Oranje zet zichzelf voor schut Klompen vliegen door De Thermen Quick Boys echt trots: 'Wat wil je nog meer' #t Reuzesprong Vriesekoop LEIDSCH DAGBLAD Staking na bomaanslag Opstelling zal niet veel afwijken Voetballers vluchten voor dames van plezier Vijfde geplaatst voor WK tafeltennis MAANDAG 25 FEBRUARI 1985 Theo Uittenhout. ALPHEN AAN DEN RIJN - Niet de bal, maar twee klompen vlogen zaterdagavond bij het waterpoloduel AZC/Alphen tegen De Zijl LGB (12-6) in het rond. De vormgever van de ongewone 'act' was een Alphense supporter, die zich op een vreemde manier opwond over een zich op de kant afspelend incident rondom Alex van Belkum. De Leidse speler kon zich, evenals de heet gebakerde begeleiders van De Zijl/LGB niet vinden in een beslissing van arbiter Haagberg en uitte daarover zijn ongenoegen door de be nen van de scheidsrechter nat te spatten. De AZC-aanhanger liet vervolgens zijn woede over het Leidse gedrag op een geheel andere manier blijken. Hij ontdeed zich van zijn schoeisel. Al snel werd duidelijk dat de Alphenaar de lederen klompen aan Theo Uittenhout, assis tent van coach Rob Schouten, wilde overhan digen. Aan de wijze waarop de toeschouwer 'het presentje' aanreikte, viel gemakkelijk op te maken dat het hierbij geen Alphense liefda digheid betrof. De Zoeterwoudenaar kon de hem met grote snelheid toegeworpen projec tielen maar net ontwijken. Uittenhout daarop wilde de furieuze 'polo- liefhebber' duidelijk maken, dat het gedrag niet bepaald in Leidse kringen werd gewaar deerd. Na een luidruchtige woordenwisseling vond de AZC-fan het kennelijk noodzakelijk zijn krachtige woorden met even krachtige da den te onderstrepen. Omdat de gebruikelijk weg naar de plek des onheils (de tribunes in De Thermen bevinden zich enkele meters bo ven het bassin) naar zijn zin veel te lang was, liet de inmiddels knalrood aangelopen Alphe naar zich langs een ijzeren buis naar beneden zakken en stapte met gebalde vuist op Uitten hout af. Eenmaal op de begane grond, bemerkte hij echter een groot verschil in postuur. Uitten hout bleek twee 'koppen' groter en aanmerke lijk breder dan de toeschouwer, die dan ook op z'n klompen aanvoelde dat hij beter rechtsom keert kon maken. Toegesnelde AZC-bestuur- ders susten vervolgens het binnenbrandje en begeleidden de recalcitrante aanhanger naar zijn plek op de tribune. Waar geen 'klompendans' meer werd opge voerd.. SrDY KATWIJK Het Nederlands elftal klampt zich krampach tig vast aan de veronderstelling dat Cyprus in het geheel niets voorstelt. Hoewel de zege in de uitwedstrijd op het eiland pas heel laat tot stand kwam, proberen coach en spelers van Oranje zichzelf na de povere oefentrilogie moed in te spreken door vol te houden dat de kwalifica tie-tegenstander van woensdag minder sterk is dan VW of RKC. Op aangeven van Willy v.d. Kerhof tikt Marco van Basten 1-0 voor Oranje in. Doelman Kees de Best valt vergeefs uit. Freek Rienks (l) en Leo van Delft zijn duidelijk te laat. toto Holvast) Om die reden zou het doelpunten- festijn dat zo hard nodig is in de handicap-race naar Mexico wel degelijk mogelijk zijn, maar dat is dan ook meteen het enige hou vast. En het voetbalteam van Cy prus moet dan ook nog minder zijn dan Quick Boys, want in het ingelaste oefenduel bij die eer steklasser speelde het nationale team zaterdag zo abominabel dat zelfs de Katwijkers heel lang ge lijke tred kon houden. Zolang dat de herinnering aan Lisse weer le vend werd. Daar leed het Neder lands elftal vorig jaar een bescha mende nederlaag tegen een Leidse amateurcombinatie, nu kwam het net niet zover: 3—1 winst, na een 1-1 tussenstand. Maar een wanprestatie bleef het en er gold geen enkel excuus, want de slechte omstandigheden (geen wedstrijdritme, slecht veld, harde wind) golden voor twee partijen. De amateurs droegen ze niet aan, de profs wel. In de vorm van 'con stateringen', maar dat zei eigenlijk al voldoende. LA VALETTA (SID) - De voetbal scheidsrechters op het eiland Mal ta zijn zaterdag massaal in staking gagaan, nadat het huis van een van hen door een bomaanslag werd vernield. De politie vermoedde dat de bom donderdag onder het huis van de bekende arbiter Anthony Agius werd gelegd door een groep fanatieke voetbalsupporters. Agius en zijn gezinsleden bleven overi gens ongedeerd. De gewelddadig heden in het voetbal op Malta na men de laatste tijd hand over hand toe. Door de staking moest het competitieprogramma van het weekeinde door de voetbalbond worden afgelast. Inplaats van zich te bezinnen op het grote aantal eigen fouten, werd de hoop levend gehouden door de tegenstander van woensdag af te schilderen als een inhoudsloos elf tal. Hoe negatief over Cyprus wordt gedacht werd duidelijk uit de opmerkingen van Leo Beenhak ker. Op Nieuw Zuid, waar 2-2 de verhouding tussen het nationale team en het jonge zaterdag-ploeg- je veel beter zou hebben weergege ven, sprak de interim—coach over een "vertekend beeld". "Want Quick Boys is een fris en agressief elftal, dus leverde deze wedstrijd niet het gezicht op dat je woensdag krijgt. Ik ga uit van een muurvaste spelopvatting van Cy prus, dat wil zeggen van een onbe weeglijke muur van acht, negen mensen die voor de zestienmeter lijn gaan staan en daar blijven staan. Dan gaat het niet om mooi voetbal, dan gaat het er enkel om dat we die muur slechten en goals maken. Dat is hier niet gelukt, door allerlei oorzaken". Beschamend Leuk voor de Katwijkers natuur lijk die opmerkingen (en nog te recht ook, want ze speelden erg aardig en onbevangen), maar tege lijkertijd ook beschamend voor het Nederlandse profvoetbal. Het zegt alles over de huidige kwaliteit, die al treffend wordt geïllustreerd door het feit dat er drie oefenwed strijden nodig zijn voor een kwali ficatiepotje tegen Cyprus, dat zoge naamd niets voorstelt, maar intus sen wel als scherprechter kan fun geren. Beenhakker is wat dat betreft na tuurlijk niets te verwijten. Hij is er tussentijds voorgezet en moet in zijn voorbereidingen afgaan op de ervaringen van anderen en de hui dige stand van zaken. Die is dat Nederland woensdagavond in De Meer met dikke cijfers moet win nen om tenminste nog enige kans te houden op kwalificatie voor het wereldkampioenschap 1986. Dat is het gegeven. Het 'uitge dachte' middel om het doelsaldo op te vijzelen tegen de Europese dwerg is een systeem met vier spit sen die, zwaar ondersteund door de middenvelders, de menselijke muur moeten slopen en daar moet in het Nederlandse voetbal van te genwoordig langdurig op geoefend worden. Hoe het werkt (of beter gezegd: hoe het niet werkt) blijkt uit de cij fers na drie oefenwedstrijden. Te gen VW, RKC en Quick Boys werd negen keer gescoord. Oranje kreeg twee goals tegen, maar dat hadden er aanmerkelijk meer kun nen zijn als de sparringpartners de mogelijkheden beter hadden be nut. Ook de Katwijkse liefhebbers hadden zaterdag twee, drie treffers meer kunnen maken dan die ene waarmee de talentvolle Marco van der Plas in de 39ste minuut aan- wf ■■mar nm Bettine Vriesekoop. (PR-foio) stuurde op de enerzijds schitteren de en anderzijds schandalige 1-1 tussenstand. Een treffer van Kees van Rooyen werd nog afgekeurd en Martin van der Plas, Floor van Duyn en Leen van der Plas misten daarvoor en daarna reëele kansen. Bovendien leek het erop dat Quick Boys een penalty werd onthouden. Onmacht In feite kreeg het jonge felle team, dat bij vlagen ook beter com bineerde, dus meer mogelijkheden dan de nationale garde, die louter onmacht ten toon spreidde. Op de vleugels ging het dan nog wel bij Gulht en in mindere mate Tahama- ta. En hoewel Beenhakker zich niet wilde vastpinnen op een op stelling, "want ik heb voor alle po sities een man achter de hand", zullen zij daar vermoedelijk ook woensdag beginnen. Valke en Van der Gijp deden het als hun inval lers in elk geval veel minder. In het centrum bij Houtman en Van Bas ten was armoe zelfs troef. De Feyenoorder beschadigde in Katwijk zijn zelfvertrouwen en zijn enkel, maar kan er, zo leerde het medisch onderzoek van gisteren, niettemin woensdag bij zijn. Zijn Ajax-collega scoorde wel twee maal, maar hij blijft tobben met zijn vorm. Vermoedelijk speelt hij samen met Wim Kieft, die dan niet bang hoeft te zijn dat Brandts hem in de weg zal lopen. De herhaling van dat experiment van na de pau ze, kon als mislukt worden be schouwd. De tot spits getransfor meerde verdediger scoorde wel, maar dat doelpunt had zelfs een as pirant kunnen maken na die fout van doelman Kees de Best. Aanvallend kwam er dus niet veel uit, maar daar kon Beenhak ker zich nog niet eens al te zeer over opwinden. "Je kunt het bere deneren tot de zestien meter en daar is het: gaat ie erin, of niet. Dat lukte nu niet erg, maar ik blijf er vanuit gaan dat er tegen Cyprus veel in het strafschopgebied moet gebeuren". Erger vond de waarnemer de se rie fouten die achterin was ge maakt. "Boeve, Wijnstekers en Brandts boden de tegenstander zelf vier kansen aan en dat mag niet in een situatie waarin je met drie man achterspeelt. Dan mag je eigenlijk geen bal verspelen". Het voetballen zonder laatste man, eist van de drie verdedigers sober voetbal. Dus, je vent uit de wedstrijd spelen en de bal goed kwijtraken", aldus Beenhakker. Alleen Adrie van Tiggelen voldeed na die pauze als invaller aan die op- GOTHENBURG - De prestaties van Bettine Vriesekoop hebben in druk gemaakt. De plaatsingscom missie voor het wereldkampioen schap tafeltennis, dat eind maart, begin april in Zweden wordt ge houden, ruimde voor de Top twaalf-winnares de vijfde plaats in. Door die klassering maakte ze op de wereldranglijst een reuze- sprong, van de dertiende naar de vijfde plaats. Toch zal de Hazerswoudse niet tevreden zijn met de loting. Welis- Leo Beenhakker. (archieffoto anpi dracht. Voor die tijd had Willy van de Kerkhof (de enige met een vol doende) zijn faam als zwervende corrector geregeld op het spel moe ten zetten, omdat de concentratie achterin zoek was. Enigszins lo gisch misschien in zo'n oefenpotje tegen een weinig aansprekende te genstander, maar dat is Cyprus volgens de eigen verhalen dus ook. Voor schut Bovendien mocht er juist in Kat wijk wel op enige motivatie gere kend worden, met de beschamen de 2-1 nederlaag van Lisse nog vers in het geheugen. De kans op rehabilitatie werd grandioos ge mist. Het enige verschil lag in de kleding en wie niet beter wist ver moedde de Leeuw bij vlagen in het blauw-wit... zo zette Oranje zichzelf voor schut. Het team gedroeg zich uiterst ongeconcentreerd, ongeïn spireerd en onvolwassen. "Liever nu, dan woensdag avond", vond Beenhakker als voordeel. "Je kunt de fouten er nu tenminste nog uithalen. Ik ga er in elk geval van uit dat de scherpte in een echte wedstrijd groter is". Slechter kan het moeilijk, maar volgens de redenering waaraan Oranje zich vastklampt, wordt het tegen Cyprus geen echte wedstrijd. Zo houdt zelfs het enige houvast nog een heel groot gevaar in. PAUL DE TOMBE waar voert ze de tweede groep in het spelersveld aan, in haar kwart komt ze zeer verdedigende speel sters tegen. Zo is de Chinese Ni Xialin, die haar twee jaar geleden op het WK in Tokio in drie games binnen het kwartier de speelzaal uitjoeg, ook in de tweede groep in gedeeld. Voorts kan Vriesekoop in haar jacht op de wereldtitel al vroegtij dig gestuit worden door de Zuid- koreaanse Lee Soo Ja, de Russin Anita Zakharjan, de Joegslavische KATWIJK - Bij die Elfsteden tocht, nog bijna overal het gesprek van de dag, valt alles wat het Ne derlands elftal presteert in het niet. Zij die op de historische 21 februa ri '85 niet eens de finish haalden, verdienden meer waardering dan het fletse Oranje in zovele jaren van pure armoede. Al was het al leen maar om de nacht die menig toerrijder in temperaturen onder nul doorbracht om in het bezit te komen van een startbewijs. Oranje liet zaterdagmiddag weer eens ruim vierduizend kijkers in de kou staan. Na de 2-1 nederlaag van 's lands beste voetballers tegen het Leids elftal vorig jaar in Lisse, waarbij Quick Boys met Sis Tu Pan en Theo Guyt was vertegen woordigd, verprutste het Neder lands team de kans om enige good will in de Leidse regio te herwin- Maar... de nietszeggende 1-3 overwinning (of zegt die juist alles over het peil waarop Oranje voortkluunt?) en de zwakke gene rale repetitie voor de eerste van drie beslissende interlands die het Nederlands elftal wacht, zorgde bij een paar honderd man toch voor blosjes op de wangen. De apetrotse KW Quick Boys liep namelijk nog wel warm voor Oranje. Vereerd Begrijpelijk voelden het bestuur en alle medewerkers zich bijzon der vereerd met het verzoek don derdagavond (die historische 21s- te..) en het bezoek zaterdagmiddag van Leo Beenhakker en consorten. En hoe de spelers (van wie keeper Theo Guyt met een lastig te gene zen blessure kort boven de knie langs de lijn toe moest zien) erover dachten, laat zich raden. Fred Eys- berg, die het met Ruud Gullit als tegenstander een uur lang het zwaarste van alle Katwijkers had gehad, reageerde verrukt op de waarschijnlijkst mooiste belevenis uit de voetballoopbaan van allen tot nu toe. Hij had maar vijf woord jes nodig: "Wat wil je nog meer?". De in zijn kielzog het tijdelijk tot perskamer omgedoopte, volle spe- Branka Batinic, de Hongaarse Edit Urban, de Noordkoreaanse Han Hye Song en haar 'papieren' tegen stander in de kwartfinales, de Chi nese Qi Baoxiang. Wereldkampioe ne Cao Yan Hua voert de plaat singslijst aan, haar landgenote Dai Lili staat tweede, Geng Lijuan der de. Bij de heren staat de Chinees Jiang Jialiang nummer een en zijn landgenote Xie Saike twee. Andr- zej Grubba is met zijn vierde plaats de eerste Europeaan. lershome binnenkomende Kees van Rooyen had nog wel een pas send antwoord op die vraag. "Ik ben helemaal niet tevreden", keek hij quasi misnoegd terug naar de 21ste minuut van de tweede helft. De Quick Boys-aanvoerder, in de beginfase de zenuwachtigste spe ler, scoorde bij een 2-1 stand op nieuw de gelijkmaker maar vol gens scheidsrechter Koos van der Leek zat dat niet helemaal snor. Door de ogenschijnlijk glaszuivere goal af te keuren, bespaarde de Leidse arbiter het Nederlands elf tal een tweede optater in deze con treien. Serieus Nee, niemand die daar een nacht van wakker zal zijn blijven liggen, maar het was natuurlijk tekenend voor wat het Nederlands elftal 'presteerde'. Marco van der Plas, vanwege zijn gelijkmaker de held van Nieuw-Zuid: "Ik vraag me toch af of de spelers het nu alle maal wel zo serieus opnamen. Op een gegeven moment ging er bij hun achterin iets mis, maar Van Breukelen en Van Tiggelen maak ten er dan gewoon een geintje by. En zelf ga ik vaak genoeg bij Feye- noord kijken. Nou, dan speelt Wijnstekers veel sterker dan van middag". De Rotterdamse aanvoerder van het Nederlands team moest be hoorlijk op zijn qui vive blijven voor deze van de vier Van der Plas sen. Vorig jaar nog een onbekende voorstopper in de A-regionale jeugd, nu lof oogstend van de za terdagmiddag op Nieuw-Zuid ver zamelde vaderlandse voetbaltop. Daarmee kwam een voorlopig eind aan de crisis waarin hij zich in de laatste competitie-weken van '84 bevond. Zo zegt hij zelf tenminste. "Ik heb een terugslag gehad, om dat je elke week weer moést pres teren. In de regionalen was dat heel anders. Als je dan een keer niet kon komen trainen of een keer een slechte wedstrijd speelde gaf dat niet zoveel. De volgende week speelde je toch wel weer mee". Werkelijk zorgen hoeft hij zich om een plaatsje in Quick Boys 1 feitelijk niet te maken. Op hem èn zijn achternaamgenoot Leen, even eens snel maar toch wat minder be gaafd, op de rechterflank is het Katwijkse spelpatroon gebaseerd. Vullen in competitiewedstrijden Martin van der Plas en Kees van Rooyen de ruimte in het midden op, tegen Oranje vertolkten beiden een meer teruggetrokken rol. Noodgedwongen, want éénmaal in balbezit zocht Quick Boys onbe vangen de aanval. "Mooi" "Een mooi stukje pr voor my", merkte Martin van Vianen lachend op. "De jongens hebben het ge daan. Ik heb hen voor de wedstrijd niks opgelegd, alleen maar wijs ge maakt dat we het aan konden van middag. Door kort te dekken, pro beren hen zoveel mogelijk vast te zetten en trachten er uit te komen als dat mogelijk was. En alles was positief. Alleen Willy van der Kerk- KATWIJK - Leo Beenhakker heeft het Nederlands elftal voor de kwa lificatiewedstrijd tegen Cyprus nog niet bekend gemaakt. De begi nopstelling tegen Quick Boys zal echter niet veel afwijken van de formatie van woensdagavond. In Katwijk begon Oranje met Hans van Breukelen in het doel, aan voerder Bennie Wijnstekers, Peter Boeve en Ernie Brandts achter; Willy van de Kerkhof, Dick Schoe naker en Erwin Koeman op het middenveld en Ruud Gullit, Marco van Basten, Peter Houtman en Si mon Tahamata in de voorste linie. Beenhakker heeft drie groepjes van drie, waarvan er twee zullen spelen. Op rechts Ruud Gullit, Dick Schoenaker en René van de Gijp. Zaterdag gaf hij de voorkeur aan de eerste twee, de PSV'er viel in en deed alleen verkeerde din gen. Op links moet óf Simon Taha mata óf Erwin Koeman dan wel Michel Valke afvallen. Waarschijn lijk wordt het een keus tussen de twee middenvelders. In het centrum speelt Willem Kieft vermoedelijk samen met Marco van Basten. Peter Houtman kan door Beenhakker ingebracht worden als de doelpuntenproduk- tie halverwege nog niet op gang ge komen is. hof heeft goed gevoetbald. Hij cor rigeerde, en was ook voorin te vin den. Maar de rest wist geen oplos sing. Dat Brandts in de spits moet gaan lopen is een teken aan de wand dat het Nederlands voetbal gewoon achteruit is gegaan. Maar wij, we maakten een prachtige goal, hadden ook bij 2-1 nog moge lijkheden en dat zijn gewoon gran dioze dingen". De Hagenaar heeft nog geen ze kerheid over waar hij het volgende seizoen werkzaam zal zijn. "Ik wacht af', deelde Van Vianen mee. Net zo min weet het Quick Boys- bestuur wie op Nieuw-Zuid zijn opvolger zal worden. Oud-hulp en interim-trainer bij Quick Boys Joop Molendijk was ook op Nieuw-Zuid. Niet om zijn mogelijkheden over een terugkeer te peilen, maar wegens zijn verbin tenis aan de cursus Oefenmeester II. Net als trouwens UDO-trainer Cees Pouwiel (volgend seizoen bij DWO), een zéér aandachtig toehoorder bij de analyse tegen over de pers door Leo Beenhakker. Joop Molendijk, overigens, is vo rige week door het bestuur van de Rotterdamse vierdeklasser NOC op non-actief gesteld. "Een slechte vereniging", wilde de op Nieuw- Zuid populaire 'rooie' daar niet te ver over uitweiden. Voor volgend seizoen is hij inmiddels onderdak bij een andere vierdeklasser, Heke lingen. Stemming Niet alleen de persbanken- en kamer waren overbezet, heel het Katwijkse sportpark puilde uit. Er kwamen 3500 betalende bezoekers (toegangsprijzen variërend van een piek voor de jeugd tot een tientje voor een tribuneplaats) en met de Quick Boys aanhang kwam het to taal aantal bezoekers volgens pen ningmeester Bauw officieel op 4200. Net als met de Elfstedentocht kwam de wedstrijd voor het mooie één dag te laat, want tiet druilerige regentje kostte Quick Boys al met al 1000 toeschouwers, zo werd be cijferd. In het onlangs gevierde 65-jarig verleden van de Katwijkse vereni ging kwamen alleen in den begin ne, bij een wedstrijd tegen het toen net betaald voetbal spelende DWS méér kijkers. De recette (Bauw: "Ik moet nog aan het rekenen hoe veel precies") was wel een record, maar die moet met de KNVB wor den gedeeld. De stemming was daar niet minder om, al haalde die het natuurlijk niet bij de sfeer rond de Elfstedentocht... GERARD HAVERKAMP MASERU/SWAZILAND (SID) - Het voetbalteam van de High landers uit Swaziland is zater dag op de vlucht gegaan voor enkele dames van plezier. Bij aankomst in Lesotho bleek dat de ontvangende vereniging de gasten wilde onderbrengen in een hotel, dat veel weg had van een bordeel. Maar de Highlan ders trapten niet in de val.' Ze pakten hun boeltje en verhuis den naar een ander hotel. Na de overwinning in eigen land (4-1) had de minister van buitenlandse zaken King Miet- wa persoonlijk gewaarschuwd voor de listen en lagen, die de tegenstander bij de returnwed strijd in Lesotho nog in petto had. „Vooral de dames zijn daar gevaarlijk. Ze beroven jullie van je kracht". Zodoende wist manager prins Mfansibili wat te doen, toen hij de dames ontwaarde. Hij maakte met zijn gehele gezelschap rechtsomkeert en be trok op eigen kosten een ander hotel. Van daaruit zond hij een protest-telegram naar de Afri kaanse voetbalbond, die nu moet uitmaken of een sex-thera- pie tol de geoorloofde strijd middelen behoort of niet. I ZEG MAAR ÖkFÏÏ TEGEN 'bt—s KAMSTEEG OCCASION keus uit 200 occasions OBBSes sKI£^Oj^OO^AMSTi£^EK£RH^

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11