'Op Cuba is het ook gelukt' Japanse sexindustrie bloeit ondanks nieuwe wet De 'onafhankenjkheidsstrijd' van Schiermonnikoog mm ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 EXTRA PAGINA 19 Het wandelend eiland. Zo wordt Schiermonnikoog wel genoemd. Want heel langzaam, zo'n dertig meter per jaar, schuift dit waddeneiland oostwaarts op. Schiermonnikoog ligt pal boven de provincie Groningen, maar bestuurlijk is het bij Friesland ingedeeld. Dat prikt bij de Groningers, zeggen de Friezen. Maar, zeggen de Groningers, er wonen meer Groningers dan Friezen op het eiland. Het verhaal van een onafhankelijkheidsstrijd. door Ko van Leeuwen Sinds 1 april vorig jaar heeft Schier, zoals het eiland door de eilanders zelf wordt genoemd, een nieuwe burgemeester: Hans Boekhoven, geboren in Oude Pekela. Een Groninger dus. Maar de grote regelneef van Schier is de VVV-voorzitter. Hij luistert naar de muzikaal klinkende naam Jan Berend Bazuin. Om hem kan niemand heen. Hij wil zijn eiland opstuwen in de vaart der volkeren en als het aan hem ligt zal Schiermonnikoog een vrijstaat worden. Onafhankelijk van Nederland. Bazuin is van oorsprong een Groninger, maar van hem hoeft het eiland niet bij Groningen. Zo denkt ook de Groningse gedeputeerde Roel Vos daarover en die mening verkondigde hij nog onlangs op Schiermonnikoog zelf. Heel anders denkt Jan Fischer, de trotse eigenaar van het eerbiedwaardige hotel Van der Werff, daarover. Jan Blauwpak zo heet hij in de wandeling op Schier, omdat hij er nog nooit anders gezien is dan in een donkerblauw kostuum. Fischer wil Schier bij Groningen inlijven, maar hij is ook de derde man van het aan de stamtafel van zijn etablissement geboren Comité Schier Ommeland. Maar er valt te praten met Jan Blauwpak, zoals we hem voor het gemak in dit stuk zullen noemen. „Als het niet bij Groningen kan, dan maar helemaal vrij", zegt hij resoluut. De Dorpsbode van februari kondigt een Eilanderavond aan op 1 en 2 maart met als thema: „Niet Gronings, niet Fries, maar vrij is het devies". Schuld 1 „Er wonen meer Groningers dan Friezen op Schiermonnikoog. En ach, of je nou door de hond of door de kat wordt gebeten... Maar als je het er over hebt dat het eiland eigenlijk bij Groningen moet, tja, de rabiate Friezen voelen zich dan weer aangepakt. Het Friese nationalisme. Dat steekt op de gekste momenten de kop op. Voorbeeld: er moest hier eens een laantje bestraat worden en toen hadden ze daarvoor oude klinkers uit Groningen op de kop getikt. Mooie ouwe stenen. Maar toen stond er een gemeenteraadslid op en die zei bezwerend: géén Groningse stenen op heilige Friese grond! Nooit!". Jan Blauwpak krijgt een licht speelse twinkeling in de ogen als hjj over het touwtrekken om Schiermonnikoog praat. „Ik heb die affaire niet bedacht", zegt hij. „Vlak na de oorlog is het al begonnen. Toen kreeg je meteen die polemiek in de kranten, want het eiland ligt per slot van rekening boven Groningen. Maar ja, ik krijg nu een beetje de schuld. Ik vind ook dat 't bij Groningen moet, daar ben ik Groninger voor. Kijk, het hele verhaal is hier aan de borreltafel ontstaan. Nou hebben de eilanders weer wat om de lange winteravonden mee door te komen". De stamtafel in hotel Van der Werff heet onder de notoire genieters 'drenkelingentafel'. Daar wordt de gemeentepolitiek besproeid en voorgekookt. Jan Berend Bazuin behoort tot de vaste harde kern van de stamgasten, hoe zou het anders kunnen. Hij is de Schiermonnikoogse VVV-voorzitter, voorzitter van de plaatselijke voetbalclub, stuwende kracht van de toneelclub, en nog veel meer. Het puik der zoete kelen is ook niet aan hem voorbijgegaan en met verve zingt hij het Schiermonnikoogse volkslied. Er is al een plaatje van uitgebracht. Zeven maanden per jaar draait Bazuin zijn steakhouse op volle toeren en die andere vijf maanden, zo zegt hij, „geniet ik van mijn eiland". Zijn eiland. Jan Berend Bazuin wil het opstoten in de vaart der volkeren. Bazuin mag dan zelf geen burgemeester zijn op Schiermonnikoog, hij heeft daar geen last van, hij mag de kar graag trekken. De Hekking van Schiermonnikoog, zo noemt een regelmatig cafébezoeker hem later op de avond. Helemaal gaat dat niet op, want Bazuin is geen wethouder. Maar niets ter wereld kan hem verhinderen de schouders krachtig onder Schiermonnikoogs welzijn te zetten. f Borrelpraat „Een prima oplossing", zegt Bazuin in de werkkamer van de burgemeester over het vrijstaatplan en de burgervader zelf glimlacht hem stralend toe. Bazuin: „Ik dacht eerst, ach, het is puur flauwekul, borrelpraat, maar de kwestie bij Friesland of bij Groningen, dat kan je niet ontkennen, dat leeft. Ik zeg: hou het vrij! Ik heb de baard al laten staan, hahaha. Aruba is ook niet zo groot en op Cuba is het ook gelukt. Dus zeg ik: het moet kunnen. Maar, je moet een produkt hebben hè, datje kunt uitvoeren. Je export wordt belangrijk als zelfstandige vrijstaat. Cuba had de suiker en de koffie. Dus heb ik gezegd jongens, wat hebben wij hier: frisse lucht! Misschien kunnen we dat inblikken en naar het Roergebied exporteren, dan komen ze daar weer van die fase drie af, van die smog. En verder denk ik aan potjes met schoon water en aan doosjes met klei. Want we hebben hier hele gezonde klei. Die Duitsers gaan er hier altijd in liggen, dus die zullen dat ook wel thuis willeh hebben. We moeten natuurlijk ook postzegels hebben. Daar kan de kop van Jouke wel op komen, burgemeester". Burgemeester moet weer lachen. Jouke is de wethouder die de partij Schiermonnikoogs Belang vertegenwoordigt. Jouke is ook de man die voor windmolens op het eiland vecht. Lange tijd heeft men over Jouke's plannen geglimlacht, maar met die vrijstaatgedachte wordt er opeens heel anders over gepraat. Burgemeester Boekhoven: „We kunnen daar onze eigen energie mee Je leert het wel heel gauw af, je te verbazen over de manier waarop Japanners met seks omgaan. Het is geen uitzon dering een Japanse kennis van halverwege de twintig te horen zeggen dat hij of zij nog nooit iemand heeft ge zoend. Aan de andere kant struikel je in Japan over de sexbedrijven, en gaat er geen avond op de tele visie voorbij of verlegen gieche lende meisjes laten hun ontblote bovenlijf bewonderen. Aan de grens wordt alles in beslag geno men waarop ook maar één enke le schaamhaar is afgebeeld. Dat kan het laatste nummer van Playboy zijn, maar ook een re- produktie van een wereldbe roemde Japanse kunstenaar uit een periode waarin de Victo riaanse kuisheid nog niet was overgewaaid. Tegelijk lezen jon ge knullen in de trein vunzige sexstrips, waarin verkrachting en sadisme de norm zijn. Die passeren de censuur, omdat de geslachtsdelen niet naar de na tuur zijn getekend, hoewel des te suggestiever. Als de regels maar worden na geleefd. Naar de letter, want veel geest zit er niet achter. De rege rende Liberaal-Democratische Partij en de hele top van de Japanse samenleving trouwens is een bolwerk van mannelijk chauvinisme. Voor de gemiddel de Japanner is het een uitge maakte zaak. dat het gros van veiligstellen. Het waait hier altijd. Aan één flinke molen hebben we genoeg, daar kunnen we het hele eiland mee voorzien. Punt is dat we 'm op een plek moeten neerzetten dat niemand er last van heeft. We gaan binnenkort op excursie naar Purmerend en naar Nieuw Vennep, daar hebben ze mooie molens staan". „Burgemeester, wat denkt u, moeten we ook niet op excursie naar wat kleine zelfstandige staatjes om te kijken hoe ze 't daar doen? Wat denkt u van Liechtenstein en Monte Carlo?", brengt Bazuin in het midden. „Of van Barbados...", mijmert de burgemeester. „Burgemeester en ik moeten daar maar eens goed gaan rondkijken, burgemeester.", zegt Bazuin weer. „Schiermonnikoog is een bijzonder eiland", oreert Bazuin. Alles gaat hier een beetje anders. Ook in de politiek. We hebben hen zich geregeld laat verwen nen door de peperdure animeer- meisjes van Ginza, en er een be taalde minnares op nahoudt. Toilet— Op 13 februari trad een nieuwe wet in werking die de wildgroei in de Japanse sexindustrie aan banden moet leggen. Die is voor al zichtbaar in Kabuki-cho in de Tokiose wijk Shinjuku. Een buurtje van een derde vierkante kilometer, dat letterlijk is volge pakt met uitgaansgelegenheden en sexbedrijfjes. Alles dat God heeft verboden, vind je in Kabuki-cho. Turkse baden met privé-massage (na protesten van de Turkse ambas sade zijn ze omgedoopt in 'Zee- pland'), koffieshops waar de ser veersters rondlopen zonder on derbroek of met blote borsten, all-girls clubs, peep-shows, sex- bioscopen, nachtclubs waar gas ten de rekening kunnen betalen door op het podium sex te bedrij ven, en bars met kleine zitkamer tjes waar klanten even snel met de hand geholpen worden. De nieuwe wet schrijft voor dat deze gelegenheden voortaan om middernacht dicht moeten, en dat mensen beneden de 18 jaar er niet naar binnen mogen (ook niet om te werken, wat nog al eens voorkomt). Binnen een straal van tweehonderd meter van een school of bibliotheek mogen geen sexclubs meer wor den geopend. Al te expliciete uit hangborden en aankondigingen onze eigen partijen en dat is geen afspiegeling van wat er aan de wal gebeurt. Er zijn hier drie groeperingen: Liberaal Schiermonnikoog, Christelijk Schiermonnikoog en Schiermonnikoogs Belang. In alle drie zit zowel uiterst links als rechts. Zo werkt dat hier". Republiek——— Vraag aan de burgemeester: Zal Schiermonnikoog een republiek worden? „Een republiek, burgemeester? Dat lijkt me niet", antwoordt Bazuin. „Ik wil de koningin niet kwijt. Zelfstandig worden, dat wel, maar ik wil de koningin er bij houden". Bazuin wil ook een meer aparte status voor het eiland. „Kijk", denkt hij hardop, „eigenlijk is het eiland vroeger altijd privaatbezit geweest. Voor de oorlog was het eigendom van de Duitse graaf Von Bernstorff. van sexfilms dienen te verdwij- Betekent deze wet de doodslag voor Kabuki-cho? Of gaat het ge woon verder, deels illegaal? Dat is wat er gebeurde toen in 1958 de prostitutie werd verboden in Japan. De oude bordelen gingen dicht, en de yakuza (onderwe reld-figuren) namen de zaak over. Met als gevolg dat zeker 70 procent van de sexbusiness in Kabuki-cho door yakuza wordt Dat is hem na de oorlog afgepakt. Die graaf was helemaal niet fout of zo hoor, had geen enkele nazi-sympathie of zo. De man is nu 83 jaar, misschien zou het eiland weer privaatbezit moeten worden. De familie Bernstorff wil het wel terughebben. Drie jaar geleden, toen de graaf tachtig werd, heb ik hem hier voor de jacht uitgenodigd. Voor het eerst na lange tijd zette hij toen weer voet op Schiermonnikoog, dat was een heel emotionele gebeurtenis voor hem". De jacht is ook al een van de stokpaardjes van Jan Berend Bazuin. Maar die oude graaf, gaat het hem nog goed af in de jacht? „Haaa", schalt de lach van Bazuin, „reken maar! Die man is stokdoof, maar hij schiet als een scheermes. Van de tien schiet hij er negen raak. Dat gaat zo in de jacht: als er tireau geroepen wordt, dan mag er geschoten gerund. Een sexbaas: „Kabuki-cho is als een toilet Je kunt geen prachtig huis bouwen zonder een toilet. Tenzij je de stront in je huiskamer wilt hebben". Het kan natuurlijk ook in de kelder, ondergronds. Gebrek aan vin dingrijkheid is er nooit geweest. Er wordt nu al van alles uitgepro beerd. zoals 'draai-in-strippen', oftewel striptease-aan-huis. De meesten kijken de kat even uit worden. Nou kan die graaf dat niet horen omdat-ie zo doof is, maar dan staat z'n vrouw vlak achter hem en zodra het tireau klinkt geeft ze hem meteen een klopje op z'n schouder en dan schiet de graaf. Bafff! En raak! Zo gaat dat". „Het genot van de jacht, dat huur ik van Domeinen", vertelt Bazuin. Er waren onlangs felle protesten gekomen van de milieukant, toen de minister vlak na de felle vrieskou de jacht op watervogels nog enkele dagen openstelde. Op vier dagen na was het jachtseizoen ten einde. Hoe denkt Bazuin daarover? „Al voor het besluit van de minister had ik het seizoen op Schier al gesloten. Ik heb het na die vorst niet meer opengegooid", zegt Bazuin resoluut. „Ik kan 't niet zo bekijken, maar ik vind dat de jacht met zo'n beslissing weer eens in een kwalijke reuk komt de boom. De politie krijgt door de nieuwe wet de bevoegdheid om zonder huiszoekingsbevel overal binnen te gaan, maar nie mand weet nog hoe dat zal uit pakken. Schijnheilig—^^^— De meest voor de hand liggen de gevolgen van de nieuwe wet zijn een stijging van het aantal tippelaars en meisjes die een klant proberen te versieren in ge wone cafés, de 'catch-girls' zoals ze hier worden genoemd. Voor een deel zullen de verboden vruchten in de toekomst onder gronds geplukt moeten worden en dat zal de prijzen ongetwijfeld opjagen. Jan-met-de-pet de dupe? Dat is één manier om er tegenaan te kij ken, want het is wel zeker dat an dere uitgaanscentra in Tokio, met name Ginza en Roppongi, geen hinder zullen ondervinden van de nieuwe wet. Daar laten de rijken zich op kosten van de zaak volgieten met dure whisky, zoge naamd om te werken aan de con tacten die voor het bedrijfsleven zo belangrijk zijn. Ze worden daar omringd door sexy 'gast vrouwen' die zich specialiseren in complimentjes en het gedwee aanhoren van de dagelijkse fru straties, en van wie ook wordt verwacht dat ze bereid zijn tot privé-diensten na sluitingstijd. De fatsoensrakkers die nu te velde trekken tegen de vulgaire sex van Kabuki-cho, laten hun eigen vermaak buiten schot. Zo- te staan. Je gaat niet de ene dag dieren bijvoeren om ze de volgende dag neer te paffen". Toerisme Het is niet zomaar dat Bazuin zo'n prominente plaats op Schiermonnikoog bekleedt. Als voorzitter van de plaatselijke VW heeft hij de belangrijke taak het toerisme te verkopen. Bazuin: „Van toerisme, daar moet negentig procent van de eilanders het van hebben, is het niet zo burgemeester?". Burgemeester beaamt het. Bazuin weer: „Dus de vrijstaat Schiermonnikoog heeft ook dat produkt en dat is niet mis. In het seizoen hebben we hier zo'n tienduizend gasten. Maar we hebben hier ruimte genoeg. Als al die tienduizend mensen op hetzelfde moment zouden beslissen: we gaan naar het strand, dan hebben ze, als ze het over de hele kust zouden verdelen, per persoon duizend meter ter beschikking. Dus d'r kan nog heel wat bij burgemeester. Tja, de natuurvorsers zijn het dan niet zo met me eens. Die zeggen: al die mensen, ze trappen alles plat. Maar die mensen lopen op het strand en dat is al plat". Glimlachend vult de burgemeester aan: „En die natuurvorsers sjouwen juist door de natuur". „We hebben hier het grootste naaktstrand van Europa", meent Bazuin, „Alleen op een klein stuk mag je hier niet naakt recreëren". Jan Fischer alias Blauwpak moet het uiteraard ook van het toerisme hebben. Zijn hotel oogt als een streekmuseum. Gangen, gelagkamer, lounge en restaurant bieden de gasten het uitzicht op boeiende eilandhistorie. Een schat aan oude foto's brengt het verleden daar tot leven. Met een mengeling van ernst en luim hebben de eilanders gereageerd op Jan Blauwpaks annexatie-activiteiten en zijn bemoeienis met de groep Schier Ommeland. Fischer kocht het statige hotel van de vorige eigenares, juffrouw Dien. „Ik had hier vroeger al zo'n jaar of zeven gewerkt en toen ik hoorde dat het verkocht zou worden dacht ik: als ik het te pakken kan krijgen, dan wil ik daar de rest van m'n leven slijten", zegt de nu 42-jarige waard". Hij wil het hotel vooral in ongewijzigde oude luister laten voortbestaan. Hotel Friesland—— De eilanders kunnen zich daar alleen maar wel bij voelen. Want wie het eiland bezocht heeft en geen voet in hotel Van der Werff zette, kan niet zeggen dat hij Schiermonnikoog heeft gezien. Maar het Friese deel van de eilanders houdt Jan Blauwpak toch met argusogen in de gaten. Niet bij iedereen op Schier gaan de grappen van de Groninger er zomaar in. Zo hadden de Friese eilanders bij de jongste jaarwisseling een enorm bord aan de gevel bevestigd met daarop de naam Hotel Friesland. Jans eigen personeel had zelfs de Friese vlag op het dak van het hotel gehesen. Maar Jan kan er alleen maar om glimlachen. Hij weet de Groningse gedeputeerde Roel Vos achter zich. Heeft die niet laatst nog zelf gezegd dat Schiermonnikoog net als de Antillen een zelfstandige status moet krijgen? Jan Berend Bazuin knikt ernstig. Maar dan schalt Bazuins lach weer en hy zegt: „Jsga, die Vos. Maar ik zeg, burgemeester, als De Vos de passie preekt, dan moe wij toch op onze kippen passen! En ach, zo met Friesland gaat 't goed. Daarom zeg ik, burgemeester: never change a winning team,!". als de 'Lovers Bank', een betrek kelijk nieuwe ster aan het sexfir- mament, die bemiddelde heren in contact brengt met beschaaf de meisjes, meestal nog stude rend en niet zelden minderjarig, in elk geval amateurs in het vak. De klant betaalt ten minste 5000 gulden in de maand voor een vaste afspraak met zo'n 'meisje van om de hoek', maar deson danks doen de ongeveer hon derd 'minnaressen-banken' in Tokio goede zaken, onder meer door hun diensten te verlenen aan tientallen parlementsleden van de regeringspartij. Geen voorlichting— Over de nieuwe 'Wet ter con trole van bedrijven die de publie ke moraal aantasten' is nergens echt gediscussieerd. Niet in het parlement maar ook niet daar buiten. Bescherming van de jon geren heet de grootste zorg te zijn van de parlementariërs, maar in de praktijk worden ze geheel aan hun eigen lot overge laten. Seksuele voorlichting ont breekt nog altijd bijna geheel, omdat dit volgens sommigen maar zou leiden tot losbandig heid. Stripbladen die recht voor z'n raap schreven over bijvoor beeld masturbatie, of de eerste seksuele ervaringen van lezers, werden op de vingers getikt, ter wijl niemand zich druk maakt over de routineuze vermenging van sex en geweld in strips of te levisiedrama's RUUD KREUTZER Rechercheurs in burger inspecteren een sexhuis in de Tokiose rosse buurt Kabuki-cho: geen vat op de onderwereld. (foto api gpd) De mannen van de 'drenkelingentafel'. V.l.n.r. burgemeester Hans Boekhoven, Jan Berend Bazuin en Jan ('Blauwpak') Fischer. M82D00"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19