Man op na misdrijf vrije voeten 500 jaar na Columbus Vrouw in nood, huisarts zingt Veerboot op de vaste wal Verdachte van gijzeling en moordpoging noemt vrijlating wegens gebrek aan cellen belachelijk PvdA'er Kosto bij JOVD: Nieuw mediabeleid is nu onmogelijk' 'Kabinet-Lubbers het meest militaristisch' Wethouder geeft deel salaris aan bevolking Meer openheid uitspraken Medisch Tuchtcollege bepleit Veerlieden vinden lijk in betonvat Mexico en Zuid-Amerika uit acht projektoren KLM BINNENLAND PAGINA 5 De verdachte, die zich Mike laat noemen, werd op 12 februari - drie dagen na het misdrijf - door de Am sterdamse politie gearresteerd en in voorlopige hechtenis genomen. Nadat hij aan de officier van justi tie was voorgeleid, werd de hechte nis met 30 dagen verlengd. De man werd vanwege plaatsgebrek in het huis van bewaring opgesloten in een politiecel. Vrijdag stuurde offi cier van justitie, mr. Asser, de man naar huis. Een woordvoerder van de Amsterdamse politie vond de vrijlating een trieste zaak, vooral voor de maatschappij en het slachtoffer. Mike verscheen zaterdag samen met zijn advocaat in het VARA-te- levisieprogramma 'Bij Koos'. Hij noemde het belachelijk op vrije voeten te zijn gesteld. „Ik heb ie mand door het hoofd geschoten en ik wil de consequenties daarvan aanvaarden. Stop me alsjeblieft in de cel. Er zijn anderen die voor heel wat minder zijn opgesloten", aldus de verdachte. Om door het tekort aan celruim te te kunnen bepalen wie wel en wie niet moet worden vastgezet, worden verdachten onderverdeeld in categorieën. De officier van jus titie stelt vast in welke categorie een verdachte wordt onderge bracht. Volgens Mike hoort hij thuis in de A-categorie, de zwaar ste groep verdachten. Deze ver dachten worden in principe niet vrijgelaten. 'Niet abnormaal' Minister Korthals Altes wilde in een reactie niet ingaan op de be weegredenen van de officier om Mike naar huis te zenden. „Het is met name omdat de grootste part ner, het CDA, te weinig greep heeft op de eigen ministers Lubbers en Brinkman. PvdA-mediaspecialist Aad Kos to zei dat zaterdag tijdens de me- diadag van de organisatie van jon ge liberalen, JOVD, in Hilversum. Kosto erkende dat het voor een op positiepartij normaal gesproken goedkoop zou zijn om een kabinet daarvoor ook wel belangstelling te vragen niets te doen tot na de heeft. Castricum 'doet' verkiezingen, maar in dit geval zou partij momenteel verkeer 'rustig afwachten' het beste zijn. staat. Hij betwijfelde of het onlangs door het kabinet-Lubbers gepresenteer de wetsvoorstel heelhuids door de verschillende adviescolleges, waaronder de Raad van State, komt. Dat de regering ermee tot een goed mediabeleid komt sloot Kosto uit. Kwaad Kosto zei zaterdag bij die koppe ling te willen blijven en noemde deze kwestie tekenend voor de machteloosheid van dit kabinet op mediagebied. "De VVD wil een derde net, mits het commercieel is en het CDA wil een derde net mits het niet commercieel is. Met derge lijke tegengestelde opvattingen kun je niet tot beleid komen", al dus Kosto, die overigens stelde dat de WD in de mediapolitiek op dit moment machtiger is dan ze ooit deze eeuw nog zou zijn, maar dat het einde daarvan in zicht is. Hij wees een commercieel derde net af, omdat daarmee de keuzemoge lijkheden voor het publiek niet verruimd zouden worden. De mediaman van het CDA in de Tweede Kamer, Piet van der San- den, maakte zich zaterdag kwaad over Brinkmans voorstel, het der de net uit te stellen. Met name de zinsnede in Brinkmans brief aan de Kamer, waarin het derde net naar de toekomst wordt doorge- ten achter zijn functie van medias- den" peciaüst. "Tien jaar vind ik wel ge- De'verdachte is in april van het noeg en als de nieuwe mediawet er vorig jaar door de Amsterdamse eenmaal is ligt de zaak voor lange- rechtbank veroordeeld tot twee L8 Mst ie ,moet 0PPassen niet jaar gevangenisstraf wegens afper- bedryfsbhnd te worden aldus sjng onder bedreiging met geweld. Kost. Als zyn mogelijke opvolger Hij is tegen de veroordeling in ho- Iiof ™iTr!.rli k!'u Ser beroep gegaan. In afwachting "nmnr "FO "stelling van de behandeling van zijn zaak or zijn (hij kan tot maximaal acht jaar cel- water- straf worden veroordeeld) werd hij op vrije voeten gesteld. UTRECHT (ANP) - De huidige re gering loopt slaafs achter het machtsstreven van president Rea gan en zijn regering aan. Het kan gerust worden gezegd dat het kabi net-Lubbers het meest militaristi sche kabinet is dat Nederland ooit heeft gekend. Dat zei dr. J. van Putten, hoogle raar politicologie aan de Vrije Uni versiteit in Amsterdam, zaterdag in Utrecht. Van Putten nam tijdens de vergadering van de campagne- raad van het Interkerkelijk Vredes beraad (IKV) het voorzitterschap van deze vredesbeweging over van drs. B.J.Th, ter Veer. Ter Veer kon digde in november 1984 zijn aftre den als voorzitter aan, omdat hij deze functie niet langer kon combi neren met zijn werk als medewer ker van het polemologisch insti tuut van de Rijksuniversiteit te Groningen. Nieuwe voorzitter IKV: burgerlijke ongehoorzaamheid als de regering de vredesbeweging blijft kwetsen. Hij verklaarde zich tegen ondergeschiktheid „van oqs volk aan een buitenlandse mo gendheid" en pleitte voor de ver sterking van de wederzijdse afhan kelijkheid van West- en Oost-Euro- litieke midden van de samenle- Veer in gebreke door de Neder landse regering geen eisen voor te leggen, gericht op de versterking van de politieke, economische, we tenschappelijke en culturele con tacten met de Oosteuropese maat schappij. Hij erkende dat het ge brek aan kennis van de Oosteuro pese samenlevingen ervoor heeft gezorgd dat het Oost-Europa-be- leid van het IKV 'niet altijd even trefzeker' is geweest. Ter Veer pleitte er ten slotte voor ving', dat het IKV vóór 1977 noch dat de Nederlandse Vredesbewe- daarna een visie op het communis- Slng een Plaats kriJgt in de advies- me heeft uitgewerkt. Wat vooral organen van de ministeries van ontbrak was een analyse van de buitenlandse zaken en van defen- mogelijkheden tot veranderingen s*,e- Hij maakte daarbij een vergelij- in het Oostblok, de wegen waarop king m^t de wijze waarop de vak die veranderingen zich kunnen bonden een rol spelen in het so- voltrekken en welke handelwijze ciaal-economisch beleid. De bete- AMSTERDAM (GPD) - Minister Korthals Altes (justitie) zal morgen in de Tweede Kamer verantwoording moeten afleggen voor het besluit van het Amsterdamse parket om een man die wordt verdacht van een ernstig misdrijf op vrije voeten te stellen. Vrijdag werd de verdachte wegens een tekort aan celruimte naar huis gestuurd. De man wordt ver dacht van vrijheidsberoving en poging tot moord. Hij heeft bekend begin deze maand mensen te hebben gegijzeld en een man door het hoofd te hebben geschoten. Het slacht offer ligt met hersenletsel in het ziekenhuis. De scheidende voorzitter van het IKV noemde een „zeer belangrijke Van Putten zei dat het IKV zich reden" voor het gebrek aan succes wel moet bezinnen op vormen van van de vredesbeweging bij het 'po- vanuit de westerse samenleving kenis en voortgang daaraan positieve en negatieve bij- beweging is dragen kunnen leveren, aldus Ter Veer. Verder bleef het IKV volgens Ter rede. de vredes- afhankelijk wisselende en toevallige facto- Ter Veer in zijn afscheids- de verantwoordelijkheid van de of ficier om te bepalen wie moet wor den vastgezet. Ik heb niet de be voegdheid hem daarover ter ver antwoording te roepen". De Amsterdamse officier van justitie mr. Asser verklaarde gister middag dat het wegsturen van 'zware' verdachten de laatste tijd 'helaas' vaker voorkomt. „Als er echt geen plaats is kunnen wij niets anders doen, hoewel we daar ook bepaald niet gelukkig mee zijn". De Raadkamer had volgens mr. Asser de voorlopige hechtenis ver lengd op voorwaarde dat de ver dachte zou worden overgebracht naar een huis van bewaring. Hij mocht dus niet in een politiecel blijven. Toen er nergens in het land plaats voor hem bleek te zijn, moest hij worden heengezonden. Asser zegt dat het „op zich niet ab normaal hoeft te zijn dat ook ie mand die verdacht wordt van een ernstig misdrijf op vrije voeten komt. Wij aanvaarden dat, omdat de wet beperkingen stelt aan voor lopige hechtenis. Daarvoor zijn re gels opgesteld", aldus de officier van justitie. Schandelijke zaak' De PvdA zal de minister over de ze zaak morgen in de Tweede Ka mer aan de tand voelen. Het ka merlid Kosto, voorzitter van de ka- HILVERSUM (GPD/ANP) - Het schoven, stuitte Van der Sanden kabinet doet er verstandig aan met tegen de borst. vaardbaar, fen schandelijke zaak de uitvoering van een nieuw me- en een schok voor de rechtsorde", diabeleid te wachten tot na de ver- Kosto Hij vraagt zich af of het onderver kiezingen. De huidige coalitie is delen van verdachten in categ0. niet in staat tot beleid te komen, rieën no_ wel 2in h Mfk Na afloop van de discussie liet hoort thuis in de A-categorie; hij Kosto weten een punt te willen zet- had nooit losgelaten mogen wor- De veerboot, die na een botsing met een met gas geladen tanker op de wal terechtkwam. Gisteren werd het pont weer te water gelaten met behulp van een drijvende bok. <f0to anp» KRIMPEN AID LEK (ANP) - Op de Lek is zaterdagmorgen rond tien uur de veerpont tussen Krim pen aan de Lek en Kinderdijk aan gevaren door de Zwitserse tanker Acta. Daarbij werden drie opva renden, inzittenden van personen auto's, licht gewond. De tanker laakte lek waardoor een deel van de lading, 200 ton ontplofbaar en brandbaar aardgascondensaat, in de rivier stroomde. Hoeveel er in de boordmotor rivier stroomde is niet bekend, de boot werd moest worden overgepompt, waar voor de doorvaart in de rivier werd stilgelegd. Ook moest een aantal huizen in de buurt van de aanva ring worden ontruimd. Om vijf uur 's middags was de lading overge pompt en werd de rivier weer vrij gegeven. De aanvaring is vermoedelijk veroorzaakt door een defecte stuur- 1 de tanker. De veer de kant van Krim- In Alblasserdam wordt de boot ge repareerd. De tanker, die een scheer van ruim twee meter in de stuurboordzijde kreeg, kon op ei gen kracht naar een reparatiewerf in Roozenburg varen. Met het opruimen van het wegge stroomd aardgascondenstaat wordt vandaag een begin ge maakt. Het spul vermengt zich on der normale omstandigheden niet met water en is voor een deel in de haventjes in Krimpen aan de Lek terechtgekomen. MIDWOLDA (ANP) De 54-jarige CDA-wethouder G.K. Adam uit de Groningse gemeente Midwolda (ruim 4.100 inwoners) staat al enkele jaren zonder dat dit publiekelijk bekend was een deel van zijn wethouderssalaris af aan een steunfonds voor mensen in Midwolda die het financieel moeilijk hebben. In het potje zit nu ongeveer een bedrag van 25 mille. De wethouder heeft dit desge vraagd bevestigd. B en W hebben er ook geld in gestort dat in de gemeentebegro ting vrijkwam doordat de huidige burgemeester jonger is dan zijn voorganger en daardoor ook iets minder verdient. De gemeente raad van Midwolda zal binnenkort beslissen over een eerste uitke ring uit dit steunfonds. Adam besloot in 1982, nadat hij voor de derde maal als wethou der was gekozen, tot het afstaan van zijn salaris „om in bepaalde krepeergevallen waar je volgens de regels niets mee kunt, toch iets te kunnen doen". Hij koos daarbij voor een geleidelijke verminde ring van zijn inkomen als wethouder (elk jaar 25 procent). Dit jaar gaat 75 procent in het steunfonds. In zijn laatste zittingsjaar zal het gehele salaris worden afgestaan. In 1986 zal Adam, die onder meer sociale zaken in zijn portefeuille heeft, als wethouder aftreden. Tot zijn pensioen zal hij van zijn gewone loon als uitvoerder bij een aannemingsbedrijf moeten rondkomen. HAARLEM (ANP) In de Haarlemse nieuwbouwwijk Schalkwijk zijn zaterdagmorgen vroeg kort na elkaar twee hoofdwaterleidingen gespron gen. Volgens een politiewoordvoerder bleven hierdoor 1200 woningen ver stoken van water. De eerste breuk ontstond dichtbij een winkelcentrum. Daar is volgens een woordvoerder van het waterleidingbedrijf Zuid-Ken- nemerland 900.000 liter water weggelopen. Om gedupeerde bewoners toch van water te voorzien werden tankwagens ingezet waarvan dankbaar gebruik werd gemaakt. (foto anp» HUURVERHOGING (GPD) - CDA en WD gaan ook voor 1986, net als per 1 juli dit jaar, akkoord met een huurverhoging van drie procent. Dat hebben hun specialis ten op het gebied van de volkshuis vesting, de kamerleden De Beer (WD) en Wolters (CDA), zaterdag in het TROS-programma 'Kamer breed' laten weten. Directeur Kem pen van de Nationale Woningraad zei dat een dergelijke huurverho ging niet past bij het beleid van loonmatiging. Zoutendijk valt Van Aardenne af DEN HAAG (GPD)- De fractielei der van de WD in de Eerste Ka mer, Zoutendijk, vindt dat zijn par tijgenoot minister Van Aardenne (economische zaken) had moeten aftreden wegens de RSV-affaire. Hij zei dit eind vorige week in een interview met Het Binnenhof. Zou tendijk was eerder vóór het aan blijven van Van Aardenne. De prominente WD'er Geertse- ma heeft ook al verklaard dat de bewindsman zou moeten aftreden. Het werd hem zaterdag nagezegd door de voorzitter van de liberale jongerenorganisatie JOVD, Re marque. Deze zei op een bijeen komst van zijn organisatie dat Van Aardenne met zijn aftreden zijn partij een dienst zou bewijzen. De WD doet het de laatste maanden slecht in de opiniepeilingen en met de verkiezingen in zicht moet de partij zich ontdoen van het negatie ve (RSV-) imago dat Van Aardenne heeft, aldus Remarque. HERWIJNEN (ANP) - De politie van het Betuwse Herwijnen heeft zaterdagochtend het stoffelijk overschot van de 25-jarige Amster dammer en wereldkampioen kick boksen A. Brilleman gevonden. Het lichaam van de man zat ver borgen in een metalen vat dat was volgestort met beton. De ton werd rond half tien opge merkt door het personeel van de veerboot tussen Herwijnen en Bra- kel. Toen zij het vat met de klep van hun boot probeerden op te vis sen, beschadigden ze de ton. Door het gat dat ontstond, ontdekten ze tussen het beton resten van kle ding en delen van een mensenli chaam. Onmiddellijk na de vondst van het lichaam is het regionaal bij standsteam van de Gelderse politie ingeschakeld. Sectie wees uit dat de man aan schotwonden is overle den en ongeveer een week in het vat heeft gezeten. Overheid wil meewerken aan nieuwe A D M AMSTERDAM (ANP) - Het rijk. de provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam zijn bereid hun medewerking te verlenen aan de uitvoering van een onderne mingsplan voor een toekomstige scheepsreparatiewerf in het haven gebied van Amsterdam en het Noordzeekanaal. Staatssecretaris van Zeil (economische zaken), ge deputeerde G. de Boer en wethou der E. Heerma van Amsterdam hebben zaterdag in Amsterdam de ze conclusie getrokken tijdens overleg over het in hun opdracht verschenen rapport van de com missie ADM-1985. De drie overheden zeggen in een verklaring dat er daartoe zo spoe dig mogelijk een goed doortim merd ondernemingsplan op tafel moet komen. Daarbij stellen ze wel een aantal randvoorwaarden. Zo moeten er bijzondere kwalitatieve eisen worden gesteld aan het toe komstig management, in het beno digde risicodragend vermogen moeten particuliere kapitaalver schaffers een belangrijk aandeel hebben en de inzet van het beno digde personeel moet zich van meet af aan kenmerken door een grote mate van flexibiliteit. Ten slotte mag er geen concurrentie vervalsing plaatsvinden. De over heden vinden verder dat er aan dacht moet worden besteed aan de aan de ADM-oude-stijl verbonden bedrijfsschool. ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - "Als Jopie dood wil moet ze maar dood". Dat zong een huisarts tijdens een tele foongesprek met een vrouw die hem belde omdat haar zuster een overdosis aan pillen had geslikt. De zuster had al verschillende se rieuze zelfmoordpogingen achter de rug. Tijdens de zitting van het Medisch Tuchtcollege erkende de arts, dat hij slaapliedjes had gezon gen en ten slotte had gezegd: "Als ze echt dood wil moet ze maar gaan". Het tuchtcollege keurde zijn gedrag af, maar vond het niet ernstig genoeg voor het opleggen van een tuchtmaatregel. De geneeskundig hoofdinspec teur van de volksgezondheid, W.J. Chr. van Gestel, noemt dit geval in zijn jaarverslag over 1983. Hij geeft daarin een overzicht van enkele niet gepubliceerde uitspraken van tuchtcolleges. De hoofdinspecteur acht het in het kader van het stre ven naar grotere openheid van het medisch tuchtrecht te betreuren, dat de medische tuchtcolleges nog steeds zo terughoudend zijn met het publiceren van uitspraken. "Er zijn er waarlijk veel meer die publi- katie zouden wettigen dan het handjevol dat nu door de tuchtcol leges wordt vrijgegeven", aldus Van Gestel. Een andere uitspraak betrof een huisarts die in twee jaar ruim 1.000 tabletten van een sterk verslavend slaapmiddel had voorgeschreven aan een bejaarde patiënt die hij nog nooit had onderzocht en die zei dat de pillen ook bestepjd wa ren voor zijn vrouw. De arts had de vrouw nooit ontmoet en hij ging zelfs niet na of ze wel bestond. Het tuchtcollege legde hem een boete van 2.500 gulden op. Overlij densverklaring Het jaarverslag van de hoofdin specteur vermeldt voorts een be risping voor een arts die een over lijdensverklaring voor een kind in vulde zonder zelf te zien of het kind wel werkelijk overleden was, een schorsing van een maand voor een internist die een ernstig zieke lichamelijk en geestelijk gehandi capte patiënt niet had onderzocht omdat hij zo 'onrustig' was en een waarschuwing voor een chirurg die een linkerknie opereerde ter wijl het de rechter had moeten zijn. Een gynaecoloog kreeg een be risping voor het schenden van de privacy van een patiënte. De vrouw was door de gynaecoloog geopereerd. Tijdens een moeizaam herstellingsproces verloor ze het vertrouwen in hem. Ze vroeg haar huisarts, haar naar een andere gy naecoloog te verwijzen. Toen de huisarts telefonisch contact opnam met de eerste gynaecoloog, ging die rechtstreeks naar de patiënte die in een ziekenhuis lag en die op dat moment in bad zat. Hij wilde niet wachten met het gesprek. Het tuchtcollege vond dat hy het on derhoud had moeten uitstellen tot een geschikter moment en dat zijn gedrag onbehoorlijk was. Liefde Onder het kopje 'liefde in de praktijk' meldt de hoofdinspecteur ten slotte het geval van een huis arts die een verhouding kreeg met een patiënte die bij hem kwam met huwelijksproblemen. De echtge noot van de vrouw, die dat niet wist, raadpleegde de huisarts even eens over de huwelijksproblemen. De arts verwees de man naar de psychiatrische dienst en drukte diens echtgenote op het hart tij dens een gesprek van het echtpaar met de behandelend psychiater niets te zeggen over haar verhou ding met hem. Het college vond, dat de arts had moeten terugtreden als huisarts van het echtpaar. Het advies aan de vrouw niets te vertel len over hun verhouding, achtte het college in strijd met zijn verant woordelijkheid als arts. Van der Vlies lijsttrekker SGP UTRECHT (ANP) - Het SGP-ka- merlid ir. B.J. van der Vlies uit Maartensdijk wordt lijsttrekker bij de komende verkiezingen. SGP'ers gaven hem de voorkeur boven zijn oudere collega Van Dis. Van der Vlies volgt daarmee ir. H. van Rossum op, die niet wil terug komen in 1986. De keuze voor Van der Vlies heeft geleid tot het vertrek van ds. H G. Abma (voor de SGP lid van de Eerste Kamer) uit het SGP- hoofdbestuur, waarvan hij voorzit ter was. Abma vond dat met keuze voor Van der Vlies aan het kamer lid Van Dis onrecht wordt gedaan. Kom ook kijken naar het moois dat Mexico en Zuid-Amerika hun bezoekers bieden. In een grootse dia film presentatie wordt het op een opzienbarende wijze aan u onthuld. Bijna twee uur lang wordt u meegenomen naar de pyramides en tempels van Mexico en het fascinerende continent Zuid-Amerika. Toegangsprijs f 7,50. Reserveren bij: A-REIZEN Tel. 02979-2501 Wegens grote belangstelling reserveren gewenst. Gereserveerde kaarten graag vóór 19.30 uur afhalen. U kunt deze opzienbarende film en diashow nog in de volgende steden gaan zien: Rotterdam: Groothandelsgebouw 25 febr. 1985 Groningen: Evenementenhal 27 febr. 1985 Leiden: Holiday Inn 28 febr. 1985 Amsterdam: Hilton Hotel 04 mrt. 1985 Zaal open: 19.15 uur begintijd: 20.00 uur

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5