenleving als de onze, met een vrije pers, kunnen de makers van kranten gelukkig gemakkelijk aansluiten bij een trekje dat alle men sen in meer of mindere mate gemeen hebben, hun nieuwsgierigheid. Maar het maken van een krant is meer dan het in alle vrijheid bevredigen van die behoefte. In zijn standaardwerk 'Het dagbladbedrijf in Nederland' formu leert mr.dr.M.Rooij het aldus:"De het Leidse kantonge- maatschappelijke betekenis van de nieuwsvoorziening rijst ver uit boven de bevrediging van de menselijke nieuwsgierigheid, al mag deze factor als stimulans voor het kranten lezen op zichzelf niet worden onderschat". De krant van vandaag is een een dagsvlieg, evenals de krant van mor gen. Maar al die opeenvolgende kranten beginnen samen een instituut te vormen, het Leidsch Dagblad. Het is een dankbare taak om met de trouwe steun van onze lezers dit instituut in stand te houden en zo mo gelijk nog te versterken. Het is onze wens dat wij die taak tot in lengte van jaren zullen kunnen blijven venrullen. Niet alleen ter bevrediging van ons aller nieuwsgierigheid, maar ook om wille van de maatschappelijke bete kenis. recht. Daar werd opnieuw verwe zen naar het scheidsgerecht. G. Swarts van de onderneme- ningsraad van het Zeehospitium zegt blij te zijn dat 'de eerste hin derpaal' om tot een reorganisatie te komen met dit besluit is genomen. "Met het bestuur zullen nu ge sprekken moeten worden gevoerd om alle verstoorde relaties te her stellen", aldus Swarts. De beoogde reorganisatie binnen het Zeehospitium houdt in dat in het tehuis drie verschillende afde lingen ontstaan: een voorzienin- geneentrum, een revalidatiecen trum en de school De Vierbot. Die plannen werden vanwege de troe bele werksfeer steeds vooruitge schoven. 'andere culturele kringen' 100.000 mark zijn voor de donor plus nog een honorarium voor zijn import- voor medisch onderzoek en 'ex- broer of zus) is. plantatie' van de nier uit de donor, ry r l Dokter Wilhelm Schoeppe, Z<CV6I1 tOIl ffCrOOtu. hoofd van de interne afdeling van Q /A wpn *,orAa Frankfort's universiteitskliniek BRUSSEL (ANP) - Gemaskerde en gewapende overvallers hebben vanochtend even voor zes uur in het Belgische Wilsele (bij Leuven) een postauto overvallen. Die over val heeft de daders een buit van ruim 720.000 gulden opgeleverd. Het geldtransport van de PTT werd beveiligd door de rijkswacht. Maar de overvallers schoten een ruit van het busje van de rijks wacht stuk en boeiden de twee rijkswachters die zich in de wagen bevonden. mensen even veel kans hebben als i rijken.' Ook de arts Michael Popo- ^Stl 1 fl Pilt BI fi r\ KT vic uit Keulen noemde het idee van IMAAW JX v Harms 'een verschrikkelijk iets'. Op dit moment is in Duitsland al leen een niertransplantatie toege staan door een levende donor als boekkopieën GRONINGEN (GPD) - De Gro ninger politie heeft een 38-jarige student Nederlands aangehouden die op grote schaal studieboeken kopieerde en doorverkocht Tamils bij Duitse grens aangehouden GROESBEEK (ANP) - De rijkspo litie van het Gelderse Groesbeek heeft gisteravond zeven Tamils aangehouden die vanuit West- Duitsland illegaal de grens waren overgekomen. Zes andere vluchte lingen uit Sri Lanka wisten per ta xi te ontkomen, aldus een politie woordvoerder vanochtend. Zij be vinden zich waarschijnlijk ergens in Nederland. De woordvoerder verwachtte dat de zeven aangehou den Tamils in de loop van de dag weer over de grens zullen worden gezet. De politie werd gisteravond ge waarschuwd door inwoners van het grensdorp De Horst, die de der tien vluchtelingen voorbij hadden zien komen. GRATIS UNICON KONTAKTLENZEN Zie advertentie op pagina 10 HILLEGOM - De twee buiten landse kantoren van het Interna tionaal Bloembollencentrum (IBC) in Bonn en New York worden op geheven. Beide vestigingen kosten volgens het IBC, dat in Hillegom zetelt, te veel geld. De promotie-ac tiviteiten in West-Duitsland en de VS worden voortaan uitbesteed aan reclamebureaus. Het Bloembollencentrum in Hil- le?om verzorgt over de gehele we- medestudenten. Volgens de politie *eld de promotie van de bolbloem. is de uitgeversmaatschappij Wol- Daarvoor beschikt het centrum ters Noordhoff daardoor voor circa ?ver een budget van zo n tien mil- 50.000 gulden benadeeld. J°.e16u'de" Jaarlyks. Dat geld is De man reproduceerde psycho- het Produktschap voor Sierge- logieboeken die in de winkel meer wassen afkomstig van kwekers en dan honderd gulden kosten en ver- boUenhandelaren (exporteurs, vei- kocht ze voor ongeveer f 15,-. Hy hngen). West-Duitsland en de Ver was vooral actief op de faculteit enigde Staten zyn de belangrykste psychologie, waar hij intekenlij- afnemers van onze bloemen en bol- sten het circuleren. len- mvMTdJiTAÜ/EpmTsF Leder herenschoen met gepolsterde Ienkelranden en een sterke zool In grijs en bauw. Mt. 40 - 46 winkelprijs 59.95 alléén vandaag en morgen [BBUS Het Leidsch Dagblad is honderdvijfentwintig jaren jong. Gesterkt door een eeuwige jeugd, heeft de krant de nieuwsstormen van één en een kwart eeuw veerkrachtig doorstaan. Maar een krant met traditie hoeft gelukkig géén traditionele krant te zijn. Origineel is een beter woord. Kijkt u zelf maar hoe het Leidsch Dagblad werk maakt van wereldnieuws, van landelijk nieuws èn van regionaal nieuws. Ronduit uniek! En omdat het feest is, mag u nu ein delijk wel eens de proef op de som nemen. Vier weken lang voor half geld f 9,70). Gewoon even de bon gebruiken. Kwartaalabonnement voor f 65,70. Ik krijg de krant eerst t Leiden - Lange Gracht 5 (naast Digros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond I U.; Je eigen' De complete krant over wereld, stad en land.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1