Wiet meer terug naar de tijd van de liefdadigheid' 59 pa Gehandicapten steeds verder in het nauw door tal van bezuinigingen ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 PAGINA 17 Steeds meer gehandicapten komen in het geweer tegen de niet aflatende stroom bezuinigingsmaatrege len die over hun heen rolt. Met de zogenoemde stelselherziening sociale zekerheid voor de deur dreigt nog meer onheil. Omdat de overheid niet alleen de uitkeringen verlaagt maar ook allerlei bijzondere voorzieningen 'uitkleedt' voelen gehandicapten, toch al een kwetsbare groepering, zich dubbel gepakt. "We willen niet meer terug naar de tijd van de liefdadigheid". mmm Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad uitzicht op groei in inkomen, dat is uitzichtsloos". Pure armnprtp™*™ Toch is de angst bij de gehan dicapten groot dat de regering zal gaan tornen aan hun wao- rechten. Was het overheidsbeleid in de jaren zeventig gericht op het verhogen van ontwikkelings kansen van de zwakkeren in de samenleving, de laatste jaren lijkt dat uitgangspunt losgelaten. Begrotingen van het ministerie van sociale zaken voor de jaren 1975 en 1985 zijn in dat verband illustratief. Werd in 1975 nog ver meld dat in een periode van ern stige werkloosheid extra aan dacht moet worden geschonken aan zwakkere groepen op de ar beidsmarkt ("Het gaat daarbij om jeugdigen, gehandicapten, ouderen en vrouwen"), in 1985 is er geen aparte vermelding meer voor gehandicapten. Hulsman: "Niet het verhogen van kansen, maar het voorko men van pure armoede lijkt nu het uitgangspunt. De werkver- ruimende maatregelen die wor den genomen gaan goeddeels aan gehandicapten voorbij. Ze kunnen er nauwelijks aan mee doen omdat economisch gewin voorop staat. Het mag allemaal niet veel kosten. Nou, handicaps brengen meestal extra kosten met zich mee. Er wordt bij het (fotoGPD) door Bert Paauw Vrijwel iedere Nederlander heeft de afgelopen jaren te maken gehad met het nog al tijd niet overwonnen bezuini gingsvirus waarmee dit land nu al geruime tijd is besmet. Bezuinigingen die nodig zou den zijn om de economie weer gezond te maken, aldus de veelgehoorde rechtvaardi ging voor de soms drastische ingrepen die de mensen al maar vaker in hun portemon nee treffen. Overigens zijn er ook econo men die het niets ontziende be zuinigingsbeleid helemaal niet zien zitten maar meer heil ver wachten van het op peil houden van de koopkracht. Wie er ook gelijk mag hebben - zoveel economen, zoveel menin gen - duidelijk is wel dat bepaal de groepen mensen de laatste ja ren bijzonder hard zijn aange pakt. De lichamelijk gehandicap ten vormen zo'n groepering en met de op stapel staande herzie ning van het stelsel van sociale zekerheid hangt er voor hen nog meer onheil in de lucht. Reden waarom de in Utrecht gevestigde Gehandicaptenraad, waarbij 40 organisaties van lichamelijk ge handicapten zijn aangesloten, op het ogenblik allerlei pogingen onderneemt politici ervan te overtuigen dat de situatie van de niet valide Nederlanders niet verder kan worden verslechterd. Eerder al, in september 1983, werd met het onderzoek 'Nog meer minder' aangetoond dat ar beidsongeschikten, waartoe veel gehandicapten behoren, oneven redig zwaar moeten inleveren. Volgens Tjeerd Hulsman, be leidsmedewerker sociale zeker heid en arbeid bij de Gehandi captenraad, krijgen mensen met een handicap echt een golf van bezuinigingen over zich heen. "In de afgelopen vier jaren is het inkomen van heel wat gehandi capten zo'n 40 procent teruggelo pen. En met die schatting zit ik nog aan de voorzichtige kant". Gehandicapten zijn niet alleen afhankelijk van uitkeringen, maar ook van allerlei voorzienin gen die het hun mogelijk maken om aan het maatschappelijk le ven deel te nemen. De meer dan forse teruggang in inkomen wordt veroorzaakt doordat er op beide vlakken - uitkeringen en voorzieningen - wordt bezuinigd. Hulsman: "Er zijn gehandicap ten die in één jaar tijd met vijf verschillende bezuinigingen worden geconfronteerd omdat de overheid uit allerlei regelin gen iets weghaalt. Neem bijvoor beeld iemand die aan het onder ste deel van zijn lichaam is ver lamd en in een rolstoel rijdt. Zo iemand maakt gebruik van- een aangepaste vervoersregeling, van een regeling voor aangepast wonen en van een regeling voor noodzakelijke klussen die hij of zij onmogelijk zelf kan verrich ten, schilderen, behangen en der gelijke. In al die regelingen is of wordt gesneden terwijl de aftrek mogelijkheden voor diverse vas- Schrijnend k Vervoerskosten drukken betekent voor een gehandicapte al gauw thuisblijven. ling nog redelijk zijn, maar een aantal regelingen tegelijk niet. Dan wordt gehandicapten hun mobiliteit ontnomen". "Neem nou eens de maatregel waarbij is bepaald dat de inko mensgrens voor financiële bij dragen van overheidswege is verlaagd van 53.000 naar 47.000 gulden. Mensen die daarmee worden geconfronteerd vallen plotseling in een gat, kunnen de financiële gevolgen niet opvan gen. Dat betekent minder moge lijkheden om aan het maatschap pelijke leven deel te nemen. Of neem de maatregel uit 1983 dat voor deelname aan bepaalde woonvormen, zoals in Het Dorp bij Arnhem, plotseling 20 pro cent meer moet worden betaald. Het besteedbaar inkomen van gehandicapten loopt dan dras tisch terug". Iedereen die met bezuinigin gen van doen krijgt wordt ge dwongen keuzes te maken in z'n bestedingsgedrag. Volgens Huls man hebben veel valide mensen in zoverre speling dat zij moeten kiezen voor iets minder luxe. "Voor een gehandicapte is de keuze veel ingrijpender. Voor hem betekent het bijvoorbeeld meer thuisblijven om vervoers kosten te drukken, de keuze grijpt direct in op zijn maat schappelijk functioneren. Dat is natuurlijk een veel schrijnender keuze dan bijvoorbeeld moeten kiezen voor een minder dure vakantie". "Den Haag let niet op de op eenstapeling van bezuinigende maatregelen ten aanzien van ge handicapten. Men haalt gewoon wat van een bepaalde voorzie ning af, let niet op de consequen ties voor individuele gehandi capten. Alles in ons land schijnt volgens het kabinet tegenwoor dig zo zijn grenzen te hebben, van alles is er te veel of er wordt te veel aan uitgegeven. Nu kan het terugschroeven van één rege- Een greep uit de voornaamste bezuinigingsmaatregelen waarmee gehandicapten op het punt van uitkeringen en voorzieningen de afgelopen vier jaren zijn geconfron teerd: - januari 1981: verlaging van bejaarden- en arbeidson geschiktheidsaftrek in de belastingsfeer; - januari 1982: verdere verlaging aftrekmogelijkheid voor arbeidsongeschiktheid; - januari en juni 1983: afbouw toeslag die wao'ers kre gen als compensatie voor het moeten gaan betalen van premies; - januari 1983: volledige afschaffing bejaarden- en ar beidsongeschiktheidsaftrek; -januari 1983: eigen bijdrage voor medicijnen, de zoge naamde medicijnenknaak; -januari 1983: versnelde invoering en verhoging van de eigen bijdrage voor bewoners van een bijzondere woon vorm; - april 1983: afschaffing van vrijstelling motorrijtui genbelasting; april 1983: verlaging inkomensgrens waarop men in aanmerking komt voor vervoersvoorzieningen -1983: invoering eigen bijdrage voor woonwerkverkeer wsw'ers; -1984: beperking van aftrekmogelijkheden voor bijzon dere lasten in de sfeer van de inkomensbelasting; - 1984: beperking aantal arbeidsplaatsen in de wsw; - 1984: invoering eigen bijdrage voor aaw-voorzienin- gen (aaw betekent algemene arbeidsongeschiktheids wet); - 1984: verminderde mogelijkheid telefoonkostenver goeding; 1984: maximering vergoeding tandheelkundige hulp in kader van revalidatie; 1984: afschaffing subsidie voor individueel vervoer van gehandicapten. "Begrijp ons goed, gehandi capten willen wel meedelen in de achteruitgang in de sfeer van de uitkeringen. Maar extra voorzie ningen die het hun mogelijk ma ken om net als validen een plaats in de maatschappij te veroveren, moeten worden gehandhaafd". De regering heeft een gelijk schakeling van de positie van ge handicapten en langdurig werk lozen voor ogen. Gehandicapten vallen momenteel onder de wao (wet arbeids ongeschiktheid) ter wijl langdurig werklozen van de minder gunstige bijstandsrege ling gebruik moeten maken. Om dat beide categorieën in deze pe riode niet makkelijk in het ar beidsproces terecht zullen ko men, vindt de regering een gelij ke behandeling gerechtvaardigd. Hulsman maakt daarbij enkele kanttekeningen: "Ten aanzien van oudere werklozen mag het dan zo zijn dat ze niet makkelijk meer aan de slag komen, voor jongere werklozen zijn er zeker weer kansen als de economie aantrekt. Bij gehandicapten is dat laatste nauwelijks het geval. De ervaringen hebben geleerd dat ook in tijden dat het goed gaat gehandicapten uiterst moei lijk aan bod komen. Terwijl het voor het zelfvertrouwen en het zelfrespect toch erg belangrijk is om te werken, al is het maar in beperkte mate. De bereidheid van werkgevers en overheid om aanpassingen op de werkvloer te treffen of voor te schrijven is echter gering". "Daarbij komt datje een oude re werkloze qua toekomstper spectieven niet mag gelijkstellen aan een jonge gehandicapte. Bei den hebben weliswaar weinig kans om deel te nemen aan het arbeidsproces, maar een gehan dicapte die nog zo'n 30 a 40 jaar te gaan heeft, die kun je toch niet naar de bijstand verwijzen. Om tientallen jaren lang in de bij stand te lopen zonder veel voor- er op te wijzen dat de overheid zichzelf met het huidige onge coördineerde beleid in de vin gers snijdt. Hulsman: "Omdat het voor gehandicapten door ver hoogde eigen bijdragen voor ge zinszorg, medicijnen, kleding- kosten enzovoorts steeds moei lijker wordt om zelfstandig te wonen, zie je'ze eerder belanden in dure tehuizen en instellingen die grotendeels door de overheid worden gefinancierd. Daarnaast zie je bezuinigd geld weglekken naar andere regelingen. Lagere inkomensniveaus doen gehandi capten weer in aanmerking ko men voor andere regelingen. Wat dus met de ene hand wordt be zuinigd, moet met de andere hand weer worden uitgegeven". "Maar afgezien van alle finan ciële rompslomp is toch het erg ste de beknotting van het maat schappelijk functioneren, de in perking van bewegingsmogelijk heden. En dat terwijl gehandi capten zich de afgelopen jaren juist enigszins aan de immobili teit hadden ontworsteld". Hulsman denkt dat er door al lerlei acties, onderzoeken en ge sprekken bij politici en andere beleidsmakers weliswaar een ba sis is gelegd voor begrip van de specifieke problematiek van ge handicapten, maar dat neemt niet weg dat er grote ongerust heid bestaat over de komende stelselherziening sociale zeker heid. Hulsman: "Eerlijk gezegd be staat er bij de gehandicapten gro te vrees dat deze regeringscom binatie vrij ver zal gaan in de af bouw van het uitkeringenniveau en voorzieningenpakket. De ope ningen die wij als Gehandicap tenraad toch nog wel zien, zullen we proberen te benutten. Allerlei voorstellen en meningen worden nu door Sociale Zaken verwerkt tot een wetsvoorstel waarover de regering in mei beslist. Daarna gaat het wetsvoorstel naar de Ka mer die waarschijnlijk nog voor het zomerreces de knoop zal doorhakken. We zijn nu volop in gesprek met de politieke partij- Kansen scheppen'"' "Wat we de politiek proberen duidelijk te maken is dat er kan sen voor gehandicapten moeten worden geschapen voor deelna me aan werk in de maatschappij via allerlei voorzieningen. Lukt dat niet of kan dat niet, dan moe ten de uitkeringen op een dusda nig peil blijven dat een redelijk bestaan mogelijk is". "Ondertussen organiseren we door het hele land heen bijeen komsten waar gehandicapten uitleg krijgen over de stand van zaken en waar ze meningen kun nen spuien. Die meningen zullen tot een bepaalde opstelling on zerzijds leiden. De bijeenkom sten zijn daarnaast bedoeld om de mensen weg te halen uit een sfeer van 'Het komt allemaal maar over ons heen'. Die berus ting is niet goed. Onze leus is dan ook: wie zwijgt, betaalt". Voor gehandicapten uit onder meer Leiden en omgeving is op woensdag 27 februari a.s. een bijeen komst gepland in het wijkcentrum Meerzicht in Zoetermeer. Aanvang 13.30 uur. uitdenken van maatregelen en plannen niet meer geredeneerd: wat heeft een individu met een aantal beperkingen nodig om goed te functioneren?" "Neem de wet sociale werk voorziening (wsw). Die is lange tijd een redelijke en voldoening gevende voorziening geweest. De laatste drie jaren is er steeds gekort op het aantal plaatsen in wsw-instellingen. Aangezien er tegenwoordig nauwelijks door stroming naar het bedrijfsleven is, betekent zulks dat dat jeugd- gehandicapten niet meer de wsw in kunnen maar gedwongen wor den om thuis of in tehuizen rond te hangen". "Nogmaals, wij willen best meedenken over bezuinigingen als er maar niet overal lukraak happen geld worden wegge haald. Er zit geen filosofie, geen steekhoudend beleid achter de bezuinigingsmaatregelen van de regering. Bij de gehandicapten geeft de huidige gang van zaken een groot gevoel van onmacht". "Frustratie ook omdat men ziet dat de huidige technologie enorme mogelijkheden voor ge handicapten biedt, mogelijkhe den die onbenut blijven. Nieuwe voorzieningen zouden kunnen worden gecreëerd, bijvoorbeeld op het gebied van afstandsbedie ning. Omdat er geen geld wordt vrijgemaakt kan het huidige pak ket niet worden aangepast aan de moderne ontwikkeling. Inte gendeel, het pakket wordt alleen maar beknot". "Trouwens, computers en chips bieden gehandicapten ook meer kansen op werkverschaf fing. Een gehandicapte zou nu veel makkelijker allerlei admini stratieve bezigheden kunnen verrichten". De laatste jaren valt er weer een opbloei te bespeuren van het particulier initiatief ten aanzien van liefdadigheid. Diverse acties - denk bijvoorbeeld aan de 1,2,3 Show op tv - worden ontketend om gehandicapten aan betere voorzieningen te helpen. Huls man is er niet onverdeeld geluk kig mee. "Dankzij de liefdadig heid is er in het verleden veel goed gedaan maar we moeten niet meer naar die tijd terug. Ge handicapten willen niet meer af hankelijk zijn van de goedgeefs heid van anderen. Kijk, gehandi capten zijn in de afgelopen jaren ook geëmancipeerd. Hun is de idee bijgebracht dat ze recht heb ben op bepaalde voorzieningen, dat ze niet alleen maar dankbaar hoeven te zijn voor wat anderen ze willen geven". "Die emancipatie heeft er ook toe geleid dat ze er hard aan heb ben gewerkt om hun eigen mo gelijkheden zo goed mogelijk te ontwikkelen. Vroeger bracht bij voorbeeld iemand met astma z'n halve jeugd in een sanatorium door. Op het arbeidsvlak deed-ie weinig. Met steun van de astma vereniging is de mensen geleerd om te gaan met hun handicap, zodanig dat ze toch kunnen mee draaien in de maatschappij en kunnen deelnemen aan loonvor- mende activiteiten". De gehandicapten-organisaties laten niet na de politieke partijen Gehandicapten zijn in de afgelopen jaren ook geëmancipeerd, ieder op z'n eigen wijze. <foto gpdi

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17