crb Straks meer tv-zenders dank zij schotelantenne Onderonsjes in gemeente politiek zijn onvermijdelijk Man stak pand in brand 'om aandacht te krijgen' Studentenhuis en museum in gevaar Discotheek en vijf cafés mogen later open blijven Koetshuis staat in de steigers Open middag Emilie Knappert school Molenwerk doelwit van graffiti MHTERGROMH Wethouder Bordewijk (PvdA) in VNG-blad: Nieuw voorstel aan Leidse regio en Bollenstreek ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 LEIDEN PAGINA LEIDEN - Discotheek Twins aan de Breestraat en vijf cafés mogen als nog meedoen aan de horeca-proef met de sluitingstijden. Dat betekent dat ze op zaterdag tot drie uur, een uur langer dan gebruikelijk was, open mogen blijven. Burgemeester Goekoop heeft dit besloten naar aanleiding van be zwaarschriften van horeca-ondernemers tegen de proef en het advies van de gemeentelijke commissie voor de beroep- en de bezwaarschriften daarover. De cafés die alsnog een zg. ontheffing krijgen zijn Aniba (Herenstraat), Morskwartier (Morsweg), Het Praethuys Vrouwenkerkkoorstraat), Oude Vest en de Pelikaan (Middelstegracht). De burgemeester wijkt daarmee op enkele punten af van het advies van de commissie. Volgens de commissie zou ook café Het Lisser Veerhuis (Lage Rijndijk) een ontheffing moeten krijgen, gezien de ligging daarvan. Goekoop wijst dit af, omdat de eigenaar van het bewuste café geen be zwaarschrift tegen de horecaproef had ingediend. Verder had de commis sie twee cafés aan de Middelstegracht met elkaar verward. Volgens de commissie zou het café op numer 155 voor een ontheffing in aanmerking moeten komen; dat is echter niet De Drie Haringen zoals de commissie dacht, maar de Pelikaan. Tot slot vindt de burgemeester in tegenstelling tot de commissie dat het café Haagweg niet voor een latere sluitingstijd in aanmerking komt, om de eenvoudige reden dat dit café niet meer bestaat. DEN HAAG/LEIDEN - De brand meester had het heel duidelijk in zijn verslag vermeld: mensenle vens en onvervangbare kunst schatten waren reëel in gevaar. Aan de ene kant was een studen tenhuis waarin nog acht bewoners zaten, aan de andere kant het Mu seum van Oudheden waar niets vermoedende bezoekers aanwezi gen waren. En tussen beide pan den brandde het huis Papengracht 25 als een fakkel. Aangestoken door een 28-jarige Leidenaar die de leegstaande woning had gekraakt, omdat hij uit zijn huis aan de Groe- nesteeg was gezet. Het verhaal dat de brandstichter gisteren aan de Haagse rechter ver telde, was triest. De man - ver slaafd aan hard drugs - kon de huur van zijn woning aan de Groenes- teeg niet meer betalen. Gevolg: hij werd op straat gezet. Bij wie de Leidenaar ook aanklopte en hoe hij ook zocht, nergens was onderdak voor hem. Ten einde raad besloot de man om toen maar het pand aan de Papengracht (eigendom van het museum) te kraken. De omstandig LEIDEN - Het voormalige koets huis, van het gerestaureerde Gul den Vlies, staat sinds een paar we ken in de steigers. Voor een bedrag van ruim 1,3 miljoen gulden wordt het eeuwenoude complex, met een fraaie gevel aan de Langebrug, in oude luister hersteld. Het in zeer slechte bouwkundige staat verkerende pand is onlangs door de gemeente Leiden aange kocht. De Warmondse architect Van Beek heeft in opdracht van het gemeentebestuur een ontwerp gemaakt om van het koetshuis een woongebouw te maken met elf kleine woningen (acht tweekamer woningen en drie driekamer-wo ningen) voor de huisvesting van al leenstaanden en tweepersoons huishoudens. Elke woning krijgt zelfstandige voorzieningen zoals een keukenhoek, een douche, een toiletruimte en een zelfstandige centrale verwarmingsinstallatie. Het complex aan de Langebrug dateert uit de vijftiende eeuw en is gebouwd als koetshuis dat hoorde bij het 'koopmanshuis' aan de Breestraat 125, beter bekend als 'Het Gulden Vlies'. In het verleden moeten meer van de deftige heren huizen aan de Breestraat over een koetshuis hebben beschikt, maar die hebben de tand des tijds niet kunnen doorstaan. Het pand Lan gebrug 48 is dus het enig overge bleven koetshuis uit die tijd en dat maakt het gebouw zo bijzonder. Uniek zijn ook de pilaren in het interieur, die het gebouw aan een kerk doen denken. De brede gevel met de rechte daklijst, de gemet selde hanekammen boven de ra men en de orginele roedeverdeling in de ramen verkeren nog in de oorspronkelijke staat. Ook de stal deuren zijn vrij goed in de oude staat bewaard gebleven. Het Gulden Vlies, aan de Bree straat, werd twee jaar geleden al gerestaureerd en heeft sindsdien de functie van gemeentelijk verga dercentrum. De beide gebouwen, het koetshuis en Het Gulden Vlies, heden waren erbarmelijk: verwar ming was er niet en de dekens die op het bed lagen stonken een uur in de wind. Aandacht Waarom brand stichten, vroeg rechtbank-president Van Over- beek zich af? Het antwoord was eenvoudig: "Ik wilde aandacht hebben. Mijn vader is overleden, mijn tweelingbroer is dood, ik sta alleen. Op straat liep ik te schreeu wen. Alleen maar om aandacht." De brand liep bijna uit de hand. Het vele hout dat in het gebouw met de daartussen liggende fraaie binnenstadstuin, zijn als het ware één monumentaal geheel. Om het binnenterrein te ontslui ten zal op de begane grond van het koetshuis een toegangspoort wor den gemaakt, die tevens dienst zal doen als achteruitgang voor Het Gulden Vlies. De woningen zullen in beheer worden gegeven bij de Leidse Woning Stichting (LWS). Het had overigens niet veel ge scheeld of het koetshuis was een was verwerkt vatte razendsnel vlam en in een ommezien sloeg het vuur uit het dak. Langs een dak raampje aan de achterkant zag de man zelf kans om te vluchten. Een politieman die toevallig in de buurt was, ontdekte de vlammen en waarschuwde de brandweer. "Ik ben enorm geschrokken", vertelde de brandstichter gisteren. Hij gaf toe brand te hebben willen stichten, maar niet in de vorm zo als dat nu was gebeurd. De man had er nooit bij stilgestaan dat het brandende 'sterretje' dat hij achte loos tussen wat huisvuil had ge gooid, zoveel ellende teweeg zou paar jaar geleden met de grond ge lijk gemaakt. Het gebouw zou aan vankelijk wijken voor de nieuw- bouwplannen die C A voor de Breestraat had ontwikkeld. Toen de nieuwbouw op deze plaats niet doorging wilde het bedrijf het bouwvallige koetshuis maar al te graag aan de gemeente verkopen. De bedoeling is dat de restauratie voor het einde van dit jaar wordt voltooid. brengen. "Echt waar, ik heb ont zettend veel spijt van wat ik heb gedaan." De officier van justitie, mr. Klein Breteler, onthulde dat het niet de eerste keer was dat de Leidenaar iets in brand had gestoken. Vier jaar geleden deed hij dat ook al eens. Omdat een psychiatrisch rap port hem als 'niet toerekeningsvat baar' omschreef, vToeg de officier om ontslag van rechtsvervolging. Klein Breteler eiste wel dat de man in een inrichting wordt opgeno men. Als stok achter de deur hield de officier de Leidenaar voor dat wanneer hij nog eens een poging LEIDEN - Gemeenten in de Leidse regio en de Bol lenstreek kunnen televisie kijkers straks meer kanalen aanbieden dank zij een schotelantenne die het re gionaal bestuur van de ka beltelevisie wil aanschaf fen. Gaan de betrokken gemeentebe sturen met deze aanschaf akkoord, dan wordt het mogelijk het aanbod van televisie-programma's uit te breiden met de Engelstalige satel liet-zender Sky Channel, een ka naal voor abonneetelevisie, moge lijk de Duitse satelliet PKS, terwijl de zenders Music Box (Engels) en TV-5 (Frans) die nu bij wijze van experiment te zien zijn, een defini tieve plaats op de kabel krijgen. Bovendien worden er kanalen ge reserveerd voor lokale en/of regio nale televisie, mededelingen en ka belkrant, alsmede voor de radio zenders die per FM worden door geven en dan dus ook op tv te be luisteren zijn. Meevallers Een soortgelijk voorstel deed het dagelijks bestuur van het regionaal orgaan (officieel geheten: gemeen schappelijke regeling antenne energievoorziening Leiden en om geving) in november ook al eens. Het algemeen bestuur, waarin de gemeenten zijn vertegenwoordigd die van de mast in Oegstgeest ge bruik maken, wees het voorstel toen af. Het dagelijks bestuur moest zijn 'huiswerk' overdoen, omdat onvoldoende duidelijk was op welke wijze de aanschaf en plaatsing van een schotelantenne zou moeten worden betaald. Het dagelijks bestuur komt daar over nu met nieuwe mededelingen. Er zijn twee financiële meevallers, waardoor het mogelijk is de exploi tatie van de schotelantenne binnen de bestaande begroting te bekosti gen. Op de eerste plaats wordt door een recente technische ingreep van de PTT het gebruik van de mast en het kopstation in Oegstgeest per jaar 17.000 gulden goedkoper; op de tweede plaats worden er voor dit jaar 1200 abonnees meer voor zien dan eerder verwacht, hetgeen 13.200 gulden oplevert. De exploi tatiekosten van de schotelantenne bedragen per jaar 30.000 gulden. tot brandstichting onderneemt, hy kan rekenen op tbr. "Die man is een risico voor de maatschappij. We moeten die maatschappij tegen hem in bescherming nemen." Afkicken De raadsman van de Leidenaar vroeg zich af of een krankzinnigen gesticht wel de juiste plaats is om hem te behandelen. "Wat hij nodig heeft is echte hulp om van de drugs af te komen. Waarom vraagt de officier niet een straf die in houdt dat mijn cliënt verplicht moet afkicken? Nu hij een paar maanden in voorarrest heeft geze ten en niets meer gebruikt, gaat het een stuk beter met hem. Je kunt weer een normaal gesprek met hem voeren. De basis tot een ander leven is gelegd. Daar moeten we gebruik van maken." Dat is wat de Leidenaar zelf ook het liefst wil: afkicken en helemaal opnieuw beginnen. Over twee we ken weet de man waar hy aan toe is. Dan - op 8 maart - bepaalt de rechtbank wat er met hem moet gebeuren. Alleen het plaatsen van de scho telantenne hoeft de abonnees dus geen geld extra te kosten. Wel zul len enkele gemeenten technische ingrepen moeten verrichten om de programma's te kunnen doorge ven. Globale schatttingen duiden erop dat voor die netten, waarbij in principe al een capaciteit van acht tien kanalen is, de kosten drie tot acht cent per maand per abonnee zullen zijn. Bedraagt de capaciteit twaalf kanalen, dan moet worden gerekend op maandelijkse extra kosten van één tot drie gulden per abonnee. Dat hangt ook af van de vraag in hoeverre de machtigingshouders (in het algemeen zijn dat de ge meenten) gebruik zullen maken van de aangeboden programma's. Om ze die keuze te geven wordt het aanbod verdeeld in twee pakket ten, één verplicht en één vrijwillig. Het is de bedoeling de VHF-band te gebruiken voor de Nederlands talige programma's (waarvan de doorgifte verplicht is): Nederland 1, 2 en eventueel 3; BRT 1 en 2; alle radiozenders en het mededelin genkanaal. waarop tevens lokale en regionale televisie en de kabel krant een plaats krijgen. De UHB-band bevat straks het pakket waaruit elke machtiging houder vrijelijk kan kiezen. Dat be staat uit Duitsland 1. 2 en 3; Sky Channel; TV-5; Music Box; RTBF 1 (België Frans), BBC 1 en 2, ITV en Abonnee TV. Twee kanalen worden in reserve gehouden; wel wil het dagelijks bestuur dat het al gemeen bestuur uitspreekt of de Duitse satelliet PKS hier wel of niet op moet worden doorgegeven. (Het algemeen bestuur vergadert maandagavond in het gemeente huis van Oegstgeest). Voor wat be treft Abonnee TV is het dagelijks bestuur onderhandelingen aange gaan met de combinatie ATN Filmnet. Het reserveren van één kanaal voor abonneetelevisie lijkt het bestuur voorlopig genoeg ge zien de hoge prijs die belangstel lenden hiervoor zullen moeten neerleggen: ongeveer 35 gulden per maand plus een entreegeld van 250 gulden. Ook moet het algemeen bestuur zich uitspreken over de vraag of er een enquête onder de kijkers moet worden gehouden, om na te gaan welke zenders zij het liefste op tele visie aangeboden krijgen. Over de slechte kwaliteit van de Engelse zenders BBC 1, BBC 2 en ITV wordt in het voorstel van het dagelijks bestuur opgemerkt dat het nog minstens twee jaar zal du ren voordat er een verbetering te verwachten is. Het wachten is op een straalverbinding die de PTT tussen Alphen aan den Rijn en Oegstgeest tot stand moet bren gen. Tot zolang moet gebruik wor den gemaakt van de minder goede straalverbinding Rijswijk-Oegst- geest. LEIDEN - De mdgo-scholengemeenschap 'Emilie Knappert' houdt donderdagmiddag 28 februari van twee tot vier uur een open middag. Aan de Emilie Knappert is het mogelijk een drie jarige opleiding in de volgende beroepen te volgen: apothekers-, dokters-, of tandartsassistente, kap per, schoonheidsspecialiste. Ook voor cultureel werk, inrichtings- en personeelswerk, arbeidsbe middeling en sociale en verzorgende beroepen is een opleiding mogelijk. Verder leidt de 'Emilie Knappert' op voor de i opleidingen' agogisch werk en sociale ar beid. In Leiden werden tot voor kort de oude so ciaal-agogische opleidingen, stichtingwerk, cultu reel werk, sociale dienstverlening en arbeidszaken/ personeelswerk verzorgd door 'De Lok', die in de 'Emilie Knappert' is opgegaan. Ook de andere fu siepartners, de apothekersassistentenopleiding en 't Rapenburg waren beroepsopleidingen met jaren lange ervaring in lesgeven en stagebegeleiding. Behalve de vier mdgo-opleidingen is er boven dien een tweejarige opleiding tot verzorgingsassis tente voor bejaarden, zieken en/of kinderen. De 'Emilie Knappert' is gevestigd aan de Vijf Meilaan 210. LEIDEN - Nog net voordat de dooi toesloeg, hebben graffiti-liefhebbers hun slag geslagen. Zij hebben het molenbolwerk nog zonder molenaan het Galgewater nabij de Rembrandtbrug voorzien van hun opschriften en tekeningen. Het stenen bouwwerk staat aan één kant met de voet in het water en is dus normaal gesproken wat moeilijk bereikbaar. De vorst gaf de anonieme muurbekladderaars de afgelopen week een kans die ze niet lieten liggen. (foto Holvast) "Het college speelt resultaatvoet bal en dat is om te zien minder leuk", zei PvdA-wethouder Paul Bordewijk tijdens de behande ling van de begroting 1985 in de Leidse gemeenteraad, toen CDA- fractievoorzitter Joop Walen kamp burgemeester Goekoop en de coalitiepartijen heftig onder vuur nam. De oppositie verweet PvdA en WD alles in besloten heid te regelen en geen mogelijk heid te laten voor een reële dis cussie in de openbaarheid. "Het beleid kan alleen maar worden uitgevoerd omdat er van te voren compromissen worden gesloten tussen PvdA en WD. En daarom zijn er weinig kansen voor de oppositiepartijen om de collegepartijen tegen elkaar uit te spelen", zei Bordewijk toen. In het laatste nummer van 'De Ne derlandse Gemeente' gaat de Leidse wethouder, op persoonlij ke titel, uitgebreid in op de ach tergronden van innige samen werking tussen 'regerende' (zo wel landelijk als gemeentelijk) partijen. Deze manier van samenwer ken kan een informatievoor sprong tot gevolg hebben voor de leden van de collegefracties, zegt Bordewijk. "Dit is onont koombaar in het door mij voor gestane besluitvormingsmodel, gericht op politieke eenheid tu- sen de wethouder en zijn fractie. Het is wellicht even onontkoom baar dat andere partijen daar over klagen", doet hij er nog een schepje bovenop. Afgezien van alle emoties die door deze stellingname tijdens het begrotingsdebat losbarstten, werpt dit de vraag op of de huidi ge coalitie niet de weg van de minste weerstand kiest. De para bel met het resultaatvoetbal is in elk geval een weinig gelukkige: de oppositie bestaat immers niet door Raymond Peil uit toeschouwers, die uit vrije wil op de tribune zitten. Het zijn eer der voetballers die op de reserve bank zitten. Er zijn getalenteerde spelers bij, die door een koppige Michels op de bank worden ge houden. Klachten "De klachten die worden ge hoord naar aanleiding van de in tensieve samenwerking tussen het kabinet-Lubbers en de ka merfracties waarop het steunt onvoldoende kansen voor de op positie, onvoldoende openbaar heid - vinden hun pendant in vergelijkbare klachten in ge meenten waar een dergelijke si tuatie bestaat. In mijn eigen ge meente zijn dat de verwijten van CDA en klein links, dat de coali tiepartners te innig samenwer ken en klakkeloos de voorstellen van B en W volgen", betoogt Bor dewijk in het blad van Vereni ging van Nederlandse gemeen ten. "Op gemeentelijk niveau gaat het om een probleem dat in feite speelt zolang er sprake is van fractievorming in gemeentera den. Zodra fractievorming plaatsvindt wat met de evenre dige vertegenwoordiging wel haast onontkoombaar is - rijst voor de wethouder het pro bleem, dat hij deel uitmaakt van twee gezelschappen waarin een gezamenlijk in de raad in te ne men standpunt wordt voorbe reid: het college van B en W en de fractie". "De meest klassieke oplossing is dat de standpuntbepaling door B en W voorafgaat aan de stand puntbepaling door de fracties, en daardoor de wethouders via het raadsvoorstel in het openbaar een standpunt innemen, voordat de fractie zich heeft uitgespro ken. In de fractievergadering trachten zij vervolgens hun over wicht aan te wenden om hun fractie tot datzelfde standpunt te bewegen, zonder dat de fractie discussie gevolgen kan hebben voor het eigen standpunt; dat ligt immers al vast". "Dit systeem werkte voortref felijk in de hoogtijdagen van de verzuiling, toen het respect voor politieke leiders groot was: 'De mocratie is georganiseerd ver trouwen'. Het gaf ook de burge meester, de gemeentesecretaris, de directeur gemeentewerken en de chef financiën de optimale mogelijkheid om via de wethou ders de besluitvorming in de raad te beïnvloeden, zodat kri tiek alleen kon komen van de kleine minderheid, die boven dien nauwelijks werd geduld". Minder respect "Helaas, helaas, het respect voor de leidinggevenden nam al maar af', constateert Bordewijk ironisch. "En daarmee het suc ces van het bovengeschetste mo del. Steeds vaker kwam voor dat wethouders hun fractie niet wis ten te overtuigen, en dat werkte aanstekelijk. Want het is veel leu ker om als raadslid de vloer aan te vegen met een collegevoorstel, dan om elke keer maar weer het college te prijzen en de ambtena ren te bedanken, en als je het goed doet leg je er veel meer eer "Dit kan zo ver gaan dat, wat een afspiegelingscollege lijkt, in feite niet meer is dan een min derheidscollege, steunend op even veel raadsleden als het wet houders telt", schetst Bordewijk de mogelijke situatie, en passant een extreme bijna tot maatstaf verheffend. "Deze dualistische situatie zorgt voor een maximale levendigheid van de raadsverga deringen en maakt dat elke partij wel eens bij de meerderheid hoort en daardoor bepaald resul taten kan claimen". "Tegenover deze voordelen staan echter twee nadelen: er wordt sterk afbreuk gedaan aan politieke herkenbaarheid en ver der staan de consistentie en de slagvaardigheid van het beleid sterk onder druk. Deze situaties zijn moeilijk te doorbreken, en het college van B en W is minder aantrekkelijk als onderhande lingspartner of zakelijk geïnte resseerde, naarmate het vaker voorkomt dat de voorstellen van B en W worden verworpen in de raad". Een andere zienswijze kan zijn dat dit een zwaarder beroep doet op de bekwaamheid en de creati viteit van de bestuurder. Maar liever kiest het Leidse college voor een andere weg. Bordewijk: "Wil men deze laatste twee be zwaren verminderen, dan zit er niets anders op dan een situatie Bordewijk (foto Wim Dijkman) te creëren waarin wethouders veelvuldig vooroverleg met hun fractie plegen". "Het verdient daarbij aanbeve ling het aantal deelnemende par tijen zo beperkt mogelijk te hou den en deze zodanig te kiezen dat er op zoveel mogelijk punten overeenstemming is te verwach ten. Dit bevordert zowel de slagvaardigheid van het college als de herkenbaarheid van de deelnemende partijen in het be leid en zorgt tegelijkertijd voor een oppositie van voldoende om vang om het college kritisch te volgen". Bezwaren Deze laatste redenatie lijkt om streden en Bordewijk consta teert zelf ook dat er bezwaren aan zijn verbonden. "Op deze manier zijn er weinig mogelijhe- den voor fractieleden van de col legepartijen die geën wethouder zijn om zich te profileren, en le den van de oppositie hebben al leen succes op punten die door collegeleden niet belangrijk ge noeg werden gevonden voor vooroverleg, of waar dit overleg faalde". "Maar dat laatste succes smaakt des te zoeter", merkt Bordewijk hierbij op, implice rend dat de oppositie vaker blij moet zijn met een dode mus. Bo vendien betekent dit voor de coalitie een reden minder om te overwegen water te doen bij de wijn van de huidige wijze van be sturen. "Zoals de rechtspraak naast de openbare rechtzitting ook de be sloten raadskamer kent, kent ook de politiek gremia waar beslotenheid standpunten w den voorbereid", vervolgt Borde wijk. "Dit geldt zowel voor de B en W-vergadering als die van de fractie. Daarbij zijn ambtelijke standpunten wel relevant. Het college dient bij zijn besluitvor ming van alle relevant ambtelij ke standpunten in kennis te zijn gesteld. In de fractie kunnen aan de orde komen, wanneer de wethouder daaraan behoefte heeft". Het gevolg is allerlei beschei den, zoals de parkeernota, maan denlang in beslotenheid circule ren. Bordewijk gaf, tijdens de be grotingsbehandeling, wel toe dat er "soms toezeggingen lichtvaar dig worden gedaan" en dat "er te weinig aandacht wordt besteed aan sommige toezeggingen" Maar meer dan een aai over de bol moet men daar echter niet achter zoeken: wel toegeven dat er zaken niet in de haak zijn, maar elke concessie om hierin wijzigingen aan te brengen geren.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3