Burger strijdt eenzaam, maar niet alleen tegen een prinses 'Oranjevereniging trekt 5-meifeest naar zich toe' Wassenaar krijgt er straten bij Giften maken begroting Jumelage Raad niet rond Landelijke actie voor 'kind' uit Zoeterwoude ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 Agenda ZATERDAG Leiden Vrouwenhuis Hooigracht 79, café* avond, 21*1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, tel 149987, open soos, vanaf 22 uur. Stadsgehoorzaal - jaarlijkse uitvoering Concordia, 20 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, spel/to- neel-produktie van de groep LAVA, 21 Breehuys - Breestraat, swingavond, 20- 24 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Cul de Sac' van Polanski, 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - Breestraat, film 'A nos amours' van Maurice Pialat, 21.15 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, optre den groep 'Claw boys claw', zaal om 21.30 uur open. ZONDAG Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Pijpenkabinet - Oude Vest, spreekuur conservator, 13-17 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Cul de Sac' van Polanski, 20 en 22.15 uur. Oegstgeest Gebouw Taberna - Julianalaan 1, kin derstuk 'Pico Bello', 13 uur. Voorschoten Lindehoeve - Van der Haarplein, disco, 14 uur, videocafé, 21.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 22 tot vr 1 door: Apotjieek Centraal, Breestraat 74, tel. 120552. Apotheek Boehmer, Florijn, Leider dorp, tel. 894400. Burgerlijke stand VOORSCHOTEN - Geboren: Koen W.J. zv. J.W.J. Overgaauw-Gransjean; Vincent P. zv. P.A. van Ruijven-de Roo; Antoinette dv. R.F. Baaten-Bootsma; Mariêlle dv. O. Scherpenisse-van Dijk; Daryl J. zv. P.I.J. Beijlen-Strong; Martin zv. C.J. Dongelmans-Kruithof; Leonar- dus P.C. zv. C.A.J. Kortekaas-Warmer- dam; Rebecca M. dv. J.M. Groeneveld- Greve. Ondertrouwd: S. Veenstra met A. Kruizinga; R.N. Zirkzee met M.E. Mejia Cruz. Gehuwd: C.A.F.H. Onderwater met H.M.G. Meeuwenoord; W.P. Jonkman met J.F. Israël. Overleden: N.P. Beukema wv van der Veere (87); M.J. van Renswoude ev Bruul (86); W.E. Richards (52); H.H. van Es wv Voordouw (80); M.C. van Peijpe ev Nagtegaal (76); A. Zoutewelle (85); N. van de Water wv de Vogel (90); F. Wil- lemstein (70). ZOETERWOUDE - Geboren: Van der Meer, Martine Louise 8 jan. 1985; Belt, Simon Peter 3 jan. 1985; Rotteveel, Sanne Cornelia Maria 15 jan. 1985. Overleden: 12 jan 1985: Versteegen, Willebrordus Gijsbertus Wilhelmus; 13 jan. 1985 te Leiden: Splinter, Adrianus Cornells. WASSENAAR - De gemeente Wassenaar zal binnenkort en kele straten rijker zijn. Hoe die straten zullen gaan heten is ook bekend. De gemeenteraad zal zich er volgende week over bui gen. Het college geeft tegelijk ook twee bestaande paden een naam. Nieuw Rijksdorp zal de nieuwbouw in de buurtschap Kerkehout gaan heten. Niet verwonderlijk, omdat terwille van de bouw enkele jaren gele den het kapitale pand Huize Nieuw Rijksdorp moest sneu velen. Het landhuis is jaren het onderwerp van een ruzie tus sen bewoners en gemeente ge weest. Uiteindelijk moest het pand toch onder de sloopha mer. Twee nieuwe straten in het Kerkehout zullen genoemd worden naar oud-bestuursle den van de Wassenaarsche Bouwvereeniging. De Van Sil- levoldtstraat en Wouterstraat moeten een blijvende herinne ring voor het werk van de he ren worden. Twee voet- en fietspaden krij gen nu ook een officiële bena ming. Het pad langs de land goederen de Horsten, vanaf de Raaphorstlaan tot en met de ge meentegrens, krijgt een bordje met Horst- en Voordelaan erop. Deze naam verwijst naar de twee onofficiële aanduidingen van de weg, namelijk Horstlaan en Duivenvoordseweg. Het pad dat van de Deijlerweg tot de ge meente Leiden loopt, krijgt de naam Oude Trambaan, verwij zend naar het railvervoer dat hier eens was. 'Het is heel raar gegaan met die villa van Christina' WASSENAAR De brieven en telefoontjes stroomden bij hem binnen nadat men lucht had gekregen van zijn strijd tegen de villa van prinses Christina in landgoederen 'De Horsten'. Ook op straat werd Wassenaarder Van Gogh aan gesproken. Door wildvreemde, "vaak erg rechtse" men sen. De boodschap was steeds hetzelfde: "Wat goed dat er eens iemand protesteert". Immer gevolgd door de mededeling dat men niets tegen de koninklijke familie heeft, juist vóórstander is van het 'Oranjegebeuren', maar vindt dat de liefde niet van één kant kan komen. "Ook de koninklijke familie moet ons fatsoenlijk tegemoet treden", zegt J. van Gogh, losjes achter overgeleund in zijn eenvoudige fauteuil, naast de ruime open haard. Dat deze boze mensen niet op het gemeentehuis hun onvrede uitten, verklaart zijn vrouw als volgt: "Mensen durven het gewoon niet", zegt ze fel gebarend vanaf haar plekje op de bank. "Zo zei mijn dierenarts dat hij wel zou willen protesteren, maar dat gewoon niet kan maken". door Paul van der Kooij Raadslid: Iedereen moet kunnen meedoen VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense D'66-raadslid J. Aikens heeft het vervelende idee dat de Oranje vereniging het 5-mei feest naar zich wil toetrekken, een monopo liepositie probeert op te bouwen. Immers, toen buurthuis Vliet- wjjk toestemming vroeg om iets te organiseren op de feestdag, werd het allerminst enthousiast ont haald door de gemeentesecretarie: "Het kreeg zelfs te horen dat nog niet bekend is wat de Oranjever eniging op die dag wil organiseren en daarom nog niet kan worden ge zegd of de activiteit daarin past". Aikens vindt dat om verschillen de redenen vreemd. Niet alleen vindt hij dat de Oranjevereniging wel erg slecht functioneert wan neer ze nu nog steeds haar pro gramma niet klaar heeft. Maar bo vendien voert hij aan dat 5 mei een volksfeest is, waaraan iedereen moet kunnen meedoen. Tot zijn verbazing bleek de bur gemeester niets te weten van de gang van zaken en stond hij er niet achter. Hij beklemtoonde, om pre cies te zijn, dat "spontane vormen van feest niet onderdrukt mogen worden". Ligt de fout dan bij amb tenaren als Kortleever en De Graaff, bestuursleden van de Oran jevereniging? Aikens durft dat niet te beweren. Een week Hij houdt het bij de felle consta tering dat hij schriftelijke vragen zal stellen wanneer het buurthuis de vergunning niet krijgt Aikens heeft echter goede hoop dat die vergunning wel afkomt. Rens Bos- co van buurthuis Vlietwijk formu leert het wat steviger: "Binnen een week moet die vergunning er zijn. Anders kan de activiteit niet door-' Hij betreurt dat, want hij vindt het belangrijk op feestdagen iets in de wijk te doen, evenals de carna valsvereniging, die de activiteit on dersteunt. De belangstelling er voor is ook groot, is zijn indruk. Tijdens een 5-mei-middag vol le vende muziek, spelletjes, kraampjes en terrasjes voor het winkelcentrum Johan Vermeer- plantsoen verwacht hij zo'n 200 Vlietwijkers. 's Avonds, levende muziek de bar aan het plantsoen vult, komen er nog eens zo'n kleine honderd, voorspelt hij. Tenminste, wanneer de activiteit doorgaat. Verlooij, directeur van de directie welzijn, schat die kans hoog in. "Ik zie niet in op welke problemen dit kan stuiten", zegt hij. Dat ambtenaren in het verle den andere geluiden zouden heb ben laten horen, kan Verlooij be vestigen noch ontkennen. "We hebben dat intern niet kunnen re construeren", verklaart hij. VOORSCHOTEN - De Voorschotense Jumelage Raad heeft 2.000 gulden gekregen van de Lions van Leidschendam/Voorschoten, de opbrengst van de traditionele wijnavond. Deze gift staat niet alleen: de raad kan ook rekenen op de opbrengst van een modeshow, die op 25 maart georganiseerd wordt door vijf plaat selijke mode-zaken, en een muzikale happening in het cultureel centrum met Liselore Gerritsen. Toch is de begroting voor 1985 nog niet helemaal rond. De Raad, die het contact wil stimuleren tussen Voorschotenaren en bewoners van de Mali- nese dorp Kring Kita, heeft dan ook besloten de contributie te verhogen: van 10 gulden per jaar naar 15 gulden. De jumelage op zich loopt goed, vindt de raad, die bestaat uit vijftien organisaties uit de wereld van sport, buurthuizen, religie, politiek^ het Rode Kruis en de wereldwinkel. Bezoeken van Europeanen aan Mali en Malinezen aan Europa (en Voorschoten!) hebben de zaak veel concreter gemaakt. Goed nieuws is ook dat de Stichting Nederlandse Vrijwilligers op zoek is gegaan naar een broodnodige vrijwilliger die kan helpen bij het opzett- ten van het dammenproject in Kring Kita. De dammen moeten het water, dat in de drie 'natte maanden valt', opvangen zodat in de droge periode ook nog water aanwezig is in het Saheldorp. heb daar drie voorbeelden van. En Christina mag zomaar haar gang gaan, terwijl er genoeg andere hui zen en plekken zijn in Wassenaar". Statussymbool Waarom Christina zo haar gang kan gaan? "De gemeente vindt het sjiek dat Christina komt, ze ziet de prinses gewoon als statussym bool", aldus de vrouw. "Formeel klopt alles natuurlijk rond de bouwaanvraag", verklaart haar man gehaast. "Maar in feite is het heel raar gegaan. De burgemeester heeft waarschijnlijk ook een rare rol gespeeld. Hij moest de zaak ge heim houden en het zou me niet verbazen wanneer hij op een gege ven moment het gerucht de wereld in hielp dat Christina uitkeek naar een huis in Roermond of Kerkra- de". "Maanden was het toen stil, maar ik heb steeds de zaak goed in de gaten gehouden. En ja hoor, op eens in de zomer hadden B en W een voorbereidingsbesluit geno men". Pas op dat moment kon Van Gogh in actie komen. 'n Beetje laat", vindt hij zelf. "Ik had zo de indruk dat alles al was bekok stoofd". Toch reisde hij strijdlustig af naar het gemeentehuis en maakte gebruik van het spreekrecht tij dens de raadsvergadering, eind no vember. Hij vond het een opmer kelijke bijeenkomst. Dat de behan deling van het bouwplan een ha merstuk was, verbaast hem nog immer: "Want ja, D'66 zit toch ook in de raad?" "Die zijn toch zo mi- iieubewust", rondt zijn vrouw af. "En van de PvdA had ik ook enige bijval verwacht". Dat het zou gaan om een niet zo mooi stukje van de landgoederen, waar toch al geen bomen staan, vindt hij geen argument: "Volgens mij hebben daar vroeger heel wat meer bomen gestaan dan nu", zegt hij dreigend. Ook het argument dat ieder landgoed een landhuis ver dient, veegt hij van tafel: "Er staat al een landhuis, maar ja, dat is grondgebied Voorschoten. Dat telt blijkbaar niet". Manlief voegt hieraan toe dat "men in Wassenaar nu eenmaal niet gauw met spandoeken rondhob- belt". En dan, met de nadruk op iedere afzonderlijke lettergreep: "Dat is een ge-ge-ven". Ook speelt volgens hem mee dat 'De Horsten' een beetje "een afge sloten gebeuren" is: "Je hebt een kaartje nodig om daar binnen te komen en ja, je leest er natuurlijk over in de krant, maar het doet je vaak toch minder dan een park, waar je dagelijks komt". Koningsvrienden Toch viel het hem zwaar tegen dat organisaties als 'De Vrienden van Wassenaar' het lieten afweten. Van Gogh waarschuwde de club ruim voor augustus, toen B en W het licht op groen zetten door een voorbereidingsbesluit te nemen. De club reageerde echter niet. "Men is verondersteld heel kritisch te zijn over Wassenaarse aangele genheden, maar in dit geval gaven ze niet thuis", sneert hij. "Waarom niet? Tja, de voorzitter van die club is kind aan huis bij het koninklijk huis". De algemene vereniging voor Natuurbeschermers voor 's Gra- venhage en omstreken stelde zich gelukkig wat kritischer op en dien de een bezwaarchrift in tegen de komst van de villa, bang als zij is voor "een onaanvaardbare toena me van lawaai, stank en verlich ting". Tevens vindt de instelling dat de gemeente niet zomaar de be stemming natuurgebied kan wijzi gen. Inmiddels zijn deze bezwaren, samen met die van Van Gogh, van tafel geveegd door de gemeente. En de Wassenaarse bezwaarmaker heeft weinig hoop dat provincie of Raad van State anders zullen oor delen. Hij raakt er niet door verbit terd. Van Gogh: "Kijk, ik heb ge daan wat ik kon als democratisch staatsburger. En als je dan niet je zin krijgt moetje niet boos worden, maar ervan doordrongen zijn dat niet iedere burger gelijk kan krij gen". Dat hij gelijk hééft staat voor hem als een paal boven water. Hij vindt het belachelijk dat een na tuurgebied wordt opgeofferd. On geacht of er nu wel of geen prinses in hét spel is. Zijn vrouw: "Een ge wone burger moet ik weet niet hoe veel moeite doen om iets te mogen bouwen in een gebied dat de be stemming natuurgebied heeft. Ik Om te vervolgen met: "Je moet rekenen dat dit een precedent kan scheppen: voor je het weet heb je daar een heel bungalowpark van prinsen en prinsessen. Ik heb zelfs mensen gesproken die zeiden: als ze daar eenmaal zitten sluiten ze misschien de hele 'Horsten' af uit veiligheidsoverwegingen". Van Gogh ziet dit niet zo snel ge beuren. Wel vreest hij 'toestanden' rond de toegangswegen. Van Gogh: "De gemeente heeft gezegd dat er geen wegen zullen worden verbreed en dat de Guillermo's de uitgang aan de Raephorstlaan zul len gebruiken en bij uitzondering de uitgang van de Papeweg. Maar, zo zeiden ze, we zullen de weg rich ting Papeweg wel verbeteren. Nou, je kunt wel op je vingers natellen dat van die weg druk gebruik gaat worden gemaakt. Als je naar Lei den of Amsterdam moet, neem je die weg. Dan ga je niet helemaal omrijden via de dierentuin". Volgens de vrouw zal het om gro te aantallen gaan: "Het zijn per slot van rekening geen kluizenaars. Christina gaat daar regelmatig con certen geven. En denk ook eens aan dat bedienend personeel en die veiligheidsmensen en personeels leden. Dat tuft allemaal door het stiltegebied, een van onze laatste hier in deze buurt". Beroepsdemonstrant Van Gogh is echter niet van plan Tekening boven: zo gaat het 'stulpje' van prinses Christina (zie foto) er uit zien. Van Gogh vreest haar komst naar de Wassenaarse Horsten. Voor je het weet heb je daar een heel bungalowpark van prinsen en prinsessen...' de aanleg van de weg te boycotten, bijvoorbeeld door het percentage van de belastingen niet te betalen dat wordt gebruikt voor de aanleg van de weg. "Dat raag niet eens en wordt gewoon door de overheden teruggedraaid. Je haalt de pers, maar schiet er voor de rest niets mee op". Zijn vrouw: "En queru lanten zijn wij nu eenmaal niet". "Al zullen ze ons wel lastig vin den", reageert manlief, wijzend op de Arob-Procedure die hij heeft aangespannen en die zal leiden tot een zitting bij de Raad van State. Hij praat dan ook liever niet over een artikel in weekblad Privé, waarin hij gedurig uitlegt dat de grond van 'De Horsten' "een waar tapijt van onontplofte Engelse vliegtuigbommen uit de Tweede Wereldoorlog is, gericht op de op gestelde V2-lanceerinrichtingen" "Dat artikel is enorm opgeblazen", stelt de Wassenaarder. "Bommen kunnen nooit de villa tegenhou den. Als je wilt bouwen, ruim je ze gewoon even op", merkt hij nuch ter op. Nee, hij wil geenszins de geschie denis ingaan als sensatiezoeker en full-time-demonstrant, al heeft hij enkele jaren nog zo fors uitgehaald naar de aanleg van fietspaden aan 'deze kant van de rijksweg'. Van Gogh: "Het is best aardig om af en toe te protesteren, je voelt dan dat je wat dóet. Maar je moet nooit uit het oog verliezen dat er nog andere dingen in het leven zijn". ZOETERWOUDE - De Stichting Casa Materna Nederland gaat deze zomer een landelijke promotie campagne houden voor het werk van het gelijknamige Italiaanse kindertehuis. Het tehuis in Napels, dat voor een groot deel van zijn werk afhankelijk is van buiten landse organisaties, bestaat 9 juni 80 jaar. De Stichting Casa Materna Ne derland is voortgekomen uit de Zoeterwoudse hulp voor het te huis. Al jaren lang offeren vrijwilli gers uit het hele land hun vakantie weken op voor Casa Materna. Dankzij het werk van die mensen kunnen de oude gebouwen jaar lijks worden onderhouden. Twee jaar geleden fietsten zelfs een aan tal Zoeterwoudenaren helemaal naar Napels om het tehuis meer be kendheid te geven. Ook in het bui tenland steunen organisaties Casa Materna. "Casa Materna bloeit meer dan ooit", zegt Peter Popma, voorzitter van de Nederlandse stichting. "Dankzij de internationale hulp en de groeiende waardering voor het tehuis in Italië zelf, worden de voorzieningen steeds beter. Nu vinden 90 kinderen onderdak, dat worden er misschien 110". De twee broers, die de leiding van het te huis jaren geleden van hun vader overnamen, ondervonden vroeger nogal wat tegenwerking. Popma: "Het was jarenlang het enige niet- katholieke weeshuis in de omge ving en werd niet gewaardeerd door de bewoners uit de buurt. Ge lukkig is er veel veranderd. Casa Materna krijgt nu ook geld van het rijk en heeft nauwe banden met de kinderbescherming. Toen één van de broers vorige week overleed, was zelfs de kardinaal van Napels bij zijn begrafenis. De katholieken staan nu positief tegenover dit goe de werk". Om het werk van Casa Materna wat meer belangstelling te geven, KERMISWAGEN - Een kermis wagen is gisteravond laat van de weg geraakt nabij Leidmuiden. Volgens de lezing van de chauffeur moest hij, rijdende op de provinia- le weg, plotseling uitwijken voor een inhalende tegenligger. De man stuurde zijn vrachtwagen de berm in, maar raakte vervolgens de macht over het voertuig kwijt. De man sprong uit de auto die onder aan in de berm tegen een boom tot stilstand. De vrachtwagen liep flin ke schade op alsmede de lading. Wassenaarder Van Gogh: 'Men hobbelt hier in Wassenaar niet zo gauw met spandoeken rond'. (foto Holvast) De kinderen van Casa Materna k aandacht. wordt in de maand juni een groot scheepse informatie-campagne op gezet. Popma: "In elke regio zal een lid voorlichting .geven aan al lerlei scholen, genootschappen en ook buiten Zoeterwoude meer (archieffoto) maatschappelijke instellingen. We hopen zo meer bekendheid en geld voor de Italiaanse kinderen te krij gen, die door Casa Materna een goede jeugd kunnen genieten". LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54, 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleutelges) ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00*19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij^ NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071)123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071) 144941 REDACTIE (071) 144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65,70 per post (binnenland) 69,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk met automatische betaling), losse nummers Abonnementsgelden dienen bij vooruitbe taling te worden voldaan. Restitutie is niet mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste dag ingaan. Indien één maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV i Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1Leiden (071) 144941 REGIOKANTOREN Julianastraat 19. 2405 CG Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 112221JB Katwijk (01718) 12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakemaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R.D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.FJ. Wirtz, A.A. van Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitenl./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaff Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met ei gen correspondenten in Bonn. Brussel. Jo hannesburg. Tokio, Londen, Parijs, Was hington, Rome, Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2