Commissie krijgt uit vier plannen keuze voor Pieterskerkhof Bouw van 71 woningen in noordelijk deel Merenwijk Klank- en kleurrijke show Concordia Plein in 'hart van Leiden' autovrij Schetsontwerp voor molen bij Galgewater MéérWinter- napretvoor minder geld! )85 MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - Het eeuwenoude hart van Leiden, de Pieterswijk en het Pieterskerkhof, wordt in een nieuw jasje gestoken. Vanaf vandaag wordt de wijk op de schop genomen. Leidin gen, kabels en rioleringen in de oude binnenstadsbuurt worden vernieuwd. De bestrating van de Pieterskerkgracht, het Gerecht en van de talloze smalle straatjes in de wijk wordt daarna verbeterd. En, als laatste onderdeel van de 'hartoperatie', wordt het plein van het Pieterskerkhof eind dit jaar of begin volgend jaar gevrijwaard van geparkeerde auto's. Het, eigenlijk enige echte, plein in hartje Leiden wordt dan het domein van de voetganger en fietser. Over hoe het Pieterskerkplein er straks precies moet gaan uitzien wordt al jaren gepraat. Daarom even een geheugensteuntje: De wijkvereniging Pieters- en Acade- miewijk lanceerde in 1982 het idee om een prijsvraag uit te schrijven met als onderwerp: de herinrich ting van het Pieterskerkhof. "Nu de Pieterskerk zo mooi is gerestau reerd en gebruikt wordt als cultu reel centrum voor Leiden wordt het de hoogste tijd dat ook de om geving van de kerk een aantrekke lijk en passend uiterlijk krijgt", zo redeneerde de wijkvereniging. De Stichting Pieterskerk, waar van burgemeester Goekoop voor zitter is, nam de suggestie over en schreef de prijsvraag uit. Iedereen mocht meedoen, maar moest zich wel aan een aantal voorwaarden houden. Zo was het "onder geen beding de bedoeling dat het Pie terskerkhof wordt omgetoverd tot een luidruchtig kermisterrein met allerlei bouwsels". De huidige sfeer van het plein, rustiek temid den van een bebouwing die een rij ke historie uitademt, mocht niet worden verstoord. Een terras is daarentegen wel gewenst om voor de nodige levendigheid rond de kerk en op het plein te zorgen. Een vijfkoppige jury koos, in mei 1983, uit dertig inzendingen drie prijswinnaars. De Stichting Pie terskerk vroeg de gemeente het winnend ontwerp van de Leidse architect A.A. Schouten ten uit voer te brengen. In februari 1984 besloot de gemeenteraad dat het Pieterskerkhof autovrij zou wor den, zodra de Sanders-parkeerga- rage aan het Levendaal gereed is gekomen. Dat moment is nu aan staande. De parkeergarage is in aanbouw en alles en iedereen staat klaar voor de 'operatie' Pieters kerkhof. Beslissing Op 6 maart aanstaande zal de ge meentelijke commissie voor ruim telijke ordening gevraagd worden een definitieve beslissing te nemen over de herinrichting van het kerk plein. De commissie krijgt de keus uit vier ontwerpen. In overleg met wethouder Peters van ruimtelijke ordening heeft de afdeling stede- bouw van de gemeente besloten dat, naast de eerste prijswinnaar, ook degene die met de derde prijs werd beloond (de Boskoopse tuin en landschapsinrichter H. Riede) het verdient bij de keuze betrok ken te worden. Alleen de tweede prijswinnaar is uit de boot geval- - Het Pieterskerkhof nu: volgeparkeerd met auto's. Bijna een eeuw geleden was het plein nog ingericht als plantsoentje. (foto rijksdienst voor de monumeni len. En, ten slotte heeft de gemeen telijke afdeling stedebouw zelf nog twee soberder plannen aan het overgebleven tweetal toegevoegd. Het meest opvallende aan het winnend ontwerp van de prijs vraag. het plan Schouten, is het ho ninggraatmotief in de bestrating van het plein. Het plan voorziet verder in gemetselde bloembak ken, bomen en banken, een zitgele genheid aan de zonkant van het plein bij de Gravensteen, een speelhoek met een klein zeshoekig plateau voor bijvoorbeeld een pop penkastvoorstelling en een speel veldje langs de Kloksteeg waar bij voorbeeld een partijtje badminton of jeu de boules kan worden ge speeld. Op het midden van het plein zouden twee vijfkoppige lan taarns het geheel moeten vervol maken. Auto's kunnen, volgens het plan Schouten, om de kerk heenrijden, maar er is niet langer een door gaande route. Ter hoogte van de huidige school aan het plein is een terras geprojecteerd dat de vcr- keersomloop ('s zomers) zal ver hinderen. In alle plannen wordt er van uitgegaan dat zich te zijnertijd een café of een restaurant in de school zal vestigen. Niveauverschil In het plan van H. Riede, dat de derde prijs verdiende, zijn de be staande bomen op het plein verwij derd om de. pleinruimte te vergro ten. Opvallend is dat van het aan wezige hoogteverschil tussen het vloerpeil van de kerk en de omrin gende bebouwing gebruik is ge maakt door het plein voor de kerk op een verhoogd niveau aan te leg gen. Het verschil tussen hoog en laag wordt heel aardig gemarkeerd door muurtjes, trapjes en twee hel- lingbanen. In het plan is ook een terras voor de school opgenomen, een krui dentuintje en een tweede terras langs de Kloksteeg dat weer de doorgaande verkeersroute blok keert. Op het plein is nog een derde terras in combinatie met een kiosk gesitueerd. Voor de kerkhuisjes aan de zijde van het koor is een la ge beukenrij aangebracht. Het derde ontwerp in de rij is van W. Smits van de afdeling stede- bouw van de gemeente. In dit plan is ook een hoogteverschil (slechts 30 centimeter) opgenomen door het straatniveau vanaf de gevels enigszins schuin te laten lopen. Door dit hoogteverschil, gemar keerd door traptreden, muurtjes en hellingbanen, wordt verhinderd dat auto's het plein oprijden, zon der dat een barrière in de vorm van een onaantrekkelijke paaltjesrij hoeft te worden opgeworpen. De hellingbanen maken het mogelijk dat auto's toch bij de ingang van de kerk kunnen komen. Deze toegan gen tot het plein zouden met slechts enkele uitneembare paal tjes kunnen worden afgesloten. De huidige verkeersomloop rond het plein is in het plan-Smits ge handhaafd. Net als in de andere ontwerpen zijn de achter hekken gelegen kerktuintjes bij het plein getrokken. In het plan zijn verder bankjes, een Fietsenstalling en een tarras bij de Kloksteeg opgeno men. De aanwezige bomen zijn ge handhaafd, met uitzondering van de Beatrixiinde tegenover de Gra vensteen. Tegenover de Muskadel- steeg is een rij bomen toegevoegd. Simpel Plan vier ten slotte is van de hand van de gemeentelijke stede- bouwkundige J. Piret. Het is het eenvoudigste en daarmee ook goedkoopste plan. Er wordt niets weggehaald en niets toegevoegd. "Door uitsluitend de auto's te we ren is het plein met zijn bomen en bestrating af', aldus de ontwerper. Om te voorkomen dat auto's op het plein komen is simpelweg ge kozen voor een totale afsluiting van de pleinruimte door middel van paaltjes langs de Kloksteeg en bij de Muskadelsteeg. Op die ma nier wordt voorkomen dat het hele plein omzoomd moet worden met palen om te verhinderen dat men daar gaat parkeren. Voor de ver- keerscirculatie is het wel noodza kelijk dat de Muskadelsteeg, in te genstelling tot de huidige situatie, doorgang gaat verlenen aan het au toverkeer. Tussen het plein en de Muskadelsteeg zijn zes nieuwe bo men gesitueerd (waaronder de ver plaatste Beatrixiinde) die hetzelfde doel hebben als in de plannen twee en drie, namelijk het gat in deze hoek van het plein te dichten. Een aardigheid van het plan-Pi- ret is dat langs de Kloksteeg een overdekte boekenmarkt is opgeno men waarin het bestaande pomp- huisje kan worden ingepast. Voor de vormgeving denkt Piret aan het historische gebouwtje dat in Haar lem tegen de grote kerk is aange bouwd. Een aantal bankjes, speel plekken en nieuwe lantaarns ver volmaken dit plan. Kosten De raadscommissie voor ruimte lijke ordening mag op 6 maart dus de knoop doorhakken. Onderdeel van de afweging die dan gemaakt moet worden zijn ongetwijfeld ook de kosten van de verschillende plannen. Die lopen uiteen van 162.000 gulden voor het plan-Piret tot ruim een half miljoen voor het winnend prijsvraag ontwerp van A.A. Schouten. Overigens staat het iedereen vrij om zich met de keuze van de com missie te bemoeien. Tot 1 maart kunnen schriftelijke reactie wor den gezonden aan de gemeente Leiden, direktie stadsvernieuwing, Langegracht 72, 3212 NH Leiden. Vluchtelingen uit Sri Lanka aangehouden LEIDEN - Vijf vluchtelingen uit Sri Lanka - zogenoemde Tamils - zijn zondagmorgen vroeg in Lei den aangehouden. Dit gebeurde nadat de politie te hulp was geroe pen door een Amsterdamse taxi chauffeur omdat de Tamils niet ge noeg geld bij zich hadden voor de reis. Uiteindelijk hebben zij voldoen de geld weten te lenen bij een in Leiden wonende landgenoot van hen. De vijf vluchtelingen bleken niet in het bezit te zijn van een pas poort. Ze willen politiek asiel aan vragen in Nederland. Het merkwaardige is dat de Ta mils ook al asiel hebben aange vraagd in West-Duitsland. Ze zijn echter uit dit land vertrokken zon der een beslissing over hun asiel aanvraag af te wachten. Er is nog niet besloten wat er met de politie ke vluchtelingen gaat gebeuren. Politie-agenten op sokken pakken inbreker LEIDEN - De Leidse politie heeft gisteravond een 25-jarige Leide- naar aangehouden die rondschar relde in het stadhuis aan de Bree- straat. Omwonenden hadden de man gezien op de binnenplaats van het stadhuis en de politie gewaar schuwd. Twee agenten togen daar op naar het stadhuis, trokken hun schoenen uit om te voorkomen dat de inbreker hen zou horen, en gin gen op hun sokken op onderzoek uit. In een kamer in het stadhuis liepen zij op een geven moment de 25-jarige Leidenaar tegen het lijf. Later bleek dat de man ook de avond tevoren al het stadhuis was binnengeweest en een beeld scherm en een elektrische schrijf machine had meegenomen. De spullen werden terug gevonden in het schuurtje van de woning van de man. Inbraak LEIDEN Uit een woning aan de ir. Driessenstraat in Leiden is gis teravond bij een inbraak 25.000 gulden aan geld gestolen. De inbre ker of inbrekers verschaften zich toegang door de voordeur van het huis te forceren. De woning werd volledig doorzocht. Sieraden en geld gestolen LEIDEN Uit een woonboot aan de Herensingel is dit weekeinde een kistje met gouden en zilveren sieraden en een geldbedrag van 400 gulden gestolen. De inbrekers konden de woon boot, via het ijs, binnenkomen door aan de waterkant een ruit te vernielen. LEIDEN - Zoals op nevenstaande tekening zal de houten korenmo len er gaan uitzien, die de gemeen te Leiden en de Rijnlandse Molen stichting willen herbouwen op het molenbolwerk aan het Leidse Gal gewater. Het schetsontwerp van de 'nieu we' molen De Put is gemaakt door Van Beek Molenmakerij BV uit Rijnsaterswoude en de kosten van herbouw worden op dit moment geraamd op 350.000 gulden. De on langs opgerichte stichting Molen De Put gaat binnenkort de boer op om het resterende geld bijeen te krijgen om de herbouw te kunnen realiseren. Begin 1983 werd het idee gebo ren om op het stenen molenbol werk aan het Galgewater de vroe gere korenmolen De Put te her bouwen met als doel het stads beeld te verfraaien, het toerisme te bevorderen en het ambachtelijk vak van molenmaker een stimu lans te geven. De Rijnlandse Mo lenstichting lanceerde het plan en ADVERTENTIE Al uw kleurenfilms ontwikkeld en afgedrukt Grote kleuren foto: 10x15 cm. Nü voor CL Reuze kleurenfoto: 13 x 18 cm. Van 3^5 Nü voor de gemeente Leiden aanvaardde het in dank. De gemeente heeft intussen een bedrag van 100.000 beschikbaar ge steld uit het fonds bovenWijkse voorzieningen en het project aan gemeld bij het rijk ter stimulering van de werkgelegenheid. Leiden wordt elk jaar in de gelegenheid gesteld enige tientallen werklozen in dienst te nemen, in het kader van diverse werkgelegenheidsre- gelingen, om mensen de gelegen heid te geven werkervaring op te doen. De loonkosten komen dan Voor rekening van het ministerie van sociale zaken en werkgelegen heid. Voor molen De Put kan worden gerekend op een bijdrage van 100.000 gulden in de loonkosten. De ministeries van WVC en econo mische zaken hebben het evenwel af laten weten. Zij willen geen bij dragen leveren in de kosten van de herbouw zodat het niet mogelijk is het plan uitsluitend via overheids middelen te realiseren. Er rest dus nog een tekort van 150.000 gulden. Bovendien moet er, volgens de stichting, rekening mee worden gehouden dat op het moment dat de bouw kan begin nen de kosten met ongeveer 25.000 gulden zullen zijn gestegen zodat het tekort komt op 175.000 gulden. Om dat geld bijeen te krijgen zal de stichting nu een inzameling orga niseren. Daarbij richt men zich voornamelijk op bedrijven, instel- Gemeente mag plan niet tegenhouden Het schetsontwerp van molen De Put, gemaakt door Van Beek Molen kerij uit Rijnsaterswoude. lingen, diverse fondsen en particu lieren. Het ontwerp van Molenmakerij Van Beek is intussen als bouwplan bij de gemeente Leiden ingediend met het verzoek om een bouwver gunning te verlenen, het college van B en W heeft Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland gevraagd, vooruitlopend op de wijziging van het bestemmingsplan, een verkla ring van geen bezwaar te verstrek ken zodat de bouwvergunning ver leend kan worden en met de bouw begonnen kan worden zodra de be nodigde financiën vergaard zijn. LEIDEN - Nationale Nederlanden gaat 71 premie-C-huurwoningen bouwen in het voormalige War- mondse deel van de Leidse Meren wijk. De 71 woningen komen in het laatste stukje onbebouwde grond in het noordelijk deel van de nieu we stadswijk (de forellen- en kar- perbuurt). Deze grond is eigendom van Nationale Nederlanden. De verzekeringsmaatschappij bouwde er al eerder een kleine honderd eengezinswoningen waarvan is ge bleken dat ze niet of nauwelijks aan Leidse woningzoekenden te verhuren zijn omdat de huren zo hoog zijn. De bedoeling van Nationale Ne derlanden is dat de 71 woningen die men thans op het programma heeft staan worden gerealiseerd in LEIDEN - In een voormalig seks huis aan de Hooigracht heelt zater dagochtend een binnenbrandje ge woed. Uit onderzoek bleek dat de deur van het pand vermoedelijk is ingetrapt en dat een bankstel met opzet in brand is gestoken. De Leidse brandweer moest er aan te pas komen om de binnenbrand te blussen. De schade aan het pand bleef beperkt. maakt uw foto dubbeltjes goedkoper! Christelijke Muziek- en Showband Concordia, drumband, mini- en ma jorettes o.l.v. Albert Hilkhuysen, tamboer maitre Kees Boeff, ladys peaker Jo Ravensbergen, met een showprogramma van Amerikaanse en Nederlandse muziek. Gehoord op zaterdagavond 23 februari in de Stadsgehoorzaal in Leiden. LEIDEN - Het tijdperk van de recht op en neergaande hoempa- muziek lijkt definitief afgesloten. De fanfare-orkesten die sinds jaar en dag de feestelijkheden in stad en dorp opluisteren zijn on der Noord- en Zuidamerikaanse invloeden uitgegroeid tot wel haast professionele showband<; met alles erop en eraan. Zo bleek ook zaterdagavond weer tijdens de jaarlijkse uitvoering van de populaire Leidse Muziek- en Showband Concordia in de Stadsgehoorzaal met een avond vullend programma. Waar Con cordia vanaf de grandioze ope ningshymne tot aan de daveren de finale liet zien niet voor niets een graag geziene gast te zijn in binnen- en buitenland en kind aan huis in de voetbalstadions van Feyenoord en PSV. Dat ook de toekomst van dit korps er wellicht zonnig uit gaat zien bewezen voor de pauze de junioren (gemiddelde leeftijd 11 jaar) in een hart veroveren de show, waarbij vooral de goede beheersing van de blaasinstru menten opviel. De omlijsting van pittig drumwerk en de lenige mi- nirettes voegden daaraan nog een extra kleurrijke dimensie toe. Niet minder gedisciplineerd klonken daarna de senioren in Concordia's feestmars, een com positie van dirigent Albert Hilk huysen en de prachtige Berber suite van Cees Vlak, met het ty pisch deinende ritme van een door de woestijn trekkende cara van. Een huzarenstukje van drumtechniek, uitgevoerd door zes solo-tamboers onder leiding instructeur Kees de Boeff bleek 'corps of drums' in een ar rangement van E. Beekman, een werk vol lastige ritme-wisselin gen, door de band in een razend hoog tempo geslagen. Terwijl het majorettenpeloton ruimschoots aan zijn trekken kwam in een wervelende boogie rock. De parade onder de toepasse lijke titel 'Death of Glory', die niet alleen het gehele toneel maar ook een gedeelte van de Stadsgehoorzaal in beslag nam, vormde de daverende slotfinale van deze klank- en kleurrijke show. ANNEKE VAN VLIET de premie-C-sector (de zogenaam de 'goedkope vrije-sector). Dit be tekent dat de eengezinswoningen straks een huur moeten gaan op brengen van tenminste 800 gulden per maand. In totaal kunnen in dit deel van de Merenwijk nog 373 nieuwe wo ningen worden gebouwd. De ge meente zit daar echter niet op te wachten omdat de Leidse woning zoekenden er toch geen steek wij zer van worden: de huren zijn te hoog. Het gemeentebestuur heeft daarom overwogen Nationale Ne derlanden de voet dwars te zetten bij de premie-aanvraag die voor de bouw van de 71 woningen moet worden ingediend bij het rijk. Uit navraag bij het ministerie is evenwel gebleken dat de gemeente niet gerechtigd is die premie-aan vraag tegen te houden. Leiden is verplicht de premie-C-aanvraag van Nationale Nederlanden door te sturen naar het ministerie van volkshuisvesting. De bedoeling van Nationale Ne derlanden is om spoedig met de bouw van de 71 woningen te begin- Bromfietser botst tegen auto LEIDEN - Een 17-jarige bromfiet ser en zijn 12-jarige duo-passagier zijn zaterdagavond op het kruis punt Haarlemmerstraat/Pelikaan straat bovenop een auto gebotst. De bromfietser was zonder te stop pen het kruispunt opgereden. De 34-jarige bestuurder van de auto kon hem niet meer ontwijken. De beide jongens werden van de bromfiets geslingerd waarbij de 12- jarige een kniefractuur opliep. deskerk (Burggravenlaan), aan vang acht uur; donderdag in de Ekklesia (Rapenburg 100). acht Archeologie Schrijf avonden Jemen. Korea en Marokko zijn de landen waarop de Leidse werkgroep van Amnesty Interna tional zich deze week richt met twee schrijf avonden. Op deze avonden worden protestbrieven geschreven ten behoeve van een 'verdwenen' Jemenitische rech ter. een Koreaanse student die al meer dan negen jaar gevangen zit en voor tien Marokkanen. De sehri/fa vonden zijn dinsdag m de Bevrijdingskerk (Zuid-West), aanvang half acht en in de Vre- In de serie archeologische lezin gen in de Taffeh-zaal van het mu seum van oudheden (Papen- gracht) staat dinsdag het onder werp 'Aardewerk uit provin ciaal-Romeins Nederland' op het programma. Spreker is dr. P. Stuart; aanvang acht uur. Volleybal Het Leidse schoolvollebaltoer- nooi, dat in de sportzaal van de Vlietschans werd gehouden, heeft tot de volgende resultaten geleid. Meisjes eerste klas: 1 Pieter Groen College l (Katwijk), 2 Pie ter Groen College 2; meisjes twee de klas: I Louise de Coligny Scho lengemeenschap (Leiden), 2 Rijn lands Lyceum Oegstgeestjon gens eerste klas: 1 Visser 't Hooft lycetim (Leiden), 2 De Vliét- schans (Leiden); jongens tweede klas 1 De Vlietschans, 2 Louise de Coligny.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3