De hypocrisie rond het ritueel slachten Alimentatie-veteraan is achterhaalde zaak' Motieven vaak twijfelachtig omkleed Prof. Van Mourik bepleit een nieuwe regeling ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 EXTRA PAGINA 23 De bezwaren tegen ritueel slachten zijn lang niet altijd even zuiver van toon. Vaak rieken ze zelfs naar vreemdelingenhaat. En intussen schromen dierenbeschermingsorganisaties niet om twijfelachtige politieke partijen te steunen als het gaat om afschaffing ervan. Nederland exporteert al ja renlang vlees van ritueel ge slachte runderen naar landen waar een dergelijke vorm van slachten verboden is. Zwit serland bijvoorbeeld. Hoewel men in oktober 1983 pas be gon te registreren hoeveel er geëxporteerd werd, is dit via een eenvoudig rekensom metje te reconstrueren. Naar schatting werden in 1983 in twee slachthuizen zo'n 350.000 dieren geslacht vo- lens de joodse regels. Hier van werd 9.871 ton vlees uit gevoerd. De aantallen voor islamitisch ge slachte dieren zijn veel lager. In het vierde kwartaal '83 waren dit 567 runderen en 2.686 schapen. Maar alleen voor het Offerfeest werden in een tiental slachthui zen al 16.000 dieren in twee da gen ter slacht aangeboden. De slachterijen hebben toestem ming gevraagd de export voor ri tueel geslacht vee te verhogen. Staatssecretaris A. Ploeg (land bouw) wil deze export geheel gaan verbieden. Het begon eeuwen geleden toen veel joden uit Europese landen werden verdreven en in ons land een veilige thuishaven vonden. Ondanks alle gruwelverhalen, die over het kosjer slachten de ronde deden, was er vóór de ver doving werd uitgevonden niet zo erg veel verschil. Ook in ons land werd een slachtdier gestoken om het te laten leegbloeden. Het kostte dan ook weinig moeite het joodse ritueel slachten officieel in de wet te regelen. Verboden Natuurlijk was één der eerste maatregelen van de bezetter in de Tweede Wereldoorlog dit slachten voor de joden te verbie den. De gruwelverhalen werden weer breed weergegeven in de (ondergeschikte) pers. Er werd door de bevolking nauwelijks op gereageerd: men had ook wel an dere dingen aan het hoofd. Na de bezetting haastte men zich het verbod tot kosjer slachten in te trekken. Ook weer niet omdat ie dereen zo enthousiast vóór het ri tueel slachten was, maar meer uit vriendelijkheid ten opzichte van de joden die de holocaust hadden overleefd. Ten slotte werd in 1957 het joods slachten Vorig jaar werden er in Nederland zo'n 33.000 echtscheidingen uitgesproken. "Dan kun je toch niet meer zeggen dat een scheiding iets unieks is", zegt de Leidse hoogleraar notarieel recht prof. mr. M.J.A. van Mourik. Hij is voorstander van een nieuwe alimentatieregeling. Hoe die er ongeveer zou moeten uitzien, legt hij in bijgaand artikel uit. Al jarenlang is het onder werp alimentatie goed voor verhitte discussies, uitvoeri ge beschouwingen en pogin gen om iets aan de bestaande wetgeving op dit punt te ver anderen. Het onderwerp ligt politiek moeilijk gezien de maatschappelijke omstre denheid. Belangengroeperingen, zowel van gescheiden mannen als van gescheiden vrouwen, doen zich geducht gelden. Alimentatie-ge rechtigden (meestal vrouwen) en alimentatie-betalers (meestal mannen) staan tegenover elkaar. Beide groepen oefenen druk uit op kamerleden en wetenschap pers. "Wat altijd weinig nadruk in de discussies heeft gekregen is de relatie tussen alimentatie en de gewijzigde visie op het huwelijk. Die visie is zodapig veranderd dat de alimentatieregéling moet worden veranderd". Dat vindt prof. mr. M.J.A. van Mourik, hoogleraar in het notarieel recht aan de Leidse universiteit. Van Mourik wil een gewijzigde rege ling overigens slechts laten gel door Iz. M. de Klerk officieel opgenomen in het Vleeskeuringsbesluit. Actueel werd de zaak pas weer toen er veel islamieten in ons land kwamen en ook ritueel hun dieren wilden slachten. Het gaf wat wrijvingen, ook al omdat veel mohammedanen vanouds gewend waren hun dieren zelf te slachten ter gelegenheid van hun Offerfeest. De Nederlanders von den dit terecht een wat slordige werkwijze en naast de hygiëni sche bezwaren kwamen ook de dierenliefhebbers in het geweer met legio klachten. De overheid greep in en gaf de islamieten de gelegenheid om in een aantal slachthuizen hun die ren voor het Offerfeest te doden. Met die ontheffing is wat vreemds gebeurd. Mogelijk om te voorkomen dat men de dieren op het Malieveld in Den Haag openlijk gingen slachten - waar mee gedreigd was - werd het Staatsblad met de ontheffing geantidateerd. Dit blijkt duide lijk uit een rondschrijven van de toenmalig juridisch adviseur van het hoofdbestuur van de Dieren bescherming aan het inspectie- corps. Toch blijkt ook uit de gepubli ceerde briefwisseling met de overheid, dat men bij de Dieren bescherming toen al op de hoog te was van de uitvoer van ritueel geslacht vlees. De bezwaren te gen die export zijn pas de afgelo pen maanden duidelijk aan de orde gesteld. Beschermend Het kosjer slachten is in de Tho ra en de boeken van de Talmud zeer duidelijk omschreven. Het is, zoals de Amerikaanse rabbi dr. J. David Bleich op een reli gieuze conferentie in Londen het afgelopen jaar meedeelde, één van de eerste dierenbeschermen- de maatregelen die ooit op de wereld is genomen. Inderdaad blijkt uit een proef schrift van dr. R. Hoenderken in 1978, dat dieren geslacht volgens de correcte joodse wijze van ver bloeding door de halssnede, niet of nagenoeg niet méér lijden dan dieren die op een andere wijze worden geslacht. Bovendien zijn er niet alleen nog veel dieren, die ook in ons land nog zonder verdoving gedood worden, maar ook blijkt in de slachthuizen niet altijd even netjes gewerkt te worden. Dit den voor huwelijken die na 1970 zijn gesloten. Veranderingen De Leidse hoogleraar: "De laatste vijftien jaren hebben zich grote veranderingen binnen het huwelijk voorgedaan. Aan het oorspronkelijke huwelijk zat je voor de resterende duur van je leven vast. Het was vanzelfspre kend dat de vrouw zich afhanke lijk maakte van de man, de man behoorde zich haar lot voor de rest van zijn leven aan te trek ken. Zo lagen de rolpatronen". "Echtscheiding was vóór 1970 een calamiteit. Het was geen nor male zaak en werd door de men sen zeker niet als een normaal verschijnsel geaccepteerd. Kwam het tot een scheiding, dan werd tegen de man gezegd: daar mee ben je niet los van de mate riële plicht jegens vrouw en kin deren". "Na 1970 is dat alles sterk ver anderd. De mogelijkheid van an ti-conceptie heeft daartoe bijge dragen. Gezinnen zijn kleiner ge worden en daarmee is de rol van de vrouw gewijzigd. Zij is tegen blijkt dan officieel uit het proef schrift van de dierenarts E. Lam- booy enige tijd later. In de Koran zijn de slachtvoor- schriften minder duidelijk aan gegeven, maar uit de spijswetten is toch wel te destilleren, dat het dier door verbloeding moet wor den gedood. Slechts aan de des kundigheid van de slachter wordt minder aandacht geschon ken. Dierenbeschermers zijn altijd te gen het ritueel slachten geweest. Al in 1893 verscheen er een arti kel over in het blad Androcles, Maandschrift aan de Belangen der Dieren gewijd, het officiële orgaan van de Dierenbescher mers. Men zou er de volgende 90 jaar met de regelmaat van de klok op terugkomen. Mogelijk speelden daar bij som migen ook wel anti-semitische motieven een rol. Gedurende de bezetting onderhield het bestuur zeer vriendelijke contacten met de Duitse gezagsdragers. Waar schijnlijk is het daaraan te dan ken dat het blad nagenoeg de he le oorlog mocht blijven verschij nen. Maar later waren er ook andere groeperingen, die twijfelachtiger motieven hanteerden. Zo werd in 1980 bij een rondschrijven van een organisatie tevens een folder ingesloten van de nieuw op te richten politieke partij de Neder landse Christen Democraten. In die folder o.a.: „...Ook de toenemende invloed van buitenlanders wekt steeds meer ergernis op. Logisch als men ziet dat buitenlanders hier allerlei vreemde culturen willen invoeren. En ook nog voorzienin gen gaan 'eisen'. Wij vinden dat buitenlanders, die hier willen blijven daar de consequenties van moeten trekken, n.l. zich aanpassen aan de Nederlandse maatschappij; met dezelfde rech ten, maar ook met dezelfde plich ten als de Nederlanders. Als ze dat niet willen wel dan moeten ze maar weggaan; derhalve het indammen van de toelating van vreemdelingen en hun gezinnen (gastarbeiders, enz.)". De toevoeging enz. achter gastar beiders werkt hier verduidelij kend. Niet naïef In 1982 verscheen een folder van de Ecologische Beweging, in sa menwerking met een dierenbe- woordig soms op haar veertigste jaar al uit de kinderen. Zij heeft als het ware twee levens. Voor haar veertigste een verzorgende rol, daarna moet ze een nieuwe invulling zoeken". "De opkomst van de sociale voorzieningen is ook van invloed geweest. Toen er nog weinig voorzieningen waren, stond een vrouw bij echtscheiding op straat, moest zij het maar zien te rooien. Dat maakte haar afhan kelijkheid van de man groter. Nu kan ze terugvallen op de bij standswet". "Kortom, vrouwen zijn econo misch en seksueel-emotioneel onafhankelijker van de man ge worden. Daar komt bij dat vrou wen door verbeterde huishoude lijke apparatuur minder tijd no dig hebben voor de huishouding. Dat biedt ruimte voor zaken als onderwijs - moedermavo, VOS- cursus' - of deelname aan het ar beidsproces. De emancipatiebe weging heeft er natuurlijk ook voor gezorgd dat het moderne huwelijk heel anders wordt be leefd dan vroeger". "Vrouwen realiseren zich waarschijnlijk al op hun 23ste jaar dat ze op hun 40ste voor de vraag komen te staan: wat nu? Ze zullen niet meer onmiddellijk geneigd zijn bij een huwelijk alle schepen achter zich te verbran den, maar zo lang het kan blijven doorwerken". Levenslang Het denken van de wetgever is nog altijd afgestemd op de oude rolverdeling. De huidige alimen tatieregeling na echtscheiding heeft in beginsel een levenslang karakter. Dat leidt tot het ver schijnsel van de alimentatie-ve teraan, mannen die jaar in jaar uit een (soms fors) deel van hun inkomen naar hun voormalige echtgenote zien verdwijnen. Van Mourik: "Er moet iets ge daan worden waarbij ik nadruk kelijk zeg dat dat alleen moet gel den ten aanzien van de nieuwe huwelijken. Je kunt stellen dat er rond 1970 een breuk met aller lei tradities optrad. Anderen ne men het jaar 1968, het jaar van de Maagdenhuisbezetting, als keer punt. Rond die tijd is in elk geval de inspraak op gang gekomen, een nieuwe emancipatiegolf ko men opzetten en is de klad geko men in de vanzelfsprekendheid van het rollenpatroon". "Neem nou eens het aantal echtscheidingen dat jaarlijks op treedt. Alleen vorig jaar al waren dat er zo'n 33.000. Dan kun je toch niet meer zeggen dat een echtscheiding iets unieks is. Daarom kunnen vrouwen die na 1970 in het huwelijk zijn gestapt naar mijn mening niet zonder meer het levenslang karakter van het oude huwelijk claimen. Ze kunnen weten dat er een flin ke kans bestaat dat het huwelijk strandt, ze weten dat er oplei dingsmogelijkheden bestaan, ze mogen niet van de man verwach ten dat hij hen voor de rest van hun leven zal verzorgen". "Ze hebben wel recht op een nieuwe start met hulp van de man. Maar zo'n nieuwe start, bij voorbeeld via een alimentatie, mag niet langer duren dan een periode van ongeveer vijf jaar. Dan moet het voor de man afge lopen zijn, moet de vrouw zelf haar zaken regelen, zichzelf een inkomen verwerven of anders naar de bijstand gaan". "Ten aanzien van kinderen ligt het uiteraard anders. Voor de op voeding van z'n kinderen moet de man net zo lang opdraaien tot ze op eigen benen kunnen staan. Maar als er geen kinderen zijn moet alimentatie in het moderne huwelijk in de tijd worden be grensd". door Bert Paauw Goede advocaat Overigens kunnen scheidende echtelieden ook nu in goed on derling overleg een bepaalde ali mentatieperiode afspreken. Vrouwen, die meestal financieel zwakker staan dan mannen, voe len daar echter vaak niet veel voor. Er zijn wel een paar wette lijke gronden waarop alimentatie via de rechter kan worden beëin digd, maar die zijn vaag. Boven dien zijn een goede advocaat en veel doorzettingsvermogen dan eerste vereisten. Van Mourik: "Een nieuwe ali mentatieregeling zal in sommige kringen wel als een aanval op het instituut huwelijk of gezin wor den gezien. Maar echtscheidin gen zijn nu eenmaal een voldon gen feit. Personen van christelij ke signatuur zullen eerder ge neigd zijn vast te houden aan het levenslang karakter van het hu welijk terwijl in progressieve kringen wel wordt gepleit voor een directe afschaffing van ali mentatie. Tussen die opvattin gen moet een middenweg wor den gevonden". Een vooraanstaand instituut dat zich ook in de alimentatie discussie heeft gemengd is de Emancipatieraad. De Raad is voorstander van economische onafhankelijkheid van indivi duen en in die gedachtengang past geen alimentatieregeling. Alimentatie is in strijd met het idee dat iedereen in eigen onder houd moet kunnen voorzien. Van Mourik: "De Emancipatie- raad pleit voor financiële onaf hankelijkheid in het huwelijk. Daar ben ik op tegen. Dat leidt namelijk tot een arbeidsplicht buitenshuis. En arbeidsplicht leidt weer tot een volstrekte on derworpenheid aan de overheid, het betekent een binnendringen in de man-vrouw-relatie. Huwe lijkspartners moeten zelf uitma ken wie voor het inkomen zorgt. Dat kan de man zijn, de vrouw of beiden voor een gedeelte. Maar als zij onderling uitmaken dat bijvoorbeeld de vrouw thuis blijft, dan moet dat ook kunnen. Het thuisblijven van één van de partners kan best goed zijn voor de kinderen en de sfeer in huis". Geen dwang "Ik ben er in elk geval tegen dat beide partners worden ge dwongen inkomen te verwerven. Man en vrouw moeten de onder linge rolverdeling zelf uitmaken, niet de Staat der Nederlanden. Anders gaan we de kant op van Oost-Europa, daar werkt inder daad iedereen. Daar kun je vrou wen van middelbare leeftijd met een houweel bezig zien met weg werkzaamheden. Daar heeft men een woud aan chrèches en kinder- opvangmogelijkheden moeten scheppen. Arbeidsplicht is een bedreiging van de persoonlijke vrijheid. De overheid dient halt te houden bij de voordeur". Ritueel slachten: niet alleen gevoelig voor dieren. Inzet: om huis slachtingen tegen te gaan kunnen moslims voor het Offerfeest hun dieren soms in speciale slachthuizen slachten. (foto gpd> schermende groep, waarin drs. A. C. J. Vierling (bekend van de Centrum Partij) van leer trok te gen het ritueel slachten. De titel was: 'Ritueel slachten nog altijd een gruweldaad'. Kort daarna werden vragen gesteld door het kamerlid Janmaat (eveneens Centrum Partij) en werd een ver zoek gericht tot de vaste kamer commissie van volksgezondheid om het ritueel slachten te verbie den. Dit verzoek werd door een fors aantal dierenbeschermings organisaties mede onderschre ven, wat toch moeilijk aan naivi- teit geweten kan worden. Enige tijd geleden liet de Neder landse Vereniging tot Bescher ming van Dieren een rapport van haar werkgroep Ritueel Slachten het licht zien. Daar ongeveer te gelijkertijd een doctoraalscriptie van mr. M. W. J. Kerres ver scheen, waarin hij tot de conclu sie komt dat het ritueel slachten op ethische, alsook op juridische gronden niet gehandhaafd kan worden, waren de Dierenbe schermers gedwongen direct na het verschijnen van hun rapport een tweede gewijzigde druk uit te geven. In deze tweede druk is een deel van de conclusies van Kerres overgenomen. De Dierenbescherming geeft toe in het rapport - en deed dit al eerder bij monde van hun direc teur mr. D. van Oers - dat bij het slachten op rituele wijze, mits deskundig uitgevoerd, 'het daar uit voor de dieren voortvloeien de ongerief gering is'. Ook wordt gewezen op de waarschijnlijk heid, dat de verbloeding bij voor afgaande verdoving waarschijn lijk beter is. Waar de Dierenbe scherming echter bezwaar tegen maakt, is de massaliteit van het aanbod (bijvoorbeeld bij de vie ring van Ramadan) en de aan voer van deze dieren, vaak in de kofferbak van een auto. Zij zijn bang, dat bij een uitbreiding van de export nog nonchalanter met de dieren wordt omgesprongen en zij vragen zich af of de slach ters wel de nodige deskundig heid hebben. Kerres stelt, dat wanneer de ri tuele slachting op ondeskundige wijze wordt uitgevoerd, waar door het dier onnodig te lijden heeft, men zich schuldig maakt aan een strafbare handeling. Twee kanten De export van ritueel geslacht vlees is in strijd met de artikelen 12 en 14 van het Vleeskeurings besluit, waarin gesproken wordt over de behoefte in eigen land. Maar is het in alle redelijkheid wel verkoopbaar om een zaak, die al zo lang voortduurt plotse ling te gaan verbieden? De ex portslachters hebben vergun ning gevraagd hun uitvoer van ritueel geslacht vlees te mogen verhogen. Zij hebben daarin veel geinvesteerd, want er schijnt vraag genoeg te zijn. Andere lan den staan te trappelen om deze export over te nemen, terwijl er geen enkele garantie bestaat dat het ritueel slachten in andere landen er zoveel beter aan toe gaat. In het blad van de Joodse Ge worden. Het mes, als er in dit verband, beeldspraak gebruikt mag worden, zou dan van twee kanten snijden. Varkens Aan één punt is door geen enkele partij aandacht geschonken. Bij het ritueel slachten worden vaak hele dieren, en soms delen van dieren, op de een of andere gods dienstige grond afgekeurd. Dit vlees komt normaal in de handel. Het is dus mogelijk dat u die misschien op principiële grond zou weigeren ritueel geslacht vlees te eten zonder het te we ten dit ter consumptie krijgt. Misschien kunt u dan overscha kelen op varkensvlees, want var kens worden in ieder geval nooit ritueel gedood. Maar vreemd blijft het. De auteur van dit artikel was tot voor kort secretaris van het hoofd bestuur van de Nederlandse Vereni ging tot Bescherming van Dieren. Thans is hij bestuurslid van tal van nationale en internationale dieren beschermingsorganisaties. meente Amsterdam, Hakehilla, van afgelopen december vraagt men zich af of de dieren in een ander land, die geslacht worden, dan minder pijn voelen dan hun soortgenoten in Nederland. Hoewel het welzijn van dieren niet te meten is met geldswaar den, mag er toch wel gedacht worden aan de gevolgen, die uit breiding van de export op onze betalingsbalans kan hebben, en op de arbeidsvoorziening. Als men zelfs in dierenbescher mingskringen ervan overtuigd is, dat de slachting door de halss nede niet per sé extra lijden voor de dieren met zich meebrengt, is het ook niet realistisch deze slachtmethode af te wijzen. Wel zou men in samenwerking met de overheid én de joodse en mos limgemeenschappen kunnen be vorderen dat alle toestanden bij en om het slachten, die het wel zijn van het dier verminderen, voorkomen worden. Bij een ver dere 'opvoeding' van bepaalde groepen in onze samenleving zouden dan ook huisslachtingen mogelijk uitgebannen kunnen PrvfessaTvar^ourik: ''Rolpatrönênbinnënl^t huwelijk zijn veranderd'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 23