Nederland toont kara kter 5D T Kieft met beide benen op de grond Engeland ongeslagen Berendes trainer van Fides Pacta '1 Of het genoeg is moet nog blijken' Spanje nog in de race DONDERDAG 28 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 13 Het Nederlands elftal werkte zich van de eerste tot de laatste minuut in het zweet, plots was daar de be reidheid om meer te doen dan de beste alleen. De voetbalelite zette zichzelf daarmee voor schut en be wees dat de aanpak van de vorige bondscoaches Kées Rijvers en ook Rinus Michels niet juist geweest is, tenminste niet goed voor de voet baller die opgegroeid is in de jaren zeventig en tachtig en die nooit van vroeg tot laat voor zijn geld ge werkt heeft. Kees Rijvers ging er, zo blijkt nu ten onrechte, vanuit dat een beroepsvoetballer besefte waarmee hij bezig was, hij gooide niet met kopjes als het niet draaide of de inzet te wensen overliet. Deze voetbalgeneratie blijkt het nodig te hebben. Neem de kwalificatiewed strijd tegen Ierland in Dublin waar de donderspeech halverwege moest komen van Piet Schrijvers. Vonk Pas toen sloeg de vonk in de ploeg, zoals het ook maandag avond gebeurde. In de keuken van het Nederlands elftal werd door Leo Beenhakker eindelijk weer eens een sportmaaltijd met veel pe per geserveerd. Willy van de Kerk hof: „Het gebulder van Beenhak ker heeft indruk gemaakt. Voor ie dere bal werd gevochten, ik heb dat lange tijd niet meegemaakt. Dat fanatieke was er niet, de jonge jongens hebben het te gemakkelijk gehad en een verkeerde mentaliteit is binnen geslopen. Vanochtend om half elf liepen wij in het bos te wandelen, lekker ontspannen. Voor zo'n leven mag je God op je blote knieën danken, voor zo'n le; ven zet je toch alles opzij. Dat is' onvoldoende gebeurd". Het is de verdienste van Leo Beenhakker dat hij het hart van Oranje weer aan het tikken gekre gen heeft. „Een half uurtje in het hok", zoals hij de ruimte waar de tactische bespreking gehouden wordt noemt, „doet wonderen. Een trainer met een aanpak zo anders dan bij Rijvers en Michels. De hui dige interim-coach pakt een foto graaf bij het kruis, zet de fles pils aan z'n mond en roept als de bo dem in zicht is: „Geef mij nog maar een klets". Ziet u het Rijvers doen? Als Beenhakker aangevallen wordt blijkt hij toch overeenkomsten met de Brabander te vertonen. „Ont brak het Oranje niet aan voetbalin telligentie" is de vraag. „Weet je een zaak waar je dat kan kopen", is het bitse antwoord van de coach. Beenhakker: „We moesten met grote cijfers winnen, we hadden ongelooflijke haast en mochten ons aan de andere kant niet overge ven aan onbezonnenheid. Daarin hebben we natuurlijk fouten ge- Origineel geschenk Van Benthem LEEUWARDEN (ANP) - Het Koninklijke Coöperatief Fries Rundvee Syndicaat (FRS) heeft de winnaar van de Elf stedentocht Evert van Ben them bedacht met een origi neel geschenk. Voorzitter And res Osinga overhandigde de veehouder uit Sint Jans- Klooster een container met diepgevroren sperma van zwartbonte stieren. Daarmee kunnen dit jaar alle koeien van Van Benthem worden gelnsemineerd. Het geschenk heeft een waarde van enkele duizenden guldens. De Stichting Emmaüs, die materiële hulp aan onder meer ontwikkelingslanden verleent, heeft afgezien van het aanbod te beschikken over de schoenen, die Elfsteden- schaatsers bij de start hebben laten liggen. Enerzijds was de kwaliteit ervan te slecht, an derzijds beschikt de stichting over te weinig mankracht om de berg van zo'n 300 vierkante meter uit te zoeken. De meeste schoenen waren bovendien los. Het zou dagen duren voor dat dat zou zijn uitgezocht, al dus een medewerkster van Emmaüs. Die stapel is van nul en ge nerlei waarde, aldus be drijfsleider H. Zijlstra van de Frieslandhal. Deelnemers en „deelnemers" hadden de knap ste exemplaren er al uit ge zocht. Er zaten bovendien nog al wat klompen bij met gaten erin. Het restant wordt nu ver nietigd. LEIDEN - Fides Pacta heeft in de persoon van Frank Berendes vrij wel zeker haar nieuwe trainer/ coach gevonden, ter opvolging van verenigingsman Matty Baart. Het bestuur van de nieuwe Leidse hoofdklasser dient volgende week enkel nog enige financiële zaken te regelen met de Hagenaar, die thans werkzaam is bij tweedeklasser Fiks. Voorzitter Frans de Haas ver wacht daarbij echter geen onover komelijke problemen. "Ik ken Fides alleen als tegen stander van HKV", aldus Berendes in een eerste reactie. "Het zal er na tuurlijk veel fanatieker aan toe gaan dan bij Fiks. De basis is veel breder en daardoor ook de moge lijkheden op technisch vlak. Het is voor mij een enorme uitdaging". De 38-jarige Haagse leraar lichame lijke opvoeding begon zijn trai nersloopbaan negen jaar ook al in Leiden bij Zuiderkwartier, dat hij naar de promotieklasse terugvoer- Notten naar PEC Zwolle ZWOLLE (GPD) - Rene Not ten speelt tot het einde van dit seizoen bij PEC Zwolle. De voormalige middenvelder van FC Twente, Ajax en Feyenoord tekende woensdagmiddag een contract bij de in degradatiege vaar verkerende ere-divisie- ploeg. Notten maakt zaterdag avond in het duel met Go Ahead Eagles reeds zijn debuut bij zijn nieuwe club. Notten speelde dit seizoen tot dusverre bij de Westduitse amateur-vereniging Olympia Bocholt, waar hij twee dagen geleden officieel werd ontsla gen. De vereniging uit het grensgebied kon niet meer vol doen aan de financiële ver plichtingen jegens de Neder lander en gaf hem derhalve een zogenaamde Freigabe. de. Enkele maanden geleden kwam Berendes nog als invaller voor HKV in het veld tegen Fides Pacta, maar eenmaal trainer/coach zal zijn actieve korfbalcarrière moeten worden beëindigd. De overeenkomst met Fides Pacta is in principe driejarig. Duitse Bond wijkt niet AKEN (SID) - De Westduitse voet bal bond (DFB) blijft bij het stand punt dat de strijd om het Europees kampioenschap voetbal van 1988 niet voor een deel zal worden ge houden in West-Berlijn. Dat ver klaarde een woordvoerder van de DFB gisteren in Aken waar de bond vergaderde. Vorige week besliste de UEFA dat de strijd om de Europese titel in 1988 hoogst waarschijnlijk aan West-Duitsland zal worden toege wezen. In de Bundestag, het West duitse parlement, ontstond grote beroering, toen bekend werd dat er niet in West-Berlijn gespeeld zou worden. Volgens Hermann Neu- berger, voorzitter van de DFB, wil de de Europese bond dat niet, om dat de Oosteuropese landen dat als een bevestiging zouden zien van de status van het stadsgedeelte als on derdeel van West-Europa. Later bleek echter dat de DFB West-Ber lijn helemaal niet op de lijst van mogelijke plaatsen, waar gespeeld zou kunnen worden, had gezet. In de Bundestag is gisteren door alle partijen en door de minister van binnenlandse zaken, Zimmer man, duidelijk gemaakt dat West- Duitsland het Europees kampioen schap maar aan de UEFA moet te ruggeven, als West-Berlijn niet wordt geaccepteerd. De DFB maakte echter duidelijk niet te zul len wijken voor de druk van de re gering en vast te houden aan de kandidatuur. 'Dit was Cyprus maar' Kieft had er hoogstpersoonlijk zijn ziel en zaligheid aan toegevoegd. De grootste winst voor het nationa le team, was dan ook niet de 7-1 zege, maar het feit dat de puntspe- ler "zonder meer, want het zijn doordeweekse duels" beschikbaar is voor de volgende kwalificatie wedstrijden. Van welke importantie dat op voorhand is bleek uit de woorden van zijn coach en de opmerkingen van zijn ploeggenoten. Beenhak ker: "Kieft was uiterst belangrijk voor het elftal". Aanvoerder Wijn stekers: "Klasse, zoals hij speelde, hij zat overal bij". "Die jongen heeft er bij Pisa heel wat bijge leerd", viel de vervangen Ruud Gullit ("Ik zat door") zijn clubge noot bij. "Op de vleugel is het kopbal brengt Wim Kieft de stand op 2-1. Marco van Basten kijkt vol bewonde- maakt, we zijn ons zelf af en toe voorbij gelopen, maar ik rem mijn spelers liever af dan dat ik ze er met de haren bij moet slepen". Schrikken Het eerste foutje kwam al na een minuut of acht, notabene de eerste maal dat Cyprus zich over de mid dellijn waagde. Koeman plaatste de bal op Peter Boeve en toen Ma- rangos daar een voetje tussen kreeg lag de weg vrij naar het doel van Hans van Breukelen. De PSV- doelman liet zich te simpel ver schalken: 0-1 achter. „Dat was schrikken", gaf Beenhakker de stemming op dat moment weer. „We wilden agressief beginnen, het publiek in brand. Drie goede kan sen kregen we en dan pats een te- gengoal. Afgesproken was dat de verdedigers achter zouden blijven. Maar ja, die jongens willen mee doen, die willen ook hun steentje bijdragen". Het moment van opkomen werd lang niet altijd juist gekozen door Wijnstekers en Boeve en daarbij bleek Nederland evenals tegen RKC, FC VW en Quick Boys kwetsbaar in de laatste lijn. Willy van de Kerkhof zette veel recht, maar omdat de spelbepaler binnen Oranje ontbrak verviel hy in zijn oude fout, teveel willen doen, de strateeg uithangen. „Op sommige momenten verdween de discipline uit de ploeg" erkende Beenhakker. „De verkeerde spelers gingen de passes geven, dat stukje discipline ontbrak nog. Daar moeten we ver der aan werken". En Willy van de Kerkhof: „Houden we ons koppie erbij dan halen we de dubbele cij fers". Zelfvertrouwen Vier minuten na de verrassende openingstreffer knalde Erwin Koe man de gelijkmaker achter Harys Constantinou die in het vervolg van de partij tot de uitblinker uit groeide. Kieft maakte de tweede, Schoenaker bracht de stand op 3-1. Vier doelpunten produceerde dit tweetal dat om uiteenlopende re denen in december op Cyprus niet van de partij was in totaal. Schoe naker, voetballer uit de arbei dersklasse die zich gisteren omge ven zag door ijverige metgezellen. Willem Kieft, de spits met vertrou wen, die aan zijde een superonge- lukkige Marco van Basten trof. Het verschil tussen de bij Pisa weke lijks op scherp spelende aanvals leider en de jonge Ajacied werd bij iedere actie duidelijk: zelfvertrou- Niets lukte bij de Utrechter, kop bal tegen de lat, schot tegen de paal en kopte hij het ronde ding door dan rolde het steevast voor de voe ten van een tegenstander. Op de in stelling van Van Basten viel niets af te dwingen, maar hij liep over de mat als mister onfortuin en kwam overduidelijk voor een wissel in aanmerking, zeker met Peter Hout man op de bank. Beenhakker gaf daar niet aan toe en verwees naar een wijsheid van Michels: „In het voetbal kun je niet alles verklaren. Marco was onfor tuinlijk, maar ik vond dat hij te vaak op de juiste plaats stond om gewisseld te worden". De Utrech ter knalde een keer raak, gezien zijn mogelijkheden zo'n vijf keer te weinig. Pelleboer Beenhakker haalde wel Ruud Gullit naar de kant, de stand was toen inmiddels opgelopen tot 6-1. De Feyenoorder die sterk speelde in de eerste helft was volgens Beenhakker aan het einde van zijn krachten, liep zich te veel vast en ging als een rem werken. Tahama- ta aan de andere kant kon evenals Groningen-middenvelder Erwin Koeman terugkijken op een goede partij. De instelling van alle elf was dit keer niets aan te merken en dat is in het recente verleden weieens anders geweest. Maar wat is het waard. Beenhakker: „De komende dagen gaat iedereen natuurlijk Pel leboer spelen, is het wel voldoende of niet genoeg. Het antwoord ligt in de toekomst, daar kan niemand een zinnig woord over zeggen". AMSTERDAM (GPD) Niet de cijfers waarmee het Ne derlands elftal voetbaldreumes Cyprus een slechte avond bezorgde, maar de instelling waarmee elf Oranje-klanten het karwei klaarden, was de winst in de vierde kwalifica tiewedstrijd voor de WK in Mexico. Zeven-één, dank zij een vroeg openingsdoelpunt van Panayiotis Marangos voor Cyprus en tweemaal Kieft en Schoenaker, één treffer van aanvoerder Nicos Pantziaras en één van Erwin Koe man en Marco van Basten. Wat het waard is moet blijken op 3 april en 14 mei als respectievelijk Hongarije en Oos tenrijk als tegenstander fungeren van Cyprus dat gisteren de woorden van coach Panicos Iacovou niet kon waarma ken. „We zijn beter dan Malta en Luxemburg". AMSTERDAM - Nederland-Cyprus stond niet alleen in het teken van de terugkeer van het karakter en de gretigheid, maar was vooral de 'Willem Kieft-show'. Breeduit werd de lof gisteravond in de Meer uitgestort over de Italiaanse gastarbeider van Oranje, die als geen ander de woorden van coach Leo Beenhakker gestalte had gegeven dat de spelers van het Nederlands elftal meer met hun hart moesten voetballen. dankbaar voetballen als je zo'n spits in het centrum hebt staan". Bescheiden Het onderwerp van gesprek zelf, stelde zich uiterst bescheiden op. Met zijn opmerking: "Je moet dit natuurlijk ook weer niet overschat ten, het was Cyprus maar", hield hij zijn beide benen steviger op de grond dan tijdens de wedstrijd, waarin hij bijna elk kopduel had gewonnen. "Ik heb me inderdaad goed ont wikkeld in Italië, vooral fysiek en waar het op het rommelen binnen de zestien meter aankomt, maar dit was natuurlijk geen wedstrijd te gen Juventus, dus er is geen enkele reden met je hoofd in de wolken te gaan lopen. Ook voor mij niet. Na tuurlijk heb ik geleerd alles kort en direct te doen, maar ik kreeg hier ook wel de ballen en de ruimte", stelde Kieft, die pas op het laatste moment was vrijgegeven door Pi sa, dat gisteravond de return van een bekerwedstrijd moest spelen, maar dat de Oranjeklant toch liet gaan omdat het eerste duel thuis al was verloren. Reden voor Kieft de vergelijking te trekken. "In Italië mag je al blij zijn als er drie ballen per wedstrijd doorkomen, hier kreeg ik er wel honderd. Het was dan ook niet eens nodig om me aan te bieden. Ik hoefde alleen maar dicht bij de keeper en de laatste man te gaan staan en dan kwamen die voorzet ten vanzelf. Ze waren vaak nog lek ker strak ook en steeds bij de eer ste paal, zodat je alleen maar tegen de bal aan hoefde te lopen", stelde hij nuchter vast. Heerlijk "Het was heerlijk voetballen voor me. De speelstijl was meer dan anders helemaal gericht op de spits en daar ben ik mee opge groeid bij Ajax, dat ligt me dus. Bo vendien kreeg ik veel meer vrij heid van handelen dan in Italië. D&ör hoef je niet te denken dat je de lucht inkomt, hier lieten ze me springen. Dit waren echt lieve jon getjes vergeleken bij de tegenstan ders die ik wekelijks tegenkom". Hij had zijn directe opponenten bovendien geïntimideerd met zijn Italiaanse speelstijl. Zo was hij vaak handtastelijk in de slag met de zijn koppelgenoot Klitos Eroto- kritou en deelde hij in het voorbij gaan ook nog even een kopstootje uit aan Costas Constantinou, die met de bewaking van Van Basten was belast. Aangezien de Ajacied niet in zijn schaduw had kunnen staan, rees de vraag of Kieft dat had gedaan om hem te helpen. Dat bleek dus niet het geval, "want Van Basten hoeft zichzelf toch niet meer te bewijzen in een wedstrijdje tegen Cyprus. Hij heeft geen geluk gehad, maar hij heeft wel veel werk gedaan voor het doel", zo beschermde Kieft zijn mede-spits, die zich overigens zelf na de wedstrijd niet meer liet zien. Pech Wijnstekers ("De winst is dat we anderhalf uur gretig zijn gebleven en dat is de verdienste van Been hakker, die voortdurend heeft ge hamerd op de mentaliteit en instel ling"), stak hem de helpende hand toe bij de verdediging van Van Basten. "Marco heeft een beetje pech gehad. Hij heeft een hoop bal len aan Kieft moeten overlaten en voor de afleidingsmanoeuvres moeten zorgen. Dat is zijn verdien ste geweest. Voor een spits is het wegblijven van de bal even moei lijk als er naar toe gaan, wat dat be treft heeft hij heel dankbaar werk voor Kieft gedaan". "Dat heeft ie zeker", beaamde Kieft. Feit bleef dat zijn vroegere clubgenoot een hele reeks opgeleg de kansen miste en allerminst het vertrouwen uitstraalde dat de man naast hem wel bezat. Zou een jaar tje Italië ook voor hem niet goed zijn? Voorsprong Zoals Kieft er zelf niet over denkt terug te keren naar Neder land, zo wil hij Van Basten dat ad vies niet opdringen. "Ik kan het wel aanraden, maar het is natuur lijk niet voor iedereen goed. Ik heb er wel profijt van gehad en dat heeft me in deze wedstrijd een voorsprong bezorgd", kon hij dan wel stellen. Hij is van plan die vast te houden ook. Een rentree in het vaderlandse clubvoetbal zit er voorlopig niet in. "Ik speel nu in het beste voetballand van de we reld en voor het sportieve gebeu ren en mijn ontwikkeling is het be ter dat ik daar blijf'. Oranje kan er z'n voordeel mee doen op weg naar het verre Mexi co. Al was het alleen maar voor de show. PAUL DE TOMBE SEVILLA (GPD) - Sevilla blijft een talisman voor de Spaanse bondscoach Mi guel Munoz. Want ook gis teravond bleef Spanje in het bomvolle Sanchez Pizjuan- stadion ongeslagen. Dank zij een 1-O-zege op Schot land nivelleerde de Spaanse selectie de eerder geleden nederlaag van Glasgow (3—1) en hebben beide ploe gen weer evenveel uitzicht op plaatsing voor Mexico. Schotland speelde de eerste hellt duidelijk op een gelijk spel. Archi bald, die van de Schotse bonds coach Stein de voorkeur had ge kregen boven Dalglish kon in zijn eentje weinig klaarmaken tegen Maceda en Goicoechea. De overbe volking voor het Schotse doel was er de reden van dat Spanje slechts sporadisch tot doelman Leighton door wist te dringen. Een kopbal van debutant Clos in de beginfase, die de paal net aan de verkeerde kant passeerde, was in feite het enige gevaarlijke moment. Maar in het begin van de tweede helft rechtvaardige Clos zijn uit verkiezing, door de Spaanse pers in twijfel getrokken wegens het ontbreken van een aantal vaste spitsspelers. De Barcelona-speler, beslist geen technisch voetbalwon der maar super-opportunistisch passeerde al na drie minuten vir aangeven van Senor met een gave kopstoot doelman Leighton. Deze treffer noopte Schotland zijn ver dedigende taktiek te laten varen. De wissels van Strachan en de Ni cholson voor McStay en Archibald leverde echter niet meer op dan en kele onoverzichtelijke scrimmages voor het doel van Arconada. Aan Spaanse zijde kreeg de jon ge Buitragueno echter meer ruimte om zijn talenten te etaleren. Maar noch Gordillo noch Gerardo wis ten de slimme passes van de „Gier", zoals de bijnaam van het nieuwe voetbalidool van Spanje luidt, te benutten. De Schot Johnston in de aanval. De Spaanse verdediging week evenwel niet. (toto efe) Engeland Ook Noord-Ierland heeft de overwinningenreeks van Engeland in kwalificatiegroep 3 voor de strijd om het wereldkampioen schap van 1986 niet kunnen stop pen. Na de zeges op Turkije en Fin land zegevierde de ploeg van ma nager Bobby Robson gisteren met 1-0 over Noord-Ierland. In het streng bewaakte Windsor Park in Belfast, vooraf was door de revolu tionaire IRA gedreigd met aansla gen, hadden de gasten de hele wed strijd een overwicht. Slechts het feit dat de Engelse spitsen er niet in slaagden de mogelijkheden te benutten, hield de spanning in de wedstrijd. Nu duurde het tot nu 76e minuut alvorens Mark Hateley het duel in het voordeel van Engeland beslis te. De bij AC Milan spelende spits, nog maar juist hersteld hersteld van een knie-operatie, sloot een so lo doeltreffend af. Door de winst is de Engelse ploeg, die het moest stellen zonder aanvoerder Bryan Robson, nog steeds zonder punt verlies en is doelman Shilton in de voorronden nog niet gepasseerd. Griekenland boekte in Athene zijn eerste overwinning in kwalifi catie groep 1 voor de strijd om het wereldkampioenschap voetbal van 1986 in Mexico. Na een gelijkspel en een nederlaag, werd in Athene Albanië met 2-0 verslagen. Door deze zege bezet de Griekse ploeg nu de met België gedeelde tweede plaats in deze groep achter Polen. Ondanks de eerste zege van het nationale team, verlieten de slechts 25.000 toeschouwers in Athene on tevreden het stadion. Daar was de prestatie van het elftal veel te ma ger voor geweest. Na de snelle ope ningstreffer van Saravakos, duur de het bijna een half uur alvorens Antoniou het verschil op twee tref fers bracht. Verder kwamen de vol gelingen van trainer Miltos Papa- postolous niet tegen de zwakke Al- baniërs, die geen moment herinne ringen opriepen aan het vertoonde spel dat een verrassende triomf op België opleverde.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13